Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «بیتوته»
2022-08-07@19:37:52 GMT

کشف تونل مخفی برای ورود به مجلس دوازدهم!

تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ | کد خبر: ۳۵۶۷۱۷۰۵

کشف تونل مخفی برای ورود به مجلس دوازدهم!آرمان ملی نوشت: انتقاد ممنوع! این پیامی است که می‌توان از اتفاقات چند روز اخیر دریافت کرد. حتی حامیان دیروز دولت هم ظاهرا مجالی برای انتقاد ندارند، چراکه بلافاصله با واکنش‌هایی مواجه می‌شوند که آنها را به عقب‌نشینی مجبور می‌کند که نمونه اخیر آن مجتبی ذالنور نماینده قم است.

او از سال ۹۶ سودای کمک به رئیسی برای جلوس بر کرسی ریاست جمهوری را داشت و در سال ۱۴۰۰ به خواسته خود رسید اما واقعیت با آنچه در ذهن نماینده قم می‌گذشت، تفاوت داشت به نحوی که در آستانه یکسالی دولت در صف نخست منتقدان رئیس جمهور و کابینه او قرار گرفت اما خیلی زود بار دیگر جامه حمایت بر تن کرد.

آیا رسانه‌های حامی دولت به این نماینده فشار آوردند؟ آیا ذوالنور نخواست چهره‌ای مانند برخی یاران احمدی‌نژاد از خود به نمایش بگذارد که در ابتدا رفیق گرمابه و گلستان او بودند اما با آغاز انتقادات به دولت احمدی نژاد بر طبل انتقاد از این دولت ورئیس آن کوبیدند.

اظهاراتی برای ورود به مجلـــس دوازدهم

برخی رفتارهای اخیر ذوالنور را به نوعی مرتبط باانتخابات مجلس دوازدهم می‌دانند بدین معنا که او انتقاد می‌کند تا از خود چهره‌ای مستقل به نمایش بگذارد .

محمدمهاجری فعال سیاسی اصولگرا دیـــروز نوشــــت:« از: مااصولگراها،به: حجت الاسلام مجتبی‌ ذوالنور، نماینده محترم قم. در جلسه علنی مجلس، زبان به انتقاد از دولت آقای رئیسی گشوده‌اید و آن را مورد عتاب و خطاب قرار داده‌اید.

گفته‌اید این دولت مثل تردمیل است که کار می کند اما جلو نمی‌رود. خطاب به رئیس جمهور گفته‌اید،یک چهارم فرصت خدمت شما گذشت آیا یک چهارم اهدافی که باید طی کنید وصول شده است و به آن رسیده‌اید؟ گفته‌اید:کیست که نداند فساد سیستمی بانکی و قاچاق کمر اقتصاد کشور را شکسته است؛ کدام قرارگاه شما برای رفع این مشکلات فعال هستند؟ آقای ذوالنور! از قدیم گفته‌اند خودکرده را تدبیر نیست. آن روز که باتفاق دویست نماینده به رئیس جمهور کنونی نامه نوشتید و از او خواستید وارد انتخابات شود، باید فکر امروز را می‌کردید. آقای ذوالنور! خدای ناکرده فکر نکنید مخاطبان شمــــا نمی‌فهمند که یکی از دلایل مخالف خوانی هایتان، نزدیک شدن انتخابات مجلس است رای بگیرید.»اما ظاهرا این ژست دوام نداشت و ذوالنور تغییر موضع داد.

تغییر موضع

ذوالنور دیروز تصریح کرد که «نطق اخیر بنده به معنی تضعیف دولت یا خرده‌گیری به دولت نبود بلکه در حقیقت یک تذکر صمیمانه، دوستانه، مشفقانه بود، با همه وجود از دولت حمایت می‌کنم که اهداف بلند ان شاءا... محقق شده و مشکلات مردم عزیزمان رفع شود.» حجت الاسلام مجتبی ذوالنور دیروز، با تاکید بر اینکه پیشنهادات نمایندگان برای تقویت و تعالی و کارآمدی بیشتر دولت است، گفت:«‌انتقادات و پیشنهادات نمایندگان به دولت آقای رئیسی از این جهت نیست که دولت و کارکرد ایشان را با دولت گذشته مقایسه کنیم چون اصلا شباهتی بین عملکرد دولت مردمی با دولت اصلاحات وجود ندارد.»

