Web Analytics Made Easy - Statcounter

   عصر ایران؛ مهرداد خدیر- خبرگزاری «خبرآنلاین» به نقل از تارنمای «نامه‌نیوز» خبر داده که عبدالرضا داوری فعال رسانه ای که بیشتر با عنوان مشاور پیشین و منتقد امروز محمود احمدی‌نژاد شناخته می‌شود در نامه‌ای به غلامعلی حداد عادل رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی پیش‌نهاد کرده یا از او خواسته «‌برای مقام معظم رهبری به جای "آیت‌الله" از عبارت "ایزد نشان" استفاده شود تا جایگاه آسمانی ایشان مشخص شود.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

»


    او در نامۀ خود تصریح کرده است: «نهاد رهبری، عالی‌ترین نهاد در ساختار سیاسی، فرهنگی، نظامی و قضایی جمهوری اسلامی ایران بوده و طبیعتا لازم است عناوین و واژگانی که شخصیت متکفل این نهاد را توصیف می‌کنند از دقت، محتوا و وجه تمایز لازم با سایر نهادها و مقامات رسمی و غیر رسمی نظیر مراجع و روحانیون برخوردار باشد» و دلیل پیشنهاد خود را چنین ذکر کرده که « استفاده هم‌زمان از عنوان "آیت‌الله" برای مقام معظم رهبری و ده‌ها چهره و شخصیت مذهبی دیگر، مرزهای هویتی نهاد رهبری با سایرین و نیز انحصار فقهی لازم در این نهاد را برای تصدی امورات دینی نظام و جامعه مخدوش می‌سازد و دوم آنکه عمومی بودن عنوان «آیت‌الله» در بین روحانیون، مطلقا نمی تواند خاص بودن و الهی بودن فردی که صاحب منصب رهبری و ولایت فقیه است را بازنمایی کند.»


    در توضیح «ایزد نشان» هم آورده است: اولا معادل فارسی عنوان «آیت‌الله» به معنی «نشانۀ خدا» است و ثانیا در خوانش دوم نیز عنوان «ایزد نشان» معادل «ایزد‌ نشانده» است که به خوبی جایگاه الهی و آسمانی منصب رهبری در نظریه ولایت فقیه و نظام جمهوری اسلامی را از سایر نهادها متمایز می‌سازد.


   جدای انگیزه‌های سیاسی آقای داوری از چنین پیشنهادی مواردی را می‌توان یادآور شد:


   اول: فرهنگستان زبان و ادب پارسی برای واژه‌های بیگانه معادل می‌سازد و اگر بخواهد به جای آیت‌الله هم واژه‌ای بسازد با گفتمان دینی در تقابل است و دیده‌ایم که بیشتر روی کلمات فرنگی حساس هستند.


   در واقع در این باره باید به مجلس شورای اسلامی نامه می‌نوشت نه به فرهنگستان تا چنانچه مجلسیان در صلاحیت خود و نه در صلاحیت شورای عالی انقلاب فرهنگی یا شورای عالی امنیت ملی ببینند به آنها ارجاع دهند و به فرهنگستان ربطی ندارد.


دوم: در قانون اساسی تعبیر «نهاد رهبری» نیامده و بر شخص تأکید دارد نه نهاد . اگر قصد تکریم هم داشته باشد «مقام» بیشتر متناسب است. در قانون اساسی این 3 تعبیر ذکر شده : رهبر، رهبری و شورای رهبری و این سومی در واقع «شورای موقت رهبری» است.ضمن این که  قانون اساسی یک نظام سیاسی مبتنی بر تفکیک قوای سه گانه را ترسیم کرده نه چند نهاد را و رییس جمهوری را عالی‌ترین مقام رسمی پس از رهبری توصیف کرده که نشان می دهد این جمهوری هم ریاست دارد و هم هدایت و رهبری و تفکیک آن در قالب قوای سه گانه است نه نهادهای متعدد و مختلف.


سوم: اگر دغدغۀ پیش نهاد دهنده تمایز و اشتراک نداشتن است عنوان «رهبر» یا «رهبری» که در قانون اساسی آمده و در رسانه‌ها به صورت «رهبر انقلاب»  یا «مقام معظم رهبری» ذکر می‌شود خاص رهبری است و از این حیث متمایز کننده است. ( هاشمی رفسنجانی در نماز جمعۀ پس از درگذشت رهبر فقید انقلاب تصریح کرد سه عنوان امام، رهبر کبیر یا فقید انقلاب و بینان‌گذار جمهوری اسلامی خاص امام می‌ماند ولی بقیه برای رهبر جدید هم قابل استفاده است. این امر پذیرفته شد و تنها کسی که نقدی ملایم وارد ساخت واعظ شهیر شهر حجت‌الاسلام فلسفی بود که در مراسم چهلم امام در تیر 1368 تعبیر رهبر جمهوری اسلامی ایران را بر اساس اولین پیام رهبری جدید درست‌تر دانست چرا که انقلاب به نظام تبدیل شده اما این دیدگاه پذیرفته نشد.)

