Web Analytics Made Easy - Statcounter

رئیس بنیاد ملی گندمکاران از بدهکاری ۴۵ هزار میلیارد تومانی دولت به گندمکاران خبر داد و گفت: با وجود وعده دولت برای پرداخت بدهی گندمکاران تا پایان شهریور، این بدهی هنوز پرداخت نشده است. - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، هاشمی ، رئیس بنیاد ملی گندمکاران در یک گفتگوی تلویزیونی از بدهکاری 45 هزار میلیارد تومانی دولت به گندمکاران خبر داد.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

سوال : آقای هاشمی بالاخره مطالبات گندمکاران پرداخت شد یا نه ؟ دیروز آخرین فرصتی بود که داشتند .

هاشمی :فرصت‌هایی که تمدید می‌شود نه این که فرصت غایی، در تبصره دو قانون خرید تضمینی و دستورالعمل آن صراحتا آمده دولت 24 ساعت بعد از تحویل گرفتن گندم از کشاورزان موظف است بهای گندم را به کشاورزان پرداخت کند و در تبصره 3 آن هم موضوع دیگری آمده که اگر خلل و تاخیری در پرداخت انجام شد باید بر پایه سود میان مدت اعلام شده از طرف بانک مرکزی جریمه پرداخت شود، درحال حاضر از 155 همت بهای گندم، 110 همت پرداخت شده است یعنی 45 همت کشاورزان طلبکار هستند.

سوال : این براساس قانون آخرین فرصتی که داشتند برای این که بتوانند پرداخت کنند، چون خاطرم است این موضوع چندین مرتبه تمدید شد، آقای وزیر هم 28 شهریور امسال وعده داده بودند که تا پایان شهریور ماه پرداخت خواهدشد،  براساس آماری که شما می‌دهید 45 همت آن هنوز پرداخت نشده است، براساس قانون آخرین فرصتی که داشتند چه زمانی بوده است و دیرکرد‌هایی که شما به آن اشاره کردید که موظف هستند که این دیرکرد‌ها را هم پرداخت کنند در نهایت چه مبلغی خواهد شد؟

هاشمی : در دستور العمل اجرایی خرید تضمینی گندم، این موارد پیش بینی شده است، اما کشاورزان مدارا کردند تا الان، در آخرین جلسه‌ای که آقای منظور، رئیس سازمان برنامه و بودجه در شورای قیمت گذاری به اتفاق آقای خاندوزی تشریف داشتند،  قول دادند که حداکثر تا پایان شهریورماه تسویه حساب کلی خواهد شد، با توجه به این که در بعضی از موارد است که ما بیش از 5 ماه است کشاورزان گندم خودشان را تحویل دادند و پولی دریافت نکردند و در بعضی از استان‌ها به صورت علی الحساب بر پایه 11 هزار و 500 تومان دریافت کردند آن خستگی بر تن کشاورزان متاسفانه ماند، در سالی که کشاورزان رکورد زدند با این وضعیت بد آب و هوایی، با وضعیت بد آبی و شرایط اقتصادی که کشاورزان متحمل می‌شدند انصافا فداکاری کردند، حدود 330 هزار تن تولید گندم در این شرایط یک رکورد فداکارانه‌ای بود که متاسفانه قولی که اقای منظور در جلسه شورای قیمت گذاری دادند که تا آخر شهریور تسویه حساب کلی خواهد شد مثل دفعات قبل و قول‌های دیگر باعث عدم اعتماد کشاورزان شد و تا الان کشاورزان 45 همت با توجه به این که داریم به فصل زراعی جدید وارد می‌شویم طلبکار هستند و وضعشان خوب نیست.

سوال : شما اشاره کردید به سازمان برنامه و بودجه ، همکاران من پیگیری کردند برای این که در گفتگو شرکت کنند ، موافقت نکردند که این در گفتگو پاسخگوی سوالات ما باشند ولی این را اعلام کردند که انشاالله دوشنبه ، سه شنبه مطالبات گندمکاران را پرداخت خواهند کرد البته یک وعده مجددی است که ما هم پیگیری می کنیم انشاالله این دفعه محقق شود ، آیا این خبر که دوشنبه یا سه شنبه پرداخت خواهد شد به شما و همکارانتان رسیده یا خیر ؟

هاشمی : هیچ خبر و اطلاع رسانی نشده است این ها خبرهایی هستند که دائم تکرار می شوند .

