Web Analytics Made Easy - Statcounter

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از لایوساینس در این رواج دوباره کریستال‌ها به قلب تپنده بازار بدل شده‌اند و افراد آنها به چیزهایی گوناگون از آب آشامیدنی  و کرم صورتشان تا فضایی داخلی خانه‌هابشان می‌افزایند و میزان جستجوها در گوگل برای کریستال درمانی و شفا با کریستال مرتبا در حال افزایش است.

در همین زمینه:

 اقبال به سنگ

شفای با کریستال یک تکنیک به اصطلاح «پزشکی جایگزین» است که در آن از کریستال‌ها و سایر سنگ‌ها برای علاج بیماریها و محافظت در برابر بیماری‌ها استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

طرفداران این تکنیک می‌گویند کریستال‌ها باعث جریان یافتن انرژی شفابخش مثبت را به درون بدنشان و خارج شدن انرژی‌های منفی و بیماری‌زا از آن می‌شوند.

اما با وجود افزایش محبوبیت کریستال‌درمانی در سال‌های اخیر بسیاری از پزشکان و دانشمندان آن را چیزی به جز «شبه‌علم» و اثرات ادعایی آن را چیزی جز «اثر دارونما» نمی‌دانند.

اگر به زبان علمی صحبت کنیم، هیچ شاهدی وجود ندارد که از کریستال‌ درمانی می‌توان برای علاج بیماری‌های استفاده کرد، به این دلیل ساده که هیچ بررسی نشان داده است که بیماری‌ها نتیجه تغییرات به اصطلاح «جریان انرژی» در بدن باشند. به علاوه، هیچ بررسی علمی نشان نداده است که کریستال‌ها و جواهرات را می‌توان بر اساس ترکیب شیمیایی‌ یا رنگ‌شان برای درمان بیماری معینی به کار برد.

کریستال مانند هر جسم دارای جرم دیگری بر اساس معادله معروف جرم- انرژی آلبرت اینشتین  e=mc^2 دارای انرژی است،‌اما هیچ تبادل انرژی میان کریستال‌ها و انسان‌ها انجام نمی‌شود.

چطور کریستال درمانی می‌کنند

طرفداران کریستال‌درمانی می‌گویند سابقه استفاده از این شیوه را می‌توان تا دست کم  ۶۰۰۰ سال پیش در دوران سومری‌های باستان در بین‌النهرین و مصر باستان دنبال کرد.

اما فلسفه کریستال‌درمانی مدرن بیشتر بر اساس اقتباس از مفاهیم سنتی فرهنگ‌های آسیایی به خصوص مفهوم «انرژی حیاتی» (چی یا کی) و مفهوم «چاکراها» در هندویسم و بودیسم به عنوان مجراهای این انرژی حیاتی است که عناصر فیزیکی و فوق‌طبیعی بدن را به هم مرتبط می‌کنند.

بر اساس این برداشت، کریستال‌ها با میدان‌های انرژی بدن درهم‌کنش دارند و شفای جسمی، روانی و روحی را باعث می‌شوند و  به هر کدام از کریستال‌ها یا سنگ‌ها خواص درمانی معینی نسبت داده می شود.

معمولا کریستال درمانگر در جلسه درمانی سنگ‌ها یا کریستال‌های گوناگونی را روی بدن در مسیر نقاط چاکراها، تقریبا در مناطق بالای سر روی پیشانی، روی گلو، روی قفسه‌سینه، روی معده، روی روده‌ها و در منطقه تناسلی می‌گذارد. این سنگ‌ها و نحوه قرارگیری‌شان ممکن است بر اساس علائمی که بیمار گزارش کرده است، تعیین شوند. همه این کارها بر اساس دانش و عقیده درمانگر درباره فلسفه چاکراها درباره بیماری و عدم تعادل انرژی است که پزشکی مدرن عمدتا آن را رد می‌کند.

استفاده از کریستال‌ها و سنگ‌ها به صورت طلسم‌های پوشیدنی یا قرار دادن آنها زیر بالش هم یکی از روش‌های دیگر ادعایی برای جلوگیری از بیماری و خارج کردن انرژی منفی یا جذب کردن انرژی مثبت است.

