Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «فرارو»
2023-09-23@21:53:43 GMT

۱۶ فیلم جشنواره کن امسال که ارزش تماشا دارند

تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ | کد خبر: ۳۷۸۸۰۰۰۱

۱۶ فیلم جشنواره کن امسال که ارزش تماشا دارند

فرارو- جشنواره فیلم کن معتبرترین جشنواره جهان است و به مثابه سکوی پرتاب برخی از مهم‌ترین فیلم‌های سال از فیلم‌های پرفروش هالیوودی گرفته تا شاهکار‌های فیلمسازان سراسر جهان قلمداد می‌شود. جشنواره کن سال جاری میلادی در تاریخ ۲۷ مه به پایان رسید.

به گزارش فرارو به نقل از وکس، در این گزارش به فهرست فیلم‌هایی اشاره می‌شود که در جشنواره کن به نمایش درآمدند و به اساس نظر منتقدان ارزش تماشا دارند:

۱- روی علف‌های خشک

فیلمی به کارگردانی "نوری بیلگه جیلان" که بر ماجرای سلامت یک معلم نقاشی در یک شهر دورافتاده در ناحیه آناتولی شرقی متمرکز است.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

سامت معلم جوانی است که چهارمین سال خدمت اجباری خود را در روستایی دورافتاده در آناتولی به پایان می‌رساند در حالی که امیدوار است در استانبول به خدمت گرفته شود. وقتی او و همکارش "کنعان" توسط دو دانش‌آموز دختر به آزار و اذیت متهم می‌شوند سامت امید خود را برای فرار از زندگی تلخی که به نظر می‌رسد در آن گرفتار شده از دست می‌دهد.

داستان فیلم در طول ۱۹۷ دقیقه در فضایی سست، اما گیرا می‌گذرد. "نوری بیلگه جیلان" در فیلم از سبک ناتورالیستی پیروی کرده و بیش‌تر فیلمی را ساخته که شبیه یک رمان است.

۲- اسید


در آینده‌ای بسیار نزدیک تغییرات آب و هوایی و تخریب محیط زیست جهان را از یک ابر چرخان از باران بسیار اسیدی وحشت زده کرده است. این مضمون فیلم "اسید" است، اما در آن پس زمینه یک نوجوان و والدین اش که از یکدیگر طلاق گرفته اند خود را در مسابقه‌ای برای زنده ماندن می‌بینند. داستان این فیلم تخیلی درباره تغییرات آب و هوایی می‌باشد و جای تعجبی ندارد که تاریک است. این فیلم در واقع تریلری بدون لحظه‌ای دلگرم کننده است و به ما یادآوری می‌کند که آینده‌ای وجود خواهد داشت که در آن بشریت به آرامی توسط یک نیروی بی احساس بیرونی نابود می‌شود. در دنیای آینده "اسید" نه می‌توانید پنهان شوید و نه مطمئنا می‌توانید بدوید.

۳- آناتومی یک سقوط

"زاندرا فلنگمن" نویسنده شهیر آلمانی پس از مرگ شوهرش در برف گرفتار می‌شود و در شرایطی مرموز به جرم قتل همسر همسایه دستگیر می‌شود و سعی می‌کند در طول دادگاه بی گناهی خود را ثابت کند. فیلم به آرامی لایه‌های خود را جدا می‌کند و بررسی می‌نماید که چگونه حقایق در بازگویی‌ها چه در دادگاه و چه در یک رمان به داستان تبدیل می‌شوند. هیچ چیز به اندازه‌ای که نظام‌های حقوقی مدرن روشنفکر ما دوست دارند تظاهر کنند عینی و سرراست نیست و تعصبات فرهنگی ما در مورد جنسیت، احساسات و حافظه همه بخشی از داستانی است که می‌گوییم.

