Web Analytics Made Easy - Statcounter

سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه در دومین سفر خود به کشورهای حاشیه خلیج فارس در طول ۹ ماه گذشته ، در راس یک هیات بلندپایه  سیاسی و اقتصادی برای دیدار با هیثم بن طارق، پادشاه عمان راهی مسقط می‌شود.

به گزارش ایران اکونومیست، این اولین سفر ابراهیم رئیسی به عمان از زمانی است  که مسئولیت دولت سیزدهم را به عهده گرفته و همچنین اولین دیدار سران دو کشور ایران و عمان طی دو سال اخیر است، چرا که پس از درگذشت "سلطان قابوس"  و انتخاب "هیثم بن طارق" به عنوان جانشین وی، سفری در سطح مقامات بلندپایه بین دو کشور به تهران و مسقط انجام نشده است.

روابط ایران و عمان  که مبتنی بر اصول حسن همجواری و اشتراکات تاریخی، فرهنگی و مناسبات همسایگی است، در حوزه های مختلف خوب و حتی بعضا ممتاز است؛ چنان که تهران و مسقط در حوزه همسایگی در منطقه خلیج فارس بنا بر اذعان مقامات دو کشور، هیچ مسئله و مشکلی در مناسبات فی‌مابین  ندارند و پایه همکاری ها بین ایران  و عمان بر اساس اعتماد و اطمینان متقابل است.

 دیدار وزیران امور خارجه ایران و عمان در تهران در اسفندماه ۱۴۰۰

عمان در مقاطع مختلف سعی کرده که در راستای کمک به حل مسائل و مشکلات مختلف  در منطقه ایفای نقش کند و خود را به عنوان یک کشور میانجی‌گر مطرح کند، دولت مسقط  همواره تلاش  داشته از این نقش تاریخی خود به عنوان یک ابزار قدرت و  مولفه تاثیرگذاری در معادلات منطقه‌ای و جهانی استفاده کند و در همین چارچوب نمی‌خواهد که این جایگاه و این نقش را از دست بدهد.

مقامات عمان از سال‌های گذشته به دنبال نزدیک کردن ایران با کشورهای منطقه خلیج فارس  بوده‌اند؛ چرا که این امر را در راستای منافع ملی خود می‌دانند، در همین راستا عمان اخیرا نقش سازنده  و موثری در برگزاری دور پنجم مذاکرات ایران و عربستان داشته است؛ چنان که بر اساس ادعای  برخی از منابع خبری، قبل از برگزاری رسمی پنجمین دور مذاکرات ایران  و عربستان در بغداد، هیات‌های مذاکره کننده دو کشور نشست و گفت‌وگویی نیز در عمان  با یکدیگر  داشته‌اند.

این کشور همچنین در مقطعی میزبان دو دور از مذاکرات محرمانه ایران و آمریکا در  اوایل تابستان ۱۳۹۱ و در اواخر زمستان همان سال بود،  مذاکراتی که به گفته برخی از کارشناسان، زمینه ساز برگزاری مذاکرات بین  ایران و ۱+۵ شد و در سال ۱۳۹۳ نیز در راستای مذاکرات منجر به توافق برجام، مذاکراتی بین وزیران امور خارجه وقت ایران، آمریکا و "کاترین اشتون مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا در عمان برگزار شد.

 

دیدار ظریف و کری در مسقط با حضور یوسف بن علوی و کاترین اشتون در سال ۱۳۹۳ 

 عمان همچنین  به واسطه رابطه خوبش با ایران و کشورهای غربی در چند سال اخیر نقش پررنگی در تبادلات زندانیان امنیتی بین ایران و آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی از جمله انگلیس داشته است که در این راستا می توان به نقش دیپلماتیک اخیر عمان در روند آزادی" نازنین زاغری"  و" انوشه آشوری"  زندانیان دو تابعیتی ایرانی و انگلیس و باز گشت آنها به لندن و همچنین اقدام دولت انگلیس در پرداخت بدهی دیرینه خود به ایران اشاره کرد.

