Web Analytics Made Easy - Statcounter

در حالی قرار بود خط‌آهن رشت-کاسپین شهریور امسال افتتاح شود که دبیر شورای عالی مناطق آزاد در این‌باره گفت: خط ریلی رشت-کاسپین به‌زودی تکمیل می‌شود.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، حجت‌الله عبدالملکی اظهار کرد: وجود بنادر انزلی و کاسپین در منطقه آزاد انزلی از ظرفیت‌های این منطقه در حوزه‌های صادراتی و ترانزیت کالا محسوب می‌شوند که با اجرای طرح‌های توسعه دو بندر این ظرفیت حدود ۳۰ میلیون تن افزایش می‌یابد.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربانوی افزود: مسئولیت برون‌گرایی اقتصاد کشور در چارچوب سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی بر عهده مناطق آزاد است.  

دبیر شورای عالی مناطق آزاد با این وعده که در آینده نزدیک خطوط ریلی رشت به بندر کاسپین تکمیل شده و منطقه آزاد انزلی به خط ریل سراسری کشور وصل می‌شود، تصریح کرد: با راه اندازی حمل و نقل ریلی می‌توان بخشی از ترانزیت ملی و بین المللی در کریدور شمال ـ جنوب از این مسیر انجام می‌شود موضوعی که خواسته کشور روسیه به عنوان یکی از کشور‌های ذی نفع در مسیر تجاری مزبور نیز است.

وی با بیان اینکه با تکمیل زیرساخت‌ها حجم قابل توجه‌ای از ترانزیت عبوری از کشورمان از بنادر انزلی و کاسپین صورت می‌گیرد، از وجود برنامه‌های خوب جهت توسعه ظرفیت‌های زیرساختی در حوزه حمل و نقل خبر داد و گفت: با تکمیل زنجیره حمل و نقل ترکیبی و ساخت اسکله‌های رو رو ریلی و خودرویی گام‌های بسیار موثری در راستای توسعه اقتصادی ا کشور برداشته می‌شود.

وی با اشاره به وجود تفاهم نامه همکاری مابین مناطق آزاد انزلی و چابهار با منطقه آزاد لوتوس آستراخان روسیه که زمینه ساز اتفاقات خوبی در آینده نزدیک است، اظهار کرد: راه اندازی خط ترانزیتی بین این چهار منطقه حجم ترانزیت از جمهوری اسلامی را به طرز قابل توجهی افزایش می‌دهد و به موازات آن در حوزه ساختار نیز تاییدبرونگرایی و ورود به اقتصاد جهانی نیز از دریچه مناطق آزاد کشورمان تقویت خواهد شد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد گفت: تقویت سرمایه گذاری خارجی و تامین مالی بین المللی از طریق مناطق آزاد از اهداف اصلی این مناطق است. درآمد ۲۰ میلیون دلاری صادرات ناشی از تولیدات منطقه آزاد انزلی عدد مطلوبی نیست و باید در تولیدات صادراتی بیش از تولیدات سرزمین اصلی باشد.

عبدالملکی، از اعلام آمادگی و استقبال سرمایه گذاران خارجی و داخلی صادرات محور در زمینه حضور در محدوده‌های پیش بینی شده طرح توسعه منطقه آزاد انزلی خبر داد و یکی از شاخص‌های خوب مناطق آزاد را ارزش تولیدات آن به ازای یک متر مربع در مناطق آزاد عنوان کرد که از میانگین کشور بالاتر است.

وی ادامه داد: در این مناطق محصولات با ارزش افزوده بالاتر تولید می‌شود و تعداد قابل ملاحظه‌ای شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها در این منطقه مستقر هستند و مزیت ویژه در این بخش محسوب می‌شود.


پروژه استراتژیک درگیر تامین منابع مالی


اوایل مردادماه سال‌گذشته محمد اسلامی وزیر سابق راه و شهرسازی با اشاره به پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصدی زیرسازی راه‌آهن رشت-کاسپین گفته بود: طبق برنامه زمان‌بندی پیش‌بینی کرده بودیم پروژه مذکور تا پایان شهریور امسال آماده شود، اما در شرایطی قرار گرفتیم که موانع متعدد تأخیر‌های ناخواسته‌ای را به این پروژه منتقل کرده است.

وی با اشاره به پیشرفت ۸۰ درصدی زیرسازی این خط‌آهن، افزود: مصالح لازم برای روسازی آماده است، لذا انتظار می‌رود باقی‌مانده مسیر را با مشارکت همه دستگاه‌ها و همراهی مردم تا پیش از زمستان امسال به سرانجام برسد.

رستم قاسمی وزیر مستعفی راه و شهرسازی نیز اوایل بهمن امسال در حاشیه سفر به استان گیلان از تعیین اعتبار ۲۱۷۶ میلیارد تومانی برای راه‌های این استان خبر داد و گفت: با رفع مسائل اعتباری تحول عظیمی را در حوزه راه و شهرسازی خواهیم داشت.

