Web Analytics Made Easy - Statcounter

به گزارش خبرنگار ایرنا ،  نیمی از جمعیت حدود سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفری مازندران را بانوان تشکیل می دهند. نگاه عدالت محورانه دولت سیزدهم شامل حال این بخش از جامعه شده است تا چتر برخورداری آنان از خدمات فراهم شود ، به طوری که از ۱۷۶ مصوبه سفر رئیس جمهور ۶ مصوبه به صورت ویژه به بانوان اختصاص یافت که نشان می دهد دولت با شناخت مشکلات این قشر در استان مصوبات خود را بر رفع همان مشکلات متمرکز کرد.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

 

سفر دور نخست رئیس جمهور و هیات دولت به مازندران اسفند پارسال انجام شد. ماحصل این سفر برای مازندران ۱۷۶ مصوبه با اعتبار ۱۷ هزار و ۷۸۰ میلیارد تومان بود.

اختصاص ۱۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل و تجهیز پارک بانوان ساری ، اختصاص ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال برای زنان کارآفرین از سوی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) ، اختصاص تسهیلات اشتغال در بخش کشاورزی برای زنان استان از سوی جهاد کشاورزی ، اختصاص سه میلیارد تومان برای توانمند سازی زنان سرپرست خانوار استان ، اختصاص سه میلیارد تومان برای تجهیز سالن ورزشی و خوابگاه حضرت زینب(س) دانشگاه مازندران و اختصاص مبلغ ۹ میلیارد تومان برای تکمیل و تجهیز بخش ناباروری بیمارستان خاتم الانبیاء بهشهر و شهید بهشتی نوشهر مصوبات این سفر در حوزه بانوان است .

اکنون بعد از گذشته هفت ماه از سفر رئیس جمهور به این خطه شمال کشور پیگیری های مصوبات سفر در حوزه بانوان نشان می دهد که سه مصوبه به صورت کامل اجرا شده است و برای اجرای سه مصوبه دیگر نیز رایزنی های لازم صورت گرفت و با ارائه برنامه ، اعتبار مورد نیاز در آینده نزدیک تخصیص خواهد یافت ، مصوباتی که هر یک از آنها زمینه اشتغال ، بستر مناسب برای برخورداری از خدمات رفاهی و نیز  توانمندسازی بانوان مازندران را فراهم می کند و باعث می شود تا این قشر به عنوان بخشی از اعضای این جامعه با اتکا به توانمندی های خود در جامعه حضور داشته باشند  .

اجرایی شدن سه مصوبه زنانه رئیس جمهور در مازندران

مدیرکل امور بانوان استانداری مازندران با اشاره به این که  در سفر رئیس جمهور ۶ مصوبه برای اجرای طرح ها و برنامه های بانوان استان گذرانده شد ، گفت : ایجاد مرکز درمان ناباروری ، تکمیل و تجهیز پارک بانوان در ساری ، تخصیص تسهیلات اشتغال زنان کارآفرین ، اشتغال زنان روستایی ، توانمندسازی زنان سرپرست خانوار و تجهیز سالن ورزشی خوابگاه حضرت زینب (س) دانشگاه مازندران مصوبات سفر رئیس جمهور برای بانوان است .

سمیه قاسمی طوسی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : از این تعداد سه مصوبه کلیدی و مهم برای بانوان مازندران اجرایی شد که بخشی از آنها سال ها در گیر و دار اداری معطل مانده بودند .

وی از اختصاص  ۱۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل و تجهیز پارک بانوان ساری به عنوان یکی از مصوبات اجرا شده نام برد و توضیح داد : با بهره برداری از آن فضای مناسب فعالیت ورزشی بانوان مرکز استان فراهم شده است .

ساخت پارک بانوان ساری سال ۱۳۹۵ در زمینی به مساحت ۱۰ هکتار آغاز شد و با صرف اعتباری حدود ۸۰ میلیارد تومان برای ایجاد زیرساخت‌های مناسب تفریح و ورزش بانوان در ابتدای بلوار فرح آباد خرداد پارسال به بهره برداری رسید .

مدیر کل امور بانوان مازندران گفت : همچنین با جمع آوری بانک اطلاعات از پارک های بانوان استان و مطالبه گری در خصوص تجهیز و رسیدگی به وضعیت پارک های بانوان اقداماتی در این زمینه انجام شده است .

وی نتیجه پیگیر های در این زمینه را بهره برداری از هفت پارک بانوان در شهرستان های آمل ، قائمشهر ، بهشهر ،خلیل شهر، ساری ، بابل ،نوشهر اعلام کرد و افزود : با هماهنگی های صورت گرفته در سه نقطه مازندران شامل رویان ، رامسر و بابلسر پارک بانوان در حال احداث است .

