Web Analytics Made Easy - Statcounter

«تابناک» هر روز سعی دارد با انتخاب تیتر‌هایی از حوزه‌های مهم خبری به خصوص سیاسی و اقتصادی، شما را در جریان اخباری مهم و اثرگذار قرار دهد که قطعا باید شنیده و خوانده شوند. در این بسته خبری، نگاهی به آخرین مواضع جناح‌های سیاسی و تحولات مهم داخلی و اوضاع اقتصادی کشور انداخته می‌شود که مخاطبان با مطالعه آن به رهیافت‌های مهمی از سیر وقایع اثرگذار کشور دست خواهند یافت.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

شکایت فوتبالی‌ها از ترامپ و امریکا در دادگستری تهران
هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال در دوره ریاست مهدی تاج، با استناد به تحریم‌های آمریکا در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ که از عوامل دخیل در پرداخت نشدن به موقع قرارداد مارک ویلموتس بوده، از این کشور و رئیس جمهور سابق آمریکا در دادگستری تهران شکایت کردند. به دنبال صدور رأی نهایی دادگاه حکمیت ورزش در پرونده ویلموتس، جمعی از اعضای هیئت رئیسه وقت فدراسیون فوتبال، شکایتی را در دادگستری تهران ثبت کرده‌اند. شاکیان این پرونده در دادخواست خود اعلام کرده‌اند که «دادگاه حکمیت ورزش در قسمتی از رأی خود، بر حسن نیت فدراسیون فوتبال به منظور تلاش برای پرداخت دستمزد ویلموتس صحه گذاشته است، اما فشار‌های سنگین ناشی از تحریم ایالات متحده، مانع از آن شده که فدراسیون بتواند به تعهدات قراردادی خود عمل کند و در نتیجه، خسارات مادی و معنوی زیادی به فدراسیون، فوتبال کشور و اعضای هیئت رئیسه وقت تحمیل شده است.» دادخواهان، دراقدام قابل تامل خود با ثبت این شکایت و با استناد رأی دادگاه حکمیت ورزش و مکاتبات متعدد فدراسیون فوتبال با فیفا و AFC، اخذ غرامت از دولت ایالات متحده و ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا را خواستار شده‌اند. آن‌ها معتقدند که آمریکا و ترامپ با خروج از برجام و تشدید تحریم‌ها، باعث کارشکنی‌های زیادی در کار و امور جاری فدراسیون فوتبال ایران شده‌اند. در صورت پذیرش این دعوا در دادگستری تهران، صدور حکم و مبلغ جبران خسارت، پس از اخذ نظریه کارشناسی تعیین خواهد شد.

فاطمه هاشمی: با اجرایی شدن قانون جوانی جمعیت، تولد بیماران تالاسمی افزایش داشته
رئیس بنیاد امور بیماری‌های خاص گفت: بر اساس اطلاعات وزارت بهداشت، مرگ و میر بیماران دیالیزی طی دو سال گذشته، خیلی بالا بوده، البته می‌گویند به دلیل کرونا بوده، ولی من قبول ندارم که فقط به این دلیل بوده باشد. بلکه مسائلی، چون کمبود امکانات و تجهیزات هم تاثیر داشته است. هاشمی افزود: هزینه هر کلیه پیوندی به ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان رسیده است. ما معمولا سالانه ۱۰۰ دستگاه دیالیز خریداری و رایگان در کشور توزیع می‌کردیم، اما متاسفانه امسال و سال گذشته، نتوانستیم بیش از ۱۵ دستگاه خریداری کنیم و از این بابت واقعا نگرانیم. او گفت: از زمان اجرایی شدن قانون جوانی جمعیت، تولد بیماران تالاسمی افزایش داشته است. افزایش نجومی قیمت دارو‌های بیماران ام اس، دیالیزی، پیوند کلیه، تالاسمی و سرطان، وضعیت را برای این بیماران بسیار بد کرده و طرح جدید دارویار هم دردی از آن‌ها دوا نمی‌کند. سهم بیماران ام اس برای یکی از دارو‌ها در سال ١۴٠٠، ٨۵۶ هزار تومان بوده که امسال سهم شان از پرداختی این دارو به ۸ میلیون و ۵۵۴ هزار تومان رسیده است.

کنایه آذری جهرمی به ادعای تکمیل ماهواره خیام در دولت سیزدهم
آذری جهرمی وزیر سابق ارتباطات در رابطه با ادعای خبرگزاری دولت درباره ماهواره «خیام» نوشت: روزى انورى از بازار بلخ مى‏‌گذشت، هنگامه‌‏اى دید، پیش رفت و سرى در میان کرد، مردى دید که قصاید انورى به نام خود مى ‏خواند و مردم او را تحسین مى ‏کردند.
انورى پیش رفت و گفت: اى مرد این اشعار کیست که مى ‏خوانى؟
گفت: اشعار انورى
انورى گفت: انورى را مى ‏شناسى؟
گفت: انورى منم.
انورى بخندید و گفت: «شعر دزد» دیده بودم، اما «شاعر دزد» ندیده بودم.
حالا حکایت دوستان ایرناست. ضمن تشکر از همه دست اندرکاران پروژه خیام در دولت‌های ۱۱ و ۱۲ و ۱۳، این دستاورد ملی را به همه تبریک عرض می‌کنم.

