Web Analytics Made Easy - Statcounter

بین الملل تابناک: صد و هشتاد و سومین روز از حمله روسیه به اوکراین با دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور می‌گذرد؛ تهاجمی که رویداد‌های زیادی را به دنبال داشته و منجر به تحریم گسترده روسیه از سوی بلوک غرب شده است و دورنمای مشخصی برای پایان آن نیز وجود ندارد.

رایزنی وزرای دفاع روسیه و فرانسه درباره نیروگاه زاپوریژیا ۱۴۰۱/۰۶/۰۳ - ۱۸:۲۶

وزارت دفاع روسیه امروز (پنج‌شنبه) اعلام کرد، وزیران دفاع روسیه و فرانسه در خصوص وضعیت پیرامون نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در اوکراین با یکدیگر گفت‌وگوی تلفنی انجام دادند.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است: در ۲۵ اوت ۲۰۲۲، به ابتکار طرف فرانسوی، اولین گفت‌وگوی تلفنی میان سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه و سباستین لوکورنو، وزیر نیروهای مسلح فرانسه انجام شد. ما درباره اوضاع پیرامون نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا بحث و گفت‌وگو کردیم.

در این بیانیه آمده است که شویگو به لکورنو در مورد موضع روسیه در قبال اقدامات اوکراین در رابطه با نیروگاه زاپوریژیا اطلاع داد و به اهمیت اعزام تیم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به این نیروگاه در اوکراین اشاره کرد.

گزارش گاردین از سرنوشت جنگ اوکراین در شش ماه ۱۴۰۱/۰۶/۰۳ - ۱۸:۲۴

شش ماه از آغاز حمله روسیه به اوکراین می‌گذرد، برای شش ماه آینده باید انتظار چه چیزهایی را داشت؟

 روزنامه گاردین ۵ سناریو را برای اوکراین در جنگ با روسیه در نظر گرفته و نوشته است:

۱- جنگ احتمالاً حداقل برای یک سال ادامه خواهد داشت، اما اساساً به بن بست رسیده است و شدت آن در حال کاهش است. شاید شش ماه از جنگ گذشته باشد، اما نه اوکراین و نه روسیه با وجود خساراتی که متحمل شده‌اند، آماده توقف جنگ نیستند. اوکراین می‌خواهد سرزمین‌های اشغال شده را پس بگیرد و روسیه می‌خواهد فشار و درد را نه تنها به حریف خود بلکه به‌غرب نیز ادامه دهد. کرملین معتقد است که زمستان به نفع او خود خواهد بود. هر دو طرف خسته به نظر می رسند.

۲. اوکراین هیچ وسیله‌ای برای ضدحمله متعارف مؤثر ندارد، یکی از مقامات ارشد دولت به طور خصوصی اعتراف کرد که "ما ظرفیت کافی برای عقب راندن روس‌ها را نداریم". کی‌یف استراتژی خود را به حملات موشکی دوربرد و حملات جسورانه نیروهای ویژه به پایگاه های روسیه در اعماق خط مقدم تغییر داده است. میخائیلو پودولیاک، مشاور کلیدی ریاست جمهوری گفته است که هدف "ایجاد هرج و مرج در داخل نیروهای روسیه" است، اما در حالی که این کار تاثیر مهاجم را کم رنگ می‌کند، بعید است که منجر به فروپاشی مهاجمان در خود و واگذاری داوطلبانه خرسون شود.

۳. روسیه همچنان می‌خواهد راه خود را به پیش ببرد، اما احتمالاً توجه این کشور به حفظ دستاوردهای خود معطوف خواهد شد. روسیه هیچ طرح تهاجمی جدیدی در پیش ندارد. کرملین ممکن است به آنچه در آغاز جنگ امیدوار بود دست نیافته باشد، اما روسیه اکنون بخش های وسیعی از خاک اوکراین را در شرق و جنوب در اختیار دارد و فعالانه درباره برگزاری همه پرسی الحاق صحبت می کند. با نزدیک شدن به هوای سردتر، احتمالاً بر روی تحکیم آنچه که دارد تمرکز می کند.

۴. زمستان بحران جدید پناهجویان را تسریع می کند و فرصتی را برای هر کسی که می تواند به بهترین شکل آماده شود، ایجاد می کند زمستان در تفکر استراتژیک برای هر دو طرف برتری دارد. یکی از مقامات بشردوستانه پیش‌بینی کرد که موج جدیدی از مهاجرت در زمستان رخ می‌دهد و شاید حدود ۲ میلیون نفر از مرز به لهستان عبور کنند. روس ها زمستان را یک فرصت می دانند. اوکراین می‌ترسد روسیه شبکه انرژی را هدف قرار دهد و معضل گرمایش را حادتر کند و به سادگی نیروگاه هسته ای بزرگ زاپوریژیا را خاموش کند. مسکو همچنین می‌خواهد مشکل غرب بر سر هزینه‌های انرژی را طولانی‌تر کند و انگیزه‌ای برای افزایش فشار دارد.

