Web Analytics Made Easy - Statcounter

خداداد عزیزی درباره دیدار تیم ملی با آمریکا صحبت کرد و تاکید نمود که من از بازی با آمریکا می‌ترسم. به نظرم تیم مرموزی دارند و چند بازیکن هجومی خطرناک در ترکیبشان است.

به گزارش مشرق، تیم ملی امروز در یکی از حساس‌ترین بازی‌های تاریخ فوتبال ایران به مصاف آمریکا خواهد رفت. جدالی که در هر شرایطی از حساسیت‌های ویژه‌ای برخوردار است اما شانس دو تیم برای صعود به مرحله بعدی جام جهانی حساسیت‌ها را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

تقابل با آمریکا یادآور بازی تاریخی جام جهانی ۱۹۹۸ است که ایران با شکست رقیب به اولین برد خود در تاریخ جام جهانی دست یافت و حالا با موفقیت در بازی امشب می‌تواند اولین صعود خود در تاریخ این رقابت‌ها را تجربه کند. خداداد عزیزی که یکی از بازیکنان حاضر در آن جدال تاریخی بود، در خصوص دیدار امشب تیم ملی و شرایط ایران در جام جهانی صحبت کرده که در ادامه می‌خوانید:

جام جهانی برای تیم ملی ایران اصلا خوب آغاز نشد و ما در بازی با انگلیس نتیجه بدی گرفتیم. چه اتفاقی افتاد که باعث شد آن نتیجه عجیب رقم بخورد؟

بازی با انگلیس یک اتفاق بود ولی ما هم یک سری اشتباهات داشتیم که باعث شد انگلیس آن نتیجه را بگیرد. ما اگر ۱۰ بار هم با انگلیس بازی کنیم هیچوقت ۶ گل نمی‌خوریم. اتفاقاتی که در این سطح خیلی کم رخ می‌دهد مثل بازی سال ۱۹۹۶ که ما به کره جنوبی ۶ گل زدیم یا ۷ گلی که کاستاریکا از اسپانیا خورد. من فکر می‌کنم ما یک سری اشتباهات داشتیم مثلا با سیستم خیلی دفاعی وارد زمین شدیم و با سیستم ۵-۴-۱ بازی کردیم که شاید به امید بازی‌ های جام جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۱۴ بودیم تا با سیستم دفاعی فشرده نتیجه بگیریم.

چیزی که کی‌روش خیلی به آن اعتقاد داشت و در جام‌های جهانی قبلی هم مقابل اسپانیا، پرتغال و آرژانتین انجام داد و نتیجه گرفت. من فکر کنم اولین اشتباه ما همین بود که با این سیستم وارد شدیم که شاید دوره‌های قبلی جواب داد ولی این سری نتیجه نداد. اشتباه بعدی این بود که ما با سه دفاع کار را شروع کردیم. سالیان سال است که ما در لیگ اکثر تیم‌ها به جز استقلال با این سیستم بازی نمی‌کنند و اکثرا چهار دفاعه هستند و در تیم ملی هم همینطور است.

روزبه چشمی هم خیلی در آن پست دفاع تخصص ندارد و پست اصلی او هافبک دفاعی است. اشتباه سوم ما این بود که عناصر هجومی خود را بازی ندادیم و کلا دو بازیکن هجومی یعنی مهدی طارمی و علیرضا جهانبخش را در زمین گذاشتیم که او هم روز خوبی نداشت. طارمی هم نیمه اول اصلا شانس گلزنی برای او به وجود نیامد. من فکر می‌کنم تمام این عوامل دست به دست هم داد و اینکه انگلیسی‌ها خیلی زود به گل رسیدند. این باعث شد ما این باخت بد را به انگلیس دادیم. اینکه زود گل خوردیم هم تاثیر داشت. فکر کنم کی‌روش هم بین نیمه فهمید ما با سه دفاع نمی‌توانیم بازی کنیم و برگشت به سیستم خودمان ولی طبیعتا اینکه ما انقدر جلو کشیدیم کار را برایمان سخت کرد و باعث شد انگلیسی‌ها بعد سه گل با خیال راحت پاسکاری کردند و به گل رسیدند.

برای بازی با ولز یک سری تغییراتی داشتیم که تاثیر داشت ولی نکته دیگری که به چشم آمد این بود که کی‌روش خیلی تلاش کرد تیم را از نظر روحی برگرداند. مثلا بعد از بازی با انگلیس حلقه اتحاد تشکیل داد یا در حرف‌هایش می‌گفت جام جهانی برای ما از بازی با ولز آغاز می‌شود. به نظر شما این مدل رفتارها چقدر در برد ما اثربخش بود؟

در دنیای مربیگری بحث روانی مهم است و مربیان وظیفه دارند این کار را انجام دهند. حتی ما در باشگاه‌های بزرگ دکترهای روانشناس را داریم که حتی فرد به فرد با بازیکنان کار روانی می‌کنند. این قضیه خیلی کار عجیب و غریبی نیست. در فوتبال ما حالا کمتر بوده ولی طبیعتا کار روانی کی‌روش در برد مقابل ولز تاثیرگذار بوده است. جدا از این قضیه من فکر می‌کنم باخت به انگلیس یک اتفاق بود و بازیکنان هم این را فهمیدند و خودشان را جمع و جور کردند. یک بحث تاثیر مربی است و بحث دیگر خود بازیکنان هستند. شاید اگر بچه‌ها نمی‌خواستند یا نمی‌توانستند خودشان را جمع کنند، کی‌روش هر چقدر هم کار روانی می‌کرد تاثیر آنچنانی نداشت ولی در این شرایط حتما بحث روانی کی‌روش و کادر فنی او موثر بوده است.