انتقاد خبرگزاری اصولگرا از «بیانیه بسیار عجیب میرحسین موسوی»
تسنیم نوشت: در شرایطی که از مدت‌ها پیش، اقدامات تسهیل‌گرانه‌ای برای حصر در نظر گرفته شده بود، امّا به نظر می‌رسد آنها که ادامه حصر موسوی را ابزار بهتری برای خود می‌بینند بار دیگر او را در مسیری قرار دادند که نتیجه آن از پیش مشخص است. یکی از سایت‌های مدافع فتنه ۸۸ که معمولاً از خارج از کشور به روز رسانی می‌شود، امروز متنی به نقل از میرحسین موسوی منتشر کرده که محتوای آن بیش از هرچیز انتقاد از جمهوری اسلامی و مدافعان حرم به دلیل مبارزه با داعش و تروریست‌های مسلح در سوریه است! جنس ساختار جملات و ادبیات به کار رفته در این بیانیه بار دیگر این شبهه را تداعی می‌کند که مانند بسیاری از بیانیه‌های پیشین موسوی، این بار هم عده‌ای در پشت صحنه برای او چنین جملاتی را دیکته کرده و او را مانند وقایع بعد از انتخابات ۸۸ به معرکه‌ای فرستاده‌اند که غیر از اهانت به عاشورا، این بار به حمایت از داعش و حفاظت غیرمستقیم از منافع رژیم صهیونیستی هم کشانده شود. تحلیل‌گران متعددی در ایام پس از انتخابات ۸۸ هشدار می‌دادند که فیل‌مست‌قدرت و تلاش برای دیکتاتوری علیه صندوق آرا، می‌تواند موسوی را به چنین مهلکه‌هایی بکشاند؛ با این حال او با بی‌اعتنایی به این نصیحت‌ها روزگار دهشتناکی برای خود رقم زده است. موسوی در بیانیه خود به نحو بسیار عجیبی علیه مبارزه با داعش در سوریه و همچنین کمک به گروه‌های مقاومت در یمن علیه جنایت آل سعود و ...موضع‌گیری کرده و حتی در گامی فراتر حزب‌الله لبنان را به باد انتقاد گرفته و در مجموع مقاومت علیه داعش و اسرائیل و آل‌سعود و ... را شوم و کجروی و «جرائم ننگین» خوانده است! در فراز بسیار عجیب دیگری از این بیانیه، موسوی اهانت‌ وقیحی به سرداران شهید مدافع حرم روا داشته و نوشته است که آن سردار بی‌افتخار جانش در غربت به قربانی مستبدی دیگر تلف شد!

نقل قول هسته‌ای افشاگرانه ابطحی از خبرنگار رویترز
فعال سیاسی اصلاح طلب، نقل قولی هسته‌ای از خبرنگار رویترز را افشا کرد. محمدعلی ابطحی، فعال سیاسی اصلاح طلب نوشت: ۱۷ سال پیش خبرنگار رویترز گفت که به آن‌ها گفتند باید اصطلاحات هسته‌ای را یاد بگیرند؛ حالا حالا‌ها مساله ایران این خواهد بود.

میرسلیم توئیت ضدتوافق با هشتگ «lمنافقان» زد
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی نیز در مخالفت با توافق برجامی احتمالی توئیت زد. مصطفی میرسلیم عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی نوشت: فصل مشترک حکومت #یزید و حکومت #آمریکا؛ یزید اسلام را برنمی تابید و آمریکا انقلاب اسلامی را. خدایا ما را از شرّ دشمنان اسلام و #منافقان مصون نگهدار.

جنجال توئیت‌های وزیر راه و شهرسازی درباره مذاکرات
وزیر راه و شهرسازی که در چند روز گذشته همزمان با مذاکرات احیای برجام در وین توئیتی منتشر کرده بود و با حواشی بسیاری همراه بود، در تازه‌ترین توئیت خود نیز از مذاکرات نوشت که با واکنش دیاکو حسینی همراه شد. رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی در توئیتر نوشت: «دولت به دلایل مختلف مذاکره می‌کند، اما به قول آیت الله رئیسی ما به آمریکا اعتمادی نداریم. آقا هم فرمودند امریکا بدعهد و شمر زمان است. عقل سلیم می‌گوید نباید به وعده شمر اعتماد کرد. کارگزاران نظام با هدف بهبود معیشت و حفظ اقتدار در حال مذاکره اند، اما مذاکره‌ای که نتیجه اش خسارت محض نباشد.»

