Web Analytics Made Easy - Statcounterآذر منصوری فعال سیاسی اصلاح‌طلب با انتقاد شدید از اعمال محدودیت برای زنان در جامعه به سایت دیده‌بان ایران گفت: فشار برای تحمیل نوع پوشش زنان و همچنین سبک زندگی افراد در جامعه کار را به جایی رسانده که یک مقاومت مدنی در برابر حاکمیت شکل بگیرد. امروز شاهد هستیم که برخوردهای قهری نیروی انتظامی با برخی از زنان امنیت آنها را به خطر انداخته است.

به گزارش سایت دیده‌بان ایران، همه ساله و پیش از آغاز فصل گرما، موج مخالفت برخی از نهادهای و دستگاه‌های اجرایی و فرهنگی با پوشش بخشی از زنان جامعه آغاز می‌شود. اما به نظر می‌رسد پس از استقرار دولت سیزدهم و همچنین دگرگون شدن شاکله اصلی مدیریت فرهنگی در کشور، این مخالفت‌ها در سال جاری ابعادی جدید پیدا کرده است.

همصدایی دولت، مجلس و همچنین دستگاه‌های فرهنگی و نظارتی برای مقابله با آنچه بدحجابی نامیده می‌شود، در حال تبدیل شدن به یک مناقشه جدید میان بخشی از زنان جامعه با طبقه حاکم است. مناقشه‌ای که حتی در برخی از موارد و به دلیل برخوردهای سلبی و حتی خشن، تبدیل به یک چالش اجتماعی پر سر و صدا نیز شده است.

نوع نگاه قانونگذاران و همچنین رویکرد شرع مقدس اسلام در قبال پوشش زنان از جمله مواردی است که برخی از کنش‌گران سیاسی و اجتماعی خواستار تغییر آن هستند. در همین رابطه آذر منصوری به عنوان یک فعال سیاسی بر این عقیده است که حاکمیت با ایجاد متر و معیار برای پوشش زنان، در حال توهین آشکار به ایشان است.

او با یادآوری تلاش نافرجام حکومت رضاخان برای تغییر پوشش زنان در جامعه ایران، می‌گوید؛ زنان ایران در ادوار مختلف؛ همواره بر اساس هنجارها و عرف جامعه خود اقدام به انتخاب پوشش مناسب کرده‌اند و مسؤولان حاکمیتی نمی‌توانند به بهانه‌های مختلف برای آنها محدودیت ایجاد کنند.

حاکمیت درک صحیحی از جامعه امروز ایران ندارد

آذر منصوری دبیرکل حزب اتحاد ملت در گفت‌وگو با سایت دیده‌بان ایران در خصوص علل افزایش محدودیت‌ها به زنان جامعه به بهانه پوشش آنها، اظهار داشت: این را در مقدمه عرض کنم که اساسا پوشش اجباری چه در جامعه متنوع ایران و چه هر جامعه دیگری به دلیل اجبار در امری خصوصی؛ به ضد خود تبدیل می شود. اما نوع رویکرد حاکمیت و دستگاه‌های دولتی به پوشش زنان و سبک زندگی مردم، نشانگر آن است که درک صحیحی از سوی حکمرانی در خصوص مقتضیات جامعه امروز ایران وجود ندارد.

دبیرکل حزب اتحاد تأکید کرد: متاسفانه مسؤولان ما متوجه نیستند چه اتفاقاتی در زیر پوست شهرها در حال رخ دادن است. گویی آنها نمی‌دانند برخوردهای سلبی و قهری که در قبال زیست افراد، به خصوص موضوع «حجاب» اعمال می‌شود، چه واکنش های منفی به دنبال داشته و دارد؟

شاهد برخوردهای پلیسی در موضوع حجاب هستیم

این بانوی سیاستمدار بیان داشت: زمانیکه شیوه برخورد حاکمیت در قبال سبک زندگی افراد محدود به برخوردهای قهری و پلیسی می‌شود، به این نتیجه می‌توان رسید که متولیان کشور هنوز نتوانسته‌اند برای موضوعات بسیار ساده، راهکارهای ایجابی و صحیح پیدا کنند.

انتقاد از رویکرد سیاسی در قبال مسائل مرتبط با زنان ایران

منصوری با انتقاد از سیاسی شدن موضوعات مرتبط با زنان، گفت: سیاست‌گذاری‌های غلط کار را به جایی رسانده که مسأله برخورد با زنان ایرانی و پوشش آنها تبدیل به یک موضوع سیاسی، و به تبع همین اتفاق؛ برخی فشارهای بین‌المللی نیز به کشورمان تحمیل شود.

دبیرکل حزب اتحاد ملت تأکید کرد: با توجه به مقاومت مدنی موجود در برابر برخی محدودیت‌های اعمال شده علیه زنان، بهتر است حاکمیت دست از برخوردهای سلبی و قهری بردارد و یا به دنبال برخوردهای ایجابی جایگزین باشد. رویکردهای ایجابی علاوه بر رفع تبعیض‌های اعمال شده علیه زنان، موجب کاهش فشارهای بین‌المللی وارد شده به کشورمان، در ذیل این مسأله خواهد شد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در بخش دیگری از این گفت‌وگو با دیده بان ایران تصریح کرد: زنان جامعه ایران این پرسش را مطرح می‌کنند که در ازای رعایت قوانین مرتبط با ایشان، حاکمیت چه آورده‌ای برای آنها داشته است.‌ واقعیت امر این است که زنان در جامعه امروز حس شهروند درجه دو بودن را از رفتار حاکمیت دریافت می‌کنند.

حاکمیت از پوشش بانوان استفاده نمادین می‌کند

منصوری با انتقاد از برخی نمادسازی‌ها، به دیده بان ایران گفت: در دهه‌های اخیر اینگونه القا شده که حجاب و پوشش زنان ایران تنها نماد جامعه اسلامی است.

وی ادامه داد: زمانیکه قانون مجازات اسلامی و موضوع نوع پوشش زنان در حال تدوین بود؛ حداقل باید سازوکاری اندیشیده می‌شد تا بر اساس مقتضیات زمان، تغییراتی در نوع اجرای این قانون شکل می‌گرفت. مسؤولان نیز اگر تجربه تاریخ را هم که ببینند در خواهند یافت اجبار در نوع پوشش چه اسمش حجاب اجباری باشد و چه کشف حجاب به ضد خود تبدیل خواهد شد.

این فعال سیاسی اظهار کرد: سبک زندگی مردم در یک جامعه صرفا تابع دستورات سلبی حاکمیت نیست، بلکه افراد یک جامعه بر اساس هنجارهای مورد پذیرش جامعه تصمیم به انتخاب نوع زندگی خود می‌گیرند. هرگاه نیز که حاکمیت تلاش کند سبک زندگی مردم را به صورت قهری و پلیسی دستخوش تغییر قرار دهد، به سرعت یک سلسله مقاومت مدنی و مناقشه در جامعه شکل می‌گیرد.

زنان محجبه مخالف اجبار برای پوشش زنان هستند

منصوری یادآور شد: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی طی تحقیقی در سالهای گذشته اعلام کرد که بخش زیادی از جامعه ایران و حتی زنانی که پوشش کامل را رعایت می‌کنند، مخالف برخورد قهری و پلیسی با مسأله حجاب هستند. بروند نتایج همین پژوهش را مطالعه کنند.

هشدار درباره اعمال محدودیت برای بانوان در محیط‌های کار

این فعال سیاسی با هشدار به برخی از مسؤولان حاکمیتی در خصوص اعمال برخی محدودیت‌ها در ادارات دولتی برای زنان، بیان داشت: ایجاد حساسیت بی دلیل به بهانه پوشش زنان در ادارات ممکن است در کوتاه مدت تبدیل به یک مناقشه جدید در کشور شود.

دبیرکل حزب اتحاد ملت در پاسخ به این پرسش که آیا به لحاظ قانونی و عرفی، مسؤولان دولتی حق دارند که مانع حضور زنان بدحجاب در محل کار شوند، عنوان داشت: در ابتدا باید مشخص شود که مصداق و معیار بدحجابی چیست. البته بهتر است پیش از هر برداشتی، در ابتدا از واژه پوشش استفاده کرد، زیرا حجاب یک مقوله بسیار گسترده است که پوشش نیز بخشی از آن را تشکیل می‌دهد.

