Web Analytics Made Easy - Statcounter

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از روابط عمومی فدراسیون کاراته، مجمع عمومی فدراسیون کاراته صبح امروز (دوشنبه ۷ شهریور ماه) به ریاست سیدمحمد پولادگر معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان و با حضور سیدحسن طباطبایی رئیس فدراسیون کاراته، کیکاوس سعیدی نماینده کمیته ملی المپیک، آرش فرهادیان سرپرست دفتر امور مشترک فدراسیون‌های ورزشی، محسن آشوری سرپرست نایب رئیسی ، وحید مومنی دبیر فدراسیون و اعضای مجمع برگزار شد.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

سید حسن طباطبایی رئیس فدراسیون کاراته در ابتدای مجمع، اظهار داشت: از سید محمد پولادگر رئیس مجمع و معاون ورزش قهرمانی و توسعه ورزش کشور و همکار عزیزمان آرش فرهادیان در وزارت ورزش و دفتر امور مشترک فدراسیون‌های ورزشی تشکر می‌کنم که در جلسه حضور دارند. از اعضای محترم مجمع، هیئت رئیسه، نمایندگان ارگان‌ها، باشگاه‌ها و هیئت‌ها تشکر می‌کنم. سال گذشته سال پر فراز و نشیبی برای کاراته کشور بود و یکی از مهمترین و تاریخی‌ترین سال‌های کاراته با حضور در المپیک توکیو با تمام ویژگی‌های خاص این رویداد رقم خورد. برای اولین بار آرزوی جامعه بزرگ کاراته در جهان برای حضور در المپیک محقق شد و کشور عزیزمان ایران موفق به کسب خوشرنگ‌ترین مدال المپیک شد. مدالی که آرزوی هر کشور است و با زحمات تمام مربیان و ورزشکاران کاراته کشور محقق شد. ورزشکارانی در قهرمان جهان داشتیم و سه بار قهرمان کومیته تیمی جهان شدیم که مرهون تلاش و زحمات مربیان و جامعه کاراته است که سال‌ها با تلاش ریشه این درخت تنومند را زنده نگه داشتند. یاد و خاطره استاد وارسته پدر کاراته که با فراهم نمودن بستر مناسب، کاراته کشور را به سمتی ببرند که امروز یکی از پرجمعیت‌ترین رشته‌های ورزش کشور است را زنده نگه می‌دارم و این افتخارات را مرهون همه بزرگان کاراته هستیم.

وی افزود: در المپیک توکیو خوشبختانه سجاد گنج‌زاده موفق به کسب مدال طلای وزن ۷۵+ کیلوگرم شد. همچنین حمیده عباسعلی به عنوان یکی از بهترین کاراته‌های تاریخ بانوان ایران به خاطر بدشانسی و با آسیب دیدگی از کسب مدال بازماند. این در حالی است که او قهرمان مسابقات را شکسته داده بود. سارا بهمنیار نیز در یکی از سخت‌ترین وزن های مسابقات تلاش خود را انجام داد، اما متاسفانه بانوان ما با بدشانسی نتوانستند به مدال برسند در حالی که مدال المپیک حق بانوان ما بود.

رییس فدراسیون کاراته اضافه کرد: در آذرماه تیم‌های ملی را در شرایط کرونا و با پروتکل‌های خاص به مسابقات آسیایی قزاقستان اعزام کردیم. معمولا مسابقات رده‌های پایه و بزرگسالان جداگانه برگزار می‌شود، اما به خاطر حباب ایجاد شده این دوره شاهد برگزاری مسابقات همزمان نوجوانان، جوانان، امید و بزرگسالان به صورت همزمان بودیم.