تیم مذاکره کننده بر اساس مصلحت ملت رفتار کند نه نظرات عده قلیل فاقد مسئولیت
سیدحسین مرعشی، دبیرکل حزب کارگزاران: مساله مسئولیت تیم مذاکره‌کننده ایران، مسئولیتی تاریخی است. مسئولیتی است که هم به‌لحاظ زمان، در تاریخ آینده و معاصر ایران بسیار موثر است و نقشی تاریخی دارد و هم از نظر تاثیر در گشایش مشکلات مردم ایران در شرایط فعلی موثر و تعیین‌کننده است. با وجود اهمیت غیرقابل انکار این مساله، مکررا در گفته‌های وزیر امور خارجه به‌صورت رسمی و در سخنانی که از جانب ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس‌جمهور به صورت خصوصی، شنیده می‌شود که دوستان ما می‌گویند که همه مقامات کشور موافق احیای برجام یا به‌قول ادبیات دولت جدید، «رفع تحریم‌ها» هستند، اما این کار مخالفانی هم دارد. پاسخ من به این عزیزان این است که خب مخالفانی داشته باشد! مگر قرار است در یک کشور همه با یک امر موافق باشند؟!  کسانی که در مقابل یک کشور، در قبال سرنوشت یک ملت و انقلاب و نظام سیاسی مشخص مسئولیت پذیرفته‌اند، نباید تحت‌تاثیر کسانی قرار بگیرند که مسئولیتی ندارند. کسی که مسئولیت ندارد، می‌تواند به راحتی هر حرفی بزند. /سازندگی

واکنش روزنامه اصولگرا به افت جایگاه صداوسیما در نظرسنجی ها: رسانه ملی، مخاطب را عصبانی می‌کند
روزنامه خراسان با اشاره به نظرسنجی اخیر که موید افت جایگاه صداوسیما به عنوان منبع خبری است نوشت:در ماه‌های اخیر، گزارش‌هایی در بخش‌های خبری تلویزیون روی آنتن رفته که گاه جز عصبانی کردن مخاطب، آورده دیگری نداشته است. این در حالی است که این قبیل گزارش‌ها، در ظاهر ممکن است توقع نهاد‌های خارج از صداوسیما را از رسانه ملی برآورده کند، اما سوگیری‌های غلیظ درمحتوا، بدون رعایت اصول خبری، مخاطب را که دسترسی فراوانی به انواع و اقسام رسانه‌های مجازی دارد، پس می‌زند.

فعال سیاسی اصولگرا: جریان انقلابی از دولت رضایت ندارد، اما از آن عبور نمی‌کند
محمدصادق کوشکی:عملکرد دولت سیزدهم نیرو‌های انقلاب را راضی نمی‌کند، اما قرار نیست جریان انقلاب از آقای رئیسی عبور کند. جریان انقلاب با وجودی که از بدنه مدیریتی دولت سهم زیادی ندارد، تلاش می‌کند به دولت کمک کند تا دولت بتواند به مردم خدمت کند. نیرو‌های انقلاب از عملکرد دولت راضی نیستند. شخص آقای رئیسی می‌خواهد نگرش انقلابی داشته باشد و انقلابی عمل کند، اما مدیرانش با او هماهنگ نیستند. /نامه نیوز

علیرضا بهشتی: قانون باید مشروعیت و مقبولیت داشته باشد
عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس: برخی از مظاهر بد و اجرای تنزل یافته امر به معروف و نهی از منکر در جامعه حساسیت‌ها و تنش‌هایی را در جامعه به وجود آورده است. حق اعتراض و تشکیل و شکل دهی تجمعات اعتراضی و انتقادی که در اصل سوم قانون اساسی ما به رسمیت شناخته شده، اما امروزه به کلی تعطیل است. در مسیر جوامع بزنگاه‌هایی وجود دارد که اگر حرف حق زده نشود اساسا بعد از آن امکان ظهور حق باقی نخواهد ماند. حسین (ع) این را درک می‌کند و می‌بیند که اگر سلطنت شکل گرفت دیگر راه بازگشت و اصلاحی باقی نمی‌ماند؛ به خاطر این اقدام به قیام می‌کند. می‌داند که چه بر سر او و فرزندان و خاندانش می‌آید. اما از آن طرف می‌داند که اگر قرار است در این بزنگاه حق را نگوید در پیشگاه الهی در روز قیامت رو سفید نخواهد بود. بترسیم از روزی که به خاطر حفظ خودمان از احقاق حق چشم پوشی می‌کنیم. / جماران

اقتصاددان اصولگرا: برجام برای از بین بردن اقتصاد ماست!
حسین صمصامی، اقتصاددان: میگویند برجام امضا نشود، تورم صعودی می‌شود، دروغ است/ برجام ابزار غرب برای از بین بردن اقتصاد ماست. مطمئن باشید حتی اگر امروز و فردا برجام به نتیجه برسد، بعد از مدتی از سوی غربی‌ها لغو خواهد شد، آن‌ها می‌خواهند اقتصاد ما را در حالت انتظار نگه دارند