وی با اشاره به پروژه‌های ریلی افزود: برای این حوزه ۷۵۰ میلیارد تومان اعتبار سفر پیش‌بینی شده که اگر این امر محقق شود، اواخر سال آینده (۱۴۰۱) راه‌آهن رشت ـ کاسپین تکمیل می‌شود.


وعده مشروط افتتاح خط‌آهن رشت-کاسپین تا شهریور ۱۴۰۱


این در حالی بود که اسفند ماه سال گذشته مقام مسئول شرکت ساخت و توسعه از افتتاح خط‌آهن رشت- کاسپین در شهریور ماه سال ۱۴۰۱ (۳ ماه قبل) به شرط تامین اعتبار خبر داده بود.

علی اکبر مردی، مدیرکل اداره کل ساخت و توسعه راه آهن منطقه ۲ شرکت ساخت و توسعه درباره راه‌آهن قزوین - رشت - کاسپین، گفت: سال ۹۷ قسمت قزوین-رشت به بهره‌برداری رسید که شامل ۵ قطعه بود. از سال ۹۸ نیز بخش رشت به کاسپین در اولویت قرار گرفته و در صورت تامین اعتبار شهریور سال ۱۴۰۱ قابل بهره‌برداری خواهد بود.

وی با اشاره به این‌که عملیات اجرایی ۳ قطعه ۶، ۷ و ۸ در حوزه رشت – انزلی (کاسپین) آغاز شده است، گفت: این مسیر به طول ۲۰۵ کیلومتر از قزوین تا انزلی بوده که قسمت دوم یعنی رشت تا انزلی (کاسپین) به طول ۴۰ کیلومتر شامل ۳ قطعه می‌شود. این خط آهن تا منطقه پیربازار مشکلی نداشت، اما از منطقه پیربازار به سمت انزلی به دلیل برخورد با مرداب انزلی، محیط زیست اجازه ساخت ادامه مسیر را در این حوزه نداد، به همین دلیل مجبور شدیم مسیری به سمت منطقه آزاد انزلی یعنی منطقه کاسپین که خارج از مرداب بود، جایگزین کنیم.

وی ادامه داد: با تغییر مسیر از انزلی به کاسپین، از طول این خط آهن ۵ کیلومتر کاسته شد و به ۳۵ کیلومتر رسید.

مردی از پیشرفت فیزیکی ۶۸ درصدی این پروژه در بخش روسازی و زیرسازی در مجموع خبر داد و گفت: در حال حاضر در بخش زیرسازی ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی و در بخش روسازی نیز ۲۳ درصد پیشرفت حاصل شده، همچنین از ابتدای سال ۹۸ تاکنون ۱۱ کیلومتر از این مسیر ریل گذاری شده است.

مدیرکل اداره کل ساخت و توسعه راه‌آهن منطقه ۲ در خصوص مزایای این پروژه اظهار کرد: این خط آهن بخشی از کریدور شمال-جنوب است و آسیای جنوب شرقی و چین را از طریق خلیج فارس به منطقه اوراسیا و شرق اروپا وصل می‌کند، به همین دلیل کشور‌هایی مثل روسیه، آذربایجان و شرق اروپا پیگیر تکمیل این راه‌آهن هستند.

وی با اشاره به اینکه خط آهن مذکور حدود ۴ هفته زمان عبور کالا را کمتر می‌کند، اظهار کرد: اجرای این پروژه از نظر ایجاد یک کریدور ریلی جدید برای صادرات و واردات کشور و همچنین ترانزیت کالا از مناطق شمالی کشور به خلیج فارس، آب‌های آزاد بین‌المللی و دیگر کشور‌های همسایه ایران بسیار مهم است.

وی با یادآوری این‌که تاکنون حدود ۴۴۰ میلیارد تومان در این پروژه هزینه شده است، گفت: برای امسال در بودجه ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده بود که تاکنون ۱۵۰ میلیارد تومان آن پرداخت شده است. برای اتمام پروژه حدود ۷۰۰ میلیارد تومان پول نیاز بود و در سفر رئیس جمهور به گیلان پرداخت ۶۵۰ میلیارد تومان اعتبار به این طرح مصوب شد که تاکنون ۵۰ میلیارد تومان از این میزان پرداخت شده است.

