Web Analytics Made Easy - Statcounter

امید شریفی، سرپرست معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی جهاد کشاورزی استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار داشت: یارانه‌ها در کشور ما به دو صورت پیدا و پنهان توزیع می‌شوند، بعضی از یارانه‌ها مثل یارانۀ نان و بنزین، در میان مردم نمود بیش‌تری دارد؛ مشکل بعضی از این یارانه‌ها، این است که یارانۀ تخصیص داده‌شده، به مردم نمی‌رسد و در جای دیگری صرف می‌شود.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

وی افزود: یارانۀ نان باوجود هدررفت زیاد، در پایین نگه‌ داشتن قیمت این کالا در سفرۀ مردم تأثیر بسزایی داشت؛ بر این اساس به دلیل قاچاق، عرضۀ خارج از شبکه، گران‌فروشی و مواردی از این قبیل، دولت به‌جای اینکه یارانه را برای آرد و حلقه‌های بالایی تولید و عرضۀ نان اختصاص بدهد، آن را در حلقۀ انتهایی زنجیرۀ تولید و مصرف این محصول، یعنی مردم توزیع‌کرد.

شریفی عنوان کرد: در همین راستا، طرحی در قالب «ساماندهی یارانۀ آرد و نان» از چند ماه قبل، آغاز شد؛ برای اجرای این طرح در مرحلۀ اول، دستگاه‌های هوشمند فروش کالا از طریق کارت بانکی، در نانوایی‌ها تعبیه شدند؛ تا پایان مردادماه، تمامی واحدهای نانوایی در سطح کشور به این دستگاه‌های هوشمند، مجهز می‌شوند.

سرپرست معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی جهاد کشاورزی استان اصفهان اذعان کرد: در استان اصفهان، حدود ۴ هزار و ۵۰۰ واحد نانوایی وجود دارد که قریب به هزار و ۴۰۰ واحد نانوایی در شهرستان اصفهان قرار دارد؛ نزدیک به ۹۴ درصد از نانوایی‌های استان را به دستگاه‌های کارت‌خوان مجهز کردیم، در تعدادی از آن‌ها مغایرت‌هایی وجود دارد که از چرخۀ واحدهای نانوایی حذف می‌شوند، بعضی از مغایرت‌ها هم قابل حل هستند که باید برطرف شوند.

وی بیان داشت: فاز اول طرح هوشمندسازی یارانۀ نان، به این شکل بوده ‌است که به جای اینکه یارانۀ نان، به آرد داده‌ شود، به هر واحد نانوایی با توجه به میزان تراکنش‌های دستگاه کارتخوان، مبلغی در انتهای روز بابت مابه‌التفاوت قیمت آرد و قیمت فروش نان، واریز می‌شود.

سرپرست معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی جهاد کشاورزی استان اصفهان اضافه کرد: بر اساس فاز دوم این طرح که در ابتدای شهریور ماه اجرا می‌شود، قیمت آرد برای تمام انواع نان، به صورت آزاد خواهد بود، اما برای مصرف‌کننده، هیچ‌گونه افزایش قیمتی برای نان‌های سنتی یعنی لواش، تافتون، سنگک و بربری، اعمال نخواهدشد؛ مردم برای خرید این نوع نان‌ها، قیمت سال گذشته را پرداخت می‌کنند.

وی گفت: در این طرح، عرضۀ خارج از شبکۀ آرد را نخواهیم داشت، بنابراین، قاچاق صورت نمی‌گیرد، زیرا قبلا قیمت دولتی و آزاد آن تفاوت داشته‌است؛ الگوی مصرف آرد هم در بین مردم با توجه به کاهش دورریز نان، اصلاح می‌شود.

شریفی تصریح کرد: اجرای طرح هوشمندسازی یارانه‌ها، در بالا رفتن کیفیت نان نیز اثرگذار خواهدبود، زیرا سهمیه‌بندی آردی که قبلا برای نانوایی‌های خاص انجام می‌شد، دیگر صورت نمی‌گیرد، در نتیجه، مردم مجبور نیستند از نانوایی بخصوصی نان خود را خریداری کنند؛ با اجرای این طرح نانوایان نسبت به افزایش کیفیت نان و جذب مشتری اقدام می‌کنند، زیرا یارانه بر اساس فروش نان به نانوایان تعلق می‌گیرد.

سرپرست معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی جهاد کشاورزی استان اصفهان خاطرنشان کرد: سامانۀ فروش نان، اطلاعات دقیقی از تولید و فروش نان در اختیار ما قرار می‌دهد؛ ما می‌توانیم میزان فروش، عرضه و کیفیت عرضۀ نان، همچنین بیشینۀ خرید مردم و تخلفاتی که در این حوزه صورت می‌گیرد را رصد کنیم.

وی اظهار کرد: داده‌های دستگاه‌های کارتخوان که در نانوایی‌ها تعبیه شده‌اند، در سامانه مدیریتی که در اختیار ما قرار دارد، تجمیع و رصد می‌شود، در نتیجه ما در هر لحظه از روز، می‌توانیم به اطلاعاتی از جمله میزان فروش نان در سطح استان، حجم فروش هر واحد تولیدی نان و ساعت‌های پخت هر نانوایی دسترسی داشته‌باشیم؛ در این سامانه، کشف تخلفات به صورت هوشمند انجام می‌شود.

شریفی با بیان اینکه جهت تکمیل این طرح، نظارت‌های میدانی و رسیدگی‌های تعزیراتی نیز صورت می‌گیرد ادامه داد: بعد از اجرای این طرح، سطح مصرف نان، الگوی ثابتی داشته‌است و طبق رصدها کمتر از ۳۰۰ واحد به دلایل مختلف، مثل فوت صاحب واحد نانوایی یا عدم پخت غیرفعال هستند که در فاز دوم اجرای این طرح، تعیین تکلیف می‌شوند.