۴- شهر سیارکی

سبک آثار "وس اندرسون" فضای فانتزی منحصر به فردی هستند. از ویژگی‌های مهم او ترکیب فرم فضاسازی فانتزی بصری و استفاده از رنگ‌بندی‌های صحنه‌ها و قاب بندی‌های مرکزی مشهور است. اندرسون از رنگ‌ها و ترکیبات رنگی مختلفی در کارهایش استفاده می‌کند و هر صحنه مجموعه رنگ‌های مشخص و از پیش تعیین شده‌ای دارد. در شهر سیارکی به طور کامل به نمایش گذاشته شده که ظاهرا نگاهی به پس زمینه تولید نمایشی درباره گروهی از مردم است که به طور تصادفی در یک شهر کویری دور افتاده در حدود سال ۱۹۵۵ سرگردان می‌شوند.

این فیلمی درباره غم و اندوه و روش‌هایی است که ما سعی می‌کنیم آن را پردازش کنیم: از طریق خشم، از طریق بازیگری، از طریق تفکر جادویی. فیلم هم چنین درباره فضا (هم بیرونی و هم درونی) و چگونگی و چرایی تلاش هنرمندان برای کشف آن است.

۵- شکستن یخ

روایت یک زن و دو مرد که در دهه ۲۰ زندگی خود هستند و در یک مثلث شبه عشقی گرفتار شده اند. این درام درباره سه جوان است: یک کارمند مالی، یک تور لیدر و یک فرد محلی که در رستوران خانوادگی اش کار می‌کند. آنان در حال گذراندن یک آخر هفته با یکدیگر در روستایی چینی در نزدیکی مرز کره شمالی قرار دارند. همان طور که آنان پرسه می‌زنند و مناظر را می‌بینند متوجه می‌شوند که بیش از آنچه انتظار داشتند نقاط اشتراک دارند. آنتونی چن مدیتیشنی درباره تروما و افسردگی می‌سازد نوعی که از رویا‌های به تعویق افتاده، عشق از دست رفته و اشتیاق تبخیر شده برای زندگی ناشی می‌شود.

۶- چشمانت را ببند

قهرمان داستان یک فیلمساز و رمان نویس سالخورده (مانولو سولو) است که در دهه‌های گذشته فیلمی نساخته است و اکنون هم، چون یک چوپان در روستایی واقع در سواحل اسپانیا زندگی می‌کند. اکنون پس از سال‌ها زندگی در دهکده‌ای ساحلی و خواب آلود او به جستجوی پی بردن به آن چه رخ داده است می‌پردازد و نتیجه آن میانجی‌گری متحرکی در مورد هستی، حافظه و ظرفیت بالقوه سینما برای حفظ هر دو است.

۷- باشگاه صفر


داستان فیلم درباره یک مدرسه نخبه است که با ورود یک معلم تغذیه و دستورالعمل‌های عجیب برای چند دانش‌آموز آنان را به سوی پایانی شوکه کننده سوق می‌دهد. آن معلم قرار است دوره‌ای را در مورد غذا خوردن آگاهانه به گروهی از نوجوانان آموزش دهد. با این وجود، زمانی که دانش‌آموزان تحت تاثیر او قرار می‌گیرند غذا خوردن آگاهانه به سرعت بی‌نظم شده و همه چیز به شدت عادی می‌شود.

با استفاده از ایده‌های هوشمندانه در مورد غذا خوردن که اغلب پاسخی به عدم کنترل است تا اندازه بدن از این ایده برای گفتن داستانی در مورد درک تعالی در دنیایی ترسناک و گیج کننده ساخته شده است. چند لحظه افتضاح و رفتار عموما ناخوشایند آن باعث می‌شود که تماشای این فیلم برای همه مناسب نباشد، اما نباید نادیده گرفته شود.

