Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «ایران اکونومیست»
2023-09-25@10:16:15 GMT

چطور مصرف کولر گازی را کاهش دهیم؟

تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۴۰۲ | کد خبر: ۳۷۸۵۱۶۶۱

چطور مصرف کولر گازی را کاهش دهیم؟

روزهای گرم درحالی از راه رسیده که نگرانی از قبض‌های نجومی برق دغدغه اصلی این روزهای مشترکان است.

به گزارش ایران اکونومیست، کولرهای گازی مهمترین بازیگران این روزها در تعیین قیمت قبض‌های برق به شمار می‌روند، این درحالی است که کارشناسان راهکارهایی را پیشنهاد می‌کنند که می‌تواند تاحدودی مصرف برق این کولرها را تعدیل کند.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

کافی است در هنگام خرید کولرهایی را انتخاب کنید که دارای برچسب انرژی با درجه A یا B باشد زیرا مصرف برق کمتر و کارایی بیشتری نسبت به سایر کولرها دارند. از سوی دیگر کولرهای گازی باید متناسب با شرایط آب و هوایی مکان زندگی انتخاب شود، استفاده از کولرهای گازی مناطق معتدل در مناطق گرمسیری، ضمن افزایش مصرف انرژی، سرمادهی و عمر کولر بسیار کاهش می‌یابد.

درحالی که به گفته کارشناسان سرویس کولرهای گازی پیش از شروع فصل گرما به کارکرد بهینه آن کمک خواهد کرد، قرار دادن سایه‌بان برای کندانسور کولرهای گازی محیط خانه را خنک تر و مصرف انرژی را کمتر می‌کند، همچنین کاشتن یک یا چند اصله درخت در نزدیکی کولر گازی حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد موجب کاهش مصرف انرژی خواهد شد.

استفاده بی‌مورد و یا همزمان از وسایل خانگی گرمازا مانند اجاق، سماور، لامپ‌های متعدد و ... باعث افزایش گرمای محیط و نیاز به استفاده از کولر را افزایش می‌دهد. این درحالی است که کولرهای گازی معمولاً دارای درجه تنظیم دما (ترموستات) هستند. تنظیم دما بر روی دمای مناسب فصل گرما که بین ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتیگراد است، که باعث می‌شود تا هنگام رسیدن دمای اتاق به درجه دمای تنظیم شده، کمپرسور کولر به طور خودکار خاموش شود و فقط فن دستگاه کار کند و بنابراین انرژی کمتری مصرف کند.

برای بهینه سازی مصرف برق لازم است توجه کنید کلید بادزن (فن) در کولرهای گازی به شما امکان می‌دهد هنگام شب، از دستگاه فقط برای تهویه استفاده کنید و هزینه برق دستگاه را به میزان زیادی کاهش دهید. همچنین برای جلوگیری از خروج سرما، اطراف پنجره‌ها و درها را با نوارهای درزگیر عایق‌بندی کنید.

در صورت امکان کولر گازی خود را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار به علت کاهش فشار بر کولر باعث افزایش بازدهی آن و کاهش مصرف انرژی می‌شود. همچنین لازم است هنگام ترک ساختمان در طول روز، سیستم سرمایش را خاموش کنید.

مصرف برق کولرهای گازی چقدر است؟

کولرهای گازی هزینه‌برق مصرفی را هفت برابر افزایش می‌دهد. مصرف برق داکت اسپیلت ton۴ ماهانه حداقل ۷۵۰ کیلووات ساعت و مصرف برق کولر آبی ۷۵۰۰ ماهانه ۱۲۰ کیلووات ساعت است، به طور متوسط برای یک خانه ۱۲۰ متری نیاز به یک سیستم داکت اسپیلت ton۴ است و ظرفیت سرمایشی این داکت اسپیلت باید ۴۸۰۰۰ و توان مصرفی برق آن نیز در صورت رده انرژی A و یا A پلاس و مجهز به اینورتور در حدود ۵ کیلووات باشد و این میزان بدین معنا است که اگر در ماه‌های گرم سال در طول روز ۱۰ ساعت داکت اسپیلت تنها با ۵۰ درصد توان در مدار باشد، مصرف ماهانه آن برابر ۷۵۰ کیلووات ساعت خواهد بود حال اینکه الگوی مصرف در مناطق عادی در ماه‌های گرم سال برابر با ۳۰۰ کیلووات ساعت در ماه است.