خیلی از بازیکنان ما هم در سطح اول فوتبال اروپا بازی می‌کنند و امثال طارمی و آزمون و قلی‌زاده و جهانبخش سریع خودشان را جمع و جور می‌کنند. کی‌روش هم با توجه به تجربه‌اش در این قضیه آدم قدرتمندی است و توانسته بچه‌ها را جمع کند تا تیم آماده بازی با با ولز شود. با این حال من فکر می‌کنم بیش از کار روانی تغییر سیستم و صرف کردن فعل خواستن از سوی بچه‌ها بیشتر تاثیر داشت. از اول بازی شروع به بازی تهاجمی کردند و در فاز دفاعی نرفتند.

بیشتر بخوانید:

ادعای جنجالی رسانه انگلیسی درمورد تیم آمریکا

در بازی با انگلیس اتفاق غیرمنتظره‌ای درون دروازه ایران رخ داد و با مصدومیت بیرانوند فرصت بازی به حسینی رسید. بعد از بازی انتقاداتی از حسینی وجود داشت و حتی گفته می‌شد ممکن است در بازی با ولز از عابدزاده استفاده شود ولی کی‌روش دوباره به حسینی اعتماد کرد و او هم پاسخ این اعتماد را دادو در حال حاضر گفته می‌شود بیرانوند شرایط بازی را به دست آورده ولی حسینی هم پس از بازی با ولز وضعیت خوبی دارد. به نظر شما کدام یکی از این دو دروازه‌بان باید در ترکیب اصلی باشند؟

این کم‌لطفی است که بگوییم حسنی روی گل‌هایی که ما از انگلیس خوردیم مقصر بوده است. شاید اگر بیرانوند هم بود آن گل‌ها را می‌خورد. هر ۶ گلی که زدند خب مثلا گل اول ضربه سر غیرقابل مهاری بود و شاید بهترین گلرهای دنیا هم نمی‌توانستند بگیردند یا شوت ساکا روی گل دوم که از فاصله کمی زد و مهار آن سخت بود. گل سوم از نزدیک زده شد و روی گل چهارم هم دید کافی نداشت. یکی از گل‌ها هم سه به دو شدند و در کل به نظرم حسینی روی گل‌ها تقصیری نداشت و کم‌لطفی است که بگوییم اگر دروازه‌بان دیگری بود آن‌ها را نمی‌خورد. مثلا گلر ژاپن مقابل کاستاریکا مقصر بود ولی حسینی نه.

در مورد انتخاب دروازه‌بان هم معمولا مربیان به تمرینات آن‌ها نگاه می‌کنند. درست است که علیرضا بیرانوند دروازه‌بان اول ما در جام جهانی بوده و حسینی هم به عنوان ذخیره وارد زمین شده ولی او در بازی با ولز روی توپ اول خوب کار کرد و در کل عملکرد خوبی داشت. مشکل بیرانوند به نظر من ترس از بینی و ماسکش باشد و نمی‌دانم می‌توان به او اعتماد کرد و کادر فنی و مربی دروازه‌بان‌های کی‌روش حتما به این فکر خواهند کرد. به نظر من هر کسی که سرحال‌تر باشد باید درون دروازه به زمین برود.

در این دو بازی ابتدایی تیم ملی آمریکا را چطور دیدید؟

به نظر من تیم فوق‌العاده‌ای هستند. مقابل ولز یک نیمه اول فوق‌العاده داشتند و در نیمه دوم هم پس از گل کمی عقب کشیدند و به همین خاطر گل خوردند. مقابل انگلیس هم به مراتب بهتر از بازی نخست بودند و آن‌ها را تحت فشار قرار دادند و از جلو خیلی خوب پرس می‌کنند. تیم سرعتی و فیزیکی هستند. خب دوست دارم تیم ملی این بازی را ببرد و صعود کند اما من از بازی با آمریکا می‌ترسم. به نظرم تیم مرموزی دارند و چند بازیکن هجومی خطرناک در ترکیبشان است. ما مقابل ولز گرت بیل را کنترل کردیم ولی مهار پولیسیک سخت‌تر است چون آمادگی بالاتری دارد و جوان‌تر است و شاید ضربه به توپ او را نداشته باشد ولی تکنیک و سرعت حمل توپ او بهتر است. به نظر من بازی خطرناکی است و من بدون تعارف از این بازی می‌ترسم.به نظرم سیستمی که کی‌روش می‌گذارد و ترکیبی که انتخاب می‌کند خیلی مهم است. اگر ما ترسو بازی کنیم کارمان سخت می‌شود.

شما خودتان در جام جهانی ۱۹۹۸ مقابل آمریکا بازی کردید و تیم ملی در آن بازی موفق به پیروزی شد. به نظر شما آمریکای ۹۸ قوی‌تر است یا ۲۰۲۲؟

برعکس اینکه همه می‌گویند تیم سال ۹۸ ضعیف‌تر بود ولی آن سال تیم خیلی خوبی داشتند. قبل از گل حمید استیلی آن‌ها خیلی ما را تحت فشار گذاشتند. یک شوت به تیرک زدند و عابدزاده هم دوتا توپ خوب گرفت. حتی در نیمه دوم وقتی ۲-۱ جلو بودیم دوتا موقعیت را عابدزاده از شش‌قدم گرفت. آن بازی بسیار سخت بود. آن روز یک اتفاقی افتاد که ما بازی را بردیم وگرنه حق آن‌ها باخت نبود. شاید اگر موقعیت‌های بازی را ببینیم آن‌ها بیشتر از ما موقعیت داشتند ولی ضربه سر استیلی موقعیت خطرناکی نبود اما ضربه غیرقابل مهاری زد که مثل گل اول انگلیس به ما بود و گلر آمریکا هر چقدر تلاش کرد به توپ نرسید. آن بازی بسیار سخت بود و این بازی هم خیلی سخت است چون تیم خیلی خوبی دارند با این تفاوت که تیم ۹۸ سرعتی نبود ولی امسال تیم سرعتی دارند و من از این بازی می‌ترسم.