۸- ایندیانا جونز و شماره گیری سرنوشت


باستان‌شناس ماجراجوی معروف که نقش آن را "هریسون فورد" بازی می‌کند برای پنجمین و تقریبا مطمئنا آخرین قسمت باز می‌گردد. بالاخره فورد امسال تابستان ۸۱ ساله می‌شود. ایندی که خود را در دوره جدیدی می‌بیند و به دوران بازنشستگی نزدیک می‌شود با دنیایی که به نظر می‌رسد از او بزرگ‌تر شده است دست و پنجه نرم می‌کند، اما با بازگشت شاخک‌های یک شیطان آشنا به شکل یک رقیب قدیمی ایندی باید کلاه خود را بر سر بگذارد و یک بار دیگر شلاق خود را بردارد تا مطمئن شود که یک مصنوع باستانی و قدرتمند به دست اشتباه نمی‌افتد.

۹- قاتلان ماه کامل

فیلم درام جنایی وسترن آمریکایی به کارگردانی "مارتین اسکورسیزی" به قتل‌های اکلاهاما در دهه ۱۹۲۰ میلادی به دنبال کشف نفت در زمین‌های قبیله‌ای سرخپوست اوسیج می‌پدازد. "ارنست بورکهارت" (با بازی لئوناردو دی کاپریو) از جنگ در دهه ۱۹۲۰ به مزرعه‌ای در اوکلاهاما متعلق به عمویش ویلیام هیل (با بازی رابرت دنیرو) باز می‌گردد. بورکهارت با مولی (با بازی لیلی گلداستون) ازدواج می‌کند و در میان اعضای قبیله اوسیج زندگی می‌کند که با کشف نفت در سرزمین‌هایی که دولت ایالات متحده سال‌ها پیش آنان را به آنجا سوق داده بود به طرز شگفت‌انگیزی ثروتمند شده اند. با این وجود، پس از مدتی مرگ یکایک اعضای قبیله اوسیج رخ می‌دهد و هیچ کس نمی‌تواند دلیل آن را متوجه شود. به دنبال قتل‌های رخ داده پلیس فدرال (اف بی آی) به آنجا رفته و تحقیقات را آغاز می‌کند.

۱۰- می دسامبر


داستان فیلم درباره یک بازیگر (با بازی ناتالی پورتمن) است که برای تحقیق درباره زندگی یک زن واقعی (جولین مور) و همسرش که تفاوت سنی زیادی با یکدیگر دارند و رابطه عاشقانه بدنامشان در کل کشور بر سر زبان‌ها افتاده است به مین سفر می‌کند و قرار است داستان زندگی او را بازی کند.

فیلم داستان یک مثلث عشقی را روایت می‌کند. در طول فیلم مشخص می‌شود که جولیان مور در نقش "گریسی آترتون" پس از رابطه با فردی زیر سن قانونی در فروشگاه حیوانات خانگی که در آن کار می‌کند به زندان رفت، سپس فرزندانش را به دنیا آورد و با او ازدواج کرد. فیلم همزمان هم درباره احساس گناه هم درباره وجدان و هم چنین درباره استثمار است.

۱۱- هیولا


شما واقعا نمی‌توانید حدس بزنید هیولا به کجا می‌رود. فیلم هیولا به کارگردانی هیروکازو کوره ئیدا کارگردان ژاپنی درباره مادری است که متوجه رفتار‌های عجیب و غیر عادی "میناتو" پسر کوچک اش می‌شود و احساس می‌کند مشکلی وجود دارد. او که متوجه می‌شود مشکل از جانب معلم میناتو است به مدرسه می‌رود. با این وجود، حقیقت داستان به تدریج از چشم مادر، معلم و میناتو مشخص می‌شود. فیلم روایت کودکانی است که در دنیای فانتزی، ماجراجویی و احساسات خود زندگی می‌کنند.

۱۲- مادر همه دروغ‌ها


اسماء در کازابلانکا در خانه‌ای پر از اسرار بزرگ شد و او درباره چرایی این موضوع اطمینان خاطر ندارد. برای مثال، چرا هیچ عکسی از او در خانه پدر و مادرش به جز یک عکس وجود ندارد. تلاش فیلم برای درک شبکه دروغ‌های و افسانه‌های خانواده‌اش می‌باشد که توسط مادربزرگش نقل شده اند. برای دستیابی به داستان‌های واقعی او با پدرش یک ماکت به اندازه عروسک مینیاتوری از محله کودکی خود می‌سازد و اعضای خانواده را به گفتن داستان‌های واقعی ترغیب می‌کند، اما شنیدن حقیقت آسان نیست.