طباطبایی با اشاره به اعزام بزرگترین کاروان ورزشی کشور در سال گذشته، عنوان کرد: بزرگترین کاروان ورزشی کشور را با بیش از ۱۰۰ نفر با هواپیمای چارتر به مسابقات اعزام کردیم. در مجموع تمامی رده‌های سنی نیز الحمدالله با کسب ۱۴ مدال طلا، ۱۰ نقره و ۱۵ برنز به مقام قهرمانی رسیدیم. در سال گذشته هر روز یک رده تیم‌های ملی و گاهی حتی در یک روز چهار رده سنی تیم‌های ملی را در اردو داشتیم و در مجموع حدود ۴۰۰ روز با توجه به تورم، در مسابقات و اردو بودیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر نیز در پایان آذرماه مسابقات قهرمانی جهان رده‌های پایه و در دی‌‌ماه نیز مسابقات قهرمانی آسیا را در پیش داریم و اردوها رفته رفته شروع می‌شود تا ان شاءالله در این مسابقات نیز نتایج مناسبی داشته باشیم. با توجه به شرایط ارزی اعزام‌های سبکی به مشکل خورده بود، اما به لطف خدا چند موردی را انجام دادیم. در دوران کرونا دوره‌های مجازی را نیز برگزار کردیم و در بخش داوری که یکی از ارکان مهم کاراته است، برای رشد کیفیت داوری، ۶ داور آقا و خانوم را به مسابقات قهرمانی آسیا در قزاقستان اعزام کردیم که همه این نفرات موفق به قبولی در دوره‌های داوری شدند.

رئیس فدراسیون کاراته تصریح کرد: همچنینی داوران ما به کلینک جهانی فجیره اعزام شدند و همه آنها نیز صد در صد قبول شدند. در ۵۰ سال گذشته کاراته ایران تنها ۲۹ داور در سطح جهانی داشته است، اما داوران با انگیزه را گزینش و امتحانی در تهران برگزار و تعدادی را به این کلینک اعزام کردیم. ۳۴ کلاس داوری در سطح کشور برگزار کردیم و تقریبا ۲۵۰۰ داور در این کلاس‌ها شرکت کردند. در کلاس‌های آموزشی ما ۳۸۰۰ نفر شرکت و ۷۴ دوره را برگزار کردیم. یکی از فعال‌ترین بخش های فدراسیون بخش همگانی است.

کاراته صف مقدم فدراسیون‌های ورزشی در موضوعات همگانی و فرهنگی است و کاراته در تمام شهرهای ما همیشه به معنای واقعی در بخش همگانی و فرهنگی پیش‌رو و طلایه دار است.

رییس فدراسیون کاراته طباطبایی تصریح کرد: همچنینی داوران ما به کلینک جهانی فجیره اعزام شدند و همه آنها نیز صد در صد قبول شدند. در ۵۰ سال گذشته کاراته ایران تنها ۲۹ داور در سطح جهانی داشته است، اما داوران با انگیزه را گزینش و امتحانی در تهران برگزار و تعدادی را به این کلینک اعزام کردیم. ۳۴ کلاس داوری در سطح کشور برگزار کردیم و تقریبا ۲۵۰۰ داور در این کلاس‌ها شرکت کردند. در کلاس‌های آموزشی ما ۳۸۰۰ نفر شرکت و ۷۴ دوره را برگزار کردیم. یکی از فعال‌ترین بخش های فدراسیون بخش همگانی است. کاراته صف مقدم فدراسیون‌های ورزشی در موضوعات همگانی و فرهنگی است و کاراته در تمام شهرهای ما همیشه به معنای واقعی در بخش همگانی و فرهنگی پیش‌رو و طلایه دار است.

وی با اشاره به برگزاری مسابقات متعدد داخلی کاراته گفت: هفته‌ای نیست که مسابقات مختلف و انتخابی درون اردویی نداشته باشیم. سوپر لیگ و کاراته وان‌ها را برگزار کردیم که این کاراته‌وان در رده‌های پایه در کل کشور برگزار می‌شود و این کار نوجوانان، جوانان و رده‌های سنی را در بر می‌گیرد و به دنبال برگزاری آن در رده بزرگسالان هستیم که به نوعی انتخابی تیم ملی در چند مرحله خواهد بود. با همه مشقت‌های برگزاری کاراته وان‌ها در شهرهای مختلف به دنبال برگزاری این مسابقات در رده بزرگسالان نیز هستیم. یکی دیگر از کارهای ما استقلال کمیته‌ها و استفاده از خردجمعی و عدم استفاده از تک محوری بود و اعضای کمیته‌های فنی که از همگی از اساتید کاراته هستند در تدوین آیین نامه‌ها نقش پررنگی داشتند.

