Web Analytics Made Easy - Statcounter

به گزارش تسنیم به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه؛ چند روزی است که شبکه اینترنشنال ادعاهایی درباره یک پرونده قضائی در ساوجبلاغ مطرح می‌کند. اینترنشال گزارش سوخته خود را به‌گونه‌ای روایت می‌کند که این پرونده برای اولین بار از سوی این رسانه سعودی رسانه‌ای شده است و برای اولین بار به اسناد و تصاویر دادگاه این پرونده دست پیدا کرده است و آنها را منتشر می‌کند.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

این در حالی است که پرونده مورد اشاره مدت‌ها پیش از سوی دستگاه قضائی به‌صورت جدی پیگیری شد و دادگاه آن سال گذشته به‌صورت علنی برگزار شد و بر اساس دستور ریاست قوه قضائیه و در اجرای قانون آیین دادرسی کیفری جزییات روند دادگاه، اسامی متهمین و تصاویر آن نیز در رسانه‌ها منتشر شد.

از ویژگی جلسه دادگاه برگزارشده در سال 1400 این بوده است که بسیاری از شاکیان به‌صورت ویدئوکنفرانس در دادگاه بودند و حال شبکه سعودی در گافی اعلام کرده است که اطلاعاتش برای اولین بار منتشر می‌شود و طوری وانمود می‌کند که دادگاه غیرعلنی بوده است! در حالی که نه‌تنها دادگاه علنی بود حتی با اجازه رئیس قوه قضائیه و در اجرای قانون آیین دادرسی کیفری تصاویر و اسامی متهمین در جلسه دادگاه و در رسانه‌ها اعلام شد؛ همچنین حکم این پرونده نیز همان اسفندماه 1400 منتشر و رسانه‌ای شده است.

بنابراین گزارش، جلسه رسیدگی به پرونده کثیرالشاکی فروش خودرو (کلاهبرداری شبکه‌ای) روز یکم اسفند 1400 در دو نوبت صبح و عصر به‌ریاست قاضی حسین سعیدی در شعبه 104 کیفری 2 دادگستری شهرستان ساوجبلاغ برگزار شد.

براساس کیفرخواست صادره از سوی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان ساوجبلاغ، حسین سامانی‌پور، متهم ردیف‌اول پرونده به‌همراه دیگر متهمان از شکات مرتبط با خود مبالغ متعددی را اخذ و با روش متهم اصلی با مانور‌های متقلبانه مبادرت به بردن مال شکات کرده‌اند.

به‌گفته حسین فاضلی هریکندی، رئیس‌کل دادگستری استان البرز، این پرونده یکی از پرونده‌های کثیرالشاکی استان بود که در نیمه دوم سال 1399 با شکایت حدود 995 نفر تشکیل شد و‌ تحقیقات آن در حال انجام بود و پس از دستور تلفنی رئیس قوه قضائیه در اواخر سال گذشته مبنی بر تسریع در رسیدگی و صدور حکم در خصوص پرونده‌های کثیرالشاکی استان به‌صورت ویژه مورد رسیدگی قرار گرفت.

وی افزود: در این پرونده متهم متواری وجود ندارد و متهمان در بازداشت هستند یا مطابق مقررات با تودیع تأمین متناسب فعلاً تا صدور حکم قطعی آزاد هستند.

حکم به حداکثر مجازات قانونی در رأی بدوی

رئیس‌کل دادگستری استان البرز با اشاره به اینکه در اسفندماه سال قبل برای 18 متهم این پرونده حکم به حداکثر مجازات متناسب قانونی صادر شده است، متذکر شد: علاوه بر احکام حبس، جزای نقدی، رد مال و مجازات‌های تکمیلی، برای اولین بار در کشور و به‌عنوان حکم بدیع، موضوع کاهش ارزش پول در صدور حکم به رد مال مورد توجه دادگاه قرار گرفت و متهمان به پرداخت وجوه دریافتی از مالباختگان با لحاظ کاهش ارزش و قدرت خرید پول به‌نسبت زمان دریافت وجه از شاکیان تا زمان رد آن به مال‌باختگان محکوم شدند.

برگزاری جلسه علنی دادگاه

وی با اشاره به رسیدگی علنی به این پرونده گفت: جلسه رسیدگی به این پرونده به‌صورت علنی با حضور متهمان و برخی از شاکیان در محل دادگاه برگزار شد؛ ضمن اینکه با توجه به تعداد شکات که حدود 703 نفر و بعضاً مقیم شهرهای مختلف بودند و نیز محدودیت اجتماع ناشی از ویروس کرونا، بسیاری از شاکیان با استفاده از سامانه ارتباط الکترونیکی و به‌صورت ویدئوکنفرانس در جلسه دادگاه حضور داشتند و کیفرخواست متهمان توسط دادستان و نماینده وی قرائت و اظهارات شکات حاضر در دادگاه و نیز کسانی که به‌صورت مجازی به‌صورت برخط در جلسه دادگاه بودند استماع و دفاعیات متهمان نیز اخذ شد.

