Web Analytics Made Easy - Statcounter

تئاتر شهر مدتهاست که در محاصره انواع و اقسام آسیب های اجتماعی قرار گرفته است، از سارق تا معتاد کارتن خواب از دستفروشان متعدد و متنوع تا...؛ محاصره ای که هیچ تناسبی با فضای هنری و فرهنگی تئاتر شهر ندارد و نگرانی و دغدغه بسیاری از مردم و اهالی هنر را فراهم کرده است.

به گزارش ایسنا، مدتهاست که مدیران تئاتر شهر که یکی از مهمترین مراکز نمایشی کشور است از تبلور انواع و اقسام آسیب‌های اجتماعی در اطراف این ساختمان گلایه دارند؛ اما با درگیری خونینی که اواخر سال گذشته در محدوده تئاتر شهر رخ داد، این مطالبه به دغدغه جدی بدل شد؛ بگونه‌ای که در این میان بارها جامعه تئاتری گله کرده‌ که وضعیت محیط پیرامون تئاتر شهر به هیچ عنوان در شأن این مجموعه نیست.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

فضای نازیبا و ناامن و البته غیر فرهنگی که هیچ تناسبی با هویت تئاتر شهر ندارد.

اعتراض ها ادامه داشت تا اینکه محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از مجموعه تئاتر شهر این مجموعه را شناسنامه فرهنگی و هنری شهر تهران معرفی کرده و از تلاش برای ساماندهی همه جانبه مجموعه هنری- تاریخی تئاتر شهر خبر داده و حفظ محدوده و حریم تئاتر شهر آنهم با کمک شهرداری تهران را نکته اول در ساماندهی مجموعه تئاتر شهر دانست و حتی سید محمد جواد طاهری رییس مجموعه تئاتر شهر نیز در این باره گفته بود: نگرانی اهالی هنر در مورد آسیب‌های وارده احتمالی به ساختمان تئاتر شهر توسط معتادان متجاهر کاملا به حق است و  در تلاش هستیم با کمک دولت و مدیریت شهری تهران اقدامات لازم را در زمینه محافظت از بنای ساختمان تئاتر شهر انجام دهیم.

وی با تاکید بر استمرار و برنامه ریزی موثر و مناسب برای اجرای رویدادهای فرهنگی هنری در محوطه تئاتر شهر افزوده بود: متاسفانه علی رغم تمام تلاش‌های صورت گرفته بازهم شاهد آسیب رسیدن به اطراف ساختمان تئاتر شهر هستیم و از سوی دیگر هم وجود آسیب‌های اجتماعی در اطراف ساختمان، اهالی هنر و دوستداران تئاتر را نگران کرده است؛ امیدواریم بتوانیم با کمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شورای اسلامی شهر تهران و شهرداری تلاش ها در جهت حفظ سلامت ساختمان تئاتر شهر را  به سرانجام برسانیم.

دغدغه و نگرانی های تئاتری ها برای تئاتر شهر، سبب شد که برای حل کردن مشکلات فضای بیرونی که تنها به وزارت ارشاد مربوط نمی‌شود، نهادی متولی همچون شهرداری، سازمان میراث فرهنگی و ....پای کار آید تا با هماهنگی، فکری به حال این روزهای غیر هنری تئاتر شهر کنند. علیرضا نادعلی رئیس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران در گفت وگو با ایسنا، در مورد ورود مدیریت شهری به ساماندهی فضای پیرامونی تئاترشهر می گوید: مدیران مجموعه تئاترشهر و مدیرکل حوزه نمایشی وزارت ارشاد چه در دوره قبل و چه در دوره فعلی مدیریت شهری از شورا درخواست داشتند که به این مجموعه برای ساماندهی فضای پیرامونی کمک کنند.


وی با بیان اینکه پهنه اطراف مجموعه تئاترشهر در حوزه استحفاظی شهرداری منطقه ۱۱ است و این در حالی است که بوستان دانشجو با تئاترشهر به هم پیوستگی دارد، ادامه می دهد: عملا مشارکت مالی و معنوی مدیریت شهری در ساماندهی فضای پیرامونی تئاتر شهر لازم است و باید هم افزایی بین وزارت ارشاد و شهرداری تهران در این زمینه رخ دهد. 

نادعلی با تأکید بر اینکه ما بنا به درخواست دوستان مان در مجموعه تئاترشهر و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وارد شدیم، می‌افزاید: با اتکا به خردورزی جمعی اقدامات مثبتی در خصوص ساماندهی فضای پیرامونی تئاترشهر رخ خواهد داد. 

