Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «فردا»
2022-12-03@22:49:41 GMT

ایران، 44 سال پس از پیش‌بینی کیسینجر

تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۴۰۱ | کد خبر: ۳۶۰۹۹۲۸۲

ایران، 44 سال پس از پیش‌بینی کیسینجر

نقل شده است «هنری کیسینجر» وزیر نام‌آشنای امور خارجه سال‌های 1350 تا 1354 آمریکا در دیداری که پس از پیروزی انقلاب اسلامی با وزیر خارجه وقت اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی، «آندره گرومیکو» داشته به او - نقل به مضمون - گفته است «با پیروزی این انقلاب ما یک پایگاه مهم خود را از دست دادیم، اما شما قدرت مدیریت بر جنبش‌های آزادی‌بخش را از دست داده‌اید و از این پس مدیریت این جنبش‌ها به دست ایران می‌افتد و لذا خسارت شما از پیروزی انقلاب ایران بسیار شدیدتر از خسارت ما خواهد بود.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

» در همان سال‌های اول پیروزی انقلاب اسلامی مشهور شد که آمریکا و شوروی علی‌رغم اختلافات فراوانی که با یکدیگر دارند و در حال نزاع و رقابت با یکدیگر هستند، در مورد از میان برداشتن انقلاب اسلامی به توافق رسیده‌اند. عملکرد این دو کشور و در واقع نظام دوقطبی در مورد ایران هم این موضوع را ثابت می‌کند. عمده این دوران، دوران دفاع است و رژیم صدام‌حسین از تسلیحات غرب و شرق علیه ایران استفاده می‌کند و بلوک شرق - تقریباً - به همان میزان بلوک غرب، ایران را از دریافت سلاح منع می‌کرد.

از صحبت‌های منتسب به کیسینجر و قرار مشترک او با گرومیکو، 44 سال گذشته است. آمریکا هنوز با پایگاهی که از دست داده به شدت درگیر است و ایران هدایت جنبش‌های آزادی‌بخش را از شرق و غرب آسیا تا آفریقا و تا آمریکای لاتین به طور انحصاری در دست دارد و البته از اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی هم دیگر خبری نیست. این ایران دیگر ایران دوران دفاع مقدس هم نیست که به سلاح غرب یا شرق احتیاج داشته باشد و یا از اتحاد و ائتلاف علیه خود دچار هراس گردد. امروز دیگر صحبت بر سر تحریم ورود تسلیحات به ایران نیست، صحبت سر ایجاد مانع بر سر راه صادرات تسلیحات ایران است و علی‌رغم این حرف‌ها همین الان ایران به طور رسمی به 34 کشور سلاح می‌فروشد و سالانه نزدیک به 4 میلیارد دلار درآمد تسلیحاتی دارد.

الان صحبت رسانه‌های غرب بر سر این است که پهپاد تهاجمی فروخته شده ایران به روسیه در جنگ اوکراین، سرنوشت‌ساز شده است و زلنسکی رئیس‌جمهور غرب‌گرای اوکراین از دست رژیم اسرائیل عصبانی است که چرا نتوانسته این نقش مؤثر متقابل را به نفع اوکراین بازی کند و در واقع گفته است چرا قدرت تسلیحاتی اسرائیل علی‌رغم فعالیتی 80 ساله از قدرت تسلیحاتی ایران با 30 سال سابقه ساخت سلاح عقب‌تر است. این ایران، ایران زمان ائتلاف سایروس ونس (وزیر خارجه 1980 - 1977 آمریکا) و‌ اندره گرومیکو (1985 - 1957) علیه ایران نیست. ائتلاف علیه ایران دیگر اثر گذشته را ندارد، نه اینکه کاملاً بی‌اثر شده باشد، اثر تعیین‌کننده ندارد و اصولاً دیگر آن ائتلاف آهنین هم علیه ایران قابل انجام هم نیست. الان حداکثر ائتلافی که آمریکا می‌تواند علیه ایران راه بیندازد، چیزی در حد ائتلاف با انگلیس، فرانسه و آلمان و چند کشور پیرامونی ایران است. وقتی ایران می‌گوید آمریکا بدون آنکه شروط ایران را بپذیرد، نمی‌تواند به برجام بازگردد، این یعنی دیگر ایجاد ائتلاف آهنین دوران ونس و گرومیکو امکان‌پذیر نیست. کما اینکه غرب در پرونده اوکراین، علی‌رغم اذعان به استراتژیک بودن حمله روسیه نتوانست وضعیت یکپارچه‌ای علیه مسکو پدید آورد.