۱۳- طبیعت عشق

یک کمدی شفاف و جذاب است. سوفیا یک استاد ۴۰ ساله فلسفه با شریک قدیمی خود خاویر در کِبِک زندگی می‌کند. سوفیا شریک زندگی اش را دوست دارد، اما زندگیشان حرارت سابق را ندارد. سوفیا سپس با سیلوین آشنا می‌شود. طبیعت عشق که با سخنرانی‌های سوفیا در مورد ایده‌های فیلسوفان مختلف در مورد عشق توصیف می‌شود هرگز وعده خوشبختی را نمی‌دهد. در عوض، سوفیا (و ما) را به این فکر می‌اندازد که عشق چیست، چگونه تداوم می‌یابد، و آیا جستجوی ما برای آن صرفا تمرینی در خود فریبی دائمی است.

۱۴- راه عجیب زندگی

پدرو پاسکال و اتان هاوک در این فیلم کوتاه ۳۱ دقیقه‌ای به کارگردانی "پدرو آلمودوار" در نقش دو گاوچران به نام‌های سیلوا و جیک بازی می‌کنند. آنان چندین دهه است که یکدیگر را ندیده اند. در این میان زندگی سپری شده است. جیک اکنون یک کلانتر است که به طور تصادفی در تلاش است تا پسر سیلوا را شکار کند که به نوبه خود خواهر شوهر جیک را به قتل رساند. فیلم واقعا فیلم خوبی نیست، اما توسط خانه مد ایو سنت لورن تامین مالی شده و همین موضوع باعث شده لباس شخصیت‌های مرد فیلم بسیار زیبا باشند.

۱۵- جوانان (بهار)


مستند خارق العاده وانگ بینگ که بیش از سه ساعت و نیم به طول می‌انجامد زندگی کارگران مهاجر در کارخانه پوشاک چینی را در اواخر نوجوانی و اوایل دهه دوم عمرشان به تصویر می‌کشد. آنان روابط عاشقانه دارند، دعوا می‌کنند، غذا می‌خورند، رویا می‌بینند، با سرعتی قابل توجه خیاطی می‌کنند، مد‌های سریع می‌سازند و سپس با کارخانه دارانی که آنان را در شرایطی به سختی قابل زندگی درساعت‌های طولانی با فضایی اندک قرار می‌دهند در مورد نرخ‌ها مذاکره می‌کنند. این فیلم کم‌تر یک مستند اجتماعی است و بیش‌تر در مورد یک حس وجودی افراطی است که در این عنوان گنجانده شده است: آنان جوانانی هستند که در سال‌های ابتدایی زندگی خود قرار دارند، اما بدون اهرم و فرصتی برای حرکت رو به جلو سال‌های یکنواختی را بدون وقفه زندگی می‌کنند.

۱۶- منطقه مورد علاقه


این فیلم به کارگردانی "جاناتان گلیزر" ترسناک‌ترین فیلم سال و اولین فیلم بلند او در یک دهه گذشته پس از فیلم زیر پوست است. این فیلم براساس رمانی به همین نام اثر "مارتین آمیس" ساخته شده و داستان خانواده‌ای است که در آرامشی سعادتمندانه درست بیرون دیوار‌های آشوویتس زندگی می‌کنند جایی که پدر خانواده فرمانده است. گلیزر زندگی خانگی خانواده را در کادر نگه می‌دارد، اما همه چیز در آن سوی دیوار اتفاق می‌افتد که باعث ایجاد حس انزجار در تماشاگر می‌شود.