ادعاهای دروغ در مورد برخی از متهمان

عالی‌ترین مقام قضائی استان البرز با رد برخی ادعاهای مطرح‌شده در خصوص برخی از متهمان این پرونده تصریح کرد: به‌خلاف ادعاهای مطرح‌شده، متهم ردیف‌اول این پرونده کارمند یک شرکت خصوصی بوده و کنار آن مداحی هم می‌کرده و ارتباطی با مداحان مطرح و یا نهادهای رسمی کشور نداشته است.

وی در خصوص ادعاهای مطرح‌شده در مورد سایر متهمان پرونده متذکر شد: در مورد یکی از متهمان مطرح شده است که وی از مدافعان حرم است در حالی که چنین موضوعی صحت نداشته است و وی صرفاً کارمند بیمارستانی در نظرآباد بوده است و اصلاً جزو رزمندگان مدافع حرم نیست.

فاضلی‌هریکندی با بیان اینکه در مورد دیگر متهمان نیز ادعاهای کذبی از جمله ارتباط با نهادهای رسمی و یا فرماندهی یگان ویژه یکی از استان‌ها مطرح شده است که صحیح نیست، در عین حال تصریح کرد: همان‌طور که بارها ثابت شده است در دستگاه قضائی ارتباط یا وابستگی با نهادهای حاکمیتی، دولتی، عمومی، حتی قضائی و یا فعالیت در صنف خاص به‌معنای مصونیت نیست و هر کس در هر جایگاهی مرتکب جرمی شود با قاطعیت و بدون تبعیض، اتهام وی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

رسیدگی به پرونده در دادگاه تجدیدنظر

وی با اشاره به تجدیدنظرخواهی برخی از متهمان و شاکیان نسبت به احکام صادره دادگاه بدوی گفت: به تقاضای تجدیدنظرخواهی طرفین در شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان رسیدگی و رأی قطعی دادگاه تجدیدنظر نیز به‌زودی صادر و نتیجه به‌مانند رأی دادگاه بدوی برای عموم اطلاع‌رسانی خواهد شد.

گفتنی است؛ اینترنشنال در گزارش خود مدعی شده است به فیلم‌های اختصاصی این دادگاه دسترسی داشته است، این در حالی است که جلسه دادگاه علنی بود و تعداد زیادی از شکات به‌صورت ویدئوکنفرانس روند بررسی پرونده را مشاهده می‌کردند و امکان ضبط جلسه دادگاه از سوی آنها وجود داشته است.

پرونده مورد اشاره موضوعی نبوده است که غیرعلنی به آن رسیدگی شده باشد و هر فردی با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت می‌تواند به تمام جزئیات آن دست پیدا کند.

ادعای اینترنشنال مبنی بر اینکه برای اولین بار این پرونده را رسانه‌ای کرده و براساس آن یک گزارش ویژه تهیه کرده است، دروغ بوده و یک رسوایی جدید برای مدیران این شبکه ضدایرانی است، چراکه دستگاه قضائی پیش‌تر این پرونده را مورد رسیدگی ویژه قرار داده است و مراحل رسیدگی به آن نیز با جزئیات در رسانه‌های کشور منتشر شده است.

صرافی ارز دیجیتال

منبع: الف

کلیدواژه: برای اولین بار جلسه دادگاه قوه قضائیه مطرح شده

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.alef.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «الف» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۷۳۳۹۰۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

رسیدگی به دو پرونده در دادگاه مطبوعات

احمد مومنی راد بیان کرد: امروز دوشنبه ۱۱ مهرماه ۱۴۰۱ در شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی دو پرونده رسیدگی شد.

وی افزود: هیئت منصفه بعد از بررسی پرونده‌ها و مطالعه اسناد و مدارک و استماع سخنان طرفین و پس از شور و مشورت، نظرات خود را صادر کرد.

سخنگوی هیئت منصفه دادگاه مطبوعاتی و سیاسی گفت:پرونده اول مربوط به مدیر مسئول پایگاه خبری طرفداری به اتهام نشراکاذیب و مطالب خلاف واقع بود که هیئت منصفه دادگاه مطبوعات در اتهام مذکور باتفاق آرا متهم را مجرم دانست و باتفاق آرا وی را مستحق تخفیف دانست.

مومنی راد بیان کرد: در پرونده دوم متهم تقاضای استمهال کرد و دادگاه با این درخواست موافقت کرد. رسیدگی به این پرونده به وقت دیگری موکول شد.

باشگاه خبرنگاران جوان اجتماعی شهری

دیگر خبرها

  • غافلگیری شبکه اینترنشنال در پخش زنده تلویزیونی +فیلم
  • دروغ‌پراکنی شبکه‌سعودی علیه استاندار کردستان
  • نارضایتی اوپوزیسیون از اقدامات تجزیه‌طلبانه شبکه ایران اینترنشنال + فیلم
  • ادعای اینترنشنال در خصوص گفته های استاندار تکذیب شد + تصویر
  • رسیدگی به ۲ پرونده در دادگاه مطبوعات
  • افزایش حکم زندان فعال زن عربستانی بخاطر حمایت از مقاومت
  • ۲ پرونده در دادگاه مطبوعات رسیدگی شد
  • رسیدگی به دو پرونده در دادگاه مطبوعات
  • خبر دروغ مجری اینترنشنال
  • ببینید | افشاگری خبرنگار لبنانی علیه شبکه سعودی اینترنشنال | تلاش عربستان در اجرای طرح ویرانگری علیه ایران