Web Analytics Made Easy - Statcounter

به گزارش "ورزش سه" سالگرد بازی با آلمان در جام جهانی 98 بهانه‌ای بود تا به سراغ یکی از بازیکنان تیم ملی در آن بازی و تورنمنت برویم. سیروس دین‌محمدی که در زمان حضور ایویچ به بازیکن فیکس تیم ملی تبدیل شده بود اما با روی کار آمدن جلال طالبی نیمکت‌نشین شد.
با دین‌محمدی از جو بازی با آلمان تا تیم ملی این روزها و وضعیت عجیب بازار نقل‌و‌انتقالات ایران صحبت کردیم که مثل همیشه با پاسخ‌های جالب او همراه بود.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

توصیه می‌کنیم این گفتگو را از دست ندهید؛

* آقای دین‌محمدی سالگرد بازی با آلمان بود. از این مسابقه برای ما صحبت کنید. شاید اگر بچه‌ها بعد از برد برابر آمریکا قانع نمی‌شدند صعود هم می‌کردیم؟
اگر آن سال خودمان را باور داشتیم، مطمئنا از گروهمان صعود می کردیم. برای حرفم دلیل دارم. آن سال ضعیف ترین تیم ملی آلمان بود. درست است که بازیکنانی مانند یرمیس، بیرهوف، هسلر، کلینزمن و... همه بودند ولی سن تمام آنها بالا بود. آن دوندگی همیشگی را نداشتند. دیدید که پس از صعود از گروه ما، 4 گل از کرواسی دریافت کردند و از دور رقابت ها کنار رفتند.

* قبل از جام جهانی با کرواسی بازی کردیم؟
فکر می کنم بازی را دو بر یک باختیم که علی دایی از روی نقطه پنالتی گل زد. من هم در 15 دقیقه آخر بازی وارد زمین شدم. قبل از آن من بازیکن ثابت بودم. ایویچ که رفت، من بازیکن ذخیره شدم (با خنده).

* با پاشازاده که صحبت کردیم می گفت صحبت هایی مبنی بر این بوده که در بازی با آمریکا سیاست حکم می کند یک مربی ایرانی روی نیمکت بنشیند و حتی اگر بازی تدارکاتی را هم نمی باختیم، ایویچ را تغییر می دادند. حتی آقای طالبی که پستی نداشت به اردوی ایتالیا آمد.
آقای طالبی به عنوان مدیرفنی آمده بود. هر کسی نظر خودش را دارد ولی من با این فرضیه موافق نیستم. ما با نتیجه بدی به آ.اس.رم باختیم. آن شکست باعث وارد شدن فشار به فدراسیون شد. شاید اگر ایویچ را تغییر نمی دادند ما حتی از گروهمان صعود می کردیم. ولی آن نتیجه باعث شد سرمربی را تغییر دهند و به تیم شوک وارد کنند که به نظر من بد نبود. اگر ایویچ می دانست قصد دارند او را تغییر دهند، هرگز بازی را نمی انداخت. چون ما قبل از بازی 20 تا 200 متر هوازی رفته بودیم. یعنی بدنمان تعطیل بود. این بازی نیز برای ایویچ مهم نبود. فقط می خواست بچه ها در شرایط بازی باشند و با تیم های بزرگ بازی کنند. بازی کردن جلوی بازیکنانی مانند توتی اعتماد به نفس را بالا می برد.

* در نیمه اول بازی با آلمان با تساوی بدون گل به رختکن رفتیم و خودتان در نیمه دوم وارد زمین شدید و موقعیت هایی هم داشتیم. درباره نیمه دوم صحبت می کنید؟
البته زمانیکه بازی 2 بر صفر شده بود من وارد زمین شدم. اگر یادتان باشد یکی، دو ماه قبل از آغاز جام جهانی ما از ایران رقته بودیم. سبک زندگی ام به نوعی بود که دوست داشتیم در کنار خانواده باشیم. ما وقتی آمریکا را شکست دادیم، فکر کردیم همه چیز تمام شده است. اگر کمی خودباوری داشتیم، به آلمان نمی باختیم. صحبت های آقای طالبی در رختکن هم تأثیرگذار بود. حالا گذشته ولی اگر ایشان نیز کمی انرژی مثبت می داد فرق می کرد. آن جنگندگی و نترسیدن از بازیکنان آلمان را نتوانست به تیم تزریق کند. ما بازیکنانی مانند کلینزمن و هسلر را فقط در تلویزیون دیده بودیم. زمانیکه کوهلر با دورتموند در فینال اروپا بازی می کرد، من 21 سالم بودم. اگر برای بردن وارد زمین می شدیم، می توانستیم نتیجه خوبی کسب کنیم و حتی از گروهمان صعود کنیم.