اثر دارونما و کریستال درمانی 

با اینکه هیچ بررسی علمی درباره اثربخشی کریستال درمانی وجود ندارد، بررسی‌های وجود دارند که نشان می‌دهند که این روش ممکن است در بیماران «اثر دارونما» یا «اثر پلاسبو» را القا کند.

اثر دارونما به معنای اثراتی است که در هنگام تجویز یک روش درمانی در فرد ظاهر می‌شوند و مربوط به تاثیر خود آن روش درمانی بر بیماری فرد نیستند. در مورد کریستال درمانی ممکن است فرد پس از استفاده احساس بهتر شدن کند، اما هیچ شاهد علمی وجود ندارد که این بهتر شدن مربوط به خود کریستال‌هایی باشد که به کار رفته‌اند.

پژوهشگران در سال ۲۰۰۱ مقاله‌ای به کنفرانس صدمین سال انجمن روانشناسی بریتانیا ارائه کردند که در آن بررسی‌شان درباره اثربخشی کریستال درمانی را توصیف کرده بودند.

در این بررسی از ۸۰ شرکت‌کننده خواسته شد که برای پنج دقیقه د رحال در دست داشتن یک کریستال واقعی کوارتز یا یک کریستال تقلبی کوارتز که تصور می‌کردند واقعی است، مراقبه انجام دهند. قبل از شروع مراقبه، به نیمی از شرکت‌کنندگان تذکر داده شد که به اثراتی که کریستال‌ها ممکن است بر آنها داشته باشند، مانند مورمور شدن بدن یا گرم شدن دستی که کریستال در آن بود توجه داشته باشند.

شرکت‌کنندگان پس از مراقبه به پرسش‌هایی درباره اثراتی که از این جلسه شفای کریستالی احساس کرده‌اند، پاسخ دادند. نتایج نشان داد که اثرات گزارش‌شده بوسیله افرادی که در هنگام مراقبه کریستال تقلبی داشتند، هیچ تفاوتی با اثرات گزارش‌شده بوسیله افرادی که کریستال واقعی را نگهداشته بودند، ندارد.

بسیاری از شرکت‌کنندگان در هر دو گروه احساس گرما در دستی که کریستال واقعی یا تقلبی را نگهداشته بود و نیز افزایش احساس سلامتی کلی را گزارش کردند. آنهایی که قبل از جلسه توجه کردن به این اثرات به آنها یادآوری شده بود، اثرات قوی‌تری را نسبت به افرادی که در این مورد به آنها یادآوری نشده بود، گزارش کردند. اما قدرت این اثرات هیچ رابطه‌ای با اینکه فرد مورد نظر کریستال واقعی یا تقلبی در دست داشته باشد، نداشت. افرادی که با توجه به پرسشنامه‌های پرشده به قدرت کریستال‌ها باور داشتند، نسبت به افراد بی‌اعتقاد به آن با احتمال دو برابر بیشتر اثرات درمانی را گزارش کردند.

گردن‌بندهای کهربا که برای خواص شفابخش ادعایی به گردن نوزادان انداخته می‌شوند، ممکن است با پیچیدن به دور گردن آنها را در معرض خطر خفه‌شدگی قرار دهند و موارد متعددی از این نوع حوادث مستند شده است. همدلی پزشکان با بیماران لازم است

بسیاری از اشکال دیگر شیوه‌های مشابه هم وجود دارند که معلوم شده است که اثر درمانی‌شان بیشتر اثر دارونما نیست. در این موارد نیز، درمان‌ها ممکن است به طور موقت در افراد احساس بهتر شدن ایجاد کنند، اما هیچ شاهدی درباره اثر واقعی آن در علاج بیماری یا درمان عوارض سلام وجود ندارد.

بنابراین اگر دچار یک بیماری جدی هستید، باید به سراغ یک پزشک تحصیل‌کرده دارای مجوز طبابت بروید، نه یک شفادهنده رشته‌های به اصلاح «پزشکی جایگزین».

