Web Analytics Made Easy - Statcounter

با بررسی شیوه بازی سپاهان،دلایل موفقیت زردپوشان مقابل استقلال را در ۴ فاکتور انتخاب تاکتیک درست، آنالیز دقیق از شیوه بازی رقیب،نظم تاکتیکی و آهنگ حرکتی بهتر زردپوشان و بازی‌خوانی درست مورایس خلاصه کرد. - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، هفته نخست از بیست و دومین دوره رقابت‌های لیگ برتر، جام خلیج فارس، روز گذشته با برگزاری 5 دیدار افتتاح شد که در مهم‌ترین این بازی‌ها تیم فوتبال سپاهان مقابل استقلال با نتیجه 2 بر صفر پیروز شد.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

سپاهان در دیدار افتتاحیه لیگ مقابل استقلال به میدان رفت و با ارائه یک بازی حساب شده و منطقی، قهرمان فصل گذشته را شکست دارد تا از همین ابتدا برای سایر مدعیان خط و نشان بکشد؛ زردپوشان اصفهانی در چند فصل اخیر همیشه در بازی‌های افتتاحیه پرقدرت ظاهر می‌شدند و امتیازات مهمی را جمع‌آوری می‌کردند، در بازی روز گذشته نیز رویه همیشگی خودشان را ادامه دادند و با شکست استقلال، خودشان را به عنوان جدی‌ترین مدعی لیگ مطرح کردند.

سپاهان در قامت یک مدعی

سپاهانی‌ها که در چند فصل اخیر در رسیدن به عنوان قهرمانی ناکام مانده‌اند، در فصل جاری برای قدرت‌نمایی دوباره و قرار گرفتن در مسیر قهرمانی تدارک زیادی انجام داده‌ و بازیکنان باکیفیت و نامداری را به خدمت گرفتند. مدیران سپاهان در نخستین گام همکاری‌شان با نویدکیا خاتمه بخشیدند و ژوزه مورایس را به عنوان سرمربی جدید تیم فوتبال خود برگزیدند. حضور یک مربی صاحب نام، جذب بازیکنان تراز اول و برنامه‌های آماده‌سازی اصولی، سپاهان را تبدیل به یکی از مدعیان قهرمانی کرده و بسیاری از فوتبال‌دوستان منتظر رونمایی از آن بودند.

شاگردان مورایس در شرایطی مقابل استقلال به میدان رفتند که حضور یک مربی پرتغالی در رأس کادر فنی آبی‌ها، حساسیت این دیدار را دوچندان کرده بود و سرمربی هر 2 تیم به دنبال اثبات توانایی‌های خود بودند.

هر 2 تیم درحالی آماده حضور در دیدار افتتاحیه شده بودند که کسب 3 امتیاز این بازی برایشان ارزش بالایی داشت؛ سپاهانی‌ها قصد داشتند که از همین بازی ابتدایی امتیازات را جمع‌آوری کرده و جایگاه‌شان را به عنوان مدعی قهرمانی تثبیت کنند، شاگردان ساپینتو نیز که فصل گذشته بدون شکست به عنوان قهرمانی رسیده بودند و با 30 بازی بدون بخت رکوردار لیگ به شمار می‌آمدند، قصد داشتند با پیروزی مقابل سپاهان مدعی، رکوردشان را حفظ کرده و شروعی رویایی در لیگ داشته باشند اما به هدفشان دست نیافتند.

سپاهان مقابل استقلال هوشمندانه بازی کرد و از نظر تاکتیکی تیم پخته و کاملی نشان داد؛ مورایس روز گذشته با توجه به ناشناخته بودن شیوه بازی استقلال، ترجیح داد تا بازی را محتاطانه شروع کند و در نیمه دوم با تغییر تاکتیک به موقع تفکراتش را به رقیب هم‌وطن خود غالب کرده و برد ارزشمندی را به دست آورد.

