Web Analytics Made Easy - Statcounter

به گزارش روز یک‌شنبه ایرنا، در پنجمین روز از بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، به نسبت دیگر روزها، نمایش‎های بیشتری اجرا شد؛ ۱۲ نمایش صحنه‌ای و ۶ نمایش خیابانی برای بازدید تماشاگران به نمایش گذاشته شد.

 در میان استقبال بی‌نظیر مردم همدان از آثار نمایشی، «مکبث در آشپزخونه» نوشته سیمگی گونسان و کار بوراک تمدوگان از کشور ترکیه توانست نظر بیشینه مخاطبان را به خود جلب کند.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

همچنین اجرای عروسک‌های غول پیکر فاطمه بحرینی از آبادان، تریلی سیار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان خراسان رضوی و کمپر سیار صادق داوری‌فر از تهران در شهرهای اطراف همدان و مناطق محروم از دیگر برنامه‌های جشنواره بود.

دو کارگاه «کارگردانی تئاتر» با تدریس محمد عاقبتی و «ساخت ماسک مقوایی» از کشور ایتالیا با تدریس دیانا کاستا و پابلو دوران ویژه بزرگسالان برگزار شد.

در این روز، نشست دبیران جشنواره تئاتر کودک و نوجوان تفلیس_ گرجستان؛ لوون کتگوری و جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان برگزار شد.

نشست امیر مشهدی‌عباس دبیرجشنواره بیست و هفتم، با حضور عضو دپارتمان تئاتر کودک و نوجوان تفیس-گرجستان، مهمان‌ها و داوران جشنواره و هنرمندان شرکت‌کننده، در سالن سینمایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد. دبیر جشنواره تفلیس- گرجستان توضیحاتی را درباره این رویداد به حضار ارائه کرد.

همچنین پس از پایان این نشست نمایشنامه «اوسنه گمشده» به نویسندگی طلا معتضدی و کارگردانی میترا کریم‌خانی با نقش‌خوانی، شادی کارآیین، پانته‌آ صفامنش، سمیه گل‌باز، رضا نعمتیان و سجاد مژدهی با همراهی موسیقی مجتبی کاظمی، خوانده شد.  

«از اسب تا سیب» نمایشی که در جشنواره تئاتر همدان نیروی امید و توکل به خدا را در کودکان تقویت می‌کند

 کارگردان نمایش «از اسب تا سیب» گفت: این نمایش به عنوان یکی از آثار شرکت کننده در بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، نیروی امید و توکل به خدا را در کودکان و نوجوانان تقویت می‌کند.

فرزاد لباسی افزود: این نمایش به بخش کودک جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان از استان همدان راه یافته و موضوع دختر بچه‌ای است که سرطان دارد و قبول نمی‌کند موهای خود را کوتاه و درمان سرطان را شروع کند.

وی اظهار داشت: اسب و سیب، نماد قدرت و سلامتی هستند، در این نمایش دختر بچه وارد دنیای جدیدی می‌شود و اتفاق‌های مختلفی شکل می‌گیرد.

لباسی ادامه داد: تقویت نیروی امید در شرایط سخت زندگی و در برابر مواجهه با سختی‌ها و مشکلات و همچنین توکل به خدا در تمام مراحل از اهداف این نمایش است.

کارگردان نمایش «از اسب تاسیب» افزود: تاکنون در ۱۲ دوره جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان شرکت کرده‌ و ۲ دوره به عنوان کارگردان برتر انتخاب شده‌ام.

لباسی اظهار داشت: رسالت جشنواره آشنایی کودکان و نوجوانان با دنیای جدید و برخی از مسائل و مشکلات جامعه است تا در زمان بزرگسالی با آن دست و پنجه نرم نکنند.

وی  به معرفی عوامل این نمایش پرداخت و گفت: امید نوایشاد، پگاه معصومی، سید رها کرمانی، سید علی موسوی مظفر، فاطمه جامه بزرگ، نیکتا میرزائیان، حمیدرضا جوادی، یگانه قمری، سارا ختن‌لو، صفورا انجمنیان بازیگران و طراح لباس پگاه معصومی است.

نمایش «ریز جان» سیر بزرگ شدن بچه‌ها را روایت می‌کند

ندا وفایی کارگردان نمایش «ریز جان» گفت: این نمایش یک کار عروسکی است که مراحل رشد کودکان را بیان می‌کند.

