Web Analytics Made Easy - Statcounter

انتشار اخبار امید بخش از توافق برجام موجب شده است تا قیمت‌ها در بازار ارز مسیر سراشیبی را بپیماید آنطور که نرخ انواع ارز کاهشی و قیمت دلار با سیر نزولی در حال ورود به کانال ۲۹ هزار تومان است.


دور جدید مذاکرات برجام درحالی سپری می شود که به گفته کارشناسان تنها یک گام تا احیای برجام باقی مانده است. این موضوع باعث شده تا بازار ارز دچار تغییر قیمت و نرخ انواع ارز شکسته شود به گونه ای که خیلی ها طی دو روز اخیر فروشنده ارزهای خانگی شده و بازار از خرید ارز تا حدودی تهی شده است.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربانفعالان بازار نیز که مدتهاست به انتظار توافق هسته نشسته اند تا با احیای برجام با خاطری آسوده اقدام به خرید ارز و سرمایه گذاری های مد نظر خود کنند بارقه امید به دلشان نشسته است.

اکنون با انتشار خبرهای امیدوار کننده از توافق برجام قیمت ها در بازار ارز نزولی شده و آن طور که کارشناسان پیش بینی می کنند این احتمال وجود دارد در صورت توافق نهایی دلار حتی به ۲۷ یا به ۲۸ هزار تومان نیز برسد

احتمال کاهش قیمت دلار تا ۲۸ هزار تومان!
بازار مهم و سرنوشت سازی که همه چشم به آن دوخته اند چرا که نوسان قیمت در این بازار تاثیر مستقیم و بسزایی بر روی قیمت همه کالاها و خدمات به جای می گذارد. با این وجود دلاری که طی یکسال قیمت آن از ۲۵ هزار تومان به حدود ۳۳ هزار تومان رسید و این افزایش قیمت موجب شد تا قیمت همه کالاها در بازار افزایش یابد اکنون در حال کاهش قیمت است.

حال با انتشار خبرهای امیدوار کننده از توافق برجام قیمت ها در بازار ارز نزولی شده و آن طور که کارشناسان پیش بینی می کنند این احتمال وجود دارد در صورت توافق نهایی دلار حتی به ۲۷ یا به ۲۸ هزار تومان نیز برسد.

بررسی ها نشان می دهد که قیمت ها این روزها در بازار ارز کاهشی است به گونه ای که نرخ ۳۲ هزار تومانی دلار در چند روز گذشته هم اکنون به کف ۳۰ هزار تومان رسیده و در حال غلتیدن به کانال ۲۹ هزار تومان است و معلوم نیست با اولین روز کاری هفته قیمتها چگونه رقم خورد.

با امضاء برجام نه تنها توان داخل افزایش می یابد بلکه با ورود پولهای خارجی به اقتصاد کشور مسیر پیشرفت و ترقی هموار خواهد شد. این موضوع تاثیر قابل توجهی بر بازار ارز و البته همه بازارهای سرمایه گذاری چون بورس، طلا، خودرو و ... به جای می گذارد

توافق برجام همه بازارهای سرمایه گذاری را متحول می کند
محمد حسن نژاد، استاددانشگاه و عضو سابق کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با «بازار» درباره تاثیرگذاری گامهای رو به جلو برای توافق برجام بر اقتصاد کشور بخصوص بازار ارز گفت: در صورت توافق نهایی و حذف تحریمها، اقتصاد کشور بی تردید شکوفا و قیمتها در بازار ارز نیز منطقی می شود. چرا که سرمایه گذاران چندسالی است در بلاتکلیفی به سر می برند و چون نمی دانند عاقبت برجام به کجا ختم می شود در شرایط نامعلومی قرار گرفته اند حال چنانچه گشایشی در تبادلات بین الملی حاصل شود سرمایه گذاران وارد میدان عمل شده و تحول خاصی دراقتصاد کشور رخ می دهد.