به بار نشستن مصوبه راه اندازی مرکز درمان ناباروری

قاسمی طوسی به مصوبه دولت مبنی بر اختصاص ۹ میلیارد تومان اعتبار برای راه اندازی ۲ مرکز درمان ناباروری در مازندران اشاره کرد و گفت : این مراکز در بیمارستان های شهید بهشتی نوشهر و خاتم الانبیا بهشهر راه اندازی می شود . 

وی افزود : با تخصیص اعتبار مورد نظر عملیات ساخت این مراکز آغاز شد و مرکز درمان ناباروری بیمارستان خاتم الانبیا در بهشهر هفته دولت به بهره برداری رسید  .

به گفته مدیرکل امور بانوان مازندران ، اعتبار مصوب برای ساخت دیگر مرکز درمان ناباروری نیز تخصیص یافته است که در آینده نزدیک این مرکز نیز به بهره برداری می رسد و بدینگونه از ارجاع و حضور زوج های نابارور به تهران و دیگر استان ها کاسته شد .

گام برداشتن در مسیر خودکفایی بانوان

قاسمی طورسی در ادامه تخصیص تسهیلات اشتغال در بخش کشاروزی برای زنان روستایی استان را به عنوان دیگر مصوبه دولت در این حوزه معرفی کرد و گفت : در این خصوص جهاد کشاورزی موظف است تا در سال ۱۴۰۱ این فرصت های اشتغال را با پرداخت تسهیلات ایجاد کند .

مدیر کل بانوان مازندران اضافه کرد : با رایزنی های صورت گرفته طبق قول مساعد از سوی نهاد متولی قرار است ۱۰ میلیارد تومان تسهیلات به زنان روستایی استان اختصاص یابد .

وی از اختصاص سه میلیارد تومان برای توانمند سازی زنان سرپرست خانوار استان در سال ۱۴۰۱ به عنوان یکی از مصوبات سفر ریاست جمهوری در حوزه بانوان نام برد و گفت : در همین راستا سازمان مدیریت و برنامه ریزی خواستار ارائه طرح اجرایی اداره کل امور بانوان استانداری  برای این منظور شد .

به گفته قاسمی طوسی ، طرح های توانمندسازی زنان سرپرست خانوار مناطق حاشیه شهرها ، توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار با ارائه آموزش های حرفه ای و همچنین غربالگری بیماری های شایع زنان ارائه شد که مورد موافقت این سازمان نیز قرار گرفته است و بزودی با تخصیص این اعتبار مصوبه دولت وارد فاز اجرایی می شود .

وی اضافه کرد : ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) نیز موظف است تا با اختصاص ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال در سال جاری فرصت شغلی برای زنان کارآفرین را ایجاد کند .

مدیرکل امور بانوان استانداری مازندران از مصوبه سفر رئیس جمهور مبنی بر اختصاص سه میلیارد تومان برای تجهیز سالن ورزشی خوابگاه حضرت زینب(س) دانشگاه مازندران هم خبر داد و گفت : قرار است ۲۰ میلیارد تومان اعتبار سفر به دانشگاه های مازندران اختصاص یابد که براساس قولی که دانشگاه مازندران داده این پروژه اجرایی می شود .

وی با اشاره به این که ۶۰ درصد دانشجویان دانشگاه مازندران دختر هستند ، افزود : از این تعداد دانشجویان دختر ۷۰ درصد ساکن در خوابگاه ها هستند که بیش از سه هزار دانشجو را شامل می شود .

قاسمی طوسی اظهار داشت : فراهم آوردن فضای ورزش و فعالیت های بدنی برای این دانشجویان از جمله ضروریات است که می تواند به سلامت جسمی و حتی روحی آنها کمک کند . 

برپایی ۲۳۶ نمایشگاه توانمندی زنان مازندران

مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران گفت : بانوان شاغل و تولید کننده در عرصه های مختلف همواره با مشکلات برای عرضه مواجه بودند که کمک به عرضه کالاها به عنوان بخشی از اقداماتی است که در مدت یک سال اخیر صورت گرفته است .

وی افزود : از آن جمله با مدیریت این اداره کل و هماهنگی مدیریت دفتر امور بانوان فرمانداری شهرستان ها ۲۳۶ نمایشگاه توانمندی های بانوان در شهرستان ها برگزار شد.

به گفته طوسی در همین راستا هماهنگی هایی برای اختصاص غرفه به بانوان توانمند اقتصادی در نمایشگاه ۱۵ شهرستان ساحلی انجام شد که این افراد در حاشیه مکان های برگزاری طرح دریا مبادرت به فروش تولیدات خود کرده اند .

