Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «ایمنا»
2023-01-30@18:25:14 GMT

مسابقات علمی بازی برد-برد است

تاریخ انتشار: ۵ بهمن ۱۴۰۱ | کد خبر: ۳۶۹۲۸۳۰۱

مسابقات علمی بازی برد-برد است

برگزاری مسابقات علمی علاوه بر ایجاد حس رقابتی و تکمیل زنجیره دانش منجر به توسعه سهم نخبگان در آینده اقتصادی کشور است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، هر ساله در نقاط مختلف جهان مسابقه و جشنواره‌های علمی متعددی برگزار می‌شود که طی این مسابقات شرکت‌کننده‌ها با ارائه ایده‌های جدید و مفید خود به رقابت با یکدیگر می‌پردازند؛ این مسابقات معمولاً برای رشد علمی و حل معضلات صنعتی کشورهای مختلف برگزار می‌شود.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

طی این جشنواره‌ها شرکت‌کننده‌ها با ارائه ایده خود می‌توانند مشکلات کشور و جامعه خود را مرتفع کنند. به طور کلی برگزاری مسابقات علمی در توسعه و پیشرفت کشور و حتی بهبود مهارت‌های فردی شرکت‌کنندگان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

کسب اعتماد به نفس با شرکت در جشنواره‌های علمی

حمیدرضا یوسفی، یک دکترای شیمی آلی در رابطه با اهمیت برگزاری مسابقات و جشنواره‌های علمی بین‌المللی، به خبرنگار ایمنا می‌گوید: به طور کلی از سال ۲۰۱۶ برگزاری مسابقات بین‌المللی در ایران توسعه پیدا کرده و متقاضیان بسیاری را به سمت خود جذب کرده است.

وی می‌افزاید: معمولاً مکزیک، آمریکا، آلمان و بسیاری از کشورهای دیگر اقدام به برگزاری مسابقات بین‌المللی می‌کنند که این مسابقات و جشنواره‌ها در ایران نیز مورد استقبال قرار می‌گیرد و بسیاری از افراد به صورت آنلاین یا حضوری در این مسابقات شرکت می‌کنند.

این دکترای شیمی آلی ادامه می‌دهد: موضوعی که در مسابقات و جشنواره‌های علمی بسیار حائز اهمیت است، یادگیری مهارت ارائه شده توسط شرکت‌کنندگان است. متأسفانه جوانان ایرانی معمولاً به دلیل اینکه در معرض داوری قرار نگرفته‌اند، توانایی ارائه مطلب ندارند.

وی تصریح می‌کند: درواقع جوانان معمولاً از ارائه مطالب خود هراس دارند، اما مسابقات و جشنواره‌های علمی فرصتی برای جذب اعتماد به نفس و یادگیری اصول و مهارت ارائه مطلب است. فراگیران با شرکت در مسابقات علمی می‌توانند مهارت ارائه مطلب را به‌خوبی تعلیم ببینند که این مسئله در رشد آن‌ها بسیار مفید خواهد بود.

یوسفی در رابطه با دیگر مزایای شرکت در مسابقات علمی، می‌گوید: افرادی که در مسابقات و جشنواره‌های علمی شرکت می‌کنند با مطالب و نکاتی فراتر از درس‌های خود آشنا می‌شوند و زمانی که شرکت‌کنندگان در کنار استاد راهنما به تحقیق و پژوهش می‌پردازند؛ روحیه اختراع آن‌ها تقویت شده و می‌توانند در آینده تبدیل به مخترعی بزرگ برای کشور خود شوند.

وی تاکید می‌کند: به طور کلی افرادی که در مسابقه‌ها و جشنواره‌های علمی مختلف شرکت می‌کنند مطالب بسیار ارزشمندی فر خواهند گرفت پس ارتباط داشتن با پژوهش‌سراها بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

این دکترای شیمی آلی ادامه می‌دهد: خوشبختانه برخی از مدارس غیرانتفاعی کشور شرایطی برای شرکت در مسابقات بین‌المللی فراهم کرده‌اند و از طرفی آموزش‌وپرورش حضور دانش‌آموزان در این مسابقات را تسهیل می‌کند.