* اگر بازی با یوگسلاوی مساوی می کردیم شاید شانسمان خیلی بیشتر می شد.
ایویچ گفته بود فقط از روی ضربات ایستگاهی ممکن است از آنها گل بخوریم که همینطور هم شد.

* به نظر شما اگر عابدزاده در آن بازی درون دروازه بود، آن گل را دریافت می کرد؟
به هر حال بعضی اوقات تجربه می تواند خیلی کمک کند. بالاخره فوتبال است و اشتباهات باعث می شود تیم ها برنده یا بازنده شوند. اگر اشتباهات نبود، هیچ وقت فوتبال جذاب نمی شد. نمی خواهم بگویم اگر کس دیگری درون دروازه بود آن گل را نمی خورد. شرایط فرق می کند.

* کمی هم به شرایط کنونی فوتبال ایران بپردازیم. در بازار نقل و انتقالات صحبت هایی در مورد ارقام عجیب و غریب 20 میلیاردی می شود و حتی قیمت برخی بازیکنان ایرانی به یک میلیون دلار می رسد. بازیکنان نسل شما اگر الان بازی می کردند چه قیمتی داشتند؟
بازیکنانی مانند دایی، خداداد، باقری و مهدوی کیا قیمت نداشتند.

* الآن گفته می شود بازیکنانی که در این پنجره پرطرفدار بودند قرارداد 20 میلیاردی بستند! که حتی ملی‌پوش هم نبودند.
خود من از 19 سالگی به تیم ملی دعوت شدم. در دوران مربیگری پروین، ایویچ، بلاژویچ، طالبی، مرحوم پورحیدری و ... بوده ام.

* در جام جهانی 1998 فرانسه چند سال داشتید؟
فکر کنم حدود 26 سال سن داشتم. ولی قبل از آن در جام ملت های 1996 امارات حضور داشتم.

* برگردیم به بحث قبلی. می خواهم از بازیکنان نسل طلایی 98 اسم ببرم و شما بگویید اگر آنها اکنون بازی می کردند قراردادشان چه قیمتی داشت؟ اگر علی دایی سال 98 می خواست در فوتبال ایران بازی کند، باید چقدر می گرفت؟
با این شرایط اگر بخواهید حساب کنید باید قیمت علی دایی 100 میلیارد می بود. شاید هم بیشتر.

* کریم باقری چی؟
تمام بازیکنان آن دوره در همین حد بودند. همه آن نسل ستاره بودند.

* به دور از شکست نفسی و این مسائل اگر خودتان بودید چقدر ارزش داشتید؟
- نه اصلا ارزش ندارد. من از دیگران تعریف می کنم. من دوست ندارم از خودم تعریف کنم (با خنده)

* البته ما گل های زیبایی از شما را به یاد داریم. از جمله گل به جوبیلو ایواتا و گل به عربستان. 
- من در فینال آسیا گل زدم که بهترین گل ماه آسیا شد. به نظرتان چقدر قرارداد من بود؟ (با خنده) حدس بزنید. حوالی سال 77 و 78 بود.

* شاید 20 میلیون بوده باشد؟
- نزدیک گفتید. بین 15 تا 20 میلیون تومان بود. فکر کنم آن زمان خودرو رنو می دادند (با خنده)