انقلاب اسلامی امروز از خود آمریکا قدرت مانور بیشتری دارد، آمریکا طی دو دهه گذشته هرگز نتوانسته است واحدی به کشورهای پیرامونی خود بیفزاید و دائماً کشورهای وابسته‌ای را از دست داده است که آخرین مورد آن «کلمبیا» بود. ده‌ها سال کلمبیا به عنوان «پایگاه ویژه آمریکا» مطرح بود و در جریان اعمال محدودیت و تحریم علیه ونزوئلا، کلمبیا نقش ویژه‌ای ایفا کرد و با وجود قرار داشتن این کشور در اردوگاه آمریکا، کار بر حکومت در کاراکاس بسیار دشوار بود. این کشور 3341 کیلومتر با ونزوئلا مرز دارد و در دوره حکومت چاوز و مادورو به عنوان مهم‌ترین خطر تهدید واشنگتن علیه کاراکاس عمل کرد و حالا به‌عنوان متحد حکومت ونزوئلا درآمده است.

در طول این دوران 44 ساله، جمهوری اسلامی ایران متحدان جدیدی در آسیا و آمریکای لاتین پیدا کرده است و در واقع هر پایگاهی که از دست آمریکا خارج شده، به متحد ایران تبدیل گردیده و از دولت آمریکا هم کاری برنیامده است. از این‌رو کشورهای باقی‌مانده در اردوگاه آمریکا و انگلیس با یک سؤال جدی مواجه شده‌اند؛ وقتی آمریکا در حفظ دولت‌های وابسته به خود ناتوان است، چطور می‌تواند از آنان در برابر موج تغییر حمایت کند؟ شاید از همین روست که کشورهایی مثل عربستان سعودی درست در کشاکش نزاع غرب و روسیه، همکاری با روسیه و چین را در دستور کار قرار داده و از موضع‌گیری رسمی در قبال بحران اوکراین خودداری کرده‌اند.

غرب در مواجهه با روسیه درصدد است تا از یک‌سو حد مشکل خود را کوچک نشان دهد و وانمود کند اوضاع تحت کنترل اوست و در حال شکست دادن روسیه است و این در حالی است که در همین روزهای اخیر، دو ایالت لوهانسک و دونتسک با برگزاری همه‌پرسی با اکثریتی بالای 90 درصد که خیره‌کننده بود جدایی خود از اوکراین و پیوستن به روسیه را اعلام کردند. در جریان تحولات اوکراین همه دیدند که غرب گویا به جز دو حربه تهدید و تحریم را نمی‌فهمد و عملاً نمی‌تواند مانع شکل‌گیری یک روند حتی در محیط اصلی پیرامونی خود شود. البته در ماجرای بحران اوکراین، آمریکا، انگلیس و فرانسه حداکثر تلاش خود را برای پیروزی بر پوتین به کار بستند و کشورهایی نظیر لهستان را هم پای کار آوردند ولی عملاً صحنه به نفع آنان تغییر نکرد. تهدید روسیه به استفاده از بمب اتمی از جدیت مسکو در دفاع از قلمرو خود حکایت کرد. در مقابل این تهدید، غربی‌ها فقط به بیان خطرناک بودن آن روی آوردند و چیزی نداشتند تا در برابر تهدید مسکو روی میز بیاورند.

در مقابله با ایران هم همین است. آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها همان سلاح‌های زنگ زده قدیمی را به میدان آورده‌اند. تحریم، تهدید و شورش‌های خیابانی اما خود آنان هم چند نوبت گفته‌اند زمان تحریم‌های دهه 2010 سپری شده و دیگر آن ائتلاف جامع علیه ایران تجدید نمی‌شود، تهدید علیه ایران کارایی ندارد چرا که نه فقط در بحث هسته‌ای حتی در بحث منطقه‌ای و بحث نظامی هم ایران به «ساعت‌گریز» رسیده است و آشوب‌های خیابانی هم در حدی ایجاد نمی‌شود که ایران را وادار به تجدیدنظر در سیاست‌های خود نماید. این حرف آنان است که ده‌ها برابر آن حقیقت دارد. آنان به خوبی می‌دانند که در روزهای اخیر، نیرویی که در مخالفت با جمهوری اسلامی به خیابان آورده شد، بیش از یک دهم از یک درصد جمعیت ایران نبوده است. چگونه می‌توان یک انقلاب عمیقاً مردمی را با این تعداد از پای درآورد؟ غرب در همین روزها با حسرت و تلخی پاسخ این سؤال را داد و گفت بله نمی‌توان.