مردی تاکید کرد: قرار است تا پایان امسال ۲۰۰ میلیارد تومان و سال آینده هم ۴۵۰ میلیارد تومان اعتبار پرداخت شود. در صورت تامین اعتبار مورد نیاز، این مسیر در شهریور سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

مدیر اداره کل ساخت و توسعه راه آهن منطقه ۲ درباره موانع و مشکلات پیش رو برای اتمام این مسیر توضیح داد: قرار بود این پروژه تا پایان بهمن ۹۹ افتتاح شود، اما مشکلاتی مثل تملک، تامین مصالح خاکریزی و ... مانع شد. مصالح خاکریزی در استان گیلان حکم طلا دارد و به راحتی در دسترس نیست، به همین دلیل حتی در برهه‌ای مصالح خاکی را با قطار از استان قزوین منتقل کردیم.

صرافی ارز دیجیتال

منبع: خبرگزاری دانشجو

کلیدواژه: خط آهن رشت کاسپین ریلی واردات میلیارد تومان اعتبار منطقه آزاد انزلی آهن رشت کاسپین ساخت و توسعه مناطق آزاد خط آهن رشت خط آهن راه آهن

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت snn.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرگزاری دانشجو» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۶۵۰۳۹۲۵ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

رویکرد مدیریت شهری تهران پیشبرد پروژه‌ها با مشارکت شهروندان/تکمیل بزرگراه شهید بروجردی؛ به‌زودی

شهردار تهران در چهاردهمین سلسله بازدیدهای خود از مناطق تهران با عنوان طرح قرار خدمت امروز به منطقه ۱۸ پایتخت رفت.

به گزارش ایسنا، حضور علیرضا زاکانی در موزه شهدای منطقه ۱۸ و زیارت مقبره شهید گمنام نخستین برنامه وی در این بازدید بود که  با حضور بر مزار شهید گمنام و ادای احترام به مقام شامخ آنها، قرار خدمت این هفته را آغاز کرد.

پس از آن شهردار تهران با بازدید میدانی از پروژه های مختلف منطقه ۱۸ از نزدیک در جریان روند اجرای آنها قرار گرفت؛ همچنین دیدار با پرسنل منطقه نیز یکی دیگر از برنامه های امروز شهردار تهران در پویش قرار خدمت بود.

در بخش دیگری از برنامه قرار خدمت، شهردار تهران ظهر امروز در یکی از مساجد حاضر شد و به طور مستقیم و بدون واسطه پای صحبت و مطالبات شهروندان منطقه ۱۸ تهران نشست و پس از آن نیز به دیدار خانواده‌های شهدا رفت.

بازدید شهردار تهران از بیمارستان کودکان حکیم‌، شرکت بهمن موتور و بزرگراه شهید بروجردی 

زاکانی در نخستین بازدید میدانی خود از پروژه های منطقه ۱۸ به بیمارستان کودکان حکیم رفت؛ این بیمارستان تخصصی دارای مجهزترین تجهیزات و کلینیک‌های درمانی است و به زودی تمامی بخش‌های آن آماده پذیرش بیمار می شود. 

کارخانه بهمن موتور دومین مقصد شهردار تهران در منطقه ۱۸ بود؛ زاکانی با حضور در این شرکت خودروسازی از آخرین محصولات مرتبط با حمل و نقل عمومی بهمن موتور بازدید کرد.

سپس شهردار تهران در آخرین بازدید میدانی خود به سراغ پروژه نیمه‌تمام بزرگراه شهید بروجردی رفت و از نزدیک در جریان مسایل مربوط به آن قرار گرفت. تکمیل این پروژه از مهمترین اولویت‌های مدیریت شهری تهران است و پیش بینی می شود در سال آینده به اتمام برسد.

علیرضا زاکانی ظهر امروز در ادامه چهاردهمین برنامه قرار خدمت در جمع نمازگزاران مسجد صاحب الزمان(عج) در منطقه ۱۸ حاضر و در جمع نمازگزاران گفت: عدالت یکی از اهدافی است که در انقلاب اسلامی ایران به آن تاکید شد؛ عدالت در منظر شهری یعنی ایجاد فرصت و امکانات برابر برای همه؛ بر همین مبنا اگر بررسی از شرایط منطقه ۱۸ داشته باشیم می بینیم که این منطقه فاصله‌ای جدی با دیگر نقاط تهران از حیث در دسترس بودن امکانات دارد و ما در تلاشیم تا این فاصله را جبران کنیم.

مشارکت شهروندان در پروژه‌ها؛ رویکرد مدیریت شهری

وی در ادامه افزود: رویکرد مجموعه مدیریت شهری پیشبرد پروژه‌های خود با مشارکت شهروندان است؛ سهیم کردن مردم در حکمرانی یکی از مظاهر مردم سالاری دینی و مورد تاکید امامین انقلاب است، بر همین مبنا ماه گذشته در پروژه «من شهردارم» حدود ۴ هزار میلیارد تومان از منابع بودجه با انتخاب مردم به پروژه های مختلف شهری اختصاص داده شد.

