Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «قدس آنلاین»
2022-10-03@17:46:03 GMT

بحث حصار و دیوارکشی مطرح نیست!

تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ | کد خبر: ۳۵۷۳۴۲۳۲

بحث حصار و دیوارکشی مطرح نیست!

به گزارش قدس آنلاین، مدتهاست که مدیران تئاتر شهر که یکی از مهمترین مراکز نمایشی کشور است از تبلور انواع و اقسام آسیب‌های اجتماعی در اطراف این ساختمان گلایه دارند؛ اما با درگیری خونینی که اواخر سال گذشته در محدوده تئاتر شهر رخ داد، این مطالبه به دغدغه جدی بدل شد؛ به گونه‌ای که در این میان بارها جامعه تئاتری گله کرده‌ که وضعیت محیط پیرامون تئاتر شهر به هیچ عنوان در شأن این مجموعه نیست.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

فضای نازیبا و ناامن و البته غیر فرهنگی که هیچ تناسبی با هویت تئاتر شهر ندارد.

اعتراض ها ادامه داشت تا اینکه محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از مجموعه تئاتر شهر این مجموعه را شناسنامه فرهنگی و هنری شهر تهران معرفی کرده و از تلاش برای ساماندهی همه جانبه مجموعه هنری- تاریخی تئاتر شهر خبر داده و حفظ محدوده و حریم تئاتر شهر آنهم با کمک شهرداری تهران را نکته اول در ساماندهی مجموعه تئاتر شهر دانست و حتی سید محمد جواد طاهری رییس مجموعه تئاتر شهر نیز در این باره گفته بود: نگرانی اهالی هنر در مورد آسیب‌های وارده احتمالی به ساختمان تئاتر شهر توسط معتادان متجاهر کاملا به حق است و در تلاش هستیم با کمک دولت و مدیریت شهری تهران اقدامات لازم را در زمینه محافظت از بنای ساختمان تئاتر شهر انجام دهیم.

وی با تاکید بر استمرار و برنامه ریزی موثر و مناسب برای اجرای رویدادهای فرهنگی هنری در محوطه تئاتر شهر افزوده بود: متاسفانه علی رغم تمام تلاش‌های صورت گرفته بازهم شاهد آسیب رسیدن به اطراف ساختمان تئاتر شهر هستیم و از سوی دیگر هم وجود آسیب‌های اجتماعی در اطراف ساختمان، اهالی هنر و دوستداران تئاتر را نگران کرده است؛ امیدواریم بتوانیم با کمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شورای اسلامی شهر تهران و شهرداری تلاش ها در جهت حفظ سلامت ساختمان تئاتر شهر را به سرانجام برسانیم.

دغدغه و نگرانی های تئاتری ها برای تئاتر شهر، سبب شد که برای حل کردن مشکلات فضای بیرونی که تنها به وزارت ارشاد مربوط نمی‌شود، نهادی متولی همچون شهرداری، سازمان میراث فرهنگی و ....پای کار آید تا با هماهنگی، فکری به حال این روزهای غیر هنری تئاتر شهر کنند. علیرضا نادعلی رئیس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران در مورد ورود مدیریت شهری به ساماندهی فضای پیرامونی تئاترشهر می گوید: مدیران مجموعه تئاترشهر و مدیرکل حوزه نمایشی وزارت ارشاد چه در دوره قبل و چه در دوره فعلی مدیریت شهری از شورا درخواست داشتند که به این مجموعه برای ساماندهی فضای پیرامونی کمک کنند.

وی با بیان اینکه پهنه اطراف مجموعه تئاترشهر در حوزه استحفاظی شهرداری منطقه ۱۱ است و این در حالی است که بوستان دانشجو با تئاترشهر به هم پیوستگی دارد، ادامه می دهد: عملا مشارکت مالی و معنوی مدیریت شهری در ساماندهی فضای پیرامونی تئاتر شهر لازم است و باید هم افزایی بین وزارت ارشاد و شهرداری تهران در این زمینه رخ دهد.

نادعلی با تأکید بر اینکه ما بنا به درخواست دوستان مان در مجموعه تئاترشهر و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وارد شدیم، می‌افزاید: با اتکا به خردورزی جمعی اقدامات مثبتی در خصوص ساماندهی فضای پیرامونی تئاترشهر رخ خواهد داد.

رئیس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه ساماندهی به معنای دیوارکشی نیست، خاطر نشان می‌کند: وقتی صحبت از ساماندهی می شود برخی تصور می کنند که قصد دیوارکشی داریم اما این گونه نیست بلکه می توان با استفاده از المان هایی حریم تئاترشهر را حفظ کرد.

نادعلی با تأکید بر اینکه مجموعه تئاترشهر یکی از آثار فاخر هنری و کانون مرکزی تئاتر تهران و بلکه کشور است که این روزها در محاصره انواع و اقسام آسیب های اجتماعی قرار گرفته، می‌گوید: دستگیره درهای تئاترشهر به سرقت رفته است و اگر دور دیوار بیرونی تئاترشهر بگردید آثار سوختگی و سیاهی ناشی از شب ماندگی معتادان کارتن خواب و افراد بی خانمان را بر پیکره تئاترشهر می بینید و این اتفاقات در حالی است که این بنا میراثی است.