وقتی صحبت از ساماندهی می شود برخی تصور می کنند که قصد دیوارکشی داریم اما این گونه نیست بلکه می توان با استفاده از المان هایی حریم تئاتر شهر را حفظ کرد.
رئیس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه ساماندهی به معنای دیوارکشی نیست، خاطر نشان می‌کند: وقتی صحبت از ساماندهی می شود برخی تصور می کنند که قصد دیوارکشی داریم اما این گونه نیست بلکه می توان با استفاده از المان هایی حریم تئاترشهر را حفظ کرد.


نادعلی با تأکید بر اینکه مجموعه تئاترشهر یکی از آثار فاخر هنری و کانون مرکزی تئاتر تهران و بلکه کشور است که این روزها در محاصره انواع و اقسام آسیب های اجتماعی قرار گرفته، می‌گوید: دستگیره درهای تئاترشهر به سرقت رفته است و اگر دور دیوار بیرونی تئاترشهر بگردید آثار سوختگی و سیاهی ناشی از شب ماندگی معتادان کارتن خواب و افراد بی خانمان را بر پیکره تئاترشهر می بینید و این اتفاقات در حالی است که این بنا میراثی است. 


وی با تأکید بر اینکه این بنا در آبادی دورافتاده یا دشت و صحرا نیست بلکه در مجاورت پرترددترین چهارراه کشور یعنی چهارراه ولی‌عصر (عج) است، می‌افزاید: متأسفانه به اندازه کافی در نگهداشت این مجموعه دقت نشده است و این در حالی است که این مجموعه فرهنگی پمپاژ فرهنگی و هنری به کل کشور را انجام می دهد و تأثیرگذاری آن نه در سطح تهران؛ بلکه در سطح کشور است. 


نادعلی ادامه می‌دهد: علاوه بر مسائل و مشکلات حضور معتادان متجاهر و کارتن خواب و سرقت از این مجموعه، شاهد حضور گسترده دست فروشان در این محدوده هستیم که وضعیت نامناسبی را ایجاد کرده و کلا کارکرد تئاترشهر را تحت شعاع خود قرار داده است و این در حالی است که بوستان دانشجو نیز محلی برای بروز بزه و آسیب های اجتماعی شده و از آنجایی که در مجاورت تئاترشهر قرار دارد، اثرات منفی بر روی مجموعه تئاترشهر را تشدید کرده و باید برای این مجموعه فکری اندیشیده شود؛ اما بحث حصار و دیوارکشی مطرح نیست. 


وی با تأکید بر اینکه می‌توان از طریق سازه‌ها و المان‌های شهری حریم‌ها را مشخص کرد بدون اینکه حصار و دیواری کشیده شود، می گوید: دقت داشته باشید که باید برای تئاترشهر چاره اندیشی کرد چرا که بسیاری از رویدادهای فرهنگی در این مجموعه اتفاق می افتد و برگزاری برخی مراسمات نیز نیازمند محیط باز است و عملا کارکرد تئاترشهر نیز با دیوارکشی همخوانی ندارد؛ اما باید حریمی برای تئاترشهر ایجاد شود و از این وضعیت فعلی خارج شود. 


نادعلی با تأکید بر اینکه تصمیمات کمیته تئاترشهر مستلزم آن است که پلیس، وزارت بهداشت، شهرداری منطقه ۱۱ و سازمان زیباسازی وارد شوند، می افزاید: باید فکری درست و علمی برای وضعیت پارک و تئاترشهر اندیشیده شود و به دور از افراط و تفریط این منطقه فرهنگی ویژه‌ای را که چند سالی است درگیر انواع و اقسام آسیب ها شده، نجات داد. 


وی با بیان اینکه وضعیت فعلی تئاترشهر موجب نگرانی اهالی هنر شده، می‌گوید: مردم، دانشجویان و... می‌خواهند از فضای سبز و هنری مجموعه تئاترشهر در چهارراه ولیعصر استفاده کنند اما شرایط فعلی این اجازه را به آن‌ها نمی‌دهد پس باید برای بهبود فضای پیرامونی تئاترشهر نگاه فرابخشی داشت و همه را پای کار آورد تا اوضاع به وضعیت مطلوبی برسد. 

باید فکری درست و علمی برای وضعیت پارک و تئاترشهر اندیشیده شود و به دور از افراط و تفریط این منطقه فرهنگی ویژه‌ای را که چند سالی است درگیر انواع و اقسام آسیب ها شده، نجات داد. 

