Web Analytics Made Easy - Statcounter

خبرگزاری فارس مازندران  ـ سرویس ورزشی| رشد و پیشرفت کاملا مشخص و تفاوت زیاد جایگاه فعلی ورزش بانوان با آنچه ۳۰ تا ۵۰ سال پیش وجود داشته است بر کسی پوشیده نیست. شاید در گذشته دور، ورزش قهرمانی بانوان حرف‌هایی برای گفتن داشت، ولی هیچ توجهی به ورزش بانوان نمی‌شد. یعنی در حقیقت همه چیز حول و حوش ۱۵ تا ۲۰ ورزشکار حرفه‌ای خلاصه می‌شد و آنها با تمرین‌های زیاد، حدود ۲۰ سال در ورزش قهرمانی باقی می‌ماندند.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

در سال‌های ابتدایی انقلاب هم کادر فنی کافی برای ارتقای ورزش بانوان وجود نداشت و برای تربیت مربی و داور، افرادی آموزش می‌دیدند که در نهایت می‌توانستند تنها در حد یک مبصر کلاس عمل کنند و نه این که صاحب توانایی‌ها و تخصص های فنی باشند و به این شکل، مسابقه‌های ورزشی ما بیشتر جنبه سرگرمی داشت و بی شباهت به ورزش همگانی نبود.

رشد کمی ورزش قهرمانی بانوان ایران نیز کاملا هویداست. به عنوان نمونه، در گذشته تنها در ۵ رشته والیبال، بسکتبال، تنیس روی میز، تنیس و شنا حضور داشتیم در حالی که هم اکنون، علاوه بر آن پنج رشته، در ده‌ها رشته ورزشی دیگر نیز ورزش بانوان کاملا فعال شده است و حتی در رشته‌های جدیدی مثل کبدی از مدعیان جهانی و آسیایی به شمار می رویم.

با این مقدمه به سراغ دختر قهرمانی رفتیم که روزانه بیش از نیمی از وقت خودش را برای موفقیت و درخشش در تیم‌های ملی پشت سر می‌گذارد. با ستاره خاکپور ملی پوش مازندرانی کاراته گپ و گفت‌وگویی داشتیم که در ادامه متن این گفت‌وگو را می‌خوانید.

فارس: خانم خاکپور اهل کجا هستید و از افتخاراتی که این سال‌ها کسب کردید برای ما بفرمایید؛

خاکپور: اهل شهرستان آمل و عضو تیم ملی کاراته، تاکنون مدال‌های طلا و برنز آسیا، طلا و نقره و برنز کاپ جهانی را به دست آورد.

فارس: چطوری وارد این سبک و این رشته شدید!؟

خاکپور: از چهار سالگی کاراته کار می‌کنم. من ٦ ماه ژیمناستیک کار می‌کردم و یک روز بعد عید رفتم سر کلاس ژیمناستیک دیدم تایم کلاس عوض شد و به جای ژیمناستیک، کلاس کاراته هست! همون جا بود که با اون سنم شیفته کاراته شدم.


فارس: اصلا چرا رزمی؟ با وجود روحیه لطیف خانم‌ها انتخاب این رشته یک مقدار سخت نبود؟ چه کسی باعث شد وارد این رشته شدید؟

خاکپور: از بچگی عاشق بروسلی بودم (باخنده) سن من اون زمان جوری نبود که به روحیه لطیفم فکر کنم، فقط سمت علاقم رفتم!

فارس: خانوم‌هایی که رزمی کار می‌کنند در زندگی هم خشن هستند یا خشونت دارند؟

خاکپور: نه اصلا! داخل تمرین همه این خشونت‌ها تخلیه می‌شود، ولی اگر خدایی نکرده در شرایط بد قرار بگیرند حتما برخورد بدی می‌کنند!

فارس: وضعیت تحصیلی شما و ورزشکارانی که حرفه‌ای کار می‌کنید چطور است؟

خاکپور: از نظر تحصیلی خیلی شرایط برای ما سخته! ساعت تمرین ما با کلاس‌ها تداخل داره، به خاطر همین نه می‌توانیم از تمرین بزنیم نه از درس! این یک مقدار کار ما را سخت می‌کند.

 

فارس: چطور مگه!؟ آسیبی رسونده به تحصیل شما!؟

خاکپور: بله ـ آسیب رسونده ( باخنده)، متاسفانه به خاطر همین مشکلات یک ترم مشروط شدم!

فارس: در زمینه دانشگاهی هم افتخاراتی داشتید درسته!؟ از افتخارات دانشگاهی هم بگید برامون ..