 در همین چارچوب برخی از کارشناسان معتقد هستند که با توجه به روابط خوب دو کشور از بعد سیاسی، سفر ابراهیم رئیسی به عمان می‌تواند فرصت بیشتری برای حمایت از تلاش‌های دیپلماتیک در پرونده هسته‌ای ایران ، تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا  و پرونده‌های دیگر مانند بحران یمن که در تحقق صلح و ثبات و امنیت در منطقه و جهان تاثیرگذار است، ایجاد کند.

نازنین زاعری و انوشه آشوری در هوایپما عمانی 

  مقامات ایران نیز در مورد تمایل عمان برای ایفای این نقش همواره تاکید کرده‌اند که جمهوری اسلامی ایران در راستای سیاست اصولی خود برای کمک به تحکیم صلح و امنیت در عرصه‌های منطقه و  بین‌المللی از ایفای چنین نقش سازنده‌ای استقبال می‌کند و در این راستا امیدوار است که رایزنی‌ها و همکاری‌های دوستانه دو کشور هرچه بیشتر به مسیر کاهش مسائل و مشکلات در سطح منطقه و تقویت صلح و امنیت و شکوفایی اقتصادی در سطح منطقه کمک کند.

 علی‌رغم  ابراز رضایت دو کشور از سطح روابط سیاسی تهران و مسقط، مقامات دو کشور تاکید دارند که روابط اقتصادی دو کشور به دلایل مختلف داخلی و فشارهای منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین موضوع تحریم‌ها  در سطح مناسب خود قرار ندارد و در همین راستا برخی از کارشناسان معتقد هستند که سفر روز دوشنبه رئیس‌جمهور ایران به عمان بیشتر از آن که از نظر سیاسی برای دو کشور اهمیت داشته باشد از بعد اقتصادی حائز اهمیت است.

کشور های ایران و عمان تلاش دارند که در بخش اقتصادی به ویژه ایجاد فرصت‌های سرمایه گذاری و تنوع بخش‌های اقتصادی،  بیشترین بهره را از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های  یکدیگر ببرند، در همین چارچوب  میزان مبادلات تجاری میان این دو کشور در سال گذشته به یک میلیارد و ۳۳۶ میلیون دلار رسید. همچنین مجموع شرکت‌های سرمایه گذاری ایرانی در عمان به دو هزار و ۷۱۰ شرکت رسید که از این میان هزار و ۱۶۳ شرکت به طور کامل تحت مالکیت سرمایه گذاران ایرانی بوده و هزار و ۵۴۷ شرکت دیگر دارای  شراکت ایرانی- عمانی است.

  بر اساس گزارشی که  اخیرا خبرگزاری رسمی عمان در آستانه سفر رئیس جمهور ایران  به مسقط  در مورد تعاملات اقتصادی دو کشور منتشر کرده است در بخش لجستیکی نیز شاهد جابجایی کالاها و فعالیت تجاری میان بنادر عمان و بنادر منطقه ای مجاور از جمله ایران هستیم که کالاهای مختلفی میان دو کشور رد و بدل می شود. میزان واردات و صادرات مستقیم میان این بنادر و بنادر ایرانی طی سال‌های اخیر به بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن رسید و اکنون فعالیت های تجاری میان دو کشور گسترده تر شده و روزانه ۵ تا ۷ سفر تجاری انجام می شود.

در بخش دیگر این گزارش آمده است: مسقط و تهران طی ماه های اخیر شاهد سفرهای متقابل هیات های تجاری بودند و تاجران دو کشور به منظور تقویت روابط تجاری و ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری با یکدیگر دیدار کردند که بی شک این مساله تاثیر مثبتی بر افزایش میزان تبادلات تجاری در سال های آینده خواهد داشت و قرار است مسئولان دو کشور در این دیدارها یادداشت‌های تفاهم در بخش اقتصاد و بازرگانی امضا کنند. همچنین در نوزدهمین دوره نشست کمیته مشترک ایران و عمان که در ماه فوریه گذشته در مسقط برگزار شد در خصوص همکاری در زمینه‌ی صنعت و معدن، بخش‌های مالی و بانکی، همکاری در حوزه مناطق آزاد و همچنین تبادل تجربیات پژوهشی در زمینه‌های کشاورزی، دامداری و شیلات گفت وگو و  تبادل نظر مفصلی بین مقامات دو کشور انجام شد.