این روزها بحث‌های زیادی در خصوص حمایت از تیم ملی مطرح می‌شود و نظرات متفاوتی هم وجود دارد. دیدگاه شما نسبت به این مسئله چیست؟

هر کسی نظری دارد و من همیشه به نظر بقیه احترام گذاشته‌ام. انسان‌ها آزاد هستند که نظرشان را بدهند حالا یک عده می‌گویند حمایت نشود که من احترام می‌گذارم و نمی‌گویم غلط است. من خودم به عنوان کسی که در زمین فوتبال بازی در جام جهانی را تجربه کردم اعتقاد دارم بازیکنان درون زمین زحمت می‌کشند و پیراهن تیم ملی ایران تن آن‌هاست و من به آن‌ها احترام می‌گذارم چون می‌فهمم داخل زمین چیکار می‌کنند تا تیم ملی نتیجه بگیرد. من آرزو می‌کنم تیم ملی از گروهش صعود کند و حتی به مراحل بعد برود. برای من یک افتخار است ولی نظرات آدم‌ها مورد احترام است و هر کسی یک عقیده‌ای دارد. من به عنوان یک آدم فوتبالی که از سیاست و اقتصاد خیلی سر در نمی‌آورم ولی فوتبال کارم است این را می‌گویم. من خودم در این زمین بازی کردم و می‌دانم بازیکنان چقد زحمت می‌کشند. شما در جام جهانی نگاه کنی همه همین شکلی هستند و عشق به تیم ملی دارند و بازیکنان برای تیم ملی کشورشان زحمت می‌کشند.

منبع: خبرآنلاین صرافی ارز دیجیتال

منبع: مشرق

کلیدواژه: تیم ملی ایران قیمت خداداد عزیزی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر تیم ملی ایران خودرو قیمت های روز در یک نگاه حوادث سلامت بازی با انگلیس من فکر می کنم جام جهانی بازی با ولز دروازه بان کار روانی بازی کنیم نظر من باعث شد تیم ملی روی گل کی روش

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.mashreghnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «مشرق» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۶۴۹۷۷۰۴ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

تاکید رهبران آلمان، آمریکا، فرانسه، انگلیس و ایتالیا بر ادامه حمایت از کی‌یف

انتظار زلنسکی برای دریافت جنگنده از غرب،  هشدار مسکو درباره ارسال مهمات حاوی اورانیوم به اوکراین، اعتراف آمریکا به عدم تهدید ناتو از سوی روسیه و انتقاد از تصمیم آلمان برای انتقال تانک‌های لئوپارد به کی‌یف ، از جمله مهمترین رویدادها پیرامون جنگ است.

به گزارش ایران اکونومیست،  اولاف شولز، صدراعظم آلمان به همراه جو بایدن، امانوئل ماکرون، ریشی سوناک و جورجیا ملونی - رهبران ایالات متحده، فرانسه، انگلیس و ایتالیا توافق کردند که به حمایت نظامی خود از کی‌یف به عنوان بخشی از هماهنگی یورو-آتلانتیکی ادامه دهند. این مطلب را روز چهارشنبه اشتفان هبشتریت، سخنگوی دولت آلمان اعلام کرد.

به گفته وی، رهبران کشورهای فوق گفتگوهای تلفنی با یکدیگر داشتند که موضوع اصلی آن امنیت اوکراین بود و هر پنج رئیس دولت توافق کردند که به حمایت نظامی از اوکراین در یک هماهنگی نزدیک یورو-آتلانتیکی ادامه دهند.

در همان روز چهارشنبه، دولت آلمان تصمیم خود برای ارسال تانک‌های لئوپارد 2 به اوکراین را تایید کرد. برلین در مرحله نخست 14 تانک لئوپارد را از ذخایر تسلیحاتی بوندس وهر (نیروهای مسلح آلمان) به کی‌یف خواهد فرستاد. در بیانیه دولت آلمان  یادآوری شده که سایر کشورهای اروپایی - شرکای آلمان - نیز اجازه دارند تا این نوع تانک‌های آلمانی را از انبارهای خود به اوکراین منتقل کنند.

اولاف شولز، صدراعظم آلمان معتقد است که تانک‌های آلمانی لئوپارد در اوکراین بسیار موثر  خواهند بود. او در یک مصاحبه گفت: 'آنها بسیار موثر هستند، بنابراین برای ارتش اوکراین مفید خواهند بود.' شولتز همچنین اطمینان داد که حمایت از کی‌یف ادامه خواهد داشت.

به گفته بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان، اولین خودروهای جنگی احتمالاً ظرف سه ماه آینده به اوکراین تحویل داده خواهند شد.

سباستین لکورنو، وزیر دفاع فرانسه نیز بطور همزمان اعلام کرد که این کشور نخستین خودروهای زرهی AMX10-RC را در ماه فوریه به اوکراین تحویل خواهد داد.

در عین حال، جو بایدن ، رئیس جمهوری آمریکا در یک نشست خبری از تحویل 31 دستگاه تانک M1 آبرامز به اوکراین خبر داد.

