Web Analytics Made Easy - Statcounter

سخنگوی وزارت خارجه روسیه مواضع دبیرکل سازمان ملل در رابطه با وضعیت نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیه را سئوال برانگیز نامید و گفت: گوترش هیچ علامتی برای طرف اوکراینی درباره ادامه حملات به این نیروگاه ارسال نکرده و خود را در مرز همدستی با کی‌یف قرار داده است. - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، حمله نظامی روسیه به اوکراین که مقامات مسکو آن را "عملیات ویژه حفاظت از مردم دونباس" می‌نامند و در تاریخ 24 فوریه (5 اسفند ماه گذشته) به فرمان "ولادیمیر پوتین" آغاز شد، همچنان ادامه دارد و دولت ایالات متحده نیز به همراه متحدین خود، در حال ارائه کمک‌های مالی و نظامی به مقامات کی‌یف هستند و در عین حال تحریم‌های همه جانبه و بی سابقه‌ای برای تنبیه روسیه اعمال کرده و دائماً آن را تشدید می‌کنند.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

  در چنین شرایطی، در وزارت امور خارجه روسیه نسبت به عبور واشنگتن از نقطه بی بازگشت در روابط دوجانبه هشدار دادند.

"الکساندر دارچیف"، مدیر بخش آمریکای شمالی وزارت خارجه روسیه در گفتگو با خبرگزاری «تاس» اعلام کرد که این کشور به ایالات متحده در خصوص عبور از نقطه بی بازگشت و امکان قطع روابط دیپلماتیک بین دو کشور هشدار داده است. این دیپلمات در واکنش به طرح قانونی مورد بحث در کنگره آمریکا پیرامون اعلام روسیه به عنوان "کشور حامی تروریسم"، گفت: «نمی‌خواهم وارد بحث‌های فرضی شوم که در شرایط آشفته کنونی که غربی‌ها به رهبری آمریکا قوانین بین‌المللی و تابوهای مطلق را در روابط دیپلماتیک زیر پا گذاشته‌اند، چه عواقب و واکنش‌هایی ممکن است رخ دهد یا ندهد.»

وی افزود: «اگر چنین طرحی اجرا شود، به این معنا خواهد بود که واشنگتن با جدی‌ترین آسیب‌های جانبی به روابط دیپلماتیک دوجانبه از نقطه بی بازگشتی عبور کرده، تا جایی که سطح روابط دو کشور را آنقدر پایین آورده که حتی ممکن است آنها را از بین ببرد و این مسئله دقیقاً به طرف آمریکایی هشدار داده شده است.»

در اواخر ماه جولای، سنای آمریکا قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن از وزارت امور خارجه خواسته شده روسیه را به دلیل ادامه وخامت اوضاع در اوکراین، به عنوان یک کشور حامی تروریسم معرفی کند. مقامات کی‌یف پیش از این از واشنگتن درخواست کرده بود که روسیه را در این فهرست قرار دهد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، قبلاً  ابتکارعمل معرفی روسیه بعنوان کشور حامی تروریسم را "معیاری با ماهیت احمقانه" ارزیابی کرده و هشدار داد که چنین اقداماتی از سوی ایالات متحده از سوی مسکو بی پاسخ نخواهد ماند.

این خبر به‌روزرسانی می‌شود|در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز صد و هفتاد و یکم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

رئیس جمهوری صربستان: سیاست مستقل خود در خصوص تحریم‌های ضدروسی را حفظ خواهیم کرد

الکساندر ووچیچ، رئیس جمهوری صربستان شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی تاکید کرد که مقامات بلگراد به دنبال حفظ سیاست مستقل خویش در قبال تحریم‌ها علیه روسیه بوده و قرار نیست چنین محدودیت‌هایی را اعمال کنند.

وی گفت: «بسیاری به دروغ گفتند که من تحریم‌هایی را علیه روسیه اعمال خواهم کرد تا رأی بیاورم. من یک فرد نسبتاً مسئولیت پذیر هستم و همواره برای حفظ سیاست خود جنگیده‌ام. من عادت ندارم برای مردم خود تملق کنم یا سخنی را برای خوشایند سفارتخانه‌های خارجی بیان کنم.»

ووچیچ همچنین به فشارهای غرب به دلیل امتناع از اعمال تحریم‌ها علیه روسیه اشاره کرده و اطمینان داد که بلگراد تا زمانی که قدرت داشته باشد در برابر اعمال فشارهای بین المللی مقاومت خواهد کرد.

عرضه نفت به جمهوری چک از طریق خط لوله "دروژبا" از سر گرفته شد

تلویزیون جمهوری چک شب گذشته با استناد به داده‌های اپراتور Meroگزارش داد که این کشور مجدداً شروع به دریافت نفت از طریق شاخه جنوبی خط لوله "دروژبا" کرده است که در روزهای نخست ماه آگوست قطع شده بود.  در این پیام آمده است که تحویل نفت روسیه به جمهوری چک دوباره آغاز شده و پمپاژ نفت روز جمعه در ساعت 20:00 به وقت محلی از سر گرفته شد.

اوایل روز جمعه، شرکت «ترانس نفت» روسیه اعلام کرد که مبلغی برای ترانزیت نفت از طریق خط لوله دروژبا به حساب بانکی این شرکت واریز شده و با تایید دریافت این وجوه، پمپاژ نفت به سمت جمهوری چک از سر گرفته خواهد شد.

پنتاگون: اوکراین بطور مستقل در خصوص اهداف حملات روسی تصمیم می‌گیرد

یک مقام عالی رتبه وزارت دفاع آمریکا شب گذشته اعلام کرد که ایالات متحده به اوکراین نمی‌گوید چگونه با روسیه بجنگد.

