Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «ایمنا»
2022-11-28@05:16:09 GMT

آخرین جزئیات پرداخت وام به سیل زدگان

تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ | کد خبر: ۳۵۷۳۱۲۵۷

آخرین جزئیات پرداخت وام به سیل زدگان

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: توده مونسون از کشور خارج شده است و دوره تکرار آن نیز ۴۵ سال تا ۵۰ سال است و بازگشتی ندارد البته باید اقدامات ما در راستای پیشگیری از خسارات ناشی از این پدیده‌ها انجام شود.

به گزارش ایمنا، محمد حسن نامی درباره میزان خسارت برآورد شده درپی وقوع سیل‌های اخیر در ۲۴ استان کشور، اظهار کرد: برآورد خسارات هنوز تکمیل نشده و حدود یک هفته دیگر نیز زمان می‌برد تا خسارت‌ها برآورد شود چراکه به طور مثال برای برآورد خسارت در زمین‌های کشاورزی و باغات استخرهای پرورش ماهی، کندوهای عسل، احشام کارشناسان جهاد کشاورزی باید بررسی دقیق داشته باشند، زمانی که برآورد خسارت صورت گرفت و به ما اعلام شد از طریق تصاویر ماهواره‌ای خسارات اعلام شده را کنترل می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

برآورد دقیق خسارت‌های ناشی از سیل هفته آینده مشخص می‌شود

وی ادامه داد: باید برآورد دقیق باشد در خصوص منازل مسکونی نیز به همین صورت است ضمن اینکه کارشناسان بنیاد مسکن از میزان تخریب‌ها و خسارت‌هایی که ایجاد شده است به ما برآورد ارائه می‌دهند، ما این خسارات اعلام شده را از طریق سامانه‌هایی که داریم این میزان را دوباره بررسی می‌کنیم.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه در نهایت پس از تعیین خسارات یک سری کمک‌های بلاعوض و یک سری تسهیلات به افراد آسیب دیده در سیل پرداخت می‌شود، خاطرنشان کرد: برخی برآوردها نیاز دارد که دوباره بررسی شود و کارشناسان سازمان مدیریت بحران برآوردها را بررسی کرده و بعد پیشنهادات‌مان را در خصوص اعطای کمک و پرداخت تسهیلات به افراد آسیب دیده به دولت اعلام می‌کنیم. البته مبالغی به صورت تنخواه به استان‌هایی که درگیر سیل شده‌اند پرداخت شده است و یک نوبت دیگر نیز این کمک‌ها به استان‌های درگیر در هفته آینده پرداخت می‌شود. میزان این تنخواه نیز با توجه به خسارت‌هایی که استان‌ها دیده‌اند متفاوت است.

نامی با بیان اینکه با پرداخت این تنخواه به استان‌ها برای انجام اقدامات اولیه خواهد بود، تصریح کرد: قنوات و کانال‌ها نیاز است که به سرعت لایروبی شوند و این کار در حال انجام است و با توجه به حجم گل و لایی که در باغات و مزارع وجود دارد باید به سرعت لایروبی انجام شود تا آب به درختان و مزارع برسد. البته سطح این باغات در استان کرمان، بختگان در استان فارس و … وسیع بوده و رسوبات پای درختان را گرفته است و باید به باغدار کمک شود تا سریع‌تر رسوبات از دور درختان تخلیه شود و آب به درختان برسد تا خسارت بیشتری به باغدار و مزرعه دار وارد نشود.

در گذشته ساخت و سازها در مسیر رودخانه انجام شده

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به سیل در دماوند گفت: سیل روز قبل خسارت زیادی برجای نگذاشته است. البته یک اشکال در ساخت و سازهای گذشته وجود داشته است و آن این است که ساخت و ساز در مسیر رودخانه واقع شده است. در یکی از شهرستان‌هایی که چند روز گذشته به آنجا رفته بودیم همه خانه‌هایی که آسیب دیده بودند در مسیر رودخانه بودند. ما باید بخشی از این روستا را جابجا کنیم.

نامی با اشاره به توده مونسون گفت: این توده متفاوت از همه توده‌های بارشی بود و هر ۴۵ تا ۵۰ سال تکرار می‌شود. یکی از خصوصیات این توده است که به صورت نقطه‌ای و در مدت زمان بسیار کم بیش از ۶۰ تا ۸۰ میلیمتر بارش داشت. در منطقه زرین دشت یا حبله رود حدود ۱۳ روستا وجود دارد که در نزدیک رودخانه است، اما روستای مزداران در دامنه کوه بوده و در نزدیکی هیچ رودخانه‌ای قرار نداشت، اما به یکباره در ارتفاعات بالا که سطح وسیعی هم نداشت حجم زیادی از آب و سنگ خانه‌هایی را که در دامنه بودند تخریب کرد.

