Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «اقتصاد آنلاین»
2022-12-07@04:14:04 GMT

چرا خواب هایی که می بینیم فراموش می کنیم؟

تاریخ انتشار: ۳ مرداد ۱۴۰۱ | کد خبر: ۳۵۵۷۳۰۱۳

چرا خواب هایی که می بینیم فراموش می کنیم؟

دلیل محققان برای فراموش کردن خواب ها چیست؟ شما بیدارید ولی هیپوکامپوس نه! تاثیر مواد شیمیایی عصبی برخی از خواب‌ها قابلیت ثبت شدن در حافظه را ندارند دلیل محققان برای فراموش کردن خواب ها چیست؟

به گزارش اقتصاد آنلاین، در دو سوم دیگر زندگی یعنی زمانی که ما بیداریم، فراموش کردن اتفاقی که به تازگی افتاده است آن هم به این سرعت، قطعا کار ما را به مطب دکتر می‌کشاند.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

اما در مورد خواب‌ها فراموش کردن و به یاد نیاوردن حتی بعد از یک دقیقه به نظر اتفاق طبیعی می‌آید. اما چرا؟

ما گرایش زیادی به فراموش کردن سریع خواب‌ها داریم. کسانی که کمتر اعلام می‌کنند که خواب دید‌ه‌اند، درواقع کسانی هستند که راحت‌تر خواب خود را فراوش می‌کنند. شاید باورش سخت باشد که ما حتی وقتی یادمان نمی‌آید که خوابی دیده‌ایم هم در حال خواب دیدن بوده‌ایم، اما تحقیقات مشخصا نشان می‌دهد افرادی که حتی یک خواب هم در طول سال‌ها یا حتی تمام زندگی خود تعریف نکرده‌اند (چراکه هیچوقت چیزی به یاد نمی‌آوردند) هم درحال خواب دیدن بوده‌اند. همین افراد هنگامی که در موقعیت مناسب از خواب بیدار شوند می‌توانند خواب خود را به یاد بیاورند. درحالی که دلیل این موضوع هنوز کاملا مشخص نشده، محققان نتایجی از بررسی مغز ما هنگام خواب به دست آوده‌اند که شاید دلیل این فراموشی عجیب و غریب ما را توضیح دهد.

شما بیدارید ولی هیپوکامپوس نه!

وقتی که ما به خواب می‌رویم، تمام قسمت‌های مغز ما به طور همزمان به خواب نمی‌روند. بر اساس تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد، محققان آخرین قسمتی از مغز که به خواب می‌رود را پیدا کردند و آن قسمت هیپوکامپوس (Hippocampus) است. عضوی منحنی شکل که در هر دو نیمکره مغز قرار گرفته و نقش بسیار مهمی در جابه‌جایی اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت دارد.

همانطور که قسمت هیپوکامپوس آخرین قسمتی از مغز است که به خواب می‌رود، می‌تواند آخرین قسمتی هم باشد که بیدار می‌شود. پس می‌توان این نتیجه را گرفت که وقتی شما هنگام خواب دیدن بیدار می‌شوید، تصویری که در خواب دیده‌اید در حافظه کوتاه مدت شما قرار دارد، اما به دلیل این‌که هیپوکامپوس کاملا بیدار نشده مغز شما نمی‌تواند این حافظه را ثبت کند.

همانطور که این موضوع توضیح می‌دهد که چرا خاطراتی که از خواب دیدن داریم انقدر زودگذر هستند، به این معنی نیست که هیپوکامپوس شما در طول شب غیرفعال است. درواقع این بخش از مغز در طول خواب کاملا فعال و درحال طبقه‌بندی و نگهداری خاطرات و داده‌های موجود است تا جای آن‌ها را در حافظه محکم کند؛ به جای آن که اطلاعات تجربه‌های جدیدی که ما در خواب تجربه می‌کنیم را دریافت و ذخیره کند. داده‌ها نشان می‌دهد که در برخی از مراحل خواب، هیپوکامپوس در حال ارسال اطلاعات به قسمت کورتکس (Cortex) مغز است، اما از آن اطلاعاتی دریافت نمی‌کند. محققان گفتند که این ارتباط یک‌طرفه به هیپوکامپوس اجازه می‌دهد که اطلاعات حافظه درازمدت را برای ذخیره‌سازی به کورتکس مغز بفرستد اما اطلاعات جدید توسط آن ثبت نمی‌شوند.

