Web Analytics Made Easy - Statcounter

به گزارش صدای ایران، این حوادث در شرایطی در حال رخ دادن است که نیروهای امنیتی با دقت در حال رصد اوضاع هستند و تلاش می کنند که با لیدرهای اغتشاشات و افرادی که با سرویس های اطلاعاتی و گروهک های تروریستی خارجی در ارتباط هستند برخورد کنند.

این گزارش آمار خسارات جانی و مالی است که در روزهای گذشته بر کشور تحمیل شد و اقدامات ماموران اطلاعات برای دستگیری مسببان اصلی این حوادث.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان


آتش زدن بیش از ۲۰ بانک

یکی از مراکز مهمی که در این روزها آسیب زیادی دیده بانک ها هستند. طبق آمار منتشر شده تا پیش از حوادث زاهدان دست کم ۱۷شعبه بانک در سراسر کشور دچار آتش سوزی شده است. که ۷ شعبه در ایلام، ۵شعبه در خراسان شمالی، ۳شعبه در آذربایجان شرقی و ۲شعبه در همدان هستند.

علاوه بر آتش زدن این۱۷شعبه بانک خسارت های دیگری نیز به سایر بانک ها وارد شده که میزان این خسارت ۴۵۰میلیارد تومان برآورد می شود.

این آسیب ها شامل وارد آمدن خسارت جدی به ۲۸۴دستگاه خودپرداز، از بین رفتن کامل ۱۸۸دستگاه دوربین مداربسته، خسارت جدی به ۱۸تابلوی بانک، ۳۲۳مورد شکستگی شیشه و ۱۱فقره سرقت از بانک ها می شود.

در جمعه گذشته نیز تروریست ها دستکم۳ بانک در زاهدان را به آتش کشیدند که به این ترتیب آمار بانک هایی که به آتش کشیده شدند دستکم ۲۰بانک خواهد بود.

آسیب به ۸۵ آمبولانس 

هرچند کل حوادث اخیر غم انگیز است اما زمانی اندوه این ماجرا بیشتر میشود که عده ای حتی به آمبولانس ها نیز رحم نمی کنند.

بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت می گوید: در شرایطی که کشور با کمبود آمبولانس روبروست، متأسفانه در اغتشاشات اخیر ۸۵ آمبولانس صدمه دید و با توجه به اینکه برخی از دستگاه های آمبولانس در ناوگان اورژانس کشور فرسوده است، شرایط دشواری ایجاد شده چرا که ما باید به وظیفه ذاتی خود عمل کنیم و امیدواریم که دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.

وی افزود: در اغتشاشات اخیر شاهد مصدوم شدن شماری از کارشناسان اورژانس در تهران، مشهد، بجنورد و دیگر مناطق نیز بودیم. پرسنل اورژانس با وجود همه خطرات در صحنه حاضرند و به وظیفه ذاتی خود عمل میکنند.


۱۶ شهید امنیت


وقتی روز جمعه اشرار به کلانتری ۱۶ زاهدان یورش بردند و قصد تصرف آنجا را داشتند همه نیروها دست بهدست یکدیگر دادند تا مانعشان شوند. ۳نفر از این نیروها از جمله شهید سردار هاشمی، معاون اطلاعات سپاه پاسداران سیستان و بلوچستان در روز جمعه به شهادت رسیدند و شماری نیز مجروح شدند که با شهادت یکی از آنها به نام سعید برهان زهی ریگی، بسیجی اهل سنت در روز گذشته شمار شهدای این حادثه تلخ به ۴ نفر افزایش پیدا کرد.

این در حالی بود که پیش از حادثه زاهدان، دستکم ۱۲ نفر از نیروهای پلیس و بسیج که برای حفظ امنیت به خیابان ها آمده بودند در جریان حمله ناجوانمردانه آشوبگران به شهادت رسیدند که شامل ۹نیروی بسیجی و ۳نفر ارتشی، پلیس و همیار پلیس بودند. با وجود این با شهادت ۴ نفر دیگر در درگیری روز جمعه در زاهدان تعداد شهدا به ۱۶ نفر افزایش پیدا کرد.


تخریب ۳۰ خودروی آتشنشانی

عاملان درگیری های روزهای اخیر حتی به خودروهای آتشنشانی نیز رحم نکردند و در این حوادث تاکنون دستکم ۳۰خودروی آتش نشانی آسیب دیده که بیشتر آنها در تهران بوده است.

