Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «فارس»
2022-09-28@03:32:10 GMT

مهریه را خیلی ها داده‌اند و خیلی‌ها هم گرفته‌اند

تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ | کد خبر: ۳۵۷۳۴۲۸۰

مهریه را خیلی ها داده‌اند و خیلی‌ها هم گرفته‌اند

گروه جامعه خبرگزاری فارس؛ نعیمه موحد: از پرچالش ترین قضایا هنگام شروع زندگی مشترک یک زوج، رقم و مبلغ هدیه‌ای است که توسط مرد به زن داده می شود و نام آن «مهریه» است. سالهای متمادی کشمش بر سر تعداد سکه مهریه که -مشخص نیست از کی مبنا قرار گرفت- نشان داده که اصطلاح « مهریه را کی داده و کی گرفته» یکی از غلطترین رایج‌ها در فرهنگ ایرانی است.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

در سنت و شرع محدودیتی برای میزان مهریه در نظر گرفته نشده است و این یکی از بدیهی‌ترین حقوق زنان در برابر مسئولیت‌هایی است که در زندگی مشترک به عهده می‌گیرند. در روایات آمده است که بهتر است مرد مهریه را بلافاصله بعد از خطبه عقد و یا در طول زندگی مشترک به همسرش پرداخت کند و این همیشه بر ضمه مرد است. اما قبول مبالغ گزاف و بدون پشتوانه از سمت مردان و از طرف دیگر تبدیل مهریه به ابزاری در دست زنان در دعواهای خانوادگی، این پدیده را از کارکرد اصلی خود خارج کرده است.

در سالهای اخیر نوسانات اقتصادی از سمت دیگری مهریه را تحت الشعاع قرار داده است. با وضع قوانین جدید، زندان مهریه برای مردان برداشته و وصول مهریه برای زنان هم سخت‌تر شد تا از مهریه برای حل و فصل دعواهای خانوادگی استفاده نشود. همین موضوع افکار جامعه را نیز درباره رقم وتعداد سکه مهریه تغییر داده است.

افکارسنجی جدیدی که تحت عنوان «نظر مردم درباره مهریه و مداخله قانون در آن» توسط مرکز پژوهش‌های مجلس منتشر شده است موید تغییر نگاهی قابل توجهی از سمت افراد جامعه به مقوله مهریه است. این افکارسنجی که در بازه زمانی 31 اردیبهشت ماه تا ۴ خردادماه سال 1401 انجام داده است نکات مهمی را برای بررسی اصل و حواشی «مهریه» به دست می‌دهد که در ادامه بخشی از آن را بررسی خواهیم کرد.

 

بیش از 400سکه اختلاف بین عقل و فرهنگ

درحالی که یک مطالعه که در سال 1389 انجام شده است میانگین تعداد سکه‌ها که در عقد زوجین ایرانی ثبت می‌شود را 450 سکه می‌داند، در افکارسنجی مرکز پژوهش‌های مجلس تعداد مهریه مناسب به صورت میانگین از طرف افراد شرکت‌کننده 94سکه عنوان شده است. موضوعی که به خوبی نشان می‌دهد توافق بر سر تعداد سکه مهریه بیش از آنکه جنبه عقلانی داشته باشد و نگاهی از سمت واقعیت به آن باشد، از سمت فرهنگ و آداب و رسوم اشتباه مدیریت می‌شود.

تقسیم ثروت در برابر مهریه

اختلاف بین میزان سکه‌ای که در عقد نکاح تعهد می‌شود و باور مردم به تعداد سکه مناسب، باعث شده تا در افکارسنجی فوق بیش از 63درصد مردم معتقد باشند که مردان در زمان تعیین مهریه میزان آن را چندان جدی نمی‌گیرند.

