Web Analytics Made Easy - Statcounter

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی سه تغییر عمده در کنکور ۱۴۰۲ داده است، گفت: قطعی بودن اثر سوابق تحصیلی، حذف دروس عمومی و حذف زیرگروه ها این تغییرات هستند که اگر این مصوبه تا نیمه تیر اعلام شود برای سال آینده اجرایی خواهد شد.

به گزارش ایسنا، دکتر عبدالرسول پورعباس در بخش دیگری از نشست خبری که امروز در سازمان سنجش آموزش کشور برگزار شد، در خصوص جزییات مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی که به تغییرات کنکور سال ۱۴۰۲ اشاره دارد، گفت: در سال ۱۳۸۷ قانونی در مجلس تصویب شد که به نام قانون حذف کنکور معروف شد.

این قانون تاکید داشت که تا سال ۹۲ کنکور  صددرصد حذف شود، یعنی سوابق تحصیلی که توسط آموزش و پرورش تولید می شود به شکل آزمون های سراسری و کشوری جایگزین شود و کنکور برگزار نشود صرفا ثبت نام و پذیرش صورت گیرد.

وی در ادامه تصریح کرد: علت اینکه حذف کنکور بر اساس قانون فوق اتفاق نیفتاد این بود که سوابق تحصیلی صرفا ۱۰ درصد داوطلبان سال دوازدهم ایجاد شد که البته برای این سوابق نیز بعضا گفته شد که استانداردهای لازم را ندارد و نقدهایی به آن وارد بود. در نهایت این قانون در سال ۱۳۹۲ مصوبه کنکور در مجلس اصلاح و قانون سنجش و پذیرش جدیدی اعلام شد. در آن قانون نسبت به گذشته عقب نشینی کردند. سقفی برای حذف کنکور تعیین نشد و اعلام نمودند به میزانی که می شود سوابق تحصیلی تامین شود.

به گفته رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، طبق قانون فعلی قرار شد ۸۵ درصد ظرفیت به پذیرش سوابق تحصیلی اختصاص یابد. اکنون با احتساب دانشگاه علمی کاربردی و دانشگاه فنی حرفه ای این میزان ظرفیت تکمیل شده است. بر مبنای نمره دیپلم و سال آخر داوطلب پذیرش صورت می گیرد و ۱۵ درصد ظرفیت باقی مانده طبق قانون به شکل ترکیبی از سوابق تحصیلی و ۱۰ درس سال دوازدهم به همراه آزمون سراسری ملاک پذیرش دانشجو است.

پور عباس اضافه کرد: امسال ۴۰ درصد این نمرات دروس به صورت تاثیر مثبت به همراه ۶۰ درصد تاثیر قطعی نمره آزمون سراسری در پذیرش دانشجو ملاک عمل است.

وی با بیان اینکه در تیرماه سال ۱۴۰۰ در دولت یازدهم مصوبه ای در شورای عالی انقلاب فرهنگی برای کنکور تصویب شد که آن مصوبه دچار مشکل شد. با توجه به اینکه عجله ای بود بخش هایی از بندهای مرتبط با آن دیده نشد و یا حذف شد و این مساله اجرا را دچار مشکل کرد، تاکید کرد: ۱۰  بند دارای مشکل مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه کنکور توسط سازمان سنجش آموزش کشور احصاء شد و از آن زمان ما نشست های تخصصی با شورا داشتیم به طوریکه ۱۰ بندی که مشکل داشتند و نیاز به اصلاحیه داشتند را احصاء کردیم. اصلاحیه به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شد و به نقطه ای رسیدیم که این مشکلات مرتفع شوند.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور اظهار کرد: نقاط مورد اختلاف این سازمان با شورا سه مورد یعنی یکی اثر قطعی و یا اثر مثبت سوابق تحصیلی، حذف زیرگروه ها و حذف دروس عمومی از کنکور بود و قرار شد اصلاح شود. خوشبختانه اصلاحیه در جلسه ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی در صحن شورا به تصویب رسید.

