Web Analytics Made Easy - Statcounter

به گزارش همشهری آنلاین، ‌بازار موبایل این روزها روالی برخلاف پیش‌بینی‌های ماه‌های گذشته فعالان بازار را در پیش گرفته است. درحالی‌که پیش‌بینی می‌شد نیمه دوم سال تقاضا و قیمت در بازار هر دو افزایشی باشد، این روزها فروشنده‌ها از رکود شدید در بازار و کاهش قیمت به‌دنبال افت تقاضا، می‌گویند؛ رکودی که خلاف روال سال‌های اخیر به کاهش قیمت در بازار منجر شده است.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

یکی از فروشندگان موبایل در گفت‌وگو با همشهری در این زمینه گفت: طی ۲ماه گذشته کاهش شدید تقاضا، فروشندگان را وادار کرده برای حفظ بازار قیمت‌ها را کاهش دهند.

میثم غنی‌زاده، با اشاره به افزایش شدید قیمت موبایل در یک‌ سال اخیر افزود: قیمت سرسام‌آور موبایل و کاهش توان اقتصادی مردم قطعا مهم‌ترین دلیل رکود بازار این کالا در ماه‌های گذشته بوده، اما حضوری شدن مدارس و دانشگاه‌ها نیز عاملی بود که باعث شد تقاضای افزوده ۲سال کرونا از بازار موبایل حذف شود و تقاضا به‌شدت افت کند.

این فعال اقتصادی نقش رخدادها و اغتشاشات اخیر را نیز در وضعیت کنونی بازار همه کالاها ازجمله موبایل بسیار مؤثر دانست و اضافه کرد: ناامنی‌های احتمالی و بروز خسارت به سرمایه‌های کسبه باعث شد ساعت کاری بسیاری از مراکز خرید و در نتیجه فروش کسبه کاهش داشته باشد.

رفتار بازار کالاهای سرمایه‌ای در ایران به‌ویژه در سال‌های اخیر نشان داده، این بازارها به‌شدت به نرخ ارز وابسته‌اند، اما رکود بازار موبایل در ماه‌های اخیر به حدی سنگین بوده که افزایش مقطعی نرخ ارز در هفته‌های اخیر نتوانست قیمت موبایل را مانند گذشته افزایش دهد.

موبایل به‌گونه‌ای عجیب در هفته‌های گذشته مسیرش را از دلار جدا کرد. باوجود اینکه از ابتدای مهر تا امروز نرخ ارز حدود ۱۰ درصد رشد داشته، نه‌تنها رشد قیمتی در بازار دیده نمی‌شود، بلکه قیمت‌ها کاهشی بوده است.

به‌گفته فعالان بازار، قیمت موبایل در ۲ماه گذشته دست‌کم ۵تا ۱۰درصد کاهش یافته و این کاهش هم گوشی‌های پرچمدار را شامل شده و هم گوشی‌های معمولی را؛ به‌گونه‌ای که گفته می‌شود گوشی‌های پرچمداری مثل سامسونگ S۲۲Ultra  و شیائومی Mi ۱۱ Ultra  ۲تا ۳میلیون تومان ارزان شده‌اند.

درباره گوشی‌های آیفون گرچه تداوم ابهام در وضعیت رجیستری آیفون ۱۴باعث شده افت قیمت آیفون ۱۳چندان زیاد نباشد، اما این گوشی پرطرفدار هم از کاهش قیمت بی‌بهره نبوده است.

یکی از فروشندگان موبایل در این زمینه به همشهری گفت: بحث رجیستری آیفون ۱۴، هم بر قیمت دیگر مدل‌های آیفون تأثیر داشته و هم بر رکود بازار افزوده است؛ چراکه برخی از افرادی که آیفون ۱۴خریداری کرده‌اند منتظرند مجوز رجیستری صادر شود تا بتوانند در بازار بفروشند و خیلی‌ها هم تمایلی به خرید مدل‌های دیگر ندارند و منتظرند تا آیفون ۱۴بخرند.

سامان هدایتی، درباره میزان افت قیمت انواع گوشی‌ در بازار افزود: درصدی از کاهش قیمت را در همه مدل‌های گوشی شاهد هستیم؛ به‌طوری‌که اگر در گوشی‌های ۴میلیونی ۱۰۰تا ۲۰۰هزار تومان ریزش داشته باشیم در گوشی‌های پرچمدار ۴۰تا ۵۰میلیونی حداقل یک تا ۱.۵میلیون کاهش قیمت داریم. این فعال بازار موبایل به کاهش قیمت برند آیفون اشاره کرد و گفت: گوشی آیفون ۱۳پرومکس ۲۵۶، تحت‌تأثیر رکود بازار از ۵۸میلیون تومان به ۵۶میلیون و ۴۰۰هزار تومان رسیده است.