این درحالی است که باز هم بیش از نصف شرکت‌کنندگان معتقدند تقسیم ثروت و دارایی در آغاز زندگی مشترک بیشتر به نفع زنان است. این نکته به خصوص بعد از اجرایی شدن بخشنامه‌هایی درباره مهریه در زمان ریاست حجت‌الاسلام رئیسی بر قوه قضائیه قوت بیشتری گرفت. در آن بخشنامه‌ها درحالی که به درستی زندانی شدن مردان برای بدهی مهریه ممنوع شد، دادخواست درخواست مهریه برای زنان وارد مسیر بسیار پیچیده و بعضا غیرقابل دسترسی شد. از جمله اینکه مردان راحت تر می‌توانند تا زمان برگزاری دادگاه مهریه و مشخص شدن حکم قطعی که ممکن است چندین ماه بعد از ثبت دادخواست مهریه باشد، اموال خود را به نام دیگران بزنند و جرمی متوجه آنان نباشد.

طبق همین افکارسنجی 71درصد مردم معتقدند که زنان هنگام طلاق برای گرفتن مهریه خود با مشکل مواجه می‌شوند و 81درصد معتقدند که قانون باید به زنان برای گرفتن مهریه کمک کند.

مهریه ابزاری برای حل اختلاف

به نظر می‌رسد در نگاه مردم کفه حق و حقوق در زندگی مشترک به نفع مردان سنگینتر است. چرا که در افکارسنجی مرکز پژوهش‌های مجلس حدود 70درصد از مردم معتقدند که بخشیدن مهریه در زمان طلاق می‌تواند به زنان در گرفتن حق نگهداری از فرزندان کمک کند. و بیش از 75درصد از مردم نیز معتقدند که بخشیدن مهریه می‌تواند به زنان کمک کند تا راحتتر طلاق بگیرند.

این نتایج نشان می‌دهد مهریه بیش از آنکه برای زنان یا خانواده آنان جنبه مالی داشته باشد، به ابزاری برای گرفتن حق و حقوق خود در زمان اختلافات خانوادگی تبدیل شده است. یعنی ضعف در قوانینی که باید در جای دیگری اصلاح شوند به بحث مهریه که خود به اندازه کافی غرق در حواشی و پیچیدگی است، کشیده است تا مهریه را پیش از پیش دچار چالش کند.

مالیات مهریه، آری یا نه؟

کمتر از یک ماه پیش در خبری از مجلس شورای اسلامی اعلام شد که قرار است به مهریه مالیات تعلق بگیرد. نمایندگانی که به دنبال تصویب این طرح هستند به رسانه‌ها گفتند که اگر مهریه بالا باشد، هنگام ثبت عقدنامه، از مهریه مالیات گرفته می‌شود.

بر اساس این قانون، تا ۱۴ سکه معاف از حق ثبت یا همان مالیات است. افرادی که مهریه آنان ۱۵ تا ۱۰۰ سکه است، ۱٫۱ درصد مالیات باید پرداخت کنند. یعنی افرادی که ۱۵ تا ۱۰۰ سکه مهر می‌کنند باید یک سکه را به‌عنوان مالیات به دولت بدهند.

افرادی که مهریه آنها بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ سکه است مشمول مالیات دو درصدی می‌شوند که معادل حدود ۲ سکه است. اگر مهریه فردی بالای ۲۰۰ سکه باشد، باید ۱۵ درصد مالیات پرداخت کند که معادل ۳۰ سکه می‌شود!

نکته قابل توجه این است که این مالیات در زمان ثبت عقدنامه و در محضر از افراد دریافت می‌شود و زوجین باید این مبلغ را به حساب دولت بریزند تا بتوانند سند ازدواج خود را بگیرند.

در افکارسنجی مرکز پژوهش‌های مجلی پیرامون مهریه این درباره این موضوع نیز نظرسنجی شده است. جالب است که تنها حدود22مردم به مالیات بر مهریه معتقدند و 26درصد هم می‌خواهند که دولت هیچ اقدامی در این زمینه انجام ندهد. اگرچه حدود 40درصد مردم تعیین سقف قانونی برای مهریه را کار درستی می‌دانند.