در بسیاری از شهرها رودخانه‌ها به بزرگراه تبدیل شده‌اند

وی با بیان اینکه ممکن است در دوره‌های دیگر نیز بارش‌های شدید در کشور داشته باشیم، گفت: البته توده‌های بارشی از توده مونسون متفاوت است. باید مهندسی شهرسازی ما به گونه‌ای باشد که مسیرهای آب و سطح تراز را در نظر بگیریم. در بسیاری از شهرها رودخانه‌ها به بزرگراه تبدیل شده است. باید راهی برای عبور آب ایجاد شود و یا از تونل‌های زیرزمینی برای عبور آب استفاده شود. البته شهرداری تهران در سه قسمت قرار است این کار را انجام دهد سایر شهرهایی که چنین وضعیتی دارند، نیز باید این کار را انجام دهند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه قنوات سرمایه ملی هستند و وقتی رسوب می‌گیرد باید لایروبی شوند و ما باید به این‌ها بپردازیم، تصریح کرد: همچنین آبخیزداری نیز باید توسعه پیدا کند و هنوز سطح وسیعی از زمین‌های کشور باید آبخیزداری در بالادست و آبخوان داری برای آن‌ها انجام شود همچنین چاه نیمه‌ها برای انتقال آب بیشتر به سفره‌های زیرزمینی انجام شود.

لزوم مدیریت جهادی برای انجام آبخیزداری داری در کشور

نامی تاکید کرد: البته این اقدامات در طول یکسال انجام پذیر نیست و نیازمند زمان در این خصوص هستیم در حال حاضر چیزی حدود ۴۵ الی ۴۶ میلیون آبخیزداری صورت گرفته است، اما حدود ۹۲ الی ۹۳ میلیون هکتار از عرصه‌های کشور نیازمند آبخیزداری است که هزینه زیادی را نیاز دارد. وزیر کشور معتقدند که در این زمینه مدیریت جهادی لازم است تا این اقدام در ظرف دو سال اگر قرار باشد به روش قبلی پیش برویم سال‌ها طول می‌کشد و نمی‌توان از بروز سیل‌ها از این طریق جلوگیری کرد.

وی تصریح کرد: قرار است یک استان به صورت پایلوت این کار انجام شود و هزینه آن را برآورد کرده و به تمام کشور تعمیم دهیم و در زمین‌هایی که بحث آبخیزداری در آن‌ها انجام نشده، صورت گیرد. ارزش خاک بسیار بالاست و ما باید از این طریق خاک را نیز حذف کنیم.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور خاطرنشان کرد: توده مونسون از کشور خارج شده است و دوره تکرار آن نیز ۴۵ سال تا ۵۰ سال است و بازگشتی ندارد البته باید اقدامات ما در راستای پیشگیری از خسارات ناشی از این پدیده‌ها انجام شود.

نامی تاکید کرد: در سیل‌های اخیر مدیریت خوبی صورت گرفت از ده روز قبل همه استان‌ها، فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها آماده بوده‌اند و در استانی مانند چهارمحال و بختیاری شش و نیم میلیون پیامک برای مردم ارسال شد همچنین در استان کهکیلویه و بویراحمد هفت و نیم میلیون پیامک برای مردم ارسال شد. برخی از افراد را از محل شأن خارج کردیم اگر در این ۲۴ استان که عموماً درگیر سیل بودند این اقدامات را انجام نمی‌دادیم میزان تلفات ما بسیار افزایش پیدا می‌کرد. این سیل اخیر را با بارش‌هایی که چند ماه قبل در غرب اروپا اتفاق افتاد مقایسه کنیم می‌بینیم که در آنجا ۸۴ نفر کشته شدند و بیش از هزار نفر مفقود شدند، افراد مفقود شده در سیل نیز تکلیف شأن کاملاً مشخص است. در حالی که میزان بارش‌ها در سیلاب اخیر بسیار بیشتر بود.