تعطیلی اجباری اصناف بعد از ساعت ١٢ شب در مشهد
رئیس اتحادیه آب میوه، بستنی و کافی‌شاپ‌های مشهد: بنابر مصوبۀ کمیسیون نظارت، رسته‌های آب میوه و بستنی، کافی‌شاپ‌ها، کافه‌سنتی‌ها، قهوه‌سراها، کافه‌بازی‌ها و گیم‌سنتر‌ها در ۶ماه ابتدای سال تنها تا ساعت ۱۲شب می‌توانند فعالیت کنند. اصلاً معنا ندارد شغل‌هایی که بخواهد پاتوق شود ٢۴ ساعته باز باشد، ما با شهروندان و خانواده‌ها روبه‌رو هستیم که مسائلی را در کنار خود دارند، این‌یک قانون است که برای مدتی رعایت نشده است و برای نظم اجتماعی باید اجرا شود. /خراسان

خشکسالی ۵ سال دیگر ادامه می‌یابد
رئیس مرکز ملی مدیریت بحران خشکسالی:بارندگی‌های اخیر فقط ۴/۵درصد کم‌بارشی‌های کشور را جبران کرد. یک گروه از متخصصان بین‌المللی اعلام کردند که درصورتی که اقدامی برای مهار گرمایش جهانی انجام نشود، خشکسالی حداقل برای ۵سال ادامه پیدا می‌کند/همشهری

شناسایی ۲ مبتلا به وبا در جیرفت
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت از شناسایی ۲ نفر تبعه بیگانه افغان مبتلا به بیماری وبا در جنوب کرمان خبر داد و گفت:این افراد در شهرستان‌های رودبارجنوب و کهنوج به عنوان مسافر تردد داشتند که با فوریت شناسایی شدند و تحت درمان قرار گرفتند.

سگ همسایه مزاحم است به پلیس اطلاع دهید
سردار حاجیان:مجازات‌های فعلی در زمینه سگ گردانی بازدارندگی ندارد، خاطرنشان کرد: مجازات‌های فعلی باعث نمی‌شود افراد تنبیه شوند. قانونگذار باید به معنای واقعی برای این لایحه و مجازات‌های مربوط به سگ گردانی تعیین تکلیف کند، چرا که سگ گردانی باعث رعب و وحشت است. کسانی که در آپارتمانشان سگ حضور دارد، می‌توانند تحت عنوان «سلب آسایش» شکایت کنند که در پی آن، پلیس ضمن تشکیل پرونده، سگ و صاحبش را به کلانتری منتقل می‌کند. /مهر

وزیر راه: قیمت بلیت پروازهای اربعین ۶ میلیون تومان است
رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی با اعلام قیمت ۶میلیون‌تومانی پروازهای رفت و برگشت اربعین، گفت: فروش دلاری بلیت هواپیما فعلاً ممنوع است.

رقم عجیب معوقات بانک دی!
براساس صورت مالی حسابرسی شده بانک دی، مانده کل تسهیلات این بانک تا پایان سال ۱۴۰۰ حدود ۲۱ هزار و ۵۲۹ میلیارد تومان بوده که از این مقدار، حدود ۱۳ هزار و ۳۹۷ میلیارد تومان آن جاری و ۸ هزار و ۱۳۲ میلیارد تومان آن نیز غیرجاری است. به عبارتی، از کل تسهیلات بانک دی، حدود ۳۷/۸ درصد آن غیرجاری بوده است. قابل ذکر است نسبت تسهیلات غیرجاری در نظام بانکی کشور تا پایان سال ۱۴۰۰ به ۶/۷ درصد رسیده است. این به این معنی است که نسبت تسهیلات غیرجاری ۳۷/۸ درصدی بانک دی معادل ۵/۶ برابر میانگین آن در نظام بانکی است.

 