این کارشناس اقتصادی افزود: از آنجایی که رشد و توسعه اقتصادی نیازمند سرمایه گذاری، ارتباط با دنیا و از آن مهمتر ازدیاد ارز است بنابراین با امضاء برجام نه تنها توان داخل افزایش می یابد بلکه با ورود پولهای خارجی به اقتصاد کشور مسیر پیشرفت و ترقی هموار خواهد شد. این موضوع تاثیر قابل توجهی بر بازار ارز و البته همه بازارهای سرمایه گذاری چون بورس، طلا، خودرو و ... به جای می گذارد.

از سال گذشته تاکنون تورم کالاهای اساسی ۱۰۰ درصد و دربرخی کالاها ۲۰۰ وحتی ۳۰۰ درصد رشد کرده است این موضوع نشان می دهد که دلار نسبت به تورم و گرانی سایر کالاها رشد چندانی نداشته است آنطور که فقط ۲۵ درصد افزایش یافته است

نرخ ارز نسبت به رشد تورم خیلی افزایش نیافته است
وی با بیان اینکه قیمت ارز با توافقات برجام پایین می آید اما این پایین آمدن را نباید طوری تلقی کرد که مثلا دلار به ۲۵ یا ۲۶ هزار تومان برسد گفت:‌ اولا وجود پدیده چسبندگی قیمت ها اجازه نمی دهد که نرخ کالاها در بازار با نزولی شدن قیمت ارز جهشی نزولی شود اما تا حدودی تاثیرگذار خواهد بود، از طرفی نیز این احتمال وجود دارد که دلار تا ۲۷ یا ۲۸ هزار تومان کاهشی شود ولی این کاهش خیلی پایدار نیست چرا که نرخ تورم در کشور بالاست مگر اینکه سیاست گذاریها و برنامه ریزیها طوری باشد که تورم مهار و رشد اقتصادی در کشور حاصل شود آنوقت قیمت دلار نیز زمینه رشد نداشته باشد.

حسن نژاد ادامه داد:‌ از سال گذشته تاکنون تورم کالاهای اساسی ۱۰۰ درصد و دربرخی کالاها ۲۰۰ وحتی ۳۰۰ درصد رشد کرده است این موضوع نشان می دهد که دلار نسبت به تورم و گرانی سایر کالاها رشد چندانی نداشته است آنطور که فقط ۲۵ درصد افزایش یافته است با وجودی که سایر کالاها در بازار رشدی سرسام آوری را داشته اند.

وی اظهارداشت: همراه نشدن قیمت ارز با تورم فزاینده به دلیل آن بوده که اولا این بازار تا حدودی تحت نظارت بانک مرکزی است و از طرفی نیز تقاضای آنچنانی به دلیل انتظارت توافق برجام در بازار را نداشته است. اکنون نیز چنانچه توافقی در مذاکرات وین حاصل شود دلار کاهشی شده اما نه به اندازهای که مثلا قیمت دلار به حدود ۲۶ هزار تومان برسد. البته باید گفت؛ این سیر نزولی نیز مقطعی خواهد بود مگر اینکه بانک مرکزی اقدامات خاصی را در این زمینه بکار گیرد.

اگر ایران با حفظ عزت، اقتدار و ارزش های ملی و انقلابی با دنیا ارتباط برقرار کند بی تردید به نفع کشور خواهد بود زیرا ایران از پتانسیل و ظرفیت های زیادی برخوردار است و از این طریق می تواند ارزآوری قابل توجهی را نصیب خود کند

احتمال نزدیک شدن نرخ دلار به نرخ تورم در صورت عدم توافق برجام
این عضوسابق کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: البته چنانچه توافقی در مذاکرات برجام حاصل نشود باید منتظر گرانی دلار و انواع ارز در بازار بود زیرا تورم بالا کمر شکن شده و این احتمال وجود دارد که نرخ دلار به نرخ تورم نزدیک شود. تورمی که هم منشاء داخلی دارد هم خارجی. به طور مثال اکون دنیا درگیر جنگ است. جنگ بین روسیه و اکراین و اروپا، همچنین امریکا با چین و ... بنابراین بحران مواد غذایی و انرژی دنیا را در بر گرفته است. در چنین شرایطی اگر ایران با حفظ عزت، اقتدار و ارزش های ملی و انقلابی با دنیا ارتباط برقرار کند بی تردید به نفع کشور خواهد بود زیرا ایران از پتانسیل و ظرفیت های زیادی برخوردار است و از این طریق می تواند ارزآوری قابل توجهی را نصیب خود کند.

