Web Analytics Made Easy - Statcounter

غزال زیاری: اگر اطلاعات چندانی درباره جنگنده تام‌کت F۱۴ ندارید، این مقاله مخصوص شماست تا با هم به بررسی تاریخچه، ویژگی‌ها و قابلیت‌های این جنگنده باارزش که فقط در اختیار ایران و آمریکا بوده و یکی از قوی‌ترین جنگنده‌های تاریخ به شمار می‌رود آشنا شوید.

نکته جالب اینجاست که بعد از آنکه دولت آمریکا، این هواپیمای جنگنده را بازنشسته کرد، حالا تنها کشور دنیا که به تام‌کت F۱۴ دسترسی دارد، ایران است.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

تام‌کت F۱۴، یک جنگنده مافوق صوت و دوموتوره با دو سرنشین ساخت شرکت نورتروپ گرومن است. برترین ویژگی آن، طراحی ایرودینامیک، سرعت بالا و موشک دوربرد فینیکس آن است و این هواپیما، به خاطر قابلیت‌هایش، به‌عنوان تاپ‌گان یا سلاح برتر شناخته می‌شد.

تاریخچه ساخت

طرح ساخت این هواپیما زمانی مطرح شد که برنامه تولید F۱۱۱B به خاطر مشکلاتی با شکست روبرو شده بود و از همین رو، به فکر طراحی و ساخت جنگنده جدیدی افتادند که توانایی محافظت از ناوگان جنگی در برابر موشک‌های ضدکشتی شلیک شده توسط بمب‌افکن‌ها و زیردریایی‌های شوروی را داشته باشد و رادار قدرتمندتری نسبت به اف ۴ داشته باشد و از موشک های دوربردتری بهره ببرد. این جنگنده جدید تام کت F۱۴ نام گرفت. این جنگنده اولین پروازش را در سال ۱۹۷۰ انجام داد و از سال ۱۹۷۴ در نیروی دریایی آمریکا به کار گرفته شد و پس از سه دهه خدمت، بازنشسته شد.

این هواپیما، به‌عنوان جنگنده برتر هوایی، هواپیمای رهگیر دفاعی و هواپیمای شناسایی تاکتیکی نیروی دریایی آمریکا مورد استفاده قرار می‌گرفت و پس از تجهیز به سامانه هدف‌گیری فروسرخ در شب و سیستم پرواز سطح پائین، حملات موشکی هوا به زمین را نیز با دقت بالایی انجام می‌داد

بی تردید می‌توان از تام کتF۱۴ به‌عنوان یکی از پیشرفته‌ترین و گران‌ترین جنگنده‌های تاریخ جهان نام برد و همین پیشرفته بودنش، باعث شد تا کنگره آمریکا محدودیت‌هایی را برای فروش آن به دیگر کشورها ایجاد کند و تنها ایران توانست هشتاد فروند از این جنگنده را خریداری کند.

تغییرات و به روزرسانی تام کت

کمپانی گرومن در ابتدا از موتورهای به کاررفته در هواپیمای F۱۱۱ برای هواپیماهای F۱۴ خود بهره برد ولی تدریجا به سراغ موتورهای جدیدتری رفت و نیروی دریایی آمریکا نیز موتورهای جدیدتری را سفارش داد.در دهه ۷۰ میلادی، سامانه اکتشافی تاکتیکی هوابرد (TARPS)برای تام کت F۱۴، در زیر بدنه هواپیما مورد استفاده قرار گرفت و این سامانه‌ها در دهه‌های بعدی بهسازی شدند و در سال ۱۹۹۶، این سامانه به دوربین‌های دیجیتالی نیز مجهز شد.

با گذر زمان، موشک‌های پیشرفته‌تری جایگزین موشک‌های ابتدایی این هواپیما شده و در دهه ۱۹۸۰، موشک‌های هوا به هوا با رادار فعال فینیکس، موشک هوا به هوای آشیانه‌یاب راداری نیمه فعال و ایم ۷ اسپارو به این هواپیما اضافه شد.

در زمان جنگ ایران و عراق، عباس بابایی پیشنهاد افزودن قابلیت تهاجم زمینی به این جنگنده را ارائه کرد که چند سال بعد اورهال سنگینی به نام خود او روی F۱۴ها نصب شد که باعث گردید تا بمب به تام‌کت‌ها اضافه شود.