دوتابعیتی‌های اتاق بازرگانی به همه اطلاعات محرمانه دسترسی دارند
حریری رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین درباره شکایت اتاق بازرگانی از وی اظهار داشت: به آقایان گفتم "جلسه خبری می‌گذارم و در حضور خبرنگاران کارت بازرگانی خود را در کاغذخردکن می‌گذارم تا بعد از امحای کارت بدون هیچ وابستگی سازمانی و علاقه به اتاق، آنچه در مورد ده سال اخیر تا به حال نگفته‌ام، بگویم". وی افزود: وقتی فردی عضو هیئت رئیسه اتاق بازگانی می‌شود، با حضور در جلسات شورای پول و اعتبار، شورای عالی بورس، شورای عالی صادرات و غیره اطلاعات زیادی را کسب می‌کند که حتی نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز این اطلاعات را ندارند. در حالی این افراد به این سطح از اطلاعات دسترسی دارند که بخشی از آنها دو تابعیتی هستند. حریری گفت: وقتی این افراد پاسپورت کانادا و آمریکا را در جیب دارند، چطور دور یک میز می‌نشینند و درباره دور زدن تحریم‌ها صحبت می‌کنند؟ رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین ادامه داد: ساختار موجود اتاق بازرگانی، ایراد دارد و به دلیل مشکلات متعدد، مطابق قانون شورای عالی نظارت بر اتاق بازرگانی، حاکمیت می‌تواند به مدت سه ماه سرپرستی اتاق بازرگانی را برعهده گیرد که به مدت سه ماه دیگر نیز قابل تمدید است تا 6 ماه دیگر انتخابات اتاق بازرگانی برگزار شود. وی افزود: اتاق بازرگانی باید اصلاح شود و تا دوره جدید اتاق بازرگانی، شورای نظارت بر اتاق آن را سرپرستی کند تا بر این اساس آقایان برکنار و به تقصیرات آنها رسیدگی شود. /تسنیم

اولین ثبت سفارش رسمی واردات با رمز ارز به ارزش ۱۰ میلیون دلار انجام شد
علیرضا پیمان پاک رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: اولین ثبت سفارش رسمی واردات با رمز ارز در هفته جاری به ارزشی معادل ۱۰ میلیون دلار با موفقیت صورت گرفت. این هفته، اولین ثبت سفارش رسمی واردات با رمز ارز به ارزشی معادل ۱۰ میلیون دلار با موفقیت صورت گرفت. تا پایان شهریور ماه، استفاده از رمز ارزها و قراردادهای هوشمند به صورت گسترده در تجارت خارجی با کشورهای هدف عمومیت خواهد یافت. وی این اقدام را فصل جدیدی در تجارت خارجی عنوان کرد.

عراق به هر نفر ماهانه نیم کیلو رب گوجه مجانی می‌دهد
یک فعال صنعتی گفت که در حال حاضر عراق رب رایگان در اختیار مردم قرار می‌دهد که باعث کاهش قیمت این محصول شده و صادرات رب گوجه به این کشور صرفه اقتصادی ندارد. به گزارش ایسنا، محمد صنعتی در نشست خبری سندیکای کنسرو ایران با بیان اینکه مهم‌ترین مقصد صادرات رب گوجه عراق بوده، اظهار کرد: اما در حال حاضر عراق به هر نفر ماهانه نیم کیلو رب گوجه مجانی می‌دهد و این وضعیت باعث کم ارزش شدن این محصول صادراتی شده است. دولت عراق این رب را از ترکیه می‌خرد و به صورت مجانی در اختیار مردم قرار می‌دهد. به گفته وی در حال حاضر سهم ایران در بازار رب گوجه عراق معادل ۲۰ درصد گذشته است. این فعال صنعتی  با بیان اینکه عراق هر قوطی رب را را از ایران ۰.۹ دلار معادل ۲۳ هزار و ۴۰۰ تومان می‌خرد، تصریح کرد: این در حالی است که همین حالا که تولیدکنندگان در ضرر هستند با فروش هر قوطی رب در داخل ۲۸ هزار تومان دریافت می‌کنند. این تفاوت قیمت نشان می‌دهد صادرات رب گوجه در حال حاضر اصلا به صرفه نیست.

دلیل اختلال در دستگاه‌های پوز نانوایان
رئیس اتحادیه نانوایان سنگکی گفت: برخی از نانوایان بعد از محاسبه پایان روز به این نتیجه رسیدند که مبلغی در حساب آنها واریز نشده است و آنها برای وصول پول باید چندین مرتبه به بانک مراجعه کنند که بررسی این موضوع زمان‌بر است؛ درنهایت بانک به نانوایان اعلام کرد که اختلاف حساب ناشی از اقدامات آنها در راستای بروزرسانی سیستم‌ها بوده است.


وزیر صمت: ظرفیت مونتاژ ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار خودرو را داریم
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: نمی‌توانیم از همه ظرفیت خودروسازی کشور استفاده کنیم، زیرا ما خودروی اقتصادی و محصول جدیدی نداریم که متناسب با تقاضا و قدرت خرید عموم مردم باشد. سید رضا فاطمی امین افزود: اگر خودروسازان ما دو شیفت کار کنند ما برای امسال ظرفیت مونتاژ ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه را داریم و اگر سه شیفت کار کنند ظرفیت بیشتر هم می‌شود، اما هم اکنون تولید کمتر از ظرفیت است، به طوری که پارسال فقط ۹۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید شد.