به گفته شهردار تهران، ۲۵دستگاه خودرو آتشنشانی شهر تهران دچار آسیب شد که یک دستگاه از این خودروها بهطور کامل در آتش سوخت.

همچنین در زاهدان نیز دستکم یک خودروی آتشنشانی در آتش سوخت.

تخریب ۱۰۰ دستگاه اتوبوس

درحالیکه بسیاری از شهرها مخصوصا تهران به دلیل افزایش روزافزون جمعیت و کم بودن اعتبارات با کمبود اتوبوس در ناوگان حملونقل شهری مواجه است. با وجود این کمبود اما در درگیریهای خیابانی روزهای اخیر، ۱۰۰دستگاه اتوبوس در نقاط مختلف کشور توسط آشوبگران دچار آسیب شده که تنها ۴۳دستگاه از آنها در پایتخت خسارت دیده است.


خسارت به ۷۰ ایستگاه اتوبوس

علاوه بر اتوبوسها، ایستگاههای اتوبوس نیز در این روزها از حمله اغتشاشگران در امان نماندند و بر اساس گزارش ها  دستکم ۷۰ ایستگاه اتوبوس در نقاط مختلف دچار خسارت شده اند.


تخریب ۱۵ خودروی پلیس

براساس گزارش شبکه اطلاعرسانی دانا، در روزهای اخیر، خودروهای پلیس نیز از گزند آشوبگران در امان نماندند و آنها دستکم به ۱۵خودروی پلیس در شهرهای مختلف آسیب رسانده و برخی از آنها را به آتش کشیدند.


مجروح شدن ۱۸۵ بسیجی

در درگیریهای اخیر علاوه بر نیروهای انتظامی، نیروهای بسیج نیز در خط مقدم حضور دارند.

به همین دلیل است که تاکنون شمار زیادی از بسیجیان جان بر کف هدف حمله قرار گرفته و مجروح شدهاند. سردار حسن حسن زاده، فرمانده سپاه حضرت محمد رسولالله(ص) تهران بزرگ در این باره می گوید: در اغتشاشات اخیر، ۱۸۵نفر از بسیجیان را با قمه و چاقو مورد حمله قرار دادند و حتی جمجمه یکی از بسیجیان را شکستند به نحوی که ۵نفر از آنها هماکنون در آی. سی. یو بستری هستند.

 

جان باختن ۶۰ نفر در سراسر کشور 

چند روز قبل از حادثه جمعه گذشته در زاهدان صداوسیما در گزارشی و با استناد به آمار غیررسمی، اعلام کرد که تاکنون ۴۱ نفر در آشوبهای اخیر در کشور جان باخته اند.

به این آمار باید ۱۹جانباخته حادثه روز جمعه در زاهدان را افزود که با این حساب شمار قربانیان حوادث روزهای اخیر به ۶۰نفر می رسد.

طبق آمارهای رسمی در حادثه زاهدان ۱۹نفر کشته و ۲۱نفر مجروح شدند و حسین مدرس خیابانی، استاندار سیستان و بلوچستان در این باره می گوید: تروریست‌های تجزیه طلب به جز حمله به کلانتری به چند بانک نیز حمله و چند فروشگاه زنجیره ای را هم غارت کردند.


خسارت ۸۰۰ میلیاردی با فراخوان های اینستاگرامی

بسیاری از تجمعات غیرقانونی اخیر در شبکه های اجتماعی و اینستاگرام برنامه ریزی می شود. به همین دلیل است که این روزها این شبکه با محدودیت هایی روبه رو شده است.

با وجود این برآوردها نشان می دهد که فراخوان های آشوب اینستاگرامی دستکم خسارت ۸۰۰ میلیاردی به همراه داشته است. پایش ها نشان میدهد در این مدت ۱۴ هزار فراخوان اغتشاش، ۲۴ هزار فریم عکسنوشت و فیلم آموزش خشونت خیابانی، ۳۴۰ فیک نیوز و خبر جعلی و بیش از ۱۵ میلیون نشر و بازنشر توسط ۱۷ هزار اکانت جعلی خارجی در اینستاگرام طی ۱۰ روز گذشته برای مخاطبان ایرانی منتشر شده است.


دستگیری ۹ تبعه بیگانه

سربازان گمنام امام زمان (عج) در وزارت اطلاعات از مدتها پیش در حال رصد شرایط بودند و با برافروخته شدن آتش تجمعات، با حساسیت بیشتری به بررسی شرایط و تحولات پرداختند.