با این حال، بهار می‌تواند زمان یک حمله مجدد باشد

۵. غرب باید تصمیم بگیرد که آیا می‌خواهد اوکراین پیروز شود یا فقط ادامه دهد .اوکراین بدون کمک نظامی غرب شکست می‌خورد. اما در هیچ نقطه‌ای تاکنون، غرب به اندازه کافی توپخانه یا سلاح‌های دیگر، مانند جت‌های جنگنده عرضه نکرده است. سیاستمداران در مورد نیاز به وادار کردن روسیه به بازگشت به مرزهای قبل از جنگ صحبت می‌کنند اما مواد کافی برای انجام آن را فراهم نمی‌کنند. در عین حال، نیازهای بشردوستانه اوکراین در حال افزایش است. برای مثال، پول کافی برای بازسازی وجود ندارد - و بسیاری از خانه‌ها در شمال شرق و شمال غرب کی‌یف پنج ماه پس از خروج روس‌ها ویران شده‌اند و اغلب ساکنان ناامید در گاراژها یا سازه‌های موقت در محل زندگی می‌کنند. افرادی که در داخل آواره شده‌اند اغلب مجبورند در مدارس یا مهدکودک ها زندگی کنند، محل اقامت موقتی که مردم برای ماندن در آن برای مدت طولانی تلاش می کنند. اوکراین به دلیل جنگ ماهانه ۵ میلیارد دلار (۴.۲ میلیارد پوند) شکاف بودجه دارد. کمک و ساخت و ساز چندین برابر هزینه خواهد داشت.

مخالفت انگلیس با مذاکره اوکراین و روسیه ۱۴۰۱/۰۶/۰۳ - ۱۸:۲۳

بوریس جانسون، نخست‌وزیر مستعفی انگلیس روز چهارشنبه در جریان سفرش به کی‌یف گفت که با هرگونه تلاش برای مذاکره و عادی‌سازی روابط با روسیه بر سر عملیات نظامی این کشور در اوکراین مخالف است.

به گزارش اسپوتنیک، جانسون گفت: ما باید با هر گونه تلاش برای عادی سازی روابط با پوتین [ولادیمیر] رئیس جمهور روسیه مبارزه کنیم... ما همچنین می‌دانیم که اکنون زمان پیشبرد یک طرح ضعیف برای مذاکره با کسی که علاقه‌ای به آن ندارد، نیست. شما نمی‌توانید با او مذاکره کنید.

جانسون در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در کی‌یف گفت: با یک خرس در حالی که پای شما را می‌خورد یا یک سارق خیابانی که شما را به زمین چسبانده است، نمی‌توانید مذاکره کنید.

جانسون افزود: مذاکره بین کی یف و مسکو حتی در صورت پیشنهاد پوتین غیرممکن خواهد بود. هیچ مذاکره ای وجود ندارد، هیچ پیشنهادی وجود ندارد. ولادیمیر پوتین حتی پیشنهاد مذاکره نیز نمی‌دهد و حتی اگر او هم چنین بود، سخت است که ببینیم چگونه می‌توانید، چگونه مردم اوکراین می‌توانند در شرایط فعلی مذاکره کنند.

جانسون در جریان این سفر که مصادف با روز استقلال اوکراین بود از بسته کمکی 54 میلیون پوندی (63.5 میلیون دلاری) شامل سیستم های نظارتی و موشکی بدون سرنشین خبر داد و گفت: بسته حمایتی امروز به نیروهای مسلح شجاع و انعطاف‌پذیر اوکراین تقویت دیگری در توانمندی خود می‌دهد و به آن‌ها اجازه می‌دهد به عقب راندن نیروهای روسی و مبارزه برای آزادی خود ادامه دهند. بسته کمک نظامی به بهبود قابلیت‌های نظارتی دوربرد و هدف‌گیری دفاعی اوکراین کمک می‌کند. بریتانیا از زمان آغاز جنگ با روسیه در فوریه تاکنون بیش از 2.3 میلیارد پوند کمک نظامی و مالی به اوکراین متعهد شده است.

بر اساس بیانیه دفتر وی، جانسون به زلنسکی گفت که اوکراین می‌تواند و در جنگ پیروز خواهد شد.