وی با تأکید بر اینکه این بنا در آبادی دورافتاده یا دشت و صحرا نیست بلکه در مجاورت پرترددترین چهارراه کشور یعنی چهارراه ولی‌عصر (عج) است، می‌افزاید: متأسفانه به اندازه کافی در نگهداشت این مجموعه دقت نشده است و این در حالی است که این مجموعه فرهنگی پمپاژ فرهنگی و هنری به کل کشور را انجام می دهد و تأثیرگذاری آن نه در سطح تهران؛ بلکه در سطح کشور است.

نادعلی ادامه می‌دهد: علاوه بر مسائل و مشکلات حضور معتادان متجاهر و کارتن خواب و سرقت از این مجموعه، شاهد حضور گسترده دست فروشان در این محدوده هستیم که وضعیت نامناسبی را ایجاد کرده و کلا کارکرد تئاترشهر را تحت شعاع خود قرار داده است و این در حالی است که بوستان دانشجو نیز محلی برای بروز بزه و آسیب های اجتماعی شده و از آنجایی که در مجاورت تئاترشهر قرار دارد، اثرات منفی بر روی مجموعه تئاترشهر را تشدید کرده و باید برای این مجموعه فکری اندیشیده شود؛ اما بحث حصار و دیوارکشی مطرح نیست.

وی با تأکید بر اینکه می‌توان از طریق سازه‌ها و المان‌های شهری حریم‌ها را مشخص کرد بدون اینکه حصار و دیواری کشیده شود، می گوید: دقت داشته باشید که باید برای تئاترشهر چاره اندیشی کرد چرا که بسیاری از رویدادهای فرهنگی در این مجموعه اتفاق می افتد و برگزاری برخی مراسمات نیز نیازمند محیط باز است و عملا کارکرد تئاترشهر نیز با دیوارکشی همخوانی ندارد؛ اما باید حریمی برای تئاترشهر ایجاد شود و از این وضعیت فعلی خارج شود.

نادعلی با تأکید بر اینکه تصمیمات کمیته تئاترشهر مستلزم آن است که پلیس، وزارت بهداشت، شهرداری منطقه ۱۱ و سازمان زیباسازی وارد شوند، می افزاید: باید فکری درست و علمی برای وضعیت پارک و تئاترشهر اندیشیده شود و به دور از افراط و تفریط این منطقه فرهنگی ویژه‌ای را که چند سالی است درگیر انواع و اقسام آسیب ها شده، نجات داد.

وی با بیان اینکه وضعیت فعلی تئاترشهر موجب نگرانی اهالی هنر شده، می‌گوید: مردم، دانشجویان و... می‌خواهند از فضای سبز و هنری مجموعه تئاترشهر در چهارراه ولیعصر استفاده کنند اما شرایط فعلی این اجازه را به آن‌ها نمی‌دهد پس باید برای بهبود فضای پیرامونی تئاترشهر نگاه فرابخشی داشت و همه را پای کار آورد تا اوضاع به وضعیت مطلوبی برسد.

این عضو شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه امیدواریم تا آخر سال نمونه هایی از ساماندهی و بهبود فضای اطراف تئاترشهر برای مردم قابل رویت باشد، اظهار می‌کند: شهرداری تهران ساماندهی فضای آسیب های اجتماعی در شهر را جدی گرفته است؛ اما کار بسیار سختی است چرا که با انسان هایی مواجه هستیم که آسیب دیده هستند و نمی‌توان برای همه آن ها نسخه واحدی پیچید بلکه هر کدام از آن ها نیازمند یک کار سخت و پیچیده هستند.

نادعلی تأکید می کند: مشکلات اجتماعی، دستفروشی، دزدی، دعواها و قمه کشی های اطراف تئاترشهر اصلا در شأن این فضای فرهنگی نیست و نباید مسئله را در حد یک دیوارکشی ساده انگاری کنیم؛ بلکه حل مشکلات پارک دانشجو و تئاترشهر نیازمند کار کارشناسی و ورود همزمان پلیس، وزارت بهداشت و شهرداری است چرا که در شأن تهران نیست که در پرترددترین نقطه اش یک مکان هنری به وضعیت فعلی دربیاید که انواع و اقسام آسیب های اجتماعی در آن بروز کند.