پیش‌بینی‌هایی که اشتباه از آب درآمد

کاهش محسوس قیمت در بازار موبایل در ماه‌های اخیر در شرایطی است که فعالان بازار تا ۲ماه پیش با توجه به مشکلات تامین ارز واردات گوشی‌های تلفن همراه درباره تامین بازار ابراز نگرانی می‌کردند و معتقد بودند روند کند تامین ارز گوشی‌های رده پایین و محدود شدن ارز واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰دلار به ارز حاصل از صادرات خود، می‌تواند افت شدید واردات و ایجاد بحران در بازار این کالا را به‌دنبال داشته باشد.

مردادماه امسال درحالی‌که توقف تخصیص ارز به واردات گوشی وارد سومین ماه خود شده بود، امیر اسحاقی، دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه به همشهری گفت: تا پایان مرداد ذخیره موبایل برای تنظیم بازار کافی است، اما با توجه به اینکه از خردادماه هیچ‌گونه ارزی برای واردات تخصیص نیافته، تنظیم و تأمین بازار از شهریور به بعد در هاله‌ای از ابهام است.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی و گوشی تلفن همراه نیز در آن زمان در گفت‌وگو با همشهری، موجودی بازار موبایل را با توجه به حجم تقاضا در تابستان کافی دانست، اما درباره تامین بازار در نیمه دوم سال هشدار داد.

ابراهیم درستی گفت: فعلا کالا در بازار به‌وفور وجود دارد و با توجه به قیمت‌های بالا تقاضا چندان بالا نیست، اما بازار موبایل در ایامی از سال مثل عید یا تابستان به‌طور معمول شاهد افزایش تقاضاست و اگر واردات به روال عادی انجام نشود، قطعا مشکلاتی را در ماه‌های آینده شاهد خواهیم بود؛ پیش‌بینی‌هایی که تحت‌تأثیر شرایط پیش‌بینی نشده اقتصادی و غیراقتصادی درست از آب درنیامد. نکته دیگری که شرایط این روزهای بازار موبایل را متفاوت کرده این است که قیمت گوشی در بسیاری از مقاطع با وجود رکود در بازار نیز افزایشی بود. تابستان امسال درحالی‌که خرید و فروش در بازار موبایل به حداقل میزان خود رسیده بود، روند رشد قیمت همچنان ادامه داشت.

به‌گفته فعالان بازار، قیمت انواع گوشی فقط در بازه زمانی تیر تا مرداد بین ۳تا ۶درصد افزایش یافت؛ افزایشی که ناشی از بار روانی عدم‌تخصیص ارز به واردات بود.

قیمت‌ گوشی‌های پرفروش

کارشناسان بازار معتقدند این روزها با توجه به افت قیمت موبایل، قدرت چانه‌زنی خریداران بالا رفته و بهترین زمان برای خرید گوشی است، اما قیمت‌ گوشی‌های پرفروش و مشتری‌پسند چقدر است؟

سامسونگ A۱۳ و A۲۳ از گوشی‌های با قیمت مناسب و تقاضای بالا در بازار هستند. قیمت این گوشی‌ها هم‌اکنون بسته به رم و حافظه داخلی برای A۱۳ از ۴.۵۰۰تا ۵.۵۰۰میلیون تومان و برای A۲۳ از ۵.۵۰۰تا ۶.۵۰۰میلیون تومان است.

سامسونگ A۳۳ از ۸.۳۰۰تا ۹.۴۰۰میلیون تومان قیمت دارد و سامسونگ A۵۳ نیز از ۱۱.۲۰۰میلیون تومان به بالاست.

از برند شیائومی نیز نوت ۱۱پرو پرفروش‌ترین است که ۷.۲۰۰تا ۷.۷۰۰میلیون تومان قیمت دارد و قیمت نوت ۱۱معمولی هم ۵میلیون تومان است.

آیفون ۱۳، ۱۲۸نات‌اکتیو با رنگ آبی ۳۸میلیون و رنگ سفید ۳۹میلیون قیمت دارند. اکتیو همین گوشی هم ۳۷.۵۰۰میلیون تومان به فروش می‌رسد. آیفون ۱۳پرو هم از ۵۴.۵۰۰تا ۵۵میلیون تومان قیمت دارد.