ندا وفایی  که از استان قم در جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان شرکت کرده است، گفت: این نمایش یک کار عروسکی در مورد شخصیت‌های یک شهر است که همه آن‌ها بزرگ و درشت هیکل هستند.

وی ادامه داد: در این نمایش به کودکان آموزش داده می‌شود که برای بزرگ شدن علاوه بر اینکه باید غذا به قدر کافی بخورند؛ باید مراحلی را طی کرده و همچنین کسب تجربه کنند.

وفایی با بیان اینکه اولین بار است در جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان شرکت می‌کند، عنوان کرد: جشنواره فرصت خوبی برای رشد و شکوفایی استعدادهای علاقه‌مند به تئاتر است.

کارگردان «ریز جان» که در بخش کودک جشنواره بیست و هفتم حضور دارد، گفت: جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان اتفاق خوبی است تا به تئاتر کودک به صورت ویژه پرداخته شود.

وفایی در پایان یادآور شد: هادی حسنعلی نویسنده؛ محبوبه عراقی، فهیمه باروتچی، مینا مقامی‌زاده، عرفان صفری، امیرحسین عرب خراسانی، مهرانه زرگر و مهدی برقعی عروسک‎گردان‌های این نمایش هستند.

تئاتر لازمه فرهنگ‌سازی در یک کشور

مجری برنامه خردسال و کودک تلویزیون و داور بخش مسابقه تئاتر خردسال جشنواره معتقد است جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان و این شهر تاریخی و تماشاخانه‌هایش معرف ایران است و از این جهت مسئولیت، مسئولین را در قبال توجه به این امر سنگین‌تر می‌کند.

مهرداد نظام‌آبادی با اشاره به استقبال بسیار خوب مردمی از جشنواره بیست و هفتم، گفت: این اقبال نشان‌دهنده آن است که فرهنگ مردم همدان تا چه میزان عمیق‌ترشده است و به نظرم از آنجا که این جشنواره چندین سال است که در این شهر برگزار می‌شود، شایسته است تا مسئولان درصدد تدارک و تجهیز سالن‌های بهتر و حرفه‌ای‌تری برای این رویداد باشند چراکه این جشنواره بین‌المللی و این شهر تاریخی و تماشاخانه‌هایش معرف ایران است و از این جهت مسئولیت، مدیران را در قبال توجه به این امر سنگین‌تر می‌کند.

او درباره سطح کیفی آثار شرکت‌کننده در این دوره از جشنواره عنوان کرد: البته من تاکنون چند نمایش‌ را بیشتر ندیده‌ام. در مجموع با اینکه تماشاگر نمایش‌های خوبی بودم، اما به نظرم باید به یاد داشته باشیم کودک به معنای شادی و زندگی است و کودکان دارای آستانه‌ای هستند که در صورتی‌که این آستانه در آثار رعایت نشود از اثر دلزده خواهند شد.   

نظام‌آبادی درباره مقایسه سطح کیفی آثار نمایشی کودک و نوجوانی که در کشور ما تولید می‌شود با آثار نمایشی این حوزه در سطح بین‌المللی، عنوان کرد: بعضی اوقات احساس می‌کنم آثار نمایشی ما از سطح کیفی بهتری نسبت به نمایش‌های دیگر کشورها برخوردار است، اما بعضی از آثارمان نیز سطح کیفی پایین‌تر و نسبت به استانداردهای جهانی فاصله زیادی دارند.

وی گفت: این موضوع بیانگر آن است که هنرمندان ما باید مطالعه بیشتری داشته باشند و تجربیات بیشتری کسب کنند و به روز باشند و کارهای بیشتری از طریق فضای مجازی ببینند تا در سطح جهانی دیده شوند.
او با اشاره به اینکه این امکان وجود دارد تا با کمترین امکانات بیشترین مفهوم را به مخاطب کودک منتقل کرد، اظهار داشت: باید به یاد داشته باشیم، همه مردم به‌خصوص کودکان پس از گذر از شیوع ویروس کرونا به شادی و امید نیاز دارند و هنرمندان باید بیش از پیش به این امر توجه داشته باشند.