وی گفت: «مسلماً ما به مقامات اوکراینی نمی گوییم که چگونه اهداف نظامی خود را انتخاب کرده و چگونه با ارتش روسیه بجنگند. ایالات متحده به اوکراین تجهیزات دفاعی مورد نیاز خود را ارائه می دهد، ولی این تنها مقامات کی‌یف هستند که مستقیماً اهداف حملات را تعیین می‌کنند.»

پیش از این، رئیس اداره اصلی اطلاعات وزارت دفاع اوکراین فاش کرده بود که مقامات این کشور قبل از حمله به اهدافی با سامانه‌های موشکی پرتاب چندگانه  آمریکایی (HIMARS)با واشنگتن مشورت کرده و در صورت عدم تایید آنها، حملات ممکن است لغو شده یا تغییر کند.

آمریکا تهدید کرد: در صورت پیوستن مناطقی از اوکراین به روسیه، آنها تحریم خواهند شد

یک مقام بلندپایه آمریکایی که نامش فاش نشده، اعلام کرد که در صورت پیوستن مناطق تحت کنترل ارتش روسیه به این کشور، ایالات متحده آمریکا تحریم‌های بیشتری را علیه آنها اعمال خواهد کرد.

وی گفت: «ایالات متحده الحاق سرزمین‌های اوکراین به روسیه را به رسمیت نمی‌شناسد و همه‌پرسی‌های احتمالی در این سرزمین‌ها دلیلی قانع کننده برای این اقدام نخواهد بود. پیوستن مناطقی از اوکراین مغایر با منشور سازمان ملل خواهد بود و ما سریع و سخت به چنین اقدامی پاسخ خواهیم داد.»

این مقام آمریکایی یادآور شد که روسیه در حال برنامه ریزی انجام همه پرسی الحاق در مناطق خرسون و زاپوروژیه و همچنین در دو منطقه دونتسک و لوهانسک است. با این حال، ایالات متحده قصد ندارد نتایج آنها که قطعاً عادلانه و شفاف نخواهد بود را به رسمیت بشناسد. به گفته وی، مقامات روسی به دروغ مدعی هستند که مردم در این مناطق از خاک اوکراین خود تمایل دارند که به ترکیب روسیه بپیوندند و برگزاری همه پرسی راهی عادلانه برای تحقق این الحاق خواهد بود.

زلنسکی خواستار تمدید قانون حکومت نظامی در اوکراین شده است

ولادیمیر زلنسکی، رئیس ‌جمهوری اوکراین به پارلمان اعلای این کشور پیشنهاد کرد که لایحه تمدید حکومت نظامی و بسیج عمومی در اوکراین را بررسی کند.

نمایندگان پارلمان اعلای این لایحه که متن آن برای اطلاع عمومی در دسترس قرار نگرفته، را در نشست بعدی خود بررسی خواهند کرد.

حکومت نظامی و بسیج عمومی در سراسر اوکراین در تاریخ 24 فوریه (5 اسفند ماه) و آغاز حمله نظامی روسیه به این کشور اعلام شد و هر 90 روز یکبار بلافاصله تمدید شده است.

پوتین فرمان حفاظت از مرز روسیه با اوکراین و منطقه دونباس را امضا کرد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز جمعه فرمانی را امضا کرد که بر اساس آن، هر یک روز انجام وظایف مربوط به حفاظت از مرزهای فدراسیون روسیه با اوکراین و دو جمهوری مردمی دونتسک و لوهانسک برای نیروهای مسلح این کشور، برابر با دو روز محسوب خواهد شد و تعیین مستمری آنها با شرایط ترجیحی "یک روز معادل دو روز" محاسبه خواهد شد. سند مربوطه در پورتال رسمی اطلاعات حقوقی روسیه منتشر شده است.

طبق این سند، مدت زمان درمان نیروهای مسلح محافظ مرزهای روسیه در مراکز پزشکی و درمانی، در صورت آسیب دیدگی آنها در حین انجام وظایف حفاظت از مرز دولتی، نیز به میزان یک ماه خدمت وظیفه آنها محاسبه خواهد شد.

ضمن اینکه، تغییراتی نیز در فرمان ماه آوریل رئیس جمهوری روسیه در خصوص تضمین‌های اجتماعی مضاعف برای نیروهای آژانس‌های مرزی سرویس امنیت فدرال و اعضای خانواده‌های آنها در نظر گرفته شده و پرداختها در این رابطه به 3 میلیون روبل افزایش یافته است. علاوه بر این، در صورت کشته شدن این نیروها، پرداخت 5 میلیون روبل به خانواده آنها تعیین شده است.

وعده مسکو درباره پاسخ قاطع به اخراج یک دیپلمات روس از مونته نگرو

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرده است که اخراج یک دیپلمات روس از مونته نگرو بدون توجه باقی نخواهد ماند و مسکو پاسخ قاطعی به این اقدام غیردوستانه خواهد داد.

در بیانیه وزارت خارجه آمده است: «همانطور که طرف روسی قبلاً بارها اعلام کرده، روسیه پاسخ مناسبی به این قبیل اقدامات خصمانه سایر کشورها خواهد داد و مونته نگرو نیز از این قانون مستثنی نخواهد بود.»

اوایل روز جمعه، مقامات مونته نگرو یک دیپلمات سفارت روسیه در این کشور را "عنصر نامطلوب" اعلام کردند.  همانطور که رادیو و تلویزیون مونته نگرو با استناد به وزارت امور خارجه این جمهوری گزارش داد، چنین تصمیمی توسط مقامات مونته نگرو به دلیل اقدامات ادعایی این دیپلمات روس در نقض کنوانسیون وین در رابطه با روابط دیپلماتیک اتخاذ شده است. نام دیپلمات روس نیز فاش نشده است.