اما قانع کردن کسی به خواص شفابخش کربستال‌ها اعتقاد دارد، به اینکه آنها بی‌اثر هستند، کار مشکلی است. از طرف دیگر گرایش مردم به رشته‌های «پزشکی جایگزین» نشان‌دهنده بی‌اعتمادی فزاینده‌ به پزشکان حرفه‌ای هم هست که باید باعث شود شاغلان حرف پزشکی همدلی بیشتر با بیماران نشان دهند، وقت کافی برای آنها بگذارند و به حل مشکلات‌شان علاقه نشان دهند.

کد خبر 700438 برچسب‌ها روانشناسی پزشکی صرافی ارز دیجیتال

منبع: همشهری آنلاین

کلیدواژه: روانشناسی پزشکی کریستال ها اثر دارونما وجود ندارد درباره اثر بر اساس سنگ ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.hamshahrionline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «همشهری آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۸۴۳۸۱۹ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

ابولا، مدارس اوگاندا را تعطیل کرد

مقامات اوگاندا مدارس سراسر این کشور را برای جلوگیری از شیوع بیشتر ابولا تعطیل اعلام کردند.

به گزارش ایسنا، دستورالعمل تعطیلی مدارس دو هفته قبل از پایان ترم تحصیلی در ابتدای ماه جاری میلادی (نوامبر) و به دنبال مرگ هشت کودک بر اثر این بیماری بسیار مُسری، اعلام شد.

به رغم آنکه وزیر بهداشت اوگاندا اعلام کرد که در هفته‌های اخیر، تعداد موارد ابتلای جدید به ابولا در برخی مناطق از جمله "کامپالا"، پایتخت این کشور کاهش یافته اما این دستورالعمل از روز گذشته (جمعه) اجرایی شد.

وزیر بهداشت اوگاندا تاکید کرد: ما مردم را تشویق می کنیم که همچنان نسبت به این بیماری هوشیار باشند و با تیم های بهداشتی نیز همکاری کنند.

دفتر سازمان جهانی بهداشت (WHO) در اوگاندا روز پنجشنبه اعلام کرد که تا تاریخ ۲۲ نوامبر، هیچ موردی از ابتلا به ابولا به مدت ۹ روز در کامپالا به ثبت نرسیده است.

سویه نادر سودانی ابولا در ۲۰ سپتامبر در ناحیه "موبنده" اوگاندا شیوع یافت.

همچنین بر اساس معیارهای سازمان جهانی بهداشت، شیوع بیماری زمانی پایان می یابد که به مدت ۴۲ روز متوالی مورد جدیدی از ابتلا به آن وجود نداشته باشد.

ابولا که به صورت یک تب خونریزی دهنده ویروسی ظاهر می شود، در ابتدا می‌تواند به سختی قابل تشخیص باشد زیرا تب از علائم بیماری مالاریا هم هست. این بیماری از طریق تماس با مایعات بدن فرد آلوده یا مواد آلوده به این عفونت ویروسی منتقل می‌شود و علائم آن نیز شامل تب، استفراغ، اسهال، درد عضلانی و گاهی خونریزی داخلی و خارجی است.

به گزارش مدیکال اکسپرس، مهار شیوع بیماری ها به خصوص در محیط های شهری، دشوار است.

پیش از شیوع اخیر نیز آخرین مرگ ثبت شده ناشی از عوارض ابتلا به ابولا در اوگاندا از شیوع قبلی این بیماری و در سال ۲۰۱۹ میلادی بود.

انتهای پیام

دیگر خبرها

  • دلایل شیوع نسبتاً زیاد خود درمانی در زنان ایرانی
  • مشکوک شدن برزیلی‌ها به شیوع یک بیماری ویروسی در اردو
  • جام جهانی قطر| مشکوک شدن برزیلی‌ها به شیوع یک بیماری ویروسی در اردو
  • بستری ۱۲۱ بیمار کرونایی/ ۴ شهر گلستان آبی شد
  • شیوع بیماری در بین دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان
  • رییس دانشگاه صنعتی اصفهان: دلیل شیوع بیماری در بین دانشجویان، توسط مرکز بهداشت اعلام می‌شود
  • ابولا، مدارس اوگاندا را تعطیل کرد
  • آخرین و جدید ترین آمار کرونایی استان فارس تا ۵ آذر ۱۴۰۱
  • اولین مورد وبا در کویت ثبت شد
  • رنگ آبی کرونا در ۸ شهرستان چهارمحال و بختیاری