Web Analytics Made Easy - Statcounter

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز،  سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی صبح امروز در نشست مدیران و اعضای هیأت مدیره ‏صندوق های قرض الحسنه منطقه ترشیز، اظهار کرد: در سال ۱۴۰١ برای کنترل نقدینگی کشور و کاهش ‏تورم، بانک مرکزی ناچار شد که سقف تراز نامه را به بانک ها اعلام کند و به صورت ماهانه نظارت ‏کند، تا بیش از این ترازنامه بانک ها بزرگ نشود.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

بیشتر بخوانید پاداش یک میلیاردی برای گزارشگران فساد

‏ وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه سیاست دولت و بانک مرکزی باعث خواهد شد تا در پایان ‏امسال کنترل بیشتری در عدد نقدینگی و تورم کشور داشته باشیم، افزود: در قالب این سیاست بانک ها ‏در جذب منابع و تسهیلات دهی محدودیت های بیشتری نسبت به سال های گذشته مواجه هستند، تا ‏براین اساس هم نقدینگی و هم تورم کنترل شود و هم سفره و قدرت خرید مردم کمتر نشود. ‏

خاندوزی ادامه داد: این سیاست بانک مرکزی باید به نحوی اعمال شود که نیاز واقعی بخش های تولیدی ‏کشور و نیازهای خرد خانواده و جامعه با بیشترین درجه پوشش را تامین کند. ‏

وی با اذعان به اینکه اعمال این سیاست ها محدودیت ها و نارضایتی هایی به همراه دارد، ابراز ‏کرد: این نارضایتی برای دسترسی بیشتر به تسهیلات شبکه بانکی ناشی از قید و محدودیتی است که ‏بانک مرکزی ناچار است برای کنترل نقدینگی در کشور اعمال کند.

‏ وزیر امور اقتصادی و دارایی با تأکید بر اینکه بانک مرکزی باید کمک کند که این محدودیت به ابر بدهکاران بانک ها اصابت و ‏برخورد کند، بیان کرد: باید تلاش شود با نظارت بیشتر درر راستای اعمال این سیاست برخورد با نیاز ‏تولیدکننده واقعی و تأمین خرد مالی خانوارها کمتر باشد. ‏

خاندوزی با اشاره به اینکه در موضوع قرض الحسنه در سند تحول باید بتوانیم ‏از ظرفیت های مردمی برای نظام تامین مالی استفاده کنیم، خاطرنشان کرد: نهادهای تامین مالی ‏خرد نسبت به نظامات اداری و شبکه بانکی کارآمدتر هستند و‏ کم هزینه تر می توانند تأمین مالی کنند زیرا با ایجاد شبکه های مویرگی امکان کسب اعتماد ‏مردم و اعتبار اجتماعی را دارند.

 افزایش ٢برابری سرمایه بانک‌های قرض الحسنه در سالجاری

وی با بیان اینکه امسال نه تنها سرمایه بانک های قرض الحسنه را به ٢ برابر ‏افزایش دادیم و تا پایان سال نیز برای دومین بار شاهد افزایش مجدد سرمایه آنان به منظور افزایش ‏قدرت در پرداخت تسهیلات خواهیم بود، تصریح کرد: متاسفانه نظام بانکداری متعارف ما درک کاملا ‏دقیق، همدلانه و کمک کننده ای به پدیده صندوق های قرض الحسنه نداشته است و در این مدت ‏بانک مرکزی در خصوص مجوزدهی، دستورالعمل ها و نظارت بر صندوق های قرض الحسنه بسیار با ‏کندی کار را پیش برده است. ‏

  وزیر امور اقتصادی و دارایی با تأکید بر اینکه در شورای پول و اعتبار در خصوص ساماندهی صندوق های قرض الحسنه در ‏دستور کار قرار گرفته است، گفت: امیدواریم با ابلاغ مصوبه شورای پول و اعتبار که به زودی ابلاغ و ‏اجرایی می شود عقب افتادگی های این حوزه جبران شود. ‏

خاندوزی یادآور شد: در حوزه صندوق ها و حتی بانک های قرض الحسنه به جهت شاخص های سلامت بانکی یکی از ‏بهترین عملکردها و بلکه یک نمونه قالب الگوگیری برای سایر بانک های کشور است.

