Web Analytics Made Easy - Statcounter

این روز‌ها در حالی صحبت از تعلیق لیگ برتر فوتبال به میان آمده که بیش از دو دهه از عمر این مسابقات می‌گذرد اما گویی در حال بازگشت به نقطه ابتدایی هستیم. - اخبار ورزشی -

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران از روز بیست‌ویکم مرداد‌ ماه رسماً وارد فصل بیست‌ویکمش می‌شود، جایی که 16 تیم در سطح اول فوتبال ایران برای رسیدن به اهداف‌شان طی 30 هفته به رقابت می‌پردازند.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

در این میان مسئله‌ای که این روز‌ها خبرساز شده و به نوعی به دردسر جدیدی برای فوتبال ایران تبدیل شده است، بحث تعلیق لیگ برتر فوتبال ایران است، موضوعی که از سوی مقامات رسمی فوتبال ایران اعلام و تأیید شده است.

سلام بر فوتبال آماتور
سهیل مهدی رئیس پیشین کمیته صدور مجوز حرفه‌ای سازمان لیگ و مسئول کنونی برگزاری مسابقات لیگ برتر، برای نخستین بار این خبر را داده است. او در این باره اخیراً گفته است: «هر روز دارد این تیغ ممیزی تیزتر می‌شود. بعد از آنکه در لیگ قهرمانان آسیا شرکت نکردیم نمی‌دانم باید چه کار کنیم که استاندارد بشویم. شاید قدم بعدی تعلیق لیگ باشد». اشاره مهدی به ماجرای حذف سال گذشته استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا و البته به تعلیق درآمدن کمیته‌های بدوی و استیناف صدور مجوز حرفه‌ای در ایران است. در ادامه کاظم اولیایی عضو سابق کمیته صدور مجوز حرفه‌ای در گفت‌وگویی با تأیید اظهارات مهدی اظهار داشت: «ما برای برگزاری مسابقات لیگ برتر یک ضوابط و پیش‌نیازهایی داریم. باشگاه‌های ما برای بازی در لیگ باید مجوز ملی و در سطح مسابقات آسیایی، مجوز آسیایی داشته باشند. در حال حاضر فقط سپاهان و فولاد مجوز بین‌المللی دارند که امسال باید تمدید شود، ولی باقی باشگاه‌ها این مجوز را ندارد. به همین دلیل همانطور که آقای مهدی گفته، ممکن است لیگ برتر ما به نوعی تعلیق و از حضور در لیگ قهرمانان آسیا محروم شود».

از این صحبت‌ها می‌توان دریافت که بحث تعلیق لیگ برتر ایران، به معنی تعطیلی این مسابقات نخواهد بود و صرفاً تا وقتی که این لیگ از حالت تعلیق خارج نشود، قرار نیست تیم‌های برترش به لیگ قهرمانان بروند. به طور شفاف‌تر یعنی 16 تیم لیگ برتری در لیگ تنها با هدف کسب عنوانِ داخلی در ایران به رقابت می‌پردازند و از بُعد بین‌المللی قرار گرفتن در رده نخست، نهم یا دوازدهم جدول تفاوتی نخواهد داشت. صرفاً لیگ ایران با این دست فرمان، تنها از حیث داخلی دارای اهمیت خواهد بود و بدون اینکه هیچ مجوز حرفه‌ای صادر شود لیگ ایران بعد از 21 فصلِ حرفه‌ای به دوران آماتوری‌‌اش بازخواهد گشت.

پیشگویی برانکو
آماتوری شدن فوتبال ایران پیش‌بینی درستی بود که برانکو ایوانکوویچ سه سال پیش انجام داد. سرمربی اسبق تیم ملی ایران و پرسپولیس در فروردین ماه سال 98 در این باره گفته بود: «پیش‌بینی من این است که با ادامه وضع فعلی فوتبال ایران آماتور خواهد شد، چون بسیاری از باشگاه‌ها توان پرداخت ندارند و این موضوع حالا حتی استقلال و پرسپولیس را هم تهدید می‌کند. میزان مخارج بالاتر از درآمدی است که این دو باشگاه در حال حاضر از طریق قرارداد اپراتوری به دست می‌آورند. اگر شرایط فعلی تغییر نکند، این تفاوت بین درآمد و مخارج باعث می‌شود اثر منفی وحشتناکی در فوتبال ایران اتفاق بیفتد».

