Web Analytics Made Easy - Statcounter

دادستان کل کشور تاکید کرد: جنگ ترکیبی اخیر آمیخته‌ای از موضوعاتی چون؛ «سیاست»، «جنگ سایبری»، «جعل خبر و دروغ‌پراکنی» بود.

به گزارش ایلنا، محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور، در سلسله نشست‌های جهاد تبیین که با موضوع «تبیین ابعاد جنگ ترکیبی در اغتشاشات اخیر» برگزار شد گفت: موضوع جهاد تبیین امروز یکی از مهمترین مسائل روز جامعه بوده و مبلغان و طلاب حوزه‌های علمیه به عنوان طلایه‌داران این امر، مورد خطاب رهبر معظم انقلاب مبنی بر ورود به عرصه جهاد تبیین و روشنگری هستند.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

وی پیامبر اکرم (ص) را پیامبر تبیین دین اسلام برشمرد و اظهار داشت: دین اسلام از اساس دین تبیین بوده و هدف از نزول قرآن با توجه به آیه «و نزّلْنا علیْک الْکتاب تبْیاناً لکلّ شیْ ءٍ و هدیً و رحْمةً و بشْری للْمسْلمین» تبیان و هدایت بشر بوده است در نتیجه شخص والای پیامبر رحمت (ص) را می‌توان به عنوان "پیامبر تبیین" بر شمرد.

دادستان کل کشور، مبارزه با دشمنان را مصداقی از آیه (فلا تطع الکافرین و جاهدهم به جهادًا کبیرًا) برشمرد و تصریح کرد: تقابل و رویایی با دشمنان کشور عزیز ایران، از جمله آمریکا و رژیم صهیونیست مصداق بارز "جهاد با کفار" بوده و این مبارزه از ابتدای پیروزی نظام مقدس جمهوری اسلامی شروع شده و ادامه خواهد داشت.

منتظری با بیان اینکه در کتاب تاریخ جمهوری اسلامی ایران صفحه‌ای پیدا نمی‌شود که در آن اقدامات خرابکارانه آمریکا و ایادی استکبار مشهود نباشد، خاطرنشان کرد: هر روز با روشی نو و سبکی جدید در پی ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی ایران بوده و در حال حاضر نیز کشور مورد گزند و دشمنی مستکبران جهان می‌باشد.

وی با بیان اینکه هم اکنون روش دشمن در ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی مسبوق به سابقه نبوده و شاهد سبکی نو در دشمنی هستیم، ابراز داشت: در اغتشاشات اخیر دشمنان با هماهنگی و هم‌افزایی با یکدیگر با روش جنگ ترکیبی به مقابله با جمهوری اسلامی برخاسته که این امر سابقه نداشته است. در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی استکبار جهانی مساله نظامی و سپس اقتصادی را نشانه گرفت. 

این مقام ارشد قضایی ادامه داد: در دهه‌های بعد بر موضوع فرهنگ و سیاست و امروز با یک صحنه جدید از جنگ ترکیبی که از تمامی عوامل مذکور با اضافه شدن جنگ سایبری مواجه هستیم.

منتظری ادامه داد: تمامی اقداماتی که علیه کشور عزیزمان صورت می‌گیرد با سرکردگی پنج کشور آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان و رژیم صهیونیستی و البته با کمک‌های مالی بعضی از کشورهای عربی منطقه که رهبر انقلاب آنها را با عنوان گاو شیرده یاد کرده است، می‌باشد.

وی به موضوعات جنگ ترکیبی اخیر اشاره و بیان کرد: جنگ ترکیبی اخیر که قابل قیاس با جنگ تحمیلی نبوده، بلکه آمیخته‌ای از موضوعاتی چون؛ «سیاست»، «جنگ سایبری»، «جعل خبر و دروغ‌پراکنی»، «جنگ دیپلماسی و مخدوش کردن روابط ایران با دیگر کشورها»، «جنگ فرهنگی»، «ایجاد تضاد دینی، قومی و مذهبی» و «تشدید تحریم‌های اقتصادی و نظامی» بوده است.

دادستان کل کشور شناخت برنامه ریزی دشمن در جنگ ترکیبی را عاملی مهمی در خنثی کردن آن دانست و یادآور شد: از عواملی که در رویارویی در جنگ‌های نظامی به نیروی‌های مقابل کمک می‌کند، دارا بودن امکانات مورد نیاز و شناخت برنامه‌های دشمن می‌باشد که این امر در جنگ ترکیبی که هم‌اکنون با آن موجه هستیم مستثنی نبود و اقدامات لازم در جهت شناسایی برنامه‌های دشمن صورت پذیرفته است.