ماریا زاخارووا، سخنگوی رسمی وزارت خارجه روسیه پیش از این اعلام کرده بود که دیپلمات‌های روسی اخراج شده توسط کشورهای غربی به مناطق دارای اولویت بیشتری منتقل خواهند شد.

بلومبرگ: مواضع ترکیه در قبال تحریم‌های ضدروسی باعث خشم متحدانش در ناتو شده است

آژانس خبری بلومبرگ شب گذشته، جمعه، گزارش داد که ترکیه درخواست‌های کشورهای غربی برای اعمال تحریم‌ها علیه روسیه را نادیده گرفته و در نتیجه جبهه متحد غرب را در خصوص اقدامات محدودکننده ضد روسی دچار شکاف کرده است.

مفسران این خبرگزاری این واقعیت را مورد توجه قرار دادند که صادرات ترکیه به روسیه در بالاترین سطح از سال 2014 به اینطرف قرار دارد و روابط تجاری یک "گسترش" بی سابقه را تجربه می‌کند.

به عنوان یکی از شواهد، بلومبرگ به سخنان مقامات آنکارا باره افزایش 58 درصدی تجارت خودرو با روسیه اشاره کرده است. این آژانس نتیجه گیری کرده که ترکیه به جای اعمال محدودیت علیه روسیه و کمک به منزوی کردن این کشور، تصمیم گرفته بی طرفی خود را حفظ کند و روابط تجاری دوجانبه را تحت "الگوی جدید اقتصادی" حفظ کند که این تصمیم گیری شرکای ترکیه در ناتو در آمریکا و اروپا را "بسیار ناراحت" کرده است.

انتقاد روسیه از موضع گیری دبیرکل سازمان ملل متحد درباره وضعیت نیروگاه اتمی زاپوروژیه

ماریا زاخارووا، سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که موضع گیری که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در رابطه با وضعیت نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیه اتخاذ کرده، سوالاتی را ایجاد کرده است.

این دیپلمات یادآور شده است: «دبیرکل سازمان ملل هیچ علامتی برای مقامات اوکراینی در رابطه با ادامه حملات به این نیروگاه ارسال نکرده است. آقای گوترش یا قادر به تشخیص واقعیت نیست، یا تمایلی برای این کار ندارد. دیگر چگونه می‌توان عدم اراده نشان داده از سوی او را توضیح داد، که در مرز همدستی با حملات اوکراین به این تاسیسات هسته‌ای است؟»

نماینده وزارت امور خارجه افزود که دقیقاً به دلیل «ممانعت از سوی دبیرکل و دبیرخانه سازمان ملل به ریاست وی» بود که سفر کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به منطقه زاپوروژیه با مانع تراشی غیرموجه مواجه شد، در حالی که طرف روسی تمامی مقدمات لازم برای انجام این سفر را فراهم کرده بود.

مسکو واکنش اتحادیه اروپا به حملات طرف اوکراینی به نیروگاه اتمی زاپوروژیه را ناکافی می‌داند

ولادیمیر چیژوف، نماینده دائم روسیه در مقر اتحادیه اروپا در بروکسل در مصاحبه با شبکه تلویزیونی "راشاتودی" اعلام کرد که واکنش مقامات اتحادیه اروپا به ادامه گلوله باران نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیه توسط نیروهای مسلح اوکراین ناکافی است.

وی گفت: «شنیدن اینکه واکنش اتحادیه اروپا بسیار دیرهنگام و بسیار کمرنگ است، برای من کمی عجیب است و انتظار می‌رود که مقامات بروکسل دقت بیشتری به خطرات احتمالی که در صورت آسیب رسیدن به این نیروگاه، نه تنها مردم اوکراین و روسیه، بلکه کشورهای اروپایی را تهدید میکند، داشته باشند.»

مقامات مسکو طی هفته گذشته بارها هشدار دادند که ادامه گلوله باران نیروگاه اتمی زاپوروژیه توسط نیروهای اوکراینی، اگر متوقف نشوند، دیر یا زود منجر به یک فاجعه هسته‌ای خواهد شد و عواقب آن بسیار جدی است. 

تحولات روزهای گذشته پیرامون اوکراین را از لینک‌های زیر بخوانید:

تحولات اوکراین| روسیه خواستار نشست شورای امنیت درباره نیروگاه زاپوروژیه شد/ 12 کشتی با محصولات کشاورزی بنادر اوکراین را ترک کردندتحولات اوکراین| خطر بروز جنگ هسته‌ای بین روسیه و ناتو/ زلنسکی برگزاری همه پرسی را شرط امتناع از مذاکره با روسیه نامیدتحولات اوکراین| واکنش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به گلوله باران نیروگاه اتمی زاپاروژیه/ چهار کشتی باری در حال خروج از بنادر اوکراینتحولات اوکراین| توقیف دارایی‌های روسیه در اوکراین به ارزش 765 میلیون دلار/ بسته جدید یک میلیارد دلاری کمک نظامی آمریکا به اوکراینتحولات اوکراین| آمریکا بار دیگر تحریم‌ها علیه روسیه را گسترش داد/ حمایت چین از مواضع روسیه در زمینه تسلیحات هسته‌ای

انتهای پیام/

صرافی ارز دیجیتال

منبع: تسنیم

کلیدواژه: ناتو جنگ روسیه و اوکراین اخبار روسیه ناتو جنگ روسیه و اوکراین اخبار روسیه وزارت امور خارجه روسیه تحریم ها علیه روسیه دبیرکل سازمان ملل روابط دیپلماتیک تحولات اوکراین اتحادیه اروپا نیروگاه اتمی ایالات متحده وزارت خارجه حکومت نظامی دیپلمات روس رئیس جمهوری مونته نگرو بین المللی جمهوری چک همه پرسی خواهد شد روز جمعه شب گذشته هسته ای

