Web Analytics Made Easy - Statcounter

"ایوان کیسیک" کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به وضعیت قره باغ و موضع ایران در قبال آن نوشت: چشم انداز تهران برای قفقاز این است که سکان ثبات منطقه باشد، در حالیکه قدرت‌های فرامنطقه‌ای می‌خواهند این ناحیه را به یک محل جدید برای التهاب آفرینی تبدیل کنند. - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، ارمنستان و جمهوری آذربایجان در هفته های گذشته به مرز مشترک نیروهایی گسیل کردند و هفته هاست که گمان می رود جنگ جدیدی پیرامون کریدور مسدود شده لاچین به منظور ایجاد کریدور زنگزور، در قفقاز رخ خواهد داد.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

ماجرا از این قرار است که باکو با مسدود کردن مسیر ارتباطی میان قره باغ به ارمنستان موسوم به دالان لاچین، تلاش می کند به ایروان فشار آورد تا آن کشور با اشغال بخشی از خاکش توسط جمهوری آذربایجان در استان سیونیک موافقت کند که در نتیجه آن خط ارتباطی میان باکو، نخجوان و ترکیه از درون ارمنستان برقرار شود.

ایوان کیسیک، تحلیلگر مسائل سیاسی در یادداشتی که در وب سایت پرس تی وی منتشر شد به وضعیت بحرانی قفقاز و آتش زیر خاکستر رویارویی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان پرداخت و دالان فرضی زنگزور را که دولت الهام علیف بر ایجاد آن اصرار دارد همچنین دیدگاه ایران درباره قره باغ را بررسی کرد.

در این نوشتار می خوانیم؛

پس از افزایش دوباره تنش ها بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مورد سرزمین های مورد مناقشه، مقامات ایرانی مکرر هشدار دادند که هرگز اجازه تغییرات مرزی در قفقاز را نخواهند داد.

اخیراً دولت الهام علیف، آنچه را که عملیات ضد تروریستی نامید در قره باغ آغاز کرد و موجی از نگرانی در سراسر منطقه به وجود آورد. باکو اعلام کرده که روسیه و ترکیه را در این باره مطلع کرده است.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان در بیانیه ای خروج کامل نیروهای ارمنی از قره باغ را تنها راه صلح توصیف کرد و ارمنستان از شهروندان خود در خانکندی [مرکز استان خودمختار قره باغ] خواست تا پناه بگیرند.

در 3 سپتامبر، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران پس از دیدار با همتای ترکیه ای خود هاکان فیدان، موضع تهران را تکرار کرد که هیچ گونه تغییر ژئوپلیتیکی در منطقه قفقاز، از جمله تغییر مرزها را تحمل نخواهد کرد.

6 روز بعد، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران در گفتگوی تلفنی با نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، گفت که تهران آماده است تا نقش موثری در جلوگیری از درگیری جدید و هرگونه تغییر مرزهای تاریخی در منطقه مورد مناقشه ایفا کند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در 10 سپتامبر گفت که مقامات جمهوری آذربایجان به تهران اطمینان داده اند که قصد حمله نظامی علیه ارمنستان را ندارند و تحرکات اخیر یک اقدام نظامی متعارف پیش از فصل زمستان است. در همان روز، ایران ادعای انباشت سربازان در مرز با جمهوری آذربایجان را بی اساس خواند.

کریدور زنگزور چیست؟

راهگذر زنگزور که گاهی اوقات نخجوان - سیونیک یا مِغری نیز نامیده می شود، یک راهگذر حمل و نقل پیشنهادی است که از استان سیونیک ارمنستان عبور می کند و جمهوری آذربایجان را به جمهوری خودمختار نخجوان متصل خواهد کرد. این کریدور برای عبور از دره رودخانه ارس، در جنوب ارمنستان در امتداد مرز با ایران و در غرب، به ترکیه ادامه می یابد. در حال حاضر تنها مسیر ارتباطی میان باکو با نخجوان فقط از مسیر خاک ایران است [که ایران برای اتباع جمهوری آذربایجان در مدت 30 سال گذشته فراهم کرده است.]

در توافق آتش بسی که به جنگ سال 2020 میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان پایان داد، بر بازگشایی مسیرهای ارتباطی مسدود شده تاکید شده اما دو کشور نیز این نکته را به روش های مختلف تفسیر می کنند.

باکو آن را به عنوان پایه ای برای باز کردن راهگذر زنگزور [و اشغال استان سیونیک ارمنستان] می بیند، در حالی که ایروان آن را به معنای باز کردن جاده ها و راه آهن های موجود در این کشور می داند که از دوران شوروی سابق ساخته شده بود.

دو کشور دیدگاه متفاوتی در مورد مفهوم راهگذر، تعریف آن، وجود نقاط کنترل و ملیت نگهبانان دارند که این نقاط را کنترل می کنند. باکو خواستار عبور بدون مانع و بدون بازرسی از مسیر استان سیونیک به جمهوری خودمختار نخجوان است و وقتی ایروان از انجام این کار خودداری کرد، تهدید کرد که طرح برنامه ریزی شده را به شکل یکجانبه و در اصل، از طریق مداخله نظامی و اشغال جنوب ارمنستان، اجرا خواهد کرد.

موضع ایران چیست؟

پس از حمایت قدرت های بیگانه و موفقیت نسبی باکو در جنگ 3 سال گذشته، تبلیغات بسیاری در داخل جمهوری آذربایجان برای ساخت مسیر زنگزور به وسیله بکارگیری از ابزارهای نظامی [و اشغال خاک ارمنستان] انجام می شود. موضوعی که جمهوری اسلامی ایران به شدت با آن مخالف است.