نماینده مردم قم تصریح کرد: «دولت آیت ا... رئیسی با اخلاص، انگیزه‌های ارزشی، اعتقاد، روحیه انقلابی، منش مردمی، بی پیرایه و بدون تشریفات زائد برای حل مشکلات مردم تلاش می‌کند.» وی با تاکید بر اینکه عملکرد دولت مردمی قابل مقایسه با دولت‌های یازدهم و دوازدهم نیست، اظهار داشت: «پرکاری آیت ا... رئیسی قابل مقایسه با رئیس جمهور دولت قبل نیست.

تعامل این دولت با مجلس و پاسخگویی نسبت به مجلس باز هم زمین تا آسمان با رویکرد دولت قبل نسبت به مجلس فاصله دارد.» نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی پرکاری، تحرک، چابکی، تلاش گسترده را از ویژگی‌های بارز دولت مردمی خواند و اظهار داشت: «دولت سیزدهم اقدامات مهمی برای کاهش تاثیر نفت بر اقتصاد، عدم استقراض از بانک مرکزی و خزانه انجام داده است .»عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه دولت برای حل ابرمشکلات عزم جدی دارد، گفت:«‌این عزم جدی باید در راستای اجرای یک برنامه به کار گرفته شود.

باید برنامه‌های کارشناسی شده با زمان بندی ارائه شود که مجلس به عنوان مهمترین نهاد نظارتی بتواند بر آن نظارت داشته باشد و ارزیابی کند.»ذوالنور رابطه دولت و مجلس را خوب و برادرانه خواند و گفت: «ولی آیا این رابطه خوب و برادرانه خروجی معجزه آسا و چشمگیری در حل مشکلات مردم هم دارد؟ من جواب این سوال را مثبت نمی‌توانم بدهم. چرا؟ چون من معتقدم راه‌های برون رفت از شرایط فعلی باید با توافق دولت و مجلس مدون بشود بعد مجلس بسیاری از کارهای بی اهمیت یا کم اهمیت را از دستور خودش خارج کرده، بر کمک به دولت برای دستیابی به اهداف، دغدغه‌ها و تحقق برنامه تمرکز کند.»

دلیل تغییر موضع

برخی یکی از دلایل تغییر رویکرد ذوالنور را واکنش دولت می‌دانند که روز گذشته در روزنامه ایران منتشر شد.

در گزارش این روزنامه آمده است:« مجتبی ذوالنوری در صحن علنی دیروز سه‌شنبه ۱۱ مرداد ماه مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود سخنانی گفت که فرسنگ‌ها با واقعیت فاصله دارد. این نماینده مجلس خطاب به رئیس‌جمهور گفت: «تحرک، روحیه انقلابی و منش شما موجب تشکر است اما امروز حرکت دولت مانند حرکت کسی است که روی تردمیل می‌دود و مسافتی طی نمی‌شود؛ امروز نقطه (الف) و (ب) شما کجاست که ارزیابی کنیم پیشرفتی در امور اتفاق افتاده یا خیر؟ آقای رئیس جمهور! یک چهارم فرصت خدمت شما گذشت آیا یک چهارم اهدافی که باید طی کنید وصول شده است و به آن رسیده‌اید؟ فرصت‌ها مانند ابر می‌گذرد.» این ادعای ذوالنور در حالی است که کارنامه یکساله دولت با وجود شرایط سخت به جامانده از گذشته نه‌ تنها قابل دفاع که حتی قابل افتخار است. دولت سیزدهم توانست کشور را از شرایط بی‌دولتی نجات دهد.