این مجری تلویزیون درباره تاثیر برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان گفت: به اعتقاد من برگزاری این رویداد بسیار تاثیرگذار است. این جشنواره می‌تواند امید را زنده کند، همچنین یک نمایش در تربیت نسل کودک و نوجوان از اهمیت بسزایی برخوردار است. اما برگزاری آن نیازمند سرمایه خوب و گروه‌های متخصص دارد و مسئولان باید در نظر داشته باشند تئاتر لازمه فرهنگ‌سازی در یک کشور است و باید به این امر از کودکی توجه شود. نباید تصمیم‌گیرندگان کمترین بودجه را به به حوزه نمایش اختصاص دهند چراکه آثار توجه به آن، در آینده نمود خواهد داشت.  

به گزارش ایرنا؛ بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، به دبیری امیر مشهدی عباس که از اول تیرماه با شعار «تئاتر، پرواز پروانه‌های خیال» در شهر تاریخی همدان آغاز شده، فردا(دوشنبه ششم تیر) به پایان می رسد.

این جشنواره با حضور ۷۰ گروه نمایشی داخلی و خارجی برگزار می شود، ۵۰۰ اثر از گروه های نمایشی داخلی و خارجی به جشنواره ارائه شد که پس از داوری اولیه ۷۰ گروه نمایشی به این دوره از جشنواره راه یافتند. در این دوره از جشنواره گروه های نمایشی از پنج کشور ایتالیا، یونان، ارمنستان، ترکیه و عراق حضور دارند و با دیگر راه یافتگان به این رویداد رقابت می کنند.

برچسب‌ها شهر همدان تئاتر کودک و نوجوان تئاتر جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان

منبع: ایرنا

کلیدواژه: شهر همدان تئاتر کودک و نوجوان تئاتر شهر همدان تئاتر کودک و نوجوان تئاتر جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان جشنواره تئاتر کودک و نوجوان کودکان و نوجوان آثار نمایشی سطح کیفی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.irna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایرنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۳۳۶۰۲۹ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

توجه ویژه به نوجوانان در بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان آغاز ۲ کارگاه آموزشی داود کیانیان با حضور نوجوانان

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،به نقل از روابط عمومی بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان، داود کیانیان پیشکسوت تئاتر کودک و نوجوان ۲ کارگاه نمایشنامه‌نویسی ویژه نوجوان و آشنایی با کاربرد تئاتر در زندگی، را در شهر اردکان آغاز کرد. این مدرس هنرهای نمایشی در اولین روز جشنواره بیست و هشتم و درباره کارگاه نمایشنامه‌نویسی ویژه نوجوان گفت: کارشناسان و فعالان حوزه تئاتر همیشه از کمبود نمایشنامه با کیفیت گلهمند هستند. به عقیده من یکی از راهکارهای صحیح و کوتاه مدت در حوزه تئاتر کودک و نوجوان این است که این وظیفه را به خود آنها واگذار کنیم؛ چون آنها از سرچشمه زلال کودکی و نوجوانی سیراب میشوند، در حالی که ما نویسندگان وقتی میخواهیم برای آن مقطع بنویسیم نخست باید آنها را بشناسیم، روانشناسی آنها را بدانیم، اکنون و حال‌شان را بررسی کنیم که اینها کار سادهای نیست و به بیان بهتر زمانبر است.
او با اشاره به اینکه در این دوره اصول اولیه نمایشنامه‌نویسی به نوجوانان آموزش داده می‌شود، تصریح کرد: اینکه نمایشنامه از چه عناصری تشکیل شده است، چه کاربردهایی دارد، چه تفاوتی با قصه، قصه نمایش، رمان و سایر انواع ادبی دارد از جمله مباحثی است که در این دوره آموزش داده خواهد شد.
این مدرس، نویسنده و پژوهشگر تئاتر کودک با اشاره به اینکه در این جشنواره برای اولین بار بخش نمایشنامهنویسی برای کودکان و نوجوانان برگزار شد، گفت: آثار ارسالی، از یک‌طرف نشان داد که کودکان و نوجوانان با آنکه آموزش لازم برای نگارش اثر حرفهای ندارند، چقدر خوب مینویسند و از طرف دیگر دنیای متفاوت آنها را مشخص کرد. دنیایی که ما از آن اطلاع کافی نداریم.
او اضافه کرد: نوجوانان نشان دادند که علاقهمند به نوشتن هستند و ما در این کارگاه به آنها نمایشنامهنویسی را یاد می‌دهیم تا تجربه کنند و امیدواریم که آثار بعدیشان را بدون نقصتر ارائه کنند.