ملاک مشخصی برای پوشش زنان ارائه نشده است

وی ادامه داد: کسانی که مدعی اعمال محدودیت برای هستند، باید مشخص کنند که معیار آنها برای بد پوششی یک بانو در محل و محیط‌های کاری چیست؟

منصوری تصریح کرد: نباید فراموش کنیم گذاشتن متر و معیار برای پوشش یک خانم، دقیقا مصداق توهین به او است، زیرا زنان تا کنون متناسب به محل کار خود پوشش هنجار را رعایت کرده‌اند. ضمن اینکه قانون مجازات اسلامی نیز تنها به پوشش شرعی اشاره کرده و تعیین نکرده که یک خانم در محل کار باید با چه لباسی، اعم از چادر، مانتو، مقنعه، روسری و... حاضر شود.

تفکیک جنسیتی مدارس را باید برداریم

این فعال سیاسی اصلاح طلب با یادآوری شکست برخی از سیاست‌های به اصطلاح فرهنگی در کشور، به دیده بان ایران گفت: سیاست‌هایی همچون «تفکیک جنسیتی» هیچگاه توفیقی نداشته و‌ حتی مشکلات بیشتر نیز برای جامعه شده است. زیرا انسان‌ها به صورت ذاتی در مقابل محدودیت‌های اجتماعی مقاومت و واکنش نشان می‌دهند.

آذرمنصوری خاطرنشان کرد: سیستم آموزشی کشور باید از ابتدا اجازه می‌داد تا دختران و پسران از همان پایه ابتدایی با یکدیگر در مدارس حضور پیدا کنند تا دیگر در دوران دانشگاه مجبور نباشند یک سیستم آموزشی کاملا متفاوت به لحاظ تحصیل مشترک با جنس مخالف را تجربه کنند.

وی خاطرنشان کرد: اگر سیستم آموزشی اجازه تحصیل همزمان دختران و پسران را ابتدای امر آموزش داده بود، دیگر لازم نبود تا این حد تلاش شود تا برای رفع برخی نگرانی‌ها، اقدامات عمدتاً قهری صورت بگیرد. واقعیت امر این است که محیط‌های آموزشی بهترین بستر برای آموزش زندگی اجتماعی مشترک دختران و پسران هستند و حتی نوع نظارت بر آنها نیز در این محیط‌ها بسیار آسان‌تر است.

نگاه تک ساحتی به معضلات اجتماعی اشتباه است، زیرا...

منصوری تأکید کرد: این همزیستی و همراهی در محیط‌های علمی و آموزشی اگر از ابتدا حساسیتی روی آن وجود نداشته باشد، در محیط‌های جمعی دیگر هم عادی سازی خواهد شد، زیرا معضلات اجتماعی را تک ساحتی دیدن خطاست با این رویکرد بیشتر این زنان جامعه هستند که در معرض آسیب های بیشتر قرار می‌گیرند‌.

منصوری در مواجهه با این سوال که نظر وی درباره مسأله «حجاب اجباری» چیست، اظهار داشت: حجاب اجباری (پوشش اجباری) در حال تبدیل شدن به یک مناقشه بین مردان و زنان این کشور با نیرو‌های انتظامی و نظارتی است. زیرا امروز در بخشی از جامعه یک مقاومت مدنی در برابر موضوع پوشش زنان در ایران شکل گرفته است.

این بانوی سیاستمدار ادامه داد: متاسفانه نیروهای انتظامی کشور به جای انجام اموری که موجب افزایش امنیت در جامعه می‌شود، امروز و بر اساس دستورات حاکمیت تبدیل به نیرویی شده‌اند که امنیت بخشی از زنان جامعه را به بهانه نوع پوشش ایشان، به خطر می‌اندازند.

این چهره سیاسی اصلاح‌طلب تصریح کرد: خداوند در کلام الهی هیچ اجباری حتی در دین قرار نداده، بر همین اساس نیز نباید برای پوشش جامعه اجبار ایجاد کرد.

