Web Analytics Made Easy - Statcounter

به گزارش همشهری‌آنلاین، روزنامه انگلیسی فایننشیال تایمز امروز(دوشنبه) به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت: این اقدام ایران اگرچه یک ضربه جدی می تواند باشد اما نمی توان آن را ضربه مرگبار برای توافق هسته ای دانست.

پیشتر رافائل گروسی مدیرکل آژانس مدعی شده بود که اقدام ایران در تلافی قطعنامه سرزنش آمیز شورای حکام و خاموشی ۲۷ دستگاه از دوربین های نظارتی این سازمان، “ضربه ای مرگبار” به مذاکرات بازگشت آمریکا به برجام است.

خبر بعدی:

مرندی: مذاکرات دوحه شکست نخورده، آمریکا باید تضمین دهد

تحلیلگر ارشد سیاسی با تاکید بر لزوم برداشته‌شدن تحریم‌ها علیه ایران جهت اجرای دوباره توافق هسته‌ای، گفت آمریکایی‌ها باید تضمین‌هایی را که تهران می‌خواهد ارائه کند.

به گزارش فارس، «محمد مرندی» تحلیلگر ارشد سیاسی و متخصص مطالعات آمریکا بامداد پنجشنبه گفت که مذاکرات دوحه به منظور گفت‌وگو درباره موضوعات اختلافی باقیمانده از وین، شکست نخورده و ادامه خواهد یافت.

مرندی در گفتگو با شبکه «المیادین» توضیح داد: «انتظار نمی‌رفت که مذاکرات با یک راهکار مثبت، تنها در دو روز به پایان برسد. ما اظهارات رسانه‌ای مقامات آمریکا را جدی نمی‌گیریم».

وی تصریح کرد: «آمریکایی‌ها باید تضمین‌هایی را که ایران می‌خواهد ارائه دهند تا مطمئن شویم که مانند گذشته از پشت به ما خنجر نمی‌زنند. اروپایی‌ها امروز بیشتر به ایران علاقه دارند زیرا به دلیل جنگ در اوکراین به نفت آن نیاز دارند».

به نوشته وبگاه المیادین، این تحلیلگر ارشد سیاسی ایرانی ادامه داد: «باید تحریم‌ها برداشته شود تا بتوانیم دوباره توافق هسته‌ای را اجرا کنیم. مذاکرات در دوحه شکست نخورد و ادامه خواهد داشت».

مرندی همچنین افزود: «پس از تعلیق مذاکرات وین، ارتباطات متوقف نشد، اما آنچه در دو روز گذشته شاهد بودیم، مذاکرات متمرکز بود».

وی با بیان اینکه فشار اروپا برای ترغیب آمریکایی‌ها به برداشتن گام‌های جدی افزایش می‌یابد، گفت: «بایدن تحت فشار شدید مخالفان توافق است اما در عین حال از بحران انرژی و نفت رنج می‌برد و خواهیم دید کدام یک از دو طرف پیروز خواهد شد».

دیگر خبرها

  • ادعای آمریکا: ایران آماده تصمیم گیری درباره احیای برجام یا مرگ آن نیست
  • ادعای مقام آمریکایی درباره موضع ایران در مذاکرات دوحه
  • مرندی: مذاکرات دوحه شکست نخورده، آمریکا باید تضمین دهد
  • پایان مذاکرات برجامی بدون پیشرفت / آمریکا: ایران مسائل قدیمی که ماه‌هاست حل شده را مطرح کرد
  • ادعای آکسیوس: مذاکرات هسته‌ای با ایران بدون پیشرفت پایان یافت
  • پایان مذاکرات برجامی بدون پیشرفتی / آمریکا: ایران مسائل قدیمی که ماه‌هاست حل شده را مطرح کرد
  • مقام ارشد آمریکایی: نسبت به نتیجه مذاکرات دوحه خوش‌بین نیستیم
  • رابرت مالی در راه قطر؛ مقامات آمریکایی در حال تکرار سناریوی مقصرسازی
  • ادعای آمریکا: ایران باید از خواسته‌های اضافی دست بکشد