وی با بیان اینکه مصوبه جدید کنکور باید از سوی رئیس جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی به سنجش برای اجرا ابلاغ شود، گفت: ما در سازمان سنجش منتظر ابلاغ این مصوبه هستیم. این مصوبه باید از سوی رئیس جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی به سنجش برای اجرا ابلاغ شود. در صورت ابلاغ برای کنکور ۱۴۰۲ بر مبنای مصوبه عمل خواهیم کرد. اگر ابلاغ نشود شورای سنجش و پذیرش باید تصمیم بگیرد که کنکور ۱۴۰۲ را با روند کنکور ۱۴۰۱ و تغییراتی جزئی اجرا کند.

پور عباس با بیان اینکه ما بعد از آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ باید درباره کنکور ۱۴۰۲ اطلاع رسانی کنیم، افزود: پیشنهاد این است که تا نیمه تیرماه درباره کنکور ۱۴۰۲ به مردم اطلاع رسانی صورت گیرد که کدام روند اجرا می شود. یا مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرا می شود و یا مصوبات قبلی مجلس شورای اسلامی ملاک عمل خواهد بود.

وی تاکید کرد: مصوبه فوق از جنبه های مختلف قابل بررسی است و نظرات مخالف و موافق دارد. یکی از بندها این بود که سوابق تحصیلی کامل باشد. من مخالفم بودم چرا که معتقد بودم سوابق تحصیلی کامل وجود ندارد. این بند اصلاح شد. یکی از کلمات این بود که فرد سوابق تحصیلی مرتبط داشته باشد که این مورد هم اصلاح شد.

به گفته این مقام مسئول، در مورد حذف دروس عمومی این مسئله نظرات متفاوتی بود. چون کنکور رقابت و مسابقه است اگر قرار باشد که این دروس بماند برای همه باید بماند اگر قرار باشد حذف شود برای همه باید حذف شود. یک نظر هم این بود که با حذف دروس عمومی از کنکور در دبیرستان به آن بهای بیشتری داده می شود. اما در سنجش بود و نبود این دروس اثری یکسان برای همه داوطلبان دارد.

پور عباس تاکید کرد: درباره اثر قطعی سوابق تحصیلی نیز نظرات مخالف و موافق زیاد وجود دارد. استدلال موافقان اثر قطعی سوابق تحصیلی این است که داوطلب به دروس دبیرستان بیشتر اهمیت می دهد اما استدلال مخالفان اثر قطعی سوابق تحصیلی این است که یک نمره بد دبیرستان روی سرنوشت کنکور فرد تاثیر می گذارد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اشاره کرد: اینکه فرد نیاز دارد که ترمیم نمره داشته باشد هم یکی از مسائلی است که در این زمینه مطرح است. قطعا کسی که می خواهد بهترین رشته قبول شود تلاش می کند معدل بهتری کسب کند. چالش اصلی اثر قطعی سوابق تحصیلی هم در اینجاست. در صورت تاثیر مثبت، معدل یا نمرات اگر نمره کل فرد را بالاتر بکشد تاثیر قطعی داشته است اما اگر نمره کل فرد را پایین بکشد تاثیری ندارد.

وی با بیان اینکه در سال ۱۴۰۲ اما اتفاقی که می افتد این است که سوابق تحصیلی بر نمره کل تاثیر می گذارد و نمره بالاتر و پایین تر می شود، اظهار کرد: در کنکور ۱۴۰۲ با سه تغییر مواجه ایم که قطعی بودن اثر سوابق تحصیلی، حذف دروس عمومی و حذف زیرگروه ها این تغییرات هستند.