طباطبایی با تاکید بر مظلیومیت کاتا گفت: در کاتا بخشی که همواره در کاراته مظلوم بود، کمیته راهبردی را تشکیل دادیم و اساتید کاتا را دعوت و نسبت به توسعه این بخش برنامه‌ریزی خوبی داشتند و خروجی آن در انتخابی المپیک توکیو در پاریس و حضور دو‌ نماینده ما در مرحله فینال و یک قدمی المپیک بود. اثر این توجه به کاتا خود را در بازیهای قهرمانی آسیا در قزاقستان و بازیهای کشورهای اسلامی نشان‌داد. ما برنامه‌های بهتری برای کاتا داریم و اگر شرایط کاتا به سمتی برود و کمیته فنی ارزیابی مدال‌آوری در بازی‌های آسیایی داشته باشد، فدراسیون در بخش کاتا نیز آمادگی اعزام دارد.

وی با اشاره به لغو مجوز تعدادی از سبک‌ها گفت: روزی که فدراسیون را تحویل گرفتم بیش از ۱۷۰ سبک داشتیم. در بخش فرهنگی و فنی کارهایی انجام دادیم و سبک‌های فعال را تشویق کردیم، اما تعدادی از سبک‌های نیز منفعل بودند که موجب شد مجوز سی و چند سبک لغو گردد.

رئیس فدراسیون کاراته نقش مربیان کشور در موفقیت این رشته را برجسته دانست و عنوان کرد: مربیان بزرگی در کشور داریم و امروز ۳۰ کشور از دانش مربیان ایرانی بهره می‌برند. بسیاری از موفقیت های کاراته مرهون زحمات مربیان و پیشکسوتان است.

وی یادآور شد: وزارت ورزش در یک سال گذشته هر جا به مشکل خوردیم به ما کمک کرد. از شخص دکتر حمید سجادی به عنوان وزیری ورزشی تشکر می‌کنم. در کنار او در دوره علی‌نژاد و در حال حاضر پولادگر به عنوان معاون قهرمانی همواره به ما کمک کردند. در کمیته المپیک نیز شخص صالحی امیری همواره در کنار ما بود و انتخاب خسروی‌وفا را نیز که دیروز اتفاق افتاد تبریک می‌گویم. در کمیته انصافا کیکاوس سعیدی به عنوان دبیرکل و یکی از پیشکسوتان کاراته همواره کمک حال ما بود.

طباطبایی در پایان گفت: آرزو می‌کنم در سال جدید کاراته کشور راه‌های مهم را با دعای خیر عزیزان پیش ببرد و پرچم کشورمان را در مسابقات به اهتزار در بیاورد.

در ادامه مجمع سید محمد پولادگر، اظهار داشت: به اعضای مجمع فدراسیون کاراته بابت یکسال فعالیت و نتایج ارزشمند خسته نباشید می‌گویم. اتفاقی خیلی خوبی برای این رشته در المپیک توکیو افتاد، اما خیلی متاسف هستیم این رشته از المپیک خارج شد و امیدوارم دوباره وارد المپیک شود.

وی با ذکر خاطره‌ای از رشته کاراته عنوان کرد: در المپیک پکن تا روز آخر ما فقط یک مدال برنز در کشتی گرفته بود و در روز آخر مسابقات هادی ساعی موفق به کسب مدال طلاشد. در بازگشت و در فرودگاه یک خبرنگار به من گفت کاراته وارد المپیک شده است و نظر شما در این خصوص چیست؟ من که این خبر را نشنیده بودم از این موضوع ابراز خوشحالی کردم و عنوان کردم که با توجه به توانایی و پتانسیل این رشته این موضوع قطعا اتفاق خوبی برای ورزش ایران است. بعد از شنیدن این موضوع بلافاصله با رئیس وقت فدراسیون کاراته و شهید ورزش کشور بهزاد کتیرایی تماس گرفتم و بابت این موضوع تبریک گفتم. او با خنده گفت که این موضوع قصه‌ای دارد.

معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش عنوان کرد: کتیرایی تعریف کرد که در زمان مسابقات هادی ساعی در المپیک پکن، مسابقات قهرمانی کشور کاراته در سالن افراسیابی در حال برگزار بوده است، اما با همت فدراسیون کاراته در زمان رقابت‌های ساعی، مسابقات قطع و رقابت ساعی از طریق نمایشگر سالن پخش می‌شده است. مرحوم کتیرایی عنوان کرد زمانی که ساعی قهرمان شد جو نشاط و خوشحالی زیادی در سالن ایجاد شد و من نیز ضمن تبریک قهرمانی ساعی، به شوخی اعلام کردم که کاراته المپیکی شده است.