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tasnimnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تسنیم» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۷۳۲۸۷۲ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

تحولات اوکراین| روسیه کنترل نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا را به کسی واگذار نخواهد کرد

فقدان مذاکره روسیه و اوکراین درباره امنیت نیروگاه زاپروژیا، دیدگاه بورل درباره تضمین‌های امنیتی به کی‌یف و مسکو، عدم مشارکت مجارستان در آموزش نظامیان اوکراینی و ادامه حملات روسیه به تاسیسات انرژی اوکراین، از جمله مهمترین رویدادها پیرامون جنگ است. - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که این کشور گزینه انتقال کنترل نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا  به طرف ثالثی را در نظر نخواهد گرفت. وی در گفتگو با خبرگزاری نووستی تاکید کرد: «هیچ گونه صحبتی درباره خارج شدن روسیه از نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا و واگذاری کنترل  بر این تاسیسات به طرف ثالثی وجود نداشته و نخواهد داشت».

به گفته زاخارووا، مسکو مسئولیت حفاظت از امنیت تمامی نیروگاه‌های هسته‌ای واقع در خاک فدراسیون روسیه را بر عهده دارد. این دیپلمات افزود: ما بر این عقیده هستیم که تنها ما می‌توانیم امنیت فیزیکی و هسته‌ای نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا را تضمین کنیم.

این دیپلمات همچنین در مورد پیشرفت در مذاکرات مربوط به ایجاد منطقه امنیتی در اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا نیز یادآور شد که در حال حاضر صحبت از هر گونه توافق بین مسکو و کی‌یف در این باره زودهنگام است. به گفته وی، دو طرف تنها به طور غیرمستقیم و از طریق آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) در مورد این موضوع گفتگو می کنند.

در اواخر ماه نوامبر، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، اخباری مبنی بر اینکه گویا روسیه در حال آماده شدن برای خروج از نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا است را تکذیب کرد. مقامات محلی شهر انرگودار که این تاسیسات در مجاورت آن قرار دارد نیز تأیید کردند که  روسیه همچنان نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا را تحت کنترل خود داشته و از آن محافظت میکند.

پیش از این، کرملین از کشورهای غربی خواست تا بر اوکراین فشار آورده و خواستار  توقف گلوله باران نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا توسط نظامیان این کشور شوند. 

نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا بزرگترین نیروگاه اتمی تولید برق در قاره اروپا از لحاظ تعداد واحدها و ظرفیت آن است. مقامات مسکو اصرار دارند که خارج شدن نظامیان روسی از این تاسیسات می تواند به یک فاجعه تبدیل شود، زیرا کی‌یف می تواند از این نیروگاه برای اقدامات تحریک آمیز استفاده کند.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز دویست و هشتاد و  ششم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

وزارت خارجه روسیه: صحبت درباره توافق بر سر منطقه امنیتی اطراف نیروگاه زاپروژیا زودهنگام است

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، در گفتگو با خبرگزاری نووستی اعلام کرد که روسیه و اوکراین هیچ مذاکره مستقیمی در خصوص ایجاد منطقه امنیتی در اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا انجام نمی دهند و گفتن اینکه طرفین به توافق نزدیک شده‌اند، بسیار زودهنگام است. 

زاخارووا در پاسخ به درخواست خبرنگار ریانووستی برای تفسیر سخنان رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مبنی بر اینکه مسکو و کی‌یف در حال نزدیک شدن به توافق بر سر ایجاد منطقه امن در اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا هستند، با بیان این مطلب، افزود: هنوز بسیار زود است در این خصوص صحبتی شود، باید به این واقعیت توجه کرد که طرفین هیچ مذاکره مستقیمی در این زمینه با یکدیگر ندارند.

این دیپلمات توضیح داد: ما در خصوص پارامترهای احتمالی مربوط به ایجاد منطقه امنیتی هسته ای و فیزیکی در اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا تنها با دبیرخانه آژانس بین المللی انرژی اتمی صحبت می کنیم و آنها نیز به نوبه خود در تلاش برای هماهنگی اقدامات با طرف اوکراینی هستند. به گفته وی، اکنون سئوال اصلی این است که آیا کی‌یف آماده است خود را متعهد به توقف گلوله باران و عدم تلاش برای تصرف نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا کند یا خیر. و آیا آژانس قادر خواهد بود در خصوص اجرای چنین توافقات فرضی از سوی طرف اوکراینی اطمینان دهد؟

 شورای امنیت امروز، سه شنبه، درباره وضعیت انسانی اوکراین نشست دارد

خبرگزاری نووستی به نقل از منبع خبری خود در شورای امنیت گزارش داد که امروز، سه شنبه، 6 دسامبر (15 آذر ماه)، شورای امنیت سازمان ملل متحد به درخواست مکزیک و فرانسه در خصوص وضعیت انسانی در اوکراین نشستی برگزار خواهد کرد.

این نشست قرار است صبح روز سه شنبه (به وقت محلی در نیویورک) برگزار شود. انتظار می رود که یک نماینده از طرف دفتر سازمان ملل متحد در مسائل هماهنگی امور بشردوستانه درباره وضعیت انسانی اوکراین گزارش دهد.

پیش از این در اواخر ماه نوامبر، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین  از کارشناسان سازمان ملل دعوت کرد تا از تاسیسات زیرساختارهای حیاتی این کشور بازدید کنند تا وضعیت آنها پس از حملات هوایی روسیه را ارزیابی کنند.

علاوه بر این، زلنسکی از کشورهای شریک غربی خواست تا سیستم‌های دفاع هوایی در اختیار اوکراین قرار دهند، ترور انرژی از طرف مسکو را محکوم کرده و روسیه را از حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل محروم کنند.