صرافی ارز دیجیتال

منبع: تابناک

کلیدواژه: محرم عاشورا روز خبرنگار محمود صارمی ماهواره خیام بسته ویژه خبری میرحسین موسوی انتخابات ۸۸ محرم عاشورا روز خبرنگار محمود صارمی ماهواره خیام وزیر راه و شهرسازی فدراسیون فوتبال ۱۰ میلیون دلار اتاق بازرگانی حال حاضر بسیار عجیب تحریم ها رب گوجه بانک دی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tabnak.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تابناک» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۷۰۷۹۳۶ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

بازی کثیف علیه تیم ملی جوانمردان

تیم پرستاره ما در کنار همه مسائل، ظرف دو ماه گذشته با یک جنگ ناجوانمردانه مواجه شد که در خدمت بازی کثیف حریفانی مانند انگلیس و آمریکا قرار داشت.

به گزارش مشرق، محمد ایمانی طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت:

۱) تیم ملی کشورمان، با وجود شایستگی‌ها و بازیکنان توانمندی که داشت، به یکی از شانزده تیمی پیوست که از حضور در مرحله دوم جام‌جهانی باز می‌مانند. قبل از هر چیز باید به همه بازیکنان که از دل و جان برای سربلندی و پیروزی کشور تلاش کردند، خدا قوت گفت.

تیم ما در بازی اول، گرفتار جنگ روانی گسترده حریفان و نابرادران شد و بنابراین نتوانست قابلیت‌هایش را به نمایش بگذارد. اما در بازی دوم با تجدید روحیه توانست بدرخشد و از سد تیم ولز بگذرد.

کسب سه امتیاز این بازی، احتمالا مربی و برخی بازیکنان را به این صرافت انداخت که به جای بازی تهاجمی مقابل آمریکا، از همان ابتدا، محتاطانه بازی کنند تا با کسب یک امتیاز تساوی، صعود خود را قطعی کنند.

تیم حریف در مقابل، تنها یک امتیاز داشت و ناچار بود برای صعود، فقط به بُرد بیندیشد. بنابراین برخلاف تیم ما، تردید و احتیاط را اول کنار گذاشت و از همان آغاز بازی، حمله کرد.

در این شرایط، تیم ما به‌جای استفاده از ظرفیت مهاجمان و خط میانی که بارها زهر خود را به جان حریفان ریخته‌اند، مجبور به دفاع در بخش عمده‌ای از زمان بازی شد و تنها در ۲۰ دقیقه پایانی بود که شمّه‌ای از توان تهاجمی خود را به نمایش گذاشت.

۲) باید در نظر داشت تیم حریف برخلاف تیم ما، آماج حاشیه‌سازی و عملیات روانی سنگین چند ماهه قرار نگرفته بود.

تیم ملی ما در حالی در برابر بمباران سنگین تبلیغاتی قرار داشت، که ظرف چند سال گذشته از بُعد شارژ فکری، فرهنگی و روحی- روانی متولی نداشت.

این تیم، ظرف کمتر از سه سال، سه مربی خارجی (ویلموتس، اسکوچیچ و کی‌روش) را تجربه کرد و این در حالی بود که درباره چگونگی تعیین دو مربی قبلی و نقش دلالان و رفتارهای غیرحرفه‌ای در آن، حرف و حدیث بسیاری وجود داشت.

سال‌ها بود برخی نابسامانی‌ها در مدیریت فدراسیون فوتبال، مورد انتقاد کارشناسان دلسوز قرار داشت. نابسامانی‌هایی که در گروکشی، روابط ناسالم، دلال بازی، بی‌اعتنایی به نگاه مبنایی در زمینه روند تربیت بازیکنان، و نتیجه‌گرایی محض ریشه داشت.

یک نمونه روشن این نابسامانی، قرارداد عجیب با مارک ویلموتس است که ۸ خرداد ۱۳۹۸ سرمربی تیم ایران شد، اما چند ماه بعد (آذر ۱۳۹۸)، قرارداد وی به خاطر نتایج منفی و ناکامی‌های تیم فسخ گردید.

طبق این قرارداد که خرداد سه سال قبل (در دوره وزارت آقای سلطانی‌فر) بسته شده بود، ویلموتس حقوق یک ‌سال (۲/۲ میلیون یورویی) را قبل از آمدن به ایران در ترکیه دریافت کرد. او همچنین با کمک دلال‌ها، ‌بندی را برای تلکه کردن در قرارداد گنجاند و ضمن شکایت، ۶/۲ میلیون یوروی دیگر را طلب کرد! دادگاه داوری ورزش (CAS) سرانجام، با صدور حکم نهایی، فدراسیون فوتبال ایران را به پرداخت سه میلیون و ۳۲۵ هزار یورو محکوم کرد.

۳) به اذعان رئیس ‌وقت فدراسیون فوتبال، ویلموتس را وزیر ورزش سابق، به سفارش یک انجمن مشکوک هلندی- ایرانی به فدراسیون معرفی کرد!