همچنین روز چهارشنبه وزارت دفاع آمریکا گزارش داد که ارزش بسته کمک نظامی جدید ایالات متحده به اوکراین با احتساب تامین تانک های آبرامز، به 400 میلیون دلار خواهد رسید. در بیانیه پنتاگون اشاره شده که از ابتدای ریاست جمهوری جو بایدن کل کمک های نظامی آمریکا به اوکراین به 27.8 میلیارد دلار و در مجموع از سال 2014 به اینطرف به 29.9 میلیارد دلار رسیده است.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین به نوبه خود هشدار داد که عرضه تانک‌های لئوپارد 2 به کی‌یف، نویدبخش خوبی برای روابط روسیه و آلمان نیست.  دبیر مطبوعاتی رئیس جمهوری روسیه پیش از اینکه نیز تاکید کرده بود که ادامه ارسال تسلیحات سنگین توسط کشورهای غربی به کی‌یف تنها به مشکلات اوکراین می‌افزاید، ولی هیچ تغییری در  پیشرفت روسیه در جهت دستیابی به اهدافش نخواهد داشت.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز سیصد و سی‌ و هفتم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

15:02- بازدید غیر منتظره وزیر امور خارجه فرانسه از اودسا

کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه وارد شهر اودسا اوکراین در دریای سیاه شد.  به گزارش رسانه های فرانسوی این بازدید فقط باید چند ساعت طول بکشد. اکانت توئیتر وزیر در زیر عکسی که او را در نزدیکی خودروهای پلیس در مقابل تابلویی با نام  این شهر نشان می دهد، نوشته است: 'در اودسا! برای نشان دادن حمایت فرانسه از حاکمیت اوکراین'.

14:20- آلمان تاریخ مشخصی را برای تحویل لئوپاردها به اوکراین اعلام کرد

بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان  تاریخ مشخصی را برای تحویل تانک های آلمانی تعیین کرده است. پیستوریوس پس از ورود خود برای بازدید از سربازان در ساکسونی-آنهالت آلمان گفت که اینها تا پایان ماه مارس تحویل داده خواهد شد.

دولت لهستان نیز  فرض می کند که 14 تانک اصلی نبرد لئوپارد از ارتش لهستان نیز می تواند در عرض چند هفته به اوکراین تحویل داده شود. وویسیچ اسکورکیویچ معاون وزیر دفاع به رادیو پلاس گفت: 'به محض اینکه (اوکراینی ها) آموزش را کامل کردند، ما آماده ایم این دستگاه را به طرف اوکراینی تحویل دهیم. من مطمئن هستم که این موضوعی مربوط به  چند هفته است.

13:33- زلنسکی: گفتگو با پوتین بی معنی است

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین به شبکه تلویزیونی انگلیسی اسکای نیوز گفت: گفتگو با رئیس جمهور روسیه تنها در صورتی امکان پذیر است که روسیه سربازان خود را خارج کند، اشتباهات خود را بپذیرد و شاید رهبری جدیدی در مسکو وجود داشته باشد. زلنسکی پیش از این در پایان سپتامبر 2022 با فرمانی مذاکره با ولادیمیر پوتین را ممنوع کرده بود.

زلنسکی تاکید کرد که دیدار با پوتین بی معنی است. او گفت: من علاقه ای ندارم. ملاقات جالب نیست، صحبت کردن جالب نیست.

وی افزود: آنها خواهان مذاکره نیستند و قبل از حمله هم همینطور بود. رئیس جمهور پوتین چنین تصمیمی گرفته است.

زلنسکی بر این عقیده است که اوکراین تنها اولین قدم برای پوتین است.  وی با اشاره به اینکه قبل از جنگ با پوتین دیدارهایی داشتیم گفت: 'من مردی را دیده ام که یک چیز می گوید و سپس چیز دیگری انجام می دهد.'

12:45- زلنسکی انتظار دارد بعد از تانک، هواپیماهای جنگی از غرب دریافت کند 

ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهوری اوکراین صبح امروز، پنج شنبه در واکنش به تصمیم غرب برای انتقال تانک به این کشور، اعلام کرد که کی‌یف انتظار دارد که هواپیماهای جنگی، توپخانه و موشک‌های دوربرد نیز از کشورهای غربی دریافت کند.

 رئیس جمهوری اوکراین در پیامی تصویری در کانال تلگرام خود گفت: «من امروز با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو درباره نیازهای نظامی اوکراین صحبت کردم. ما همچنین باید راه برای عرضه موشک های دوربرد به کشور هموار کنیم، این مسئله بسیار مهم است. همچنین ما باید همکاری خود را در زمینه توپخانه گسترش داده و باید وارد مرحله تامین هواپیمای جنگی برای ارتش اوکراین شویم.»

انتظارات بیش از اندازه زلنسکی از کشورهای غربی که بلافاصله پس از دریافت چیزی، توقعات بیشتری را از آنها مطرح می کند، از سوی بسیاری از سیاستمداران در کشورهای اروپایی و در ایالات متحده مورد انتقاد زیادی قرار گرفته است.

 هشدار روسیه به غرب درباره عواقب ارسال مهمات حاوی اورانیوم به اوکراین

کنستانتین گاوریلوف، رئیس هیئت نمایندگی روسیه در مذاکرات وین در خصوص امنیت نظامی و کنترل تسلیحات بامداد امروز  اعلام کرد که در صورت تحویل گلوله‌های حاوی اورانیوم ساخت غرب به ارتش اوکراین، مقامات مسکو این اقدام را به عنوان استفاده از 'بمب‌های هسته‌ای کثیف' تلقی خواهند کرد.