بورل تضمین امنیتی برای اوکراین را مهم خواند و  بحث درباره تضمین امنیتی روسیه را به بعد موکول کرد

بورل معتقد است که قبل از هر چیز لازم است درباره تضمین‌های امنیتی اوکراین و تنها پس از آن درباره امنیت روسیه صحبت شود.

خبرگزاری فرانسه بامداد امروز، سه شنبه، گزارش داد که جوزپ بورل، رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا معتقد است که قبل از هر چیز لازم است درباره تضمین‌های امنیتی اوکراین و تنها پس از آن درباره امنیت روسیه صحبت شود.

بورل گفت که مناقشه در اوکراین باید مطابق با تمامی هنجارهای حقوق بین الملل و با ارائه تضمین های امنیتی در وهله نخست برای کی‌یف حل و فصل شود. رئیس پارلمان اروپا تاکید کرد: «در مورد ضمانت‌های امنیتی برای روسیه، بعداً  صحبت خواهیم کرد.»

علاوه بر این، بورل یادآور شد که هرچه اوکراین بیشتر دچار ویرانی شود، شانس این کشور برای پیوستن به اتحادیه اروپا بیشتر خواهد شد، چرا که به نیاز این سازمان احتیاج مبرم خواهد داشت.

پیش از این، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی پس از سفر خود به ایالات متحده، گفته بود که ساختار امنیتی آینده اروپا باید تضمین های امنیتی  برای روسیه را نیز در نظر بگیرد.

بلینکن: موضوع تشکیل یک دادگاه بین المللی درباره اوکراین "روی میز قرار دارد"

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا بامداد امروز، سه شنبه، در کنفرانس خبری از سوی روزنامه "وال استریت ژورنال" اعلام کرد که موضوع تشکیل نوعی دادگاه بین المللی برای بررسی روند اوضاع در اوکراین "همچنان روی میز است."

بلینکن گفت: «خیلی مهم است که در قبال اتفاقاتی که در حال رخ دادن در اوکراین است، پاسخگویی وجود داشته باشد. نمی‌خواهم زودتر از موعد چیزی را اعلام کنم، اما مهم این است که اطلاعات در این زمینه جمع‌آوری شود و یک دادگاه مستقل تشکیل شده و درباره این رویدادها قضاوت کند» .

وزارت امور خارجه روسیه پیش از این اظهارات برخی مقامات اروپایی در مورد برنامه ریزی برای تشکیل نوعی "دادگاه" برای بررسی "تجاوزات روسیه به اوکراین" را محکوم کرده بود. این وزارتخانه گفت که تلاش کنونی کشورهای غربی برای ایجاد یک «مکانیسم شبه قضایی» که در  عرصه بین المللی بی‌سابقه است، نمونه دیگری از استانداردهای دوگانه غرب است و "روسیه هرگز صلاحیت قضایی چنین سیرکی را به رسمیت نخواهد شناخت".

بلینکن معتقد است درگیری در اوکراین از طریق مذاکره پایان خواهد یافت

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روزنامه "وال استریت ژورنال" ابراز عقیده کرد که روند اوضاع پیرامون اوکراین احتمالاً در نهایت از طریق مذاکرات صلح بین مسکو و کیف حل و فصل خواهد شد.  وی یادآور شد: «در مقطعی به احتمال زیاد، این مناقشه کنونی با دیپلماسی و مذاکرات به پایان خواهد رسید.»

به گفته بلینکن، ایالات متحده خواهان "یک صلح طولانی مدت است، نه یک آتش بس ساختگی" که دوامی نداشته باشد.

پیش از این امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز تاکید کرده بود که به عقیده وی، گزینه نظامی برای حل مناقشه اوکراین وجود نداشته و تنها راه برون رفت از این وضعیت را مذاکره می داند.

کاخ سفید واکنش مسکو به محدود سازی قیمت نفت را قابل انتظار خواند

کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید شب گذشته اعلام کرد که واشنگتن از واکنش مسکو به تعیین سقف قیمت برای نفت صادراتی از روسیه تعجب نکرده است. 

وی گفت: «در مورد واکنش روسیه، باید بگویم که ما از چنین واکنشی و اظهارات شنیده شده از طرف مسکو تعجب نمی کنیم.»

سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد، در حال حاضر لازم است از جریان نفت از  روسیه به بازار جهانی اطمینان حاصل شود تا وضعیت بازار تثبیت یابد. وی افزود: سقف تعیین شده 60 دلاری برای هر بشکه برای مسکو کافی است تا بتواند نفت خود را به کشورهای دیگر صادر کند.

در عین حال، ژان پیر اشاره کرد که سقف قیمت باز هم می تواند برای محدود کردن درآمد روسیه از راه فروش "طلای سیاه" تعدیل شود. سخنگوی کاخ سفید افزود: ما معتقدیم که این اقدامی بی‌سابقه است که در این خصوص نشان‌دهنده اتحاد و هماهنگی اقدامات ایالات متحده و همچنین متحدان و شرکای آن است. ما معتقدیم که این یک گام به سمت جلو است.

کاخ سفید: آمریکا قصد ندارد ذخایر راهبردی خود را با نفت روسیه پر کند

کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید در این کنفرانس مطبوعاتی همچنین اعلام کرد که ایالات متحده برای تکمیل ذخایر استراتژیک سوخت خود از روسیه نفت خریداری نخواهد کرد. 

وی شب گذشته در جریان این نشست خبری، این مسئله را در پاسخ به سخنان یکی از خبرنگاران بیان کرد که اظهارات قبلی دولت جو بایدن، رئیس‌ جمهوری آمریکا را یادآور شده بود که برای تکمیل ذخایر استراتژیک نفت خود، این کشور قصد دارد زمانی که قیمت نفت روسیه به 70 دلار در هر بشکه کاهش یابد، خرید نفت روسیه را آغاز کند.