در یک بند از قرارداد که مورد سوءاستفاده ویلموتس قرار گرفت، این بود: «اگر سرمربی بخواهد قرارداد خود را یکطرفه و براساس قوانین مورد پذیرش فیفا و دادگاه CAS فسخ کند، می‌تواند حقوق ثابت سه ماه خود، یا رقمی مشخص (or a certain fea) را دریافت کند». او حقوق سه سال را طلبکار شد؛ چون در نگارش توافق، شتابزدگی، بی‌دقتی و سرهم‌بندی صورت گرفته بود. قراردادی چنین مخدوش، چگونه تدارک شد؟ نقش دلال‌های متنفذ در وزارت ورزش چه بود؟ فضای هیجان و فشار به بهانه فقدان مربی در آستانه مرحله مقدماتی جام‌جهانی، و گرفتن دستور ویژه معاون اول دولت قبل، درباره پرداخت حقوق دو میلیون یورویی ویلموتس را چه کسانی ساختند؟

۴) بعد از ویلموتس، دراگان اسکوچیچ در تاریخ ۱۷ بهمن ۱۳۹۸ به‌عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد. او ۲۰ تیر ۱۴۰۱ توسط کمیته فنی فدراسیون فوتبال عزل شد، ۲۶ تیر ۱۴۰۱ با تصمیم هیئت‌رئیسه فدراسیون ابقا گردید و نهایتا ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ برکنار شد.

تیم ملی هرچند در دوره اسکوچیچ توانست در مرحله مقدماتی (آسیا)، به جام جهانی صعود کند؛ اما هرچه جلوتر آمدیم، اختلافات و چنددستگی در تیم در این دوره (چه میان خود بازیکنان و چه میان برخی از آنها با اسکوچیچ) بیشتر شد، تا جایی که فدراسیون ناچار شد به فکر جایگزین باشد. اسکوچیچ قادر به مدیریت اختلافات بازیکنان نبود.

باخت در بازی دوستانه مقابل تیم دوم الجزایر و درز اخبار درگیری میان بازیکنان به رسانه‌ها، نگرانی‌ها را بیشتر کرد. محمد نصرتی بازیکن سابق تیم ملی، ۲۲ تیرماه امسال درباره علنی شدن این اختلافات گفته بود: «شرایط نابسامان و متزلزل فدراسیون باعث شده تا اوضاع تیم ملی این‌طور شود. در هر طبقه ساختمان فدراسیون، یک نظر وجود دارد و یک سرمربی را می‌خواهند.

ما بیشتر از هر چیزی به نظر قاطعانه در ساختمان فدراسیون نیاز داریم و مجموعه‌ای که بتوانند حکمرانی قدرتمند در فوتبال داشته باشد. از نظر اختلاف، شرایط شبیه سال ۲۰۰۶ است. آن موقع هم دودستگی میان بازیکنان بود». در همین حال، برخی بازیکنان مطرح مدعی بودند اسکوچیچ فاقد صلاحیت است و در صورت ادامه حضور او، پا به تیم نخواهند گذاشت.

شرایط به نحوی پیش رفته بود که به نظر می‌آمد اسکوچیچ، اقتدار و قاطعیت لازم برای مدیریت تیم در جام جهانی را ندارد. روند مسائل، فدراسیون را مجبور کرد تا چندماه مانده به جام جهانی، کارلوس کی‌روش را به‌عنوان سرمربی معرفی کند، کسی که به قاطعیت و نظام‌مند بودن در فعالیت حرفه‌ای شناخته می‌شد.

۵) فعلا ماجرای این سه سال پر فراز و نشیب را کنار بگذاریم و کاری هم به این مسئله نداشته باشیم که بسیاری از حریفان جام‌جهانی، سال‌ها روی تربیت بازیکنان، تقویت روحی- روانی آنها برای جنگیدن در تراز ملی، کار تیمی مداوم، ارزیابی مستمر تکنیک‌ها و تاکتیک، شناسایی قوت و ضعف حریفان و... کار می‌کنند.

تیم پرستاره ما در کنار همه مسائل، ظرف دو ماه گذشته با یک جنگ ناجوانمردانه مواجه شد که در خدمت بازی کثیف حریفانی مانند انگلیس و آمریکا قرار داشت.

این دو کشور با زیر پا گذاشتن تمام آداب بازی جوانمردانه، عملیات روانی گسترده‌ای را با دستاویز مجادلات سیاسی ترتیب دادند تا هم، زهر تیم ایران و ستاره‌های قدرتمند آن را در مصاف جام‌جهانی بگیرند و هم عایدی این جنگ روانی را به ابزاری برای ضربه‌زدن به ایران قدرتمند در حوزه اقتدار ملی و بین‌المللی تبدیل کنند.

۶) در تاریخ جام جهانی، کم سابقه یا بی‌سابقه است که کسانی به دشمنان تاریخی یک ملت پناه ببرند، حمایت‌های انبوه سیاسی و رسانه‌ای بگیرند و با پروپاگاندای سنگین، خواستار حذف تیم ملی آن کشور از جام جهانی شوند!

