Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «ایمنا»
2022-10-03@23:58:59 GMT

وظیفه مدیریت شهری طبق قانون ۵۵ شهرداری‌ها چیست؟

تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ | کد خبر: ۳۵۷۰۹۴۱۶

وظیفه مدیریت شهری طبق قانون ۵۵ شهرداری‌ها چیست؟

توسعه ورزش از جمله وظایف اصلی شهرداری‌ها است و مدیریت شهری اراک در این زمینه معضلات و مشکلاتی دارد، لذا احداث سایت‌های ورزشی در رشته‌های والیبال، بسکتبال و فوتبال را در دستور کار قرار داده است و در نظر دارد پارک‌های ویژه بانوان را در سطح شهر افزایش دهد.

به گزارش ایمنا آپارتمان نشینی، زندگی ماشینی و بسیاری از مؤلفه‌های زندگی انسان امروز در کلانشهرها باعث شده شهروندان فرصتی برای استراحت جسمی و روانی نداشته باشند، سبک زندگی شهری معضلاتی همچون کم‌تحرکی یا بیماری‌هایی مانند افسردگی را به همراه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

طبق ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها، توجه به سلامت شهروندان و سپری کردن اوقات فراغت آنها از جمله وظایف اصلی شهرداری است و این سازمان باید با تأمین و تجهیز زیرساخت‌های مناسب، بستری را برای توسعه ورزش همگانی در شهر فراهم کند تا شهروندان از آن بهره ببرند.

با ایده‌آل‌های حوزه ورزش در شهر فاصله داریم

سید وحید میرنظامی، رئیس شورای اسلامی شهر اراک در خصوص توجه مدیریت شهری به اوقات فراغت شهروندان و رفع مشکلات حوزه ورزش شهر به خبرنگار ایمنا، می‌گوید: همان طور که در زمینه سازندگی جهادی عمل می‌کنیم در زمینه مقولات فرهنگی و ورزشی نیز شورای اسلامی شهر اراک نگاهی آرمان‌گرایانه دارد و با چشم‌اندازی جامع رفع معضلات را دنبال می‌کند تا از این طریق مدیریت شهری بتواند به مواردی که در این زمینه هدف‌گذاری شده است، دست یابد.

وی می‌افزاید: از آغاز فعالیت دوره ششم شورای اسلامی شهر اراک تاکنون عملکرد شهرداری در حوزه فرهنگی و ورزشی به طور نسبی مطلوب بوده و چندین سایت زمین چمن در شهرک ولی‌عصر، شهرک هجرت و کوی امام (ع) احداث شده است، همچنین برگزاری جام پرچم و مسابقات جام رمضان بخشی از هدف‌گذاری‌های شورای اسلامی شهر در این زمینه را برآورده کرده است، اما با این همه عملکرد شهرداری با ایده‌آل‌ها و برنامه‌های شورای اسلامی شهر فاصله دارد و برای رفع این خلأ سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی مجموعه شهرداری باید با جذب نیرو از سایر قسمت‌های این مجموعه را تقویت کند و شورای اسلامی شهر نیز از این امر حمایت و استقبال خواهد کرد.

رئیس شورای اسلامی شهر اراک اضافه می‌کند: از آنجا که زنان نیمی از جامعه شهری را تشکیل می‌دهند باید در زمینه ورزش بانوان نیز طرح و برنامه‌هایی در نظر گرفته شود، در این زمینه باید اماکن سرپوشیده ورزشی شهر در اختیار بانوان قرار گیرد.

وی یکی از وظایف اصلی شهرداری را توسعه ورزش‌های همگانی می‌داند و ادامه می‌دهد: تقویت زیرساخت‌ها در ورزش همگانی خود بستر را برای شناسایی استعدادها و توسعه ورزش قهرمانی فراهم خواهد کرد و از آنجا که دختران شهر نیز در رشته‌های مختلف ورزشی موفق به کسب عناوین قهرمانی در سطح جهانی شده‌اند، لازم است در زمینه تقویت ورزش بانوان نیز برنامه‌هایی را در نظر بگیریم و اگر تاکنون در این زمینه غفلت شده باید در راستای رفع این خلأ گام برداریم.