وی به اقدامات این اداره کل برای ارتقای سطح سلامت بانوان مازندران اشاره و تصریح کرد : با برپایی ۵۰ ایستگاه سلامت ، غربالگردی و ویزیت رایگان بانوان استان طی چند مرحله انجام شده است .

برچسب‌ها معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده زنان سرپرست خانوار استانداری مازندران مازندران اشتغال زایی توسعه روستایی دولت مردمی پروندهٔ خبری یکسال با «دولت مردم» صرافی ارز دیجیتال

منبع: ایرنا

کلیدواژه: معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده زنان سرپرست خانوار استانداری مازندران مازندران اشتغال زایی توسعه روستایی دولت مردمی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده زنان سرپرست خانوار استانداری مازندران مازندران اشتغال زایی توسعه روستایی دولت مردمی اختصاص سه میلیارد تومان میلیارد تومان اعتبار مرکز درمان ناباروری استانداری مازندران زنان سرپرست خانوار دانشگاه مازندران بانوان مازندران تسهیلات اشتغال سفر رئیس جمهور کل امور بانوان تکمیل و تجهیز بانوان استان حوزه بانوان پارک بانوان بهره برداری قاسمی طوسی برای زنان انجام شد سه مصوبه

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.irna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایرنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۹۷۵۲۱۸ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

مسأله زنان به عنوان موضوع اصلی در بازسازی انقلابی ساختار فرهنگی باید بررسی شود

به گزارش حوزه فرهنگ و هنر خبرگزاری تقریب، نشست هم‌اندیشی با موضوع «بازطراحی ساختارهای فرهنگی کشور»، دوشنبه هفتم آذرماه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، عاطفه سعیدی‌نژاد، مدیرکل امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی و جمعی از بانوان فرهیخته در ساختمان مرکزی سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.
 
حجت‌الاسلام قمی در ابتدا در رابطه با موضوع این نشست گفت: موضوع گفتگو در راستای تأکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی بر ضرورت ایجاد تحول فرهنگی است که البته واقعیت‌های میدانی هم ضرورت پرداخت‌های اینچنینی فریاد می‌زند. درواقع به طور خاص، رهبر معظم انقلاب اسلامی در حوزه فرهنگ، از بازسازی انقلابی ساختار فرهنگ به‌عنوان ضرورت سخن گفتند نه از یک اصلاح و ویرایش و یکی از مهم‌ترین مسأله‌ها که در این بازسازی باید جدی گرفته شود، و در جبران کوتاهی‌های تاریخی به آن بپردازیم، مسأله بانوان است. در این راستا هم در رابطه با اینکه بانوان در بازسازی انقلابی ساختار فرهنگ و تحولاتی که باید رقم بخورد چه نقشی دارند؟ و هم اینکه به خود مسأله زن و مسائل مرتبط در این بازسازی چگونه باید نظر شود؟ باید فکر کرد.
 
وی اظهار کرد: بحث فقط روی ساختار سازمانی نیست، بحث این است که درباره تحولات پیش روی انقلاب اسلامی، جایگاهی که در تفکر مکتب امامین انقلاب است، چگونه قرار است به منصه ظهور برسد و تفاوت متنابه در حوزه فرهنگ با جدی گرفتن و نقش‌آفرینی بانوان رقم بخورد.
 
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی افزود: در جلسات مهندسی فکری و جلسات اتاق فکر، اعتراض خود را نسبت به موضوع جدی نگرفتن انتساب بانوان به عنوان اعضای حقیقی اعلام کرده‌ام مبنی بر این که از ظرفیت این همه جماعت بانوان فرهیخته انقلاب فرهنگی باید استفاده شود.
 
وی با بیان اینکه دغدغه حول موضوع فرهنگ است که در ابعاد کلان نظام باید به آن نگاه شود، گفت: ما در سازمان تبلیغات اسلامی تصمیم گرفتیم جلساتی را با حضور بانوان صاحب فکر و سخن برگزار کنیم، شاید خروجی این جلسات این باشد که پیشنهادات و نظرات به نهادهای بالادستی عرضه شود و جمع فرهیخته بانوان ضرورت‌های روی زمین مانده در حوزه فرهنگی را از این نهادها مطالبه کنند و در صورت استمرار در نظر است این جلسات از فضای تشریفاتی، زینتی و مباحثات بی‌حاصل فاصله بگیرد و خروجی داشته باشد. ما طبیعتا به یک تصویر درست و بایسته و نحوه اجرایی کردن آن تصویر در اهتمام نظام اسلامی به مسأله بانوان به طور خاص در حوزه فرهنگ سخن می‌گوییم و سطح بحث در سطح راهبردی است و درباره عملیات و اجرا و جزئیات کاری بحث نمی‌کنیم. از هرکدام از شما بانوان فرهیخته انتظار می‌رود در سطوح خوبی، حرف روبه جلو و طرح پیش‌برنده آماده و ارائه کنید، امید است منشأ فایده و برکت باشد.
 