المپیاد؛ میانبری برای ادامه تحصیل

وی در رابطه با تفاوت میان المپیاد و جشنواره‌های علمی می‌گوید: در کنار مسابقات علمی داخلی و خارجی، رقابت دیگری تحت عنوان المپیادهای علمی نیز برگزار می‌شود که یکی از ویژگی‌های مهم این رقابت، معاف شدن شرکت‌کننده از آزمون سراسری است.

یوسفی تصریح می‌کند: درواقع افرادی که بتوانند در آزمون‌های المپیاد مدال کسب کنند، قادر خواهند بود در هر رشته و دانشگاهی به راحتی پذیرش شوند و ادامه تحصیل دهند.

وی می‌افزاید: المپیادهای علمی معمولاً بسیار مورد توجه دانش‌آموزان قرار می‌گیرد، اما مسابقات علمی که در داخل و خارج از کشور برگزار می‌شوند، بیشتر جنبه مقاله محور و اختراع دارد که دانش‌آموزان ایرانی با نبوغ ویژه‌ای که دارند قطعاً می‌توانند در این مسابقات رتبه مطلوبی کسب کنند.

توسعه مهارت‌های فردی با شرکت در مسابقات علمی

این دکترای شیمی آلی تاکید می‌کند: مسابقات علمی در جهت رشد دانش‌آموزان بسیار مفید است؛ البته قاعدتاً اجباری به شرکت در این مسابقات نیست، اما این جشنواره‌ها فرصتی برای ارتباط با خارج کشور و در معرض داوری قرار گرفتن است که از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است.

وی اشاره می‌کند: شرکت در مسابقات علمی باعث می‌شود که دانش‌آموزان با مقدمات پژوهش، کار گروهی و نحوه ارائه مطلب آشنا شوند که تمام این مسائل در تحصیلات عالی بسیار حائز اهمیت است.

یوسفی در رابطه با هزینه‌هایی بسیاری که برای شرکت در برخی از مسابقات باید پرداخته شود، می‌گوید: به طور کلی سرمایه‌ای که برای تحقیق و پژوهش محققان جوان اختصاص داده می‌شود در چشم‌انداز بلند مدت، بذری است که آیندگان از آن بهره‌مند می‌شوند؛ بنابراین هر میزان برای شرکت در مسابقات علمی هزینه شود، اضافه نیست و باعث تربیت دانشمندان بزرگی می‌شود.

وی در همین رابطه ادامه می‌دهد: حتی در بسیاری از مواقع ممکن است سرمایه‌گذار برای شرکت‌کنندگان ایده‌پرداز در مسابقات پیدا شود و از این طریق یک محقق جوان به کارآفرینی بزرگ در کشور تبدیل خواهد شد.

علم رباتیک در آینه مسابقات کشوری

حامد شهبازی، یک دکترای هوش‌مصنوعی و رباتیک با اشاره به مسابقات داخلی حوزه رباتیک به خبرنگار ایمنا می‌گوید: در حال حاضر مسابقات بسیاری در دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های پژوهشی مختلف کشور هرساله برگزار می‌شود.

وی می‌افزاید: از جمله مسابقات مهمی که هر ساله در کشور برگزار می‌شود، می‌توان به مسابقه رباتیک آزاد ایران اشاره کرد که با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی قزوین و معمولاً در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

این دکترای هوش‌مصنوعی و رباتیک ادامه می‌دهد: در کنار مسابقه رباتیک آزاد، دانشگاه امیر کبیر نیز به صورت مستقل مسابقاتی در این حوزه برگزار می‌کند و علاوه بر آن همواره مسابقه جنگ ربات‌ها در نقاط مختلف کشور توسط فدراسیون رباتیک ایران برگزار می‌شود.

نقش مسابقات علمی در حل معضلات صنعتی

وی در رابطه با مزایا و اهمیت برگزاری مسابقات علمی، می‌گوید: به طور کلی قرار گرفتن در شرایط مسابقه و تلاش برای حل چالش‌های پیشرو، می‌تواند مقدمه‌ای برای ساخت ربات‌هایی پیشرفته و کاربردی محسوب شود.