بنا به این گزارش، هر چند مطابق اخبار و گزارش های موجود گام های برای انجام توافق هسته ای از سوی طرف مقابل برداشته شده است و این موضوع خیلی سریع تاثیر خود را بر روی بازارارز به جای گذاشت اما معلوم نیست توافق نهایی چه وقت حاصل شود. البته کارشناسان می گویند، اتحادیه اروپا پیش نویسی را روی میز گذاشته که مدعی است این پیش نویس نهایی است. اما گویا ایران این پیش نویس را نهایی نمی داند، ولی به نظر می رسد بیشتر مسیر مرتبط با احیای برجام طی شده است.

از طرفی نیز بازار ارز هم اکنون تحت نظارت بانک مرکزی است، آنطور که علی صالح آبادی، رئیس کل این بانک اخیرا اعلام کرد؛ آرامش خوبی در بازار ارز حاکم است و در چهار ماه اول امسال حدود ۱۴میلیارد دلار تأمین ارز داشتیم که نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته حدود ۸۰درصد رشد داشتیم. در چنین شرایطی باید منتظر ماند و دید که آخر و عاقبت مذاکرات برجام چه خواهد شد و قیمت ارز با انجام توافق یا غیر به کدام سو می رود.


/بازار

برچسب ها: دلار ، احیای برجام ، بازار ارز لینک کوتاه خبر: bzna.ir/000RxF صرافی ارز دیجیتال

منبع: بازار نیوز

کلیدواژه: دلار احیای برجام بازار ارز احتمال وجود بازار ارز ۲۸ هزار تومان سرمایه گذاری احیای برجام توافق نهایی توافق برجام اقتصاد کشور قابل توجهی قیمت دلار حاصل شود قیمت ارز قیمت ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت bazarnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «بازار نیوز» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۷۳۳۲۷۰ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

دلار بازهم کانال عوض کرد!

روز گذشته با افزایش ۲۵۰ تومانی نرخ دلار غیررسمی قیمت سکه طلا نیز که از حاصل‌ضرب ۳ عامل نرخ دلار غیررسمی در بهای جهانی اونس طلا و ضریب تبدیل اونس به گرم سکه تشکیل می‌شود، افزایش یافت.

به گزارش بازارنیوز، نرخ شاخص ارزی در دومین روز کاری هفته به سطوح قیمتی کانال ۳۳ هزار تومانی رسید. پس از کاهش سطح سیگنال‌های مثبت نسبت به آینده نشست‌های هسته‌ای وین روند افزایشی جدیدی در معاملات ارزی غیررسمی بازار تهران آغاز شد که در پی آن نرخ اسکناس آمریکایی به سطوح قیمتی نیمه دوم کانال ۳۲ هزار تومانی رسید. روز گذشته نیز روند قیمت این ارز افزایشی بود و پس از حدود ۱۱۰ روز (از روز ۲۲ خرداد ماه) وارد سطوح قیمتی کانال ۳۳ هزار تومانی شد.

به گزارش دنیای اقتصاد، این در حالی است که روز گذشته مجددا زمزمه‌هایی از احتمال آزاد‌سازی منابع ارزی بلوکه شده ایران در کشور‌های خارجی مطرح شد که انتظار می‌رفت در فرآیند بازار تهران تاثیر داشته باشد. سخنگوی بانک مرکزی در همین راستا گفت: پیگیری‌های مستمر برای آزادسازی منابع ارزی مسدود شده کشورمان با همکاری نزدیک دستگاه دیپلماسی در حال انجام است. طی هفته‌های اخیر پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در این خصوص حاصل شده، برخی ملاحظات بانکی همچنان باقی است،، اما در تعامل با طرف‌های مقابل برای رسیدن به نتیجه، در حال پیگیری است. روز گذشته قیمت هر قطعه سکه طلا ضرب امامی نیز پس از نوسانات قیمتی دلار حدود ۵ پله افزایش یافت و وارد سطوح قیمتی کانال ۱۵ میلیون تومانی شد.