عاطفه سعیدی‌نژاد، مدیرکل امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی در رابطه با ضرورت برگزاری این نشست گفت: هدف از جلسه‌ای که با عنوان بازطراحی فرهنگی شکل پیدا کرده، این است که در رابطه با چگونگی این بازطراحی صحبت و همفکری کنیم. درواقع این بازطراحی از جنس شدن است، اینگونه نیست که طراحی صورت پذیرد و بقیه اجرا کنند، ما به یک فرایند برای بازطراحی نیاز داریم. همان فرایندی که در مسیر نظام اسلامی، انقلاب اسلامی، دولت اسلامی و جامعه اسلامی تا تمدن اسلامی پیش رو داریم. این مسیر قرار است مبتنی بر پیشرفت ایرانی ـ اسلامی رقم بخورد.
 
وی اظهار کرد: مؤلفه‌ای که رهبر معظم انقلاب اسلامی در مسیر پیشرفت مطرح کردند، شکل‌دهی حلقه‌های میانی است که به یک معنا فعال‌کردن ظرفیت مردم و به معنای دیگر، راهبری مردمی در حل مسائل اجتماعی و سیاسی و فرهنگی است. روشن است که اگر قرار است این پیشرفت با حضور مردم در عرصه‌های مختلف رقم بخورد، یکی از مهمترین عرصه‌ها، عرصه‌های فرهنگی است و نقش بانوان مبتنی بر الگوی سوم در جریان‌های حل مسأله جایگاه ویژه‌ای دارد و امروز در بازطراحی باید به نوعی جایگاه بانوان را بازنشانی کنیم و نقش حرکت‌های زنانه را در حل مسائل مختلف فرهنگی و اجتماعی و نسبتی که با ساختارهای حاکمیتی دارد باید پیدا کنیم.
 
سعیدی‌نژاد افزود: برای اینکه از بحث‌های کلی عبور کنیم، شاید لازم باشد به سؤالاتی در رابطه با اینکه چه مسیری را در این چهل ساله در حوزه فرهنگ پیموده‌ایم؟ گام دوم حوزه فرهنگ چیست؟ و اینکه آیا در فضای فرهنگی تمرکز لازم است یا نه؟ گام دوم حوزه فرهنگ قرار است روی چه چیزی تمرکز کنیم و تمرکز در این حوزه به چه معنا و روی چه مؤلفه‌ای است؟ و اینکه در دولت آقای رئیسی برای سال‌های آینده قرار است چه انتخابی صورت پذیرد؟ فکر کنیم. ما احتیاج به یک نظریه فرهنگی کارآمد داریم که بتواند پاسخگو باشد و قدرت توصیف و پیش‌بینی داشته باشد تا بتوانیم آینده‌پژوهی و آینده‌نگری نسبت به وضعیت فرهنگی و جریانات فرهنگی که امروز جامعه به آن نیاز دارد، داشته باشیم.
 
وی عنوان کرد: این جلسات قرار است فرصت و محفل گفتگویی باشد برای اینکه عزیزانی که در این جلسه حضوردارند، اثرگذاران جدی حوزه فرهنگ هستند و با نزدیک شدن ذهن ها و اراده هایی که در صحنه حضور دارند، می تواند منجر به اتفاقاتی شود که می‌تواند جریان انقلابی و تحولی ساختارهای فرهنگی کشور را ترمیم و تقویت کند.
 
زینب شریعتمدار، مشاور مدیر ستاد خواهران بنیاد خاتم الاوصیاء و مسئول بین‌الملل و فعال فرهنگی و اجتماعی با انتقاد از ندادن فرصت به بانوان برای ظهور و بروز در عرصه های مختلف فرهنگی و اجتماعی گفت: متأسفانه نظام سیاسی ما مردانه است و اگر قرار است، تفکر و تحولی صورت بگیرد، باید آقایان هم در جلسات هم‌اندیشی حضور داشته باشند، زیرا تجربه ثابت کرده، آقایان در مقام نظر ممکن است گاهی حضور بانوان را پذیرفته باشند، اما در مقام عمل تقلیل پیدا می‌کند.
 