شهبازی اشاره می‌کند: معمولاً در قالب مسابقات علمی حوزه رباتیک، تیم‌های دانشجویی نیز تشکیل می‌شود و مسائلی مانند همکاری و انجام فعالیت مشترک در قالب یک تیم بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی در همین رابطه ادامه می‌دهد: زمانی که انجام فعالیت مشترک در قالب مسابقه مورد توجه قرار می‌گیرد، خروجی آن تیم‌های استارتاپی و شرکت‌های دانش‌بنیانی می‌شود که می‌توانند برای رشد کشور مفید واقع شوند.

این دکترای هوش‌مصنوعی و رباتیک تاکید می‌کند: به طور کلی شکل‌گیری و ایجاد فضای رقابتی و حل چالش‌های پیشرو برای کسب موفقیت می‌تواند نقطه شروعی برای حل مشکلات صنعتی بزرگ کشور باشد.

وی می‌افزاید: بسیاری از فارغ‌التحصیلانی که از طریق دانشگاه جذب تیم‌های رباتیک می‌شوند، می‌توانند برای ادامه تحصیل و گذراندن خدمت سربازی از مسیر مفیدتری حرکت کنند سپس شرکت‌های دانش‌بنیانی در حوزه‌های مختلف علم رباتیک تأسیس کنند.

شهبازی در رابطه با شرایط فعلی مسابقات حوزه رباتیک می‌گوید: مسابقات رباتیک در ۱۰ الی ۱۵ سال گذشته بسیار مورد توجه جامعه قرار می‌گرفت، اما امروزه شرایط مسابقات با تغییراتی مواجه شده است.

وی تصریح می‌کند: در حال حاضر مسابقاتی که در حوزه رباتیک برگزار می‌شود به سمت تجاری‌سازی و راه‌اندازی کسب‌وکارهای مفید هدایت شده است که این مسیر بسیار ارزشمند و حائز اهمیت است.

این دکترای هوش‌مصنوعی و رباتیک ادامه می‌دهد: درواقع مسابقات حوزه رباتیک در ایران و جهان با هدف سرمایه‌گذاری بر ایده‌های مفید و درآمدزا برنامه‌ریزی می‌شود و به سمت راه‌اندازی کسب‌وکار حرکت می‌کند.

وی تاکید می‌کند: ایجاد چنین شرایطی باعث کاربردی‌تر شدن علم رباتیک شده است؛ درواقع هرچه مسابقات علمی هدفمندتر برگزار شود، ارزش بیشتری برای شرکت‌کننده و برگزارکننده آن خواهد داشت.

شهبازی می‌افزاید: امیدوارم در آینده حل چالش‌های مختلف صنعتی کشور از طریق شرکت‌های صنعتی در قالب مسابقات علمی مورد توجه قرار گیرد و عملاً برگزاری مسابقات منجر به حل معضلات صنعتی کشور شود.

کد خبر 636286 صرافی ارز دیجیتال

منبع: ایمنا

کلیدواژه: جشنواره علم برای همه علم و فناوری پیشرفت علم و فناوری مسابقات جشنواره خوارزمی جشنواره مسابقات دانش اموزی شهر شهروند کلانشهر مدیریت شهری کلانشهرهای جهان حقوق شهروندی نشاط اجتماعی فرهنگ شهروندی توسعه پایدار حکمرانی خوب اداره ارزان شهر شهرداری شهر خلاق مسابقات و جشنواره های علمی شرکت در مسابقات علمی مسابقات و جشنواره ها برگزاری مسابقات دکترای شیمی آلی برگزار می شود شرکت کنندگان قرار می گیرد ادامه می دهد حوزه رباتیک دانش آموزان بین المللی ارائه مطلب حائز اهمیت شرکت کننده طور کلی برای شرکت مورد توجه

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.imna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایمنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۶۹۲۸۳۰۱ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

چرا ژیمناستیک زنان ایران تعطیل شده؟

الناز دانشخواه در مورد تعطیلی مسابقات ژیمناستیک زنان اظهار کرد: از سال ۹۸ دیگر مسابقاتی در بخش زنان نداشتیم. در سال جاری هم فقط مسابقات آموزش و پرورش برگزار شد که آن هم برای فدراسیون دانش‌آموزی و سه رده خاص (۱۳،۱۴ و ۱۵ ساله‌ها) بود. این شرایط سبب شده که هم ما مربیان و هم ورزشکاران بی انگیزه شوند. امیدوارم که رئیس فدراسیون زودتر انتخاب شود و مسابقات زنان به حالت قبل برگردد. 