فیلم هرگز به شما اجازه نمی‌دهد داستان آن را فراموش کنید و حس ناراحتی و وحشت را به مخاطب القا می‌کند. بسیاری گفته‌اند که منطقه مورد علاقه بدون شک یکی از بهترین فیلم‌های سال ۲۰۲۳ است.

منبع: فرارو

کلیدواژه: قیمت طلا و ارز قیمت موبایل سال ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت fararu.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «فرارو» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۷۸۸۰۰۰۱ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

افتتاح اکوپارک فرحزاد، پایان امسال | اینجا مورچه ها هتل دارند و سنجاقک ها در برکه آبی زندگی می کنند

به گزارش همشهری آنلاین، «علی محمد مختاری» مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران گفت: فاز اول روددره فرحزاد به مساحت ۵۴ هکتار تا پایان سال به بهره‌برداری خواهد رسید. مساحت کل پروژه حدود ۱۴۰ هکتار و فاز نخست آن با مساحت ۵۴ هکتار(حدفاصل پل آبشار تا پل خوش‌مرام) است که حدود ۱۰ هکتار برای انجام عملیات اجرایی تحویل داده شده است.

مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران در مورد ویژگی‌های این طرح گفت: در این طرح ضمن برنامه‌ریزی، طرح‌ریزی و اقدام برای حذف و کاهش اثرات تک تک آسیب‌های اکوسیستم روددره فرحزاد تلاش شده با ارائه رویکردی پیشرو در طراحی شهری، بر غنای زیست اقتصادی و اجتماعی شهر در ابعاد محله‌ای و فرامنطقه‌ای افزوده شود.

مختاری درباره باغچه‌های گونه‌شناسی گیاهی و جانوری طراحی شده در این مجموعه گفت: «هتل مورچگان» بخشی است در این مجموعه که به معرفی زنده زندگی و نقش مورچه‌ها در چرخه اکولوژیک اکوسیستم روددره‌ای و شهری  و «باغچه دوزیستان» هم در یک برکه آبی غنی شده، به معرفی نقش دوزیستان در چرخه اکولوژیک اکوسیستم روددره‌های و شهری می پردازد.

وی افزود: «باغچه خزندگان» نیز در درز و شکاف صخره‌های واقع در زون گسل شمال تهران به معرفی زنده و نقش دوزیستان  و باغچه سنجاقک‌ها که در برکه آبی طراحی شده، وظیفه معرفی زنده و نقش حشرات آبدوست و زیبایی مانند سنجاقک‌ها می‌پردازد. باغچه گیاه شناسی هم در پهنه طبیعی به تکثیر و تولید بذر گیاهان بومی درختی، درختچه‌ای و علفی دامنه‌های جنوبی البرز پرداخته و همزمان با ارائه زنده این فعالیت به گردشگران نسبت به افزایش آگاهی و شناخت آنها اقدام می‌کند.

کد خبر 790114 برچسب‌ها شهرداری گیاهان و درختان مجله جانوران تهران شهر پایتخت بوستان

دیگر خبرها

  • تخصیص ۱۷ هزار میلیارد ریال اعتبار ارزش افزوده به شهرها و روستاهای بوشهر
  • جشنواره فیلم‌های مدرسه در تلویزیون
  • استقبال زودهنگام از بهار ۱۴۰۳/ ۳۰۰ هنرمند در جشنواره هنرهای شهری مشهد شرکت کردند
  • چرا کودکان نباید موقع غذا خوردن تلویزیون تماشا کنند؟
  • افتتاح اکوپارک فرحزاد، پایان امسال | اینجا مورچه ها هتل دارند و سنجاقک ها در برکه آبی زندگی می کنند
  • درخشش «آکتور» در سئول
  • کمک شبکه‌های اجتماعی به ارتقای جایگاه خبرنگاران زن
  • مسی نباشد، کسی بازی‌های این تیم را تماشا نمی‌کند!
  • "شهید شیرودی" به‌جشنواره فجر امسال می‌رسد؟
  • شهید شیرودی به‌جشنواره فجر امسال می‌رسد؟