وی با طرح این سؤال که آیا ما دنبال این هستیم که خانم‌ها در نظام اندیشه‌ای اسلام انقلابی نقش‌آفرینی کنند؟ یا ناخواسته و نادانسته متأثر از جریان زنانه و فضای حاکم این کار را انجام می‌دهیم؟ گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در مسأله زنان می‌فرمایند: «هر چه از نظام غربی دارید، دور بریزید و مطابق نظام اسلامی ساختار را شکل دهید.» بنابراین در این زمینه باید مراقب باشیم که دچار زن‌زدگی نشویم، زیرا هرجایی از تاریخ را که نگاه می‌کنیم، بانوان مؤثر را با نقش خانوادگی می‌بینیم، بنابراین طراحی‌ها باید خانواده‌محور باشد.‌
 
شریعتمدار افزود: در آموزش‌های حکمرانی هیچ‌پوقت چنین تفکیکی وجود نداشته که ساختار بانوانه داشته باشیم. به‌نظر می‌رسد در آموزش‌های حکمرانی باید آموزش‌های تخصصی برای ارتقای سطح علمی بانوان داشته باشیم.
 
وی معتقد است، نقش بانوان را نه در کنار نقش آقایان بلکه باید به عنوان نقش کلیدی بدانیم، زیرا کلید فرهنگ بدست بانوان است، بنابراین برنامه‌های میان‌مدت و بلندمدت نیاز است.
 
زهرا جلولی، بنیانگذار و دبیر باشگاه سلامت بانوان مهاد با بیان اینکه کار فرهنگی، بیشتر به حوزه زنان مربوط است، گفت: آنچه باید انجام شود، این است که بازتعریفی از این نقش داشته باشیم و این موضوع باید تبدیل به گفتمان شود که حضور بانوان نیاز و در مواقعی مرجح به حضور آقایان است.
 
وی افزود: اصلاح ساختار را باید فریضه بدانیم، یعنی هم خودمان و هم مجموعه‌ای که قرار است، پشت این جریان قرار گیرد، باید به صورت جدی برنامه‌ریزی داشته باشد. نکته بعد این‌که برای ایجاد ساختار جدی در حوزه بانوان نیاز به طراحی و اجرا داریم؛ یعنی کار باید عمق داشته باشد و ساختاری باشد که قابل توسعه و ارتقا باشد و بتواند حضور بانوان در حلقه‌های میانی را میسر کند و جایگاه تعریف کند.
 
جلولی عنوان کرد: باید عزم جدی برای بازطراحی همه ساختارهای فرهنگی وجود داشته باشد و حضور آقایان برای پشتیبانی ضروری است و باید حضور جدی و عزم راسخ برای حمایت از بانوان داشته باشند و بر وجود مؤثر آنها صحه بگذارند و نکته آخر اینکه باید حضور هسته‌های میانی و مسأله‌محور را در این ساختار در نظر بگیریم که بدون این‌ها نه طراحی کارآمد خواهد بود و نه مسائل حل خواهد شد.
 
آزاده نیاز، دانشجوی دکترای مطالعات زنان، استاد دانشگاه گفت: به نظر می‌رسد آنچه باید دغدغه ما باشد تا از پرداخت‌های شعارگونه نسبت به بحث زنان خارج شویم، مشخص کردن تکلیف جمهوری اسلامی با حضور زنان در اجتماع است. مواجهه سکولار نسبت به حضور زن ما را دچار سردرگمی کرده که یا مجبوریم دنبال سهم‌خواهی باشیم و یا سیاهی لشکر از بانوان جمع می‌کنیم، بدون اینکه ذره‌ای از ملاحظات زنانه را در نظر داشته باشیم و آنها معمولاً پیاده‌نظام طرح‌ها هستند.
 
وی اظهار کرد: واقعیت این است که نمی‌دانیم الگوی سوم زن چه می‌گوید. به عنوان مثال در مورد حلقه‌های میانی سخن می‌گوییم و زنان را به عنوان پیشران در جنبش‌ها مطرح می‌کنیم، اما در عمل ارکان جمهوری اسلامی نسبت به این موضوع مشخص نیست. باید مواضع تغییر ساختار فرهنگی مشخص شود. شاید باید از اندیشمندان بخواهیم در بازطراحی‌های فرهنگی به ما کمک کنند.
 
نیاز در پاسخ به سوال مدیرکل امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی مبنی بر اینکه اگر واقعا درست الگوی سوم را بفهمیم به یک جنس حرکت‌های زنانه می‌رسیم؟ گفت: باید الگوی سوم را تعریف کنیم. متأسفانه تاکنون اینگونه بوده که اگر می‌خواهیم نقش بانویی را جدی بگیریم، او را به سمت مشاور رئیس منصوب می‌کنیم و اینجاست که تکلیف موضع ما در این موضوع مشخص نیست. در ساختارهای مردانه که شکل گرفته راحت‌ترین اتفاق، استفاده از حضور بانوان به عنوان مشاور است. موضع نیاز به حضور مکمل زنان باید تحلیل و برنامه‌ریزی و از حالت تزئینی خارج شود. نکته این‌جاست که وقتی مقام توصیف خوبی نداشته‌ایم، نمی‌توانیم مقام تجویز خوبی داشته باشیم.
 