آنچنان که در صحنه اغتشاشات یا در پشت صحنههای توطئه ۹نفر از اتباع بیگانه از اتباع آلمان، لهستان، ایتالیا، فرانسه، هلند و سوئد بازداشت شدند.


۹۲ سلطنت طلب در دام

ماموران وزارت اطلاعات تاکنون موفق به دستگیری۹۲نفر از وابستگان رژیم منحوس پهلوی و از سلطنتطلبان نشاندار در صحنه های اغتشاش و پشتصحنه ها شدهاند و بررسی برای دستگیری سایر سلطنت طلبان ادامه دارد.


دستگیری ۲۸ نفر از اوباش

در درگیری های خیابانی اخیر اراذل و اوباش نقش مؤثری داشتند. آنچنان که تاکنون دستکم ۲۸نفر از آنان که سابقه زندان، خرید و فروش و مصرف موادمخدر، اوباشگری، تجاوز به عنف و... را دارا هستند در صحنه اغتشاشات دستگیر شده اند.

این گروه از اوباش به نیروهای حافظ امنیت کشور حمله و شماری از آنان را مجروح کردهاند.

همچنین ۲کارگاه تولید کوکتل مولوتف از آنها کشف شده است.


خنثی سازی ۲ مورد خرابکاری در هواپیما

دشمنان در این مدت با انجام خرابکاری در ۲هواپیمای مسافربری قصد داشتند ۲فاجعه هوایی رقم بزنند. آنها بیتوجه به جان سرنشینان بیگناه هواپیماهای مسافربری با دستکاری در هواپیما قصد داشتند باعث سقوط آنها شوند که با عنایات الهی خنثی شد.

آنها همچنین قصد داشتند در یک مرکز حساس صنعتی نیز خرابکاری کنند که این مورد نیز پیش از اجرا خنثی شد.


دستگیری ۷۷ نفر از عوامل گروهکی


بازداشت ۷۷نفر از عوامل گروهکی، اعم از مزدوران رسمی گروهکهای صهیونیستی موسوم به کومله، دمکرات، پاک، پژاک تا تعدادی از کادرهای رده بالای این گروهک ها که در دو سوی مرزهای غربی کشور مشغول توطئه علیه مردم مظلوم کردستان بودند، یکی دیگر از اقدامات مهم سربازان گمنان امام زمان(عج) در وزارت اطلاعات است.

در میان بازداشتشدگان، یک کادر برجسته و عضو مرکزیت یکی از گروهکهایی که مقیم اقلیم کردستان عراق است نیز حضور دارد. او آموزشهای نظامی را در پایگاههای آمریکایی ـ صهیونیستی اقلیم مذکور فراگرفته و بهعنوان فرمانده نظامی شناخته می شود.

او در حال طراحی، سازماندهی و هدایت هسته های آشوبگر برای منطقه غرب کشور بود که طی یک عملیات غافلگیرانه، دستگیر و به محل های از پیش تعیین شده منتقل و هم اکنون در زندان است.

بازداشت ۵ تکفیری

در هفته های اخیر ۵عضو گروهکهای تکفیری ـ تروریستی همراه با ۳۶کیلوگرم مواد منفجره که با استفاده از فرصت اغتشاشات، درصدد بمب گذاری در محافل مردمی و نیز در جمع آشوبگران و انتساب انفجارها به طرفهای مقابلِ هریک، برای تشدید نزاع و درگیری طرفین بودند نیز دستگیر شدند.

تروریست های یادشده علاوه بر طرح ترور یکی از مسئولین ارشد کشور، طرحهای بمب گذاری در یکی از هیأتهای عزاداری شیراز و در میدان شهدای مشهد را داشتند که با عنایت اهل بیت(ع) خنثی شدند.

ضرب شست به ۴۹ منافق

در روزهای گذشته، ۴۹نفر از عوامل و مرتبطین گروهک منافقین بازداشت شده اند. نامبردگان بنا به دستور تروریست های آلبانی نشین، از تولید اخبار جعلی تحریک کننده اغتشاشگران تا سازماندهی ترور و تخریب، جهت دهی به شعارها، حضور مستقیم در صحنه های اغتشاشات خیابانی و تخریب اموال عمومی، تأمین تجهیزات مختلف برای مقابله با پلیس و مواد محترقه برای به آتش کشیدن اماکن و خودروهای عمومی و شخصی، فعالیت داشته اند.


