Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «آفتاب»
2022-10-03@18:09:28 GMT

طرح صیانت آمده اینترنت را قطع یا سانسور کند؟

تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ | کد خبر: ۳۵۷۳۴۳۶۰

طرح صیانت آمده اینترنت را قطع یا سانسور کند؟

آفتاب‌‌نیوز :

یکی از مهمترین چالش‌هایی که بر سر راه شورایعالی فضای مجازی وجود دارد، اجرانشدن کامل برخی مصوبات است. البته برخی از آن‌ها تاکنون اجرا شده اند اما هنوز کارهای بسیاری مانده و کارشناسان معتقدند باید نهادهای مربوطه وارد عمل شوند تا مصوبات این شورا اجرایی شود و این نهاد مهم کشور در بحث حکمرانی فضای مجازی که امروزه یکی مسائل مهم در کشور است، ورود کرده و نقش موثری داشته باشد.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

کارشناسان می گویند مشارکت معنی‌دار ذینفعان برای تصویب قانون یا خط و مشی گذاری اقدامی مهم در حکمرانی فضای مجازی کشور و اجرایی شدن مصوبات است. زمانی که همه نهادها به درک مشترکی روی موضوعات برسند، اگر قانونی مصوب شود نیز قابلیت اجرایی شدن خواهد داشت.

شورایعالی ابزار نظارت بر مصوبات را ندارد

ناصر فروغی،‌ پژوهشگر حوزه حکمرانی دیجیتال درباره بحث اجرایی نشدن مصوبات شورایعالی گفت: شبیه این شورا ما شورایعالی انقلاب فرهنگی را داریم که هردو نهاد مصوباتشان را در قانون دارند و برای نهادهای ذیربط شان لازم الاجراست. اما هردو شورا با مشکل عدم اجرای مصوبات مواجهند. ما مقررات و دستورالعمل‌های مختلفی در دستگاه‌ها و نهادها داریم که قانون نیستند ولی وقتی از طرف نهاد بالادستی صادر می شوند، لازم‌الاجرا هستند اما به اجرا نمی‌رسند.

یکی از مشکلات این است که خود مجریان در بحث تصویب مصوبات شورایعالی،‌ اعضای شورا هستند. مثلا اگر مجلس مصوباتی داشته باشد و وزارتخانه‌ها و نهادهای مربوطه آن اجرا نکنند، اجازه‌ این را دارد که نهادهای مربوطه را فرا خوانده،‌سوال کند و اگر پاسخ دریافت نکرد یا قانع نشد، وزیر مربوطه را استیضاح و حتی برکنار کند. این یک ابزار است که قدرت نظارتی به مجلس می دهد. اما شورایعالی این قدرت نظارت اجرایی را ندارد.

وی افزود: همین موضوع یک ضعف عمده‌ای ایجاد می کند که دستگاه‌ها در مقابل شورا، پاسخگو نیستند و همین اولین تفاوت بین این نهاد با مجلس است. دامنه‌ این بحث که ضمانت اجری مصوبات را به شورا بدهیم، خیلی وسیع‌تر از قدرت حساب پس کشی است و این تنها بخشی از این فرایند است.

سطوح مختلف برای ضمانت اجرا دادن به مصوبات

او سه سطح مختلف برای اجرای مصوبات معرفی کرد و گفت اگر این سه مرحله اجرایی شوند،‌ مصوبات نیز اجرایی خواهند شد.

او توضیح داد: یک سطح از همدلی دادن اختیار و آگاهی به نهادهای ذیربط یا مردم در فرایند خط مشی گذاری و قانونگذاری است. این اختیار و آگاهی پایه‌ اصلی ایجاد همدلی و وفاق روی موضوع مورد نظر است. ما در حال حاضر معضلی که در بحث صیانت از فضای مجازی داریم این است که می گوییم فضای مجازی هم اطلاعات نادرست می دهد هم باعث انحرافات نابجا میشود که خود مردم هم نمی‌پسندند، اما درک مردم از مصوبه شورایعالی فضای مجازی به نسبت طرح صیانت به گونه‌ دیگری رقم خورده است. این موضوع از ذهنیت نهادهای ذیربط در این بحث هم نشات می گیرد.