نیروهای انقلابی در دولت شرایطی را تحویل گرفتند که وزرای دولت گذشته اعتراف می‌کردند در پرداخت حقوق کارمندان دولت و فروش حتی ۲۰۰ هزار بشکه نفت مستأصل مانده‌ بودند و این وضعیت وخیم را به وضعیتی کاملاً متفاوت تبدیل کردند. مردم با هوشیاری متوجه هستند که چه کسانی روی تردمیل بیهوده می‌دوند و حتی مشغول حاشیه‌سازی هستند و چه کسانی اقدامات رو به جلو و جهشی برای کشور رقم زده‌اند. یقیناً افزایش چند برابری صادرات، ارزآوری برای کشور، فعال شدن خطوط ترانزیتی مهم، بازیابی نقش ایران در تعاملات با همسایگان و قدرت‌های جهانی، اصلاحات در نظام مالیاتی و پیگیری اصلاحات در نظام بانکی کشور از سمت دولت سیزدهم قابل کتمان نیست.

البته این به معنای رفع مشکلات نبوده اما به‌خوبی سرعت تغییر ریل در حکمرانی کشور را نشان داده و آینده‌ای به مراتب بهتر را نوید می‌دهد. به نظر می‌رسد اکنون که به انتخابات مجلس شورای اسلامی نزدیک می‌شویم آقای ذوالنوری به جای فرار رو به جلو، می‌تواند با ارائه گزارش خدمات چندین سال نمایندگی خود مردم را در ارزیابی میزان موفقیتش در این وظیفه مهم و رساندن مردم از نقطه (الف) به نقطه (ب) یاری دهد.»

صرافی ارز دیجیتال

تبلیغات در خبربان

منبع: بیتوته

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.beytoote.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «بیتوته» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۶۷۱۷۰۵ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

لینک‌های ویژه:

خبر بعدی:

نماینده مجلس : «صیانت» به شکل کمرنگ درحال اجراست / دولت رئیسی موافق تصویب «صیانت» بود اما ...

هر چند وقت یک بار طرح صیانت به تیتر اصلی رسانه ها تبدیل می شود و موافقان در هر کجا که بتوانند، از آن دفاع می کنند.

مانند، حسن نوروزی، عضو کمیسیون قضائی که درباره طرح صیانت اخیرا گفته بود؛ « طرح صیانت طرح پشتیبانی از پایگاه‌های مجازی داخلی بود. من به عنوان نایب رئیس فراکسیون دفاع و پشتیبان فضای مجازی می‌گویم، ما باید پلتفرم‌های داخلی خود را تقویت کنیم. بحث سر تقویت برنامه‌هایی چون ایتا، سروش، بله و آی گپ بود. ما برای پلتفرم‌های خارجی احترام قائلیم؛ به شرط اینکه بنا به تخریب نباشد، اما طبیعتا باید کاری کنیم نمایندگی آنان در ایران مستقر شود.»

اما، غلامرضا نوری قزلجه، نماینده مردم بستان آباد، درباره نمایندگی پلتفرم های خارجی در ایران، گفت:« در شرایط فعلی ما که تحت تحریم بوده و از نظر آن پلتفرم ها، ما در یک بازار کمتر از یک درصد هستیم، اصرار بر این موضوعات به معنی بستن آن پلتفرم ها است.»

وی معتقد است طرح صیانت به شکل کمرنگ درحال اجرا شدن است و تاکید می کند؛«طرح موسوم به صیانت در هر کجا که بخواهد بررسی شود، به نتیجه نخواهد رسید چرا که چهارچوب درست فکری ندارد.»

مشروح گفتگوی غلامرضا نوری قزلجه را بخوانید.