  قصد آقای داوری البته مانند برخی دیگر واژه‌ای همانند "امام" نیست خاصه این که گفتار و رفتار مقام رهبری نشان می‌دهد راضی نیستند و در همین خرداد ماه رییس دفتر ایشان گفتند تعبیر "امامین" انقلاب را نمی‌پسندند چون انقلاب، یک امام داشته و سخنرانی رهبری در تکریم امام در سالگرد 14 خرداد نیز بر پرهیز از این تشابهات تأکید داشت. آقای داوری اما  پیشنهاد دیگری داده و هر قدر «امام» بار سیاسی و شیعی دارد، «ایزد نشان» ندارد چرا که ایزد، مفهومی بیشتر زرتشتی است یا متعلق به ایران باستان ( در پهلوی: یزد/ در فارسی: ایزد و در اصل فرشته بود نه خداوند).


   واژۀ «ایزد» به همین خاطر در شاعران قرون اول تا چهارم که به تاریخ ایران قبل از اسلام گرایش داشتند بیشتر به کار رفته است.


  چندان که دقیقی توسی گوید:


  همه حکمی به فرمان تو رانند
  که ایزد مر تو را داده است فرمان

  یا رودکی سروده است:


  هر آن شمعی که ایزد برفروزد
  هر آن کس پف کند سبلت بسوزد


  درست است که ایزد در فرهنگ ایرانی از فرشته به خدا تبدیل شده اما حتی «خدا» یا «خداوند» هم معادل کامل «الله» نیست و به این سیاق «آیت‌الله» با «ایزد نشان» متفاوت است چرا که «الله» اسم خاص است و برخی ترجمۀ آن به خدا یا خداوند یا خاوند ولو در ترجمه های قرآن را نارسا و از ابتکارات ایرانیان می دانند وگرنه الله را نباید ترجمه کرد. دکتر دینانی می‌گفت ترجمۀ صلات (صلوه) به «نماز» هم جالب است. حال آن‌که تعابیر دیگر -منهای روزه که پیشینه داشته- غالبا ترجمه نشده‌اند تا با همان بار معنایی به کار روند. کما این که تاسوعا و عاشورا و اربعین را برنمی‌گردانیم.


  حساسیت و بیم برداشت‌های سوء تفاهم‌خیز، مانع آن است که به اغراض احتمالی سیاسی آقای داوری پرداخته شود اما اصرار بر تخفیف روحانیت و مرجعیت و متمایز ساختن عنوان مذهبی رهبری در حالی است که چه امام و چه رهبری کنونی و چه دیگر روحانیون بلند مرتبه و صاحب منصب فعلی یا سابق همواره از خود با عنوان «طلبه» یاد کرده‌اند.


   نمی‌خواهم این یادداشت سیاسی یا تاریخی شود. بلکه غرض این است که در فرهنگ اسلامی، پروردگار جهان «الله» است و به تأکید بر «بسم‌الله» و « رسول‌الله» بسنده نشده و یاد کردن از عیسی مسیح با عنوان «روح‌الله» یا ابراهیم به صورت «خلیل‌الله» یا موسی با تعبیر کلیم‌الله نشان می‌دهد الله نمی‌تواند دقیقا ایزد یا یزدان و حتی خدای زبان فارسی باشد و بی سبب نبود که مرحوم امام خمینی در کنار «خدا» همواره صفت «تبارک و تعالی» را می‌آورد تا مشخص باشد از کدام خدا سخن می‌گوید.


  با این توضیح روشن است که «آیت‌الله» قابل ترجمه به «ایزد نشان» نیست. البته احتمالا پیشنهاد دهنده خواهد گفت مراد او همۀ آیت‌الله‌ها نیستند بلکه تنها برای مقام عالی رهبری چنین پیشنهادی دارد. در این صورت بار فقهی چه می‌شود؟


  روزگاری شریعتی و بازرگان به ترویج اسلام منهای روحانیت متهم می‌شدند و بعدتر دکتر سروش اگرچه او اختلاف خود با روحانیون را انکار نمی‌کند اما این که کسانی با داعیۀ دفاع از نظام دینی در اندیشۀ حذف روحانیت و مرجعیت و عناوینِ یادآور آنان در عالی ترین سطوح باشد هنری است که از هر کسی سرنمی‌زند.