 دیدار معاونین وزیران امور خارجه ایران و عمان در مهرماه ۱۴۰۰ در مسقط 

 برخی از کارشناسان نیز معتقد هستند که احتمالا این سفر و نتایج حاصل از آن باعث شود که اهمیت اقتصادی عمان برای ایرانی‌ها بیشتر از قبل شود، چرا که افزایش حجم مبادلات اقتصادی و تجاری، دسترسی به یمن و شرق آفریقا از جمله امتیازاتی است که  تجارت با عمان می تواند در حوزه های اقتصادی و لجستیکی برای ایران به ارمغان آورد.

مسئله دیگری که در حوزه اقتصادی احیانا در جریان این سفر مقامات دو کشور در مورد آن رایزنی می کنند، اجرایی شدن توافق صورت گرفته بین دو کشور در مورد صادرات گاز ایران به عمان است، قرادادی که در مورد آن طی سال‌های گذشته  بسیار صحبت شده  ولی اقدام عملی برای اجرایی شدن آن انجام نشده است.

در آستانه سفر روز دوشنبه رئیس جمهور به عمان، جواد اوجی وزیر نفت ایران به عمان سفر کرد و با "الرومحی" وزیر انرژی و معادن عمان دیدار کرد و در خصوص توسعه همکاری های دو کشور در زمینه انرژی و پروژه‌های مشترک گفت‌وگو و رایزنی کردند.

دیدار وزیر نفت ایران با وزیر انرژی و معادن عمان در ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در مسقط

همچنین  هفته گذشته نیز "علیرضا پیمان پاک "رییس سازمان توسعه تجارت ایران و معاون وزیر صمت در سفر به عمان با " طاهر العمری" رئیس بانک مرکزی عمان دیدار و رایزنی کرد، در این دیدار که نجفی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عمان و نمایندگان بانک مرکزی و صندوق ضمانت صادرات ایران حضور داشتند، در خصوص زمینه‌های کمک به توسعه همکاری اقتصادی و تجاری دو کشور تبادل نظر شد. به نظر می رسد یکی از محورهای گفت‌وگو بین مقامات دو کشور در این دیدار بررسی نقش عمان در روند آزادسازی بلوکه شده ایران در برخی از کشورها به خاطر تحریم‌های یک جانبه آمریکا است.

رییس سازمان توسعه تجارت ایران همچنین در این سفر با وزیر و معاون وزیر صنعت، تجارت و توسعه سرمایه گذاری عمان دیدار و رایزنی کرد.

 در این ملاقات طرفین ضمن مرور و پیگیری روند اجرای توافقات نوزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی دو کشور، در خصوص زمینه ها و روش های توسعه همکاری فیمابین تبادل نظر کردند.

 همچنین در راستای ایجاد زمینه‌های گسترش روابط اقتصادی و تجاری ایران و عمان، هیاتی ۵۰ نفره از تجار و فعالان اقتصادی ایران هفته گذشته به این کشور عربی کوچک اما مهم و تاثیرگذار سفر کردند.

نشست تعدادی از فعالان اقتصادی و تجار و بازرگانان ایرانی در محل سفارت ایران در عمان  

به گزارش ایران اکونومیست یکی از زمینه های مهم توسعه ارتباطات اقتصادی و  مردمی بین ایران و عمان  با توجه به موضوع لغو روادید بین دو کشور، موضوع گردشگری به ویژه گردشگری سلامت است. ایران در این بخش از ظرفیت خوبی برخوردار است چنان که سالانه تعداد قابل توجهی از عمانی‌ها در طول سال به شهرهای مختلف ایران به ویژه شیراز برای درمان و کارهای پزشکی بهداشتی و درمانی سفر می‌کنند و  همچنین  تعدادی از آنها در مقاطع خیلی گرم سال در کشورشان، برای گردش و  تفریح  در شهرهای شمالی ایران از جمله "عباس آباد" و "کلاردشت "اقامت می کنند،  همچنین متقابلاً  در سال‌های اخیر تعداد بیشتری  از شهروندان ایرانی به  منظور گردشگری و یا انجام فعالیت اقتصادی و تجاری به عمان سفر می‌کنند.