مکلف به پاسخگویی در برابر مردم هستیم

شهردار تهران با اشاره به وجود رویکرد مسئولیت پذیری مجموعه تحت امرش در ادامه گفت: از ابتدا تاکید داشتیم مسئولیت همه امور مربوط به تهران را می پذیریم و خود را مکلف به پاسخگویی در برابر مردم می دانیم.

زاکانی تاکید کرد: حتی در اموری که مستقیماً وظیفه‌ای متوجه شهرداری تهران نشده است نیز خود را مسئول می‌دانیم و به دستگاه های دیگر کمک می‌کنیم تا کار خود را به درستی انجام دهند؛ در همین رابطه می‌توان به تشکیل قرارگاه اجتماعی اشاره کرد؛ با وجود آنکه شهرداری تهران وظیفه‌ قانونی مستقیمی در رابطه با ساماندهی معتادان متجاهر ندارد، اما بعد از تشکیل قرارگاه اجتماعی میزبان چهار هزار معتاد متجاهر در مراکز حمایتی خود شد.

عملیات ساخت ۳۰ هزار واحد مسکونی آغاز شده است

شهردار تهران اظهار کرد: در زمینه ساخت مسکن نیز مسئولیتی به طور مستقیم متوجه شهرداری نیست، اما ما با راه اندازی قرارگاه مسکن توانستیم تفاهم‌نامه ساخت ۴۰۰ هزار واحد مختلف را منعقد کنیم که تاکنون عملیات ساخت ۳۰ هزار واحد آن آغاز شده است؛ این تفاهم نامه ها غیر از کارهایی است که در زمینه نوسازی بافت‌های فرسوده انجام‌ می شود؛ در این زمینه منطقه ۱۸ تهران با رشد ۴۰۰ درصدی نوسازی بافت فرسوده رکورددار است.

وی با اشاره به چالش های موجود در منطقه ۱۸ گفت: این منطقه با تمام ظرفیت هایش طی سالهای گذشته نادیده گرفته شده است؛ بنابر رویکرد عدالت محوری که داریم در آینده توجه بیشتری به منطقه ۱۸ خواهد شد و با تبدیل تهدیدات به فرصت ها به زودی چهره این بخش از تهران نیز تغییر خواهد کرد.

زاکانی در همین رابطه افزود: به عنوان مثال پروژه نیمه تمام شهید بروجردی که رها شدن آن سالها باعث نارضایتی شهروندان شده بود، به زودی در ماههای آینده تکمیل می‌شود یا با طراحی‌ که مجموعه مدیریت شهری در رابطه با شن‌چاله ها دارد، شرایط زیست شهروندان بهتر می شود.

استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در مجاورت بیمارستان کودکان حکیم 

زاکانی اشاره‌ای به دیدار میدانی خود از بیمارستان حکیم نیز داشت و گفت: یکی از اتفاقات مثبت در منطقه ۱۸ راه اندازی بیمارستان حکیم است؛ این بیمارستان از همه لحاظ نسبت به دیگر مراکز تخصصی کودکان در تهران پیشرفته تر است؛ همچنین مقرر شده در اطراف این مرکز درمانی در زمینی به وسعت ۲۵ هکتار شرکت های دانش بنیان برای انجام کارهای تحقیقاتی خود مستقر شوند.

انقلاب اسلامی، ملت ایران را از یک ظلم تاریخی نجات داد

بر اساس گزارش سایت شهر، شهردار تهران در بخش پایانی سخنان خود با گرامیداشت ایام الله دهه فجر خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی ملت ایران را از یک ظلم تاریخی نجات داد و برای مردم نعمت استقلال، آزادی، معنویت، پیشرفت و...را فراهم آورد؛ بعد از گذشت ۴۴ سال هنوز ما با اهداف انقلاب فاصله داریم و باید از طریق خدمت به مردم این فاصله را جبران کنیم.

انتهای پیام

دیگر خبرها

  • آزادی زندانیان جرایم غیرعمد در بندر انزلی
  • کشتی آزاد تورنمنت زاگرب| اولین طلای سوادکوهی بعد از شکستن طلسم باروز
  • رویکرد مدیریت شهری تهران پیشبرد پروژه‌ها با مشارکت شهروندان/تکمیل بزرگراه شهید بروجردی؛ به‌زودی
  • طلسم ۴۰ ساله تئاتر یزد شکسته شد
  • مطلوب بودن وضعیت انبارهای کالا در گمرکات و منطقه آزاد انزلی
  • بهره برداری از راه آهن رشت - کاسپین طی ۵ ماه آینده
  • رسانه ها ابرازی برای تحقق توسعه و تحول به سمت بهبود هستند
  • اختصاص اعتباری بالغ بر 700 میلیارد تومان برای تکمیل آزاد راه مشهد-چناران
  • سهم ۳۵ درصدی بندر کاسپین در تجارت آسیای میانه
  • افزایش سرمایه گذاری های خارجی در منطقه آزاد ارس