آقای نوری قزلجه! طی چند روز گذشته، برخی نمایندگان بیان کردند که هئیت رئیسه مجلس قول بررسی طرح صیانت در مجلس را داده است، مشخص نیست این طرح در مجلس بررسی می شود یا در شورای عالی فضای مجازی و ...
ارجاع طرح صیانت به شورای عالی فضای مجازی توسط رئیس مجلس، خیلی واضح و روشن نبود. به این معنا که روشن نبود آیا منظور واگذاری اختیارات و تصمیم گیری به شورای عالی فضای مجازی است یا ارجاع برای بررسی بیشتر طرح در این شورا است.

این دو مفهوم در این مکاتبه خیلی واضح نبود. من با واگذاری اختیارات به شورای عالی فضای مجازی مخالف هستم چرا که مرجع اصلی قانون گذاری در کشور، مجلس شورای اسلامی است و قوانین باید در مجلس وضع شوند. اما، بررسی بیشتر یک طرح توسط کارشناسان خوب است حال، این که نیت رئیس مجلس در این مکاتبه چه بوده است، در اقدام بعدی مشخص خواهد شد که طرح در مجلس بررسی می شود یا اختیار آن را به شورای عالی فضای مجازی می دهند.

طرح صیانت با شکست رو به رو خواهد شد
در هر حال، طرح موسوم به صیانت در هر کجا که بخواهد بررسی شود، به نتیجه نخواهد رسید چرا که چهارچوب درست فکری ندارد. بنابراین، اگر با همان چهارچوب و محتوا، در هر کجا که مطرح شود با شکست رو به رو خواهد شد و قانون خوبی از آن در نمی‌آید؛ مگر آن که یک اصلاح اساسی روی این طرح انجام شود یا طرح دیگری در حوزه فضای مجازی با چهارچوب فکری درست ارائه شود.

یعنی طرح صیانت با محدود سازی، مسدودسازی، محدود کردن دسترسی ها و جرم انگاری ها شکل گرفته است. امروز اگر بخواهد درباره حوزه فضای مجازی طرحی ارائه کنند، باید در آن دسترسی به اینترنت آزاد و کم هزینه که جز حقوق اساسی مردم است، به رسمیت شناخته شود.

همچنین اگر جرمی هم تعریف می شود باید برای کسانی باشد که مانع این مسیر می شوند. اگر طرحی با این چهارچوب بخواهد شکل بگیرد، می تواند مراحل قانونی را سپری کند و به مردم و مسئولان کمک کند تا یک فضای مجازی قانونمند در کنار حفظ آزادی ها، گردش آزاد اطلاعات و حفظ حقوق اساسی مردم داشته باشیم.

باید از رویکرد تقابلی به رویکرد تعاملی برویم
در چند روز گذشته، معاون آقای رئیسی مطلبی را درباره نمایندگی پلتفرم های خارجی در ایران مطرح کردند که از این اظهارنظر ایشان، به عنوان ضربه دولت به اینستاگرام نام برده شد.
بله، این یکی از مفاد طرح صیانت بود. یعنی طرح با این مقدمه شروع می شد و پس از چند ماه منجر به مسدودی آن پلتفرم می شد.

بیشتر بخوانید :

آمار وحشتناک از وضعیت اینترنت کشور/ نصف سال با اینترنت نیمه مختل وزارت کشور به وزارت ارتباطات نامه زد / اجرای «چراغ‌خاموش» طرح صیانت به بهانه طرح عفاف و حجاب؟ + متن و تصویر نامه «قول قالیباف در حضور رهبری» درباره زمان تعیین تکلیف قانونمندی فضای مجازی

همچین کاری امکان پذیر هست؟
در شرایط فعلی ما که تحت تحریم بوده و از نظر آن پلتفرم ها، ما در یک بازار کمتر از یک درصد هستیم، اصرار بر این موضوعات به معنی بستن آن پلتفرم ها است.

در شرایط فعلی و با تحکمی که در طرح صیانت بود، قطعا آن پلتفرم ها زیر بار اجرای آن نمی رفتند. یکی از شاکله های اصلی طرح صیانت که باید تغییر کند، تغییر رویکرد تقابلی به رویکرد تعاملی است. می توان با رویکرد تعاملی با این پلتفرم ها همکاری کرد، دفاترشان را دایر کرد منتهی نه با رویکرد تقابلی طرح صیانت.

