Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «ایسنا»
2023-02-04@02:19:12 GMT

یوفوها چگونه شناسایی می‌شوند؟

تاریخ انتشار: ۷ آذر ۱۴۰۱ | کد خبر: ۳۶۴۹۰۳۷۱

یوفوها چگونه شناسایی می‌شوند؟

گروه مطالعه و اطلاعات در مورد پدیده‌های ناشناس هوافضا(GEIPAN) در ۴۵ سال گذشته در فرانسه در حال بررسی پدیده‌های هوایی ناشناس(UAPs) است که در زبان عام بیشتر به عنوان بشقاب پرنده شناخته می‌شوند.

به گزارش ایسنا، در این گزارش به تشریح فرآیند سه مرحله‌ای یک آژانس فضایی برای بررسی یوفوها یا همان پدیده‌های هوایی ناشناخته که رویدادهایی غیرعادی هستند و توسط شاهدان عینی مشاهده می‌شوند و به ظاهر غیرقابل توضیح هستند، می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

گروه مطالعه و اطلاعات در مورد پدیده‌های ناشناس هوافضا(GEIPAN) به همراه مرکز ملی مطالعات فضایی فرانسه(CNES) توسط ناسا دعوت شده‌اند تا فعالیت‌ها و روش‌های کاری خود را در مقابل یک تیم مستقل تازه تأسیس که داده‌های مربوطه را مطالعه می‌کنند و روش‌هایی برای تجزیه و تحلیل پدیده‌های غیرعادی مشاهده‌ شده در آسمان ایجاد می‌کنند، ارائه کند.

گروه GEIPAN که در سال ۱۹۷۷ تاسیس شده، تیمی متشکل از چهار متخصص است که وظیفه جمع‌آوری گزارش‌های مشاهده مستقیم، انجام نظرسنجی، انتشار مطالعات، مدیریت سیستم‌های کامپیوتری و نظارت بر عملیات سازمان را بر عهده دارند. CNES نیز متکی به پرسنل، تخصص و استعدادهای خارجی است که با بازرسان، کارشناسان و مؤسسات متعددی از جمله نیروی هوایی فرانسه، ژاندارمری ملی و نیروی پلیس، اداره کل هوانوردی غیرنظامی، مرکز ملی تحقیقات علمی و خدمات هواشناسی مِتِئوی فرانسه در ارتباط است.

وجود "نیروی یوفو" در فرانسه در سال‌های اخیر با سریال درام کمدی موسوم به Ovni که یک اصطلاح فرانسوی برای بشقاب پرنده‌ها است، به تخیل محبوب این کشور تبدیل شده است. این مجموعه، تجهیزات مورد استفاده برای پژوهش‌های GEIPAN را به تصویر می‌کشد که ما از آن برای ایجاد شبیه‌سازی پدیده‌های توصیف شده در گزارش‌های شاهدان عینی استفاده می‌کنیم.

UAP دقیقا چیست؟

پدیده‌های هوایی ناشناخته رویدادهای غیرعادی هستند که توسط شاهدان عینی مشاهده می‌شوند و به ظاهر غیرقابل توضیح هستند. آنها اغلب به شکل یک نور درخشان ظاهر می‌شوند.

توضیح‌های ساده‌ای را می‌توان برای بیش از ۶۰ درصد UAPها یافت. آنها معمولاً فانوس‌های کاغذی، بالن‌های مهمانی، بالن‌های هوای گرم، هواپیما، ماهواره‌ها، شهاب‌سنگ‌ها، ستاره‌ها، سیاره‌ها و غیره هستند. در حالی که این اتفاقات ممکن است ساده یا پیش پا افتاده به نظر برسند، مهم است که به خاطر داشته باشید که هر یک از این مشاهدات ثبت شده جنبه عجیب، منحصر به فرد یا قابل توجهی را نشان می‌دهد.

گروه GEIPAN سالانه ۷۰۰ گزارش از شاهدان عینی جمع آوری می‌کند که ۱۵۰ تا ۲۰۰ مورد به عنوان تحقیقاتِ باز باقی می‌مانند. هر کسی می‌تواند با استفاده از فرم موجود در وب‌سایت GEIPAN یک گزارش به این گروه ارسال کند.

ویژگی ظاهری یک رویداد ممکن است به محیط و شرایط مشاهده بستگی داشته باشد که ممکن است شامل شرایط کم نور، عدم وجود صدا، تلاطم جوی که باعث چشمک زدن عجیب ستارگان می‌شود یا نور خورشید که از یک هواپیمای دور منعکس می‌شود، باشد.

همچنین مشاهده‌های دیدنی‌تری مانند ظاهر شدن شهاب سنگ‌ها در حال شکستن و انفجار در جو وجود دارد. یکی از این رویدادهای غیرمعمول زمانی بود که خوشه ماهواره‌ای استارلینک وارد مدار زمین شد و گزارش‌های متعددی از جابجایی نقاط روشن پشت سر هم و یک "گوی درخشان" ارائه شد. مجموعه این نورها در واقع شامل ۵۰ تا ۶۰ ماهواره بودند که در هنگام غروب یا طلوع خورشید، زمانی که آسمان تاریک‌تر است، نور خورشید را منعکس می‌کنند.