یا در حالی که بازیکنان همه تیم‌ها (شرقی و غربی، آمریکایی و اروپایی و آسیایی و آفریقایی، با انواع نظام‌های سیاسی) طبق پروتکل جاری جام‌جهانی، سرود ملی می‌خوانند تا با قدرت روحی بیشتر به مصاف حریفان بروند، به دودستگی در تیم ایران دامن‌بزنند و برخی بازیکنان را از خواندن سرود ملی در بازی اول بازدارند! یا مثلا همان رسانه‌های بی‌رگ و ریشه‌ای که گردانندگان‌شان، غرق مبتذل‌ترین شیوه‌های شادی و عیاشی و هرزگی در غرب هستند، شادی را از مردم‌شان دریغ کنند، و خواستار خوشحالی در صورت باخت تیم ملی، و عدم شادمانی و احساس سوگواری در صورت پیروزی تیم ملی (مثلا مقابل تیم قدرتمند ولز) شوند! تیم ملی ما در کنار همه مشکلات- که به برخی از آنها اشاره شد- مجبور شد با این خباثت نابرادرانِ وطن‌فروش بجنگد؛ نابرادرانی که «چند دهم یک درصد» ملت بزرگ ما هم نمی‌شوند، اما با پشتیبانی سیاسی، اقتصادی، و رسانه‌ای جبهه‌ای متشکل از آمریکا، انگلیس، اسرائیل و سعودی (و برخی منافقین دو دوزه‌باز در داخل)، هیاهوی بسیار دارند و مأمورند تا برای تضعیف ایران قدرتمند، به تفرقه و دودستگی میان ملت ما دامن بزنند.

۷) فوتبال، و جام جهانی با همه هیجان بالایش، یک مسابقه است؛ بالا و پایین، و برد و باخت دارد. بازی جوانمردانه (FAIR PLAY) دارد، بازی کثیف (DIRTY PLAY) هم دارد.

فرهنگ ملت ما با فرهنگ پهلوانی و جوانمردی عجین شده است. اولا باید این فرهنگ اسلامی- ایرانی را در عرصه‌های ورزشی گسترش داد. ثانیا توجه داشت که برخی رقیبان، کمترین پایبندی به رفتار جوانمردانه ندارند.

باید مردم و تیم و بازیکنان خود را با این ناجوانمردی‌ها آشنا کرد و مهارت ملی برای مصاف با ناجوانمردان را- چه در مصاف ورزشی و چه دیگر میدان‌های دیگر- ارتقا داد. هر جراحتی که دشمنان با خدعه و نیرنگ و استخدام عناصر بی‌غیرت نسبت به وطن وارد می‌کنند، با همه رنج و آزارهایش، می‌تواند اسباب رشد و پیشرفت و قدرتمندتر شدن ملت باشد؛ اگر که دیده عبرت بین، و آشنا به ظرایف مصاف ناجوانمردانه دشمنان داشته باشیم.

ما با معجزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، و عقب راندن تهدیدهای فراوان در زمینه تحریم و ترور و بی‌ثبات‌سازی، و با موفقیت‌های بسیاری که در حوزه فناوری‌های پیشرفته و مصاف‌های مهم منطقه‌ای به دست آورده‌ایم‌، بارها آمریکا و انگلیس و دیگر بدخواهان را شکست داده‌ایم.

پس از این هم می‌توانیم در دروازه آنها گُل بکاریم، به شرط این که اجازه ندهیم دشمن، ملت ما را از موفقیت‌های بزرگش غافل سازد، یا بزرگ‌نمایی تهدیدها و ضربات مقطعی خود را به ابزاری برای تخریب روحیه و امید ملی ما تبدیل کند. همدلی، سرمایه بزرگ ملت ما در این مصاف بزرگ است.

دیگر خبرها

  • کی روش از هیات رئیسه رای اعتماد می‌گیرد؟
  • آخرین وضعیت ادامه حضور کی‌روش؛ مرد پرتغالی در انتظار رای اعتماد هیات رئیسه
  • آخرین وضعیت ادامه حضور کی روش/ مرد پرتغالی از هیات رئیسه رای اعتماد می‌گیرد؟
  • بازی کثیف علیه تیم ملی جوانمردان
  • ترامپ به تجاوز جنسی در دهه ۱۹۹۰ متهم شد
  • ترامپ به دادگاه فراخوانده شد
  • سخنگوی هیات رئیسه مجلس: در صورت صعود تیم ملی در جام جهانی، احتمال دارد چهارشنبه تعطیل شود؛ دولت باید در این باره تصمیم‌گیری کند
  • اعلام اسامی ۶ برند احتمالاتی وارداتی خودرو/ زمان واردات خودرو مشخص شد؟
  • این ۶ خودرو به ایران می‌آیند/ زمان واردات خودرو مشخص شد؟
  • خبر سخنگوی هیات رئیسه مجلس برای کارمندان دولت: این «فوق العاده»، حذف نشده