سپاهانِ مورایس، باهوش و صبور

بررسی و آنالیز بازی روز گذشته سپاهان نشان می‌دهد که تیم مورایس، به دنبال اجرای فوتبالی نتیجه‌گرا، با حملات کم تعداد اما به شدت زهردار است؛ سپاهان روز گذشته تیمی باهوش و صبور نشان داد که از نظم تاکتیکی و انسجام تیمی خوبی بهره می‌گرفت و سرعت بالایی در انتقال از فاز دفاع به حمله داشت.

سپاهانی‌ها روز گذشته تیمش را با آرایش اولیه 3_3_4 به میدان آمدند و در ادامه بارها به سیستم 1_3_2_4 تغییر آرایش داده و در فاز دفاعی به شیوه 1_5_4 استفاده می‌کردند. زردپوشان اصفهانی در دقایق ابتدایی بازی سعی داشتند تا با ایجاد فشار روی تیم استقلال، آبی‌پوشان پایتخت را به لاک دفاعی کشانده و با پرس سنگین بازیکنان استقلال را وادار به اشتباه کنند. با این حال شیوه بازی استقلالی‌ها باعث شد تا بازیکنان سپاهان در ادامه تغییر تاکتیک داده و با شیوه 1_3_2_4 بازی کنند.

اولویت اول مورایس گل نخوردن تیمش بود و به همین دلیل تلاش داشت تا با بستن زمین از یک‌سوم میانی زمین خودی، راه را برای حملات استقلال بسته و مانع باز شدن دروازه تیمش شود. سپاهانی‌ها تلاش می‌کردند تا با قطع توپ‌های پیاپی مانع شکل‌گیری حملات استقلال شده و در حملات با انتقال توپ به جناحین و استفاده از سرعت و قدرت حمل توپ دو زوج نورافکن_علی‌نژاد و رضاییان_احمدزاده با نفوذ به طرف مرکز یک‌سوم دفاعی استقلال، از فضای خالی پشت مدافعان کناری و عمق دفاع این تیم استفاده کرده و به گل برسند.

مورایس، برنده نیمه مربیان

مورایس به درستی تشخیص داده بود که ساختار دفاعی استقلال با مشکل روبه‌رو است و بازیکنان این تیم به ویژه در برگشت‌ها ضعف دارند و فاصله بین مدافعان مرکزی تیم ساپینتو زیاد است، به همین دلیل در نیمه دوم آرایش تیمش را تغییر داد و بازیکنان سپاهان  تلاش کردند تا با فرار به جناحین و ارسال‌های عرضی، از فضای پشت مدافعان کناری و خلأهای به وجود آمده در عمق دفاع استقلال استفاده کرده و موقعیت‌سازی کنند، نگاهی به بازی نشان می‌دهد که هر دو گل سپاهان با همین شیوه به دست آمده است.

تقابل روز گذشته سپاهان و استقلال را می‌توان به دو نیمه کاملاً متفاوت تقسیم کرد؛ یک نیمه سرد و کسل کننده و نیمه دوم جذاب و تماشایی. بازی در نیمه نخست کیفیت پایینی داشت و بیشتر زمان بازی به درگیری‌های میانه میدان سپری شد، سپاهانی‌ها در خلق موقعیت با مشکل مواجه بوده و روند انتقال توپ این تیم کامل نبود. نقطه ضعفی که به درستی توسط کادرفنی سپاهانی‌ها تشخیص داده شد و با تغییر تاکتیک به موقع روند حرکتی سپاهان تغییر چشم‌گیری کرد.

سپاهان در نیمه دوم نمایش بدون نقصی ارائه داده و در فاز هجومی خوب ظاهر شد. شاگردان مورایس در نیمه دوم موقعیت‌های خطرناکی را خلق کردند و از موقعیت‌های به وجود آمده نیز به خوبی بهره بردند. زردپوشان اصفهانی روز گذشته در اکثر پارامترهای فوتبال هجومی از جمله سرعت انتقال توپ، تعداد پاس، پاس‌های صحیح و نرخ بهره‌وری از موقعیت عملکرد قابل توجهی را به جای گذاشتند. سپاهانی‌ها روز گذشته 7 بار به سمت دروازه استقلال شوت زدند که از این تعداد 4 شوت آنها درون چارچوب بود و 2 گل به دست آوردند، نکته‌ای که نشانگر نرخ بالای بهره‌وری بازیکنان سپاهان از موقعیت‌های خلق شده است.