مهریه نیاز به اصلاح فرهنگی دارد

تفاوت عملکرد جامعه درباره مهریه و عقیده مردم در نظرسنجی‌ها و پژوهش‌ها بیانگر این موضوع است که حل حواشی موضوع مهریه و پدیده‌های جانبی آن مثل زندان مهریه، فرار از دین، دادخواست صوری مهریه و... در کنار قانونگذاری موضوعی فرهنگی است. به نظر می‌رسد مردم پذیرفته‌اند که در شرایط اقتصادی فعلی تعیین مهریه با تعداد سکه بالا چندان منطقی به نظر نمی‌رسد، اما فرهنگ مهریه بالا که ضامن خوشبختی دانسته می‌شود، این تصور که مهریه هیچوقت قرار نیست پرداخت بشود، چشم و هم‍چشمی‌هایی که عدد مهریه را مهم و حیاتی تصور می‌کند و همچنین تعارض منافع قانونی در عقد ازدواج که باعث می‌شود مهریه به پدیده‌ای برای گرفتن امتیاز گرفتن زوجین از یکدیگر تبدیل بشود، مواردی است که رفع آنها نیاز به یک جهاد فرهنگی دارد.

انتهای پیام/

صرافی ارز دیجیتال

منبع: فارس

کلیدواژه: مهریه قانون مرکز پژوهش های مجلس جامعه مرکز پژوهش زندگی مشترک برای گرفتن تعداد سکه

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.farsnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «فارس» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۷۳۴۲۸۰ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

انتقاد تند همتی از رئسی بابت ​​ «سوغات کامیونی همراهان سفر نیویورک» او

آفتاب‌‌نیوز :

عبدالناصر همتی ، رئیس پیشین بانک مرکزی در یادداشتی در کانال تلگرامی خود نوشت:

جناب آقای رئیسی

رییس جمهوری اسلامی ایران

باسلام،

گرت مملکت باید آراسته

مده کار معظم به نوخاسته

به خردان مفرمای کار درشت

که سندان نشاید شکستن به مشت

رعیت نوازی و سرلشکری

نه کاری است بازیچه و سرسری

نخواهی که ضایع شود روزگار

به ناکاردیده مفرمای کار

سعدی علیه الرحمه

آنچه این روزها بر کشور و مردم می رود، دردی است که درمان آن فقط به مدد تدبیر و مماشات چاره پذیر است. بدیهی است که اتفاقات روزهای اخیر در قالب اعتراضات خیابانی و حوادث تلخ، دلایل گوناگون و متعددی دارد. ولی در گام نخست، بخشی نتیجه نوع نگاه و عملکرد اقتصادی و اجتماعی است که به جای مقابله با چالش ها و تقویت سرمایه اجتماعی و جلب اعتماد مردم به حاکمیت ، متأسفانه موجب از دست رفتن فرصتهای زیادی شده است.

در حوزه اقتصاد، نگرش شما به کافی بودن اقدامات مربوط به خنثی سازی تحریم ها و ساده انگاشتن روند مذاکرات و بی اهمیت دانستن احیای برجام ، به همراه مجموعه ای از تصمیمات ناهماهنگ ، متناقض و پر هزینه، منجر به تداوم تحریم های ظالمانه، از دست رفتن فرصت استفاده از قیمت بالای نفت، تداوم قطع ارتباطات بانکی و مالی کشور، ادامه تورم کمر شکن و بی ثباتی اقتصاد کلان شده است.

نتایج ناشی از تحریم ها شاید پیشتر برای مردم قابل تحمل بود، اما درست در زمانی که گرفتار یافتن دارو و تأمین معیشت روزمره خود در شرایط تحریمی هستند، ادعای مقاومت و مردمی بودن را در کنار واردات سیسمونی و سوغات کامیونی همراهان سفر نیویورک را دیگر باور نخواهند کرد.

در حوزه اجتماعی و فرهنگی،علیرغم ادعاهایتان درمورد جایگاه و نقش زنان، آزادی اینترنت، گشایش فضای مجازی و اصلاح گشت ارشاد، دولت و مجموعه های مرتبط با شما عملاً در جهت عکس حرکت کرده و با سخت گیری های بی مورد در زندگی روزمره مردم ، موجبات فراهم شدن زمینه اعتراضات و حوادث جاری در کشور شده اند.