دستگیری ۳ بهایی

سازمان جاسوسی بهاییت بنا به دستور مرکزیت مستقر در حیفای اشغالی، ورود پرحجمی به صحنه آشوب و اغتشاش و تشویق به خرابکاری و تخریب اماکن عمومی داشت.

بر این مبنا در روزهای اخیر هسته اصلی و سرّی بهاییت شامل ۳نفر از سران بهاییت و ۲نفر از تیم رسانهای آنها بازداشت شدند.

 
 

صرافی ارز دیجیتال

منبع: صدای ایران

کلیدواژه: شمار کشته شدگان بازداشتی های اخیر اغتشاشات اخیر در ایران مهسا امینی اغتشاشات اخیر روزهای اخیر تروریست ها روز جمعه بانک ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت sedayiran.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «صدای ایران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۶۱۱۷۴۳۱ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

آزادی بیش از ۸۰ درصد بازداشتی‌های اغتشاشات اخیر در کرمان

رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: بیش از ۸۰ درصد بازداشت شدگان حوادث اخیر در کرمان آزاد شده اند.

به گزارش مشرق به نقل از روابط عمومی دادگستری کرمان، حجت الاسلام ابراهیم حمیدی روز دوشنبه در نشست نقد و بررسی عملکرد دستگاه قضایی در حوادث اخیر اظهار داشت: مساله مهم این است که عواملی که موجب اغتشاشات و ناآرامی ها شد، عوامل خارجی بودند که با موج سواری، دروغ پراکنی و شایعه پراکنی جوانان و نوجوانان را مورد هدف اقدامات تبلیغاتی خود قرار دادند و اغتشاشاتی را ایجاد کردند و عده ای نیز احساساتی شدند و بدون توجه به ابعاد ماجرا فریب دشمن را خوردند و ناآرامی هایی را ایجاد کردند و عده ای نیز از خارج کشور ماموریت داشتند که دست به اقدامات ضد امنیتی بزنند و آمدند که اغتشاش و ناامنی ایجاد کنند.

وی افزود: پس از آنکه افرادی که بازداشت و دستگیر شدند و مورد بازجویی های فنی قرار گرفتند؛ مشخص شد تعدادی مربوط به ضد انقلاب، منافقین، تجزیه طلب و سلطنت طلب ها بودند که خود را در بین جوانان و نوجوانان قرار دادند و از احساسات پاک جوانان که نسبت به مساله ای اعتراضی داشتند، سوء استفاده کرده و ناامنی، تخریب و اغتشاش به وجود آوردند و تعدادی از این افراد دستگیر شدند.

حجت الاسلام حمیدی ادامه داد: در دستگاه قضایی در ابتدای امر به دنبال هدایت و ارشاد بوده ایم و به ضابطانی که در صحنه بودند تاکید کردیم که بر مبنای راهنمایی و ارشاد اقدام کنند و بسیاری از افراد نیز این ارشادات را می پذیرفتند و صحنه اغتشاشات را ترک می کردند اما عده ای لجاجت و مقاومت می کردند که از بین این افراد نیز برخی سیاهی لشکر بودند و تعدادی دستگیر شده و تحویل دستگاه قضایی شدند و با کوچکترین صحبت بازپرس و مقامات قضایی متوجه می شدیم بخش زیادی از آنها نیز فریب خوردند و تحت تاثیر فضای مجازی قرار گرفته بودند که این افراد بدون تشکیل پرونده قضایی و با اخذ تعهد، تحویل خانواده های خود شدند و بیش از ۸۰ درصد دستگیر شدگان شامل چنین افرادی بودند.

وی اضافه کرد: درباره افرادی که تخریب اماکن عمومی و اغتشاش علیه امنیت ملی را داشتند، پس از تکمیل پرونده های قضایی با اثبات ارتکاب جرم توسط این افراد به اقتضای جرم آنها نسبت به رسیدگی به پرونده اقدام شد و در این رابطه تفکیک بین جرایم سبک و سنگین براساس تاکیدات ریاست قوه قضاییه همواره مد نظر بوده است.