انتهای پیام/

منبع: ایسنا

صرافی ارز دیجیتال

منبع: قدس آنلاین

کلیدواژه: تئاتر شهر ساماندهی آسیب اجتماعی دستفروشی معتادان متجاهر فضای پیرامونی تئاتر آسیب های اجتماعی ساختمان تئاتر شهر مجموعه تئاترشهر مجموعه تئاتر مدیریت شهری شهر تهران

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت qudsonline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «قدس آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۷۳۴۲۳۲ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

هم‌افزایی بین بخشی برای راه‌اندازی کارخانه نوآوری اصفهان ضروریست

امیر رضا نقش، روز یکشنبه در حاشیه جلسه کارخانه نوآوری اصفهان هوشمند در گفت وگو با خبرنگاران افزود: کارخانه نوآوری یکی از پیشران های اقتصادی استان است که در آن مجموعه‌ای از شتاب‌دهنده‌ها و شرکت‌های نوپا و نوآور(استارتاپ) مستقر می‌شوند تا حمایت لازم از آنها صورت گیرد.

وی اظهار داشت: این کارخانه بر اساس تفاهمنامه منعقد شده بین چهار مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، استانداری و شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در زمینی به مساحت حدود ۱۱ هزار متر مربع با ۱۳ سوله ایجاد خواهد شد.

نقش با اشاره به اینکه از ابتدای امسال تصمیم گرفته شد که این کارخانه در محل سابق مرکز تحقیقات جهاد و پژوهشگاه مواد و انرژی در محدوده خیابان امام خمینی اصفهان ایجاد شود، اضافه کرد: مقرر است چهار هزار مترمربع از فضای این کارخانه به بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضایی اختصاص یابد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان ادامه داد: سایر فضای کارخانه نوآوری اصفهان نیز به مباحث دیگر مانند تجهیزات پزشکی اختصاص خواهد یافت.

نقش با بیان اینکه بخش خصوصی نیز مقداری از سرمایه‌گذاری در این طرح را انجام می‌دهد، گفت: راه‌اندازی کارخانه نوآوری به حمایت از طرح‌های نوآورانه و فناورانه و فضای زیست بوم اصفهان کمک می کند و با جدیت پیگیر هستیم تا هرچه زودتر این اتفاق خوب در استان رقم بخورد.

وی درباره اینکه چرا با وجود پیشرو بودن اصفهان در بخش فناوری و نوآوری، هنوز کارخانه نوآوری در استان راه‌اندازی نشده است، توضیح داد: مشکلاتی از گذشته در باره مکان استقرار آن وجود داشت بطوریکه چند مکان مختلف برای آن پیش‌بینی و پیشنهاد شد اما به مرحله اجرا نرسید.

نقش با اشاره به اینکه برای رفع مشکلات موجود، کارگروه ویژه و شورای راهبری کارخانه نوآوری تشکیل شد، تصریح کرد: وزارت ارتباطات موافق در اختیار قرار دادن فضای پیش بینی شده در خیابان امام خمینی به کارخانه نوآوری اصفهان است و بخشی از این مجموعه نیز بطور تخصصی در زمینه فناوری فضایی و ارتباطات فعالیت خواهد کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان اضافه کرد: تقسیم کار برای راه‌اندازی کارخانه مزبور انجام شده است و هم‌افزایی و همکاری بین بخش های مختلف باعث می شود تا این مجموعه هرچه سریعتر به بهره‌برداری برسد.

به گزارش ایرنا، در جلسه کارخانه نوآوری اصفهان در باره طراحی و چگونگی ایجاد این مجموعه گفت‌وگو و تبادل نظر شد.

اصفهان بعنوان استان پیشرو در راه‌اندازی مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری که نخستین زمینه‌های رسمی شکل‌گیری شرکت‌های دانش بنیان را به وجود آورد حدود ۱۰ درصد از واحدهای فناور و دانش‌ بُنیان کشور را در خود دارد و دومین استان کشور در این زمینه است.

بیش از هفت هزار مجموعه دانش‌ بُنیان و یکهزار و ۶۰۰ شرکت خلاق در کشور به ثبت رسیده که حدود ۷۰۰ شرکت دانش بنیان در استان اصفهان مستقر است.

برچسب‌ها کارخانه نوآوری اصفهان استانداری اصفهان

دیگر خبرها

  • توکلی: هنرمندان باید برای اظهار نظر در فضای مجازی سواد رسانه‌ای داشته و آگاه باشند
  • خوش گذرانی رامبد جوان و همسر سومش در کانادا + عکس داغ | تیکه 18+ آقای بازیگر به زن رامبد تو برنامه زنده + فیلم
  • از احداث ۲۶۰ چشمه سرویس بهداشتی در ۲۰ منطقه تهران تا افزایش سرانه فضای سبز
  • سوگواره «خورشید نینوا» در مشهد پایان یافت
  • هم‌افزایی بین بخشی برای راه‌اندازی کارخانه نوآوری اصفهان ضروریست
  • وضعیت مبهم تئاتر «پدر» با نقش‌آفرینی رضا کیانیان
  • در خواست کارگردان پدر از تئاتر شهر چیست؟
  • امیدواریم تئاتر شهر با «پدر» همراهی کند/ وضعیتی معلق و مبهم
  • اجراهای تئاتر کودک «تالار هنر» متوقف است
  • اجراهای تئاتر کودک «تالار هنر» متوقف است/ خواسته گروه «کتابخورها»