هنگام بیدار شدن، مغز برای شروع به کار قابلیت رمزگذاری حافظه به حداقل ۲ دقیقه زمان احتیاج دارد. در سال ۲۰۱۷ تحقیقی منتشر شد که در آن محققین الگوی خواب ۱۸ نفر در فرانسه را بررسی کرده بودند. این افراد اعلام کرده بودند که تقریبا تمام خواب‌هایی که هر روز می‌بینند را به یاد می‌آورند. در کنار آن هم الگوی خواب ۱۸ نفری که اعلام کرده بودند به ندرت خواب‌های خود را به یادمی‌آوردند نیز بررسی کردند. محققین دریافتند که کسانی که خواب‌های خود را به یاد می‌آوردند در طول شب بیش‌تر از خواب بیدار می‌شوند و این بیدار شدن‌های در طول شب به طور میانگین حدود ۲ دقیقه طول می‌کشند. در صورتی که افرادی که کمتر خواب خود را به یاد می‌آوردند کمتر از خواب بیدار می‌شوند و بیدار شدن‌شان به طور میانگین بیش از یک دقیقه طول نمی‌کشد.

تاثیر مواد شیمیایی عصبی

کمبود توانایی ما در کدگذاری خاطرات جدید در حین خواب، همچنین به میزان تغییرات در دو پیام‌رسان عصبی مرتبط است؛ “Acetylcholine” و “Noradrenaline” که مشخصا نقش مهمی در حفظ خاطرات دارند. وقتی که ما به خواب می‌رویم این دو پیام‌رسان دچار افت می‌شوند. سپس یک اتفاق عجیب رخ می‌دهد و ما وارد مرحله تکرار حرکت چشم‌ها در خواب می‌شویم (rapid eye movement یا REM)؛ مرحله‌ای که اکثر خوا‌ب‌های واضح خود را می‌بینیم. در این مرحله فعالیت Acetylcholine به میزان فعالیت آن در بیداری بر می‌گردد. دانشمندان همچنان بر روی این پازل مشغول کار هستند اما برخی از حدس‌ها بر این است که این فعالیت‌های شیمیایی می‌تواند دلیلی برای فراموش کردن خواب‌هایی که می‌بینیم باشد.

برخی از خواب‌ها قابلیت ثبت شدن در حافظه را ندارند

پروفسور ارنست هارتمن که روی رویاها و خواب‌ها تحقیق می‌کند می‌گوید: آیا یادتان می‌آید که امروز صبح هنگام مسواک به چه چیزی فکر می‌کردید؟ ذهن ما مدام در حال پرسه‌زنی است، اما ما اکثر آن فکرها را به عنوان اطلاعات غیر ضروری دور می‌اندازیم. خواب‌های ما خصوصا خواب‌های روزمره و معمولی، می‌توانند دقیقا مثل فکرها و زمزمه‌های ذهنی ما در طول روز باشند و توسط مغز به عنوان اطلاعات غیرضروری شناخته شوند.

اما خواب‌هایی که واضح‌تر، احساسی‌تر و مربوط‌تر هستند به نظر بیشتر به یاد آورده می‌شوند. شاید چون بیشتر ما را تحریک به بیدار شدن‌ می‌کنند. همچنین نوع طبقه‌بندی داستانی آن‌ها هم در ذخیره‌سازی ساده‌ترشان نقش دارد.