حجت الاسلام حمیدی گفت: افرادی که مدت کوتاهی در بازداشت بوده اند و ابراز ندامت داشته اند و رفتار انها نشانگر آن بود که فریب خورده اند، براساس رافت اسلامی مجازات تعلیقی به مدت سه سال یا پنج سال داده شد که در صورت ارتکاب مجدد جرم، در ابتدا باید مجازات تعلیقی را تحمل کرده و سپس نسبت به پرونده جدید خود تحمل مجازات داشته باشد.

وی افزود: بسیاری از این افراد دستگیر شده، جوان بودند که در آینده ممکن بود در حوزه تحصیل و کار با مشکل روبرو می شدند و تلاش شد به نحوی اقدام شود که از تشکیل پرونده قضایی برای این فرد جلوگیری شود که در آینده برای بخش های مختلف زندگی خود دچار مشکل نشوند.

حجت الاسلام حمیدی اضافه کرد: افردی که در زندان هستند، جرایم بزرگتر را در پرونده دارند و یا دارای شاکی خصوصی هستند که پرونده این افراد در دست رسیدگی است و باید ضمن جبران خسارت های وارده به اموال اشخاص و بیت المال، باید به جنبه عمومی جرایم آنها نیز پرداخته شود.

وی ضمن بیان این مطلب که در بین افراد دستگیر شده در اغتشاشات اخیر که برای آنان پرونده قضایی تشکیل شده ۹۶ نفر افغانی هستند، گفت: این افراد که در کشور ما حضور دارند و از فضای امن جمهوری اسلامی استفاده می کنند و در حقیقت مهمان ما هستند اما در حوادث اخیر دیدیم که مستقیما در این کارها دخالت داشته اند و بیشترین اغتشاش، تخریب و آتش زدن محل های مختلف را داشته اند و در بین این افراد افرادی بودند که پول می گرفتند و شعار نویسی می کرده اند.

دانشگاه شهید باهنر یک دانشگاه فاخر است

رییس کل دادگستری استان کرمان در بخش دیگری از سخنان خود از دانشگاه شهید باهنر به عنوان یک دانشگاه فاخر یاد کرد و ادامه داد: ارتباطات بسیار خوبی را در دوران خدمت خود در دستگاه قضایی با دانشگاهیان و دانشجویان داشته ام و از ابتدای حضور در استان کرمان آمادگی داشته ام که در جمع دانشجویان حضور یافته و از تبادل نظریات استفاده کنم.

وی با اشاره به اینکه امروز بسیج از نهالی نوپا به درختی تنومند تبدیل شده که در بسیاری از عرصه ها در حال خدمت است، تاکید کرد: در حال حاضر بسیج در عرصه های نظامی، اجتماعی، بهداشتی، فرهنگی، اقتصادی، آموزشی و علمی حضور پرخیر و برکتی دارد و کارها و خدمات بزرگی را در کشور ارائه می دهد.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان اظهار داشت: آثار تفکر پرخیر و برکت بسیج در کل جهان و به ویژه در خاور میانه قابل مشاهده و بر این اساس امروز بسیج مصداق کامل شجره طبیه است.

وی مناسبت روز دانشجو را نیز گرامی داشت و ادامه داد: جوانان هر کشور سرمایه های آن کشور هستند که رسیدن به رشد، کمال و توسعه نیز به دست همین افراد رقم خواهد خورد.

حجت الاسلام حمیدی با تاکید بر این مطلب که جوانان هر کشور به عنوان سرمایه ای بزرگ، آن کشور را می سازند و آینده این کشور را رقم می زنند، تاکید کرد: این کشور متعلق به آحاد جامعه با هر دین و مذهبی، قومیت و با هر تفکری است و هیچکس حق ندارد یک مملکت و کشور را به نفع خود مصادره کند.

وی ادامه داد: ایران اسلامی متعلق به بیش از ۸۰ میلیون جمعیت این کشور است و هر فردی از آن سهم دارد والبته نقش هر فرد در ساختن کشور متفاوت است و هر فردی بر اساس ظرفیت خود در توسعه، عمران و آبادانی کشور سهیم است.

رییس کل دادگستری استان کرمان از دانشجویان به عنوان آینده سازان کشور یاد کرد و ضمن تاکید بر اینکه مسئولان و مدیران کشور از جمع دانشجویان خواهد بود، گفت: شما دانشجویان باید کمر همت را ببندید و با تحصیل و پیمودن درجه های علمی و توسعه سواد و دانش خود و نیز تقویت مراتب ایمان، تقوا و معنویت خود این آمادگی را در وجود خود بوجود آورید که به عنوان یک مدیر دانشمند، عالم و باسواد، آینده ساز کشور باشید.