او نقش رسانه ها را در بحث همدلی مهم دانست و یکی از مشکلاتی که باعث شده این مهم،‌محقق نشود را نبود ارتباط بین شورایعالی و رسانه ها عنوان کرد. فروغی در این باره گفت: به دلیل اینکه ما به نهادها و به مردم اختیار کافی برای اظهار نظر در فرآیند خط مش گذاری و قانونگذاری ندادیم، همدلی ایجاد نشده است. اینجا موضوع بال رسانه‌ای مطرح می شود، یعنی رسانه در اینجا بخش عمده‌آگاهی دهی به مردم را برعهده دارد . رسانه برای رساندن فهم درست و آگاهی دهی باید فرایند تبیین را انجام دهد. یعنی وقتی که خبری منتشر می شود، باید درباره آن تبیین کند.

در حال حاضر شورایعالی فضای مجازی به صورت سیستماتیک ارتباطی با رسانه‌ها ندارد. منظور از ارتباط این نیست که رسانه ها صرفا اخبار را منعکس کنند،‌بلکه شورایعالی باید این نهاد را در مصوبات شریک کرده و آنها را گام به گام با خودش پیش بیاورد. رسانه‌های مختلف باید درگیر موضوع باشند

وی افزود: نگاه به مصوبه‌ صیانت از فضای مجازی این است که تصویب شده تا اینترنت را قطع یا سانسور کند. در صورتی که واقعا دغدغه‌ی کسانی که این طرح را تصویب کردند،‌ این نبوده است. مجریان این طرح به دنبال این بودند که از یک فضایی که راست و دروغ آن مشخص نیست و آسیب‌های مختلفی به اقتصاد و نهاد خانواده می زند، جلوگیری کنند و با سامان دادن به قانون گذاری، مشخص کنند هرکسی چه نقش و وظیفه‌ای دارد.

فروغی گفت که در بحث همکاری، فرایند خط مشی و قانونگذاری باید به گونه ای طراحی شود که مصوبه در نتیجه همکاری ذینفعان مختلف اجرایی شود. اگر اجرای مصوبه را به نهاد خاصی واگذار کنیم، بقیه ذینفعان احساس می کنند سهمی در اجرا ندارند. در ان صورت هرچقدر هم که تلاش کرده باشیم، در اجرا به کارآمدی مدنظر نمی رسیم. باید ضمانت اجرایی مصوبات را در فرآیند قانونگذاری طراحی و تبیین کنیم وگرنه پس از تصویب مشکلات و سختی هایی وجود خواهد داشت و حتی اگر مصوبه اجرایی شود، در بلندمدت شکست خواهد خورد.

مهمترین معضل اجرایی نشدن مصوبات، نبود همفکری و هم اندیشی است

فروغی مهمترین معضل و مشکل در اجرایی نشدن مصوبات را در ایجاد همفکری و هم‌اندیشی دانست. او می گوید ما نرم‌افزار اجتماعی یا فناوری اجتماعی که هم‌فکری را در دستگاه‌ها و نهادهای مختلف ایجاد کند نداریم. تا زمانی که نظام کارشناسی چیزی خلاف مصوبات داشته باشد، هرچقدر هم که ضمانت اجرایی، عزل و نصب، استیضاح یا حساب خواستن را در اختیار و داشته باشد، مصبوبه اجرایی نخواهد شد. چون کارشناسی که برای این موضوع انتخاب شده اصلا باور به مصوبه ندارد و متفاوت از مجریان فکر می کند.

گفتنی است که در جلسه جدید شورایعالی فضای مجازی که با ریاست رئیس جمهور و حضور اعضای حقیقی و حقوق این شورا برگزار شد،‌ اعضا در ادامه بررسی سند راهبردی فضای مجازی کشور ۳۹ اقدام کلان در این حوزه از جمله اقتصاد دیجیتال، نظام پولی، رمزارزها و فناوری‌های مالی را به تصویب رساندند.

