Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «ایمنا»
2022-07-04@13:17:46 GMT

عمان؛ میزبان آیت الله رئیسی

تاریخ انتشار: ۲ خرداد ۱۴۰۱ | کد خبر: ۳۵۰۶۳۷۲۷

عمان؛ میزبان آیت الله رئیسی

آیت الله رئیسی رئیس جمهور ایران در حالی امروز دوشنبه به عمان سفر کرد که کوشش برای گسترش روابط سیاسی و ارتقا سطح تبادلات اقتصادی هدف کلی سفر وی به عمان خواهد بود.

به گزارش خبرنگار ایمنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور در تداوم دیپلماسی همسایگی دولت مردمی و برای گسترش تعاملات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی به دعوت رسمی «هیثم بن طارق آل سعید» سلطان عمان و در صدر هیئتی بلندپایه، امروز دوشنبه دوم خرداد به کشور عمان سفر کرد.

ملاقات رسمی در کاخ العلم، دیدار دوجانبه با «هیثم بن طارق آل سعید» سلطان عمان، امضای چند سند همکاری، دیدار با ایرانیان مقیم و دیدار با تجار و فعالان اقتصادی عمانی از جمله برنامه‌های سفر یک روزه آیت‌الله رئیسی به این کشور است.

سفر رئیس‌جمهور به مسقط، نخستین سفر رئیس‌جمهور اسلامی ایران به این کشور در دوره سلطان جدید عمان و پنجمین سفر خارجی رئیس‌جمهور در ۹ ماه فعالیت دولت سیزدهم است.

بر اساس این گزارش در راستای ایجاد زمینه‌های گسترش روابط اقتصادی و تجاری ایران و عمان، هیئتی ۵۰ نفره از تجار و فعالان اقتصادی ایران هفته گذشته به این کشور سفر کردند.

علی نجفی، سفیر تهران در عمان پیش‌تر در خصوص اهمیت این سفر گفته بود: روابط ایران و عمان در حوزه‌های مختلف روابط بسیار خوبی است. این روابط مبتنی بر اصول حسن همجواری و اشتراکات تاریخی، فرهنگی و مناسبات همسایگی است، همچنین در حوزه سیاسی روابط دو کشور روابط ممتازی است و ما در حوزه همسایگان دو کشوری هستیم که هیچ مسئله و مشکلی در مناسبات فی‌مابین وجود نداریم.

وی ادامه داد: در حوزه اقتصادی نیز ظرفیت‌های به مراتب بیشتری برای توسعه روابط فی‌مابین وجود دارد که خوشبختانه در این بخش هم مناسبات دو کشور مسیر رو به رشد و تعالی را طی می‌کند؛ بنابراین یکی از اولویت‌های ما این است که روابط اقتصادی را هم‌پای مناسبات سیاسی ارتقا دهیم.

سفیر تهران در مسقط با بیان اینکه معتقدم رویکرد دولت برای توسعه همکاری با حوزه همسایگان راهبرد درست و دقیقی است، تاکید کرد: ایران در نقطه بسیار مهم جغرافیایی واقع شده است. همسایگان معددی دارد و اولویت همکاری با همسایگان می‌تواند ظرفیت‌های مناسبی را برای تقویت ارتباطات جمهوری اسلامی با کشورهای همسایه در زمینه‌های مختلف اقتصادی، تجاری، فرهنگی، گردشگری، ترانزیت و همکاری‌های حمل‌ونقلی ایجاد کند.

نجفی افزود: ایران به‌خصوص در حوزه همسایگان جنوبی و در حوزه خلیج‌فارس و عمان می‌تواند جایگاه مهمی در این سیاست همسایگی داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: ایران در چارچوب رویکرد اصولی خود مبنی بر گفت‌وگو و همکاری از چنین وضعیتی استقبال می‌کند. معتقدیم که این ارتباطات می‌تواند به رفع سوتفاهم‌ها، تعریف و طراحی زمینه‌های همکاری دوستانه در روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای مختلف منجر شود و به این وضعیت کمک کند؛ این در چارچوب سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تمرکز بر منطقه و حوزه همسایگان هم قابل تحلیل است. ما اعتقاد داریم مسائل میان کشورهای منطقه باید توسط خود کشورهای منطقه حل و فصل شود و رویکرد درون منطقه‌ای را به جای مداخلات کشورهای خارج از منطقه در سطح منطقه ترجیح می‌دهیم.

عمان در تنگناها در کنار ایران ایستاده است

مصیب نعیمی، کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، در خصوص سفر رئیس جمهور به کشور عمان اظهار می‌کند: با توجه به سیاست‌های کلی نظام نسبت به همگرایی با کشورهای مختلف به ویژه کشورهای همسایه این سفر یک امر بدیهی است.