دیروز یکشنبه ۱۰ مهر ماه روند نرخ دلار در معاملات بازار ارز تهران افزایشی بود. هر برگ از این ارز در نخستین معاملات ابتدایی روز گذشته با حدود ۱۵۰ تومان کاهش نسبت به نرخ روز شنبه در رقم ۳۲ هزار و ۶۰۰ تومان فعالیت خود را آغاز کرد. اما در ادامه معاملات روز روند نرخ این ارز معکوس شد و در مسیر افزایشی قرار گرفت. این روند افزایشی در نهایت تا معامله دلار در مرز ۲ کانال ۳۲ و ۳۳ هزار تومانی به طول انجامید. کارشناسان بر این باورند که روند افزایشی جدید ناشی از کم رنگ شدن سیگنال‌های مثبت نسبت به آینده نشست‌های هسته‌ای وین رخ داده است. با این حال در روز گذشته سیگنال‌های مثبت جدیدی از سوی بانک مرکزی منتشر شد که حاکی از احتمال آزاد‌سازی دارایی‌های ارزی بلوکه شده در کشور‌های خارجی بود. پس از انتشار این اخبار احتمال می‌رفت که روند افزایشی نرخ ارز در معاملات غیر‌رسمی متوقف شود که شروع کاهشی نرخ دلار آزاد نیز بیانگر همین موضوع بود. اما از سوی دیگر برخی از فعالان بازار تهران بر این باورند که به دلیل انتشار مجدد خبر دارایی‌های بلوکه شده ارزی تا زمان وقوع قطعی این اتفاق تغییرات ملموسی در روند بازار رخ نخواهد داد. در نهایت گزارش‌های حاصل شده از هسته مرکزی بازار ارز تهران حاکی از آن است که از سرعت روند افزایشی نرخ ارز کاسته شده و حجم معاملات بازار نیز کاهش یافته است.

انعکاس نوسان دلار در سکه

روز گذشته با افزایش ۲۵۰ تومانی نرخ دلار غیررسمی قیمت سکه طلا نیز که از حاصل‌ضرب ۳ عامل نرخ دلار غیررسمی در بهای جهانی اونس طلا و ضریب تبدیل اونس به گرم سکه تشکیل می‌شود، افزایش یافت. بر این اساس نرخ هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در معاملات روز گذشته با حدود ۴۹۰ هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز پیشین به رقم ۱۵ میلیون و ۴۲ هزار تومان رسید. گفتنی است که نرخ حباب هر قطعه از این فلز گران‌بها که اختلاف میان ارزش ذاتی آن با بهای تمام شده در بازار را به نمایش می‌گذارد نیز در کانال قیمتی ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی محاسبه شد.


/ اندیشه معاصر

برچسب ها: دلار ، نرخ شاخص ارزی ، نرخ اسکناس آمریکایی لینک کوتاه خبر: bzna.ir/000SDZ

دیگر خبرها

  • قیمت‌ها در بازار ارز دیجیتال چهارشنبه ۱۳ مهر؛ صعود بیت‌کوین به کانال ۲۰ هزار دلار
  • اثر قطعی اینترنت بر قیمت دلار
  • قیمت بیت کوین در یک قدمی کانال ۲۰ هزار دلاری
  • اختلاف قیمت آپارتمان در گران ترین و ارزان ترین منطقه پایتخت | شکاف تورم مسکن تهران از ۲۸ درصد گذشت
  • آغاز معاملات توافقی ارز در کانال ۳۱ هزار تومان
  • قیمت جدید روغن اعلام شد/ قربانی: روغن باز هم ارزان می‌شود
  • آغاز معاملات توافقی ارز در کانال ۳۱ هزار تومان 
  • دلار بازهم کانال عوض کرد!
  • با حدود 300 میلیون تومان خارج از ایران چه خودروهایی می توان خرید؟! (+عکس)
  • حدود 300 میلیون تومان خارج از ایران چه خودروهایی می توان خریداری کرد؟! (+عکس)