منبع: خبرگزاری فارس صرافی ارز دیجیتال

منبع: آفتاب

کلیدواژه: فضای مجازی طرح صیانت فضای مجازی اینترنت شورایعالی فضای مجازی رسانه ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت aftabnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «آفتاب» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۷۳۴۳۶۰ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

توضیحات ضرغامی درباره فیلترینگ اینترنت و سفر خارجی‌ها به ایران

عزت‌الله ضرغامی به عنوان وزیر کابینه دولت سیزدهم و عضو شورای عالی فضای مجازی درباره قطع ارتباط اینترنتی پلتفرم‌های خارجی نگاه و اقدام خود را تشریح کرد و گفت: جزو مدافعان فضای مجازی هستم و در شورای عالی فضای مجازی مواضعم صریح است.

به گزارش ایران اکونومیست، عزت‌الله ضرغامی - وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی - در حاشیه اختتامیه هفته گردشگری در پاسخ به پرسش ایران اکونومیست درباره اقدام و پیگیری او به عنوان عضو شورای عالی فضای مجازی و وزیر کابینه دولت سیزدهم برای رفع نگرانی‌های ناشی از محدودیت دسترسی به پلتفرم‌های خارجی که گردشگران را نگران و از سفر به ایران منصرف کرده است، اظهار کرد: به توییت‌های قبلی‌ام اشاره می‌کنم، من تنها کسی بودم که در این باره حرف زده است، مثل این‌که کارهای سخت گردن من افتاده است. من اعتقاد خودم را دارم و شخصا به هیچ وجه موافق نیستم.

در ادامه، این پرسش از ضرغامی پرسیده شد که سوای نظر شخصی، به عنوان عضو شورای عالی فضای مجازی و متولی گردشگری در کشور که همواره تاکید بر مقابله با ایران هراسی دارد، اقدام شما برای رفع این نگرانی چه بوده است، ضمن این‌که اکنون با فضایی که ایجاد شده و قطع ارتباط اینترنتی و دسترسی به پلتفرم‌های خارجی، امکان و فضایی برای مقابله با ایران هراسی وجود ندارد. او پاسخ داد: من حرف‌هایم را به صراحت در توئیت‌هایم زده‌ام. به توئیت «مار و پله» مراجعه کنید. همین حرف زدن خیلی اقدام است، در جایی که کسی موضع نمی‌گیرد. حرف‌های روشن زدن بخشی از راه حل است.

او ادامه داد: من عضو شورای عالی فضای مجازی هستم و چون مسؤولیت دارم باید تلاش کنم و در جلساتی که مسؤولیت دارم ایده‌هایم را جلو ببرم و دفاع کنم.

ضرغامی افزود: طبیعی است هر شورایی وقتی به جمع‌بندی خاصی می‌رسد، باید مؤید و مقوم آن جمع‌بندی باشم. نگویم چون نظر خاصی دارم و آن شورا چیز دیگری تصویب کرده، حرف‌های خودم را بزنم. این یک منطق مدیریتی است و باید حرف‌هایم را آنجا بزنم. این روش درست و مستدل مدیریتی است.

او همچنین گفت: من در جاهایی اعتقادات شخصی دارم و آنجاهایی که لازم است، با استدلالی که دارم، وقتی مطرح می‌کنم، می‌تواند چراغ راهی باشد برای کسانی که می‌خواهند مسائل را واقعی‌تر ببینند. این روش را برای خودم انتخاب کرده‌ام و همانطور که بارها گفته‌ام هزینه‌های آن را مرتب می‌دهم.