این عضو شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه امیدواریم تا آخر سال نمونه هایی از ساماندهی و بهبود فضای اطراف تئاترشهر برای مردم قابل رویت باشد، اظهار می‌کند: شهرداری تهران ساماندهی فضای آسیب های اجتماعی در شهر را جدی گرفته است؛ اما کار بسیار سختی است چرا که با انسان هایی مواجه هستیم که آسیب دیده هستند و نمی‌توان برای همه آن ها نسخه واحدی پیچید بلکه هر کدام از آن ها نیازمند یک کار سخت و پیچیده هستند. 


نادعلی تأکید می کند: مشکلات اجتماعی، دستفروشی، دزدی، دعواها و قمه کشی های اطراف تئاترشهر اصلا در شأن این فضای فرهنگی نیست و نباید مسئله را در حد یک دیوارکشی ساده انگاری کنیم؛ بلکه حل مشکلات پارک دانشجو و تئاترشهر نیازمند کار کارشناسی و ورود همزمان پلیس، وزارت بهداشت و شهرداری است چرا که در شأن تهران نیست که در پرترددترین نقطه اش یک مکان هنری به وضعیت فعلی دربیاید که انواع و اقسام آسیب های اجتماعی در آن بروز کند. 
 


انتهای پیام

صرافی ارز دیجیتال

منبع: ایسنا

کلیدواژه: علیرضا نادعلی تئاتر شهر شهرداري تهران شوراي شهر تهران فضای پیرامونی تئاتر آسیب های اجتماعی ساختمان تئاتر شهر مجموعه تئاترشهر مجموعه تئاتر مدیریت شهری اهالی هنر شهر تهران

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.isna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایسنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۷۳۳۵۳۰ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

نقش اورژانس اجتماعی در مواجهه با اغتشاشات

به گزارش خبرنگار مهر، وظیفه و کارکرد اورژانس اجتماعی، پذیرش افراد آسیب دیده، در معرض آسیب و کودکان کار است که اغلب به صورت «خود معرف» در این مراکز پذیرش می‌شوند. در واقع، اورژانس اجتماعی، کارکرد تنبیهی ندارد و صرفاً به شکل اقدامات و خدمات حمایتی عمل می‌کند.

در اغتشاشات اخیر، برخی از دستگیرشدگان، افراد جوان هستند که بر اساس رفتارهای هیجانی و احساسی، وارد ماجرا شده‌اند.

یکی از پیشنهادات تنبیهی این دسته از دستگیرشدگان، ارجاع آنها به اورژانس اجتماعی است که با واکنش کارشناسان حوزه آسیب‌های اجتماعی همراه شده است.

مجید ابهری آسیب شناس و متخصص علوم رفتاری و اجتماعی در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید جامعه انسانی با تدابیر و ضوابط خاص امور فرهنگی و اجتماعی، اقتصادی و قضائی در مسیر عادی و طبیعی خود حرکت می‌کند که بدون این معیارها هرج و مرج به جامعه حکمفرما می‌شود.

ضرورت وجود اورژانس اجتماعی به عنوان همکار برای نیروهای انتظامی و امنیتی

وی ادامه داد: یکی از ابزارهای تنبیهی در جامعه در مقابل بزهکاری‌ها، زندان است که باید مشابه دانشگاه بازسازی برای افراد خطاکار باشد ولی متأسفانه در بسیاری از کشورها از جمله جامعه ما زندان نه تنها باعث اصلاح بزهکاران نمی‌شود بلکه به تجربه و اندیشه‌های مجرمانه آنها می‌افزاید بخصوص در طیف سنی نوجوانان و جوانان، زندان ابزار مناسبی نبوده و علاوه بر نشان دار شدن این طبقات سنی در جامعه، پایه گذار سوابق بعدی آنها نیز می‌شود.

این آسیب شناس اجتماعی تاکید کرد: در بسیاری از جوامع کیفرهای جایگزین برای سنین زیر ۱۸ سال در نظر گرفته می‌شود که می‌تواند از نظر بازسازی شخصیت و بازپروری تربیتی مؤثرتر و مفیدتر از مجازات‌های فعلی باشد. در ۴۰ سال گذشته بنده و همکارانم بحث مجازات‌های جایگزین مانند خدمات اجتماعی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، کارآموزی‌های کلاسیکی که سازمان‌های اجتماعی مانند بهزیستی و تشکل‌های غیردولتی می‌توانند ارائه دهند را مطرح کرده‌ایم به طوری که افراد بتوانند به جای حضور در زندان و افزایش تجارب بزهکارانه، اینگونه دوره‌ها را طی کرده که هم برای جامعه و هم برای خود و خانواده‌هایشان مفید واقع شود.

ابهری گفت: به عنوان مثال وجود اورژانس اجتماعی در کشور می‌تواند اهرم مناسبی به عنوان همکار برای نیروهای انتظامی و امنیتی باشد تا از سوابق بزهکارانه در این طیف سنی جلوگیری نماید.