* درباره تیم ملی فعلی چه نظری دارید. با اردوی اخیر و محدودیت هایی که برای برگزاری بازی های تدارکاتی وجود دارد، به نظرتان می توانیم آماده سازی خوبی برای جام جهانی داشته باشیم؟
من همیشه در وهله اول گفته ام که ابتدا نباید سرمربی را تغییر دهیم. اسکوچیچ بهترین گزینه برای حضور در جام جهانی است. در شرایط کنونی که چند ماه تا شروع جام جهانی مانده، تغییر سرمربی بدترین تصمیم ممکن است. چون تا سرمربی بیاید شکل تیم را پیدا کند و از بازیکنان شناخت پیدا کند و فیلم بازی ها را نگاه کند و سبک بازی را بفهمد، خیلی زمان می برد. بخش دوم نیز این است که باید به اسکوچیچ کمک کرد تا بازی های تدارکاتی با تیم های خیلی خوب برگزار کند. بله می دانم که در فیفا دی تمام بازی ها از قبل انتخاب شده ولی تیم ملی باید با یک تیم گردن کلفت بازی تدارکاتی برگزار کند و عیار تیم را بسنجیم. ما باید با تیم ملی انگلیس بازی کنیم. این دیدار شوخی نیست. ما با تیم ملی الجزایر بازی کردیم که راستش را بخواهید از این تیم خیلی خوشم نیامد. آنها خیلی قدرتمند نبودند. ما باید با تیمی بازی کنیم که کار دفاعی را بلد باشیم چگونه انجام دهیم. برابر انگلیس قطعا از جلو پرس نمی کنیم. باید اجازه بدهیم به یک سوم میانی بیایند و کار دفاعی انجام دهیم تا از ضدحملات استفاده کنیم. این واقعیت است و نمی توانیم از واقعیت فرار کنیم. وزارت ورزش و فدراسیون باید کمک کنند تا یکی دو بازی خوب برای تیم ملی تدارک ببینیم. دیگر این مسئله به آنها بستگی دارد که می خواهند چقدر هزینه کنند. اگر آنها خوب هزینه کنند قطعا با تیم های خوب بازی می کنیم.

صرافی ارز دیجیتال

منبع: ورزش 3

کلیدواژه: سیروس دین محمدی بازیکنانی مانند بازی با آلمان وارد زمین دین محمدی جام جهانی بازی ها تیم ملی تیم ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.varzesh3.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ورزش 3» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۳۷۲۵۹۵ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

هشدار به یحیی گل محمدی: اسیر جوسازی ساپینتو نشو

علیرضا محمد مدافع چپ اسبق پرسپولیس به جهت راه نیافتن تیم ملی به مرحله گروهی به‌شدت از کی‌روش انتقاد می‌کند. او در ادامه به بسیاری از ضعف‌های تیم ملی می‌پردازد و به صحبت در خصوص شرایط پرسپولیس و دربی پیش رو و بعضی موارد دیگر اشاره می‌کند.

ملی پوشان پرسپولیس بعد از بازگشت از جام جهانی از امروز با چه شرایطی در تمرینات حضور خواهند یافت؟

من فکر می‌کنم وحید امیری شرایط بازی کردن به شکل مطلوب را نداشت و تازه خوب شده بود از این‌رو شرایط بدنی‌اش خیلی مناسب نبود. ترابی دقایقی بازی کرد اما در رابطه با بیرانوند و ‌پورعلی‌گنجی باید بگویم این دو بازیکن در شرایط خوبی بودند و حضور در بازی‌های تیم ملی در جام جهانی این دو بازیکن را آماده وارد مسابقات خواهد ساخت. جدا از این مسائل بازیکنانی که در سطح جام جهانی بازی کردند حتماً به جهت حرفه‌ای بودن و دیدن بزرگترین رویداد فوتبالی حتماً با شرایط خوبی وارد مسابقات لیگ به همراه تیم باشگاهی‌شان خواهند شد به هر حال بازیکنان انتخاب شده برای تیم ملی بازیکنان کوچکی نیستند از همین رو آنها باید برگردند و به تیم باشگاهی‌شان کمک کنند.

با وجود توضیحاتی که در مورد وحید دادید اما فکر نمی‌کنید شاید او می‌توانست حداقل دقایقی هم که شده بازی کند؟

به هر حال مربی تصمیم‌گیرنده است. وحید الان تشنه بازی است و انگیزه زیادی برای درخشش دارد از این‌رو فکر می‌کنم بهترین بازی‌ها را از این بازیکن شاهد باشیم.