وی همچنین از جامعه بین‌المللی خواست که در مسیر اوکراین باقی بماند، وی افزود: آنچه در اوکراین اتفاق می‌افتد برای همه ما اهمیت دارد، به همین دلیل است که من امروز اینجا هستم تا این پیام را برسانم که بریتانیا با شما است و در روزها و ماه‌های آینده با شما خواهد بود و شما می‌توانید و پیروز خواهید شد.

گوترش خواستار صلح در اوکراین شد ۱۴۰۱/۰۶/۰۳ - ۱۸:۲۱

دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت سی و یکمین روز استقلال اوکراین از اتحاد جماهیر شوروی که مصادف شد با شش ماهگی حمله روسیه، خواستار صلح شد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در نشست شورای امنیت گفت: مردم اوکراین و فراتر از آن به صلح نیاز دارند و آنها اکنون صلح می‌خواهند.

گوترش گفت: تبعات این جنگ بی‌معنا فراتر از اوکراین هم حس می‌شود. ما شاهد ظهور آسیب‌پذیری‌های جدیدی در محیط جهانی هستیم که قبلاً به دلیل درگیری‌ها، نابرابری، بحران‌های اقتصادی و بهداشتی ناشی از بیماری‌های همه‌گیر و تغییرات آب‌وهوایی فرسوده شده است؛ آن هم با تأثیر نامتناسب بر کشورهای در حال توسعه.

او افزود: بالا رفتن بیشتر قیمت‌ موادغذایی، کود و سوخت باعث ایجاد یک بحران جهانی شده است که می‌تواند میلیون‌ها تن را به سمت فقر شدید بکشاند، گرسنگی و سوء تغذیه را تشدید کند.

گوترش همچنین هشدار داد که در سال ۲۰۲۳ غذای کافی وجود نخواهد داشت، مگر اینکه بازار کودهای شیمیایی تثبیت شود.

دبیرکل سازمان ملل افزود: بسیاری از کشاورزان در سراسر جهان در حال برنامه‌ریزی برای کاهش سطح زیر کشت برای فصل آینده هستند. خروج هر چه بیشتر موادغذایی و کود از اوکراین و روسیه با هزینه‌های معقول، برای آرامش بیشتر بازارهای کالا و کاهش قیمت‌ها برای مصرف‌کنندگان حیاتی است.

فرمان پوتین برای افزایش نیروهای نظامی روسیه ۱۴۰۱/۰۶/۰۳ - ۱۸:۲۱

«ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه امروز پنج‌شنبه فرمان اضافه‌شدن ۱۳۷ هزار نیروی نظامی دیگر به نیروهای مسلح این کشور را امضا کرده است.

به نوشته ریانووستی، سند مربوطه با امضا پوتین در وب‌سایت اطلاعات حقوقی قرار گرفته است. با اضافه‌شدن این تعداد نیروی نظامی، جمع کل نیروهای مسلح روسیه به ۱ میلیون و ۱۵۰ هزار نفر خواهد رسید.

آن‌گونه که ریانووستی نوشته، طبق فرمان قبلی، در نوامبر ۲۰۱۷، تعداد مجاز نیروهای مسلح فدراسیون روسیه ۱۹۰۲۷۵۸ واحد بوده که از این تعداد ۱۰۱۳۶۲۸ نیروی نظامی باید باشند.

اما در فرمان جدید درباره لزوم افزایش این تعداد نیروی نظامی جدید آمده است «به منظور افزایش قدرت نیروهای مسلح فدراسیون روسیه به تعداد ۲۰۳۹۷۵۸ واحد که از این تعداد ۱۱۵۰۶۲۸ نیروی نظامی هستند».

کشته شدن ۲۰۰ نظامی اوکراینی با موشک اسکندر

«ایگور کوناشنکوف»، سخنگوی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، در ۲۴ ساعت گذشته و در جریان عملیات نظامی روسیه در اوکراین، دست‌کم ۷ پایگاه ارتش اوکراین، هدف حمله قرار گرفته و منهدم شده است.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز پنج‌شنبه در جمع خبرنگاران گفت: در نتیجه حمله مستقیم با موشک اسکندر، به یک ستون نظامی (ارتش اوکراین) در ایستگاه راه‌آهن چاپلین در منطقه دنپروپتروفسک، بیش از ۲۰۰ نیروی مسلح ذخیره ارتش اوکراین کشته و ۱۰ واحد تجهیزات نظامی آنها هم نابود شد. این نیروها، در حال اعزام به مناطق جنگی در دونباس بودند.