پولادگر تصریح کرد: بعد از شنیدن این موضوع به مرحوم کتیرایی گفتم که انشالله به خاطر دل پاک شما کاراته وارد المپیک شود که خدا را شکر بالاخره در المپیک توکیو این اتفاق افتاد. در حال حاضر نیز برای بازگشت کاراته به المپیک تنها فعالیت یک کشور فایده‌ای ندارد و باید جامعه جهانی تصمیم را بگیرد و اگر از تشتت سبک‌ها جلوگیری کند باز هم این اتفاق خواهد افتاد. اکر کاراته دوباره به المپیک ورود کند مطمئن هستم خیلی زود جا و موقعیت خود را باز خواهد کرد. موفقیت کاراته در توکیو ارزشمند بود و از این بابت خدمت همه دوستان خداقوت می‌گویم.

معاون قهرمانی و توسعه ورزش حرفه‌ای وزارت ورزش عنوان کرد: موضوعاتی در کاراته وجود دارد که از طباطبایی می‌خواهم پیگیری کند. اولا ۲ استان سرپرست دارند و زودتر برای تکلیف این استان‌ها مشخص و برای آنها اقدام کرد. حیف است رشته کاراته به عنوان رشته پرطرفدار با سرپرستی برخی هیئت‌ها دچار مشکل شود. چون سرپرستی سم مهلک در ورزش است و باید پرهیز کنیم. ضمن اینکه دوستان استان‌ها نیز مقید به برگزاری مجامع استانی باشند و از آقای طباطبایی می‌خواهم پیگیر این موضوع باشند.

پولادگر ادامه داد: با توجه به حضور ۳۱ استان نیاز نیست طباطبایی در همه مجامع حضور داشته باشد و می‌تواند دبیر ، نایب رئیس و اعضای هیئت رئیسه فدراسیون را مامور برگزاری مجامع سالیانه کنند. در سال ۱۴۰۰ پنج مجمع سالیانه نیز بیشتر برگزار شد و از روسای استانی و طباطبایی می‌خواهم حتما مجامع استانی را برگزار کنند.


پولادگر با تقدیر از گزارش عملکرد فدراسیون کاراته و اشاره به نقش ورزشکاران این رشته در مسئولیت‌های اجتماعی گفت: در حوزه مسئولیت اجتماعی خیلی خوب است ورزشکاران را درگیر و فعال امور خیریه کنیم و این خیلی ارزشمند است. بهترین نقش چهره ورزشی، الگو بودن در حوزه مسئولیت اجتماعی و حوادث و بلایای طبیعی است و حضور یک ورزشکار در بلایای طبیعی خیلی تاثیرگذار خواهد بود. قشنگ‌ترین جایی که آدم‌ها می‌توانند اسم و شهرت خود را خرج کنند در راه کمک به مردم است و خدا این موضوع را می‌پسندد و نام ورزشکار نیز ماندگار می‌شود.

وی عنوان کرد:‌ اسم تختی به خاطر این حرکات است که در تاریخ ماندگار است. در خاطراتش خواندم که برای فروش سبزی‌های یک سبزفروش کنار او ایستاده است تا مردم به خاطر حضور او، سبزی‌های سبزی‌فروش را نیز بخرند و دست خالی به خانه نرود. باید به ورزشکاران یاد بدهیم که محبوب باشند و نه مشهور، خیلی‌ها مشهور هستند اما محبوب نیستند. از طباطبایی باید گزارش عملکرد و تاکید به این موضوع تشکر می‌کنم.


وی یادآور شد: عمر تکواندو از کاراته خیلی کمتر است و موقعی که تکواندو در اصفهان شروع شد به خاطر شناخت کاراته به این رشته می‌گفتند کاراته کره‌ای و در داخل پرانتز تکواندو می‌نوشتند و کسی این رشته را نمی‌شناخت، اما امروز در المپیک به عنوان معتبرترین رویداد تکواندو حضور دارد و کاراته نیست. اولین رشته ورزشی من کاراته بوده و در این رشته در اصفهان فعالیت کردم. به عنوان یک ایرانی می‌دانم حضور کاراته در المپیک باعث موفقیت بیشتر ما خواهد شد. زیاد بودن سبک‌ها یکی از مشکلات کاراته است، زمانی که اویاما از دنیا رفت یک کیوکوشین داشتیم اما الان نمی‌دانم چند تا داریم. خبر دارم کمیته بین‌المللی المپیک روی این موضوع دست گذاشته است و امیدوارم دوباره وارد المپیک شود. مردم با کاراته خاطرات خوب دارند و امیدوارم تکرار این خاطرات خوب دوباره تکرار شود.