شاید همین یک پاراگراف از زبان برانکو، کل ماجرا را - از آنچه تاکنون رخ داده تا کار به اینجا کشیده شود و آنچه در ادامه بر سر فوتبال ایران خواهد افتاد - را به خوبی تشریح کند. فوتبال ایران مدت‌هاست که در یک فضای مسموم و آماتوری، نقاب حرفه‌ای به صورت داشته است و حالا بعد از چندین مرحله اخطار و اولتیماتوم کار به جایی رسیده است که AFC حاضر می‌شود همه پتانسیل‌های فنی، هواداری و تبلیغاتی تیم‌های ایرانی را نادیده بگیرد و روی نام آنها در آسیا خط قرمز بکشد. مماشات AFC به پایان رسیده و قرار است، مقررات سفت و سخت در قبال فوتبال ایران اعمال شود، همانطور که برای دیگر کشور‌ها این شرایط وجود دارد.

حنای بی‌رنگ
«عادت کرده‌ایم با دروغ به AFC کار‌مان راه بیفتد». جملاتی با این مضمون را بار‌ها از زبان مربیان و مدیران بالارتبه فوتبال کشورمان شنیده‌ایم، اظهارنظرهایی که از نحوه مجوز گرفتن‌ در فوتبال ایران از کنفدراسیون فوتبال آسیا در مسائل مخالف حکایت می‌کند. حالا اما شرایط متفاوت است، احتمالاً دیگر حنای ما در AFC رنگی ندارد و کسی حرف‌مان را باور نمی‌کند. کنفدراسیون فوتبال آسیا روند بررسی صدور مجوز‌ باشگاه‌ها و حتی کمیته‌های بدوی و استینافش که نقش نظارتی و تصمیم‌گیرنده نهایی را ایفا می‌کنند به خودمان محول کرده بود. حتی اعضای‌ این کمیته‌ها نیز توسط فدراسیون فوتبال ایران انتخاب می‌شدند، ولی ما جواب اعتماد AFC را چگونه دادیم؟ هرچه بود در نهایت با یک آبروریزی بزرگ از سمت مجموعه فوتبال ایران روبه‌رو شده است. اکثر باشگاه‌های ایران در عمل از اصول اولیه حرفه‌ای بودن نظیر عدم وابستگی به دولت، شفافیت مالی و دیگر استاندارد‌های فنی و زیرساختی محروم بودند، ولی در گزارش‌های ارسالی به AFC این موارد به شکل دیگری آورده می‌شوند. انگار که همه چیز در فوتبال ایران گل و بلبل است! مدت‌ها گنجشک را جای قناری به AFC فروختیم و در آخر دودش به چشم خودمان رفت.

اوضاع‌ از پایه خراب است!
مصطفی زارعی مسئول جدید صدور مجوز حرفه‌ای فدراسیون فوتبال اعلام کرده است که این کمیته پیش از این در 102 معیار مدنظر AFC در 85 معیار رد شده است و تنها موفق شده در 17 مورد تأییدیه بگیرد. AFC آیتم‌های 14 گانه‌ای را برای استانداردسازی کمیته صدور مجوز حرفه‌ای فدراسیون‌ها دارد که نظیر این موارد می‌شوند: الزامات مدیریتی، سیاست‌گذاری‌های صدور مجوز، ارتباطات خارجی صدور مجوز، آیین‌نامه و قوانین و مقررات صدور مجوز، ساختار تشکیلاتی صدور مجوز، محرمانگی، استقلال، کمیته‌های تصمیم‌گیر، فرآیندهای صدور مجوز، فرایندهای تصمیم‌گیری، مدیریت اسناد، ارتباط با باشگاه‌ها برای صدور مجوز، جلسات سالانه و آنالیز داده‌ها و مدارک ارائه شده. با شرایط کلی که در این حوزه وجود دارد مشخص است که اوضاع‌ فوتبال ایران برای حرفه‌ای شدن و یا حتی حرفه‌ای ماندن بیش از چیزی که تصور می‌کنیم خراب است و نکته ماجرا این است که ما در حوزه صدور مجوز حرفه‌‌ای به غیر از «معلول» در «علت» نیز دچار مشکل اساسی هستیم. با این وضعیت به نظر می‌رسد برای بازگشت به لیگ قهرمانان آسیا و دنیای فوتبال حرفه‌ای، پیش از اصلاح ساختار باشگاه‌ها، نیاز داریم در ساختار و تشکیلات صدور مجوز حرفه‌‌ای تحول ایجاد کنیم.