این یعنی تنها میزان مصرف برق داکت اسپیلت ۲.۵ برابر الگوی مصرف خواهد بود و در حالی است که در هر خانه وسایل برقی دیگری مثل یخچال، تلویزیون، ماشین لباس شویی، روشنایی و... وجود دارد که قاعدتاً با اضافه کردن مصرف این وسایل میزان مصرف یک خانواده به مراتب بیشتر از الگوهای اعلامی خواهد بود.

از سوی دیگر برای همین ساختمانی که به طور مثال مورد اشاره قرار گرفت، با نصب یک کولر آبی به ظرفیت ۷۵۰۰ با محاسبه میانگین توان مصرفی دور کند و تند (میزان توان مصرفی برق کولر آبی در حالت کند ۰.۴ کیلووات و در حالت تند ۰.۹ کیلووات است) محاسبه برق مورد نیاز برای این کولر آبی در یک ماه تنها ۱۲۰ کیلووات ساعت خواهد بود.

در واقع مشاهده می‌شود که با تغییر حالت کند کولر آبی به تند میزان مصرف بیش از ۲ برابر افزایش می‌باید و به صورت کلی و میانگین نیز استفاده از کولر آبی نسبت به اسپیلت و داکت اسپیلت مصرف برق خانوار را تا یک ششم کاهش خواهد داد؛ بنابراین نکته بسیار مهم خطاب به دارندگان سیستم‌های سرمایشی اسپیلت و داکت اسپیلت در مناطق غیر عادی آن است که این شهروندان می‌توانند با تغییر سیستم سرمایشی خود به کولرهای آبی البته در صورت امکان تا ۶ برابر میزان برق مصرفی تابستان خود را کاهش داده و مشمول پاداش قابل توجه مدیریت مصرف برق در سال جاری شوند.

همچنین بنابر اعلام رسمی وزارت نیرو شهروندان ساکن در مناطق گرمسیری نیز در صورت خاموش کردن یکی از کولرهای گازی فعال در خانه می‌توانند حدودا یک میلیون تومان به صورت ماهانه پاداش دریافت کنند.

آنچه که بدیهی است هوا در مناطق عادی کشور در تابستان عموما گرم و خشک بوده و طبیعی است که کولرهای آبی علاوه بر مصرف متعارف برق و ایجاد خنکای مطبوع، رطوبت مناسبی را نیز در هوای منازل ایجاد می کنند. حال آنکه داکت اسپلیت ها سرمای خشکی را در فضا پخش می‌کند که مناسب مناطق به شدت گرم و مرطوب نوار شمالی یا جنوبی کشور بوده و به دلیل عدم کارآیی کولرهای آبی در این مناطق، الگوی مصرف برق آنها تا ۳۰۰۰ کیلووات ساعت در نظر گرفته شده است، استفاده از داکت اسپلیت ها در این مناطق گرم و مرطوب کاملا توجیه و دارای صرفه اقتصادی است.

استفاده از سیستم های سرمایشی- گرمایشی داکت اسپلیت در سال های اخیر و به پشتوانه برق ارزان و یارانه ای کشور رواج چشمگیری داشته است؛ به‌طور مثال در تهران و برای اکثر پروژه های چیتگر، برج ها، مجتمع های بزرگ و حتی ساخت و ساز های متوسط و در حد چند طبقه از این سیستم های پرمصرف استفاده می شود، این در حالی است که با اجرایی شدن آئین نامه نحوه تعیین تعرفه مشترکان برق و اجرای مدل پلکانی تعرفه گذاری، مصارف بیش از الگوی هر منطقه از تعرفه گذاری یارانه ای خارج شده و مشترکان پرمصرف باید هزینه های مصرف مازاد خود را به صورت پلکانی و  غیر یارانه ای بپردازند.