به گفته محققین، اگر برای به یاد آوردن خوا‌ب‌های خود مصمم هستید، چند ترفند برای این کار وجود دارد؛

نوشیدن آب قبل از خواب به دلیل این‌ که شما را در نیمه شب برای به دستشویی رفتن بیدار می‌کند، راه حل موثری است چون این بیدار شدن‌های در طول شب همراه با به یادآوردن خوابی است که می‌دیدیم. وقتی به تخت خواب رفتید مرتبا با خود تکرار کنید که می‌خواهید خواب‌هایی که می‌بینید را به یاد بیاورید، این کار می‌تواند شانس به یاد آوردن خواب را زیاد کند. به محض بیدار شدن سعی کنید خوابی که می‌دیدید را ادامه دهید، چشمان خود را ببندید و صحنه‌ای را که در خواب دیدید در ذهن خود تکرار کنید تا زمانی که هیپوکامپوس شما فعال شود و این خواب را به عنوان یک خاطره در حافظه ثبت کند. منبع: دیجی مگ لینک کوتاه لینک کپی شد ۰ این مطلب برایتان مفید است؟ ارسال نظر رویا تعبیر خواب اخبار مرتبط چرا قانون جذب برای برخی عمل نمی کند؟ ۱۴۰۰/۹/۲۵ ۱۵حقیقت تامل‌برانگیز درباره خواب دیدن ۱۳۹۸/۵/۱۵ چرا خواب می‌بینیم؟ ۱۳۹۸/۴/۱۸ آخرین ویدیو ها حراج فسیل ۷۶ میلیون ساله یک دایناسور در نیویورک + فیلم ۱۴۰۱/۰۵/۰۲ ۲۳:۵۷ دابسمش عاشقانه مهدی قائدی و همسرش غوغا کرد + فیلم ۱۴۰۱/۰۵/۰۲ ۲۳:۵۱ شوخی بهاره رهنما با زن برادرش در اینستاگرام! + فیلم ۱۴۰۱/۰۵/۰۲ ۲۳:۰۸ شوخی عجیب مهران مدیری با جواد خیابانی! + فیلم ۱۴۰۱/۰۵/۰۲ ۲۲:۵۰ سوپرایز خاص جشن تولد سام درخشانی + فیلم ۱۴۰۱/۰۵/۰۲ ۲۲:۱۶ بازارچه آنلاین گوشی موبایل گوشی سامسونگ گوشی اپل، آیفون گوشی شیائومی ارسال نظر