صدر، معاون پژوهشی کتابخانه ملی با تأکید بر اینکه باید نگاهمان را به حوزه تعلیم و تربیت تغییر دهیم، گفت: وقتی همیشه نگاه برنامه‌های توسعه‌ای به آموزش و پرورش، نگاه وبال و وصله‌ای است، شما نمی‌توانید از احکام برنامه توسعه هفتم صحبت کنید که تنها چهار حکم آن مربوط به حوزه فرهنگ است. غیر از اینکه از لحاظ کمی این ضعف وجود دارد، از لحاظ کیفی نیز کلا این چهار برنامه تا در برنامه‌های دیگر مضمحل می‌شود.
 
وی افزود: برنامه باید بر اساس فرهنگ نوشته شود نه بر اساس توسعه که فرهنگ بر آن وصله ناچسب باشد، وقتی برنامه را فارغ از فرهنگ می‌نویسید با فرهنگ تشریفاتی مواجه می‌شوید. حال باید بررسی شود که آیا برای عبور از این اتفاق، گامی برداشته شده؟
 
معاون پژوهشی کتابخانه ملی بیان کرد: در حوزه زنان ما نیازمند این هستیم که نگاه زنانه به عنوان نگاهی که خالق عالم در تکمیل نگاه مردانه طراحی کرده در ارکان حکمرانی وارد کنیم. اگر خانواده جایی است که زن و مرد مکمل همدیگر هستند، این دقیقا در عرصه سیاستگذاری باید وارد شود؛ یعنی در جلسات باید بانوان و آقایان با هم‌ فکر کنند تا برنامه‌ریزی درست داشته باشیم. بنای خانواده و عالم بر زوجیت است و نگاه کلی‌نگر و زیبایی‌شناسانه اجتماعی باید در کنار هم شکل گیرد.
 
وی عنوان کرد: وقتی درکی از اینکه تعلیم و تربیت، امری زنانه است، نداشته باشیم، نمی‌توانیم با تغییرات نوبه‌نوی نسل‌ها مواجهه داشته باشیم. این قابلیت و توانمندی در وجود زن نهاده شده که می‌تواند چند فرزند را با خلقیات متفاوت مدیریت کند.
 
صدر تصریح کرد: مدیریت اجتماعی قرار نیست کار زنان باشد، اما در اتاق فکرها و هیئت اندیشه‌ورز به نگاه مکمل زن نیاز است که همفکری صورت گیرد. به عنوان مثال اگر در بسیج دانشجویی، فرمانده بسیج دانشجویی این را فهم کرد و بستر را فراهم کرد که بانویی در برنامه‌ریزی‌ها حضور داشته باشد، شاهد موفقیت در برنامه‌ها خواهیم بود.
 
به اعتقاد وی، اگر قرار است باز طراحی در حوزه فرهنگ انجام دهیم، باید روی فرهنگسازی نگاه امامین انقلاب کار کنیم. اگر نگرش‌ها درست شود، بانوان از فاز سهم‌خواهی گذر می‌کنند و به صحنه‌ای می‌رسند که با یکدیگر فکر می‌کنند و تصمیم می‌گیرند.
 
صدر عنوان کرد: فضای غرب روی رهبری زنان با نگاه غربی خود کار می‌کند، باید ببینیم در عرصه تربیت هنری، سیاسی، اجتماعی، تربیتی و ... چه جایگزینی برای رهبری غربی داریم. در این راستا حتما نیازمند هستیم طراحی بلندمدت تدریجی داشته باشیم. نمی‌توانیم از الگوی اشتغال صحبت کنیم و بگوییم زنانگی، مادری و همسری حفظ شود، باید متناسب با نگاه امامین انقلاب که از بطن کنشگری حضرت زهرا(س) و حضرت زینب(س) استخراج و تئوری‌پردازی کردند، الگوها را بازتعریف کنیم.
 
زهرا عبدالعلیان، فعال فرهنگی و اجتماعی معتقد است، در خیلی از مسائل که در حوزه زنان با مشکل مواجه می‌شویم به ارائه الگوی ما از احکام و اسلام برمی‌گردد. خیلی اوقات زنان می‌خواهند در زمینه‌های مختلف حضور فعال داشته باشند، اما با گزاره‌هایی مواجه می‌شوند که پشیمان می‌شوند. یکی از تغییرات که باید اتفاق بیافتد این است که نگاه حوزه و روحانیت به زن باید تغییر کند.
 
وی اظهار کرد: در مباحث برخی روحانیون در سخنرانی‌ها با شعارهایی مواجه می‌شویم که در عمل اجرا نمی‌شود و گاهی احکام نامعلوم برای بانوان وضع می‌شود که بن‌بست ایجاد می‌کند.
 