خاکپور: بله؛ در مسابقات مختلف دانشجویی حضور داشتیم و من در این مسابقات، طلای کاتا تیمی در المپیاد آوردم و طلای کاتا انفرادی درمسابقات مجازی کسب کردم.


فارس: به صوت میانگین، روزی چند ساعت تمرین دارید!؟

خاکپور: بستگی به شرایط مسابقات دارد؛ اگه مثلا یک ماه مانده به مسابقات باشه، ما مجبوریم روزی ٣ شیفت به صورت فشرده تمرین کنیم تا به آمادگی کامل برسیم.

فارس: تا حالا شده از تمرینات خسته بشید و  بگید که می‌خواهید مثل بقیه دختران و بانوان باشید و دست از تمرین بکشید!؟

خاکپور: بعضی وقت‌ها واقعا دلم می‌خواست که استراحت کنم. آنقدر فشار روی من بود که بعضی شب‌ها با گریه می‌خوابیدم، اما برای افتخارآفرینی برای کشور عزیزم، بازم خودمو جمع می‌کردم و نگذاشتم بی‌انگیزه شوم!

فارس: لذت‌بخش‌ترین افتخاری که این سال‌ها داشتید کجا بود!؟ 

خاکپور: در آن لحظه که مدال طلای آسیا را گرفتیم و سرود ملی کشورمان در سالن به صدا در آمد به نظرم بهترین و ماندگارترین صحنه برایم بود.

خاطره هم از اون روز بگم که؛ مربی ما نتوانست اونجا با ما باشه، به وقت ایران گفته بودند ساعت ١٢ بازی فینال برگزار می‌شود. مربی من داخل خانه بود و دست به دعا بود و از طرفی داخل خانه مهمان هم داشت.

اون روز بازی ما زودتر شروع شد و پدرم به مربی زنگ زد و گفت که ما اول شدیم! مربی ما هم انقدر خوشحال شد، شروع کرد به همه زنگ زدن! به خودش اومد دید برنجش شفته شده ( با خنده ) این خاطره تا مدت‌ها سوژه ما شده بود.

فارس: تلخ‌ترین لحظه ورزشی هم داشتید!؟ اگر داشتید برامون توضیح بدهد

خاکپور: بله ـ یک سال فیکس شدیم واسه آسیایی ژاپن و کل عید را تمرین کردیم. همه تیم ملی را فرستادن جز کاتا تیمی دختر و پسر که بزرگترین شکست تو سن ١٨ سالگیم بود. خیلی تلاش کرده بودم ولی خیلی حیف شد!

فارس: افتخارآفرینی با پیراهن تیم ملی چه حسی دارد!؟ برامون توصیفش کنید ؟

خاکپور: خیلی حس خوبیه که با تمام مشکلات و سختی‌هایی که در فیلتر ایران، چون شهرستانی هستیم و سختی و مشکلات را گذراندیم وقتی بهش می‌رسیم واقعا احساس غرور می‌کنیم.

فارس: از حجاب برامون بگو‌ید! تو مسابقات مشکلی با رعایت حجاب اسلامی ندارید؟

خاکپور: حجاب محدودیت نیست! ما افتخار می‌کنیم که با حجاب هم توانستیم برای کشورمان در عرصه‌های بین‌المللی افتخار آفرینی کنیم.

فارس: یک سوال متفرقه؛ در مورد کسانی که به دلیل همین حجاب، مهاجرت می‌کنند و برای کشورهایی که حجاب براشون زیاد مهم نیست بازی می‌کنند، چه نظری دارید!؟ اصلا موافق مهاجرت ستاره‌های کشور هستید!؟

خاکپور: «خب هر کسی نظر شخصی خودشو داره! ولی نظر من اینه که وقتی برای کشور خودت افتخارآفرینی می‌کنی و پرچم کشورت را به اهتزاز در میاری اونجا حس غرور بهت دست میده که این حس غرور ایرانی بودنم را با هیچی عوضش نمی‌کنم.»

 

فارس: بیشتر افتخاراتی که داشتید به همراه دو یار همیشگی و مازندرانی بوده،  بیشتر رسانه‌ها مثلث شما رو القاب مختلفی دادند، اگه خودتون بخواهید برای این تیم سه نفره یه اسم قشنگ بزارید چی میزارید!؟

خاکپور: ما در جمع خودمان به تیم‌مان می‌گویم تیم طلا ( با خنده)

فارس: در مورد فضای مجازی هم بگویید برامون! بیشتر قهرمانان الان یجورایی درگیر فضای مجازی و لایک و‌فالور بازی هم شدند و یجورایی از خودشون برای محبوبیت مجازی هم استفاده می‌کنند، شما چه نظری دارید!؟ اصلا فعالیت آنچنانی دارید یا مخالف این موضوع هستید !؟

خاکپور: من خودم زیاد درگیر فضای مجازی نیستم! همیشه هم موقع مسابقات مربی تیم گوشی را سه چهار ماه از ما می‌گرفت که تمرکز بیشتر داشته باشیم. این فضا واقعا آدمو درگیر می‌کنه که اصلا خوشم نمیاد !