انجام اقدامات عمرانی در راستای رفع خلاءهای حوزه ورزش در اراک

ناصر عسگری، معاون خدمات شهری شهرداری اراک در خصوص اقدامات عمرانی حوزه ورزش و رفع کمبودها به خبرنگار ایمنا، می‌گوید: شهرداری امسال اقدام به ساخت زمین چمن مصنوعی در شهرک هجرت کرده و ساخت دو زمین چمن در مناطق کوی سجادیه و کوی شهرک ابوالفضل را نیز در دستور کار خود قرار داده است.

وی ادامه می‌دهد: عملیات عمرانی این دو پروژه در مرحله تسطیح زمین و بتن‌ریزی است و پس از آن فنس‌کشی و نصب چمن مصنوعی انجام خواهد شد، از نظر حجم عملیاتی حدود ۵۰ درصد از پروژه انجام شده، اما از نظر ارزش ریالی پروژه، عمده هزینه‌ها صرف خرید چمن مصنوعی خواهد شد، لذا می‌توان گفت تاکنون ۲۰ درصد اعتبار هزینه شده و ۸۰ درصد باقی مانده برای خرید چمن‌های مصنوعی هزینه می‌شود.

معاون خدمات شهری شهرداری اراک با اشاره به کمبودهای حوزه ورزش در شهر اراک و تلاش برای رفع آن، خاطرنشان می‌کند: در شهرک هجرت دو زمین والیبال و بسکتبال در حال احداث است که حدود ۹۰ درصد آن اجرایی شده است. علاوه‌بر آن تصمیم داریم در ۳۰ پارک شهر نیز وسایل ورزشی و بازی کودکان را بازسازی و نوسازی کنیم.

وی تصریح می‌کند: در نظر داریم تا پایان سال تعداد زیادی زمین چمن مصنوعی، زمین والیبال و بسکتبال در سطح شهر احداث کنیم و یک زمین مخصوص رشته ورزشی شطرنج در شهر اراک در نظر گرفته شده تا مردم و ورزشکاران این رشته بتوانند در محیطی آرام به شطرنج بپردازند، همچنان در تلاش هستیم تا به اهداف مورد نظر دست یابیم و رضایت خاطر شهروندان را فراهم کنیم.

ورزش جایگاه اصلی خود در زندگی شهری را از دست داده است

غزاله رضایی، کارشناس حوزه فرهنگی نیز در این زمینه به خبرنگار ایمنا، می‌گوید: ورزش برای سلامتی نیاز است، اما در جامعه بیشتر تماشای مسابقات ورزشی مانند فوتبال و خواندن اخبار این حوزه اهمیت دارد و کمتر شهروندی به دنبال ورزش حرفه‌ای یا حتی گذراندن اوقات فراغت خود با ورزش کردن است و این موضوع جای تعریف اولیه و اصلی ورزش به عنوان یک ضرورت در زندگی و سلامتی شهروندان را گرفته است.

وی می‌افزاید: فرهنگ‌سازی در این زمینه باید در اولویت برنامه‌های ورزش همگانی قرار گیرد و مدیریت شهری می‌تواند با همکاری دستگاه‌هایی همچون دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل ورزش و جوانان به آموزش و فرهنگ‌سازی در این زمینه بپردازد.

این کارشناس فرهنگی ادامه می‌دهد: محله محوری در امر ورزش نیز مؤثر و راهگشا است، چرا که اگر شهروندان بخواهند ورزش را به صورت روزانه دنبال کنند امکان رفت و آمد به فضاهای ورزشی برایشان مشکل خواهد بود، حال اگر مدیریت شهری در هر محله‌ای فضاهای ورزشی مناسبی را ایجاد کند، شهروندان با انگیزه بیشتری ورزش را دنبال خواهند کرد و مباحث ورزشی و فرهنگ‌سازی در این زمینه ررا نیز می‌توان در قالب برگزاری همایش‌ها یا نصب بنرها به صورت محله‌ای دنبال کرد.