سوال : ما امیدوار هستیم که سازمان برنامه و بودجه در این وعده آخری که به همکاران خبرنگار من در خبرگزاری صدا و سیما در گروه کشاورزی اعلام کردند ، انشاالله محقق شود و بتوانند گندمکاران عزیز هم مطالباتشان را دریافت کنند . ( پخش گزارش )

اولین روز پائیز است و شما به عنوان عضو اصلی شورای قیمت گذاری محصولات هستید و در گزارش دیدیم که قیمت 32 محصول هم مشخص شده است، یک ماه فرصت خواسته بودند برای این که تمرکز بیشتری کنند و آقای وزیر هم قول داده بودند که این را ابلاغ کنند، در حال حاضر مشکل کجا است که چهار روز از وعده آقای وزیر گذشته و هنوز قیمت‌ها ابلاغ نشده است؟

هاشمی :وظیفه شورای قیمت گذاری به دست آوردن آنالیز، کارشناسی کردن در کمیسیون‌های تخصصی و در نهایت سهم شورا است، بر پایه قانون و شاخص‌های چهارگانه و جلسات کارشناسی و نهایتا سهم شورا قیمت 32 قلم محصول اساسی کشاورزی را تعیین می‌کند. شورای قیمت گذاری این کار‌ها را به موقع انجام داده حتی در آخر تیرماه ما آماده اعلام قیمت‌ها بودیم، اما سازمان برنامه و بودجه و وزارت امور اقتصادی و دارایی، ایراد‌های غیرکارشناسانه‌ای وارد می‌کردند و با توجه به این که موضوع اعتبار خرید محصولات کشاورزی دست این دو دستگاه است ما تا اندازه‌ای مایوس بودیم و کارشکنی می‌کردند.

سوال :الان در گزارش هم دیدیم که براساس آن چه که آقای وزیر به آن اشاره کردند نیمه‌های شهریور ماه قیمت‌های این 32 محصول نهایی شده است، بفرمائید مشکل آن برای ابلاغ نشدنش چیست؟

هاشمی : آخرین مهلتی که آقای وزیر باید اعلام می‌کردند چهارشنبه هفته گذشته بود یعنی 29 شهریورماه آخرین مهلت اعلام از سوی آقای وزیر بود، من احتمال می‌دهم ناهماهنگی‌هایی که با سازمان برنامه و بودجه و وزارت امور اقتصادی وجود دارد، آقای وزیر را در تنگنا قرار دادند که آقای وزیر تائید نهایی را بگیرد. در صورتی که به اعتقاد من این‌ها هم لازم نیست، چون شورای قیمت گذاری مصوباتش در حکم مصوبات هیات دولت است، اما آقای وزیر برای این که این موضوع نهایی شود و قابل اطمینان باشد یک هماهنگی‌هایی می‌خواهد با تیم اقتصادی دولت داشته باشد.

سوال : برخی تشکل های کشاورزی گمانه هایی میزنند مبنی بر این که قیمت 19 هزار و 500 تومان برای گندم عنوان شده است این درست است ؟

هاشمی : کاش این را آقای وزیر اعلام می کردند چون در جلسات شورای قیمت گذاری قانون بر این است که آقای وزیر باید این را اعلام و ابلاغ کند ، ما به جمع بندی رسیدیم .

سوال : همین قیمت 19 هزار و 500 تومان برای گندم است ؟

هاشمی : اجازه بدهید این را من عرض نکنم چون این تداخل وظایف می شود ما به قیمتی رسیدیم.

سوال : شما به قیمتی که رسیدید بفرمائید و آقای وزیر هم قیمت نهایی را اعلام می کنند .