فارس: سقف آرزوهای شما چیست!؟

خاکپور: چیزی به نام سقف آرزوها وجود نداره! چون اگه آدم بهش برسد، بعد از آن به بعد، زندگی براش بی‌معنی می‌شود. ولی دوست دارم از چیزی که دیروز بودم امروز بهتر باشم.
 

فارس: از اردوها و دلتنگی هم بگویید! شده بری اردو طولانی و فشار تمرینات زیاد باعث بشه خیلی دلتون برای خونه و خانواده تنگ بشه!؟

خاکپور: بله مسلما آدم دلش تنگ میشه واسه خانه و خانوادش!

فارس: چه کسی در خانواده بیشتر حمایت تون می‌کند

خاکپور: اصلا نمیشه اینجوری گفت! هم پدر هم مادر مثل کوه پشتیبانم بودند هر کدومشون به یک نحوی!

فارس: به نظر شما مشکل اصلی ورزش شما در استان و حتی کشور چیست!؟

خاکپور: ورزشکار حمایت نمی‌شوند در استان!  مثلا با این رزومه حتی یک اسپانسر نداریم و بماند که سایر مشکلات هم هست …

فارس: چه خواسته‌ای از مسولان ورزش استان و مسؤولان شهری و استانی دارید ؟

خاکپور: تنها خواهش ما این است که فقط حمایت کنند و نگذارند استعدادهای نابی که در این استان هستند هدر بروند.

فارس: یک نصیحت به هم سن و سال‌های خودتون که این روزها درگیر هرکاری غیر از ورزش هستند و شاید به نوعی وقت خودشون رو هدر می‌دهند دارید!؟

خاکپور: از همه می‌خواهم، به دنبال علایق‌شان بروند. هیچ کس در این دنیا بدون استعداد نیست و اگر تلاش کنند به خواسته‌های خودشان خواهند رسید.

فارس: صحبت پایانی شما / اگر حرفی باقی مانده درخدمتیم

خاکپور: خیلی ممنونم از حمایت‌های شما، امیدوارم بتوانم جواب این همه لطف شما و مردم کشورم را بدهم.  در آخر از مربی‌های عزیزم بابت تمام زحماتی که برای من در طول این سال کشیدند، تشکر می‌کنم.

انتهای پیام/ ۸۶۰۵۹/ج

صرافی ارز دیجیتال

منبع: فارس

کلیدواژه: ستاره خاکپور کاراته تیم ملی کاراته مدال طلا ورزش بانوان برای کشور سال ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.farsnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «فارس» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۸۸۶۲۲۴ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

کاپیتان واترپلو؛ جدیدترین معترض به پاداش میلیاردی فوتبالیست‌ها/ خانبانان: ورزشکاران را مشتاق به مهاجرت می‌کنند

کاپیتان تیم ملی واترپلو گفت: آیا شکست ولز که پس از 64 سال به جام جهانی آمد پاداش دارد؟ با این کارشان تنها انگیزه دیگر ورزشکاران را کم و آنها را مشتاق به مهاجرت می‌کنند.

کاپیتان تیم ملی واترپلو، جدیدترین معترض به پرداخت پاداش دلاری و حواله خودرو به ملی‌پوشان فوتبال است.

به گزارش طرفداری، تیم ملی واترپلو ایران در رقابت‌های قهرمانی آسیا ۲۰۲۲ با شکست مقابل قزاقستان به مقام چهارم دست یافت و روی سکو نرفت. واترپلوئیست‌ها در تایلند، شروع خوبی داشتند ولی در ادامه افت کردند؛ اتفاقی که ممکن است به تغییر در کادر فنی بینجامد. البته کارشناسان و اهالی فن، عملکرد الکساندر چیریچ را در مجموع مثبت ارزیابی کرده و اعتقاد دارند حفظ او به سود واترپلوی ایران خواهد بود.

حامد ملک خانبانان یکی از مهره‌های اصلی و کاپیتان تیم ملی واترپلو است که در مسابقات قهرمانی آسیا هم نمایش موفقی داشت. او جدیدترین معترض به پاداش هنگفت فوتبالیست‌ها محسوب می‌شود؛ پاداش 15 هزار دلاری و مجوز واردات یک دستگاه خودروی خارجی.