بر اساس این گزارش؛ انجام ملاقات رسمی در "کاخ العلم"، دیدار دوجانبه با «هیثم بن طارق آل سعید» سلطان عمان، امضای چند سند همکاری، دیدار با ایرانیان مقیم و دیدار با تجار و فعالان اقتصادی عمانی از جمله برنامه های سفر یک روزه رئیسی به این کشور عربی همسایه است، سفری که نتایج حاصل از آن می تواند منافع  قابل توجه اقتصادی و سیاسی و حتی امنیتی  برای دو کشور و منطقه  به همراه داشته باشد.

  

 

منبع: خبرگزاری ایسنا برچسب ها: ایران و عمان ، سفر رییسی به عمان ، سفر رییس جمهور به عمان ، برجام ، مذاکرات وین ، سیدابراهیم رئیسی ، سلطان هیثم بن طارق بن تیمور ، تبادل زندانیان ، بحران یمن ، برگزیده‌ها صرافی ارز دیجیتال

تبلیغات در خبربان

منبع: ایران اکونومیست

کلیدواژه: ایران و عمان سفر رییس جمهور به عمان برجام مذاکرات وین سیدابراهیم رئیسی تبادل زندانیان بحران یمن برگزیده ها برخی از کارشناسان اقتصادی و تجاری مقامات دو کشور سرمایه گذاری هیثم بن طارق ایران و عمان رئیس جمهور دو کشور زمینه ها منطقه ای بر اساس

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت iraneconomist.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایران اکونومیست» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۰۶۳۷۳۲ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

لینک‌های ویژه:

خبر بعدی:

العربی الجدید: مسئولان بلندپایه ایران و مصر نشستی در عمان برگزار کرده‌اند

یک رسانه عربی به نقل از منابع مصری ادعا کرد که مسئولان بلندپایه ایران و مصر اخیرا نشستی در عمان برگزار کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، روزنامه العربی الجدید به نقل از منابع دیپلماتیک مصری اعلام کرد که در سایه تحرکات منطقه‌ای اخیر و در آستانه سفر جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به منطقه در ماه جاری، پیشرفت‌های جدیدی در روابط ایران و مصر بوجود آمده است.

این منابع می‌گویند: در سفر اخیر عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر به عمان در اوایل هفته گذشته دیداری میان مسئولان بلندپایه ایرانی و مصری انجام شد و با هماهنگی‌های کشور عمان یک شخصیت عالی رتبه مصری که همراه سیسی بود در این دیدار حضور یافت.

این منابع مصری اعلام کردند: این دیدار به طور کلی امنیتی بود و مسئولان دو کشور به اوضاع نوار غزه و سوریه پرداختند، دو طرف در بسیاری از مواضع در این خصوص توافق نظر داشتند و در مرحله آینده شاهد هماهنگی‌های مستقیم میان تهران و قاهره درخصوص امور مربوط به نوار غزه خواهیم بود.

منابع دیپلماتیک مصری تاکید کردند: با توجه به تمایل تهران و قاهره برای رسیدن به سطح جدیدی از روابط و گسترش تدریجی آن‌ها بر اساس تحولات منطقه، در این دیدار درخصوص هماهنگی مشترک در محافل بین المللی تا جایی که امکان دارد، توافق شد.

براساس این گزارش، در سفر اخیر سیسی به مسقط سامح شکری، وزیر خارجه و عباس کامل، رئیس سازمان اطلاعات و هاله السعید، وزیر برنامه ریزی و همچنین مسئولان دیگر همراره وی بودند.

منابع مصری با اشاره به اینکه مصر همواره خواهان‌عدم ورود به روابط خصمانه با طرف‌های منطقه‌ای و بین المللی است و این امر دلیل اصلی‌عدم پیوستن به ائتلاف‌های منطقه‌ای است، تاکید کردند: در این دیدار مسئولان مصری توضیحاتی در خصوص سند النقب که اخیرا در منامه پایتخت بحرین امضا شد، ارائه دادند؛ سندی که بر اساس آن آمریکا و رژیم صهیونیستی و چهار کشور عربی توافق کردند که همکاری‌هایشان را تقویت کنند و نشست‌های سالیانه در سطح وزرای خارجه برگزار کنند.