وی خاطرنشان می‌کند: از آنجا که نیمی از جمعیت جامعه را بانوان تشکیل می‌دهند، پارک بانوان فضای مناسبی است که می‌توان از ظرفیت‌های آن در این راستا استفاده کرد، برای مثال چندی پیش آموزش‌های ورزشی برای بانوان شاغل در مجموعه شهرداری در این مکان دنبال می‌شد که می‌توان همین آموزش‌ها را برای تمام بانوان شهر اختصاص داد تا از این جهت مقوله ورزش را به عنوان یک فرهنگ در خانواده‌ها نیز نهادینه کرد.

کد خبر 586925 صرافی ارز دیجیتال

منبع: ایمنا

کلیدواژه: اراک کلانشهر اراک شهرداری اراک شورای اسلامی شهر اراک سرانه ورزشی توسعه ورزش در شهر ورزش بانوان توسعه زیرساخت های ورزش بانوان توسعه زیرساخت های ورزش در شهر قانون شهرداری ها شاخص های کیفیت زندگی شهری بهبود کیفیت زندگی شهری شورای شهر اراک رئيس شوراي شهر اراک سلامت شهروندان حقوق شهروندی شهر شهروند کلانشهر مدیریت شهری کلانشهرهای جهان حقوق شهروندی نشاط اجتماعی فرهنگ شهروندی توسعه پایدار حکمرانی خوب اداره ارزان شهر شهرداری شهر خلاق شورای اسلامی شهر اراک مدیریت شهری توسعه ورزش چمن مصنوعی حوزه ورزش زمین چمن

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.imna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایمنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۷۰۹۴۱۶ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

رئیسی: اجرای ناصحیح سیاست‌های اصل ۴۴ باعث واگذاری سهام بدون کاهش مدیریت دولت شده است

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور پیش از ظهر امروز شنبه در اولین جلسه شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی در دولت سیزدهم، پیام‌ها و اهداف مهم اجرای این سیاست‌ها را شتاب‌بخشی به رشد اقتصادی، شکستن انحصارها، ایجاد اشتغال و رونق تولید دانست و گفت: هدف اجرای سیاست واگذاری بنگاه‌های اقتصادی دولت به بخش خصوصی تشویق مردم به سرمایه‌گذاری و تولید بود.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه باید بررسی شود چه میزان از اهداف اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی در زمینه «تامین عدالت اجتماعی»، «گسترش مالکیت عمومی» و «ارتقای کاری بنگاه‌های اقتصادی» محقق شده است، خاطرنشان کرد: اگر شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی در زمان خودش تشکیل و به وظایفش در زمینه تبیین سیاست‌ها، خط مشی‌های سالانه، نظارت بر اجرای قوانین، آسیب‌شناسی و آسیب‌زدایی در روند واگذاری‌ها عمل می‌کرد، شاهد انحرافات و ایجاد بدبینی‌ها و نارضایتی از ناظرین، مجریان و خریداران بنگاه‌های اقتصادی نبودیم.

آیت‌الله رئیسی به نواقص اجرای سیاست اصل ۴۴ قانون اساسی در گذشته اشاره و تصریح کرد: در این روند مدیریت دولت کاهش پیدا نکرده، بلکه سهام به جای دیگری واگذار شده است؛ اگر چه بخشی از مالکیت از دولت جدا شده اما همچنان دولتی است.

رئیس جمهور با طرح پیشنهاد ایجاد دبیرخانه‌ای برای شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ در راستای تحقق سیاست واگذاری بنگاه‌های اقتصادی و ایجاد شرح وظایف برای دستگاهها در این زمینه، اظهار داشت: این دبیرخانه می‌تواند زیرنظر وزارت امور اقتصادی و دارایی برای بهبود روند واگذاری‌ها تشکیل شود.

رئیسی با ابراز ناخرسندی از اینکه وقتی یک بنگاه یا شرکت دولتی در لیست واگذاری قرار می‌گیرد پس از مدتی با اعمال نظر آن سازمان یا وزارتخانه از این لیست خارج می‌شود، تاکید کرد: در زمینه واگذاری‌ها اجرای درست قانون و سیاست‌ها ملاک باشد.