کد خبر 722108 منبع: روزنامه همشهری برچسب‌ها شرکت اپل شرکت شیائومی شرکت سامسونگ گرانی موبایل صرافی ارز دیجیتال

منبع: همشهری آنلاین

کلیدواژه: شرکت اپل شرکت شیائومی شرکت سامسونگ گرانی موبایل قیمت در بازار فعالان بازار بازار موبایل قیمت موبایل رکود بازار کاهش قیمت پیش بینی گوشی ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.hamshahrionline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «همشهری آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۶۴۵۲۷۷۲ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

قیمت گوشی آیفون ۱۴، ۱۴ پرو و ۱۴ پرومکس با نرخ دلار امروز (۱۴ بهمن) + محصولات جدید اپل

جدیدترین گوشی‌های آیفون شامل آیفون ۱۴، ۱۴ پرو و ۱۴ پرومکس می‌شود؛ قیمت آیفون و سایر محصولات جدید اپل مورد توجه کاربران فضای مجازی است.‌

به گزارش خبرنگار ایمنا، شنبه _شانزدهم مهرماه ۱۴۰۱_ رویداد معرفی محصولات اپل برگزار شد و در پی آغاز این رویداد، محصولات مختلفی ازجمله اپل‌واچ سری هشت، SE و ULTRA، ایرپاد پرو، آیفون ۱۴، ۱۴ پلاس، ۱۴ پرو و ۱۴ پرومکس معرفی شد.

در ادامه قیمت ارزی و ریالی هر یک از محصولات معرفی شده در رویداد اخیر اپل را با احتساب قیمت هر دلار به میزان ۳۹۳ هزار و ۷۶۲ ریال امروز _جمعه، چهاردهم بهمن‌ماه_ مشاهده می‌کنید:

قیمت Apple Watch Series

نسخه: Apple Watch Series8 for GPS

قیمت ارزی: ۳۹۹ دلار

قیمت ریالی: ۱۵۷ میلیون و ۱۱۱ هزار و ۳۸ ریال

نسخه: Apple Watch Series 8 for GPS + Cellular

قیمت ارزی: ۴۹۹ دلار

قیمت ریالی: ۱۹۶ میلیون و ۴۸۷ هزار و ۲۳۸ ریال

قیمت Apple Watch SE

نسخه: Apple Watch SE for GPS

قیمت ارزی: ۲۴۹ دلار

قیمت ریالی: ۹۸ میلیون و ۴۶ هزار و ۷۳۸ ریال

نسخه: Apple Watch SE for GPS + Cellular

قیمت ارزی: ۲۹۹ دلار

قیمت ریالی: ۱۱۷ میلیون و ۷۳۴ هزار و ۸۳۸ ریال

نسخه: Apple Watch ULTRA for GPS + Cellular

قیمت ارزی: ۷۹۹ دلار

قیمت ریالی: ۳۱۴ میلیون و ۶۱۵ هزار و ۸۳۸ ریال

قیمت Air pods pro

نسخه: Air pods pro

قیمت ارزی: ۲۴۹ دلار

قیمت ریالی: ۹۸ میلیون و ۴۶ هزار و ۷۳۸ ریال

قیمت iPhone14

نسخه: معمولی

قیمت ارزی: ۷۹۹ دلار

قیمت ریالی: ۳۱۴ میلیون و ۶۱۵ هزار و ۸۳۸ ریال

نسخه: پلاس

قیمت ارزی: ۸۹۹ دلار

قیمت ریالی: ۳۵۳ میلیون و ۹۹۲ هزار و ۳۸ ریال

نسخه: PRO

قیمت ارزی: ۹۹۹ دلار

قیمت ریالی: ۳۹۳ میلیون و ۳۶۸ هزار و ۲۳۸ ریال

نسخه: PRO MAX

قیمت ارزی: ۱۰۹۹ دلار

قیمت ریالی: ۴۳۲ میلیون و ۷۴۴ هزار و ۴۳۸ ریال

کد خبر 638616

دیگر خبرها

  • قیمت گوشی نوکیا + دانلود فهرست جدیدترین انواع موبایل امروز (۱۶ بهمن)
  • قیمت گوشی هوآوی + فهرست جدیدترین انواع موبایل امروز (۱۶ بهمن)
  • قیمت گوشی‌های آیفون یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱
  • قیمت گوشی نوکیا + دانلود فهرست جدیدترین انواع موبایل امروز (۱۵ بهمن)
  • با بودجه ۲۰ میلیون تومان کدام گوشی را انتخاب کنیم؛ اندروید یا آیفون؟
  • آیا اپل ترغیب به لغو تولید آیفون ۱۵ پلاس خواهد شد؟
  • گوشی ۲ میلیارد تومانی آیفون!
  • قیمت گوشی آیفون ۱۴، ۱۴ پرو و ۱۴ پرومکس با نرخ دلار امروز (۱۴ بهمن) + محصولات جدید اپل
  • قیمت گوشی‌ آیفون + دانلود لیست جدیدترین انواع موبایل امروز (۱۴ بهمن)
  • خرید گوشی موبایل هم برای مردم رویا خواهد شد؟