ضرغامی سپس اظهار کرد: وقتی آشوب می‌شود، دستگاه‌ها باید وظیفه خود را انجام دهند، باید دنبال جاسوس‌های خارجی باشند. پریشب یکی از گردشگران اسپانیایی را که در حال عکس گرفتن از خیابان‌ها بود دستگیر می‌کنند، با من تماس گرفتند و اطمینان دادند ایشان هیچ قصد خاصی نداشته و همراه با بقیه گردشگران عکس می‌گرفته، خوب خیابان‌ها هم شلوغ است، از شلوغی خیابان‌ها عکس گرفته، برای خود من مسجل شد که این مورد می‌تواند مصداق جاسوسی نباشد. وقتی مسجل شد، تا ساعت دو بعد از نیمه شب پیگیری کردیم و خوشبختانه نیروهای انتظامی که این گردشگر را دستگیر کرده بودند قانع شدند، البته خودشان تحقیق کرده بودند و این گردشگر نیمه شب آزاد شد. این اتفاق خیلی خوب بود، ما نمی‌خواهیم در کار دستگاه‌های امنیتی دخالت کنیم.

عضو شورای عالی فضای مجازی گفت: من اگر معتقدم به خاطر اغتشاشات دستگاه‌های امنیتی باید فضای مجازی را مدیریت کنند که امنیت مردم حفظ شود، اصلا امنیت با هیچ چیزی قابل مقایسه نیست، اما اگر کسانی بخواهند از این مسأله استفاده کنند و بگویند چون ما مخالف فضای مجازی هستیم حتی مسأله امنیتی هم که حل شد، باید دنبال محدودسازی در سطوح وسیع‌تری برویم، حتما من جزو مخالفان هستم و با صدای بلند هم گفته‌ام. من سالهاست معتقدم فضای مجازی برای تقویت انقلاب اسلامی آمده است. حرف‌ها، شعارها و آرمان‌های انقلاب اسلامی شفاف است و ما اصلا تعارف نداریم. اگر در بعضی جاها تعارض داریم و در رسانه‌های رسمی این تعارض‌ها ممکن است به خاطر مجموعه مصلحت‌ها مطرح نشود در مجموعه فضای مجازی این کار انجام می‌شود، بنابراین من از مدافعان درجه اول فضای مجازی هستم. من همه حرف‌هایم را در فضای مجازی می‌زنم. بنابراین من جزو مدافعان هستم و در شورای عالی فضای مجازی مواضعم صریح است، ولی به مصوبات آنجا پایندی دارم.

ضرغامی بیان کرد: امیدوارم انشالله مجموعه کشور و اتفاقات به گونه‌ای رقم بخورد که شاهد فضای باز در کشور باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا برچسب ها: اینترنت ، فضای مجازی ، فیلترینگ ، ضرغامی ، شورای عالی فضای مجازی ، گردشگران خارجی

دیگر خبرها

  • توضیحات ضرغامی درباره فیلترینگ اینترنت
  • توضیحات ضرغامی درباره فیلترینگ اینترنت و سفر خارجی‌ها به ایران
  • صدا و سیما از رفتار سلبریتی‌ها در حوادث اخیر عبرت بگیرد و در چهره سازی‌ها تجدیدنظر کند / وضعیت آب شرب همدان همچنان بحرانی است / انتقاد از دولت برای عدم اجرای مصوبه شورایعالی فضای مجازی / برخی از معلمان و پرستاران چند ماهی است که حقوق نگرفته‌اند
  • صدا و سیما از رفتار سلبریتی ها در حوادث اخیر عبرت بگیرد و در چهره سازی ها تجدیدنظر کند / وضعیت آب شرب همدان همچنان بحرانی است / انتقاد از دولت برای عدم اجرای مصوبه شورایعالی فضای مجازی / برخی از معلمان و پرستاران چند ماهی است که حقوق نگرفته‌اند
  • نماینده مجلس : هدف مصوبه شورایعالی فضای مجازی ساماندهی و پاسخگو کردن بود ، نه بستن
  • دفاع ضرغامی از فضای مجازی: اینترنت آمده که انقلاب اسلامی را نجات دهد
  • ضرغامی:اینترنت آمده تاانقلاب را نجات دهد
  • دفاع تمام قد عزت الله ضرغامی از اینترنت:« اینترنت آمده تا انقلاب اسلامی را نجات دهد»
  • معرفی جاذبه های ایران در بازی های جام جهانی/ اینترنت آمده که انقلاب اسلامی را نجات دهد
  • نماینده مجلس: طرح صیانت اجرایی شود، واکنش نشان می‌دهیم