شکاف موجود بین مسئولان و جوانان یک واقعیت است

حجت الاسلام حمیدی در ادامه سخنان خود با اشاره به این مطلب که شکاف موجود بین مسئولان و جوانان یک واقعیت است که آن را قبول داریم و نباید این اتفاق رخ دهد، تاکید کرد: دشمن درصدد است که مردم از نظام و مسئولان فاصله بگیرند زیرا نظام ما یک نظام مردمی است و اولین نقشه دشمن این است که با دروغ پردازی و شایعه پردازی اعتماد مردم به مسئولان را کم کند.

وی ضمن بیان این مطلب که مردم باید به مسئولان اعتماد داشته باشند و مسئولان باید خدمتگزار مردم باشند، تاکید کرد: جوانان، دانشجویان، طلاب، اساتید دانشگاه و فرهیختگان باید بتوانند دسیسه ها و نقشه های دشمن را بشناسند و اب به آسیاب دشمن نریزند و در ادامه توطئه های دشمنان را خنثی کنند.

حجت الاسلام حمیدی اظهار داشت: اینکه بخشی از عملکرد مسئولان موجب نارضایتی مردم شده اند، واقعیت است و از این رو تاکید داریم که مسئولان وظایف خود را بر اساس قانون به بهترین وجه انجام دهند و کم کاری و ترک فعل نباید وجود داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه کشور در حوزه اقتصادی و معیشتی با مشکل مواجه است، گفت: در دستگاه قضایی این مسائل را رصد می کنیم و برای برخی افراد پرونده تشکیل می شود و این پرونده ها پس از رسیدگی و احراز کم کاری مدیران که منجر به ایجاد مشکل برای مردم شده است، پس از صدور حکم قطعی به اطلاع مردم رسانده می شود.

رییس کل دادگستری کرمان افزود: یکی از ابزار نظارتی قوه قضاییه سازمان بازرسی است و به صورت دقیق عملکرد مدیران را رصد کرده و مورد نظارت قرار می دهد و هرگونه کم کاری و سوء استفاده مورد رسیدگی قرار می گیرد.

دستگاه قضایی برای کاهش ورودی پرونده ها مطالبه گری می کند

نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان با بیان اینکه قوه قضاییه برای رفع اطاله دادرسی و پیشگیری از وقوع جرم وظیفه داریم، اضافه کرد: به عنوان قوه قضاییه تولید کننده پرونده نیستیم و معتقدیم وضعیت اقتصادی و اجتماعی جامعه آسیب زا است و موجب تشکیل پرونده ها می شود.

وی با اشاره به این مطلب که تشکیل این میزان پرونده زیبنده نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست، اظهار داشت: در این حوزه از مسئولان مطالبه گری می کنیم.

حجت الاسلام حمیدی ادامه داد: اگر آسیب های اجتماعی و زمینه های جرم زا و فسادزا از بین برود امار ورودی ها کنترل می شود و دستگاه قضایی بهتر می تواند به پرونده ها رسیدگی کند.

وی گفت: هر قاضی در استان کرمان به صورت میانگین ماهانه به ۱۸۰ پرونده رسیدگی می کند و این حجم بالای کار، موجب اطاله دادرسی می شود.

رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه سند تحول قضایی موجب امید در بین مردم و مسئولان قضایی شده است، گفت: امیدواریم بر مبنای این سند، تحولات عمده ای ایجاد کرده و میزان رضایت مندی مردم به دستگاه قضایی را افزایش دهیم.

حادثه شهدای تشییع ناشی از سوء تدبیر بوده است

رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه حادثه شهدای تشییع، حادثه ای بسیار تلخ و ناگوار و ناشی از سوء تدبیر بوده است، تاکید کرد: در اینکه تصمیمات می توانست بهتر باشد و سوء مدیریت منتهی به این حادثه شده است، شکی وجود ندارد اما در حال حاضر در دستگاه قضایی پرونده ای در این زمینه در حال رسیدگی نداریم.

وی یادآور شد: پرونده هایی در سازمان قضایی نیروهای مسلح در سطح ملی شکل گرفته و رسیدگی شده است و البته درباره احراز سوء نیت و عدم احراز آن اطلاعی ندارم و اگر اطلاعات جدیدی کسب کنم در صورتی که قابل ارائه به افکار عمومی باشد، نتایج آن را ارائه خواهیم داد.