در پایان این مجمع ضمن تایید صورت های مالی فدراسیون کاراته در سال ۱۴۰۰، رای گیری در خصوص تشکیل کمیسیون داوران، مربیان و ورزشکاران صورت گرفت و به تصویب اعضای مجمع رسید.

انتهای پیام

صرافی ارز دیجیتال

منبع: فارس

کلیدواژه: فدراسیون کاراته مجمع کاراته محمد پولادگر حسن طباطبایی رئیس فدراسیون کاراته فدراسیون های ورزشی مسابقات قهرمانی المپیک توکیو همگانی و فرهنگی برگزار کردیم کاراته کشور اعزام کردیم وارد المپیک تشکر می کنم وزارت ورزش بخش همگانی سال گذشته کلاس ها سبک ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.farsnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «فارس» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۸۷۸۲۲۰ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

مسئولان ورزش استان فقط شعار می‌دهند/ ورزش نابینایان یزد همچنان چشم انتظار سالن اختصاصی

هیئت ورزشی نابینایان و کم‌بینایان استان یزد از جمله هیئت‌های ورزشی افتخار آفرین استان و کشور است که متاسفانه مورد بی مهری و بی توجهی مسئولان ذیربط قرار دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از یزدرسا، کم‌بینایان و نابینایان جزء معلولان حسی محسوب می‌شوند و مقوله  اصلی در این گروه از معلولان تفهیم چگونگی انجام حرکت‌های مختلف در قالب ورزش است که برای رسیدن به این هدف علاوه بر فراهم کردن امکانات و تجهیزات به مشارکت جدی عموم نیز نیاز دارد.

روانشناسان بالینی معتقدند اگر نیازهای معلولان کم‌بینا و نابینا در قالب ورزش و تحرکات بدنی رفع نشود، مشکلات حرکتی و روانی خاصی در آنها به وجود می‌آید که از جمله آن می‌توان به حرکات ناموزون و بدون ریتم عنوان کرد.

تکلیف عمومی جامعه برای مشارکت اجتماعی نابینایان

 نداشتن حس بینایی و ترس از محیط‌های ناآشنا همواره سبب کم‌تحرکی در نابینایان می‌شود، لذا کمک‌های لازم برای بالا بردن بازدهی نابینایان از طریق مشارکت آنها در فعالیت‌های ورزشی مختلف، نوعی تکلیف عمومی جامعه محسوب می‌شود.

 اگر نگاه جامعه به اهمیت تحرک بدنی نابینایان جدی‌تر شود و  این موضوع در تصمیم‌گیری‌ها نیز رواج پیدا کند، بدون شک انگیزه قشر روشندل به سمت و سویی هدایت خواهد شد که آنان دیگر معلولیت را محدودیت قلمداد نخواهند کرد، بلکه با درک موفقیت علاوه بر حضور در میدان‌های رسمی ورزشی در فعالیت‌های اجتماعی نیز، بیش‌ازپیش انگیزه پیدا می‌کنند.

هیئت ورزشی نابینایان و کم‌بینایان استان یزد ازجمله هیئت‌های ورزشی موفق و فعال استان است که با توجه به مخاطبان خاصی که دارد تاکنون سعی کرده بیشترین ارتباط را با جامعه هدف خود داشته باشد و از این طریق آنها را به انجام فعالیت‌های ورزشی و فرهنگی تشویق کند و توانایی‌های آنها را به اقشار مختلف مردم معرفی کند.

جایگاه سوم هیئت ورزشی نابینایان یزد در کشور

در این هیئت ورزشی هم اکنون 80 ورزشکار در رشته‌های قهرمانی فعالیت دارند و در سال گذشته با همت و فعالیت خوب ورزشکاران زیرپوشش درمجموع بر اساس شاخص‌های فدراسیون بعد از استان‌های خراسان رضوی و اصفهان در جایگاه سوم کشور قرار گرفته است.