این دیپلمات روس گفت: «ما به حامیان غربی ماشین نظامی کی‌یف در خصوص تشویق به اقدامات تحریک آمیز و باج خواهی هسته‌ای هشدار می دهیم. ما آگاه هستیم که تانک لئوپارد 2 و همچنین خودروهای رزمی پیاده نظام بردلی و ماردر به گلوله‌های زرهی سوراخ کننده هسته اورانیوم مسلح هستند که استفاده از آنها منجر به آلودگی منطقه می شود، همانطور که در یوگسلاوی و عراق چنین اتفاقی افتاد. در صورتی که چنین گلوله‌هایی برای تجهیزات نظامی سنگین ناتو به کی‌یف تحویل داده شود، ما این اقدام را استفاده از بمب‌های هسته‌ای کثیف علیه روسیه با تمام عواقب ناشی از آن در نظر خواهیم گرفت.»

وی تاکید کرد که تحویل تسلیحات سنگین توافق شده بیش از پیش 'شهرت' کشورهای عضو اتحادیه اروپا و ناتو به‌عنوان طرف‌های درگیر در مناقشه اوکراین که هر کاری برای ادامه رنج مردم غیرنظامی انجام می‌دهند، را تقویت خواهد کرد.

کاخ سفید: هیچ نشانی از بر برنامه ریزی روسیه برای حمله به خاک ناتو وجود ندارد

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید بامداد امروز در یک نشست مطبوعاتی اعلام کرد که ایالات متحده هیچ تهدیدی از جانب روسیه برای ناتو نمی بیند.

کربی به خبرنگاران گفت: «ما مطلقاً هیچ نشانه‌ای نمی بینیم که آقای پوتین (رئیس جمهور روسیه) در حال برنامه ریزی برای حمله به خاک کشورهای عضو ناتو باشد.»

وی در عین حال تاکید کرد که آمریکا همچنان به اصل دفاع جمعی ناتو پایبند است، و در همین رابطه نیز پیش از این جو بایدن رئیس جمهور آمریکا دستور اعزام 20 هزار نیروی نظامی مضاعف آمریکایی به قاره اروپا را صادر کرد که هنوز در آنجا حضور دارند.

کربی در پایان گفت: 'من نمی توانم به جای همه متحدان ناتو صحبت کنم، اما به سهم خود می توانم بگویم که مطمئن هستیم که ظرفیت، انرژی، توانایی و نیروی انسانی برای انجام تعهدات خود در قبال متحدان ناتو را داریم.'

آمریکا: روسیه قصد استفاده از سلاح کشتار جمعی را ندارد

جان کربی، هماهنگ‌ کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی کاخ سفید در نشست خبری منظم خود اعلام کرد که ایالات متحده هیچ نشانه‌ای از قصد روسیه برای استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی در ارتباط با وضعیت پیرامون اوکراین مشاهده نکرده است.

وی با اشاره به اینکه کاخ سفید از نزدیک وضعیت اوکراین و تصمیمات نظامی-سیاسی روسیه را زیر نظر دارد، توضیح داد: «ما هیچ علامتی نمی بینیم که ولادیمیر پوتین (رئیس جمهور روسیه) قصد استفاده از سلاح های کشتار جمعی را داشته باشد. خواه تسلیحات هسته ای باشد، چه تاکتیکی و چه غیر آن.»

کربی همچنین استقرار نیروها و ابزارهای بازدارندگی استراتژیک آمریکا را در شرایط کنونی مناسب ارزیابی کرد.

سفیر جدید ایالات متحده وارد مسکو شد

دفتر نمایندگی دیپلماتیک آمریکا در پایتخت فدراسیون روسیه بامداد امروز پنجشنبه، 26 ژانویه، اعلام کرد که خانم 'لین تریسی' سفیر جدید آمریکا در روسیه وارد مسکو شده است. سفارت آمریکا پستی با عبارت 'به روسیه خوش آمدید، سفیر تریسی!' به همراه عکسی از این دیپلمات در فرودگاه ونوکووای شهر مسکو در کانال تلگرام خود منتشر کرد.

مجلس سنای ایالات متحده آمریکا در تاریخ 21 دسامبر 2022، لیس تریسی را  به عنوان سفیر جدید ایالات متحده در روسیه تایید کرد. وی در تاریخ 9 ژانویه سال 2023 به عنوان ریاست نمایندگی آمریکا در مسکو سوگند یاد کرد.

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در اواسط ماه ژانویه تاکید کرد، تریسی به محض ورود به روسیه قاطعانه 'هر اقدامی که ممکن است را انجام خواهد داد تا حافظ منافع ایالات متحده در چارچوب روابط دوجانبه با روسیه باشد.'

از ماه دسامبر سال 2019 تا ماه سپتامبر 2022، جان سالیوان سفیر ایالات متحده بود، اما این دیپلمات سال گذشته این سمت را ترک کرد و در عین حال به حرفه 40 ساله دیپلماتیک خود پایان داد. سالیوان دلیل این تصمیم خود را شرایط خانوادگی نام برد.

امیدواری وزارت دفاع اوکراین به دریافت جنگنده از غرب 

یوری ساک، مشاور وزیر دفاع اوکراین بامداد امروز در مصاحبه با خبرگزاری رویترز اعلام کرد که دولت اوکراین پس از دریافت تانک‌های پیشرفته بر انتقال جنگنده‌های غربی به این کشور پافشاری خواهد کرد. 

به عقیده وی، اگر کی‌یف جنگنده در اختیار داشته باشد، مزیت بزرگی در میدان جنگ با روسیه خواهد داشت.

این سیاستمدار اوکراینی گفت: «این فقط مربوط به جنگنده F-16 نیست: ما به هواپیماهای نسل چهارم نیاز داریم.»

