Web Analytics Made Easy - Statcounter

آفتاب‌‌نیوز :

تصویر نامه‌های دستور دادستان در مشهد برای ایجاد محدودیت ارائه خدمات به زنان در فضای مجازی بین کاربران دست به دست می‌شود. از چهره‌ها و تحلیلگران سیاسی تا کارشناسان اجتماعی و فرهنگی و شهروندان عادی، هر کدام نظری در این خصوص در فضای مجازی منتشر کرده‌اند؛ خلاصه بحثی داغ بالا گرفته و نظرات نیز اکثرا انتقاد و ابراز تاسف و شگفتی است.

.. برخی حمایت کرده‌اند و برخی نیز به پیامدهای خطرناک اینگونه اقدامات برای کشور و دو قطبی شدن فضای جامعه اشاره کرده‌اند.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ علاوه‌بر دادستان مشهد، اظهارات تهدیدآمیز استاندار فارس درباره حجاب نیز انتقادهایی در پی داشته است. ایمانیه با بیان اینکه "انتظار می‌رود در ادارات کل، فرمانداری‌ها و بدنه دولت رعایت پوشش اسلامی مدنظر باشد"، به سازمان‌ها و ادارات تا پایان تیرماه برای برطرف کردن مسائل مرتبط با حجاب و پوشش و رفع ایرادات احتمالی مهلت داد و هشدار داد: کسانی که نمی‌توانند در چارچوب حرکت کنند، بروند مرخصی بدون حقوق بگیرند تا زمانی که بتوانند به قوانین احترام بگذارند.در بحث قوانین دینی برخوردهای غیرعقلانی و غیرمنطقی نداریم و هرچه در دین خدا گفته شده از سر دلسوزی برای مردم است و اگر تذکری هم داده می‌شود برای جلوگیری از تباهی‌هاست.(جزئیات بیشتر) همچنین بعد از ماجرای تجمع نوجوانان در شیراز، بستن کافه‌ها و ... در استان فارس و برخی شهرهای دیگر کشور افزایش یافته است.

اما اقداماتی که درباره زنان در مشهد صورت گرفته، بازتاب گسترده‌تری داشته است. معاون دادستان مشهد با ارسال نامه‌ای به فرمانداری مشهد از فرماندار خواست که ارائه خدمات به افراد بدحجاب را در «اداره‌ها و بانک‌ها» ممنوع کنند.

دیروز اسماعیل رحمانی معاون دادستان مشهد گفته بود: «نامه‌ای به فرمانداری ارسال کرده‌ایم و از فرماندار مشهد خواسته‌ایم که خدمات به افراد بدحجاب را در اداره‌ها و بانک‌ها ممنوع کنند. در این‌باره مدیران و رؤسای اداره‌ها و بانک‌ها موظف هستند به افرادی که بدون حجاب شرعی در اداره‌ها و ... حاضر می‌شوند خدمتی ارائه ندهند.»

ممانعت از ورود زنان بدحجاب به مترو

امروز نیز تصویر نامه‌ای منتشر شده که براساس آن، معاون دادستان مشهد به فرماندار این شهر نوشته: «مراتب جلوگیری از ورود بانوان فاقد حجاب شرعی به شهردار ابلاغ شده و فرمانده نیروی انتظامی جهت برخورد با مجرمین اعلام آمادگی کرده است. کوتاهی مامورین که منجر به پذیرش وضعیت مجرمانه و ترویج ابتذال باشد، ترک فعلی است که بر طبق ماده ۵۷۶ قانون مجازات اسلامی قابل پیگرد قضایی است»

دستور دادستان مشهد برای ایجاد محدودیت ارائه خدمات به برخی زنان، واکنش‌ها و انتقادهایی را در پی داشته است.

نقض قانون از سوی دادستان؟

محسن برهانی، استاد حقوق دانشگاه تهران در واکنش به نامه معاون دادستان مشهد در توئیتر نوشت: «عدم ارائه خدمات به افراد بدحجاب در اداره‌ها و بانک‌ها جرم و مصداق ماده ۵۷۰ قانون مجازات اسلامی است. درصورت تحقق جرم - دستوردهنده و تقاضاکننده معاون در جرم و قابل پیگرد قانونی است.»

براساس ماده ۵۷۰ قانون مجازات اسلامی؛ "هر یک از مقامات و مأمورین وابسته به نهادها و دستگاههای حکومتی‌ که برخلاف قانون، آزادی شخصی افراد ملت را سلب کند یا آنان را از حقوق مقرر در قانون‌اساسی جمهوری اسلامی ایران محروم نماید، علاوه بر انفصال از خدمت و محرومیت یک‌ تا پنج سال از مشاغل حکومتی به حبس از دو ماه تا سه سال محکوم خواهد شد."

عباس عبدی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی نیز در توئیتی نوشت: «این‌که دادستان متوجه غیرقانونی بودن چنین دستوری نباشد، یا باشد و دستور دهد، فاجعه‌بار است. قوه قضائیه و دادسرای انتظامی قضات باید علیه او اقدام قضایی و اداری کنند.