منتظری با بیان اینکه در جنگ‌های ترکیبی مسئولیت‌ها بر عهده یک ارگان خاص نبوده و هر فرد متناسب با توانایی‌های خود مسئول است، عنوان کرد: حوزه‌های علمیه، مبلغان و طلاب نیز باید با مجهز شدن به علم و تخصص در این رویارویی عظیم گام برداشته و در کنار دیگر نهادها در عرصه جهاد تبیین ورود نماید.

وی افزود: بعضی از افراد در دولت‌های گذشته نسبت به فرمایش رهبر انقلاب در خصوص ایجاد شبکه ملی اطلاعات، توجه نکرده و فضای مجازی را بدون مدیریت رها و زمینه را برای عوامل دشمنان ایجاد کرده اند، البته دادستانی کل کشور به عنوان مدعی العموم نسبت به این امر ورود و برای این افراد پرونده تشکیل داده است.

این مقام ارشد قضایی در پاسخ به سوال یکی از حاضران مبنی بر اینکه چرا قوه قضائیه نظارتی بر فضای مجازی ندارد، گفت: در خصوص نظارت بر فضای مجازی، قوه قضائیه وظایف خود را انجام داده لکن در مراحل دیگر اقدامات صورت نگرفته است. افرادی در کشور هستند که مانع اقدامات لازم در جهت نظارت بر فضای مجازی و همچنین دیگر موضوعات حساس کشور می‌شوند.

منتظری رعایت اقتضائات و مصالح عالیه نظام را امری مهم در اقدامات قوه قضائیه برشمرد و اظهار داشت: قوه قضائیه با تأسی به سیره پیامبر و ائمه اطهار (ع) از اقدامات نسنجیده و غیر علمی پرهیز می‌کند و رعایت اقتضائات و مصالح عالیه نظام مورد تاکید این قوه قرار گرفته است. گاهی شرایط خاص کشور اقتضا می‌کند دفع افسد به فاسد شود تا مشکل جدیدی در کشور رخ ندهد.

وی با اشاره بر اقدامات همه جانبه آمریکا در جهت اتحاد دیگر کشور علیه ایران تصریح کرد: در جلسه شورای حقوق بشر اکه اخیراً برگزار شد، آمریکا در صدد اتحاد دیگر کشورهای جهان علیه جمهوری اسلامی ایران بوده و با توجه به اطلاعات به دست آمده این اقدام با پرداخت پول‌های کلان به برخی کشورها صورت گرفته است.

دادستان کل کشور بر موضوع بدحجابی در کشور و خصوص شهر قم اشاره و خاطرنشان کرد: بدحجابی در کشور خصوصاً در شهر مقدس قم از دغدغه‌های اصلی قوه قضائیه و همچنین جامعه انقلابی ما است اما باید توجه داشت برخورد قضائیه در مرحله آخر بوده و اقدامات فرهنگی مقدم بر هرگونه فعالیت است.

منتظری افزود: قوه قضائیه از تمامی فعالان در عرصه فرهنگ به خصوص از حوزه‌های علمیه و دفتر تبلیغات اسلامی با توجه به وظیفه ذاتی خود، درخواست دارد طرح‌های علمی مبتنی بر تدبیر خود را در جهت دفع اقدامات دشمن را برای ما ارسال کند و عموم علما با سخنرانی‌ها و صدور پیام و جامعه انقلابی، مطالبات خود را در عرصه مبارزه با فعالیت‌های فرهنگی دشمن، بیشتر کند تا این امر پشتوانه ما در قوه قضائیه شود.

وی در پاسخ به سوال یکی از حاضران مبنی بر اینکه چرا گشت ارشاد تعطیل شد، ابراز داشت: گشت ارشاد ربطی به قوه قضائیه ندارد و از همان جایی که در گذشته تأسیس شد از همانجا نیز تعطیل شد. البته قوه قضائیه نظارت‌های خود را بر کنش‌های رفتاری در سطح جامعه ادامه می‌دهد.

این مقام ارشد قضایی با بیان اینکه با مسببان اصلی اغتشاشات اخیر کوتاه نخواهیم آمد، عنوان کرد: بنده به عنوان دادستان کل کشور این قول را به عموم مردم خواهم داد که نسبت به برخورد با مسببان اصلی اغتشاشات اخیر کوتاه نخواهیم آمد ولی با توجه به شرایط خاص کشور نیازمند اقدامات خرمندانه از سوی قوه قضائیه هستیم.