طرح صیانت هزینه دارد و ضد مردم است
آقای نوری، می توان این تحلیل را داشت که آقای قالیباف به دلیل این که نمی خواهند هزینه بدهند، طرح صیانت را به شورای عالی فضای مجازی ارجاع دادند؟ همچنین با توجه به این که انتخابات مجلس نزدیک است، نمایندگان نخواهند هزینه تصویب طرح صیانت را بدهند؟
هزینه دارد یعنی ضد مردمی است و اصولا نباید همچین طرحی تصویب شود.

طرح صیانت به شکل کمرنگ درحال اجراست

اما گفته شده که طرح صیانت به صورت چراغ خاموش در حال اجرا است.
بله، برخی موارد مانند محدود شدن دسترسی ها، کنترل پهنای باند و ابزاری که در طرح صیانت برای کنترل فضای مجازی و محدود شدن آن در نظر گرفته شده بود، فعال هستند و استفاده می شوند. ما زمانی که سرعت اینترنت و افزایش هزینه آن را مشاهده می کنیم متوجه می شویم که برخی از موارد این طرح به صورت پررنگ یا کم رنگ اجرا می شود.


موضع دولت درباره طرح صیانت چیست؟
طرح صیانت، سال گذشته که در مجلس مطرح شد، دولت جدید موافق آن بود، به جز بخشی از بدنه وزارت ارتباطات بقیه با این طرح همراهی می کردند. حتی در مجلس نیز هئیت رئیسه با این طرح همراهی می کرد و در جلسه غیر علنی که برگزار شد تا اصل ۸۵ را تصویب کردند؛ به دلیل حمایت از طرح صیانت بود. اما وقتی برخی هزینه و عواقب این طرح مشخص شد و با واکنش های اجتماعی رو به رو شدند، مخالف طرح صیانت شدند.

نمایندگان اجازه تصویب طرح صیانت را نمی دهند
طرح صیانت که از بیرون مجلس سفارش شده بود اما، یک عده طرفدار هم داشت که هنوز دنبال موضوع هستند، اما، تصور من این است که نمایندگان اجازه تصویب همچین طرحی را در مجلس نمی دهند.

منظور از بیرون مجلس چه کسانی هستند؟
اسامی آنان یادم نیست اما برخی از جوان در تلویزیون آمدند و به صورت روشن گفتند که ما طراحی کردیم. حتی زمانی که برای مناظره برنامه تهیه می کردند، در میان نمایندگان کسی پیدا نمی شد که بیاید از این طرح دفاع کند چون طراحی نکرده بودند.

۲۱۲۲۰

کد خبر 1659459

دیگر خبرها

  • درخواست یک نماینده از دولت در مورد کسانی که یارانه آن‌ها قطع شده | یارانه جدید جبران کننده تورم نیست
  • ورود زودهنگام به انتخابات سم مهلک برای توسعه گرمی است
  • نماینده مجلس : «صیانت» به شکل کمرنگ درحال اجراست / دولت رئیسی موافق تصویب «صیانت» بود اما ...
  • نماینده مجلس: گشت ارشاد می‌تواند تخریبی باشد
  • خبر خوب برای بازنشستگان تأمین اجتماعی/حقوق بازنشستگان چقدر افزایش می یابد؟
  • خبر خوب برای بازنشستگان تأمین اجتماعی/مجلس از افزایش ۳۸ درصدی حقوق این قشر حمایت می‌کند
  • نماینده مجلس خواستار ورود مسوولان بورس کالا به موضوع زعفران شد
  • دلیل مخالفت نماینده مجلس با احیای وزارت بازرگانی
  • نماینده مجلس : گشت ارشاد می‌تواند تخریبی باشد
  • نماینده مجلس: مدیران در خط مقدم خدمتگذاری مردم باشند/ نباید بذر ناامیدی در جامعه پاشیده شود