تماشاخانه ببینید| بهترین شهر جهان برای زندگی کجاست؟ رقابت سنگین بین دو کشور ببینید| یک عزاداری خیلی متفاوت از عاشورا، در اندونزی/ انداختن تابویک به دریا فیلم های دیگر صرافی ارز دیجیتال

منبع: عصر ایران

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.asriran.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «عصر ایران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۷۰۹۲۱۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

نظام اسلامی در اعطای آزادی‌های اساسی مماشات کرده است | نیروی انتظامی مراعات کرده است؛ پلیس با ساختارشکنان برخورد کند

به گزارش همشهری آنلاین، آیت‌الله لطف‌الله دژکام ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه با بیان اینکه فرصت‌هایی امروز برای ما ایرانی‌ها پیش آمده که باید از آن به خوبی استفاده کرد، اظهارداشت: اولین فرصت برای کشور ما پیش آمده و می‌تواند محدودیت ۴۰ ساله را از دوش مردم بردارد عضویت کشور در پیمان شانگهای است چراکه این پیمان یکی از بزرگترین پیمان‌های اقتصادی دنیا است.

وی با بیان اینکه عضویت ایران در این پیمان یعنی شکستن تحریم‌ها و محدودیت‌های ۴۰ ساله گفت: هر کدام از کشورهای عضو این پیمان از نظر سیاسی، اقتصادی و جمعیتی برای ما می‌تواند راهگشای یک گشایش اقتصادی باشد اما متاسفانه فضاسازی‌های رسانه‌ای و به میدان آوردن یک جریان‌های خاصی در وسط خیابان می‌خواهد ما را از فکر کردن به این مسئله دور کند.

امام جمعه شیراز با تاکید بر استفاده از فرصت پیمان شانگهای افزود: این یک فرصت بزرگ برای همه مردم، بازرگانان و تولیدکنندگان است چراکه ما به صورت تاریخی وابسته به این حوزه اقتصادی بودیم و وظیفه کسانی که اطلاع و آگاهی بیشتری دارند و وزارت صمت این است که این فرصت‌ها را به صورت ویژه شناسایی کند و در اختیار مردم بگذارند.

آیت‌الله دژکام تصریح کرد: اگر بتوانیم پیوندهای بازرگانی و اقتصادی را در این فضا که ریشه تاریخی دارد دوباره زنده کنیم قسمت عمده مشکلات اقتصادی حل می‌شود و این حربه‌ای که تمدن اروپایی و آمریکایی برای تحریم ما پیش گرفته و قلدری که می‌کند راه به جایی نخواهد برد چراکه یکی از راهکارها این است که فرصت این پیمان را همه به جدیت دنبال کنند.

وی با اشاره به مسئله دیگری که به عنوان فرصت فراروی نظام قرار گرفته، قدرت عظیم فرهنگی و معنوی حاصل از زیارت اربعین است، عنوان کرد: دشمن با بوق‌های تبلیغاتی نقاط ضد این حرکت را بزرگ می‌کند تا این از چشم ما بیرون رود بخواهند یا نخواهند این جمعیت عظیم ایجاد شده حرکت کرده و آمادگی و عطش برای ظهور را فریاد زده است.

وی با تاکید بر توجه به این مسئله گفت: این نقاط قوت بسیار مهم است که باید با جدیت دنبال شود؛ فریب شیاطینی که می‌خواهند با وسوسه‌های خودشان این مسیر روشن الهی را زیر سوال ببرند یا بگویند چنین چیزی وجود ندارد، نباید خورد.

امام‌ جمعه شیراز در ادامه افزود: این کارهایی که اخیرا از سوی ضد انقلاب و معاندین شکل گرفت حرکت‌های از روی ناچاری است چون می‌بینند مسیر حرکت جامعه اسلامی و شیعی به سمت دیگری می‌رود؛ مقاومت و مقابله می‌کنند؛ جنگ است و نمی‌گوییم بین ما و دشمنان خدا جنگ نیست؛ در عرصه جنگ گاهی آنها نیز به میدان می‌آیند اما این ویژگی و فرصت را امروز بایستی جامعه دینی ما قدر بداند.

آیت‌الله دژکام با اشاره به وقایعی که در چند روز اخیر در کشور رخ داد، گفت: این مسئله از نگاه دیگر فرصت است که ملت ما باید این فرصت را مورد توجه قرار دهند شاید بگویید تبدیل تهدید به فرصت؛ اما بالاخره فرصت می‌تواند باشد.

وی عنوان کرد: قضیه از فوت یک خانم جوانی شروع شد که البته ممکن است در جریان فوت ایشان کوتاهی‌هایی رخ داده باشد که باید بررسی شود اما آیا کسی در مجموعه انقلابیون از جریان‌های مختلف بوده که بگوید این را دنبال نمی‌کنیم برخی ما را بدهکار می‌کنند که واقعا بدهکار نیستیم.