عبدالعلیان با بیان اینکه موضوعات کلی دور از دسترس امروز مطرح می‌شود، افزود: سیستمی که از اسلام برای بانوان تعریف کردیم، تماما سلبی بوده و به‌گونه‌ای نبوده که حضور زنان جدی گرفته شود. در این راستا حوزه به‌عنوان نهادی که قرار است مبانی اسلام درمورد زنان را ارائه دهد، باید تغییر اساسی درمورد نگاه زن داشته باشد و گفتمانش امروزی باشد.
 
زهره خوارزمی، عضو کمیته آموزشی دانشکده مطالعات جهان معتقد است که اقدام به ما هو اقدام در جهان امروز اولویت دارد، یعنی تو همان‌قدر که هستی، هستی، پس می‌توانی تغییری ایجاد کنی، بنابراین فرهنگ از همه افراد در همه سطوح می‌تواند تأثیر بپذیرد. وقتی درمورد ساختارهای فرهنگی صحبت می‌کنیم و به نوعی ساختاری به فرهنگ نگاه می‌کنیم، ممکن است ساختارها تغییر کند، اما نتوانیم تحولی ایجاد کنیم.
 
وی با تأکید بر اینکه فرهنگ باید از پایین به بالا ساختنه شود، اظهار کرد: وقتی در جلسات درمورد مهندسی فرهنگی صحبت می‌کنیم، گویی قرار است ما فرهنگ را بسازیم در حالی که سالهاست دارند روی این موضوع کار می‌کنند و الآن هنر ما می‌تواند این باشد که به آنها برسیم. یه جایی مثل سازمان تبلیغات به نظرم شتاب دهنده به گفتمان انقلاب اسلامی است و نکته مهم دیگر که باید مد نظر قرار گیرد این است که از حضور مدیران فرهنگی جوان در عرصه های مختلف بهره‌مند شویم.
 
مرضیه شکوری، فعال فرهنگی و اجتماعی، دارای مدرک دکترای فقه خانواده به دو مسأله مهم در حوزه ساختارهای فرهنگی اشاره کرد و گفت: مسأله نخست این است که ما طیف جوان نباید پای خود را جای پای قدما قرار دهیم که به آسیب‌های کلان می‌پرداختند، بلکه باید در حوزه جزء به موضوعات بپردازیم و نکته دیگر ظرفیت‌هایی است که در سازمان تبلیغات وجود دارد اعم از مبلغات که در هیچ جای دیگر چنین پتانسیلی موجود نیست اما باید یک ساماندهی اساسی شروع شود.
 
وی با تأکید بر اینکه اگر سازمان تبلیغات در بعد زنانه ساختار خود را ترمیم کند نتایج خوبی حاصل خواهد شد، اظهار کرد: ما پتانسل عظیمی از خانم‌های جلسه‌ای داریم که رها هستند و بدون هیچ تغذیه فرهنگی مشغول فعالیت هستند. پیشنهادم این است که ساماندهی مبلغات در دستور کار قرار گیرد و بازوهای تبلیغاتی زنان را در سازمان تبلیغات تقویت کنیم و به آنها خوراک فرهنگی ارائه دهیم.
 
شکوری تصریح کرد: شاخص اصلی ساختار فرهنگی، انقلابی‌گری بود، رهبر معظم انقلاب اسلامی روی این موضوع تأکید دارند و سیستم متدینین را باید با همین رویکرد ترمیم کنیم.
 
بنفشه فارسی، کنشگر اجتماعی سخن خود را با طرح این سؤال که ضرورت اینکه به اینجا رسیدیم که بانوان باید حق‌خواهی داشته باشند، از کجا حس شده است؟ آغاز کرد و گفت: در زمینه اتفاقات اخیر با طبقه اجتماعی مواجه هستیم که برای امروز و دیروز نیست، یک طبقه اجتماعی همیشه در جامعه وجود داشته که در مواقعی خود را ظهور و بروز می‌دادند، این‌ها افرادی هستند که غربگرا هستند و خود را با دین مطابقتی نمی‌دهند، وقتی زمینه برز و نمایش ایجاد می‌شود، آنها را می‌بینیم.
 
وی با تأکید بر اینکه باید مشخص شود، جمهوری اسلامی زن را چه تعریف می‌کند، افزود: در حوزه فعالیت‌های اجتماعی برای بانوان تعارض ایجاد شده، سیستم را لیبرال تعریف می‌کنیم، اما وقتی سطح پوشش لیبرال می‌شود، مشکل داریم.
 