عباس عبدی همچنین در یادداشتی نوشته است:  در روز‌هایی که گزارش‌های بانک مرکزی از اعطای وام‌هایی با مدت زمان باز پرداخت ده‌ها ماهه، بامدت خواب زیاد، سود‌هایی بسیار پایین و بدون بازپرداخت، و بدون وثیقه مناسب و با مبالغ صد‌ها وهزاران میلیارد تومانی را شاهدیم، صدا از دیوار درآمد از این ستاد در نیامده است، ولی در همان زمان تعدادی نوجوان در یک زمین ورزش جمع شده و حضورشان به گونه‌ای است که مخالف هنجار‌های مورد نظر این ستاد است، به همین دلیل ستاد امر به معروف و نهی از منکر چنان بیانیه‌ای صادر کرده است که گویی چند صد میلیارد تومان اختلاس شده است جالب اینکه چهار دهه پس از تسلط کامل بر آموزش و پرورش و منبر و مسجد، صداوسیما و انتشارات و کتاب و فیلم و... طلبکارانه خواهان روشنگری نهاد‌های مرتبط با عفاف و حجاب شده‌اند! فراموش کرده‌اند که وضعیت حجاب در رژیم گذشته آزاد بود و حتی بی‌حجابی نیز تبلیغ می‌شد، ولی حساسیت رساله امام در فریضه امر به معروف و نهی از منکر، بر مساله حکومت و ظلم و ستم و فساد‌های کلان متمرکز بود. نه اینکه برای ایشان حجاب مهم نبود که بود، ولی در جامعه‌ای که چنین گزارش وحشتناکی از سوی بانک مرکزی منتشر می‌شود و آب از آب تکان نمی‌خورد پرداختن به موضوعاتی، چون سبک زندگی تعدادی جوان که خود و پدران و مادران‌شان نیز در این ساختار بزرگ شده و آموزش دیده و اجتماعی شده‌اند، قابل تامل است....متاسفانه به‌صورت رسمی و آشکار دستور می‌دهند که به زنان مثلا بدحجاب خدمات اداری و بانکی داده نشود، و با این کار خود قانون را نقض می‌کنند و کسی هم از آنان بازخواست نمی‌کند و درعین حال انتظار دارند که دیگران مطابق مُرِ قانون رفتار کنند. بزرگ‌ترین منکر، نقض قانون از سوی صاحبان قدرت است.(جزئیات بیشتر)

این تصویر از صف ون‌های گشت ارشاد در میدان ولیعصر تهران بازتاب گسترده‌ای در فضای مجازی داشته است.

چه نفعی دارد اگر حجاب همچنان یک چالش باقی بماند؟

محمد مهاجری، فعال سیاسی اصولگرا نیز در یادداشتی نوشته است: موضوع «حجاب» از آغازین ماه‌های بعد از پیروزی انقلاب به عنوان یک چالش مطرح بود و سیاست‌هایی که در برابر آن اتخاذ شد، گاهی سخت‌گیرانه، گاهی تسامح‌گرایانه و گاهی به‌شکل «سفت کن، شل کن» بوده است. نتیجه همه آن تدابیر و رفتار‌ها همین وضعیتی است که اکنون با آن مواجهیم. یعنی متدینین از اوضاع ناراضی‌اند، اپوزیسیون به‌دنبال تشدید چالش است؛ روشنفکران به رهاکردن آن معتقدند و حاکمیت تقریباً بلاتکلیف است. اگر «حجاب» همچنان یک چالش مهم باقی بماند و انرژی فراوانی صرف آن شود، برای جامعه چقدر نفع دارد؟ و آیا جامعه عفیف‌تر و باحجاب‌تر می‌شود؟ این سوال آنگاه مهم‌تر می‌شود که حجاب گاهی از یک موضوع اجتماعی ـ فرهنگی به سوژه‌ای سیاسی و حتی امنیتی تبدیل می‌شود و آنگاه حکم گره‌ای را پیدا می‌کند که با دست باز نمی‌شود. برخی از صاحب‌منصبان دینی با طرح این موضوع که حجاب یک حکم شرعی است درپی اجرای آن به هر قیمتی هستند و معتقدند که در این مسیر به تکلیف شرعی خود عمل می‌کنند. آیا اظهارات این قشر، با فتاوای برخی بزرگان مراجع که معتقدند به ضرورت، حتی می‌توان فروع دین را موقتا تعطیل کرد، در تباین نیست؟ مثلا سال‌ها پیش بنا به ضرورت، حج را متوقف کردیم. قطعا حجاب به‌لحاظ اهمیت در درجات بعدی حج قرار دارد. این بیان بدین معنا نیست که باید حجاب را تعطیل کرد، بلکه اشکالی است بر ادعای مطرح شده توسط برخی روحانیون که باید مورد توجه قرار بگیرد.(جزئیات بیشتر)