این منابع می‌گویند: مسئولان مصری اعلام کردند که این نشست مشورتی بوده و قاهره طی آن اعلام کرد که به ائتلاف‌های نظامی نخواهد پیوست.

مسئولان بلندپایه وزارت خارجه کشور‌های بحرین، مصر، رژیم صهیونیستی، مغرب، امارات و آمریکا افتتاحیه نشست النقب را در ۲۷ ژوئن در منامه برگزار کردند.

منابع مصری خاطرنشان کردند: سیاست‌های مصر در راستای این است که برخی تلاش‌های از سوی طرف‌های بین المللی و کشور‌های خلیجی (فارس) برای تخریب روابط تهران و قاهره به نتیجه نرسد. قاهره برای حضور در اولین نشست النقب تعلل زیادی کرد، اما این امارات بود که وارد این مساله شد و از واشنگتن خواست تا به قاهره فشار بیاورد و این سند را امضا کند و طرف ایرانی نیز به گونه‌ای از پشت پرده این ماجرا باخبر شد.

منابع مصری می‌گویند: سلطنت عمان اکنون نقش مهمی در بهبود روابط ایران و کشور‌های عربی و خلیج (فارس) ایفا می‌کند و یک کانال ارتباطی میان ایران و عمان و عربستان ایجاد شده است و از طریق آن در خصوص پرونده‌های مورد اختلاف میان تهران و ریاض رایزنی شد؛ از جمله پرونده‌هایی که دو طرف درخصوص آن‌ها به تفاهم رسیدند می‌توان به پرونده یمن و برخی امور امنیتی موجود در منطقه اشاره کرد.

این منابع دیپلماتیک همچنین اعلام کردند که یکی از دلایل نزدیک شدن روابط ایران و مصر تلاش مصری‌ها برای بستن راه در مقابل اخوان المسلمین است، زیرا آن‌ها به دنبال یک هم پیمان احتمالی و حامی بزرگ هستند.

این منابع در پایان خاطرنشان کردند که انجام همکاری و هماهنگی درخصوص گردشگری ایرانی‌ها در مصر با توجه به رویکرد مصر برای گسترش بخش گردشگری بعید نیست.

پیش از این نیز برخی منابع مصری اعلام کردند که اخیرا تماس‌هایی در سطح اطلاعاتی میان مسئولان ایرانی و مصری انجام شده و مسئولان دو کشور درخصوص پرونده‌های مرتبط با امنیت منطقه رایزنی کرده‌اند.

این منابع تاکید کردند که مسئولان مصری در این گفتگو‌ها بر خطرات هدف قرار دادن اسرائیلی‌ها در مصر از سوی ایران تاکید و خاطرنشان کردند که این مساله به توافقات میان دو کشور آسیب می‌زند.

منایع مصری می‌گویند: مسئولان مصری به همتایان ایرانی خود گفتند که این کشور مخالف هرگونه خدشه وارد کردن به امنیت خود در سایه درگیری‌های میان تهران و تل آویو است و قاهره نیز در طول مدت گذشته پیوستن به طرح‌های نظامی ضد ایرانی را نپذیرفته است.

پیشتر تل‌آویو مدعی شده بود که ایران در حال برنامه ریزی برای ضربه زدن به اسرائیلی‌هاست و به قاهره اعلام کرده بود که ایران به دنبال هدف قرار دادن اسرائیلی در مصر و امارات و ترکیه است.

این منابع خاطرنشان کردند: طرف ایرانی به مسئولان مصری اعلام کرده است که ادعای رژیم صهیونیستی درخصوص هدف قرار دادن گردشگران اسرائیلی در کشور ثالث دروغ است و ایران خواهان مخدوش شدن روابط خود با مصر نیست.