زردپوشان اصفهانی در فاز دفاعی نیز خوب ظاهر شده و نمایش کم‌ اشتباهی داشتند. عمق خط دفاعی سپاهان در نیمه نخست تا حدودی متزلزل نشان داد و بازیکنان استقلال با هدف قرار دادن آن در حملات، چند موقعیت گل به وجود آوردند که مظاهری با واکنش‌های به‌موقع مانع گلزنی آنها شد. در نیمه دوم شرایط سپاهان در فاز دفاعی نیز بهبود یافته و شاگردان ساپینتو نتوانستند کار خاصی از پیش ببرند.

نکته قابل توجه بازی روزگذشته سپاهانی‌ها، سرعت بالای آنها در انتقال از فاز دفاع به حمله بود؛ زردپوشان اصفهانی هر دو گل‌شان را در شرایطی به ثمر رساندند که استقلال در فاز حمله بود اما شاگردان مورایس با توپ‌گیری درست و ارسال دو پاس بدون نقص توانستند از زیر فشار حملات استقلال خارج شده و بلافاصله به فاز حمله تغییر آرایش دهند و به سرعت خودشان را به محوطه جریمه رقیب برسانند.

یکی دیگر از پوئن‌های مثبت تیم مورایس برخورداری از نظم تاکتیکی و انسجام تیمی بود که با توجه به تغییرات گسترده‌ سپاهان، قابل توجه به نظر می‌رسد.

انتخاب تاکتیک اشتباه، بلای جان استقلال

در آن سو استقلال نتوانست در قامت یک مدعی ظاهر شود؛ ساپینتو روز گذشته استقلال را با سیستم 3_4_3 راهی میدان کرده و با اتکاء به تعداد بالای هافبک‌هایش در میانه میدان، فضاهای حرکتی زردپوشان در عرض زمین را ببندد و از فاصله به وجود آمده بین خط هافبک و حمله سپاهان نهایت بهره را برده و با استفاده از قدرت بالای خط حمله استقلال در اجرای پرسینگ و حمل توپ، فشار زیادی به تیم مورایس وارد آورد. با این حال تیم ساپینتو از نظر تاکتیکی به هماهنگی نرسیده و بازیکنان این تیم در انجام وظایف‌شان سرگردان بودند.

استقلالی‌ها روز گذشته به دنبال پیروزی بودند و بی‌مهابا حمله می‌کردند با این حال ساختار دفاعی منسجم سپاهان و پرس دقیق زردپوشان اصفهانی باعث شده بود که اکثر حملات آبی‌پوشان پایتخت زهر لازم را نداشته باشد. از طرف دیگر استقلالی‌ها در فاز دفاعی با مشکلات زیادی مواجه هستند مدافعان این تیم در بازگشت به عقب کند عمل می‌کردند.سپاهان در طول نیمه نخست آنالیز کاملی از شیوه بازی استقلال به دست آورده بود و در طول بازی تمام راه‌های نفوذ این تیم را بسته و نیروی هجومی آبی‌ها را به خوبی کنترل کردند.

انتخاب تاکتیک اشتباه مهم‌ترین فاکتور در عدم نتیجه‌گیری استقلال مقابل سپاهان بود؛ شاگردان ساپینتو قصد داشتند تا با اجرای فوتبال مالکانه و بازیسازی بازی از عمق خط دفاع، با شکل‌دهی موج‌های حملات پی‌درپی و پر‌ تعداد مدافعان تیم مقابل را وادار به اشتباه کرده و با به دست آوردن گل برتری سعی در اداره بازی کنند، اتفاقی که با توجه به قدرت بالای حفظ توپ حریف در کنار شناخت دقیق تیم مورایس از نقاط ضعف و قوت استقلال، عملاً رخ نداد تا در نهایت آبی‌پوشان پایتخت تن به شکست دهند.