امام جمعه شیراز افزود: همه جریان‌های درون نظام گفتند ما نگرانیم بررسی کنید؛ پیش داوری نمی‌شود کرد اما ابزار این‌جهت که بررسی شود حق مسلم است که قانون و دین و آیین بیان کرده و این نقطه قوت نظام ما است. غیر از جریان‌های سیاسی مختلف قوای سه گانه و رئیس سه قوه هم می‌گوید پیگیری می‌کنیم تا حق مشخص و عدالت اجرا شود آیا این نقطه قوت یک نظام نیست؟

امام جمعه شیراز با بیان اینکه نظام اسلامی در اعطای آزادی‌های اساسی هیچ کوتاه نیامده بلکه برخی از اوقات بیش از حد مماشات کرده است، اظهار داشت: رئیس دستگاه قضا هم قول داده که پیگیری و نتیجه را اعلام کند؛ در این میان عده‌ای مطالبه فراتر دارند که نوع برخورد با مسائل و معضلات اجتماعی باید تغییر کند که این هم مطالبه‌ای است که در چهارچوب خود باید مطرح شود که این باز هم‌ نقطه قوت است.

وی با بیان اینکه مطالبه‌گری در راستای اصلاح روش‌ها و راهکارهای مبارزه با مفساد اجتماعی هم قانونا جا دارد و هم مسیرش ترسیم شده است، عنوان کرد: این هم‌ نقطه قوت نظام است مطالبه‌گری هم نه جای بحث دارد و نه کسی می‌خواهد مسئله را تاب دهد مانند مطالبات صنفی که مطرح شده و دولت را پیگیری می‌کند این توانمندی نظام جمهوری اسلامی برای شنیدن مطالبات است.

آیت‌الله دژکام در ادامه این مبحث گفت: سومین چیزی که پیش می‌آید، نگرانی ایجاد می‌کند و باید بیداری بیشتری به خرج دهیم این است که یک عده‌ای یک صحنه شخصی یا یک مطالبه اجتماعی را تبدیل به اغتشاش می‌کنند؛ اغتشاش‌گری در منطق هیچ کسی، دولتی هیچ ملتی و عاقلی در دنیا پذیرفته نیست.

وی اظهارداشت: هرج و مرج اگر باشد که نمی‌توان جامعه اداره کرد از ۲‌هزار سال پیش تاکنون متفکران عرصه اندیشه سیاسی گفتند ساختارشکنی و اغتشاش و هرج و مرج نه؛ چون باعث می‌شود جامعه نتواند روند رو به رشد خود را طی کند اما متاسفانه دشمنان تبلیغ می‌کنند برخی از بچه‌های ما هم فریب می‌خورند.

امام جمعه شیراز افزود: از بزرگترها به ویژه نسبت به جوانان خواهش می‌کنم که تجارب انقلابی و سیاسی و اجتماعی خود را بیان کنند چراکه در چارچوب صحیح اقدام آنها باعث رشد اجتماع است اما در شکل اغتشاش به جایی نمی‌رسد و خودشان هم ضربه می‌خورند.

وی با اشاره به شهدای نیروی انتظامی در این روزها گفت: این برای این است که نیروی انتظامی دارد مراعات می‌کند و از این جهت تشکر می‌کنیم از نیروی انتظامی و از آنها می‌خواهیم با ساختارشکنان با قدرت و قوت برخورد کند.

کد خبر 707933 منبع: تسنیم برچسب‌ها نماز جمعه ائمه جمعه - امام جمعه خبر ویژه شهر شيراز مهسا امینی

دیگر خبرها

  • اتفاقات روزهای اخیر کشور به دلیل عدم بصیرت است
  • لیبرال دموکراسی از نظر گفتمانی در حال فرسایش است
  • نباید اجازه دهیم دشمن از فضای غبارآلود پیش آمده سواستفاده کند/ فتنه اخیر کاملاً خارج از کشور هدایت و رهبری می‌شود
  • الکاظمی: عراق به دنبال یافتن راه‌حل‌های پایدار برای بحران‌های منطقه‌ای است
  • نظام در اعطای آزادی‌های اساسی مماشات کرده است
  • نظام اسلامی در اعطای آزادی‌های اساسی مماشات کرده است | نیروی انتظامی مراعات کرده است؛ پلیس با ساختارشکنان برخورد کند
  • نماینده ولی فقیه در لرستان: مردم اجازه دست‌درازی دشمن به کشور را نخواهند داد
  • پلیس با ساختارشکنان با قدرت و قوت برخورد کند
  • آیت‌الله خاتمی: دشمنان مردم ایران از مدت‌ها پیش در پی اغتشاش بوده‌اند
  • علامتی که می‌تواند نشان‌گر ابتلا به کبد چرب باشد