وی افزود:‏ وقتی میزان نکول در صندوق ها و بانک های قرض الحسنه کمتر از یک درصد و در برخی از موارد زیر ‏نیم درصد است در حالیکه این رقم در شبکه بانکی کشور بین ۵ تا ۱۵ درصد است نشان می دهد که صندوق ها ‏و بانک های قرض الحسنه در این زمینه بسیار کارآمدتر و با اعتماد بیشتر عمل می کنند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین از مصوبه جدید این وزارتخانه برای انتقال حساب حقوق کارکنان دستگاه ها به بانک های قرض‌الحسنه خبر داد و خاطرنشان کرد: اگرچه تا مردادماه امسال برای انجام این انتقال حساب ها و ممنوعیت هایی وجود داشت و بسیاری از دستگاه های اجرایی که می توانستند حساب های پرداخت حقوق کارکنان دولت را به بانک ‏های قرض الحسنه قرار دهند و به این بهانه رسوب پول، چرخ بیشتر و قدرت اعتباردهی بانک های ‏قرض الحسنه افزایش پیدا کند، با ابلاغی که از سوی خزانه داری کل کشور ‏انجام شود، دستگاه ها می توانند حساب ها را به بانک های قرض الحسنه ببرند .‏

خاندوزی با اشاره به طرح موانعی که از سوی نمایندگان صندوق های قرض الحسنه در این جلسه عنوان شد، اذعان کرد: تلاش می کنیم  در ‏جلسه ای با حضور نمایندگان صندوق های قرض الحسنه و بانک مرکزی موارد را پیگیری و موانع را برطرف کنیم.

وی با اشاره به اینکه اصل نظارت مسئله ای است که همه قبول دارند و گریزی از آن نیست، ابراز کرد: باید عملکرد و گردش حساب ‏ها به صورت ماهانه در اختیار بانک مرکزی قرار گیرد چرا که ما در وزارت اقتصاد و دارایی تنها شفافیت حساب ‏های صندوق قرض الحسنه را شرط معافیت های مالیاتی و... قرار داده ایم.‏

فعالیت ۶ هزار صندوق قرض الحسنه در کشور

وزیر امور اقتصاد و دارایی ادامه داد: قطعا برگزاری جلسات با حضور نمایندگان صندوق های قرض الحسنه می تواند کمک کند که شبکه بانکی ما ‏که تا پیش از این تنها با یک   قالب حقوقی کاملا به نام بانک به مسئله قرض الحسنه نگاه می کرد، این ‏دیدگاه را تغییر و توسعه دهد و کمک کنیم تا صندوق های قرض الحسنه بدون اینکه به بانک تبدیل ‏شوند، بتوانند در قالب همان صندوق قرض‌الحسنه با کارآمدی و روانی و سهولت بیشتری کار کنند.‏

خاندوزی خاطرنشان کرد: باری که صندوق های قرض الحسنه از دوش نظام تامین مالی کشور بر می دارند،  به عنوان یک گزارش عملکرد ‏کاملا افتخارآمیز در عملکرد قرض الحسنه قابل بیان است.‏

وی با اشاره به فعالیت قریب به ۶ هزار صندوق قرض الحسنه در کشور تصریح کرد: اینکه بانک مرکزی اعلام کرده که در قالب یک ‏فرمت مشخص اطلاعات ماهانه در اختیارشان قرار گیرد به دلیل ایجاد یک وحدت رویه است تا بیشتر به ماهیت و عملکرد فعالیت این صندوق ها پی ببرند.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه ما باید حامی و مشوق این صندوق ها باشیم، افزود: اگر این نقش را ایفا نکنند حتما بر عهده دستگاه های ‏دولتی و شبکه بانکی قرار می گرفت.‏

امیر دایی صراف فرماندار کاشمر نیز در این جلسه با اشاره به نقش مهم و اثرگذار صندوق های قرض الحسنه منطقه ترشیز در حمایت و پشتیبانی از بخش های مختلف به ویژه تامین نیازهای مالی مردم، گفت: اگرچه جمعیت کاشمر ١۴٧ هزار نفر است، اما بیش‌از ٢۵٠ هزار نفر در صندوق های قرض الحسنه در شهرستان حساب دارند.

وی ادامه داد: ٢هزار میلیارد تومان پول مردم کاشمر نزد چهار صندوق قرض‌الحسنه است، به طوری که روزانه ٣ هزار نفر به این صندوق ها مراجعه می کنند.

فرماندار کاشمر با اذعان به اینکه سال گذشته هر یک از این صندوق ها ١۶ هزار فقره وام قرض الحسنه پرداخت کرده است، خاطرنشان کرد: متوسط زمان پرداخت از زمان درخواست وام تا واریز مبلغ به حساب فرد متقاضی ١٨ دقیقه است.