در مجموع می‌توان دلایل موفقیت سپاهان را در 4 فاکتور انتخاب تاکتیک درست، آنالیز دقیق از شیوه بازی استقلال، نظم تاکتیکی و آهنگ حرکتی بهتر زردپوشان و بازی‌خوانی درست مورایس خلاصه کرد.

نورافکن: امسال شرایط برای سپاهان متفاوت است/ ما تابع کاپیتان‌های تیم ملی هستیم زارع: با شکست استقلال مقابل سپاهان کار ما سخت‌تر شد/ رفته رفته شرایط بهتری پیدا خواهیم کرد حاشیه دیدار استقلال - سپاهان| اعتراض و لگد ساپینتو به بطری آب

 

مورایس: وظیفه مربی ایجاد تعادل است

به گزارش  خبرگزاری تسنیم ، ژوزه مورایس پس از پیروزی 2 بر صفر سپاهان مقابل استقلال در هفته نخست لیگ برتر اظهار داشت: بازی عادی و کلاسیکی را دیدیم که آسان نبود. اگر هم دیدار اول لیگ هم باشد، سخت‌تر و بدتر می‌شود.

«تیمی که در خانه خود بازی می‌کند، محکوم به برد است و روی بازیکنان استقلال فشار وجود داشت.» وی ضمن بیان این جمله گفت: در نیمه اول تلاش کردیم فضاها را ببندیم و بازی را کنترل کنیم. می‌خواستیم از موقعیت‌هایی که به وجود می‌آوریم، استفاده کنیم. در 10 دقیقه اول توانستیم تعادل را به وجود بیاوریم و زمانی که استقلال بازی را در اختیار گرفت، از لحاظ بازپس‌گیری توپ توانستیم موفقیت خود را نشان دهیم. در آن لحظات خوش‌شانس بودیم که گلی دریافت نکردیم.

سرمربی سپاهان با اشاره به تغییراتی که در تیمش به وجود آورد، تصریح کرد: بین دو نیمه تغییراتی به وجود آوردیم و جای‌گیری بازیکنان را درست کردیم. توانستیم فشار خود را افزایش دهیم و روی ضد حمله به گل رسیدیم. جبران برای تیمی که در چنین دیدارهایی گل می‌خورد، سخت است؛ به‌ویژه زمانی که هواداری ندارید که از شما حمایت کند.

مورایس با بیان اینکه سپاهان برد شیرینی به دست آورده است، خاطرنشان کرد: قبلاً هم آدم خوش‌شانسی بودم و امروز هم خوش‌شانس بودم که برنده این بازی بدون تماشاگر باشم. نمی‌توانم بگویم بازیکنان ما هم خیلی خوب بودند، اما به آنها تبریک می‌گویم.

سرمربی سپاهان با اشاره مجدد به شانس خوب طلایی‌پوشان عنوان کرد: خیلی خوش‌شانس بودیم که بازی بدون تماشاگر بود؛ چون ممکن بود شرایط به گونه دیگری رقم بخورد. با این حال اگر ورزشگاه پُر از تماشاگر بود، همین روند را طی می‌کردیم و کارمان را با همین روال انجام می‌دادیم.

مورایس در این مورد که سپاهان موقعیت چندانی به استقلال نداد، اظهار داشت:‌ وظیفه مربی ایجاد تعادل است و تلاش می‌کنیم همیشه تعادل را حفظ کنیم. نباید هیچ‌وقت اندازه خودمان از دست بدهیم و این روندی است که یک تیم باید حفظ کند. از لحاظ دفاعی انسجام داشتیم، اما به این فکر نمی‌کنیم که حریف می‌توانست چه تعداد موقعیت گلزنی خلق کند. هدف ما بازپس‌گیری توپ برای گلزنی بود و این تنها تفکر ما محسوب می‌شد.