مشاور وزارت دفاع افزود که در ابتدا غربی ها نمی خواستند نه توپخانه سنگین، نه سامانه های HIMARS و نه تانک به اوکراین بفرستند، اما اکنون همه اینها در حال تحویل است. یوری ساک در پایان گفت: «به استثنای سلاح‌های هسته‌ای، ما می‌توانیم هر چیزی را به دست آوریم.»

این اولین اظهارات مقامات اوکراینی در مورد تامین جت های جنگنده نیست. روز چهارشنبه مجله اشپیگل گزارش داد که پس از وعده غرب مبنی بر تامین تانک های لئوپارد 2 به کی‌یف، آندری ملنیک معاون وزیر امور خارجه اوکراین درخواست جت های جنگنده، کشتی جنگی و زیردریایی را کرده است.

امکان انتقال پنج تانک لئوپارد به اوکراین از سوی کانادا

روزنامه 'گلوب اند میل' بامداد امروز به نقل از منابع خبری خود در دولت کانادا گزارش داد که مقامات اوتاوا در حال بررسی انتقال بیش از 5 دستگاه تانک آلمانی لئوپارد 2 به اوکراین هستند.

ارتش کانادا 112 دستگاه از این نوع تانک را در اختیار دارد، اما 30 تانک آموزشی یا کمکی هستند.

به نوشته این روزنامه، هنوز تصمیم قطعی در مورد انتقال لئوپارد 2 گرفته نشده، اما مقامات در حال بررسی ارسال چهار یا پنج خودروی جنگی به کی‌یف هستند.

این روزنامه همچنین به سخنان ژنرال اندرو لزلی، فرمانده سابق نیروی زمینی کانادا استناد کرده که گفته بود امروز کانادا فقط می تواند حدود 20 تانک لئوپارد 2 در شرایط فعال داشته باشد و بقیه یا آسیب دیده یا نیاز به تعمیر دارند.

در اواسط ژانویه، آنیتا آناند، وزیر دفاع کانادا از انتقال 200 خودروی زرهی به اوکراین خبر داد. ارسال خودروهای زرهی سناتور با درخواست اوکراین انجام شده و ارزش آنها 90 میلیون دلار تخمین زده شده است.

انتقاد نماینده بوندستاگ از تصمیم برای تامین تانک های لئوپارد به اوکراین 

یان نولته، عضو کمیته دفاعی بوندستاگ (پارلمان آلمان) از حزب 'آلترناتیو برای آلمان'، بامداد امروز در مصاحبه‌ای ابراز عقیده کرد که تصمیم گیری مقامات برلین برای تحویل تانک های لئوپارد 2 به کی‌یف گام دیگری به سوی تشدید تنش نظامی در این کشور و نه حل این بحران است. 

وی گفت: «یک نقطه عطف دیگر گذشت. اکثر سیاستمداران [آلمانی] حتی نمی دانند در اوکراین چه خبر است. آنها وضعیت نظامی آنجا را نمی دانند، اما گام دیگری به سمت وخامت بیشتر اوضاع برداشتند.»

علاوه بر این، به گفته وی، خود بوندس وهر (نیروهای مسلح آلمان) فاقد تانک کافی است. حدود یک سال پیش، صدراعظم اولاف شولز قول داد که 100 میلیارد یورو به نیازهای ارتش اختصاص دهد و هدف خود را برای تقویت توان دفاعی کشور در یک سال آتی تعیین کرد. 

در عین حال، به گفته وی، این تصور به وجود می آید که شولز تحت فشار از خارج از کشور به چنین تصمیمی وادار شده باشد.

این نماینده پارلمان یادآور شد که دولت آلمان در آینده ممکن است تصمیم بگیرد که هواپیماهای جنگی را به کی‌یف تحویل دهد.  او ابراز عقیده کرد: در این زمینه مقامات ممکن است جت های جنگنده را تامین کنند، اگرچه برلین اکنون چنین احتمالی را رد می کند. من می توانم تصور کنم که در عرض دو یا سه ماه، اگر تحویل لئوپارد 2 موفقیت مطلوب را به همراه نداشته باشد، آنها به فکر تحویل هواپیماهای جنگی خواهند بود. البته، چنین اقدامی یک اشتباه بزرگتر خواهد بود، اما می توانم تصور کنم که این اتفاق خواهد افتاد.»

ایالات متحده چند ماه زمان برای تحویل تانک‌های آبرامز به اوکراین لازم است

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی کاخ سفید شب گذشته اعلام کرد که برای تحویل تانک‌های آبرامز آمریکایی به اوکراین ممکن است ماه ها زمان لازم باشد. جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده هم این اطلاعات را تایید کرد.

کربی گفت: من تاریخ خاصی را نمی توانم نام ببرم.  ماه ها طول می کشد تا تانک‌های آبرامز به آنجا برسند.

وی همچنین یادآور شد که در عوض، تحویل تانک‌های آلمانی لئوپارد زمان زیادی نخواهد برد.

 روز چهارشنبه مشخص شد که بایدن تصمیم گرفته تا 31 تانک M1 آبرامز را به اوکراین ارسال کند.

کاخ سفید: آمریکا به ارسال اطلاعات به اوکراین ادامه خواهد داد

یکی از سخنگویان دولت کاخ سفید روز چهارشنبه، در یک نشست خبری درباره تامین تانک‌های آبرامز آمریکایی به کی‌یف اعلام کرد که  ایالات متحده به انتقال اطلاعات نظامی به اوکراین، از جمله در مورد تعیین اهداف رزمی، ادامه خواهد داد، اما تعیین نخواهد کرد که آنها به کجا باید حمله کنند. 