خرید نرم افزار هلو صرافی ارز دیجیتال صرافی والکس خرید ارز دیجیتال خرید تتر خرید بیت کوین نقشه مترو تهران تقویم ۱۴۰۱ قیمت مسکن آخرین خبر ها ۰۰:۰۰ کرونا تا مدت ها در جهان باقی خواهد ماند ۲۳:۵۸ چرا خواب هایی که می بینیم فراموش می کنیم؟ ۲۳:۵۷ حراج فسیل ۷۶ میلیون ساله یک دایناسور در نیویورک + فیلم ۲۳:۵۰ ایتالیا۰-۳ لهستان؛ پایان تلخ و تحقیرآمیز برای میزبان ۲۳:۴۷ هدیه تولد مسی، رونالدو و نیمار به فرزندان هالک برزیل ۲۳:۴۱ نشانه های زندگی با یک زن خودشیفته ۲۳:۱۷ از کجا بفهمیم فرزندمان در فکر خودکشی است؟ ۲۳:۰۵ بهادری جهرمی: کم کاری ها در حوزه مسکن جبران می شود ۲۳:۰۳ راز اصلی خوش شانسی و موفقیت ۲۳:۰۲ کشف یک شیء عجیب در مریخ + عکس ۲۲:۵۵ یک دختر ایده آل حتما این ویژگی ها را دارد ۲۲:۵۲ پیام تبریک مدیر عامل شرکت مس به مناسبت روز تکریم بازنشستگان و خانواده ۲۲:۴۸ جزییاتی مهم درباره کلسترول و شرایط خطرناک آن ۲۲:۲۸ رازهایی از مردان که پیش از ازدواج باید بدانید ۲۲:۲۰ رونمایی از سریع ترین هواپیمای جهان + فیلم ۲۲:۱۶ راهنمای انتخاب شال و روسری مناسب برای صورت گرد ۲۱:۵۵ این کارها رو بلد نباشی از دنیا عقب می مونی ۲۱:۵۴ راهکارهایی برای پیشگیری از آبله میمون + عکس ۲۱:۳۷ تشخیص آلزایمر تا ۱۷ سال زودتر از ابتلا ۲۱:۲۷ واردات خودروی بالای ۲۰ هزار دلار ممنوع می شود ۲۱:۲۳ راز زن و شوهرایی که همه حسرت زندگیشونو میخورن ۲۱:۱۹ چرا پنگوئن ها پرواز نمی کنند؟ ۲۱:۱۶ تشخیص انواع سرطان به وسیله نمونه گیری خون ۲۱:۰۸ مردم علیه تاج و رفقا / پول ویلموتس را از خودشان بگیرید ۲۱:۰۳ علت خارش ته گلو چیست؟ برای درمان سریع چه کنیم؟ ۲۱:۰۳ میزان رعایت پروتکل های بهداشتی به ۳۵ درصد رسید ۲۰:۵۷ اقدام شجاعانه دولت؛ اما حواستان به نقدینگی باشد! ۲۰:۵۵ آقای گل محمدی اینقدر گریه نکن مربیگری کن! ۲۰:۴۸ از کدام صرافی های رمزارز استفاده کنیم؟ ۲۰:۴۵ هشدار سازمان جهانی بهداشت؛ شوک آغاز یک همه گیری جدید ۲۰:۳۵ برخورد درست با بی محلی شوهر ۲۰:۲۰ افزایش نهنگ ‌های دارای بیش از ۱۰ هزار بیت‌ کوین ۲۰:۱۸ طرز تهیه قورمه سبزی با سبزی خشک + راهکار خوش طعم و عطر شدن ۲۰:۱۶ نتایج قرعه کشی مرحله دوم سامانه یکپارچه خودرو اعلام شد + جزییات ۲۰:۰۲ چطور با جعفری جوشانده لاغری و چربی سوز درست کنیم؟ ۲۰:۰۰ گشت ارشاد در برخی مواقع نتوانسته به جایگاه حجاب کمک کند ۱۹:۵۳ لحظه گاز گرفتن سر یک غواص توسط شیر دریایی کنجکاو + فیلم ۱۹:۵۰ تست کامل مزاج شناسی، مزاج شما چیست؟ ۱۹:۴۲ حرکت جنجالی نخست وزیر فرانسه در ملاعام! + فیلم ۱۹:۲۸ علت شل شدن ماست خانگی چیست؟ + راه حل ۱۹:۲۳ توضیحات بانک ملت درباره بازنشر یک ویدیو تبلیغاتی قدیمی ۱۹:۱۰ ورزش باعث ریزش مو می شود؟ ۱۹:۰۹ ابداع روشی جدید برای تشخیص سرطان کلیه ۱۸:۵۸ لاغری سریع و باورنکردنی با یک نوشیدنی ارزان ۱۸:۵۵ اکتشاف میدان گازی جدید در پارس جنوبی ۱۸:۵۲ آخرین وضعیت مصدومان پرسپولیس / دوری هنانوف و عبدی از تمرینات ۱۸:۴۹ باشگاه سوئیسی قید کاپیتان تیم ملی را زد ۱۸:۴۹ با زردچوبه و عسل آنتی بیوتیک خانگی بسازید + دستور ۱۸:۲۵ رونالدو برای بازگشت به مادرید با کاهش دستمزد موافقت کرد ۱۸:۲۲ رفع مشکل کمبود فضا در اندروید اقتصادآنلاین حوزه های پوشش خبری صفحه نخست  اقتصاد کلان  مسکن  طلا و ارز  خودرو  بورس  بیمه  بازرگانی  انرژی  صنعت  شهر  فناوری شبکه های اجتماعی  درباره ما  تماس با ما آرشیو  تبلیغات اخبار بیمه تبلیغات ارز دیجیتال

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به

پایگاه خبری اقتصادآنلاین

میباشد و استفاده از آن با ذکر منبع بلامانع است.