گوی درخشان نیز مربوط به مرحله دوم موشک فالکون ۹ بود که این ماهواره‌ها را به مدار زمین فرستاده بود. پیشرانه‌های این فضاپیما هر یک تا دو ثانیه یک حباب گازی ایجاد می‌کردند که سپس با بازتاب نور خورشید به صورت گویی درخشان در آسمان شب ظاهر می‌شدند.

گزارش‌ها از UAPها همچنین می‌توانند نتیجه یک تفسیر اشتباه ساده باشند. یک ستاره شناس آماتور ممکن است تصویری با کیفیت از یک درخشش در آسمان بگیرد، اما برنامه‌های معروف ستاره شناسی اطلاعات کافی برای ارائه توضیح در مورد آن نداشته باشند، چرا که به عنوان مثال تنها بخش نظارت فضای داخلی CNES می‌تواند وجود مرحله‌ای از موشک را که پرتوهای خورشید را منعکس می‌کند، اثبات کند. حتی نور سوسوزن یک فانوس کاغذی ممکن است به عنوان یک شیء که با سرعت بسیار زیاد در آسمان می‌چرخد، دیده شود.

پژوهشگران می‌گویند، ما برای درک و توضیح مشاهداتی که GEIPAN دریافت می‌کند، به ابزارها و برنامه‌های کاربردی در طیف وسیعی از حوزه‌ها، از هوانوردی گرفته تا هوافضا(ماهواره‌ها و زباله‌های فضایی)، نجوم(ستارگان و شهاب‌سنگ‌ها)، هواشناسی، پردازش تصاویر و موارد دیگر تکیه می‌کنیم.

آنها می‌گویند، توضیحات منطقی برای حدود دو سوم از پدیده‌های مشاهده شده یافت می‌شود، اما یک سوم باقی مانده به دلیل کمبود اطلاعات برای تجزیه و تحلیل و ارائه توضیح، حل نشده باقی می‌مانند.

سپس "موارد D" وجود دارند که حدود سه درصد از مشاهده‌ها و گزارش‌ها را شامل می‌شوند که به موجب آن ما اطلاعات کافی از آنها داریم، اما توضیحی برای آنها پیدا نکرده‌ایم. این زمانی است که همه فرضیه‌هایی را که تدوین و تحلیل کرده‌ایم، غیرقطعی می‌دانیم.

روش GEIPAN

هدف GEIPAN روشن است: ارائه یا تلاش برای ارائه پاسخی منطقی برای اتفاقات که مورد سوء تفاهم، غیرعادی و گاهی تماشایی هستند و توضیح دلایل بی‌قاعدگی آنها.

پژوهشگران می‌گویند، سه مرحله اصلی برای دستیابی به این هدف وجود دارد. در اصل، ما گزارش‌های شاهدان عینی را جمع‌آوری می‌کنیم، مطالعات فنی انجام می‌دهیم و گزارش‌های تحلیلی را در وب‌سایت GEIPAN منتشر می‌کنیم، در عین حال که همیشه از ناشناس ماندن شاهدان عینی اطمینان حاصل می‌کنیم.

هر ماموریت با یک گزارش شروع می‌شود، خواه از طریق وب‌سایت به ما ارسال شود یا به پلیس محلی گزارش شده باشد. رویدادها چه با عکس و چه با فیلم شکار شده باشند، همیشه شامل داده‌های خاصی هستند که توسط یک یا چند انسان مشاهده شده‌اند. گاهی اوقات یک گزارش، کیفیتی عالی دارد، اما عواملی مانند احساسات، خاطرات و باورهای بیننده می‌توانند ادراک وی را تغییر دهند و حتی واقعیت را تحریف کنند. اولویت ما فیلتر کردن این موضوع است تا داده‌های واقعی را از گزارش جدا کنیم.

در ادامه، روایت شاهدان عینی و سازگاری آن را با واقعیات بررسی می‌کنیم. با افزایش کیفیت و کمیت اطلاعات گزارش شده، بی‌قاعدگی و غیر قابل توضیح بودن آن کاهش می‌یابد.

در این مرحله از پایگاه داده کامپیوتری GEIPAN به همراه انبوهی از اپلیکیشن‌ها و نرم افزارهای فنی استفاده می‌کنیم که شامل ابزارهای عمومی و تخصصی توسعه یافته توسط شرکای ما، به ویژه نیروی هوایی فرانسه برای بازتولید مسیرهای پرواز، سازمان هواشناسی برای ترسیم دقیق شرایط آب و هوایی و CNES برای ردیابی ماهواره‌ها و زباله‌های فضایی با دقت بالا است.