ژان پیر در پاسخ به این سوال که آیا رهبر آمریکا پس از تعیین سقف قیمت نفت از روسیه برای کشورهای گروه 7، آمادگی ادامه بررسی چنین احتمالی را دارد، گفت: خیر، زیرا واردات نفت از روسیه دیگر ممنوع شده است.

زلنسکی از امضای بیانیه‌ای با مونته نگرو درباره حمایت از پیوستن به ناتو خبر داد

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، شب گذشته، دوشنبه، از امضای بیانیه ای توسط جمهوری مونته نگرو در مورد حمایت از پیوستن این کشور به ناتو خبر داد.

وی گفت: جمهوری مونته نگرو هم با امضای سندی از عضویت اوکراین در پیمان آتلانتیک شمالی حمایت کرد. اعلامیه جدید حمایت از خط مشی یوور آتلانتیکی اوکراین است و  سومین حمایت متوالی است. پیش از این، بیانیه مشابهی توسط جمهوری چک و بلژیک امضا شده بود.

در اواسط ماه نوامبر، مشخص شد که کشورهای ناتو، از جمله یونان و لهستان، از درخواست اوکراین برای پیوستن به ناتو حمایت کردند. در همان زمان، لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده اعتراف کرد که هیچ راهی برای ارضای جاه طلبی کی‌یف در پیوستن به ناتو در کوتاه مدت وجود ندارد.

پیش از این در پارلمان اوکراین اعلام شده بود که دیپلمات‌های این کشور در تمامی سطوح، به نمایندگی از طرف زلنسکی، در حال مذاکره با سایر کشورها برای حمایت از پیوستن اوکراین به ناتو هستند.

مجارستان اعلام کرد، تمایلی به آموزش سربازان اوکراینی در خاک خود ندارد

تاماس منزر، نماینده تام الاختیار در امور همکاری های دوجانبه در وزارت امور خارجه و روابط اقتصادی خارجی مجارستان اعلام کرد که مقامات این کشور قصد ندارند در آموزش نیروهای نظامی اوکراینی مشارکت داشته باشند، زیرا این اقدام تنها باعث تشدید بیشتر مناقشه نظامی در اوکاین خواهد شد.

این دیپلمات گفت: برخی از کشورهای اروپایی در حال آموزش سربازان اوکراینی هستند. مجارستان این کار را نخواهد کرد. ما به این اقدام پاسخ نه گفتیم. ما می‌خواهیم نه به سمت جنگ، بلکه به سمت برقراری صلح حرکت کنیم.»

پیش از این، در اوایل ماه دسامبر، جوزپ بورل، رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا یادآور شد که بیش از یک هزار نیروی نظامی اوکراینی در حال حاضر در چارچوب برنامه مأموریت آموزشی اتحادیه اروپا در حال گذراندن دوره آموزش نظامی هستند. به گفته وی، اتحادیه اروپا همچنین در نظر دارد 16 میلیون یورو برای خرید تسلیحات نظامی در اختیار ارتش اوکراین قرار دهد.

 پوتین تغییراتی در ترکیب شورای دولتی ایجاد کرد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه فرمانی را امضا کرد که در آن ترکیب شورای دولتی فدراسیون روسیه اصلاح شده است. سند مربوطه روز دوشنبه، 5 دسامبر در سایت رسمی اینترنتی اطلاعات حقوقی روسیه منتشر شد. این سند از لحظه امضا لازم الاجرا شده است.

بدین ترتیب، بر اساس فرمان پوتین، شهردار شهر تیومن و فرماندار منطقه تولا را از ترکیب این شورا حذف شده و  هشت فرماندار و دو شهردار به شورای دولتی اضافه شدند.

تغییرات قبلی در ترکیب شورای دولتی در نوامبر سال 2021 رخ داده بود. در آن زمان ولادیمیر پوتین 9 فرماندار منطقه و همچنین نماینده تام الاختیار خود در منطقه فدرال اورال را در این شورا گنجاند.

ایتالیا بیش از 50 تن تجهیزات الکتریکی به اوکراین تحویل داده است

آنتونیو تایانی، وزیر امور خارجه ایتالیا روز دوشنبه اعلام کرد که این کشور  بیش از 50 تن تجهیزات الکتریکی را به عنوان بخشی از کمک نظامی به اوکراین ارسال کرده است. 

وی گفت: « ما نه تنها سلاح، بلکه 51 تن تجهیزات الکتریکی، ترانسفورماتور، دستگاه مبدل برق به اوکراین اهدا کردیم. ما بسیاری از ابزارهای تکنولوژیکی و همچنین تجهیزات زمستانی نظامی را به این کشور ارائه کردیم.»

 وزیر خارجه تاکید کرد که رم بدون هیچ شکایتی از سوی مقامات اوکراین، از کی‌یف حمایت می کند.

این در حالی است که پیش از این، در اول ماه دسامبر، نیروهای مسلح اوکراین شکایت کردند که ایتالیا خمپاره‌های 120 میلی‌متری مدل 63 را بدون مهمات مناسب به آنها تحویل داده است و آنها در نتیجه باید از نارنجک های آمریکایی و لهستانی بر روی خمپاره ها استفاده کنند که هم دقت و هم برد آن را کاهش داده است.

در تعطیلات آخر هفته گذشته تظاهرات گسترده ای در رم علیه سیاست اقتصادی ایتالیا و ادامه ارسال تسلیحات نامی به اوکراین برگزار شد. حدود 10 هزار نفر در این اعتراضات شرکت کردند. پیش از آن، روز جمعه، 2 دسامبر، شورای وزیران ایتالیا فرمانی را مبنی بر تمدید عرضه تسلیحات به کی‌یف تصویب کرد.