به دلیل برگزاری جام جهانی و تغییر تقویم AFC قرار نیست لیگ قهرمانان در فصل بعدی برگزار شود و به همین دلیل زمان‌بندی صدور مجوز حرفه‌ای نیز از سوی AFC تغییر پیدا کرده و قرار است از دی ماه یا بهمن ماه این فرآیند شروع شود. در این مدت فوتبال ایران نیاز دارد تا ابتدا چرخه صدور مجوز حرفه‌ای را با برطرف کردن ایرادات و البته متقاعد کردن AFC دوباره به حالت فعال دربیاورد و از سوی دیگر نیز باشگاه‌ها در جهت حرفه‌ای‌سازی که شامل موضوعات مختلفی می‌شود، گام بردارند.

همه باهم غرق می‌شویم
قطعاً تا زمانی که این پروسه در فدراسیون فوتبال به سلامت طی نشود و مورد تأیید AFC قرار نگیرد،‌ باشگاه‌های ما اگر در حد لالیگا نیز خود را به روز و تجهیز کنند، تا زمانی که ساختار صدور مجوز حرفه‌ای ما سروسامان نگیرد، باز هم موفق به حضور در آسیا و رقابت‌های بین‌المللی نمی‌شوند. هرچند که خودِ باشگاه‌ها در نهایت مسبب ایجاد این شرایط شده‌اند، ولی همه تقصیر‌ها فقط به گردن آنها نیست. ساختار باشگاهی فوتبال ایران باید تغییر کند و به معنی واقعی کلمه به سمت حرفه‌ای‌سازی برود. از مستقل شدن گرفته تا ایجاد شفافیت و درآمد‌زایی از طریق حق پخش و دیگر مسائل. در این شرایط باشگاه‌ها نباید دست روی دست بگذارند تا کمیته‌ صدور مجوز حرفه‌ای در ایران دوباره آغاز به کار کند و با همان شرایط قبلی «خسته‌وار» برای مجوز حرفه‌ای اقدام کنند. حیات فوتبال باشگاهی ایران با این اتفاقات در خطر است و با سوراخ‌ شدن کف این قایق، همه باشگاه‌ها غرق می‌شوند.

مدیر رکن صدور مجوز حرفه‌‌ای: تعلیق لیگ برتر فوتبال ربطی به استقلال و پرسپولیس نداردتلاش فدراسیون فوتبال برای رفع تعلیق کمیته صدور مجوز حرفه‌ای/ زمان فرآیند صدور مجوز تغییر کردنگاهی به تصمیمات AFC به‌ضرر کشورمان در دوره نایب‌رئیسی یک ایرانی/ «تاجِ منت» بر سر فوتبال ایران!

 

انتهای پیام/

صرافی ارز دیجیتال

منبع: تسنیم

کلیدواژه: لیگ برتر فوتبال فدراسیون فوتبال ایران لیگ برتر فوتبال فدراسیون فوتبال ایران کمیته صدور مجوز حرفه ای لیگ قهرمانان آسیا فدراسیون فوتبال لیگ برتر فوتبال تعلیق لیگ برتر فوتبال ایران باشگاه ها کمیته ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tasnimnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تسنیم» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۷۰۹۲۷۵ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

ایران به احتمال ۷۰ درصد از گروهش صعود می‌کند

یک پیشکسوت فوتبال می‌گوید تیم ملی شرایط خوبی دارد و به احتمال ۷۰ درصد از گروهش صعود می‌کنند.