به نوشته اسپوتنیک، موشک اسکندر، موشک بالستیکی است که برای انهدام طیفی از اهداف زمینی تا بُرد ۵۰۰ کیلومتر طراحی شده است.

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

کوناشنکوف همچنین افزود: در یک حمله هوایی بسیار دقیق دیگر نیروهای هوافضای ارتش روسیه، مقر فرماندهی نیروهای اوکراین در منطقه نیکولایف هدف قرار گرفت و در نتیجه آن ۶۴ نظامی اوکراینی کشته شدند.

بنا بر گزارش اسپوتنیک، گزارش سخنگوی وزارت خارجه روسیه پس از آن اعلام می‌شود که ساعاتی پیش، رویترز به نقل از مقامات اوکراینی مدعی شد، بر اثر حمله موشکی روسیه به ایستگاه قطار در شرق اوکراین، ۲۵ غیرنظامی کشته شده‌اند.

هشدار آمریکا نسبت به تدارکات روسیه برای برگزاری رفراندوم

ایالات متحده هشدار داد که روسیه در حال آماده‌سازی برای برگزاری همه‌پرسی ساختگی در "سرزمین‌های اشغالی اوکراین" طی چند روز یا هفته آینده است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، «جان کربی» سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا به خبرنگاران گفت: مسکو به مقامات دستور داده در مناطقی که در طول جنگ با اوکراین تحت کنترلشان قرار گرفته است، از جمله در خارکیف، خرسون، زاپوریژیا، بخش‌هایی از دونتسک و لوهانسک، آماده‌سازی را آغاز کنند.

او با بیان اینکه اولین رفراندوم ممکن است به محض پایان این هفته اعلام شود، خاطرنشان کرد: ایالات متحده و جامعه بین‌المللی اصلا چنین انتخاباتی را به چشم "قانونی" در نظر نخواهند گرفت.

کربی گفت: ما انتظار داریم که روسیه سعی کند نتایج این همه‌پرسی را تحت ادعای دروغینی مبنی بر اینکه مردم اوکراین مایل به پیوستن به روسیه هستند، دستکاری کند. اعتراض و مقابله با این دروغ‌پراکنی بسیار مهم خواهد بود. خود مقامات روسی می‌دانند کاری که انجام می‌دهند فاقد مشروعیت خواهد بود و این نشان‌دهنده اراده مردم نخواهد بود. مردم اوکراین، در هر رفراندوم آزاد و منصفانه‌ای، به شدت علیه پیوستن به روسیه رأی می‌دهند.

این اظهارات پس از آن مطرح می‌شود که آمریکا همزمان با سالروز استقلال اوکراین، سه میلیارد دلار دیگر برای کمک‌های نظامی برای نیروهای کی‌یف اعلام کرد. به گزارش پنتاگون، این بسته شامل سیستم‌های موشکی سطح به هوا، موشک‌هایی با هدایت لیزری، هواپیماهای بدون سرنشین پوما و سلاح‌های ضد پهپادی ومپایر می‌شود.

فرانسه محموله کمک جدیدی را به اوکراین ارسال می‌کند

رئیس جمهوری فرانسه در پیامی به مناسبت روز استقلال اوکراین گفت: در روزهای آینده، یک کشتی حامل ملزومات پزشکی و اورژانس بندر مارسی را به مقصد اوکراین ترک می‌کند.

به گزارش روزنامه فرانسوی «لو فیگارو»، امانوئل مکرون در پیامی ویدئویی به مناسبت روز استقلال این کشور که با ورود آن به هفتمین ماه جنگ در اوکراین مقارن شده است، از بارگیری یک کشتی با ملزومات زندگی، درمانی و بازپروری اورژانس در بندر مارسی برای عزیمت به اوکراین خبر داد.

رئیس جمهوری فرانسه اطمینان داد که کشورش برای کمک به مقاومت نظامی اوکراین و مردم این کشور بسیج شده و این حمایت در آینده و تا بازسازی اوکراین ادامه خواهد داشت.

مکرون گفت: در سی و یکمین سالگرد استقلال خود می‌توانید به «مقاومت استثنایی» در مرزهای خود در برابر تهاجم روسیه افتخار کنید.

وی همچنین اقدام روسیه را در حمله به اوکراین «انتخابی فاجعه بار» خواند.

رئیس جمهوری فرانسه پیشتر اعلام کرده بود حمایت اتحادیه اروپا از اوکراین، در حالی که این کشور در برابر حمله روسیه قرار دارد، برای بلند مدت ادامه خواهد داشت.