ساپینتو: سپاهانی‌ها منتظر اشتباه ما بودند

به گزارش خبرگزاری تسنیم ، ریکاردو ساپینتو پس از شکست 2 بر صفر تیمش مقابل سپاهان در نشست خبری اظهار داشت: در نیمه اول خوب بودیم. تیم حریف موقعیت زیادی نداشت و فقط یک موقعیت داشت. کنترل ما خوب بود و سپاهانی‌ها فقط منتظر این بودند که ما اشتباه کنیم و از آن استفاده کنند.
وی ادامه داد: سپاهانی‌ها منتظر اشتباه ما بودند و از این اشتباهات هم استفاده کردند. بعد از اینکه گل اول را خوردیم تمرکزمان را از دست دادیم و گل دوم هم کار را برای‌مان خیلی سخت کرد. همانطور که قبلاً گفتم داور یک پنالتی ما را نگرفت. ما نباید از این اشتباهات کوچک مقابل این تیم‌ها داشته باشیم. امیدوارم در آینده بتوانیم خوب کار کنیم و با تمرکز بالا عملکردمان را بهبود ببخشیم.

«وقتی از حریف خود عقب افتادید با سیستم چهار دفاعی بازی کردید، آیا این می‌تواند سرآغازی برای بازگشت به سیستم چهار دفاعی مورد علاقه شما باشد؟»، ساپینتو در پاسخ به این سؤال تصریح کرد: ما سیستم‌مان را به 1-3-2-4 تغییر ندادیم؛ ما سیستمی که بازی می‌کردیم و تغییر دادیم 2-3-5 بود. ما در سه چهار هفته‌ای که در تمرینات بودیم روی این کارها زیاد تمرین کرده بودیم. در فاز دفاعی هم خوب بودیم. عارف می‌توانست خوب نفوذ کند و جلالی‌راد هم می‌توانست برتری زیادی ایجاد کند. جعفر سلمانی و پیمان بابایی هم می‌توانستند تهاجمی‌تر کار کنند. ما با دو هافبک کارمان را ادامه دادیم، ولی متأسفانه بعد از گل دوم ذهنیت‌مان را از دست دادیم. با پنالتی هم که نگرفتند می‌توانستیم به بازی برگردیم، ولی این امکان ایجاد نشد.

وی در واکنش به سؤالی در این‌باره که استقلال بعد از دریافت گل دوم برنامه‌ای برای رسیدن به دروازه حریف نداشت، توضیح داد: زمانی که گل دوم را دریافت کردیم، حریف از جلو شروع به پرس کرد و ما نمی‌توانستیم کاری انجام دهیم. ما سانترهای خوبی کردیم، ولی در تمام کردن نتوانستیم خوب عمل کنیم. به حد کافی خوب ظاهر نشدیم. من نیمه اول بازی را دوست داشتم تا زمانی که گل خوردیم. باید سعی کنیم تا پیشرفت لازم را داشته باشیم.

انتهای پیام/170/ی

صرافی ارز دیجیتال

منبع: تسنیم

کلیدواژه: سپاهان مقابل استقلال شیوه بازی استقلال زردپوشان اصفهانی انتخاب تاکتیک نظم تاکتیکی مقابل سپاهان فاز دفاعی نیمه دوم سپاهانی ها تیم مورایس روز گذشته خوش شانس گل دوم

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tasnimnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تسنیم» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۷۳۳۴۳۳ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

گل محمدی: در این شرایط شاد کردن دل هواداران اهمیت دارد / ارزش پیروزی مقابل سپاهان خیلی زیاد است

گل محمدی می گوید بازیکنان با تمرکز بالایی بازی خواهند کرد.

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس گفت: بازی حساسی مقابل سپاهان داریم و این تیم همیشه برای ما قابل احترام است.

به گزارش طرفداری، یحیی گل‌محمدی سرمربی تیم پرسپولیس در نشست خبری پیش از دیدار تیمش مقابل سپاهان در خصوص این بازی اطهار داشت:

خوشحالم که به شهر زیبای اصفهان آمدم. از هواداران خودمان در اصفهان ممنون هستم که امروز استقبال خوبی از ما انجام دادند. ما فردا بازی حساسی با سپاهان داریم و این تیم همیشه برای ما قابل احترام است.