اورژانس اجتماعی یک برنامه اجتماعی است

سید حسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص اینکه آیا امکان مراجعه و حضور افراد حاضر در اغتشاشات در اورژانس اجتماعی و استفاده از خدمات روانشناختی و اجتماعی وجود دارد یا خیر گفت: اورژانس اجتماعی، یک برنامه اجتماعی است و با این کار مردم راحت‌تر به آن مراجعه می‌کنند چون می‌دانند که پرونده‌ای تشکیل نمی‌شود اما کسانی که به هر دلیل نیازمند به خدمات و حمایت‌های روانی و اجتماعی هستند می‌توانند داوطلبانه از خدمات این مراکز استفاده کنند.

پذیرش معترضان در اورژانس اجتماعی فقط با حکم قضائی

محمدرضا حیدرهایی سرپرست دفتر آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص فعالیت اورژانس اجتماعی گفت: سازمان بهزیستی صرفاً متولی زنان و دختران آسیب دیده و یا در معرض آسیب اجتماعی است و همچنین متولی کودکان کار و خیابانی زیر ۱۸ سال است.

وی با اشاره به اینکه ورود اورژانس به موضوع آسیب‌های اجتماعی از سه طریق انجام می‌شود، گفت: اول اینکه افراد به روش خود معرف مراجعه می‌کنند و در مرحله بعد تماس تلفنی و یا اطلاع افراد و شهروندان است. سومین روش نیز از طریق مرجع قضائی به اورژانس اجتماعی افراد آسیب دیده و یا در معرض آسیب معرفی می‌شوند و پرونده آنها به مرکز ارجاع داده می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که افرادی که در اغتشاشات شرکت می‌کنند آیا اورژانس اجتماعی ظرفیت کافی برای پذیرش آنها را دارد یا خیر گفت: در صورتی که مراجع قضائی به فرد در معرض آسیب یا آسیب دیده حکم بدهند سازمان بهزیستی می‌تواند به آنها خدمات روانشناسی و مددکاری ارائه دهد اما صرف اینکه اورژانس اجتماعی آنها را پذیرش کند به تنهایی وجود ندارد و فقط با حکم قضائی امکان پذیر است.

وی گفت: در این صورت می‌توانند از خدمات روانشناسی و مددکاری توسط مددکاران بهزیستی استفاده کنند.

ضرورت نقش‌آفرینی اورژانس اجتماعی در ارائه مشاوره‌های روانشناسانه به معترضان

به نظر می‌رسد با توجه به ظرفیت‌های موجود در اورژانس اجتماعی و ارائه خدمات به لحظه و مؤثر روانشناسانه و مشاوره‌ای، سازمان بهزیستی باید طرحی را آماده کند تا بسیاری از افرادی که به صورت هیجانی یا ناآگاهانه قدم در مسیر اشتباه اغتشاشات گذاشته‌اند، به صورت صحیح راهنمایی شوند و گره‌های فکری آنها را باز شود.

حال این اقدام بنا به گفته حیدرهایی اگر نیاز به دستور قضائی وجود دارد، این وظیفه سازمان بهزیستی است که پیگیر این موارد شود و پس از آن با توجه به احساس نیاز جامعه به اینگونه خدمات به خصوص در این شرایط دستگاه قضائی همکاری کامل را باید داشته باشد.

کد خبر 5602382

دیگر خبرها

  • نقش اورژانس اجتماعی در مواجهه با اغتشاشات
  • معرفی کتاب|دغدغه‌های اجتماعی آقای نویسنده در بازار کتاب
  • دادستان یزد: تضعیف نیروهای نظامی و انتظامی به ثبات و امنیت جامعه ضربه می‌زند
  • ترويج ورزش محرک توسعه فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي است
  • بازگشایی ۲ مدرسه آسیب‌دیده اغتشاشات زاهدان تا روز شنبه
  • فارس من| کشف حجاب مجازی سلبریتی‌ها بی‌جواب نماند
  • وزارت خارجه از میدان مشق می‌‌رود/ بیمه ۱۰ هزار نفر از فعالان صنایع دستی
  • ناتوی فرهنگی در بستر فضای مجازی، نسل جوان را مدیریت می‌کند
  • توکلی: هنرمندان باید برای اظهار نظر در فضای مجازی سواد رسانه‌ای داشته و آگاه باشند
  • خوش گذرانی رامبد جوان و همسر سومش در کانادا + عکس داغ | تیکه 18+ آقای بازیگر به زن رامبد تو برنامه زنده + فیلم