حجت الاسلام حمیدی ادامه داد: خانواده هایی که در این حادثه آسیب دیده اند اگر چه عزیز خود را از دست داده اند، اما حق و حقوق آنها استیفاء شده است و بازهم پیگیر هستیم و در صورتی که مشکلاتی داشته باشند، در اسرع وقت مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

تاکید ویژه قوه قضاییه بر تکریم ارباب رجوع

رییس کل دادگستری استان کرمان همچنین ضمن بیان این مطلب که قوه قضاییه بر رفتار مناسب بامردم از سوی قضات و کارکنان نظارت بسیار دقیقی دارد، تاکید کرد: نمی گوییم دستگاه قضایی از هر گونه فسادی مستثنی است، اما در دستگاه قضایی واقعا بسیار به این قضیه حساس هستیم که اگر فرد در هر مرحله ای اقدام غیرقانونی داشته باشد بلافاصله مورد برخورد قانونی قرار می گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین حمیدی بیان کرد: جهت گیری ها و سیاستگذاری‌ها در دستگاه قضایی به سمت مبارزه قاطع با فساد در حوزه های درون سازمانی و برون سازمانی است.

وی با بیان اینکه هر گونه فساد مستندی را تا رسیدن به نتیجه پیگیری کرده و نتیجه آن رابه مردم اعلام می کنیم افزود: مبارزه با فساد خط قرمز دستگاه قضایی است و رییس قوه قضاییه و سایر مسئولان از کنار آن عبور نخواهند کرد.

حجاب موضوعی فرهنگی است

رییس کل دادگستری استان کرمان در پاسخ به دغدغه تنی چند از دانشجویان با اشاره به این مطلب که موضوعاتی از جمله پوشش، حجاب، امر به معروف و نهی از منکر و ... فرهنگی است، گفت: مسائل این حوزه با تشکیل پرونده، محاکمه و برخورد قضایی وانتظامی حل نمی شود.

حجت الاسلام حمیدی با تاکید بر این مطلب که حجاب یک ارزش است و بی حجابی ضد ارزش است و شکی در آن نیست، اظهار داشت: در دستگاه قضایی برای صرف موضوع بی حجابی پرونده تشکیل نداده ایم و معتقدیم اگر فردی ساختار شکنی می کند باید در ابتدا با تذکر و ارشاد به مسیر صحیح هدایت شود.

وی تصریح کرد: اگر با زور امر به معروف و نهی از منکر کنیم اثر معکوس خواهد داشت و به جایی نخواهیم رسید و باید پکیج کاملی از مسائل فرهنگی، اجتماعی و خانوادگی در این رابطه مورد توجه قرار گیرد.

حجت الاسلام حمیدی یادآور شد: همه برای اجرای امر به معروف و نهی از منکر وظیفه داریم و در برابر منکر نباید بی تفاوت باشیم.

محدودیت های فضای مجازی موقت است

رییس کل دادگستری استان کرمان بااشاره به اینکه موضوع فیلترینگ و رفع محدودیت ها مربوط به شورای عالی فضای مجازی کشور است، گفت: هیچ فردی با فیلتر کردن موافق نیست و در شرایط عادی محدودیت چندانی ایجاد نمی شود اما زمانی که فضای کشور امنیتی می شود، باید بین بد و بدتر یکی را انتخاب کنیم زیرا در این فضا دشمن سوء استفاده کرده و از این فضا به عنوان ابزار دشمنی استفاده می کند.

وی با بیان اینکه این وضعیت و محدودیت ها موقت است و با بهبود شرایط برطرف می شود، تاکید کرد: برخی اوقات مسئولان برای جلوگیری از ایجاد ناامنی مجبور می شوند محدودیت هایی را ایجاد کنند.

حجت الاسلام حمیدی اضافه کرد: با ایجاد ناامنی در کشور، همه اسیب می بینند و ضرر می کنند و دشمن به دنبال آن است که در کشور جنگ داخلی ایجاد نماید و برخی اوقات سازمان های مربوطه برای تامین امنیت مردم در چارچوب قانون محدودیت هایی را ایجاد می کنند.