حجت الاسلام جواد طاهری امام جمعه کاشمر با اشاره به اینکه سرمایه های زیادی در اختیار داریم، گفت: در شرایطی که ایران یک درصد جمعیت دنیا را دارد، اما ٧ درصد ذخایر معدنی جهان را در اختیار دارد، لذا باید با فعال سازی این سرمایه ها در حوزه اقتصاد درست حرکت کنیم.

وی با تاکید براینکه حمایت و تقویت شهرستان‌های دور از مرکز باعث مهاجرت معکوس می شود، افزود: در منطقه کارخانه ها و واحدهای تولیدی داریم که به دلیل نبود سرمایه درگردش نیمه تمام رها شده است، لذا اگر با مدیریت صحیح زمینه پرداخت تسهیلات و حمایت از این واحدها فراهم شود علاوه بر ایجاد اشتغال به اقتصاد و تولید نیز کمک می شود.

انتهای پیام

کد خبر: 1154962 برچسب‌ها حقوق صرافی ارز دیجیتال

منبع: ایسکانیوز

کلیدواژه: حقوق وزیر امور اقتصادی و دارایی صندوق های قرض الحسنه بانک های قرض الحسنه قرض الحسنه صندوق قرض الحسنه وزیر امور اقتصاد صندوق ها بانک مرکزی شبکه بانکی بانک ها دستگاه ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.iscanews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایسکانیوز» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۶۱۰۵۲۸۳ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

انتشار اوراق قرض الحسنه برای اولین بار در کشور

انتشار اوراق قرض الحسنه برای اولین بار در کشور توسط بانک قرض الحسنه مهر ایران انجام خواهد شد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو؛ سید سعید شمسی نژاد مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران در مراسم انعقاد تفاهم همکاری بانک قرض الحسنه مهر ایران با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای تامین مالی و حمایت از ۱۰۰۰ شرکت دانش بنیان و فناور با اشاره به حمایت بانک مرکزی دولت سیزدهم از بانکداری خرد و قرض الحسنه اظهار کرد: ما در یک سال گذشته توانستیم به مدت ۱۴ سال گذشته رشد منابع داشته باشیم و کمترین معوقات متعلق به بانک ما با رقم ۰/۴۶ درصد است.

وی ادامه داد: افزایش سقف تسهیلات با کمک بانک مرکزی محقق شد که برای اشخاص حقیقی به ۲۰۰ میلیون تومان رسید و برای اشخاق حقوقی ۵۰۰ میلیون تومان شد.

شمسی نژاد تاکید کرد: تا پایان سال۳۰ درصد خدمات بانک ما به صورت غیرحضوری خواهد شد. ضمن اینکه اولین بانکی بودیم که توثیق سهام برای دریافت تسهیلات را اجرایی کردیم که تاکنون هزار فقره توثیق سهام داشته‌ایم.

وی با اشاره به برنامه‌های آتی بانک افزود: انتشار اوراق قرض الحسنه برای اولین بار در کشور توسط بانک قرض الحسنه مهر ایران انجام خواهد شد که کمتر از یک ماه دیگر تا رقم ۱۰۰ میلیارد تومان محقق می‌شود. افزایش سرمایه از ۵ همت به ۱۰ همت و همچنین اصلاح اساسنامه بانک‌های قرض الحسنه با کمک وزارت اقتصاد از دیگر برنامه‌های این بانک است.

منبع: ایبِنا

دیگر خبرها

  • پرداخت ۹۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات ازدواج تا انتهای آبان ماه
  • انتشار اوراق قرض الحسنه برای اولین بار در کشور
  • مشخص شده است که وزارت نفت چه میزان حساب غیرقانونی در بانک‌ها دارد
  • پرداخت کسور دستگاه‌های اجرایی مربوط به حقوق آبان ماه بازنشستگان کشوری
  • اطلاعیه جدید صندوق بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/ واریز معوقات بازنشستگان به کجا رسید؟
  • 97 درصد حساب‌های دولتی به بانک مرکزی منتقل شد
  • پرداخت تمامی کسور دستگاه‌های اجرایی مربوط به حقوق آبان ماه
  • پرداخت کسور دستگاه‌های اجرایی مربوط به حقوق آبان ماه بازنشستگان
  • پرداخت تمامی کسور دستگاه‌های اجرایی مربوط به حقوق آبان ماه بازنشستگان کشوری
  • کسور دستگاه‌های اجرایی، مربوط به حقوق آبان ماه بازنشستگان پرداخت شد