طراحی سایت خبری آسام

صرافی ارز دیجیتال

منبع: اقتصاد آنلاین

کلیدواژه: رویا تعبیر خواب خواب هایی خود را به یاد فراموش کردن بیدار شدن خواب دیدن طول شب خواب ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.eghtesadonline.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «اقتصاد آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۵۷۳۰۱۳ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

حراست، چشمان بیدار و بازوان توانمند مجموعه شهرداری است

شهردار مبارکه گفت: حراست به عنوان چشمان بیدار و بازوان توانمند شهرداری باید عملکرد قابل قبولی را برای سازمان رقم بزند و در ارتقای مجموعه اداری مثمرثمر باشد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، محمدمهدی احمدی امروز _سه‌شنبه پانزدهم آذرماه_ در آئین تکریم و معارفه مدیر حراست شهرداری مبارکه با تاکید بر نقش مهم و حیاتی واحد حراست در ادارات و ارگان‌ها، اظهار کرد: همراهی و تعامل در شهرداری‌ها مدیون تلاش‌های مدیران حراست است، بدون شک مدیران حراست به وظیفه اصلی خود که همان حفظ آرامش و صیانت از قانون و امنیت درون سازمانی در تمام حوزه‌ها است، عمل کرده‌اند.

وی افزود: حراست به عنوان چشمان بیدار و بازوان توانمند شهرداری تلاش دارد عملکرد قابل قبولی را برای سازمان رقم بزند و در ارتقای مجموعه اداری مثمر ثمر باشد.

شهردار مبارکه خاطرنشان کرد: رئیس جدید حراست نیروهای شهرداری از بدنه این مجموعه و به طور کامل آشنا به مسائل و موارد در بخش‌های مختلف است، تجربه کافی را طی این سال‌ها کسب کرده و تاکنون عملکرد خوبی را از خود نشان داده است.

احمدی با اشاره به تعامل مدیر سابق حراست با مجموعه شهرداری، تاکید کرد: در دوره گذشته تعاملات خوبی در مجموعه شهرداری و مدیریت حراست برقرار بود.

به گزارش ایمنا، مراسم تکریم و معارفه مدیر جدید حراست شهرداری مبارکه با حضور معاون اداره کل حراست استانداری اصفهان، شهردار مبارکه، رئیس شورای اسلامی شهر، مسئولان شهرستان و جمعی از معاونان و مدیران مجموعه مدیریت شهری برگزار شد.

در این مراسم از زحمات صالحی خواه مدیر سابق حراست شهرداری مبارکه تقدیر و نجفیان به عنوان مدیر حراست شهرداری مبارکه معرفی شد.

کد خبر 624914

دیگر خبرها

  • حراست، چشمان بیدار و بازوان توانمند مجموعه شهرداری است
  • تلاش آمریکا برای بیدار کردن هسته‌های خفته تروریستی در عراق و سوریه
  • تلاش آمریکابرای بیدار کردن هسته های خفته تروریستی در عراق و سوریه
  • باید حکمرانی نو و نوسازی حکمرانی را اجرا کنیم/ علت اصلی نارضایتی هایی که می بینیم ریشه در مسائل اقتصادی و ناکارآمدی ها دارد
  • مسعود پزشکیان: مردم را عصبانی کرده‌ایم/ تمام شخصیت‌ها را به حاشیه رانده‌ایم/ به‌جای نقد خودمان مشکلات را در طرف مقابل می‌بینیم/ برای حل مشکلات باید اول انگ چسباندن‌ها را برطرف کنیم
  • موضوع اصلی فیلم بی آبان بیدار شدن «وجدان» است
  • چرا با اینکه به اندازه می‌خوابم، اما همیشه خسته هستم؟
  • سلفی‌هایی که قرن‌ها قبل خلق شد + تصاویر
  • سلفی هایی که هنرمندان قرن ها قبل خلق کردند
  • ۹ ترفند کارساز برای صبح زود بیدار شدن