رئیس سازمان سنجش درباره احتمال عدم ابلاغ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی به سنجش و تعیین تکلیف اجرایی کنکور ۱۴۰۲ گفت: پیشنهاد ما این است که شورای سنجش و پذیرش تغییرات اجرای کنکور ۱۴۰۲ را مصوب کند. درخصوص ترمیم معدل برای پشت کنکوری ها نیز باید تاکید کرد اگر مصوبه ابلاغ شد بلافاصله شورای سنجش و پذیرش تشکیل جلسه می دهد و سیاست های کنکور ۱۴۰۲ را تعیین می کند.

ویو تاکید کرد: یکی از سیاست های مهم تعیین زیرگروه ها و نحوه گرفتن آزمون دوبار در سال و ضرایب زیرگروه ها را است. در این مصوبه در ماده ۹ به عنوان یکی از موادی که اصلاحیه خورده است و تمام اختیارات برای تعیین تکلیف تمام موارد مورد ابهام از جمله عدم وجود سوابق تحصیلی، عدم وجود دیپلم مورد نظر و شرایط متفاوت داوطلبان، به شورای سنجش و پذیرش داده شده است و شورا در این زمینه تصمیم می گیرد.

انتهای پیام

صرافی ارز دیجیتال

تبلیغات در خبربان

منبع: ایسنا

کلیدواژه: تغییرات کنکوری سازمان سنجش آموزش کشور شورای عالی انقلاب فرهنگی سازمان سنجش آموزش کشور شورای سنجش و پذیرش رئیس سازمان سنجش حذف دروس عمومی کنکور ۱۴۰۲ زیرگروه ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.isna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایسنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۳۰۰۱۷۴ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

لینک‌های ویژه:

خبر بعدی:

کنکور و آزمون| آزمون سراسری با رقابت 161 هزار داوطلب گروه هنر برگزار شد/ واکنش وزیر علوم به تغییرات کنکور از سال ۱۴۰۲

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، پنجاه و دومین دوره آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ از صبح امروز چهارشنبه ۸ تیر با آزمون گروه آزمایشی هنر آغاز شده است. در ادامه آزمون گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم انسانی در پنجشنبه ۹ تیر، آزمون گروه آزمایشی علوم تجربی در جمعه ۱۰ تیر و آزمون گروه آزمایشی زبان‌های خارجی در شنبه ۱۱ تیر برگزار می‌شود.

آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ به منظور پذیرش دانشجو در دوره‌های روزانه، نوبت دوم «شبانه»، نیمه‌حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و همچنین رشته‌های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود.

تعداد داوطلبان کنکور سراسری سال ۱۴۰۱ یک میلیون و ۴۸۹ هزار و ۲۲۰ نفر است که در روزهای ۸ تا ۱۱ تیرماه ۱۴۰۱ در کنکور شرکت می‌کنند. کنکور سال ۱۴۰۱ در ۴۱۷ شهر و بخش و شهرستان کشور و ۱۷ حوزه خارجی در ۱۵ کشور دنیا و تعداد ۶۱۵ حوزه امتحانی اصلی و تعداد ۲ هزار و ۹۱۱ حوزه فرعی برگزار می‌شود.

در گروه علوم ریاضی و فنی تعداد ۱۴۵ هزار و ۶۱۵ نفر، در گروه علوم تجربی ۵۷۴ هزار و ۷۵۱ نفر، در گروه علوم انسانی ۴۱۲ هزار و ۵۲۵ نفر، در گروه هنر تعداد ۱۶۱ هزار و ۳۷۸ هزار نفر و در گروه زبان‌های خارجی ۱۹۴ هزار و ۹۵۱ نفر شرکت کرده اند.