این مقام دولتی این موضوع را هنگامی که خبرنگاران از او پرسیدند که آیا واشنگتن از حملات احتمالی اوکراین به کریمه حمایت می کند، از پاسخ مستقیم طفره رفت و گفت: «همانطور که کاخ سفید بارها اعلام کرده، ما به اوکراینی ها نمی گوییم به کجا حمله کنند و در کدام منطقه عملیات تهاجمی را انجام دهند. این تصمیمات به عهده خود آنهاست.ما فقط اطلاعات لازم را در اختیار کی‌یف قرار می دهیم.»

وی افزود که ایالات متحده به اوکراین کمک خواهد کرد تا به 'بازگرداندن مناطق این کشور مستقل، یعنی هر کجایی که توسط مرزهای بین المللی به رسمیت شناخته شده است' دست یابد. این مقام همچنین گفت که واشنگتن انتظار دارد روسیه «در هفته‌ها و ماه‌های آینده پس از بهبود شرایط آب‌وهوایی» حملات خود به اوکراین را افزایش دهد.

اسلواکی شرط انتقال تانک‌های T-72 به کی‌یف را اعلام کرد

مارتینا کوال-کاکاشچیکووا، سخنگوی وزارت دفاع جمهوری اسلواکی روز چهارشنبه، اعلام کرد کرد که این کشور تنها در ازای دریافت تجهیزات نظامی غربی، تانک‌های T-72 خود را به کی‌یف عرضه خواهد کرد. 

این مقام نظامی گفت: «ما نیاز اوکراین به خرید هرچه بیشتر وسایل نقلیه زمینی سنگین را درک می کنیم و آماده هستیم تا در مورد تهیه فوری تانک‌های T-72 اسلواکی صحبت کنیم، اما فقط در صورت جایگزینی کافی تجهیزات غربی.»

در مقابل، یاروسلاو ناگی، وزیر دفاع اسلواکی در یک کنفرانس مطبوعاتی تاکید کرد که این جمهوری هنوز در مورد ارائه تانک های لئوپارد 2 به اوکراین تصمیمی نگرفته است، اما ممکن است T-72 های ساخت شوروی را به کی‌یف منتقل کند. وی گفت: «ما حاضریم آنها را حتی فردا به اوکراین تحویل دهیم، در صورتی که از کشورهای غربی حمایت لازم را دریافت کنیم».

به گفته وی، نیروهای مسلح اسلواکی به 30 دستگاه تانک T-72 ساخت شوروی مسلح است.

وزارت دفاع نروژ برنامه ارسال تانک به اوکراین را تایید کرد

بیورن آریلد گرام، وزیر دفاع نروژ، قصد این کشور برای ارسال تانک به اوکراین را تایید کرد. 

وی روز چهارشنبه در یک مصاحبه رادیویی گفت: «اکنون  موضوع تانک ها بسیار محبوب شده است. دولت نروژ هم از انتقال تانک ها به اوکراین حمایت می کند. نروژ باید در ارائه کمک نظامی به کی‌یف مشارکت کند.»

به گفته وی، این تحویل باید با آموزش سربازان اوکراینی و بودجه پشتیبانی برای آن همراه شود. وزیر دفاع همچنین یادآور شد که نروژ در حال ارسال کمک نظامی لازم به اوکراین برای دفاع از خود است. وی گفت: 'به طور کلی، ما باید تا حد امکان از اوکراین در نبرد دفاعی حمایت کنیم.'

روز قبل، یک روزنامه نروژی گزارش داد که مقامات نروژی احتمالاً قصد دارند 8 تانک از 36 تانک لئوپارد خود را به کی‌یف منتقل کنند. 

پنتاگون بسته جدید کمک به کی‌یف را 400 میلیون دلار ارزیابی کرد

پنتاگون روز چهارشنبه گزارش داد که حجم کل بسته کمک نظامی جدید ایالات متحده به اوکراین با در نظر گرفتن تامین تانک‌های آبرامز به 400 میلیون دلار خواهد رسید.

بر اساس بیانیه منتشر شده توسط پنتاگون، بسته جدید شامل 31 تانک آبرامز با گلوله های 120 میلی متری و 'مهمات دیگر'، 8 خودروی حمل و نقل رزمی، خودروهای پشتیبانی و تجهیزات دیگر نظامی خواهد بود. علاوه بر این، این مبلغ بودجه لازم برای آموزش، نگهداری و خدمات تجهیزات نظامی را نیز تامین می کند.

در بیانیه وزارت دفاع ایالات متحده همچنین اشاره شده که از ابتدای دوره ریاست جمهوری جو بایدن، کل کمک های نظامی آمریکا به اوکراین به 27.8 میلیارد دلار و در مجموع از سال 2014 به 29.9 میلیارد دلار رسیده است.

در همان روز، پرزیدنت بایدن در یک جلسه توجیهی از تحویل 31 تانک M1 آبرامز به اوکراین خبر داد. رهبر آمریکا تاکید کرد که این کمک‌ها با کمک‌های دیگر کشورها همراه خواهد بود. با این حال، همانطور که در دولت ایالات متحده اشاره شد، تحویل ماشین‌ها ممکن است ماه‌ها طول بکشد.

اعلام آمادگی مجارستان و واتیکان برای میانجیگری در مذاکرات بین روسیه و اوکراین 

مجارستان و واتیکان آماده هستند تا در حل و فصل مناقشه در اوکراین میانجی گری کنند، علیرغم اینکه بسیاری از کشورهای اروپایی از چنین موضع گیری در مورد راه حل مسالمت آمیز آن حمایت نمی کنند. این موضوع را  پیتر سییارتو، وزیر امور خارجه و روابط اقتصادی خارجی مجارستان، روز چهارشنبه اعلام کرد.