وی با اشاره به همکاری سایر دستگاه‌ها در سیل اخیر در کشور گفت: سایر دستگاه‌ها مانند قوه قضائیه نیز در این سیل عملکرد خوبی داشتند و رؤسای دادگستری و دادستان‌ها در تشخیص هویت افراد یا برخی موارد دیگر بسیار سرعت عمل داشته و کمک خوبی داشتند و پای کار بودند. با معاون پیشگیری قوه قضائیه نیز برنامه مشترکی داریم تا پیگیری‌ها حتماً با نظارت قوه قضائیه انجام شود تا جایی که لازم است از قانون برای تغییرات و جابجایی برخی مکان‌ها استفاده شود و قوه قضائیه در این زمینه همراه هستند.

منبع: ایلنا کد خبر 595830 صرافی ارز دیجیتال

منبع: ایمنا

کلیدواژه: سیل پرداخت وام به سیل زدگان رئیس سازمان مدیریت بحران کشور خسارات سیل در ایران وام به سیل زدگان هشدار سیل در ایران پیشگیری از خسارات ناشی از سیل شهر شهروند کلانشهر مدیریت شهری کلانشهرهای جهان حقوق شهروندی نشاط اجتماعی فرهنگ شهروندی توسعه پایدار حکمرانی خوب اداره ارزان شهر شهرداری شهر خلاق رئیس سازمان مدیریت بحران کشور توده مونسون قوه قضائیه انجام شود خسارت ها استان ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.imna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایمنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۷۳۱۲۵۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

پرداخت 813 ميليارد تومان پول چايکاران/ توليد بيش از 116 هزار تن برگ سبز چاي

خبرگزاری آریا- رئیس سازمان چای کشور گفت: تاکنون بالغ بر 813 میلیارد تومان معادل حدود 85 درصد مطالبات چایکاران پرداخت شده است.
به گزارش سرویس اقتصادی آریا، حبیب جهانساز با بیان این مطلب به خبرنگار ما گفت: از این میزان خرید 76 درصد سهم دولت بوده و 24 درصد دیگر از سهم دولت باقی مانده که برای پرداخت به موقع وجه چایکاران، مکاتبات و اقدامات لازم را برای تخصیص پول از سازمان برنامه و بودجه کشور انجام داده‌ایم.
وی سهم پرداختی کارخانجات دولت به چایکاران را تاکنون حدود 90 درصد عنوان کرد.
جهانساز تصریح کرد: خرید برگ سبز چای از چایکاران گیلان و مازندران به دلیل شرایط خاص و اقلیمی با موافقت و ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی تا دهم آبان امسال ادامه داشت.
وی ادامه داد: به رغم تغییرات اقلیمی و خشکسالی شدیدی در سال جاری تا دهم آبان بالغ بر 116 هزار و 316 تن برگ سبز چای به ارزش 949 میلیارد تومان خریداری و بالغ بر 26 هزار 171 تن چای خشک تولید شده است.
رئیس سازمان چای کشور با اشاره به این که تولید برگ سبز چای نسبت به سال گذشته حدود 13 درصد کاهش نشان می‌دهد، گفت: اگر عملیات بهزراعی و افزایش سطح احیای باغات چای را نداشتیم، امسال با کاهش بیش از 25 درصد تولید برگ سبز چای مواجه می‌شدیم.
وی اضافه کرد: در اردیبهشت امسال، هم سرمای دیررس داشتیم و هم در فصل بهره‌برداری میزان بارندگی حدود یک سوم حد نرمال بود که خساراتی به باغات چای کشور وارد کرد.
جهانساز افزود: 80 درصد باغات چای کشور در اراضی دیم و به بارندگی وابسته هستند و گیاه چای به شدت به رطوبت خاک و هوا نیازمند است.کدM-ch2531

دیگر خبرها

  • پاداش پایان خدمت بازنشستگان فرهنگی سال ۱۴۰۰؛ آماده پرداخت
  • کمک بلاعوض به حساب سیل‌زدگان رفسنجان واریز شد
  • پرداخت ۲۰ درصد از پاداش پایان خدمت معلمان بازنشسته سال ۱۴۰۰ / به زودی تمام پاداش تسویه می‌شود
  • پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته آماده پرداخت است
  • سن بازنشستگی افزایش می‌یابد؟!
  • تاثیر انجام به موقع کارها در کاهش دغدغه‌ها
  • تولید بیش از ۱۱۶ هزار تن برگ سبز چای/پرداخت ۸۱۳ میلیارد تومان به چایکاران
  • پرداخت 813 ميليارد تومان پول چايکاران/ توليد بيش از 116 هزار تن برگ سبز چاي
  • بیش از ۲۳۰۰ فقره تسهیلات بلاعوض به زلزله زدگان خوی پرداخت شده است
  • امکان پرداخت عوارض آنلاین پردیس فراهم شد