ماجرای نامه نمایندگان مجلس برای جلوگیری از اجرای مصوبه کنکوری شورا چه بود؟

منصور کبگانیان در حاشیه جلسه یکصد و شصت و چهارم ستاد اجرای نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران، با اشاره به لحاظ کردن سوابق تحصیلی برای دانش آموزانی که در سایر رشته گروه هایی غیر از آنچه که از مقطع دبیرستان فارغ التحصیل شده اند، توضیح داد: در اذهان عمومی نسبت به سوابق تحصیلی سوء تفاهمی وجود دارد و برخی‌ها بر این تصور هستند که نمره ای که در دوران دبیرستان کسب می کنند، همان سوابق تحصیلی آنها است. در حالی که سوابق تحصیلی همان امتحانات نهایی عادلانه‌ای است که در آن یک داوطلب روستایی با داوطلب شهری تفاوتی ندارد و منظور همان آزمون‌های تشریحی است.

وی ادامه داد: در نظر گرفتن سوابق تحصیلی برای پذیرش در آزمون سراسری از سال ۱۴۰۲ تنها پایه دوازدهم را شامل می‌شود چون دانش آموزان پایه یازدهم آمادگی لازم را ندارند ضمن آنکه سهم سوابق تحصیلی ۴۰ درصد است و در سال بعد (۱۴۰۳) سوابق پایه یازدهم نیز مشمول این قانون خواهد شد.

کبگانیان با بیان اینکه پس از پایان آزمون سراسری سال جاری بیشتر با مردم صحبت خواهیم کرد، ادامه داد: به تدریج در هر سال دانش آموزان پایه پایین تر به این قانون (تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری) اضافه خواهند شد و در نهایت بعد از گذشت چند سال، مبنای عمل، سوابق تحصیلی ۳ سال پایانی تحصیل دبیرستان با ۶۰ درصد تاثیر خواهد شد.

دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در این زمینه یکسری استثناءهایی از جمله برای دانش آموزان مشغول به تحصیل در هنرستان‌ها و یا رشته های هنری هم وجود دارد، اظهار کرد: همه این موارد در اصلاحیه آخری که در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده، لحاظ شده است و توسط ریاست جمهوری ابلاغ خواهد شد. در این اصلاحیه اختیاراتی به شورای سنجش و پذیرش داده شده مبنی بر این که اگر نیاز به تدوین آیین نامه ای برای هر کدام از گروه‌های داوطلبان آزمون سراسری در زمینه ایجاد سوابق تحصیلی وجود دارد،در این زمینه اقدام کنند.

کبگانیان ادامه داد: دانش آموزانی که در مهر ماه سال جاری وارد سال آخر دبیرستان شوند، توجه داشته باشند که در آزمون سراسری، سوابق تحصیلی آنها لحاظ خواهد شد و برای افرادی که از دوره دبیرستان فارغ التحصیل شده باشند، برای ایجاد سابقه تحصیلی، آیین نامه ای تدوین شده که سوابق تحصیلی نیز برای آنها لحاظ شود.

وی در پاسخ به این سؤال که سازمان سنجش اعلام کرده است که اگر آزمون سراسری امسال برگزار و قانون آن ابلاغ نشود، تاثیر سوابق تحصیلی برای سال ۱۴۰۲  اجرا نخواهد شد، گفت: امسال کنکور سال ۱۴۰۱ برگزار می‌شود که داوطلبان با آرامش در این آزمون شرکت می کنند. مصوبه تاثیر سوابق تحصیلی ارائه شده و موضوع اصلی آن، ابلاغ شده است و سازمان سنجش هم اعلام کرده است که برای ابلاغ آن تا ۱۵ تیرماه وقت دارند، و ما منتظر هستیم تا قبل از این زمان، مصوبه ابلاغ شود، در این زمینه باید جو روانی داوطلبان در نظر گرفته شود و بعد از این آزمون اخبار خوبی در این زمینه منتشر خواهد شد.

دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی با تشکر از ارسال نامه ای از سوی ۲۰۲ نفر از نمایندگان مجلس در خصوص مصوبه پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی، گفت: نامه نمایندگان مجلس در این خصوص برای این نوشته شد که آنها در این خصوص سؤالاتی داشتند که ما نیز ابهامات را برطرف کردیم و به توافقات خوبی رسیدیم.