عضو سابق تیم ملی ژیمناستیک زنان در ادامه گفت: زمانی که ورزشکار بودم سالی ۳ مسابقه در قالب آموزش و پرورش، لیگ و قهرمانی کشور داشتیم. برای دو مورد از این مسابقات هم انتخابی برگزار می‌شد و روی هم رفته در ۵ مسابقه شرکت می‌کردیم. حتی مسابقات بین‌المللی داشتیم. 

داور بین‌المللی ایروبیک ژیمناستیک افزود: من خودم از سال ۷۷ ژیمناستیک را شروع کردم و سال ۸۱ عضو تیم ملی شدم. در سال ۲۰۰۴ یا ۲۰۰۵ مسابقات پایتخت‌های اسلامی برگزار شد و طلای حرکات زمینی و موازنه را در این مسابقات گرفتم. سال بعد از آن هم در چهارمین دوره مسابقات همبستگی کشورهای اسلامی شرکت کردم و باز هم طلای حرکات زمینی و موازنه و نقره تیمی را کسب کردم. تا سال ۹۵ یا ۹۶ مسابقات لیگ برگزار می‌شد و من هم اکثر مواقع قهرمان بودم.

این مربی ژیمناستیک افزود: با تعطیل شدن مسابقات لیگ و قهرمانی کشور خیلی از شاگردانم با این دلایل که این رشته آینده‌ای ندارد از ژیمناستیک رفتند و جذب رشته‌های دیگر شدند. حتی مسابقات قهرمانی کشور از سال ۹۸ برگزار نشده تا دل ورزشکاران به آن خوش باشد. این‌ها آسیب زننده است و آسیب روحی جدی به ورزشکار می‌زند. 

او گفت: من شاگردی دارم که ۱۰ سال است در این رشته تمرین می‌کند اما هنوز یک مسابقه کشوری شرکت نکرده است. ورزشکار به یک امیدی به این رشته می‌آید نباید شرایط به گونه‌ای باشد که دلزده و بی انگیزه شود.

دانشخواه گفت: با همه این شرایط از رشته ژیمناستیک که یک رشته مادر است استقبال زیادی می‌شود اما بیشتر آنها چند سالی که تمرین می‌کنند و می‌بینند مسابقه‌ای برگزار نمی‌شود به رشته‌های دیگر می‌روند. این اتفاق مربیان را آزار می‌دهد.

قهرمان سابق ژیمناستیک گفت: امیدوارم فردی که رئیس فدراسیون می‌شود نگاهی به ژیمناستیک زنان داشته باشد و شرایطی را فراهم کند که مسابقات این رشته مادر دوباره راه‌اندازی شود.

دیگر خبرها

  • رشد ۸۷درصدی شرکت‌های دانش‌بنیان در سال جاری/ جهش دانش‌بنیان تا چه حد محقق شد؟
  • دولت کوچک برای حل مسایل فناورانه کشور تشکیل می‌شود
  • جهش دانش‌بنیان تا چه حد محقق شد؟
  • منتظر بزرگترین مسابقه فوتبال بین انسان و ربات‌ باشید
  • بسته حمایتی معاونت علمی برای دانش‌بنیان‌های دریایی
  • یک ایرانی دیگر به آلمان پناهنده شد +تصویر
  • عاطفه احمد به کدام کشور پناهنده شد؟
  • عاطفه احمدی پناهنده شد
  • چرا ژیمناستیک زنان ایران تعطیل شده؟
  • دانش‌بنیان‌ها در ترسیم آینده حکمرانی کشور نقش‌آفرینی کنند