هاشمی : ما در جلسات کارشناسی به قیمت 19 هزار و 500 تومان رسیدیم تبصره ای گذاشته شده با توجه به این که رئیس سازمان و برنامه و بودجه در جلسه گفتند ما نرخ تورم 30 درصد را هدف گذاری کردیم، تبصره گذاشته شده که در زمان بررسی لایحه بودجه سال 1403 اگر تورم بیشتر یا کمتر از این  30  درصد شد این هم باید در قیمت اعلام شود یعنی اگر تورم بالا رفت باید قیمت بالاتر برود .

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

کلیدواژه: سازمان برنامه و بودجه شورای قیمت گذاری هزار و 500 تومان آقای وزیر خواهد شد

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tasnimnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تسنیم» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۸۷۳۷۹۵۸ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

خوزستان سالانه به بیش از ۱۰۰ هزار تن گندم بذری نیاز دارد

ایسنا/خوزستان مدیر تعاون روستایی خوزستان از توزیع ۱۴ هزار تن گندم بذری در استان به منظور تامین نیاز کشاورزان برای کشت پاییزه خبر داد و گفت: خوزستان سالانه به بیش از ۱۰۰ هزار تن گندم بذری برای کشت پاییزه نیاز دارد.

جمیل ضافی پور زرگانی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به تامین نیاز گندم بذری کشاورزان برای کشت پاییزه اظهار کرد: از روزهای ابتدایی آغاز کشت پاییزه در خوزستان، تعاون روستایی استان نسبت به تامین گندم بذری مورد نیاز کشاورزان استان اقدام کرده است.

وی افزود: تعاون روستایی براساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده به منظور تامین نهاده‌های کشاورزی و طبق مجوزی که از سوی معاونت بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان دریافت کرد، موظف و متعهد به بوجاری ۱۴ هزار تن گندم شده بود که این میزان به طور کلی تامین و بین کارگزاران توزیع شد.

مدیر تعاون روستایی خوزستان گفت: همه این ۱۴ هزار تن گندم بذری با توجه به استقبال کشاورزان و شرایط مطلوب آب و هوایی به منظور کشت پاییزه در همان روزهایی ابتدایی کشت پاییزه توزیع شد و به اتمام رسید.

زرگانی ادامه داد: کشت پاییزه امسال می‌تواند یکی از طلایی‌ترین سال‌های کشاورزی خوزستان در زمینه تولید گندم را رقم بزند، زیرا با توجه به بارندگی‌های قابل ملاحظه‌ای که در استان رخ داده است، شاهد شرایط مطلوبی در بحث کشت پاییزه و استقبال چشمگیر کشاورزان هستیم.

وی یادآور شد: استان خوزستان سالانه به بیش از ۱۰۰ هزار تن گندم بذری برای کشت پاییزه نیاز دارد و تعاون روستایی به عنوان یکی از اصلی‌ترین بخش‌های تولید گندم بذری، ظرفیت تولید بیش از ۲۵ هزار تن گندم بذری را دارد.

مدیر تعاون روستایی خوزستان خاطرنشان کرد: در این زمینه در حال پیگیری برای افزایش این سهمیه تعاون روستایی خوزستان در بحث گندم بذری هستیم تا بتوانیم این سهمیه را در اختیار کشاورزان قرار دهیم.

انتهای پیام

دیگر خبرها

  • گندمکاران کماکان چشم‌انتظار اعلام نرخ خرید تضمینی
  • ذخیره‌سازی اطمینان‌بخش گندم و سایر کالاهای اساسی در کشور
  • واردات گندم ۳.۱ میلیون تن کاهش یافت
  • آیا قیمت جهانی گندم برای کشاورزان به صرفه است؟
  • توزیع ۱۴ هزار تن گندم بذری در خوزستان
  • کشاورزان با نرخ ۱۹.۵ هزار تومانی گندم کاشتند
  • بیجار بیشترین تولید گندم کشور را به خود اختصاص داد
  • جشن شکرگذاری گندم در بیجار برگزار شد
  • افزایش ۳.۶ میلیون تنی تولید گندم در کردستان
  • خوزستان سالانه به بیش از ۱۰۰ هزار تن گندم بذری نیاز دارد