ویژگی‌های ظاهری و قابلیت‌های تام‌کت F۱۴

جنگنده F۱۴ تام‌کت دماغه بزرگی دارد. این هواپیما دو سرنشینه است و از تعداد زیادی از سامانه‌های هوانوردی از جمله سامانه سیگنال الکترونیکی مقابله، سامانه اخطارگر رادار، سامانه دقیق ناوبری اینرسی و... بهره می‌برد. این هواپیما در عین حال سامانه‌ای به نام دیتالینک دارد که با بهره‌گیری از آن، با رادار هواپیمای آواکس لینک شده و اطلاعات این رادار را برروی صفحه اسکوپ ذخیره کرده و با دیتالینک F۱۴ از اطلاعات منطقه حتی مناطق پشت سر هواپیما نیز مطلع خواهد شد.

این هواپیما ECM و قسمت جستجوگر بزرگی دارد و در کنار آن چندین دستگاه ردگیری و تعقیب از جمله (PDSTT و JAT)نیز داراست.

طول این هواپیما حدود ۱۹.۱ متر است و دو سرنشینه است. وزن این جنگنده نزدیک ۲۰ هزار کیلوگرم است. حداکثر سرعت آن در ارتفاع بالا به ۲۴۸۵ کیلومتر برساعت می‌رسد و شعاع عملیاتی آن ۹۲۶ کیلومتر است.

بیشتر بخوانید:

گیاه شگفت‌انگیز پروانه‌ها را فریب می‌دهد!/ عکس

تجهیزات تا سرویس‌ها و سرعت اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به روایت شاهد عینی!

درعین حال جنگ افزارهای متعددی برروی آن نصب می شود؛ از انواع موشک‌ها ( موشک هوا به هوای ایم۱۲۰ آمرام، ایم ۹ سایدوایندر، ایم ۵۴ فینیکس) گرفته تا انواع بمب‌ها (بمب هدایت لیزری پیووی، بمب‌های سری ام کی ۸۰ هدایت ناپذیر و سی بی یو ۱۰۰) و توپها .

این هواپیما قادر است تا همزمان ۲۴ هدف هوایی را رهگیری کرده و به طور هم‌زمان به ۶ هدف درحالت ردگیری به هنگام جستجو تا ۱۰۰ کیلومتر موشک شلیک کند. دیش آنتن رادار در این جنگنده در دماغه هواپیما جاسازی شده و بیشتر سامانه‌های هوانوردی رادار در پشت دماغه و نزدیک جایگاه خلبان قرار گرفته‌اند.

ایران تنها کاربر F۱۴ تام‌کت در دنیا

در حال حاضر ایران تنها کشور دنیاست که جنگنده‌های تام‌کت F۱۴ را در اختیار دارد و بسیاری از کارشناسان بر این باورند که این جنگنده‌ها یکی از نقاط قوت ایران در دفاع مقدس بودند. در جریان این جنگ هشت ساله، ایران مجموعا ۲۰۰ پیروزی هوایی با این هواپیماها به دست آورد.

طبق گزارش‌های منتشره، سیاستمداران آمریکایی بلافاصله بعد از فروش جنگنده تام‌کت F۱۴به ایران پشیمان شدند و در اوایل قرن بیست و یکم آمریکا اعلام کرد که دیگر قطعات یدکی این جنگنده را به فروش نخواهد رساند تا مبادا به دست ایران برسد و درعین حال تصمیم به نابود کردن هواپیماهای F۱۴ تامکت و ناقص کردن آنها گرفت تا مانع از دسترسی ایران به آنها شود.

بر اساس برخی آمارها جنگنده‌های F۱۴، در طول جنگ، دست کم ۱۶۰ هواپیما و بالگرد عراقی را سرنگون کرده‌اند.

بهسازی و ارتقای جنگنده‌های F۱۴ در ایران

حدود ۴۰ سال است که ساخت قطعات یدکی و تعمیر قطعات معیوب جنگنده F۱۴ تام‌کت در داخل ایران انجام شده و واحد مهندسی و اورهال نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی، مسئولیت سرویس، نگهداری و تعمیرات این جنگنده را عهده دار است.

مهندسان ایرانی در سال‌های اخیر تغییرات متعددی در جهت پیشرفت و بهبود این جنگنده انجام داده اند که از جمله آنها می‌توان به اضافه کردن محفظه بمب برای تبدیل آن‌ها از جنگنده‌های برتر هوایی به جنگنده‌هایی با قابلیت تهاجم به اهداف زمینی، اشاره کرد.

۵۸۵۸

کد خبر 1769500 صرافی ارز دیجیتال

منبع: خبرآنلاین

کلیدواژه: جنگنده جنگنده اف 14 فناوری نظامی تجهیزات نظامی جنگنده ها موشک ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.khabaronline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرآنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۷۸۳۱۱۹۵ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

خرید بلیط هواپیما نجف در مستربلیط

نجف یکی از مقاصد پرطرفدار شیعیان جهان است که در برخی از مناسبت‌ها مانند سالروز شهادت امام علی (ع) مسافران بیشتری دارد. - اخبار بازار -

در گذشته، معمولا سفر به عراق و شهر نجف با اتوبوس انجام می‌شد، اما در حال حاضر، بیشتر مسافران این شهر به دنبال  بلیط هواپیما نجف  هستند تا سفری سریع‌تر و راحت‌تر داشته باشند. اگر شما هم جزو این دسته از مسافران هستید، تا پایان این مقاله با ما همراه شوید تا هرآنچه باید درباره خرید بلیط هواپیما به مقصد نجف بدانید را توضیح بدهیم.