وی افزود:

بازی فردا برای هر دو تیم دیدار سختی خواهد بود و بازی راحت و آسانی برای هیچ کدام از تیم‌ها نخواهد بود. سعی کردیم بعد از اتفاقات بازی قبل از لحاظ روحی روانی آماده شویم. ما تمرینات خوبی در این مدت داشتیم و آنالیز خوبی هم از سپاهان انجام دادیم. سپاهان رقیب همیشگی ما در سال‌های اخیر بوده و این سه امتیاز بسیار مهم است. با همه قوا و با تمرکز تا جایی که بتوانیم در همه خطوط تلاش خواهیم کرد اما سپاهان تیم خطرناکی است و همه می‌دانیم ارزش این سه امتیاز زیاد است.

سرمربی پرسپولیس در خصوص اینکه این تیم شرایط سختی پشت سر گذاشته گفت:‌

ما آماده هستیم و یکی دو جلسه تمرین خوب انجام دادیم. در این شرایط شاد کردن دل هواداران اهمیت دارد و بازیکنان با تمرکز بالایی بازی خواهند کرد. موارد فنی را بررسی کردیم و اجرای آن می‌تواند به تیم کمک کند. همه بازیکنان انگیزه بالایی برای این بازی دارند و می‌خواهند به هواداران شادی هدیه کنند.

گل‌محمدی در خصوص آخرین وضعیت امید عالیشاه ادامه داد:

امید به این بازی نمی‌رسد و به همین دلیل با ما به اصفهان نیامده اما شرایطش بهتر شده است و امیدوارم به زودی به ما ملحق شود.

وی در مورد اینکه آیا فوتبال اهمیت خودش را بعد از اتفاقات اخیر پیدا کرده،‌گفت:

فوتبال برای همه ما مهم است و می‌تواند الهام‌بخش باشد. بخش بزرگی از جامعه با برد خوشحال و با باخت ناراحت می‌شوند و ما این رسالت را داریم تا هواداران خودمان را خوشحال کنیم و خدا را شاکرم که بخشی از این مسائل هستیم. نتایج روی جامعه تأثیرگذار است هر چند که ما امسال خوب بازی کردیم و نتایج خوبی گرفتیم. از شروع فصل کیفیت خوبی داشتیم و این نتیجه‌گیری می‌تواند شادی را به جامعه برگرداند.

اخبار داغ 

سرمربی پورتو: مهدی طارمی مثل گذشته خوشحال نیست! اولین تصویر از حسین ماهینی پس از آزادی عبور بایرن مونیخ از رئال مادرید؛ 31 بازی شکست ناپذیری در مرحله گروهی لیگ قهرمانان سرجی روبرتو: خشمگینم چون خود داور هم قانون هند پنالتی را دقیق نمی‌داند!

دیگر خبرها

  • مورایس: من مرد هستم، پای قراردادم با سپاهان می‌مانم!
  • مورایس: بازی با پرسپولیس متفاوت با استقلال است
  • مورایس: همه برد می‌خواهند اما حریف فردا پرسپولیس است نه استقلال!
  • مواریس: بازی با پرسپولیس یک نبرد کلاسیک است
  • مواریس: بازی با پرسپولیس یک نبرد کلاسیک است/ مردانه به قراردادم با سپاهان پایبند هستم
  • گل محمدی: در این شرایط شاد کردن دل هواداران اهمیت دارد / ارزش پیروزی مقابل سپاهان خیلی زیاد است
  • گل محمدی: با پیروزی مقابل سپاهان شرایط روحیه تیم بهتر می شود
  • استقلال قدرتمند است و محترم/ باشگاه ماجرای ساپینتو را مدیریت کند
  • دو سورپرایز مورایس مقابل هوادار (عکس)
  • سوژه روز؛ وقتی ساپینتو مرد نیمه مربیان لقب گرفت