این منابع در بخش دیگری از اظهارات خود اعلام کردند: درتماس‌های جدید میان مصر و ایران که در سطح اطلاعاتی است، مصری‌ها بر این موضع تاکید داشتند که این کشور خواهان هیچ نوع درگیری با ایران در منطقه نیستند و قاهره خواهان حفظ روابط در سطح کنونی است و اگر ایران «سیاست متعادلی» نسبت به همپیمانان مصر در منطقه خلیج فارس اتخاذ کند، بالا بردن سطح همکاری میان تهران و قاهره در آینده امکان‌پذیر خواهد بود.

این گزارش می‌افزاید: قاهره علیرغم بحران اقتصادی موجود ترجیح می‌دهد که گزینه‌ای برای فشار آوردن به تهران توسط کشور‌های خلیج فارس نباشد و مقامات مصری همواره سیاست بینابینی را درپیش گرفته اند؛ اگر چه در برخی موارد به دلیل فشار‌های اقتصادی این سیاست شکست خورده است.

منابع مصری خاطرنشان کردند که مصری‌ها در تماس‌های اخیر با مسئولان ایرانی به آن‌ها اطمینان داده‌اند که مواضع خصمانه علیه ایران اتخاذ نخواهند کرد و در مقابل از ایران خواستند که اقدامات مشابهی درخصوص پرونده اخوان المسلمین اتخاذ کند.

این منابع با طرح ادعای دیدار مسئولان ایرانی با رهبران اخوان المسلمین مصر خاطرنشان کردند که قاهره نگرانی‌هایی نسبت به حمایت‌های ایران از این گروه دارد.

به گزارش ایسنا، منابع مصری پیش از این نیز اعلام کرده بودند که یک جریان قدرتمند در داخل نیرو‌های مسلح مصر و نهاد امنیت ملی این کشور که وابسته به سازمان اطلاعات هستند، اخیرا ایده مشارکت مصر در ائتلاف نظامی علیه ایران را به طور کامل رد کرده‌اند.

این منابع می‌گویند: فرماندهان ارشد نظامی مصر در نشست‌های داخلی نیرو‌های مسلح به صراحت اعلام کرده‌اند که به طور کامل ورود به مقابله نظامی با ایران به شکل‌های مختلف را نمی‌پذیرند و در نشست‌های نهاد امنیت ملی این کشور این موضع بار‌ها تکرار شده است.

بر اساس این گزارش، نشست‌های نیرو‌های مسلح مصر و نهاد امنیت ملی این کشور در پی انتشار برخی اخبار مبنی بر ایجاد ناتوی خاورمیانه‌ای برای مقابله با ایران و تلاش برخی طرف‌ها برای پیوستن مصر به این ائتلاف برگزار شد.

در این راستا، منابع مصری می‌گویند: یکی از اهداف اساسی سفر پیش روی عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر به عمان، رساندن پیام اطمینان به ایران است مبنی بر اینکه قاهره تمایلی به مقابله مستقیم با ایران ندارد. همچنین جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا قرار است به عربستان سفر کند و نشستی در سطح سران عربی و آمریکا در این کشور انجام شود و انتظار می‌رود که در این نشست در خصوص تشکیل ائتلاف نظامی گفتگو شود و کشور‌های عربی توقع دارند که مصر نیز به این ائتلاف بپیوندد. مخالف مصر با پیوستن به ائتلاف ضد ایرانی موضع شخصی عبدالفتاح سیسی نیست بلکه فرماندهان نظامی مصر بر این باورند که به دلایل مختلف هیچ نیازی برای درگیری با ایران وجود ندارد، زیرا ایران هیچ گاه با مصر دشمنی نکرده است بلکه بالعکس توافقات غیر علنی میان نهاد‌های این دو کشور وجود دارد میبنی بر اینکه هیچ یک از دو طرف به یکدیگر تعرض نکنند.