نکات مهم هنگام خرید بلیط هواپیما نجف

برای خرید بلیط هواپیما نجف باید قواعد و نکات مهم مربوط به این کار را بدانید که مهمترین آنها عبارت‌اند از:

از آنجایی که نجف یکی از شهرهای مذهبی محسوب می‌شود، معمولا در مناسبت‌های مذهبی پرتردد است. اگر در این مناسبت‌ها قصد سفر به نجف را داشته باشید، باید گاهی دو یا سه برابر حالت عادی هزینه بپردازید. در نتیجه، اگر سفر را به روزهایی غیر از این مناسبت‌ها موکول کنید، هم هتل‌ها خلوت‌تر هستند و هم می‌توانید بلیط هواپیما را با قیمتی مناسب و حتی ارزان‌تر از روزهای عادی رزرو کنید.نجف شهری با آب‌وهوای بیابانی است؛ یعنی تابستان‌های گرم و طاقت‌فرسا و زمستان‌های به‌شدت سردی دارد. بنابراین، اگر مناسبت‌های مذهبی در یکی از این دو فصل نباشند، برای داشتن سفری اقتصادی می‌توانید این فصل‌ها را برای سفر به نجف انتخاب کنید. معمولا بلیط هواپیما نجف در مردادماه از همیشه ارزان‌تر می‌شود، البته، این در صورتی است که مردادماه مصادف با مناسبت‌هایی مانند عاشورا و تاسوعا یا شهادت امام علی (ع) نباشد.نکته بعدی برای خرید بلیط هواپیما به مقصد نجف به روزهای پرواز مربوط می‌شود. معمولا بلیط هواپیما به مقصد این شهر در برخی از روزهای هفته یعنی شنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه ارزان‌تر از سایر روزهاست. بنابراین، اگر بتوانید سفر خود را به یکی از این روزها موکول کنید، بلیطی ارزان‌تر نصیبتان خواهد شد.برای سفر در مناسبت‌های خاص هم بهتر است از دو ماه قبل به فکر تهیه بلیط باشید. در این شرایط، هم برای تعیین روز سفر و برنامه‌ریزی برای آن فرصت کافی دارید و هم می‌توانید بلیط هواپیمایی به مراتب ارزان‌تر تهیه ‌کنید.اگر قصد سفر به نجف را دارید، بهتر است که بلیط هواپیما را به صورت رفت‌وبرگشت بخرید. با این کار، هم هزینه بلیط کمتر می‌شود و هم نیازی نیست زمان بیشتری را صرف خرید بلیط برگشت کنید.هنگام رزرو بلیط هواپیما نجف حتما قوانین و مقررات کنسلی سامانه خرید بلیط را مطالعه کنید. به‌هرحال، ممکن است همه چیز طبق برنامه‌ریزی شما پیش نرود و مجبور شوید سفر را لغو یا به زمان دیگری موکول کنید. در این شرایط، بهتر است که پیش از رزرو بلیط تمام اطلاعات مربوط به آن را بدانید.بلیط چارتری یکی از گزینه‌های پیش روی شما برای پرواز ارزان به نجف است. اگر در روزهایی که نجف مسافر کمتری دارد، سراغ سامانه‌های رزرو بلیط هواپیما بروید، می‌توانید بلیط چارتری یا لحظه آخری بخرید. این بلیط‌ها معمولا نسبت به بلیط‌های عادی یا سیستمی قیمت کمتری دارند. قیمت بلیط‌های لحظه آخری گاهی یک‌سوم قیمت بلیط‌های عادی می‌شود.

 

راهنمای خرید بلیط نجف از مستربلیط

برای خرید بلیط هواپیما به مقصد نجف از سامانه مستربلیط باید مراحل زیر را طی کنید.