انقلاب اسلامی ایران همان است که کیسینجر به گرومیکو گفته بود، انقلابی که می‌تواند همزمان در مقابل بلوک غرب و بلوک شرق بایستد و بر هر دو پیروز شود؛ انقلابی که می‌تواند بسیاری از قواعد اجباری جهان را به نفع ملت‌ها دگرگون کند؛ انقلابی که می‌تواند بعد از 44 سال، موج مردمی را در حمایت از خود به خیابان‌های تهران و... بیاورد؛ انقلابی که می‌تواند پیشوای هر جنبش آزادیخواهانه در دنیا باشد؛ انقلابی که می‌تواند در برابر انواعی از فتنه‌های سخت دوام بیاورد و بالاخره انقلابی که می‌تواند در یک زمان چندین جنگ تحمیل شده غربی‌ها را در عراق، سوریه، لبنان، فلسطین، یمن و افغانستان به نفع ملت‌های آن مدیریت کرده و به قلب غرب آسیا تبدیل شود.

اگر آن روز وزیر خارجه اسبق آمریکا به همتای خود در اتحاد جماهیر شوروی گفته بود ما در برابر انقلاب اسلامی یک پایگاه خود را از دست داده‌ایم، وصف‌الحال وزیر خارجه کنونی آمریکا، بلینکن این است که انقلاب ایران چندین پایگاه ما را تسخیر کرده و در نزدیک مرزهای ما در ونزوئلا، کلمبیا، شیلی، برزیل و... هم در حال خط و نشانه کشیدن علیه ماست. اگر آن روز وزیر خارجه شوروی غم از دست دادن محور نهضت‌های آزادی‌بخش محدود زمان خود را داشت، امروز این جنبش‌ها چند برابر شده‌اند و در هر قاره‌ای نمونه‌های آن را می‌توان دید. یک نظرسنجی بیانگر آن است که 70 درصد دانشجویان دانشگاه‌های فرانسه، اسرائیل را رژیمی نژادپرست دانسته و برای شرکت در اضمحلال آن اعلام آمادگی کرده‌اند.

این انقلاب اسلامی که از یک‌سو بر فطرت خداجوی انسان‌ها تکیه دارد و از سوی دیگر از سوی صدها میلیون‌ نیروی مؤمن انقلابی حمایت می‌شود و - با بینش اشراقی - از سوی صدها هزار جوان شهید دنبال می‌شود، پابرجا می‌ماند و البته در نظام برآمده از آن که مملو از افتخارات است، کاستی‌هایی هم وجود دارد که باید برطرف شود و کاملاً به ظرف ظهور حضرت بقیهًْ‌الله الاعظم(عج) تبدیل گردد.

منبع: کیهان

 

صرافی ارز دیجیتال

منبع: فردا

کلیدواژه: ایران انقلاب ایران کیسینجر بلوک شرق و غرب انقلابی که می تواند انقلاب اسلامی دست داده وزیر خارجه علیه ایران علی رغم جنبش ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.fardanews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «فردا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۶۰۹۹۲۸۲ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

تهدید نظامی آمریکا علیه ایران جدی نیست/ ایران باید جایگاه منطقه ای خود را تقویت کند