وی، سفر رئیس جمهور به کشور عمان را دارای ویژگی‌های خاص دانست و ادامه می‌دهد: سابقه تاریخی و ارتباطات نزدیک عمان در همه دوره‌ها و اینکه سیاست عمان چه در زمان پادشاه گذشته و چه در دوره جدید سیاست کاملاً مستقل و به دور از تشنج و همگرا با جمهوری اسلامی ایران بوده است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه تصریح می‌کند: زمینه‌های اقتصادی بسیار گسترده‌ای در این رابطه وجود دارد که در این سفر مدنظر قرار گرفته است. همچنین قبل از سفر برنامه‌ها توسط کارشناسان دو کشور آماده شده است. علاوه بر این عمان در جهت ارتقا روابط منطقه‌ای پیشگام بوده است.

وی با بیان اینکه پیشینه سفر به عمان در ارتباط بیشتر بین دو کشور و دو ملت قابل توجه و مثبت است، یادآور می‌شود: عمان در بعد اقتصادی، اجتماعی و رفت و آمدها همواره سعی داشته که با جمهوری اسلامی ایران روابط متوازن و منطقی داشته باشد.

نعیمی خاطر نشان می‌کند: همچنین عمان در تنگناها در کنار ایران ایستاده است از این رو می‌توان گفت عمان با دیگر کشورهای عربی موقعیت و جایگاه متفاوتی دارد و این امر می‌تواند در برقراری ارتباطات نمونه چه در بعد سیاسی و چه اقتصادی کمک کننده و حایز اهمیت باشد.

وی با اشاره به اینکه اهداف سفر رئیس جمهور به عمان مشخص است، می‌افزاید: برنامه‌های کاری هر سفر توسط کارشناسان دو کشور از پیش انجام می‌شود به همین دلیل بخشی از اهداف در راستای مسائل سیاسی است که توسط وزارت امور خارجه دو کشور طراحی و برنامه ریزیمی‌شود. همچنین یکی دیگر از مسائل مهم اقتصادی است که توسط اتاق مشترک دو کشور برنامه‌هایی آماده شده و شخصیت‌های اقتصادی و سرمایه گذاران عمان و ایران در برنامه دیدار با رئیس جمهور قرار داده شدند که نشان می‌دهد از توجه ویژه‌ای برخورار است.

این کارشناس مسائل منطقه تصریح می‌کند: از این رو برنامه سفر رئیس جمهور مدون و مشخص است اما بسیاری از برنامه‌ها برای اجرا نیاز به دستور بالاترین سطح دارد که قطعاً در دیدار رئیس جمهورکشورمان با سلطان عمان مورد توجه قرار خواهد گرفت.

در دولت قبل از ظرفیت کشورهای همسایه بی‌بهره بودیم

جعفر قنادباشی، کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، در خصوص سفر رئیس جمهور به عمان اظهار می‌کند: اهداف این سفر به راهبرد رئیس جمهور که در ابتدای ریاست جمهوری در عرصه سیاست خارجی اعلام کرد، برمی‌گردد. براساس این راهبرد گسترش همکاری‌ها با همسایگان و ارتقا سطح مبادلات اقتصادی از جمله اهداف بود که می‌توان گفت سفر به عمان نیز بخشی از اجرای این راهبرد است.

وی ادامه می‌دهد: کوشش برای گسترش روابط سیاسی و ارتقا سطح تبادلات اقتصادی هدف کلی سفر رئیس جمهور به عمان خواهد بود.

این کارشناس مسائل خاورمیانه تصریح می‌کند: از جمله مسائل دیگر از اهداف رابطه با کشورهای همسایه است که به کشورهای همسایه حوزه خلیج فارس مربوط می‌شود که در بین این کشورها مانند قطر با ایران روابط خوبی دارند همچنین عربستان که برادر بزرگ‌تر این کشورها بوده در مذاکراتی در عراق طی ۵ جلسه به سمت‌وسوی عادی سازی و برقراری روابط با ایران حرکت می‌کند.

وی اضافه می‌کند: با توجه به سیاست‌هایی که عمان داشته، عمان کشوری است که در بین کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس همچون قطر با ایران روابط خوبی داشته و تاکنون موارد خوبی از خود نشان داده است.

قنادباشی می‌گوید: عمان یک کشور بزرگ منطقه‌ای است که بعد از عربستان پهناورترین کشور حوزه خلیج فارس بوده و با عربستان و یمن همسایه است، در صورتی که سیاست‌های درستی اتحاذ شود در راستای کمک رسانی به یمن می‌تواند موثر باشد.

وی اظهار می‌کند: همچنین عمان در اقیانوس هند، دریای عمان و تنگه هرمز دارای ساحل بوده و کشوری است که قابلیت‌های خوب تجاری دارد و اگر بخواهیم فعالیت‌های اقتصادی را در دریا افزایش دهیم طبیعتاً عمان می‌تواند نقش موثری ایفا کند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه یادآور می‌شود: البته در عرصه سیاسی گرایشی که برخی از کشورهای عربی در راستای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی انجام دادند عمان نداشته و می‌توان گفت تا حد زیادی با دیگر کشورها متفاوت است.