حامد خانبانان در خصوص مسابقات واترپلو قهرمانی آسیا اظهار داشت:

چند وقت دیگر لیگ شروع می‌شود. امیدوارم مسئولان فدراسیون تا وقتی فرصت دارند به جمع‌بندی خوبی برسند و در ادامه مسیر اتفاقات خوبی برای واترپلو بیفتد. امیدوارم هر چه زودتر اردوها تشکیل شود چون کشورهایی مانند چین، ژاپن یا حتی قزاقستان صبر نمی‌کنند تا ما از خواب خرگوشی بیدار شویم. آنها پس از استراحت کوتاه مدت اردوهایشان را برای بازی‌های آسیایی آغاز می کنند.

ملی‌پوش واترپلو با اشاره به اینکه چرا باید مسئولان بین رشته‌های ورزشی تبعیض قائل شوند، به رکنا گفت:

به نظرم حق ورزش‌هایی که مدال جهانی و المپیک دارند، پایمال می‌شود. پس از کسب مدال بازی‌های آسیایی، مسئولان ورزش کشور آنچه حق ما بود را به ما ندادند و سکه‌های ما را نصف کردند. آیا شکست ولز که پس از 64 سال به جام جهانی آمد پاداش دارد؟ با این کارشان تنها انگیزه دیگر ورزشکاران را کم و آنها را مشتاق به مهاجرت می‌کنند. وقتی در ایران به فوتبال اهمیت می‌دهند، نشان می‌دهد سایر رشته‌ها از لحاظ اهمیت چندان مهم نیستند.

خانبانان تصریح کرد:

امیدوارم مسئولان ورزش کشور به جمع‌بندی نهایی برسند و به تمام رشته‌های ورزشی نگاه ویژه شود. فوتبالیست‌ها در جام ملت‌های آسیا مقام نیاوردند. این مسئله باعث دلسردی ما شده است. درست است ورزش ما مدال آنچنانی ندارد اما دوست داریم به ما هم اهمیت بدهند. در قهرمانی آسیا چهارم شدیم اما گلایه دارم؛ رفتیم و برگشتیم اما یک نفر از فدراسیون شنا به استقبال ما نیامد و واقعا از این کار بهت‌زده شدیم. در تایلند از نظر نتیجه‌گیری آبروریزی نکردیم. تنها روی بدشانسی چهارم شدیم و به سهمیه جهانی نرسیدیم. ورزش بالا و پایین زیادی دارد و اگر این مسائل نباشد که نمی‌توان آن را ورزش نامید. توقع بود یک نفر بیاید و با اهدای شاخه گل به ما خسته‌نباشید بگوید. از داخل فدراسیون عوامل زیادی بودند تا به استقبال ما بیایند.

اخبار داغ 

پیش‌بینی کن، آیفون ببر؛ مسابقه پیش‌بینی جام جهانی در طرفداری هافبک پیشین بارسلونا بازی آلومینیوم را تماشا کرد! + عکس عربستان میزبان جام ملت ها شد، ایران هنوز در صدر است گل تماشایی رافائل لیائو به سوئیس (پرتغال 6-1 سوئیس) گونسالو راموس سومین بازیکن جوان تاریخ جام جهانی با هت تریک در مراحل حذفی

دیگر خبرها

  • (عکس) پست متفاوت محمد خاکپور برای روز دانشجو
  • افزایش مهاجرت رانندگان ایرانی به اروپا
  • کاپیتان واترپلو؛ جدیدترین معترض به پاداش میلیاردی فوتبالیست‌ها/ خانبانان: ورزشکاران را مشتاق به مهاجرت می‌کنند
  • چرخ کامیون‌های وارداتی برای رانندگان ناوگان فرسوده نچرخید/ افزایش مهاجرت رانندگان ایرانی به اروپا
  • چه عواملی نخبگان را به خروج از کشور وادار می‌کند؟
  • چه چیزی نخبگان را به خروج از کشور وادار می‌کند؟
  • توقع ستاره ایرانی هندبال بانوان آسیا از وزارت ورزش
  • توقع ستاره ایرانی هندبال بانوان آسیا از وزارت ورزش/ نوروزی: به یکی از هدف‌های بزرگ زندگی‌ام رسیدم
  • انتشار خبر مهاجرت ۲.۸ میلیون ایرانی طی یک سال، ناشی از ترجمه‌ای غلط است!
  • انتشار خبر مهاجرت ۲٫۸ میلیون ایرانی طی یک سال، ناشی از ترجمه‌ای غلط است