حسین دشتی رئیس هیئت ورزشی نابینایان و کم‌بینایان استان یزد نیز در همین خصوص در گفتگو با یزدرسا گفت: هیئت ورزشی نابینایان و کم‌بینایان استان یزد در رشته گلبال بانوان و آقایان در سه رده سنی نوجوانان، بزرگسالان و پیشکسوتان فعال است و یکی از ورزشکاران کم بینای یزدی که به همراه تیم ملی در مسابقات پاراآسیایی بحرین سال گذشته حضور داشت توانست مدال طلای این مسابقات  را کسب کند.

وی با اشاره به فعالیت ورزشکاران نابینا و کم‌بینای یزد در رشته شنای بانوان و آقایان، ادامه داد: با وجود اینکه در این رشته اعزام بانوان به مسابقات خارج از کشور را نداریم بانوان نابینای شناگر یزد توانستند در رقابت‌های داخلی، رکوردشکنی ملی داشته باشند و تاکنون مدال‌های زیادی کسب کرده‌اند و در شنای آقایان نیز از پنج نفر عضو تیم ملی بزرگسالان شنا، سه نفر یزدی هستند که، صاحب چندین مدال آسیایی هستند.

مسئولان ورزش استان فقط شعار ورزش قهرمانی را می‌دهند

دشتی عنوان کرد: با وجود کسب افتخار و مدال‌های قهرمانی این هیئت ورزشی در کشور، آسیا و حتی جهان و کسب رتبه سوم کشور در شاخص‌های فدراسیون، اما این هیئت مورد بی‌مهری مسئولان استان قرار دارد و وزارت ورزش و جوانان از ابتدای سال جاری تاکنون یک ریال هم به این هیئت ورزشی کمک نکرده است و حتی مربی تیم فوتبال پنج‌نفره هیئت نیز به دلیل حضور مداوم در اردوهای تیم ملی بیکار شده و هیچگونه حمایتی از وی صورت نگرفته است.

وی افزود: علیرغم اینکه مسئولان ورزش و جوانان استان بر ورزش قهرمانی تأکید می‌کنند اما در طول یک سال گذشته فقط  ۱۰ میلیون تومان آن هم به دو شناگر از سه شناگری که در اردوی تیم ملی حضور دارند داده شده و هیچ حمایتی از دیگر ورزشکاران هیئت ورزشی نابینایان استان نشده است و باوجود مدال‌آوری شناگران یزدی در مسابقات پاراآسیایی بحرین و استقبالی که از آنها در فرودگاه شهید صدوقی انجام شد بعد از گذشت یک سال هنوز هیچ گونه تجلیلی از آنها به عمل نیامده است.

ساخت سالن ورزشی ویژه نابینایان یزد 10 ساله شد

وی ادامه داد:  هم‌اکنون در سطح استان یزد تنها یک سالن اختصاصی با ترک تشریفات در اختیار ورزشکاران نابینا و کم‌بینا قرار دارد که سالانه از آن برای انجام تمرینات و برگزاری مسابقات استفاده می‌کنند و هیئت باید مبلغی را به‌عنوان اجاره این سالن بپردازد و از درآمد این سالن نیز برای کمک به ورزشکاران استفاده می‌کند که افزایش دو و نیم برابری اجاره این سالن درآمد ناشی از آن را بسیار ناچیز و مشکلات هیئت ورزشی نابینایان را افزایش داده و مکاتبات با مسئولان ذیربط در این زمینه نیز بی‌نتیجه بوده است.

دشتی افزود: متأسفانه سالن ورزشی ویژه نابینایان واقع در مجتمع ورزشی لاله در میدان صنعت یزد نیز که تنها فونداسیون و سقف آن زده‌شده است و بیش از ده سال است که بلاتکلیف رها شده و بودجه‌ای برای تکمیل آن اختصاص نیافته است این در حالی است که برای ساخت و تکمیل دیگر سالن‌های ورزشی در استان بودجه لازم اختصاص می‌یابد.

هزینه‌های بالا ایاب و ذهاب و تامین تجهیزات ورزشی نابینایان

رئیس هیئت ورزشی نابینایان و کم‌بینایان استان یزد با بیان اینکه اکثر ورزشکاران این هیئت از طبقه متوسط و پایین‌تر از متوسط جامعه هستند، عنوان کرد:  یک ورزشکار نابینا و کم‌بینا علاوه بر اینکه برای حضور در محل تمرین یا اعزام به مسابقات استانی و کشوری با مشکلات فراوانی به‌خصوص تأمین هزینه ایاب و ذهاب دست‌وپنجه نرم می‌کند تأمین هزینه تجهیزات ورزشی نیز برای او تقریباً غیرممکن است و هیئت ورزشی نیز برای تأمین سرویس و همچنین تأمین تجهیزات ورزشی این ورزشکاران نیاز به حمایت مالی دولت و دستگاه‌های ذیربط دارد.