سیاست‌های غلط فرهنگی موجب شکاف در جامعه شده است

دبیرکل حزب اتحادملت گفت: تحمیل پوشش و یا سبک زندگی خاص در چند دهه اخیر حتی موجب شده تا برخی از افراد حتی نسبت به اصل دین دافعه پیدا کنند. به همین دلیل باید من به عنوان کسی که پوششم انتخاب خودم است، این حق را به دیگران بدهم که خودشان نوع پوششان را انتخاب کنند. هر نوع برخورد قهری و پلیسی در مواجهه با پوشش زنان ایران آن هم در شرایطی که اعتراض به این اجبار به یک مقاومت مدنی تبدیل شده، نه تنها بانیان و آمران آن را مقابل جامعه ناراضی قرار می‌دهد، بلکه موجب دوپاره شدن جامعه ایران می شود.

حاکمیت در مسیر رفع تبعیض علیه زنان گام بردارد

آذر منصوری در پایان تصریح کرد: در جامعه ای که در معرض انواع فشارهای اقتصادی است، سفره‌ مردمان آن روز به روز در حال کوچکتر شدن است و همچنان عده‌ای در تریبون‌های رسمی اعلام می‌کنند که بی حجابی دلیل مشکلات جامعه ایران است! اگر این اعتقاد وجود دارد که حجاب مصونیت است، ایجاد این مصونیت با اعمال محدودیت و بگیر و ببند تناقض جدی دارد. تنها راه، تمرکز به روش‌های ایجابی است که باید توأم با تلاش‌های عینی حاکمیت برای رفع کلیه اشکال تبعیض علیه زنان ایران باشد.

صرافی ارز دیجیتال

تبلیغات در خبربان

منبع: بیتوته

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.beytoote.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «بیتوته» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۲۹۱۰۷۱ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

لینک‌های ویژه:

خبر بعدی:

دشمن امروز از ایستادگی مردم ایران بسیار عصبانی است

ایسنا/تهران فرمانده سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ گفت: حرکت جوانان و نوجوانان ما در اجرای پویش سرود سلام فرمانده تمام توطئه های دشمنان را بر هم زد و یکی از نشانه های ظهور بود و بدانیم اگر ناامیدی در ذهن و قلب مردم ما رخنه نکند هیچگاه نقشه های دشمنان در مورد ملت ایران اثرگذار نخواهد شد.

سردار حسن حسن‌زاده فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران بزرگ همزمان با هفتم تیر سالروز شهادت شهید بهشتی و ۷۲ تن از یاران باوفایش در مسجد امام حسن(ع) منطقه روغنکشی ورامین خاطر نشان کرد: هر وقت نام شهید بهشتی به گوش انسان می رسد مظلومیت این شهید ، انقلاب ، و یاران امام برای انسان تداعی می گردد.

سردار حسن‌زاده با اشاره به اینکه در سال ۱۳۶۰ ایادی استکبار جهانی و منافقین از هیچ ظلمی در حق مردم ایران دریغ نکردند، بیان کرد: دشمن سعی بر این دارد اینگونه القا کند که نظام ایران در حال حاضر امنیت ندارد در حالیکه در سال ۱۳۶۰ در یکروز ۶۰ نفر ترور شدند و اکثر این افراد، بی گناه بودند و هیچ سمت اجرایی و نظامی نداشتند.

وی با بیان اینکه دشمنان فهمیده اند که ملت ایران تا زمانی که امام حسین(ع ) را داشته باشند و به او تکیه کرده اند، هیچ زمانی شکست نمی خورند ادامه داد: بعضی ها به فرموده مقام معظم رهبری می خواهند اینگونه وانمود کنند که نظام به بن بست رسیده است اما اگر سال های ابتدایی انقلاب را مرور کنیم در مقابل این حوادث هیچ بوده است.

فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران بزرگ بیان کرد: ملت ایران به امام زمان و منجی خودشان امید دارند و دشمنان توان خود را بر این گذاشته اند که مهدویت و انتظار را از ما بگیرند.
 
وی توطئه آمریکا و صهیونیست ها علیه ایران را شکست خورده دانست و تصریح کرد: دشمنان امروز رسما اعتراف کرده اند که رویارویی با نظام اسلامی را ندارند و شکست خورده اند ولی به دنبال این هستند که شکست را در ذهن مردم ما تثبیت کنند که اگر مردم عزیز ایران اقدامات نظامی ایران در چند سال گذشته را مانند حمله موشکی به پایگاه های اسرائیل و آمریکا را مرور کنند می بینند که دشمن نقطه قوتی در مقابل ایران ندارد.