محاسباتی ساده نشان می دهد که تعرفه مصرف برق دارندگان سیستم های داکت اسپلیت در بالاترین پله مصرف برق قرار داشته و این گروه از مشترکان باید تا پیش از فرارسیدن فصل تابستان به فکر چاره باشند، یا سیستم های خنگ کننده خود را به آبی تغییر دهند و یا راه های صرفه جویی و کاهش مصرف را هرچه سریعتر بیاموزند و به صورت حداکثری اجرا کنند تا قبوض سنگین برق شامل حالشان نشود.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا برچسب ها: کولر گازی ، مصرف برق ، قبض برق نجومی

منبع: ایران اکونومیست

کلیدواژه: کولر گازی مصرف برق قبض برق نجومی کولرهای گازی کیلووات ساعت داکت اسپیلت داکت اسپلیت مصرف انرژی کولر گازی کولر آبی مصرف برق

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت iraneconomist.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایران اکونومیست» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۷۸۵۱۶۶۱ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

خوراکی‌های شادی آور را بشناسید

رژیم غذایی معمولاً جایگاه بالایی در فهرست جستجوی ما برای شادی و خوشبختی ندارد چون اغلب مردم دنیا به چیزهایی مانند تراپی، ورزش یا مدیتیشن برای بهتر کردن حالشان اهمیت بیشتری می‌دهند. اما در حقیقت غذاهایی که می‌خوریم نقش مهمی در خلق و خوی ما دارند.

در دهۀ گذشته مطالعاتی درباره‌ی رابطه‌ی تغذیه و سلامت روان انجام شد و مشخص شد برخی غذاها سروتونین مغز ما را افزایش می‌دهند. نام دیگر سروتونین «هورمون شادی» است؛ یک ماده شیمیایی که نقش مهمی در تنظیم خلق و خوی ما دارد. سطوح پایین سروتونین می‌تواند سبب بی‌ثباتی خلق و خو شود. در ادامه با ۷ غذایی آشنا می‌شوید که علم ثابت کرده است شادی‌آور هستند.

شکلات تلخ


در یک بررسی سیستماتیک مشخص شد شکلات تلخ می‌تواند بر خلق و خوی افراد اثر مثبت بگذارد. سه جزء اصلی شکلات که با احساس شادی ارتباط دارند عبارتند از: تریپتوفان، تئوبرومین و فنیل اتیل آلانین. تریپتوفان، آمینو اسیدی است که مغز از آن برای تولید سروتونین استفاده می‌کند. تئوبرومین یک محرک ضعیف است که می‌تواند خلق و خوی شما را بهتر کند و فنیل اتیل آلانین، اسید آمینه دیگری است که توسط بدن برای تولید دوپامین استفاده می‌شود و به عنوان ضد افسردگی عمل می‌کند.

موز


اگر چیزی باشد که بتوان آن را «غذای خوش‌خلق‌کننده» نامید، آن چیز موز است. موز حاوی سروتونین است، اما نمی‌تواند از سد خونی-مغزی عبور کند (سد خونی-مغزی دیواری است که آنچه را که می‌تواند یا نمی‌تواند وارد جریان خون شود و به مغز راه یابد را فیلتر می‌کند). اما به روش غیرمستقیم نقش مهمی در تنظیم خلق و خو ایفا می‌کند. بدن برای تولید سروتونین به ویتامین B۶ نیاز دارد و موز سرشار از این ماده مغذی است. یک موز متوسط حاوی حداکثر ۰.۴ میلی گرم ویتامین B۶ است که تقریباً ۲۵ درصد پاسخگوی مصرف توصیه‌شده‌ی روزانه است.

نارگیل


نارگیل سرشار از‌تری گلیسیرید با زنجیره متوسط است که می‌تواند به افزایش انرژی کمک کند. یکی دیگر از دلایلی که نارگیل غذای خوشحال‌کننده در نظر گرفته شده این است که مطالعات حیوانی سال ۲۰۱۷ نشان داد MCT‌های شیر نارگیل می‌تواند اضطراب را کاهش دهد. برای درک کامل ارتباط بین کاهش اضطراب و مصرف نارگیل در انسان تحقیقات بیشتری باید انجام شود.