کوله‌با خواستار افزایش عرضه تسلیحات به اوکراین به دلیل حملات جدید روسیه شد

دیمیتری کوله‌با، وزیر امور خارجه اوکراین، خواستار افزایش عرضه تسلیحات به کی‌یف در شرایط تشدید حملات جدید روسیه به زیرساخت‌رهای حیاتی این کشور شد. 

کوله‌با شب گذشته در توییتر خود نوشت: «روسیه موشک‌های بیشتری به زیرساخت‌های غیرنظامی مهم ما شلیک کرد.  تنها تامین سلاح به حل مناقشه اوکراین کمک می کند.»

پیش از این، وزارت دفاع روسیه گزارش داد که روز دوشنبه اهداف در نظر گرفته شده حملات نیروهای هوا-فضای این کشور به زیرساخت های اوکراین محقق شده و تمامی  17 هدف تعیین شده مورد اصابت قرار گرفته و نابود شدند. در همان روز، هشدار حمله هوایی در سراسر اوکراین اعلام شد. سپس گزارشات متعددی از وقوع انفجار در مناطق مختلف این کشور شنیده شد.

نخست وزیر اوکراین آسیب به تاسیسات انرژی در سه منطقه این کشور را تایید کرد

روز دوشنبه  دنیس اشمیگال، نخست وزیر اوکراین در کانال تلگرامی خود اعلام کرد که در نتیجه حملات گسترده هوایی روسیه به این کشور، تاسیسات انرژی در مناطق کی‌یف، وینیتسکا و اودسا آسیب دیده است. به گفته وی، در برخی مناطق، خاموشی های اضطراری برای ایجاد تعادل در سیستم برق رسانی و جلوگیری از حوادث غیرمترقبه ناگزیر شد.

اشمیگال یادآور شد که امدادگران در حال حاضر برای رفع عواقب ناشی از این خسارات در تلاش هستند.

علاوه بر این، کیریل تیموشنکو، معاون دفتر رئیس جمهوری اوکراین، نیز تایید کرد که دو تأسیسات زیربنایی در منطقه اودسا آسیب جدی دیده است.

نیوزویک: اکثر کشورهای خارج از غرب در بحران اوکراین طرف روسیه هستند

مجله "نیوزویک" روز دوشنبه در تحلیلی نوشت که اکثر کشورهای خارج از غرب، در درگیری نظامی در اوکراین در کنار روسیه قرار گرفته و از تیره کردن روابط خود با مسکو به دلیل مناقشه نظامی در اوکراین خودداری کرده اند. 

مفسر این نشریه یادآور شد که ، اکثریت کشورهای جهان با دیدگاه ایالات متحده و اروپا در خصوص بحران اوکراین موافق نیستند، زیرا به دنبال حفظ منافع خود هستند.

به نوشته نیوزویک، واقعیت این است که کشورهای مختلف دارای منافع متفاوتی هستند که باید از آنها محافظت کنند. درست است که کشورهای بیشتری خارج از غرب از هزینه های اقتصادی جنگ آزرده خاطر هستند، اما این نیز درست است که بیشتر کشورهای جهان مایل نیستند روابط خود را با مسکو قطع کنند و گزینه های خود را با انتخاب یک طرف درگیری محدود کرده یا سیاست قبلی خود را کنار بگذارند.

در این مقاله یادآوری شده، بنابراین بخش قابل توجهی از کشورهای آفریقایی به سخنان سیاستمداران غربی در مورد دموکراسی اعتقادی ندارند، در منطقه آمریکای لاتین طرفدار حل و فصل مسالمت آمیز بحران هستند و آسیای جنوب شرقی هم به دنبال حفظ بی طرفی خود در این درگیری است.

پوتین ممنوعیت معامله با سهام شهروندان کشورهای غیردوست در شرکت های راهبردی را تمدید کرد

ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهوری روسیه روز دوشنبه فرمانی را امضا کرد که بر اساس آن ممنوعیت معاملات با سهام اتباع خارجی‌ از  کشورهای غیردوست در شرکت‌های راهبردی فدراسیون روسیه تا پایان سال 2023 تمدید شده است. سند مربوطه روز دوشنبه در وب سایت رسمی اطلاعات حقوقی منتشر شد.

سند امضا شده فرمان قبلی پوتین در 5 آگوست سال 2022 را تمدید می کند که سرمایه گذاران کشورهای غیردوست را از خرید و فروش سهام در شرکت های استراتژیک روسیه منع کرده بود. در ابتدا، دوره این محدودیت برای یک دورهکوتاه، تا 31 دسامبر 2022 د نظر گرفته شده بود، اما اکنون برای یک سال دیگر، یعنی تا تاریخ 31 دسامبر سال 2023 تمدید شده است.

سفیر روسیه در کانادا بار دیگر به وزارت خارجه احضار شد

اولیگ استپانوف، سفیر روسیه در اتاوا  بار دیگر به وزارت امور خارجه کانادا احضار شده است. وی این موضوع خود شب گذشته، دوشنبه، اعلام کرد. او به ریانووستی گفت: وزارت خارجه کانادا امروز دوباره با من تماس گرفتند و قرار شده روز سه شنبه به دیدار آنها بروم. 

 به گفته این دیپلمات، دلایل دعوت وی هنوز مشخص نیست. پیش از این، در اواخر ماه نوامبر نیز استپانوف به وزارت خارجه کانادا احضار شده بود

پوتین حمایت از شرکت کننده در عملیات ویژه را بسیار ارزشمند خواند

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز دوشنبه حمایت از  نیروهای نظامی شرکت کننده در عملیات ویژه نظامی حفاظت از دونباس و خانواده های آنها را بسیار ارزشمند نامید. وی در کنفرانس بین المللی تحت عنوان "ما با هم هستیم" گفت: «شما افراد داوطلب در این جنبش از نیروهای نظامی حمایت می کنید که در چارچوب عملیات ویژه، مهمترین وظایف برای محافظت از مردم ساکن دونباس و مناطق جدید روسیه و کمک به مبارزه با نئونازیسم را انجام می دهند و این حمایت بسیار با ارزش است.»