رئیس جمهور در مورد قیمت‌گذاری بنگاه‌های اقتصادی و شرکت‌های دولتی برای واگذاری اظهار داشت: در مورد سازوکار قیمت‌گذاری باتوجه به اینکه کارشناسان عموماً یک بازه قیمتی را مشخص می‌کنند و نظرات متفاوتی در این زمینه دارند، باید یک ساز و کار واحد برای قیمت‌گذاری با حضور نمایندگان دستگاه‌های نظارتی در هیئت واگذاری ایجاد شود تا آسیب‌های مربوط به آن کاهش یابد.

آیت‌الله رئیسی با تاکید بر اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار توسط دستگاه‌های اجرایی خاطرنشان کرد: دستگاه‌های جامانده در اجرای این قانون توبیخ شوند.

رئیس جمهور با تشریح اهمیت توجه به مسئله اهلیت‌سنجی در واگذاری شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی، اظهار داشت: باید مشخص شود ملاک اهلیت‌سنجی چیست، در این زمینه نیازمند ایجاد یک آیین‌نامه برای تشخیص بهتر این موضوع هستیم تا دیدگاه‌ها نسبت به سنجش اهلیت به هم نزدیک‌تر شوند. یکی از اقدامات هیئت واگذاری نوشتن شاخص‌ها برای این موضوع است.

رئیسی با تاکید بر ضرورت میدان دادن به تعاونی‌ها در اقتصاد کشور تصریح کرد: قانون، سیاست‌ها و تاکیدات رهبر معظم انقلاب در زمینه فعال‌سازی بخش تعاون است. اینکه به دلیل تخلف چند تعاونی این حوزه فعال نشود صحیح نیست و لازم است سهم تعاونی‌ها در اقتصاد حتما افزایش پیدا کند.

آیت‌الله رئیسی وزارت امور اقتصاد و دارایی را هم مکلف کرد برای تحقق «منابع ۲۳۶ هزار میلیاردی در نظر گرفته شده از واگذاری‌ها» برنامه ریزی کرده و اموال مازاد را شناسایی و آنها را برای تامین منابع واگذار کند.

رئیسی تاکید کرد: یکی از وظایف دولت توانمندسازی بخش خصوصی با ایجاد بستر ارائه تسهیلات و حمایت‌های حقوقی و قضایی است.

در ابتدای این جلسه وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس سازمان خصوصی‌سازی به شکل جداگانه گزارش‌هایی از آخرین وضعیت واگذاری شرکت‌های مشمول قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و نیز مشکلات و موانع پیش‌روی اجرای این طرح از جمله شیوه و مرجع قیمت‌گذاری، تعیین تکلیف ساختار و نیروی انسانی شرکت‌ها در پروسه واگذاری، اصلاحات ساختاری شرکت‌های در نوبت واگذاری، امکان‌سنجی واگذاری مدیریت شرکت‌های دولتی به جای واگذاری مالکیت، اهلیت‌سنجی و نظارت پس از واگذاری ارائه کردند.

پایان پیام/

دیگر خبرها

  • فتحی برکنار نشد، به شهرداری برگشت!
  • ساخت مجتمع بزرگ ورزشی برای معلولان در سال آینده
  • مددی از مدیریت مجموعه ورزشی آزادی برکنار شد
  • گردشگری ورزشی همدان؛ پرظرفیت اما همچنان مغفول
  • اصفهان تشنه است/ برای احیای زاینده‌رود باید هم‌صدا شویم
  • رئیسی: در اجرای سیاست اصل ۴۴،‌ روند مدیریت دولت کاهش پیدا نکرده است
  • اجرای ناصحیح سیاست‌های اصل ۴۴ باعث واگذاری سهام بدون کاهش مدیریت دولت شده است
  • رئیسی: اجرای ناصحیح سیاست‌های اصل ۴۴ باعث واگذاری سهام بدون کاهش مدیریت دولت شده است
  • افزایش سرانه ورزشی و فرهنگی شهر یزد مورد توجه شورای شهر ششم
  • صنایع اراک باید به سمت رفع آلایندگی‌ها گام بردارند