فارسی نوجوان‌هایی که اکنون نقش‌آفرینی می‌کنند را افرادی می‌داند که به لحاظ فیزیولوژیکی نیاز به تجربه بازی‌های سیاسی دارند و معتقد است که نقش‌آفرینی زنان در سطح پیشرانی، جداشدن زنان از مردان نیست، اینکه جبهه جدای بانوان از آقایان بخواهند کار را پیش ببرند غیر ممکن است. آقایان باید پشتیبان بانوان باشند و نکته مهم اینکه نقش زن در قالب جهاد تبیین باید برای زنان مشخص شود در این صورت از کلیشه خارج می‌شویم.
 
عصاره‌نژاد، مسئول خواهران بنیاد نهضت   اصلاح ساختارهای فرهنگی را نیازمند یک حرکت از پایین به بالا دانست و گفت: ما باید در جایگاهی که قرار داریم ساختارهای مفید فایده داشته باشیم تا در لایه‌های بالا اصلاح‌گری اتفاق بیافتد. آنچه اکنون شاهد هستیم این است که ساختارهای بالا که شکل گرفته‌اند اینقدر درگیر بروکراسی هستند که نمی‌توانند روی موضوع فرهنگ تمرکز کنند، در اینجا ما می‌توانیم تجربه خود را در اختیار آنها قرار دهیم.
 
وی عنوان کرد: مشکلی از تعریف الگوی سوم زن نداریم باید آقایان را با این تعریف آشنا کنیم. بانوان در زمینه کنشگری خوب عمل کرده‌اند ما نیاز به تأسیس ساختارهای زنانه داریم، اما اصلاح ساختار بالادستی کار ما نیست.
 
مهری طالبی دارستانی، مدیرکل بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایت وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی به خلأ جدی در قشر پیشرو برای اصلاح ساختارهای فرهنگی و تحقق آن اشاره کرد و گفت: در این زمینه نیازمند خودسازی و تهذیب هستیم و این تغییر و تحولات که گاهی تلخ است، اگر ما را به فکر فرو ببرد، می‌تواند الطاف خفیه الهی باشد.
 
وی اظهار کرد: متأسفانه ما معمولاً مشکلات را می‌گوییم، اما روش حل مسأله ارائه نمی‌کنیم. همچین جلساتی نباید تفکیک جنسیتی شود، حتی اگر اصلاح ساختار فرهنگی باید توسط زنان صورت پذیرد، چون آقایان قشر وسیعی از جامعه عمدتا در رأس کار هستند.
 
طالبی افزود: طرح «همیاران فرهنگی خانه‌دار» را به عنوان بازوی نهادهای فرهنگی در دستور کار خود داریم.
 
وی بیان کرد: چالش جدی نهادهای فرهنگی، رسمی‌شدن نیروهاست که باید رسمی‌شدن به حداقل برسد و افراد بر اساس معیارهای جهاد تبیین ارزیابی شوند. یکی از کم‌کاری‌های جدی مراکز فرهنگی، حضور کمرنگ در فضای مجازی است، این فضا موازی با فضای حقیقی است و باید در اصلاح ساختار فرهنگی فضای مجازی در اولویت قرار گیرد.
 
طالبی تصریح کرد: باید نظریه فرهنگی ارائه دهیم و چون در دانشگاه و حوزه نظریه نداریم وقتی دور هم هستیم حرف‌های خوب می‌زنیم و عبور می‌کنیم. نکته دیگر اینکه باید نوجوانان و جوانان را با روش نوین اندیشیدن آشنا کنیم. باید در جلسات، تنوع افراد در نظر گرفته شود. مشکلی که معمولاً وجود دارد این است که موفقیت‌های قبلی را متأسفانه روایت نمی‌کنیم.
 

انتهای پیام/

دیگر خبرها

  • کشاورزی خراسان شمالی در دوران‌دولت سیزدهم‌ متحول می‌شود
  • استاندار همدان: رییس جمهور یک هزار میلیارد تومان به حوزه نفت و گاز استان اختصاص داد
  • اثرات کرونا در بانوان چیست؟
  • ایمانیه: آمار سلامت زنان پس از انقلاب افتخارآفرین است
  • مصوبات سفر رئیس جمهور به خراسان رضوی به بهره برداری می‌رسد
  • برنامه‌ای برای بررسی دغدغه‌های بانوان در رادیو
  • روحانی به زیباکلام، نامه انتقادی نوشت؟
  • هدیه ویژه رئیس‌جمهور به مردم سنندج به زودی بهره برداری می‌شود
  • منصوری: بیش از ۴ هزار میلیارد تومان اعتبارات عمرانی و تسهیلاتی وارد کردستان شده است
  • مسأله زنان به عنوان موضوع اصلی در بازسازی انقلابی ساختار فرهنگی باید بررسی شود