پوتین یادآور شد، در روسیه، بیش از 21 میلیون داوطلب در جنبش "ما با هم هستیم" مشارکت دارند که خود یک "ارتش عظیم" است.

پوتین از پل کریمه بازدید و با اتومبیل از آن عبور کرد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز دوشنبه از پل کریمه بعد از مرمت و بازسازی آن بعد از وقوع حادثه تروریستی اخیر بازدید کرد و شخصاً با یک اتومبیل از روی آن عبور کرد.

دو روز قبل تردد در بخش سمت راستی در روی پل کریمه برای اولین بار پس از حمله تروریستی رخ داده در آنجا آغاز شد و دو دهانه آسیب دیده در اثر انفجار بازسازی شد.  در همین رابطه رهبر روسیه شخصاً پشت فرمان یک اتومبیل مرسدس بنز نشسته و به همراه مرات حسنولین، معاون نخست وزیر به روی آن رانندگی کرد.

در این بازدید، رئیس جمهور با سازندگان پل صحبت کرد و همچنین گزارش معاون نخست وزیر در مورد روند بازسازی این تأسیسات را دریافت کرد. پوتین در این باره گفت: ما در سمت راست رانندگی کردیم. سمت چپ پل، آنطور که من متوجه شدم، همچنان در شرایط کار قرار دارد، اما با این وجود باید تکمیل شود و وضعیت پل باید به حالت ایده آل برسد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین شب گذشته توضیح داد که چرا ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با یک مرسدس روی پل کریمه رانندگی کرد.  وی گفت:  "در زمان بازدید رئیس جمهور، فقط چنین ماشینی در محل وجود داشت و به همین دلیل ساده، این اتومبیل انتخاب شد."

تحولات اوکراین| افشاگری مشاور سابق سیا درباره وضعیت ارتش اوکراین/ آمادگی پاریس برای ارسال تسلیحات به کی‌یفتحولات اوکراین| دبیر شورای امنیت ملی اوکراین خواستار نابودی روسیه شدتحولات اوکراین| هشدار درباره نزدیک شدن یک گام دیگر ناتو و روسیه به جنگ در اوکراین

لاوروف:  فقدان گفتگوهای راهبردی با آمریکا مملو از خطرات فزاینده است

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که فقدان مذاکره با ایالات متحده در چارچوب گفتگوهای راهبردی مملو از  خطرات فزاینده است. 

 لاوروف در سخنرانی خود در جمع شرکت کنندگان در کنفرانس منع گسترش در مسکو گفت: با تأسف باید اشاره کنم که در حال حاضر گفتگوهای راهبردی بین روسیه و ایالات متحده، دو کشوری که دارای بزرگترین زرادخانه های هسته ای هستند و مسئولیت ویژه حفظ صلح و امنیت بین المللی را بر عهده دارند، از سوی واشنگتن متوقف شده است. 

وی یادآور شد: آخرین نتیجه تلاش های مشترک دو کشور توافق در خصوص تمدید پیمان کاهش تسلیحات تهاجمی استراتژیک (پیمان استارت) بود. در عین حال، به گفته لاوروف، در غیاب مذاکرات برای حفظ ثبات استراتژیک، مشکلات موجود انباشته خواهد شد و این وضعیت مملو از خطرات فزاینده است.

در ژانویه سال 2021، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و جو بایدن توافق کردند که پیمان استارت را بدون هیچ شرط اضافی برای پنج سال دیگر، یعنی تا 5 فوریه 2026 تمدید کنند. با این حال، وضعیت پس از شروع جنگ اوکراین تغییر کرد. در آگوست سال 2022، مسکو به طور موقت تأسیسات خود را از دسترسی بازرسی های طرف آمریکایی خارج کرد. وزارت خارجه روسیه این موضوع را با این واقعیت توضیح داد که واشنگتن عملاً روسیه را از حق بازرسی از تأسیسات هسته ای نظامی در ایالات متحده آمریکا محروم کرده است.

در اواخر ماه نوامبر نیز سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت که مسکو نشست دوجانبه کمیسیون پیمان کاهش تسلیحات تهاجمی را به تعویق انداخته است، زیرا نمی تواند اقدامات واشنگتن در اوکراین که امنیت روسیه را به خطر انداخته را نادیده بگیرد.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

  • انرژی؛ خط مقدم نبرد شرق با غرب
  • آخرین تحولات اوکراین| زلنسکی از امضای بیانیه‌ای با مونته نگرو درباره حمایت از پیوستن به ناتو خبر داد
  • تحولات اوکراین| روسیه کنترل نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا را به کسی واگذار نخواهد کرد
  • روسیه خواستار لغو «غیرقابل بازگشت» تحریم‌های آمریکا علیه ایران شد
  • اوکراین:هشدار دستیار زلنسکی درباره راه حل های جادویی ساده ماسک
  • اوکراین شرط پذیرش گفت‌وگو با روسیه را ترک خاک این کشور دانست
  • چرا هند در جنگ روسیه و اوکراین بی‌طرف مانده است؟
  • برای مقابله با تهدیدهای هسته‌ای روسیه به ناتو پناه بردیم
  • تحولات اوکراین| افشاگری مشاور سابق سیا درباره وضعیت ارتش اوکراین
  • انتقاد تند و تیز پسر ترامپ از زلنسکی