بگیر وببند‌های تابستانه

سیدمحمدعلی ابطحی، فعال سیاسی نیز در یادداشتی نوشت: بگیر وببند‌های تابستانه برای دختران و زنان این کشور، بی‌حرمتی به دختران ایران و بی حرمتی به همه ایران است. دختران و زنان ایران بالغ‌تر از آن هستند که دیگران برای پوشش آن‌ها تصمیم بگیرند. چه نفوذی‌هایی پشت این تصمیمات هستند؟ دختران و زنان و مادران آینده ونسل‌های آینده را به هر چه نام دین دارد بدبین می‌کنید. ما توقع دینی کردن جامعه را از شما نداریم. بی‌دینی اجباری را به جامعه تحمیل نکنید.  ستاد امر به معروف برخلاف نظر رهبری که معروف را تعریف کرده‌اند، همچنان ستاد انگیزه‌های جنسی است و منکری جز حجاب نمی‌شناسد. ته مانده آبروی دین را هم گویا اینها قرار است از بین ببرند.(جزئیات بیشتر)

صرافی ارز دیجیتال

تبلیغات در خبربان

منبع: آفتاب

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت aftabnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «آفتاب» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۴۱۸۶۴۹ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

لینک‌های ویژه:

خبر بعدی:

آسیب‌های بدحجابی زنان تنها برای خود آنها نیست/ خودنمایی های ویرانگر

زهرا سلطانی گفت: آسیب های بدحجابی اول به خود آن فرد بر می گردد زیرا وارد رقابت خودنمایی می شود، دنیایی که هیچ پایانی دارد و او را به تباهی می کشاند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  زهرا سلطانی کارشناس مسائل اجتماعی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: شل حجابی در جامعه به سمت بد حجابی پیش رفته است و این مهم آسیب هایی را به همراه دارد.

وی ادامه داد: بد حجابی، عدم رعایت حجاب شرعی نیست، بلکه پوششی است که به عرضه جنسی فرد پرداخته و حس جنسی را در جامعه افزایش می دهد.

این کارشناس افزود: آسیب های بدحجابی، اول به خود آن فرد بر می گردد زیرا وارد رقابت خودنمایی می شود، دنیایی که هیچ پایانی ندارد و او را به تباهی می کشاند.

سلطانی تصریح کرد: دایره خودنمایی به ویژه امروز در عصر دیجیتال با ورود شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام به قدری گسترده شده که فرد حاضر می شود، برای لایک و کامنت بیشتر دست به هر جراحی زیبایی و پوشیدن هر نوع لباسی تن دهد.

وی با بیان اینکه کاهش لایک ها باعث از بین رفتن اعتماد به نفس برخی از بانوان بدحجاب می شود، گفت: این بی حیایی تا جایی ادامه پیدا می کند که فرد کاملا مطیع امر رسانه شده و در انتها چون نمی تواند به همه خواسته هایش جامعه عمل بپوشاند، دچار بیماری های روانی می شود.

این کارشناس با اشاره به اینکه حجاب بهترین حریم برای بانوان است، ادامه داد: حجاب ضمن حفظ جایگاه زنان باعث کاهش آسیب های اجتماعی و تحکیم بنیان خانواده می شود.

سلطانی افزود: از عواقب دیگر بدحجابی، افزایش تحریک جنسی و بلوغ زودرس در جامعه است، زیرا فرد از لحاظ عقلی توانایی تشکیل خانواده را ندارد اما نیاز جنسی آن را به سمت ازدواج سوق می دهد.

وی تاکید کرد: بلوغ زودرس باعث افزایش آمار طلاق در جامعه می شود زیرا فرد بلوغ عقلانی برای تشکیل خانواده ندارد و به دلیل نیاز جنسی، ازدواج می کند و بعد از اندکی اختلافات در بین زوجین نمایان و به طلاق منتهی می شود.

این کارشناس در خاتمه خاطرنشان کرد: اولین آسیب بدحجابی به فرد و خانواده آن منتهی می شود و در ادامه آسیب های آن به بطن جامعه وارد شده و کشور را درگیر می کند بنابراین بانوان شل حجاب فکر نکنند که در انتخاب این نوع پوشش فقط به خود آسیب می زنند.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

  • حجاب اجباری حتی با سمبه پر زور ، شدنی نیست
  • حجاب، کارآمدی افراد در فعالیت اجتماعی را بالا می‌برد و مخل آن نیست
  • سازمان ملل ممنوعیت حجاب زنان مسلمان در فرانسه را محکوم کرد
  • انتقاد سازمان ملل منع حجاب در فرانسه
  • سازمان ملل منع حجاب در فرانسه را محکوم کرد
  • دادستان بیرجند: شرکت‌های معدنی به تکالیف قانونی خود عمل کنند
  • بازدید معاونان دادستان تهران از ندامتگاه‌های جنوب پایتخت/ حضور در زندان زنان شهر ری
  • روحانی: هنوز صورت مسئله اصلی «حجاب» تبیین نشده است
  • چرا حجاب برای زنان واجب است؟
  • آسیب‌های بدحجابی زنان تنها برای خود آنها نیست/ خودنمایی های ویرانگر