در نهایت، ما گاهی اوقات کار میدانی انجام می‌دهیم که به ما امکان می‌دهد شرایط مشاهده را با دقت بیشتری تجزیه و تحلیل کنیم و یک مصاحبه شناختی با شاهد عینی انجام دهیم. هدف ما در این مصاحبه‌ها این است که اطلاعات را کامل کنیم و مطمئن‌ترین اطلاعات ممکن را آشکار کنیم و در عین حال آن را تحریف نکنیم.

این یک روش ارزشمند در GEIPAN است که توسط روانشناس متخصص ما طراحی شده است. همچنین در موارد پیچیده، کارشناسان چند رشته‌ای ما برای کمک به پیشبرد مطالعه و تصمیم‌گیری جمعی در مورد نتیجه‌گیری احضار می‌شوند.

اکنون GEIPAN فرانسه با همکاری کارشناسان مستقل ناسا در ماه‌های آینده، روش‌های خود را به تفصیل شرح می‌دهند و داده‌ها و اطلاعات خود را به اشتراک خواهند گذاشت. این همکاری به هر دو گروه اجازه می‌دهد تا پدیده‌هایی را که در برابر توضیح مقاومت می‌کنند، بررسی کنند و همچنین خطرات هوایی مرتبط را بررسی کنند و توصیه‌ها و دستورالعمل‌هایی برای پژوهش‌های آتی تهیه کنند.

انتهای پیام

صرافی ارز دیجیتال

منبع: ایسنا

کلیدواژه: یوفو بشقاب پرنده شاهدان عینی ماهواره ها گزارش ها داده ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.isna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایسنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۶۴۹۰۳۷۱ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

گزارش ارزیابی شبکه ملی اطلاعات به زودی منتشر می شود

به گزارش خبرنگار مهر، قاسم خالدی، معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوایی مرکز ملی فضای مجازی از اعلام نتایج نهایی بررسی و ارزیابی گزارش شبکه ملی اطلاعات در آینده ای نزدیک خبر داده است.

وی در همین زمینه اظهار داشت: مرکز ملی فضای مجازی به زودی نتایج ارزیابی خود از پیشرفت شبکه ملی اطلاعات را به طور رسمی اعلام می کند.

معاون مرکز ملی فضای مجازی افزود: نکته مهم این گزارش این است که بخش مهم و تاثیرگذار شبکه ملی اطلاعات لایه خدمات و محتوا است. پیشرفت در این بخش مرهون زحمات تلاشگران در عرصه ایجاد و توسعه سکوهای داخلی است.

این درحالی است که عیسی زارع پور در تازه ترین اظهار نظر خود درباره شبکه ملی اطلاعات از بسیج همه امکانات وزارتخانه به‌منظور تحقق شبکه ملی اطلاعات و توسعه خدمات پایه (پیام رسان و شبکه اجتماعی) خبر داده است.

وی پیش از آن میزان پیشرفت شبکه ملی اطلاعات را ۶۰ درصد اعلام کرده بود.

وزیر ارتباطات همچنین بارها بر این موضوع تاکید داشته است که با وجود تلاش‌های بسیار در سال‌های قبل در توسعه این شبکه، تا قبل از استقرار دولت سیزدهم، میزان پیشرفت تنها ۳۰ درصد بوده است.

زارع پور از تلاش‌های مداوم در راستای تحقق شبکه ملی اطلاعات خبر داده و اعلام کرده است تا سال ۱۴۰۳ این پروژه کلان نهایی خواهد شد.

بر اساس اظهارات وزیر ارتباطات، شبکه ملی اطلاعات، شبکه‌ای پرسرعت، با کیفیت و امن است که مطابق با شاخص‌های مورد توافق با مرکز ملی فضای مجازی ارزیابی می‌شود.

به گزارش مهر، از آنجا که پروژه شبکه ملی اطلاعات از مصوبات شورای عالی فضای مجازی است، ارزیابی میزان پیشرفت اعلام شده از سوی وزارت ارتباطات در خصوص شبکه باید مطابق با شاخص‌های مرکز ملی فضای مجازی و مورد تأیید این مرکز باشد.

کد خبر 5698147

دیگر خبرها

  • 46 مهاجر در آب های مالت نجات یافتند ؛ 8 جسد پیدا شد
  • واریز یارانه نقدی برای این ۵ میلیون نفر
  • رشد ۱۰ برابری شناسایی بیماران خاص در طول ۳ ماه اخیر
  • گزارش ارزیابی شبکه ملی اطلاعات به زودی منتشر می شود
  • اپلیکیشنی برای گزارش مشاهده بشقاب پرنده! | چطور می‌توان از انیگما استفاده کرد؟
  • ۱۱۷ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند/ جان باختن دو بیمار دیگر
  • اطلاعات ساختمان‌های ناایمن در سامانه ثبت می‌شود/ شناسایی ۱۲۶ ساختمان ناایمن در شهرستان‌های تهران
  • مشاهده تصویر خرسی خندان با پهنه ۲ هزار متری بر روی مریخ
  • یک واقعیت جالب درباره هیولای ترسناک جنگل‌های تاریک
  • یک واقعیت جالب درباره هیولای مشهور به پاگنده | سایه ترسناک جنگل‌های تاریک چیست؟