منتظری درخصوص سوال مطرح شده در زمینه کوتاهی احقاق حقوق عامه توسط دادستانی کل کشور یادآور شد: حقوق عامه دامنه بسیار گسترده‌ای دارد و دستگاه قضا و همچنین دادستانی کل کشور تمام سعی و تلاش خود را در این زمینه انجام داده و خواهد داد. البته در سال‌های اخیر و روبرو شدن با مسائل جدید نیازمند قوانین جدیدی بوده که به طور جدّ پیگیر آن می‌باشیم.

وی با تاکید بر اینکه عموم شهروندان از قوه قضائیه انتظار رسیدگی به جرایم اخیر را دارند که درخواست به حقی بوده است، بیان کرد: باید توجه شود که در برخورد با اغتشاشگران، قوه قضائیه به دنبال سرکردگان و مهره‌های اصلی بوده که این امر محتاج زمان است.

به گفته دادستان کشور، در دیداری که با خانواده شهید آرمان علی وردی داشتیم با صبر بی‌نظیر آن خانواده عزیز روبه‌رو شدیم که ما را در جهت شناسایی و برخورد با عوامل اصلی شهادت آن شهید عزیز کمک کرد.

منتظری با بیان اینکه جلسات تبیینی برای بازداشت‌شدگان ناآرامی‌های اخیر که از روی هیجانات و گره‌های ذهنی که دشمنان برای آنان ایجاد کرده‌اند، برگزار شده است که نتیجه خوبی را شاهد بوده‌ایم، گفت: جا دارد از اقدامات معاونت فرهنگی فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی که در این زمینه گام‌های مؤثری را برداشته است تشکر کنیم.

صرافی ارز دیجیتال

منبع: عصر ایران

کلیدواژه: دادستان کل کشور اغتشاشات اخیر جمهوری اسلامی جنگ ترکیبی جهاد تبیین فضای مجازی قوه قضائیه

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.asriran.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «عصر ایران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۶۵۲۳۸۵۹ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

کامبیز نوروزی: فرمان عفو رهبری بسیار خوشحالم کرد

یک حقوقدان گفت: از اینکه فرمان عفو گسترده صادر شده خیلی خوشحال هستم، هم کار رئیس قوه قضائیه برای ارائه چنین پیشنهادی بسیار خوب بوده و هم اینکه موافقت مقام رهبری بسیار شایسته و خوشحال‌کننده است.

کامبیز نوروزی؛ حقوقدان و فعال رسانه‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی ایران اکونومیست درباره عفو گسترده محکومان که با پیشنهاد رئیس قوه قضائیه و با موافقت رهبر معظم انقلاب انجام شد، اظهار کرد: شخصاً از اینکه فرمان عفو گسترده صادر شده، خیلی خوشحال هستم و آن را اقدامی شایسته می‌دانم؛ هم کار رئیس قوه قضائیه برای ارائه چنین پیشنهادی بسیار خوب بوده و هم اینکه موافقت مقام رهبری بسیار شایسته و خوشحال‌کننده است.

وی گفت: این عفو دو بخش دارد؛ یک بخش مربوط به محکومان است که مشابه آن سال‌های گذشته و به مناسبت‌های مختلف صورت می‌گرفت و سابقه دارد؛ اما بخش بسیار تازه این عفو مربوط به عفو متهمان ناآرامی‌های اخیر کشور می‌شود که شاید شامل هزاران نفر شود. در جریان ناآرامی‌ها خیلی‌ها بودند که بازداشت یا متهم شدند و خیلی از آنها هنوز در بازداشت هستند و عده‌ای از آنها با قرار وثیقه و قرار کفالت یا سایر قرارها آزاد ولی همچنان متهم هستند و این عفو شامل بخش گسترده‌ای از این متهمان می‌شود.

نوروزی ادامه داد: البته به گفته معاون قضائی قوه قضائیه، برخی از متهمان که اقدام به تخریب و آتش زدن اموال عمومی کردند یا عضو گروه‌های معاند هستند و مواردی دیگر از این دست، از این عفو استثنا هستند که بنا بر برخی اطلاعات شخصی و نیز گزارش‌هایی که دارم، تعداد کمی از متهمان حوادث اخیر شامل این موارد می‌شوند و مشمول عفو قرار نمی‌گیرند؛ بنابراین عفو شامل حال بسیاری از بازداشتی‌ها و متهمان می‌شود و این بسیار خوشحال‌کننده است.