وی اضافه کرد: نقدهایی از سوی نمایندگان مجلس در این زمینه وارد بود که در اصلاحیه مورد توجه قرار گرفت.

کبگانیان یادآور شد: در آخرین جلسه ای که داشتیم، رای قاطع بود و همه اعضا به استثناء یکی دو نفر، همگی به آن رای دادند و این نشان می دهد که به همه نقدها پاسخ داده شده و در اصلاحیه ما نیز لحاظ شده است.

واکنش وزیر علوم به تغییرات کنکور از سال ۱۴۰۲

محمدعلی زلفی گل در حاشیه  بازدید از حوزه امتحانی داوطلبان کنکور ۱۴۰۱ که صبح امروز در دانشگاه امیرکبیر صورت گرفت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: وزارت علوم درمورد کنکور ۱۴۰۲ منتظر تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی است. ما فقط مجری برگزاری آزمون سراسری هستیم و سیاست گذاری توسط مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام می‌شود. ما نمی توانیم برای این دو نهاد تعیین تکلیف کنیم و فقط مجری هستیم.

وزیر علوم درباره کم بودن زمان برای تغییر شیوه اجرای کنکور ۱۴۰۲ گفت: اگرچه بر اساس قانون قانون باید یک سال زودتر شیوه برگزاری آزمون سراسری را ابلاغ و اعلام کنیم اما با کمی انعطاف پذیری و آمادگی سعی می کنیم سیاست ها را اجرایی کنیم.

زلفی گل به حذف دروس عمومی در کنکور ۱۴۰۲ در صورت ابلاغ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی از سوی رییس جمهور و حذف درس زبان فارسی علی رغم تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر پاسداشت زبان فارسی اشاره کرد و گفت: مراجع سیاست گذاری برای کنکور شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی هستند، وزارت علوم هم اگر نظر کارشناسی داشته باشد، ‌در صحن علنی جلسه شورا ارایه می دهد. ما اجازه نداریم تعیین تکلیف نداریم.

وی در پایان اظهار کرد: در دستور جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو که هفته اخیر در وزارت علوم برگزار شد، تغییرات برخی زیرگروه ها مشخص شد، اما مقرر شد کنکور سال آینده در صورتی که مصوبه جدیدی نداشته باشیم بر اساس شیوه فعلی برگزار شود.

انتهای پیام/

نیوشا یعقوبی کد خبر: 1145947 برچسب‌ها کنکور

دیگر خبرها

  • مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی اصلاح شد/ ابلاغ پس از برگزاری کنکور ۱۴۰۱
  • سوابق تحصیلی داوطلبان کنکور ۱۴۰۲ از امتحانات نهایی عادلانه و امن تامین می‌شود/ ابلاغ مصوبه کنکوری جدید بعد از آزمون سراسری
  • کنکور و آزمون| آزمون سراسری با رقابت 161 هزار داوطلب گروه هنر برگزار شد/ واکنش وزیر علوم به تغییرات کنکور از سال ۱۴۰۲
  • مصوبه کنکوری شورا اصلاح شد/ ابلاغ پس از برگزاری کنکور ۱۴۰۱
  • مصوبه کنکوری شورا اصلاح شد/ ابلاغ پس از برگزاری کنکور ۱۴۰۲
  • موافقت نمایندگان مجلس با مصوبه کنکور / هفته آینده خبر‌های خوبی در این خصوص داریم
  • تکلیف مصوبه کنکور هفته آینده مشخص می‌شود
  • اعلام زمان ابلاغ مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی
  • دغدغه نمایندگان مجلس درباره مصوبه جدید کنکور مورد توجه واقع شد
  • دغدغه نمایندگان مجلس درباره مصوبه جدید کنکور در قالب اصلاحیه هایی مورد توجه قرار گرفت