سرپرست معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی جهاد کشاورزی استان اصفهان تأکید کرد: استان اصفهان در بین استان‌های دیگر، کمترین سرانۀ مصرف نان را دارد،  این سرانه در استان اصفهان زیر ۷ کیلوگرم است؛ همچنین دورریز نان در اصفهان پایین‌ترین مقدار را در کشور دارد که پایین‌تر از ۱۰ درصد می‌باشد، درحالی که در استان‌های دیگر، بعضا ۲۰ تا ۳۰ درصد، دورریز نان وجود دارد.

وی توضیح داد: قبل از اجرای این طرح، یک کیسه آرد در داخل کشور به صورت یارانه‌ای، با مبلغ حدود ۴۰ هزار تومان خریداری می‌شد، اما در بازار آزاد یا خارج از مرز‌های کشور، قیمت این کیسۀ آرد تا یک میلیون تومان هم بالا می‌رفت، زیرا آرد یارانه‌ای و آزاد، از هم تفکیک شده‌ بود؛ اکنون آرد در تمام نانوایی‌های کشور و برای تمام انواع نان، تنها یک قیمت دارد.

شریفی مطرح کرد: دیگر به نانوایان سهمیۀ آرد تعلق نمی‌گیرد، بلکه فروش آرد به نانوایی‌ها، بر اساس میانگین فروش نان در دورۀ زمانی گذشتۀ آن نانوایی، مثلا هفته یا ماه گذشته است؛ در این صورت، اگر یک نانوایی آرد خریداری کند و فروش نان نداشته‌ باشد، هیچ مزیتی برای نانوا نخواهد داشت، زیرا قیمت خرید نان برای همۀ نانوایی‌ها، یکسان و به نرخ آزاد است.

سرپرست معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان اعلام کرد: در اجرای مرحلۀ دوم این طرح، قیمت نان برای مردم هیچ‌گونه افزایشی نخواهدیافت، زمزمه‌های گران‌شدن نان، تماماً شایعه است؛ تنها تغییر صورت‌گرفته این است که به جای تخصیص یارانۀ نان به آرد، این یارانه به میزان فروش نانوایی تعلق می‌گیرد.

انتهای پیام/۶۳۱۲۸/م/

صرافی ارز دیجیتال

منبع: فارس

کلیدواژه: یارانه نان آرد اجرای این طرح واحد نانوایی نانوایی ها یارانه ها فروش نان

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.farsnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «فارس» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۷۳۲۹۴۳ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

ذخیره کالاهای اساسی به اندازه کافی وجود دارد

به گزارش خبرنگار مهر، سیدجواد ساداتی نژاد شامگاه پنج شنبه در حاشیه سفر به کاشان در جمع صنعتگران کاشان اظهار داشت: کاشان یکی از شهرستان‌های مهم استان اصفهان است که در تولید چهار محصول کشاورزی رتبه نخست کشور را دارد.

وی با بیان اینکه در بخش کشاورزی کاشان بیش از ۴۰ هزار بهره بردار وجود دارد، ابراز داشت: از نظر صنعتی هم کاشان در زمینه تولید فرش ماشینی قطب اول کشور است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه از جمله مهمترین مطالبات صاحبان صنایع و فعالین اقتصادی کشور در حوزه موضوعات بانکی است، تصریح کرد: یکی دیگر از مطالبات صاحبان صنایع بروکراسی اداری است.

وی با بیان اینکه فعالین اقتصادی و صاحبان صنایع سربازان خط مقدم کشور در جنگ با تحریم‌های ظالمانه دشمن است، گفت: دولت سیزدهم در حذف بروکراسی اداری برای صنعتگران و فعالان اقتصادی عزم جدی دارد.

ساداتی نژاد با اشاره به اینکه در طرح مردمی سازی یارانه‌ها به دنبال این هستیم که یارانه به دست خود مردم برسد، گفت: پیش‌تر یارانه اختصاص داده شده به کالاهای اساسی به جیب عده‌ای خاص می‌رفت که با اجرای این طرح مردم از یارانه اعطایی استفاده می‌برند.

وی با اشاره به اینکه در زمینه امنیت غذایی به دنبال راه کارهای ماندگار هستیم، تاکید کرد: در حال حاضر شرایط غذایی کشور مطلوب و ذخیره کالاهای اساسی به اندازه کافی وجود دارد.

وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به برخی از مشکلات تولیدکننده‌های شیر خشک گفت: در تلاش هستیم تا تعهد ارزی این دسته از تولیدکنندگان کشور را رفع کنیم تا صادرات شیر خشک انجام شود.

کد خبر 5599395

دیگر خبرها

  • در زمینه امنیت غذایی به دنبال راه کارهای ماندگار هستیم
  • ذخیره کالاهای اساسی به اندازه کافی وجود دارد
  • توسعه صنعت کشاورزی اصفهان مستلزم افزایش طرح‌های آب و خاک است
  • زیان خودروسازان نباید از جیب مصرف‌کننده برود
  • جوجه‌ریزی شهریور ۶ میلیون قطعه افزایش یافت
  • سود خرید هر خودرو در پیش فروش چقدر است؟
  • قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و ارز ششم مهر ماه / افزایش قیمت سکه بعد از تعطیلات
  • کاهش سهمیه تخصیصی آرد نانوایان / ۲۰ درصد نانوایان از جوش شیرین استفاده می‌کنند
  • نانوایی‌های قزوین هفت فقره بازرسی شد
  • بیش از ۱۲ هزار مورد بازرسی از نانوایی‌های استان قزوین