قوه قضاییه در حوزه شفاف سازی به خوبی ورود کرده است

رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به این مطلب که قوه قضاییه در حوزه شفاف سازی به خوبی ورود کرده است، گفت: سخنگوی قوه قضاییه هر هفته مسائل مهم کشور را اطلاع رسانی می کند و این امر بیانگر اقدامات شفاف دستگاه قضایی است.

وی اظهار داشت: مبارزه با دانه درشت ها به خوبی در دست انجام است و همواره شاهد هستیم با افراد شاخصی که فسادی را انجام داده اند، برخورد شده است و این افراد در حال تحمل محکومیت های خود هستند.

حجت الاسلام حمیدی ادامه داد: دستگاه قضایی در صورت محرز شدن هرگونه جرمی، با هر فرد در هر جایگاهی برخورد خواهد کرد و بدون رودربایستی و ملاحظه نسبت به رسیدگی به پرونده ها اقدام خواهد شد.

وی افزود: درباره بانیان حوادث اخیر نیز هم اگر پرونده ای تشکیل شود، برخورد خواهد شد و پرونده مورد رسیدگی قرار می گیرد و نتیجه به اطلاع مردم رسانده می شود.

حمایت ویژه دستگاه قضایی از تولید و اشتغال

رییس کل دادگستری استان کرمان با بیان این مطلب که در دستگاه قضایی برای حمایت از تولید و اشتغال کارهای خوبی انجام شده است، تاکید کرد: در استان کرمان با فعالان اقتصادی و کارگران جلسه داشته ایم و مشکلات و نگرانی های آنها را بررسی کرده ایم.

حجت الاسلام حمیدی با اشاره به اینکه دهه ها واحد تولیدی با حمایت دستگاه قضایی به اشتغال و تولید بازگشته اند، تاکید کرد: امروز مسائل اقتصادی، اشتغال و تولید در کشور اولویت است و دستگاه قضایی به این حوزه ورود کرده و توفقیات بسیار خوبی نیز حاصل شده و مسئله در دست پیگیری است.

رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شهید باهنر کرمان نیز با اشاره به این مطلب که فضای جامعه ما نیازمند به مطالبه گری و گفت و گو بر سر مسائل اصلی کشور است، گفت: بهترین روش برای آشنایی با دیدگاه های افرادی که علاقه مند به حل مشکلات موجود جامعه هستند، شنیدن گفت و گو با افراد است و بهترین جا برای این کار دانشگاه است.

حجت الاسلام عسکری افزود: در اتفاقات اخیر مطلبی که به وضوح مشاهده شد این بود که خیلی ها از بیرون مرزها تلاش می کنند که جامعه جوان ما اظهار نظر و گفت و گو نکند.

وی با اشاره به این مطلب که برگزاری نشست های مشترک به منظور درک بیشتر و کمک به حل مسائل اصلی کشور انجام می شود، تاکید کرد: خدا به همه ما کمک کند که بتوانیم این ارزش‌ها و مبانی اصیل اسلامی که حاصل خون شهداست، حفظ نماییم.

دیگر خبرها

  • آزادی ۲۱ بازداشتی اغتشاشات گلستان/ کشته‌سازی‌های ناموفق معاندان در گلستان
  • آمار رسمی از شمار کشته شدگان و شهیدان ماه اخیر از زبان حاجی زاده / دشمن را از خودی تشخیص ندادیم
  • آمار رسمی از شمار کشته شدگان و شهیدان ماه اخیر از زبان حاجی زاده / دشمن از خودی تشخیص ندادیم
  • اولین آمار رسمی از تعداد کشته شدگان و شهیدان دو ماه اخیر» / فرمانده هوافضای سپاه: دشمن را از خودی تشخیص ندادیم
  • زیباکلام منتشر کرد: «توضیح پیرامون آمار کشته‌شدگان رویدادهای اخیر در پست دیروز»
  • زیباکلام ادعای خود را پس گرفت / هیچ منبع موثقی پیرامون صحت و سقم آمار کشته‌شدگان اخیر ندارم
  • صادق زیباکلام حرف هایش را پس گرفت
  • زیباکلام ادعایش را پس گرفت: اطلاع موثقی از آمار کشته‌شدگان حوادث اخیر ندارم
  • آزادی بیش از ۸۰ درصد بازداشتی‌های اغتشاشات اخیر در کرمان
  • شماری از بازداشتی‌های اغتشاشات تهران آزاد شدند | آمار زندانیانی که با دستور رئیس قوه قضاییه آزاد شدند