بنظر می رسد مطالبات مردم به نقطه حساسی رسیده است .فشار سنگین اقتصادی به طبقات متوسط و پائین جامعه ، در کنار محدودیت های بی مورد اجتماعی درزندگی روزمره مردم،خصوصاً زنان ،به تدریج خود را در قالب اعتراضات خیابانی جوانان ، زنان و سایر اقشار ظاهر کرده است .

درجریان اینگونه اعتراضات، طبیعی است که افرادی مغرض نیز بخواهند با ایجاد اغتشاش، بلوا و تخریب اموال عمومی ، مسیر خواسته های مدنی مردم را منحرف کنند و دولت های بیگانه هم از فرصت های بوجود آمده بهره برداری کنند.

متأسفانه مجموعه حاکمیت درک درستی از مسائل و خواسته های نسل دههٔ ۷۰ و۸۰ ندارند . امروز، عمده حاضرین در خیابانها، عمدتاً جوانان و این نسل هستند.آنها به مانند شما فکر نمی کنند و تلاش برای تحمیل نظرات خاص را برنمی تابند. جوانان باورهای متفاوتی دارند و درفضایی هستند که باورهایشان به دلایل متعددی که بیشتر به ضعف عملکرد و عمل به وعده ها، بی عملی در مبارزه با فساد و بی عدالتی و تبعیض بر میگردد، آسیب دیده است . لذا، مجموعه تصمیمات باید با درک صحیح از مطالبات نسل جدید و تعامل با آنها بروز رسانی شود که البته متأسفانه نشانه ای از آن دیده نمی شود .

جناب آقای رئیسی !

امروز، صِرفِ اعلام اینکه، مشکلی با اعتراضات ندارید، راه حل نیست. ادامه روش فعلی برخورد هم، شاید بتواند در کوتاه مدت صورت مسئله را پاک کند، اما براساس تجربیات گذشته قطعاً در مسیر کاهش بیشتر اعتماد عمومی خواهد بود.

امروز، جهانیان نظاره گر روند حوادث تأسف بار کشورمان هستند. اقتدار و عظمت کشور و ملت ایران در منطقه ایجاب می کند که در این خصوص تدابیر مناسب اتخاذ شود. جوانان و زنان را درک کنید و سخنان آنها را بشنوید. وظیفه اخلاقی و اجتماعی بنده تذکر این نکات است و امیدوار هستم تا شما هم در روش هایتان، چه در زمینه اقتصادی که علت بسیاری از مشکلات کنونی است و چه در خصوص موضوعات اجتماعیِ مرتبط با زندگی روزمره مردم، تجدید نظر کنید و فرصت اصلاح را از دست ندهید.

از خداوند برای همه عاقبت بخیری مسئلت دارم.

دیگر خبرها

  • از ادعا تا عمل مردم خوب می‌فهمند
  • بیانیه مهم آیت‌الله مکارم شیرازی درباره اغتشاشات اخیر و حجاب زنان
  • انقلاب را دست جوجه منافق‌ها نمی‌دهیم/ محکومیت ضرب و شتم پلیس و آتش‌زدن قرآن
  • عوامل اصلی آشوب و هتک حرمت به حجاب زنان و مقدسات را شناسایی کردیم
  • فرمانده یگان‌های ویژه: عوامل اصلی آشوب و هتک حرمت به حجاب زنان و مقدسات را شناسایی کردیم
  • یادداشت همتی خطاب به رئیسی درباره اعترضات
  • انتقاد تند همتی از رئسی بابت ​​ «سوغات کامیونی همراهان سفر نیویورک» او
  • زنان و مردانی که خود را پیروز میدان اغتشاش می‌دانند! / یک مجازات جالب برای آشوبگران
  • شگردهای جامعه پزشکی و فعالان اقتصادی برای فرار از مالیات
  • با منتشرکنندگان اخبار دروغین حتی اگر از سلبریتی‌ها و افراد ذی‌نفوذ باشند، برخورد شود