سردار حسن زاده به مظلومیت شهید بهشتی اشاره کرد و اظهار کرد:  در سال ۶۰ دشمن به غیر موارد ترور شخصیت ها و افراد بی گناه به دنبال ایجاد جو روانی بر علیه شخصیت های ممتاز کشور بودند و شخصیتی مانند شهید بهشتی که  دانشمند و مجتهد ، عالم ، مردمی را چنان در نزد مردم بد جلوه داده بودند که تنها چیزی که توانست این عملیات را خنثی کند خون شهید بهشتی بود.

فرمانده سپاه محمد رسول الله(ص) ادامه داد: عملیات روانی دشمن به گونه ای است که نقاط ضعف کشور را نقطه ضعف عنوان کنند و اگر اکنون مشکلات اقتصادی داریم بدانید که ما در یک نبرد اقتصادی هستیم ولی بدانیم این جنگ اقتصادی بواسطه جنگ روسیه و اوکراین در چند ماه گذشته در اروپا کشورهای این قاره را زمین گیر کرده است در حالیکه ما ۴۳ سال است که در نبرد اقتصادی هستیم.

وی بسیاری از مشکلات اقتصادی را عملکرد سرتاپا اشکال دولت قبل دانست و افزود: متاسفانه بسیاری از مشکلات رخ داده در حوزه اقتصاد طبق نظرکارشناسان به جای مانده از دولت قبل است که اکنون این دولت با سختی فراوان و البته با تدبیر مناسب بدنبال حل نمودن این مشکلات است که لازم است مردم عزیز با صبوری و دادن زمان حل شدن این مشکلات را در آینده ببینند.

سردار حسن زاده به خدمات دولت در ده ما گذشته اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه با تلاش شبانه روزی این دولت ، بسیاری از مشکلات گذشته حل شده است و ویروس کرونا که در کشور تلفات بالایی می داد اکنون به صفر رسیده است و در حوزه فساد اقتصادی نیز کمترین موردی شنیده شده است که نشان از عزم دولت برای مبارزه با فساد دارد.

وی گفت: دشمن امروز از ایستادگی مردم ایران بسیار عصبانی است و مردم مقاوم ایران بدانند که نظام اسلامی همانند عبور از گردنه خطرات سال ۶۰ از گردنه مشکلات اقتصادی هم عبور خواهد کرد.

سردار حسن‌زاده ادامه داد: حرکت جوانان و نوجوانان ما در اجرای پویش سرود سلام فرمانده تمام توطئه های دشمنان را بر هم زد و یکی از نشانه های ظهور بود و بدانیم اگر ناامیدی در ذهن و قلب مردم ما رخنه نکند هیچگاه نقشه های دشمنان در مورد ملت ایران اثرگذار نخواهد شد.

فرمانده سپاه محمد رسول‌الله(ص) تهران بزرگ در پایان بیان کرد: شهدای ما اگر به دلایل مختلف از بین ما رفتند خداوند به ما این پیام را داد که اگر ایستادگی کنیم پیروزی تضمین شده است و هیچ بن بستی در کار نیست.

انتهای پیام

دیگر خبرها

  • استاندار البرز : جامعه باید با مزایای حجاب و عفاف اقناع شود
  • از سلام فرمانده تا بلوار چمران شیراز
  • سفری به ایران ۱۴۳۰
  • سخنگوی ستاد امر به معروف کشور:اصلاح وضعیت حجاب نباید تقابلی باشد
  • دغدغه حجاب در اندیشه شهید بهشتی/ مهم‌ترین فلسفه حجاب چیست؟
  • سهم غیرقابل انکار بانوان در توسعه و پویایی جامعه
  • دشمن امروز از ایستادگی مردم ایران بسیار عصبانی است
  • سلبریتی موجودی تهی که اهل تفکر نیست/ وقتی سفیران صلح حقایق جنگ و تحریم در ایران را سانسور می‌کنند!
  • روزنامه شرق: نوجوانان شیرازی دنبال مقابله با حجاب نبودند
  • نوجوانان شیرازی دنبال مقابله با حجاب نبودند؛ سبک زندگی شان همین است