قهوه


این مورد مخصوص ۱ میلیارد نفر در سراسر جهان است که عاشق نوشیدن قهوه هستند، پس با اطمینان (البته در حد اعتدال) قهوه بنوشید چون قهوه دنیا را به مکانی شادتر تبدیل می‌کند. بر اساس متاآنالیز (فراتحلیل) انجام‌شده در سال ۲۰۱۶، مصرف قهوه به طور قابل‌توجهی با کاهش خطر افسردگی مرتبط است. مطالعه کوچک دیگری نیز در این رابطه انجام شد که نشان داد قهوه (هم کافئین‌دار و هم بدون کافئین) به طور قابل‌توجهی خلق و خوی افراد را در قیاس با کسانی که نوشیدنی دارونما مصرف می‌کردند، بهبود بخشید.

آووکادو


این میوه‌ی صاف و خامه‌ای مملو از مواد مغذی از جمله کولین است که بدن از آن برای تنظیم سیستم عصبی و خلق و خو استفاده می‌کند. مطالعه سال ۲۰۲۰ نشان داد چربی‌های سالم موجود در آووکادو با کاهش اضطراب در زنان مرتبط است. دلیل عالی دیگر برای مصرف بیشتر آووکادو سرشار بودن آن از ویتامین B است که با کاهش سطح استرس مرتبط است.

توت‌ها


آیا می‌دانستید مصرف بیشتر میوه با بهتر شدن سلامت روان ارتباط دارد. متاآنالیز سال ۲۰۱۶ نشان داد مصرف میوه و سبزیجات با بهبود سلامت روان ارتباط زیادی دارد. توت‌ها، به طور خاص سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که به عنوان فلاونوئید نیز شناخته می‌شوند که می‌توانند علائم افسردگی را کاهش دهند. مطالعه دیگری روی مصرف آب زغال‌اخته نشان داد مصرف زغال‌اخته با کند کردن افول شناختی ناشی از پیری مرتبط است.

غذاهای تخمیرشده


غذاهایی که فرآیند تخمیر را طی می‌کنند مانند کلم ترش، کیمچی، کفیر، کومبوچا و ماست به سلامت روده و بهبود خلق و خو کمک می‌کنند. فرآیند تخمیر مواد پروبیوتیک تولید می‌کند که به نوبه خود حامی باکتری‌های سالم روده است. شاید بپرسید روده چه ربطی به خلق و خو دارد؟ ۹۰ درصد سروتونین تولیدشده توسط بدن از ناحیه‌ی سلول‌های روده ایجاد می‌شود. بنابراین خوردن غذاهای تخمیرشده سبب تولید بهتر سروتونین می‌شود.

قارچ


قارچ سرشار از ویتامین D است، ویتامینی که خواص ضد افسردگی دارد، پس قادرست خلق و خوی شما را تقویت کند. اگر گیاهخوار هستید، شانس آوردید، چون قارچ تنها منبع غذایی غیرحیوانی با مقدار قابل‌توجهی ویتامین D فراهم‌زیست است (یعنی بدن می‌تواند به راحتی آن را جذب کند). برای دریافت بیشترین فواید ویتامین D از قارچ، باید آن‌ها را چند ساعت قبل از پختن در معرض نور خورشید قرار دهید.

دیگر خبرها

  • توزیع ۵۰۰ دستگاه کولر گازی میان نیازمندان استان بوشهر
  • کسانی که نباید به زنجبیل لب بزنند
  • توزیع ۵۰۰ دستگاه کولر گازی بین نیازمندان در استان بوشهر
  • با این راهکار‌ها چربی‌های شکم‌تان را کاهش دهید
  • ۵ تغییر ساده در رژیم غذایی برای پیشگیری از دیابت
  • این گیاه استرس را از بین می‌برد
  • خوراکی‌های شادی آور را بشناسید
  • کولرهای گازی جی پلاس با گارانتی گلدیران
  • کولر گازی و لوازم التحریر بین مددجویان کمیته امداد بندرلنگه توزیع شد
  • تاثیر مصرف دارچین بر قند خون