در رابطه با دربی چه نظری دارید؟

دربی که پس از هفته‌ها تعطیلی لیگ برگزار ‌شود فکر نمی‌کنم خوب و هیجانی باشد ضمن اینکه دربی یک بازی خاص است از این‌رو پیش‌بینی نتیجه آن اصلاً منطقی نیست. با وجود این پرسپولیس نفرات خوبی دارد و یحیی می‌تواند با تمرکز بالا و اسیر نشدن جو روانی که ساپینتو به آن رو خواهد آورد خیلی حساب‌شده تیمش را به پیروزی و موفقیت در دربی که سه امتیازش بسیار مهم و حیاتی خواهد بود، برساند.

در رابطه با تیم ملی ایران در سه بازی‌اش در جام جهانی چه توضیحی دارید؟

کی‌روش در بازی مقابل انگلیس با ارنجی که چید تیم را با شکستی سنگین مواجه ساخت. باختی که غرور فوتبالی ما را له کرد. من فکر می‌کنم تماشاگران ایرانی که در ورزشگاه حاضر بودند خیلی بهتر از کی‌روش می‌توانستند ارنج بچینند و به تیم چهره سرتاپا دفاعی ندهند. واقعاً استفاده از سیستم پنج‌دفاعه به یک سال کار نیاز دارد ضمن اینکه چطور می‌شود دو تن از بهترین مدافعان میانی تیم ملی؛ شجاع و کنعانی‌زادگان که در صعود ما نقش اساسی داشتند به یکباره نیمکت‌نشین محض می‌شوند و تنها به کنعانی‌زادگان در یک بازی دقایق کوتاهی بازی می‌رسد. من فکر می‌کنم شاید از آنجا که شجاع و کنعانی با اسکوچیچ رفاقت بیشتری داشتند نیمکت نشین شدند وگرنه حتماً باید بازی‌های بیشتری را انجام می‌دادند. کی‌روش خلاقیت و شجاعت را از تیم ما گرفت در حالی که شاهد بازی‌های زیبا و شجاعانه‌ای از سوی بقیه نمایندگان قاره کهن در جام جهانی بودیم به شکلی که از نظر من ژاپن قهرمان جام جهانی است چون دو قهرمان سابق جام را به زانو درآورد.

اما صحبت‌هایی وجود دارد که شاید کی‌روش برای مسابقات جام ملت‌ها هم بماند ضمن اینکه بعضی از بازیکنان تیم ملی هم موافق ماندن کی‌روش هستند!

واقعاً اگر عده‌ای این‌گونه فکر می‌کنند که کی‌روش را باز هم بعد از شاهکاری که خلق کرده حفظ کنند لذتش را ببرند، هر چند با تیم‌هایی مانند عربستان و استرالیا و ژاپن هیچ شانسی در جام ملت‌ها با کی‌روش نداریم همان طور که او هشت سال با ما بود و نتیجه و ثمره حضور این مربی را در فوتبال کشورمان در چند دوره جام جهانی و جام ملت‌ها شاهد بودیم.

در رابطه با قهرمان جام جهانی شانس را به چه تیمی می‌دهید؟
به نظرم برزیل و فرانسه به فینال می‌آیند اما در بین این دو تیم واقعاً نمی‌توانم بگویم چه تیمی برنده خواهد شد البته آرژانتین هم تیم بدی نیست اما فکر می‌کنم در نهایت همان دو تیمی که گفتم در فینال حضور خواهند یافت.

دیگر خبرها

  • نیازی واجب‌تر از نان شب برای پرسپولیس و گل‌محمدی
  • هشدار به یحیی گل محمدی: اسیر جوسازی ساپینتو نشو
  • قیمت برخی از کنسول های بازی در بازار
  • سورپرایز یحیی گل‌محمدی برای دربی
  • بازی دوستانه پرسپولیس | استفاده از ترکیب اصلی در یک نیمه از بازی با فجر
  • تضمینی برای ملی پوشان پرسپولیس در دربی نیست
  • جواهر فروشی علی دایی پلمب شد
  • گزارشگران امروز : خیابانی و محمدی مرام
  • بسته‌های ارزان‌قیمت سفرهای زمینی به عتبات عالیات ارائه می‌شود
  • بسته‌های ارزان‌قیمت سفرهای زمینی به عتبات عالیات