کیانیان ادامه یافتن این دوره را برای رشد کیفی بچه‌ها، به صورت حضوری و مجازی بسیار ضروری عنوان کرد و گفت: وقتی بچههای دوره ندیده کارهای خوبی را به جشنواره میفرستند این به معنای آن است که با آموزش درست میتوان کمک کرد تا آنها به صورت فنیتر کار کنند.
این مدرس کارگاه «آشنایی با کاربرد تئاتر در زندگی» گفت: در این کارگاه نیز در تلاش هستیم به مخاطب عام بیاموزیم که تئاتر چرا و چگونه در زندگی تاثیر میگذارد.
داوود کیانیان افزود: واقعیت این است که خداوند انسان را آفرید. انسان هنر را آفرید و هنرمند تئاتر را خلق کرد. مسیر این آفرینش برای انسان بسیار ضروری است چون در طول تاریخ بشریت برای او کاربرد داشته است. اگر تئاتر کاربردی نداشت مطمئنا تاکنون از بین رفته بود.
او افزود: تئاتر از آن دست هنرهایی است به واسطه ارتباط تنگاتنگ با مخاطب، میتواند تاثیر فراوانی در جامعه داشته باشد و به عبارتی بهتر یک هنر اجتماعی است.
این نویسنده و پژوهشگر تئاتر کودک و نوجوان با اشاره به اینکه در کارگاه آشنایی با کاربرد تئاتر در زندگی، میخواهیم مخاطبان را با کاربردهای تئاتر برای مردم در جامعه آشنا کنیم، تصریح کرد: مخاطب این کارگاه عموم مردم هستند و از کودک و نوجوان تا بزرگسالان میتوانند در آن شرکت کنند.
او اضافه کرد: ما در این کارگاه در تلاش هستیم مردم را با این موضوع آشنا کنیم که تئاتر چرا و چگونه در زندگی تاثیر میگذارد مطمئنا اهالی نمایش با این موضوع آشنایی کامل دارند اما کسانی‌که دستی بر آتش ندارند در این کارگاه به این مهم میرسند که تئاتر چه معجزهای است.
کیانیان با تاکید بر اینکه تئاتر کودک به عنوان یک ابزار آموزشی عمل می‌کند؛ تصریح کرد: در تئاتر مخاطب در کنار سرگرم شدن می‌تواند از کاربردهای پرورشی و حتی درمانی آن نیز بهره ببرد و مشکلات خود را حل کند. این تئاتر حتی می‌تواند فرد را از فردیت خارج کرده و اجتماعی کند.
کارگاه‌های آموزشی داود کیانیان آشنایی طی سه جلسه در بیست و هشتمین چشنواره تئاتر کودک و نوجوان اردکان برگزار خواهد شد. جشنواره بیست و هشتم با شعار «تئاتر، تمرین ناب زندگی» و با هدف تقویت همدلی و همراهی، رشد آگاهی و اعتماد به نفس فرزندان ایران زمین از طریق نمایش، به دبیری امیر مشهدی عباس تا ۶ اسفندماه سال در شهر تاریخی اردکان یزد برگزار میشود.

۲۲۰۵۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید. کد خبر 1875574

دیگر خبرها

  • جشنواره تئاتر کودک و نوجوان فرصتی برای آموزش ارزش‌هاست
  • داور بخش خیابانی جشنواره کودک و نوجوان: اولویت‌بخشی به نمایش‌های ایرانی شاخصه ارزشمند جشنواره است
  • جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان
  • کاتالوگ بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان اردکان منتشر شد
  • تماشای نمایش‌های جشنواره کودک و نوجوان رایگان شد
  • نمایش‌های جشنواره ملی تئاتر کودک رایگان شد
  • تئاتر شاه‌کلید پرورش‌دادن کودکان است/ رابطه «علاالدین» و خودباوری
  • نمایش‌های جشنواره ملی تئاتر کودک در یزد برای عموم رایگان شد
  • توجه ویژه به نوجوانان در بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان آغاز ۲ کارگاه آموزشی داود کیانیان با حضور نوجوانان
  • شگفت‌زدگی یونانی‌ها از برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان