Web Analytics Made Easy - Statcounterمناظره خودرویی بین دو نماینده مجلس در برنامه تلویزیونی تهران ۲۰ با محوریت بازار خودرو جنجالی شد. در بخشی از این گفتگو کوچی درباره وضعیت بازار خودرو در کشور خطاب به میرسلیم گفت: شما عضو هیات‌مدیره شرکت‌های موتورسازی بودید. ۴۰ سال است با این ادبیات حق مردم در صنعت خودرو را پایمال می‌کنیم. من مدافع نظام و مردم هستم.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

سیاست‌هایی که آقای میرسلیم می‌گویند نتیجه‌ای جز نارضایتی شدید برای مردم ندارد و عملا مردم را داریم علیه نظام هدایت می‌کنیم. میرسلیم در ادامه مناظره گفت: دلیل صف کشیدن مردم برای خرید خودرو قانونی بود که در مجلس گذاشته شد و ۵۰ درصد ظرفیت خودروساز‌ها را به زنان خانه‌دار دادند.

به گزارش آفتاب‌‌نیوز، جنجالی‌ترین قسمت مناظره با زیر سوال بردن کیفیت ۲۰۶ بود که کوچی با مخاطب قرار دادن میرسلیم از وی پرسید: اگر شما بتوانید لندکروز دست دوم را با قیمت یک میلیارد بخرید، ۲۰۶ یک میلیاردی را می‌خرید؟

میرسلیم، نماینده مجلس در پاسخ گفت: لندکروز با ۲۰۶ فرقی ندارد! آنقدر کشور ما مردم برای اینکه پولشون آب نشه میان سرمایه‌گذاری می‌کنند در خودرو، اما آقای رشیدی می‌فرمایند خودرو خارجی جذابیت بیشتری داره اگر اینطور هست مردم سرمایه خود را در خودرو خارجی می‌گذارند و باعث افزایش قیمت خودرو‌ها می‌شود. برای واردات یک میلیون خودرو باید ۷ میلیارد یورو هزینه کرد که با این پول می‌شود ۳ کارخانه تولید کرد.

کوچی نیز در پاسخ میرسلیم متذکر شد: با ۷ میلیارد می‌شود صندوق عقب ۲۰۶ طراحی کرد، مردم سرچ بزنند ببینند هزینه طراحی صندوق عقب ۲۰۶ چقدر بوده است. میرسلیم در ادامه مناظره بیان کرد: ما اصلا ارز لازم برای واردات را نداریم. کوچی: هر کسی گفت یک سنت ارز برای واردات خودرو تخصیص پیدا کند شریک فساد در جمهوری اسلامی است.

میرسلیم خطاب به کوچی: شما دروغ می‌گویید

میرسلیم در پاسخ به سوال کوچی ابراز کرد: من عضو هیات‌مدیره خودروساز‌ها نبودم و شما دروغ می‌گویید اگر شما نمایندگان عزیز سفارش نکنید فلانی و فلانی را استخدام کن خودروساز ناچار نمیشه که کسی را استخدام کنه. کوچی نیز متذکر شد: شما در شرکت طراحی موتور ایران‌خودرو هستید. کوچی با قاطعیت ادامه داد: من از تولید داخلی حمایت می‌کنم. همین موشک‌هایی که می‌سازیم چرا یکی نمیاد بد این‌ها رو بگه؟ مگر همه قطعات تولیدی پهپاد‌هایی که می‌فروشیم به کشور‌های دیگر را خودمان تولید می‌کنیم؟ آلودگی هوا سالانه بین ۸ تا ۱۱ میلیارد دلار هزینه برای کشور ما ایجاد می‌کند، ۸۰ درصد آلودگی هوا به خاطر خودرو‌ها هست. اگر خودرو‌ها درست باشد یعنی ما سالانه ۸ تا ۱۱ میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی داریم.

موضوع اصلی برای واردات تامین ارز است

امیرحسن کاکایی؛ عضو هیات علمی دانشکده خودرو دانشگاه علم و صنعت درباره این مناظره معتقد است؛ در این مناظره ما شاهد سخنان پوپولیستی بودیم و به نظر می‌رسد برخی از صحبت‌ها هم به درستی منعقد نشدند. کاکایی در مورد واردات خودروی دست‌دوم و اینکه آیا واقعا فرقی بین لندکروز دست‌دوم و ۲۰۶ وجود ندارد به «اعتماد» گفت: مسلما که فرق دارد و می‌توان در ایران هم لندکروز وارد کرد و سوار هم شد؛ اما موضوع اصلی تامین ارز است که اول باید تکلیف این مساله روشن شود ضمن آنکه هر کشوری مبانی خود را برای توسعه دارد و ما باید تکلیف خودمان را روشن کنیم و اگر قرار باشد ما بدون حساب و کتاب از هر کشوری یک تکه از سیاست‌هایش را‌برداریم که نمی‌توانیم کشور را اداره کنیم.

به جای لندکروز فکری به حال حمل و نقل عمومی کنید

کاکایی گفت: اگر فرض کنیم امروز منابع مالی برای واردات لندکروز وجود دارد، سوال این است که چرا نباید اتوبوس وارد شود و کدام یک برای حمل و نقل مردم واجب‌تر است؟ این ممنوعیت‌هایی که برای واردات خودرو گذاشته شده تنها برای حمایت از تولید داخل نیست، برای این است که ارزی وجود ندارد تا مملکت بچرخد، اگر ارزی هست ابتدا باید مترو توسعه پیدا کند و حمل و نقل عمومی، اتوبوس و کامیون‌ها به روز شوند. او افزود: اگر در مملکت را کامل باز کنیم و همه بتوانند لندکروز وارد کنند و تنها ۱۰ هزار خودرو وارد نشود قیمت دلار سر به فلک می‌کشد و نتیجه آن می‌شود که حتی قیمت نان و مرغ هم ده برابر خواهد شد.

دلار ۴ نرخی شده است

این فعال حوزه خودرو با بیان این پرسش که کدام کالا را می‌توان با ارز ۲۸۵۰۰ تومانی وارد کرد که ارزانتر از تولید داخل باشد، افزود: آیا تولید گندم در کشور ارزانتر است یا گندم وارداتی مسلما تولیدات داخل ارزانتر هستند، اگر امروز قیمت گاز را افزایش دهند پتروشیمی‌ها هم قدرت رقابت نخواهند داشت یا اگر زرماکارون که صادرکننده نمونه است مواد اولیه‌اش را با دلار واقعی محاسبه کنند آیا باز هم قادر است صادرکننده نمونه باشد؟

عضو هیات علمی دانشکده خودرو دانشگاه علم و صنعت ادامه داد: همین امروز هم دلار در بازار متشکل ارزی محدود است زیرا پتروشیمی‌ها دلار‌های خود را در بازار متشکل ارزی ۴۲۰۰۰ تومان نمی‌فروشند و می‌گویند نرخ دلار ۵۲۰۰۰ تومان است و برای همین هم دلار در بازار کم شده است، ضمن آنکه نرخ دلار در ایران امروز ۴ رقم است؛ یک رقم ۲۸۵۰۰ تومان، یک رقم ۴۲۰۰۰ تومان و یک رقم ۵۲۰۰۰ تومان است و یک رقم هم هست که با مبنای نرخ سکه طلا محاسبه می‌شود و بالاتر از این سه نرخ است و حال تصور کنید پتروشیمی‌ها دلارشان را خارج از سیستم بانکی بفروشند آیا دیگر می‌توان مملکت را چرخاند؟

کشور تحریمی هزینه‌های لجستیک را افزایش داده است

او افزود: دلار‌های خارج از کشور هم دو دسته هستند؛ یک دسته دلار‌های مربوط به صادرات رسمی است و یک دسته از دلار‌ها هم مربوط به ثروتمندان خارج از کشور است و برخی معتقدند که باید دلار این افراد را وارد کشور کرد. کاکایی در مورد کمبود لوازم یدکی خودرو هم گفت: سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا در بخش لوازم یدکی کسی جلوی تجار را گرفته است؟ چرا قیمت لوازم یدکی در ایران چند برابر قیمت‌های بین‌المللی است و چرا اصلا برخی از لوازم خودرو پیدا نمی‌شود؟ مسلما هیچ تاجری دلش برای ما نسوخته و هر تاجری هم که بخواهد واردات داشته باشد برای سود بیشتر است. این فعال حوزه خودرو خاطرنشان کرد: کسی مخالف واردات نیست، اما به هر دلیلی امروز ایران تحریم است و ساختار‌های کشور به گونه‌ای شده که نمی‌توان به راحتی نقل و انتقالات مالی داشت و برای یک فعالیت صنعتی در کشور باید کلی هزینه لجستیک برای تحریم‌ها پرداخت کرد و ارتباطی هم به صنعت خودرو ندارد.

قیاس پراید با لندکروز و بنز در تصادف‌ها اصلا منطقی نیست

او در مورد کیفیت خودرو و کم‌فروشی از سوی خودروسازان هم گفت: این نکته قابل قبول است که کیفیت در برخی از خودرو‌ها افت داشته، اما این مساله را نباید تعمیم داد، امروزکیفیت خودرو از سوی چند سازمان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و از سال ۱۳۹۰ به بعد کیفیت ایمنی هم تغییر کرد و به لحاظ استاندارد خودرو‌ها ارتقا پیدا کردند و سعی بر به روزرسانی شد و یورو ۴ به یورو ۵ تبدیل شد و این ادعا‌ها در مورد کیفیت باید اثبات شود و اگر اعلام می‌شود که فلان خودرو در تصادف له شده باید دید سرعت خودرو در آن سانحه چقدر بوده و مسلما قیاس پراید با لندکروز و بنز در تصادف‌ها اصلا منطقی نیست.

کاکایی تصریح کرد: طبیعی است که اگر مواد پلیمری و پوشش خودرو را از شرکت BASF آلمان خریداری کنند کیفیت بالاتری نسبت به موادی است که از یک شرکت درجه ۲ چینی خریداری می‌کنند و عمر مفید داشبورد هم متفاوت خواهد بود، هر چند به لحاظ کیفیت در هر دو استاندارد‌ها لحاظ شده است و اگر تا امروز هر اتفاقی هم افتاده در چارچوب قوانین و اوضاع فعلی مملکت بوده است.

سیاست‌گذاری‌ها اشکال دارد نه صنعت کشور

او ادامه داد: من نمی‌گویم اوضاع صنعت خودرو خوب است، اما این صنعت را باید در بسته کلی اقتصاد و صنعت کشور بررسی کرد که در راس آن قانونگذارانی هستند که به جای پاسخگویی به مردم خودشان مطالبه‌گر شده‌اند! زیرا همه این مشکلات نشان‌دهنده آن است که سیاست‌گذاری‌ها اشکال دارد و نه صنعت کشور.

این فعال حوزه خودرو در مورد ظرفیت تولید خودرو نیز گفت: در یک مقطعی که کشور با دنیا ارتباط داشت تولید خودرو با مجموعه سی‌کی‌دی به ۱ میلیون و ۶۵۰ هزار دستگاه هم رسید، اما در همان زمان فولاد را از کره جنوبی وارد می‌کردیم و کیفیت بالاتر و قیمت تمام شده خودرو پایین‌تر بود و امروز هم ظرفیت تولید بین ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه تا ۱ میلیون و ۶۰۰ دستگاه رسیده است و وزیر قبلی صمت هم میزان تولید را ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه اعلام کرده بود و یک بار اضافه بر دوش صنعت خودرو گذاشت.

آیا با سود‌های میلیاردی فولادی‌ها کارخانه‌ای هم تاسیس شد؟

او افزود: اینکه اعلام شده تا ۲ میلیون دستگاه خودرو هم می‌توان تولید کرد، باید گفت بله می‌توان تولید داشت به شرط آنکه در این صنعت سرمایه‌گذاری درستی صورت گیرد و چند میلیون دلار هم نیاز به سرمایه دارد و باید پرسید این میزان را از کجا قرار است تامین کنند؟ کاکایی تصریح کرد: یکی از گلوگاه‌های صنعت خودرو ورق فولاد است و باید بررسی شود در طول ۴ سال گذشته فولاد مبارکه و مابقی تولیدکنندگان فولاد میلیارد‌ها تومان سود کردند، چند کارخانه فولاد تاسیس شد؟ یا چند پروژه پتروشیمی قرار بود اجرا شود که نشد؟ ضمن آنکه سال گذشته که میزان تولید از ۱ میلیون دستگاه به ۱ میلیون و ۲۰۰ دستگاه خودرو رسید بخش زیاد آن از طریق ارزبری جبران شد. او در مورد کمبود برق در صنعت هم گفت: چرا ایران امروز توان تولید برق بیشتر را ندارد؟ به دلیل اینکه در این بخش سرمایه‌گذاری نشده است و به جای آنکه سیاستمداران در این مورد صحبت کنند تنها در مورد خواسته‌هایشان صحبت می‌کنند، عمده آلودگی در زمستان‌ها در تهران به دلیل تردد خودرو‌ها نیست بلکه به دلیل مازوتی است که در نیروگاه‌ها می‌سوزانند.

سه سؤال از آقای میرسلیم: آیا می‌دانید لندکروز چیست؟

سایت عصرایران نیز نوشت: مناظره‌ای تلویزیونی بین آقای مصطفی میرسلیم نمانیده تهران و آقای جلال رشیدی کوچی، نماینده مرودشت در مجلس شورای اسلامی راجع به واردات خودرو‌های خارجی کارکرده برگزار شده است. در این مناظره آقای رشیدی از آقای میرسلیم پرسیده است: اگر شما یک میلیارد داشته باشی و بتوانی با آن لندکروز سه سال قبل را بخری، آیا آن را می‌خری یا ۲۰۶ یا ۲۰۷ داخلی صفر را؟ و آقای میر سلیم هم که در دفاع از خودروسازان در این مناظره حضور داشت، گفته است: فرق ندارد!

به همین مناسبت ۳ سوال از آقای میرسلیم داریم؟

۱ - آیا می‌دانید "لندکروز" چیست؟

۲ - آیا می‌دانید "۲۰۶" یا ۲۰۷" چیست؟

۳ - آیا می‌دانید "فرق" چیست؟


صرافی ارز دیجیتال

منبع: بیتوته

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.beytoote.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «بیتوته» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۷۸۲۴۶۶۰ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

قیمت جهانی گندم کاهش یافت

براساس گزارش  بلومبرگ تنها در روز جاری قیمت گندم برای تحویل در ماه جولای ۳.۷۵ دلار کاهش داشته و هر بوشل از این محصول به قیمت ۶۲۴ دلار به فروش رفت.

قیمت ذرت هم که معمولا به عنوان خوراک دام استفاده می‌شود، کاهش ۱.۷۵ دلاری را ثبت کرده و هر بوشل از این محصول به قیمت ۶۰۶ دلار و ۲۵ سنت فروخته شد.

بر اساس این گزارش، امروز قیمت دانه‌های روغنی هم از این کاهش قیمت‌ها عقب نماند به طوری که دانه روغنی کانولا ۳.۳ دلار کاهش یافت.

قیمت‌های جهانی روی هزینه کشور‌هایی که عمدتا وارد کننده هستند تاثیرگذار است، کشور‌هایی که وارد کننده هستند در زمان کاهش قیمت‌ها فرصت مناسبی برای واردات دارند، زیرا ارز کمتری پرداخت خواهند کرد.

کشور‌هایی که وارد کننده هستند امنیت غذایی کشورش بیشتر در معرض آسیب است و با تغییرات آب و هوایی، گرم شدن کره زمین و جنگ اخیر روسیه و اوکراین این آسیب پذیری بیشتر شده است بنابراین پس از این اتفاقات کشور‌ها از هر فرصتی برای پر کردن انبار‌های خود استفاده می‌کنند به طوری که چین نیمی از گندم صادراتی دنیا را در انبار‌های خود ذخیره کرده است.

کشور‌ها اخیرا رویکرد جدی تری هم در تولید کالا‌های اساسی در پیش گرفته اند و سعی دارند از منابع محدود آب و خاک کشورش به جای تولید محصولات آب بر وکم تاثیر در از محصولات اساسی و موثرتر در امنیت غذایی استفاده کنند؛ بنابراین در چنین شرایطی که دنیا با تمام توان تامین امنیت غذایی را با برنامه‌های متنوع در دستور کار دارد، کشور ما هم باید تولید محصولات اساسی و خودکفایی در آن‌ها را جایگزین تولید محصولات کم اهمیت نظیر هندوانه و خربزه و صیفی جات کند.


باشگاه خبرنگاران جوان اقتصادی صنعت ، تجارت و کشاورزی

دیگر خبرها

  • قیمت جهانی گندم کاهش یافت
  • واکنش کنعانی به اظهارات وزیر خارجه آمریکا در نشست آیپک
  • ببینید | اظهارات مهم سردار حاجی‌زاده درباره موشک هایپرسونیک سپاه | واکنش‌ها معنادار بود
  • سالیانه ۲ میلیارد دلار قاچاق لوازم یدکی خودرو به کشور وارد می‌شود
  • سالیانه ۲ میلیارد دلار لوازم یدکی خودرو قاچاق به کشور وارد می‌شود
  • راهکارهایی برای بهتر اجرا شدن «مهار تورم، رشد تولید»
  • نظر جدید میرسلیم درباره ۲۰۶ و لندکروز با پوشش متفاوت در نجف
  • حاشیه جدید برای مصطفی میرسلیم در نجف؛ سوال درباره تفاوت لندکروز و ۲۰۶ (فیلم)
  • ببینید | رویارویی میرسلیم با مردم در حرم امام علی (ع)؛ لحظات سخت با چاشنی فرق ۲۰۶ و لندکروز
  • (ویدئو) حاشیه جدید برای مصطفی میرسلیم در نجف؛ سوال درباره تفاوت لندکروز و ۲۰۶