این حقوقدان در ادامه با اشاره به بلا اشکال بودن استفاده از واژه عفو برای متهمان در حالی که هنوز مجرم بودن آنها ثابت نشده است، گفت: از نظر حقوقی عفو در مورد محکومان به کار می‌رود و متهم هنوز معلوم نیست جرمی مرتکب شده یا نه که مشمول عفو شود؛ اما در این عفو اخیر متهمان خاص مشمول عفو شدند که از نظر حقوقی چنین عفوی بالااشکال است. به این دلیل که ما قوانین را به نفع متهم تفسیر می‌کنیم و این عفو به نفع متهم است و همین امر باعث می‌شود که از نظر حقوقی هم عفو گسترده متهمان حوادث اخیر جایز و بلااشکال باشد.

نوروزی سپس با انتقاد با برخی اظهارنظرها پس از فضای اجتماعی چند ماه اخیر اظهار کرد: در ماه‌های اخیر متأسفانه عده‌ای از صاحبان تریبون خیلی تند و خشم‌آگین با مردم و معترضان سخن گفتند و این فضای سیاسی کشور را بسیار خشن و ناملایم کرد. جامعه به هر حال و به دلایل مختلف در وضعیت مناسبی به سر نمی‌برد و مشکلات اقتصادی مردم را اذیت می‌کند. عفو گسترده که با موافقت رهبر انقلاب صورت گرفت، می‌تواند یک آموزشی باشد برای کسانی که در کشور خشم‌آگین حرف می‌زنند و با مردم به تندی صحبت می‌کنند.

وی تاکید کرد: ما بیش از هر زمان دیگری نیاز به آرامش داریم و باید با مردم درست صحبت کنیم زیرا نیازمند یک مشارکت ملی هستیم تا بر بار این مشکلات فائق بیاییم.

این حقوقدان در تاکیدی دوباره اظهار کرد: دیدگاهی که در پیشنهاد رئیس قوه قضائیه و تصمیم رهبری است، می‌تواند نقطه آغازی برای شکل دادن به مشارکت جمعی و تولید آرامشی در جامعه باشد.

وی ادامه داد: درست است که این اصل هزاران نفر را از مجازات و محکمه و زندان رها می‌کند اما این استعداد را دارد که گسترده‌تر به آن نگاه شود و آن را به عنوان جهت‌گیری فکری و سیاسی تلقی کرد که با جامعه با ملایمت  و ملاطفت سخن گفت و احترام و حقوق مردم را رعایت کرد و جامعه را به سمت یک آشتی عمومی پیش برد. لازمه این کار این است که در ادامه هم طوری عمل شود که دوباره اینجور بازداشت‌ها و امثال آن اتفاق نیفتد.

کامبیز نوروزی که از جمله حقوقدانان با سابقه فعالیت رسانه‌ای محسوب می‌شود، در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: در ماجراهای اخیر تعدادی از روزنامه‌نگاران هم بازداشت شدند که اسامی برخی از آنها رسانه‌ای شد و برخی دیگر کمتر شناخته شدند و بنا به اطلاعاتی که داریم، بازداشت این روزنامه‌نگاران هم مربوط با حوادث اخیر بوده و به دلیل انتشار مطالبی در شبکه‌های اجتماعی یا مطبوعات بازداشت شدند و این روزنامه‌نگاران هم قاعدتاً مشمول این عفو می‌شوند و امیدواریم که محاکم در این مورد دقت نظر کافی داشته باشند.

 

منبع: خبرگزاری تسنیم

دیگر خبرها

  • انعقاد تفاهم نامه حمایت قضائی از مددجویان کمیته امداد
  • کامبیز نوروزی: فرمان عفو رهبری بسیار خوشحالم کرد
  • قوه‌قضائیه: محکومان اگر اظهار ندامت نکنند و تعهد کتبی ندهند، عفو نمی‌شوند
  • اژه‌ای: پرونده کسانی که متنبه شدند مختومه خواهد شد
  • توضیحات اژه‌ای درباره عفو بازداشتی‌های حوادث اخیر
  • دستاوردهای انقلاب اسلامی با عملکرد حکومتهای ۳۰۰ سال گذشته برابری می کند
  • چه کسانی مشمول عفو اخیر شدند و چه کسانی عفو نمی‌شوند؟
  • ترکیه: سوئد عمداً فرایند پیوستن به ناتو را به خطر می‌اندازد
  • جزئیات عفو گسترده رهبری به‌مناسبت دهه فجر
  • جمهوری اسلامی از هر مبدأی مورد تجاوز قرار گیرد همانجا مورد هدف قرار خواهد گرفت