روزنامه وال استریت ژورنال اخیرا در گزارشی به نقل از مقامات آمریکایی و کشور‌های منطقه خاورمیانه مدعی شد که آمریکا در ماه مارس نشستی محرمانه با مقامات نظامی ارشد رژیم صهیونیستی، عربستان سعودی، اردن، بحرین، قطر، مصر و امارات متحده عربی برگزار کرده است تا بررسی کنند که چگونه می‌توانند با توانمندی‌های موشکی و پهپاد‌های ایران مقابله کنند.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، این مذاکرات که پیشتر فاش نشده بود در شرم الشیخ مصر برگزار شد و این اولین بار بود که این طیف از نظامیان عالی‌رتبه صهیونیستی و کشور‌های عربی تحت نظارت ارتش آمریکا برای گفتگو درباره چگونگی مقابله در برابر آنچه «یک تهدید مشترک» می‌خوانند، دیدار کردند.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وقت وزارت خارجه ایران که اخیرا از این سمت خداحافظی کرد در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در ارتباط با گزارشی که وال استریت ژورنال در مورد نشست محرمانه آمریکا با رژیم صهیونیستی و تعدادی از کشور‌های عربی در شرم الشیخ مصر با محوریت مقابله با توانمندی‌های موشکی و پهبادی ایران منتشر کرده است گفت: من امروز گزارش وال استریت ژورنال را دیدم به نظر می‌رسد این گزارش تکراری بود و به نظر می‌رسد که برخی از رسانه‌ها هر چند وقت یک بار این گونه گزارش‌ها را باز نشر می‌کنند تا حافظه رسانه‌ها در ایران را مورد بررسی قرار دهند و خوشبختانه رسانه‌های ما متوجه این مساله هستند.

خطیب زاده افزود: نفس این‌که آمریکا و رژیم اشغالگر قدس تلاش می‌کند ناامنی را در منطقه نهادینه کنند یک موضوع آشکار است ایران سنگرگاه ثبات در منطقه است و قطعا اجازه نمی‌دهند کسانی که کشور‌های منطقه را تهدید می‌کنند و جنگ و ناامنی ایجاد کرده‌اند به اهداف خود برسند.

وی ادامه داد: ایران و مصر دو کشور تاریخ‌ساز و تمدن‌ساز در منطقه هستند روابط‌شان همواره در جهان اسلام حائز اهمیت بوده است و ما از هرگونه ارتقاء روابط بین دو کشور استقبال می‌کنیم و علاقه‌مند هستیم که این روابط ارتقاء و پیشرفت پیدا کند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه کشورمان نیز اخیرا در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد صحبت‌های اخیر فواد حسین وزیر امور خارجه عراق مبنی بر اینکه گفتگو‌های اطلاعاتی بین ایران و مصر و ایران و اردن در بغداد برگزار شده، اظهار کرد: ما هنوز مذاکره‌ای برای پیشرفت روابط و توسعه روابط به صورت مستقیم با طرف مصری نداشته‌ایم، ولی برخی از تلاش‌ها در جریان است که در جریان همکاری‌ها بین کشور‌های اسلامی، تهران و قاهره هم روابطشان به حالت طبیعی و عادی برگردد.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان با بیان اینکه در حال حاضر دفتر حافظ منافع ایران در قاهره فعالیت می‌کند و مصر نیز در تهران دفتر حافظ منافع دارد، تصریح کرد: مصر کشور مهمی در جهان اسلام است و ما روابط طبیعی و رو به توسعه تهران و قاهره را به نفع دو کشور و منطقه می‌دانیم.

دیگر خبرها

  • دیدار مخبر با آیت‌الله آملی لاریجانی درخصوص وضعیت اقتصادی کشور
  • سلطان عمان از شاه اردن برای سفر به مسقط دعوت کرد
  • دعوت سلطان عمان از شاه اردن برای سفر به مسقط
  • تأکید امیرعبداللهیان بر روان سازی مراودات فعالان اقتصادی ایران و قطر
  • تاکید امیرعبداللهیان بر توسعه همکاری‌های منطقه‌ای برای ایجاد ثبات و امنیت
  • گفتگوی اردن و عمان با محوریت مسائل دو جانبه و تحولات منطقه
  • دیدار مسئولان بلندپایه ایران و مصر در عمان
  • العربی الجدید: مسئولان بلندپایه ایران و مصر نشستی در عمان برگزار کرده‌اند
  • برگزاری نشست ایرانی-مصری در مسقط
  • خبر منابع دیپلماتیک از گفت‌وگوی مصر و ایران در عمان