وی ادامه داد: متأسفانه هیئت‌ ورزشی نابینایان و کم‌بینایان شهرستان‌های استان نیز فعال نیستند و علاوه بر اینکه تعداد نابینایان در شهرستان‌ها برای تشکیل ورزش‌های تیمی کافی نیست عمده‌ترین مشکل برای زیر پوشش قرار نگرفتن ورزشکاران نابینا و کم‌بینا در شهرستان‌های استان، مشکلات مالی این هیئت ورزشی است چرا که با اعتبار و حمایت اندکی که از این هیئت انجام می‌گیرد نمی‌تواند به سراغ شهرستان‌ها برود و ورزشکاران را حمایت کند.

جواب نامه‌ای که ۴۵ روزه شد

دشتی افزود: مدتی پیش طی دیداری با معاون امور مجلس و پارلمانی رییس جمهور درخواست حمایت از هیئت کردم که این درخواست با نامه‌ای به ورزات ورزش و جوانان ارجاع داده شد و این وزارتخانه نیز در تاریخ ۱۷ مهرماه نامه را به اداره ورزش و جوانان استان یزد ارجاع می‌دهد و درخواست استعلام و اعلام نظر دارد اما متاسفانه نه تنها این اداره کل حمایتی از هیئت ورزش نابینایان و کم بینایان استان ندارد بلکه جواب این نامه را هم با تاخیر  ۴۵ روزه به وزارتخانه ارسال کرده است.

لزوم اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در توسعه ورزش نابینایان یزد 

وی با اشاره به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص ترویج فرهنگ حضور، توانمندی و افتخارآفرینی معلولان و جانبازان از طریق ورزش گفت: طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تمامی دستگاه‌های اجرایی و دولتی موظف هستند برای توسعه و پوشش ورزش معلولان و جانبازان همکاری کنند که اگر این موضوع قانونی در یزد در عمل محقق شود بخش عمده مشکلات مرتفع می‌شود که متأسفانه تاکنون مسئولان استان به آن بی‌توجه بوده‌اند و پیگیری در این زمینه نیز بی نتیجه بوده است.

لازم به ذکر است چنانچه با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و امکانات موجود، زمینه و شرایط مطلوبی مهیا شده و محیط برای رشد و توسعه ورزش معلولان به‌خصوص کم‌بینایان و نابینایان فراهم شود، این قشر جامعه نیز از این موهبت الهی، بهره‌مند می‌شوند و علاوه بر شکوفایی روح و جسم خویش، در رشد و ترقی جامعه نیز تأثیرگذار هستند.

بر همین اساس و بنا بر فرامین مقام معظم رهبری، اسناد بالادستی، مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و قوانین مجلس شورای اسلامی، باید ترویج فرهنگ حضور، توانمندی و افتخارآفرینی معلولان از طریق ورزش از جمله اولویت‌های ورزشی در استان و کشور محسوب شود.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

  • بازگشت روسیه به مسابقات شمشیربازی؟
  • برگزاری اجلاس جهانی شمشیربازی با محوریت بازگشت روسیه به میادین
  • مسئولان ورزش استان فقط شعار می‌دهند/ ورزش نابینایان یزد همچنان چشم انتظار سالن اختصاصی
  • کسب موفقیت در میادین جهانی به توسعه ورزش تنیس روی میز کمک می کند
  • خسروی‌وفا:سال گذشته بودجه مجلس با چانه زنی به فدراسیون‌ها داده شد
  • خسروی‌وفا: نگاه کمیته ملی المپیک به تیراندازی باید ویژه باشد
  • محمود خسروی وفا: در بحث تجهیزات رشته تیراندزای ما هیچ وقت به رقبا نمی‌رسیم
  • قربانی: درخواست ما از مسئولین حمایت از رشته تیراندازی است
  • قربانی: از مسئولان درخواست داریم تا از رشته تیراندازی حمایت کنند
  • امیدواری کشتی‌گیران روس‌ به بازگشت‌ برای المپیک پاریس