سخنان سییارتو پس از دیدار با اسقف اعظم پل ریچارد گالاگر، وزیر روابط خارجی واتیکان بیان شد. وی افزود: متأسفانه ما شاهد هستیم که لفاظی های جنگ افزوزانه در سیاست بین الملل حاکم شده و در بسیاری از موارد کسانی که طرفدار صلح هستند مورد انتقاد و توبیخ قرار می گیرند و سعی می شود به آنها برچسب بزنند. اما این نباید مانع از تلاش ما برای برقراری صلح در اوکراین شود.»

وی در عین حال  تاکید کرد که مجارستان و واتیکان آمادگی دارند تا تلاش‌های میانجی‌گری انجام دهند یا میزبان مذاکرات صلح بین مسکو و کی‌یف باشند.

پیش از این، سییارتو یادآور شد که مجارستان ارسال تسلیحات به کی‌یف توسط سایر کشورها را ایده خوبی نمی داند، اما از چنین اقداماتی جلوگیری نمی کند. وی در عین حال افزود که منافع اصلی مجارستان در برقراری سریع صلح در اوکراین است.

قصد اوکراین برای برگزاری نشستی درباره تحریم‌های جدید علیه روسیه

آندری یرماک، رئیس دفتر رئیس جمهوری اوکراین روز چهارشنبه تاکید کرد که مقامات اوکراینی قصد دارند نشستی را در این کشور در مورد موضوع ادامه تحریم ها علیه روسیه برگزار کنند. به گفته وی، محدودیت هایی که قبلاً علیه روسیه اعمال شده کافی نیستند.

یرماک گفت: ما قصد داریم در اوکراین نشستی برای تحریم ها برگزار کنیم. هدف از این اقدام تجزیه و تحلیل آن اقداماتی است که قبلا انجام شده و توسعه یک طرح تحریمی قدرتمند خواهد بود.

به گفته این سیاستمدار اوکراینی، گام های بعدی علیه روسیه باید مربوط به حوزه روادیدی باشد. به ویژه، او امیدوار است که ممنوعیت برای ورود نظامیان روسیه و اعضای خانواده های آنها به سایر کشورهای جهان ایجاد شود. وی همچنین گفت که کی‌یف تلاش خواهد کرد تا تحریم‌هایی را علیه بانک‌های روسیه افزایش دهد و بر بخش فناوری اطلاعات و مجموعه انرژی این کشور متمرکز شود.

یرماک یادآور شد که با مایکل مک‌فول سفیر سابق ایالات متحده در مسکو در تماس مستقیم است و به همراه وی سرپرستی یک گروه کارشناسی را برای تهیه پیشنهادات به کشورهای غربی در مورد تحریم‌ها علیه فدراسیون روسیه بر عهده دارد. به گفته وی، این اقدام به ابتکارعمل ولادیمیر زلنسکی انجام شده است.

این گروه هر از گاهی نقشه های راه جدیدی را با لیستی از چهره ها و شرکت های روسی ارائه می دهد که به نظر کی‌یف، باید اقدامات محدودکننده ای علیه آنها اعمال شود. این فهرست شامل بیش از 50 متخصص روس در عرصه انرژی هم شده است.

لیتوانی از کشورهای اتحادیه اروپا خواست سطح روابط دیپلماتیک با روسیه را کاهش دهند

گابریلیوس لاندسبرگیس، وزیر امور خارجه جمهوری لیتوانی شب گذشته در یک نشست خبری اعلام کرد که مقامات ویلنیوس از اعضای اتحادیه اروپا می خواهند تا به تبعیت از کشورهای حوزه دریای بالتیک، روابط دیپلماتیک خود با روسیه را تا جای ممکن کاهش دهند. 

وی به خبرنگاران گفت: ما از لتونی و استونی که وضعیت نمایندگی دیپلماتیک روسیه در کشورهای خود را از سطح سفیر پایین تر آورده اند، حمایت می کنیم و از دیگر کشورهای اتحادیه اروپا نیز می خواهیم که اکنون از این اقدام کشورهای بالتیک الگوبرداری کنند.

وی در عین حال با اعلام اخراج سفیر روسیه از لیتوانی در ماه مه 2022، یادآور شد که ویلنیوس اولین کسی بود که چنین اقداماتی را انجام داد.

دو روز قبل، وزیر امور خارجه لتونی، اظهاراتی درباره تصمیم این جمهوری برای کاهش سطح روابط دیپلماتیک با روسیه داشت و از اخراج سفیر این کشور خبر داد. وی افزود که لتونی این اقدام در همبستگی با جمهوری استونی انجام داده است.

 

منبع: خبرگزاری تسنیم

دیگر خبرها

  • تلاش استرالیا برای تقویت روابط با انگلیس و فرانسه
  • ساوت‌گیت: با اصرار خانواده‌ام سرمربی انگلیس ماندم
  • اگردستاوردهای انقلاب را تبیین نکنیم ضربه می‌خوریم
  • اتهام سرمربی انگلیس به بازیکنانش در جام جهانی
  • راز بزرگ ساوتگیت برای کناره‌گیری از هدایت انگلیس فاش شد
  • واکنش دمشق به بیانیه آمریکا‏، فرانسه‏، انگلیس و آلمان
  • شکست آمریکا در اولین بازی بعد از جام جهانی
  • تاکید رهبران آلمان، آمریکا، فرانسه، انگلیس و ایتالیا بر ادامه حمایت از کی‌یف
  • ایتالیا: آمریکا و متحدان بار دیگر بر لزوم ادامه حمایت از اوکراین تاکید کردند
  • شاه مهره نفوذی انگلیس با کدام رسانه‌ها در ارتباط بود؟