ابتدا وارد سایت مستربلیط شوید و به بخش خرید بلیط هواپیما بروید.در بخش خرید بلیط هواپیما، مبدأ سفر مثلا تهران و مقصد یعنی نجف را وارد کنید.در ادامه، به بخش تاریخ سفر بروید و تاریخ رفت و در صورت تمایل تاریخ برگشت را انتخاب کنید.به بخش تعداد مسافر بروید و تعداد مسافرین و همراهان خود را مشخص کنید و در نهایت گزینه جستجو را بزنید.در نهایت، پروازهای تهران به مقصد نجف در تاریخ‌های مختلف همراه با قیمت هر کدام به نمایش درمی‌آیند.پرواز مورد نظر خود را انتخاب کنید و گزینه رزرو آنلاین را بزنید.در صفحه جدیدی اطلاعات مربوط به پرواز مورد نظر شامل انتخاب کلاس پروازی، خدمات پیشنهادی برای پرواز، شرایط و مقررات مربوط به پرواز و هزینه نهایی را خواهید دید.با انتخاب گزینه «ادامه و درج مشخصات» به صفحه بعدی هدایت می‌شوید تا مشخصات خود و همراهان را وارد کنید.بعد از ثبت مشخصات، باید هزینه سفر را بپردازید. با پرداخت هزینه، بلیط الکترونیکی برای شما صادر می‌شود. همچنین، کد رهگیری و لینک پیگیری به شماره تلفن همراهی که وارد کرده‌اید ارسال می‌شود و با ارائه آن در فرودگاه می‌توانید بلیط کاغذی دریافت کنید.

مزایا خرید بلیط هواپیما از مستربلیط

برای اینکه بلیط هواپیما نجف تهیه کنید، بهتر است که سراغ یک سامانه قابل اعتماد و خوش‌نام بروید. ما به سه دلیل مهم مستربلیط را برای این کار پیشنهاد می‌کنیم.

پس از انتخاب نجف به عنوان مقصد سفر، می‌توانید پروازها را بر اساس زودترین زمان، کمترین قیمت و سریع‌ترین زمان ببینید. در واقع، این سامانه کار اولویت‌بندی را برای شما ساده‌تر کرده است.در بخش مربوط به فیلترها می‌توانید پروازها را بر اساس قیمت، کلاس پروازی، تعداد توقف، زمان، فرودگاه‌های توقف، شرکت هواپیمایی، مدت پرواز و شماره پرواز مرتب کنید. بنابراین، مقایسه و تصمیم‌گیری سریع‌تر و ساده‌تر خواهد بود.مستربلیط گزینه پرطرفداری دارد که کار رزرو بلیط ارزان هواپیما را ساده‌تر می‌کند. اگر به بخش خرید بلیط هواپیما به مقصد نجف بروید، می‌بینید که گزینه‌ای با عنوان «ارزان شد خبرم کن» وجود دارد. با فعال کردن این گزینه می‌توانید بلیط هواپیما را با ارزان‌ترین قیمت ممکن بخرید.

سوالات متداول در مورد بلیط هواپیما نجف

چه زمانی بلیط هواپیما به مقصد نجف از همیشه ارزان‌تر است؟

در مناسبت‌های مذهبی بلیط هواپیما به مقصد نجف گران‌تر است و در روزهای عادی می‌توانید بلیط ارزان‌تری بخرید. روزهای شنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه از ایام هفته و ماه مرداد از ماه‌های سال، بلیط هواپیمای نجف ارزان‌تر می‌شود.

پرواز تهران تا نجف چند ساعت طول می‌کشد؟

مدت زمان این پرواز معمولا یک ساعت و 15 دقیقه است.

پرواز تهران به نجف در کدام فرودگاه به زمین می‌نشیند؟

نجف تنها یک فرودگاه به نام فرودگاه بین‌المللی نجف دارد و تمام پروازهای نجف در این فرودگاه به زمین می‌نشینند.

آیا از شهرهای دیگر هم می‌توانم به مقصد نجف بلیط بخرم؟

بله، در حال حاضر، از شهرهای تبریز، اصفهان، مشهد و شیراز هم هواپیما به مقصد نجف پرواز می‌کند.

"این مطلب تبلیغاتی است"

دیگر خبرها

  • ابتکار چینی، ترکیب مرگبار پهپاد و جنگنده رادارگریز/ عکس
  • خرید بلیط هواپیما نجف در مستربلیط
  • هشدار لاوروف نسبت به دادن جنگنده‌ اف-۱۶ با قابلیت حمل سلاح اتمی به اوکراین
  • ابهام درباره پرواز یک هواپیمای ناشناس بر فراز پایتخت آمریکا
  • مقام‌های آمریکایی: صدای انفجار به دلیل انجام رزمایش نظامی بود
  • پیشرفت فناوری در کشور به برکت توسعه پهپادی | گواه این مدعا، حرف‌های فرمانده سنتکام است
  • سقوط یک فروند هواپیمای کوچک در ویرجینیا در آمریکا
  • وضعیت اضطراری بر فراز واشینگتن | جنگنده‌های F-16 به پرواز درآمدند
  • حمله روسیه به فرودگاه‌های نظامی اوکراین
  • حمله روسیه به فرودگاه‌های اوکراین