خبرگزاری آریا-آمریکایی ها گاهی شیوه تهدید و گاهی از طریق کشورهای منطقه پیام هایی را به ایران ارسال می کنند. لذا این تهدیدات خیلی موثر نیست.
حسن هانی زاده کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با خبرگزاری آریا درباره اظهارات تازه رابرت مالی مبنی بر اینکه در صورت شکست دیپلماسی بایدن با گرینه نظامی موافقت می کند، گفت:سیاست های آمریکا در طول سال های گذشته به ویژه از سال 2020 که دموکرات ها در انتخابات آمریکا به پیروزی رسیدند، یک سیاست متناقضی نسبت به ایران بوده است. گاهی سیگنال های مثبتی از سوی واشنگتن به ایران ارسال می شود و گاهی هم مقامات آمریکایی در رسانه ها ایران را تهدید می کنند. در حوادث اخیر ایران آمریکایی ها نقش تخریبی بالایی داشتند و رسانه های وابسته به صهوینیست ها عربستان و آمریکا در این حوادث جریان سازی های زیادی انجام دادند و تلاش کردند که مخالفین و اغتشاشات گران را به حمله به اماکن عمومی تشویق کنند. لذا آمریکایی ها تلاش می کنند از طریق تضعیف ایران به نوعی ایران را از موضع ضعف وادار به گقتگو کنند. طبیعتا مذاکرات ایران و 4+1 در وین به دلیل دخالت آمریکا به بن بست رسیده اما ایران همواره تلاش می کند مذاکرات با حفظ منافع ملی ایران ادامه یابد. سه کشور اروپایی انگلیس فرانسه و آلمان ثابت کردند تابعی از اراده کاخ سفید هستند  و قادر به تصمیم گیری کلان در رابطه با موضوع هسته ای ایران نیستند و به همین دلیل آمریکایی ها گاهی شیوه تهدید و گاهی از طریق کشورهای منطقه پیام هایی را به ایران ارسال می کنند. لذا این تهدیدات خیلی موثر نیست و آمریکا وهمپیمانانش قادر نیستند از طریق نظامی وارد جنگ با ایران شوند. توطئه ها و کارشکنی آمریکا و همپیمانان اروپایی آن علیه ایران ادامه پیدا خواهد کرد. تلاش آمریکا بر این است از طریق طرف دیگری ایران را از لحاظ نظامی با مشکل مواجه سازند.همچنین اظهارات غیر منطقی اخیر الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان علیه ایران در همین چارچوب قرار دارد. رزمایشی هم که میان آمریکا و رژیم صهیونیستی صورت گرفته صرفا برای تهدید نظامی ایران است. علی رغم خوش بینی هایی که وجود دارد لازم است مقامات نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی تمام تحرکات آمریکا و همپیمانان منطقه ای آمریکا را به دقت رصد کنند.
وی در پاسخ به این سوال که اقدام غرب در کشاندن پرونده ایران به شورای امنیت به چه سمتی می رود،گفت:در جریان حوادث اخیر بر اساس اسناد موجود بیش از 40 کشور شرکت داشتند و260 رسانه ماهواره ای علیه ایران فعالیت داشتند و ایران توانست از این مرحله دشوا عبور کند. پس از آن بود که از سوی پارلمان اتحادیه اروپا شورای حکام و شورای حقوق بشر قطعنامه های متوالی برای انزوای ایران صادر شد آخرین اقدامی که ممکن است از سوی آمریکا و کشورهای اروپایی صورت گیرد این است که پرونده ایران را به شورای امنیت ارجاع دهند و ایران را تحت بند هفتم منشور سازمان ملل قرار دهند اما متحدان ایران قطعا هر گونه پیش نویس قطعنامه علیه ایران را وتو خواهند کرد.

هانی زاده در پاسخ به این سوال که در شرایط فعلی اولویت ایران در حوزه سیاست خارجی چیست؟، گفت:ایران در حوزه برجام باید دنبال این باشد که با حفظ منافع ملی مذاکرات را ادامه دهد اما اگر کارشکنی آمریکا و سه کشور اروپایی ادامه پیدا کند ایران باید با همپیمانان قدرتمند خود چین و روسیه یک جبهه گسترده علیه زیاده خواهی های غرب و آمریکا تشکیل دهد و مانع زیاده خواهی آمریکا از ایران شود. لذا این تهدیدات کشورهای اروپایی ادامه خواهد داشت و ایران باید جایگاه منطقه ای خود را تقویت کند. با توجه به جایگاه مهم ایران در منطقه و اینکه ایران همچنان به عنوان کشور تاثیرگذار منطقه ای به شمار می رود،در نخستین گام باید انسجام داخلی و وحدت ملی مورد توجه قرار گیرد. ایران باید برای هر گونه احتمالی خود را آماده کند به ویژه اینکه تیم جو بایدن برای پیروزی در انتخابات 2024 نیازمند یک قربانی جدیدی است که ایران نباید قربانی آمریکا شود.
دیگر خبرها

  • رابرت مالی: درب را به روی دیپلماسی هسته‌ای باز نگه می‌داریم
  • خطر جنگ علیه ایران جدی است؟ /راه حل کم در برابر کم به جای احیای برجام
  • سرنوشت پینگ‌پنگ اتمی ایران و غرب چه خواهد بود؟
  • کیهان: مخالفان روسیه پادوی آمریکا و اروپا هستند
  • توافق و مذاکره با آمریکا راه به جایی نمی برد
  • اعتراف جان بولتون به ناکامی آمریکا در سیاست های تحریمی
  • تهدید نظامی آمریکا علیه ایران جدی نیست/ ایران باید جایگاه منطقه ای خود را تقویت کند
  • صبر ایران در برابر اظهارات سخیف علی‌اف حدی دارد
  • ناقضان حقوق بشر مدعیان امروز این حقوق
  • واکنش هانی‌زاده به موضع‌گیری‌های تند اخیر علی‌اف /صبر ایران حدی دارد