 

صرافی ارز دیجیتال

منبع: تابناک

کلیدواژه: محرم سامانه سماح مذاکرات وین انتخابات فوتبال پیاده روی اربعین هفته دولت تحولات اوکراین جنگ اوکراین اروپا چین روسیه ناتو آمریکا محرم سامانه سماح مذاکرات وین انتخابات فوتبال پیاده روی اربعین هفته دولت روز استقلال اوکراین وزارت دفاع روسیه نظامی اوکراین مردم اوکراین نیروهای مسلح نیروی نظامی موشک اسکندر وجود ندارد رئیس جمهور حمله روسیه شده اند شش ماه

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tabnak.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تابناک» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۸۴۱۲۴۸ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

روسیه: طرح بمب‌گذاری اوکراینی‌ها در زاپروژیا خنثی شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، سرویس امنیت فدرال روسیه (FSB) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد طراحی و نقشه مقامات اوکراین برای عملیات بمب‌گذاری در یک مرکز خرید و بازاری در شهر «میلتوپول» در منطقه زاپروژیا خنثی شده است.

بنا بر این بیانیه، عاملان این بمب‌گذاری بازداشت شده و به قصد و تصمیم خود برای بمب‌گذاری در این منطقه اعتراف کرده‌اند.

جمهوری‌های دونتسک و لوهانسک و مناطق زاپروژیا و خرسون از ۲۳ تا ۲۷ سپتامبر (اول تا پنجم مهر) برای پیوستن به روسیه همه‌پرسی برگزار کردند و اکثریت رای‌دهندگان با الحاق این مناطق به روسیه موافقت کردند.

بنا بر گزارش رسانه‌های روسیه نیروهای امنیتی اوکراین ۱۶ مهر نیز با جای‌گذاری یک بمب در داخل کامیون، پل کریمه را منفجر کردند؛ ارتش روسیه در پاسخ به انفجار در پل کریمه، علیه زیرساخت‌های اصلی اوکراین در شهرهای مختلف، از ۱۸ مهر تاکنون حملات موشکی گسترده را آغاز کرده است. به گفته ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در نتیجه این حملات تاکنون نزدیک به ۴۰ درصد زیرساخت‌های انرژی اوکراین از بین رفته است.

در حملات ۱۹ مهر شهرهای «کی‌یف»، «اودسا»، «وینیتسا»، «ترنوپل»، «خملنیتسکی»، «دنپروپتروفسک» و «ژیتومیر» هدف حملات موشکی قرار گرفتند. بنا بر گزارش رسانه‌های اوکراینی بیش از ۱۰ موشک از دریای خزر به سمت شهرهای اوکراین شلیک شده بود. در روزهای اخیر نیز برخی شهرهای اوکراین هدف حملات موشکی و پهپادی قرار گرفتند.

رئیس جمهور روسیه ۲۴ فوریه (پنجم اسفند ۱۴۰۰) در نطقی تلویزیونی اعلام کرد که در واکنش به درخواست جمهوری‌های دونباس (دونتسک و لوهانسک) در شرق اوکراین و همچنین به منظور «نازی‌زدایی و غیرنظامی‌کردن اوکراین»، فرمان آغاز «عملیات ویژه نظامی» در اوکراین را صادر می‌کند تا از مردمی که هشت سال مورد سوءاستفاده و نسل‌کشی رژیم کی‌یِف بوده‌اند، حفاظت کند و اوکراین از وجود «نئونازی‌ها» پاکسازی شود.

کد خبر 5642608

دیگر خبرها

  • دیوید پترائوس: جنگ اوکراین پیروز نظامی نخواهد داشت
  • پارلمان جمهوری چک طرح آموزش سربازان اوکراینی را تصویب کرد
  • طرح آموزش سربازان اوکراینی در جمهوری چک تصویب شد
  • نشست مهم وزرای خارجه ناتو برای کمک به اوکراین/سفر محرمانه هیئت نظامی اوکراین به اسرائیل/ طرح اوکراین برای حمله گسترده به «کریمه» 
  • نشست مهم وزرای خارجه ناتو برای کمک به اوکراین/سفر محرمانه هیئت نظامی اوکراین به اسرائیل
  • مسکو: ۱۳۰ نظامی و ۹ پهپاد اوکراینی از بین رفتند
  • روسیه ۹ پهپاد اوکراینی را سرنگون کرد
  • وعده ۷ کشور برای ارسال کمک‌های مالی و نظامی بیشتر به اوکراین
  • روسیه: طرح بمب‌گذاری اوکراینی‌ها در زاپروژیا خنثی شد
  • بورل: باید برای زمستان اوکراین فکر کنیم