به گزارش مشرق، ناصر ابراهیمی درباره وضعیت فوتبال ایران اظهار کرد:‌ آقای تاج چند سال پیش اعلام کرد قلبش درد می‌کند و از فدراسیون رفت اما چطور شد برگشت. کی‌روش چه تاجی روی سر ما گذاشت که آقای تاج او را آورد؟ ۴۴ سال است در آسیا قهرمان نشده‌ایم و کی‌روش ۸ سال در تیم ملی نتوانست کاری کند. حالا به او جایزه دادند که به جام جهانی برود؟ لقمه آماده را دستش دادند.

او ادامه داد: به قول علی پروین اسکوچیچ تیم را به جام جهانی برد و باید می‌ماند. در دورانی که تاج بود، وضع فوتبال ما خوب بود؟ کفاشیان یک لقمه آماده را به رییس فدراسیون تقدیم کرد. اکنون کی‌روش هم یک لقمه آماده را تحویل گرفته است. شرایط تیم ملی ما با این بازیکنان بسیار خوب است. ما در دو بازی دوستانه مقابل سنگال و اروگوئه خیلی خوب کار کردیم و مقابل دو تیم بزرگ تاب آوردیم.

بیشتر بخوانید:

برنامه کامل و ساعت دیدارهای جام جهانی ۲۰۲۲ قطر به وقت ایران

این پیشکسوت فوتبال با بیان این‌که هنوز نقطه ضعف‌هایی در تیم ملی وجود دارد، عنوان کرد: ما باید روی خط هافبک‌مان کار کنیم و در جام جهانی مشکلات میانه میدان را حل کنیم. هماهنگی بین بازیکنان باید بیش‌تر شود و از بازیکنان طراح در خط هافبک استفاده کنیم. کمی هم سن بازیکنان ما بالا است و باید روی این مساله کار کنیم. با این حال در هر دو بازی نتایج قابل قبولی را کسب کردیم. نقطه قوت ما هم این است که بازیکنان در اروپا بازی می‌کنند و تجربه لازم را دارند.

ابراهیمی اضافه کرد: در نیمه دوم مقابل سنگال سوار بر بازی بودیم و توانستیم عملکرد قابل قبولی از خودمان نشان دهیم. سردار آزمون و مهدی طارمی باتوجه به تجربه‌شان می‌توانند به ما کمک کنند. ما از این گروه صعود می‌کنیم چون ولز و آمریکا تیم‌های خوبی نیستند. ما حتی ممکن است با سه مساوی هم صعود کنیم و فوتبال همین است. از همین الان می‌گویم ۷۰ درصد از گروه‌مان بالا می‌آییم و شرایط خوبی در این گروه داریم. 

منبع: ایسنا

دیگر خبرها

  • پرهیزکاری: حضور نکونام در تیم ملی منتفی نشده است/ مهدوی‌کیا علاقه‌ای برای همکاری با تیم امید ندارد
  • فوتبال اندونزی تعلیق شد/ احتمال از دست رفتن شانس میزبانی جام جهانی در پی کشتار خونین
  • ایران به احتمال ۷۰ درصد از گروهش صعود می‌کند
  • قنبرزاده: صدور مجوز حرفه‌ای باید با جدیت دنبال شود
  • نایب رئیس فدراسیون فوتبال: برای اجرای VAR‌ نمی‌توانیم زمان مشخصی را ارائه کنیم
  • قنبرزاده: صدور مجوز حرفه‌ای باید با جدیت دنبال شود/ رسانه‌های معاند در اهداف خود ناکام ماندند
  • از عدم صدور مجوز سد آبریز تا نبود کارخانه فرآوری شیر!/انتقاد امام جمعه از نداشته‌های کهگیلویه
  • اپوزیسیون آلمان: صدور مجوز صادرات تسلیحات برای عربستان یک رسوایی است
  • آموزش مهارتي 22 هزار نفر مازندراني در آموزشگاههاي آزاد فني و حرفه اي استان
  • هواپیمای چینی سی۹۱۹ مجوز انجام پروازهای مسافری را دریافت کرد