وی با بیان اینکه مقامات صهیونیستی سفری به عمان داشتند ولیکن در جهت عادی سازی گام برنداشتند، خاطر نشان می‌کند: این می‌تواند کمک کند به اینکه در عرصه منطقه‌ای به عنوان یکی از کشورهای مخالف اسرائیل تلقی شود که این مواضع را به کشورهای محور مقاومت نزدیک‌تر کند.

قنادباشی می‌افزاید: ایران با عمان در عرصه گردشگری همکاری‌های خوبی داشتند، اکنون هم می‌تواند نقش ویژه‌ای در این زمینه ایفا کند. لذا سفر رئیس جمهور سفری است که هم با راهبردها و نیازهای امروز هماهنگ و هم‌سو است و هم اینکه دارای قابلیت‌هایی است که می‌تواند چرخه روابط ما را با جهان اسلام در حد ضرورت تکمیل کند.

وی می‌گوید: اولویت دولت در راستای همکاری‌های سیاسی و اقتصادی با کشورهای همسایه است، این در حالی است که متاسفانه دولت قبلکشورهای همسایه را که قابلیت‌های فراوانی دارند فراموش کرده بود که در این راستا از ظرفیت‌های بسیاری محروم شدیم لذا دوباره زمینه بهره برداری از این ظرفیت‌ها فراهم شده است.

کد خبر 576888 صرافی ارز دیجیتال

تبلیغات در خبربان

منبع: ایمنا

کلیدواژه: عمان ایران و عمان سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور شهر شهروند کلانشهر مدیریت شهری کلانشهرهای جهان حقوق شهروندی نشاط اجتماعی فرهنگ شهروندی توسعه پایدار حکمرانی خوب اداره ارزان شهر شهرداری شهر خلاق کارشناس مسائل خاورمیانه جمهوری اسلامی ایران کارشناس مسائل سفر رئیس جمهور کشورهای همسایه حوزه همسایگان خلیج فارس همکاری ها برنامه ها منطقه ای آیت الله ظرفیت ها دو کشور

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.imna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایمنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۰۶۳۷۲۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

لینک‌های ویژه:

خبر بعدی:

تاکید رئیس جمهوری بر لزوم اجرای تعهدات کشورهای غربی نسبت به ایران

به گزارش همشهری‌آنلاین، سید ابراهیم رئیسی در آئین دریافت استوارنامه «ریکارداس دیگوتیس» سفیر آکردیته لیتوانی گفت: دو کشور ظرفیت‌های متنوع و متعددی برای ارتقای روابط و همکاری‌های اقتصادی و تجاری با یکدیگر دارند.

رئیس جمهور با بیان لزوم اجرای تعهدات کشورهای غربی افزود: جمهوری اسلامی ایران طبق تایید همه ناظران به تعهدات خود در توافق عمل کرده است، اما در عوض آمریکا از این توافق خارج شده و کشورهای اروپای نیز از عمل به تعهدات خود تخطی کرده‌اند.

رئیسی اقدام آمریکا و کشورهای اروپایی برای پیگیری صدور قطعنامه علیه کشورمان از سوی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حین مذاکرات را وقیحانه و بر خلاف الزامات مذاکره و توافق توصیف و تصریح کرد: رفع تحریم‌های ظالمانه علیه ایران زمینه توافق و همکاری را فراهم خواهد کرد.

«ریکارداس دیگوتیس» سفیر آکردیته لیتوانی نیز در این مراسم با طرح درخواست گسترش روابط و ارتقای سطح همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران با کشورهای عضو اتحادیه اروپا و از جمله لیتوانی اظهار داشت: به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا تاکید می‌کنم که زمینه و فرصت مناسبی برای توسعه هر چه بیشتر روابط با جمهوری اسلامی ایران وجود دارد.

کد خبر 688196 منبع: ایسنا برچسب‌ها سید ابراهیم رئیسی لیتوانی

دیگر خبرها

  • رئیسی: پیشنهاد صدور قطعنامه علیه ایران در حین مذاکره غیرمسئولانه است
  • توصیه دیپلماتیک رئیسی به سفیر جدید سوئیس/ آمریکا باید تصمیم بگیرد که به الزامات توافق پایبند بماند
  • رئیسی: پیشنهاد صدور قطعنامه، غیرمسئولانه است
  • رئیسی: پیشنهاد صدور قطعنامه علیه ایران در حین مذاکره، غیرمسئولانه است
  • موضوعی که رئیس جمهوری از سفیر جدید سوئیس خواست به آمریکا و کشورهای اروپایی منتقل کند
  • تاکید رئیس جمهوری بر لزوم اجرای تعهدات کشورهای غربی نسبت به ایران
  • آمریکا باید تصمیم بگیرد که به الزامات مذاکره و توافق پایبند بماند
  • آیت‌الله رئیسی: ایران و لیتوانی ظرفیت‌های متنوع و متعددی برای ارتقای سطح روابط با یکدیگر دارند
  • رئیسی: ایران و لیتوانی ظرفیت‌های متنوع و متعددی برای ارتقای سطح روابط با یکدیگر دارند
  • آیت‌الله رئیسی: تاریخ هیچگاه جنایت‌های آمریکا علیه ملت ویتنام را از یاد نخواهد برد