در حقیقت، ایران از اتصال مسیرهای حمل و نقل در قفقاز بدون حذف هیچ یک از همسایگان بزرگ یا کوچک خود استقبال می کند، اما تغییرات ژئوپلتیک در منطقه را به شدت رد می کند.

برخی از بازیگران بین المللی ضد ایران چنین موضعی را دشمنی ادعایی با جمهوری آذربایجان و ترکیه خوانده اند و استدلال می کنند که تهران در تلاش است تا آنها را منزوی کند و از ارمنستان حمایت کند؛ موضوعی که از واقعیت به دور است.

موضع تهران در مورد نقض مرزهای موجود چیز جدیدی نیست، اما بخشی از رویکرد رسمی ایران است که در کشورهای دیگر در منطقه از جمله عراق، کویت، لبنان، قطر، فلسطین، سوریه، ترکیه و یمن هم دیده شده است. این موضع جمهوری اسلامی در چند دهه اخیر بدون توجه به وضعیت متفاوت روابط دوجانبه با کشورهای ذکر شده هرگز تغییری نکرده است. دقیقاً به همین علت است که علیرغم روابط خوبی که ایران با روسیه دارد، اما تمامیت ارضی گرجستان و اوکراین را به رسمیت می شناسد.

جمهوری آذربایجان هم از این قاعده مستثنی نیست زیرا موضع بدون تغییر تهران این است که قره باغ بخشی از جمهوری آذربایجان است که از سوی الهام علی اف نیز مورد استقبال و ستایش قرار گرفته است.

جمهوری اسلامی به این علت با تغییرات ژئوپلیتیک در منطقه مخالفت است که با تغییر مرزهای موجود در قفقاز جنوبی، زمینه سیاست های انتقام جویانه و نیز استفاده از سلاح و طبعاً افزایش پیامدهای آن تشدید می شود. در نتیجه آرامش ایران نیز به خطر می افتد. در صورت وقوع یک جنگ طولانی دیگر، محور مواصلاتی ایران با هر دو کشور قطع خواهد شد و ده ها هزار پناهنده ممکن است به ایران سرازیر شوند؛ مانند آنچه در جنگ اول قفقاز روی داد.

ایران همواره ضمن احترام به حقوق اقلیت ارمنی (درون جمهوری آذربایجان)، از ادغام صلح آمیز قره باغ در جمهوری آذربایجان حمایت و با تشدید تنش ها مخالفت کرده است. در مقابل جمهوری اسلامی بر همکاری با هر دو کشور فوق در ساخت کارخانه ها، سدها، جاده ها و سایر زیرساخت ها و همچنین گنجاندن ارمنستان و جمهوری آذربایجان در راهگذرهای بین المللی مانند راهگذر شمال – جنوب برای ارتباط با جهان متمرکز است.

منظور از راهگذر شمال – جنوب، مسیری است که منطقه اوراسیا به ویژه روسیه را به منطقه جنوب آسیا به ویژه هند از مسیر فلات ایران متصل می کند و طبعاً ایروان و باکو نیز می توانند از این مزیت و خان نعمت بهره مند شوند.  

ایران اتصال پایدار باکو، به نخجوان، اتصال زمینی به ترکمنستان و آسیای میانه را در اختیار مردم جمهوری آذربایجان قرار می دهد و راه آهن به آستارا در دست ساخت است که می تواند این سرزمین را به کریدور شمال-جنوب یعنی به اقیانوس هند متصل کند.

در ماه مارس سال گذشته، ایران و جمهوری آذربایجان یک یادداشت تفاهم در مورد توسعه بیشتر راهگذر موجود میان باکو به نخجوان از مسیر ایران به عنوان جایگزین راهگذر زنگزور از طریق قلمرو ارمنستان امضا کردند.

یکی دیگر از ویژگیهای رویکرد ایران در منطقه حل اختلافات از طریق قالب 3+3 یعنی 3 کشور ارمنستان، جمهوری آذربایجان و گرجستان و 3 کشور منطقه (ایران، روسیه و ترکیه) بدون دخالت قدرت های خارجی است.

چشم انداز تهران برای قفقاز این است که سکان ثبات منطقه باشد، در حالی که قدرت های فرامنطقه ای می خواهند این ناحیه را به یک محل جدید برای التهاب آفرینی و آشوب تبدیل کنند. ایران به خوبی از برنامه های چند دهه ای انگلیس و آمریکا برای ادغام حوزه مورد علاقه خود در سراسر قفقاز به آسیای مرکزی آگاه است، که شامل تسخیر اجباری هر 3 کشور منطقه ای کوچکتر و در نتیجه انزوای ایران و روسیه است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

کلیدواژه: قفقاز قره باغ ارمنستان و جمهوری آذربایجان جمهوری آذربایجان جمهوری اسلامی استان سیونیک دو کشور قره باغ

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tasnimnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تسنیم» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۸۷۳۸۰۷۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

جمهوری آذربایجان با سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری به راه آهن ایران متصل می شود

 سیدعباس موسوی سفیر ایران در جمهوری آذربایجان عصر امروز در نشست تخصصی کریدور ارس با بیان اینکه شاهد فصل جدیدی از روابط بین ایران و جمهوری آذربایجان هستیم، اظهار کرد: دولت خواهان توسعه همه‌جانبه روابط و اجرایی‌سازی توافقنامه کریدور راه ارس است. 

وی افزود: امروز ما با قفقاز جدیدی روبه‌رو هستیم و باید تلاش کنیم در این فضای نوین قفقاز جنوبی را به گلوگاه ترانزیتی و تجاری جهان تبدیل می‌کند، نقش‌آفرینی فعالی داشته باشیم. 

سفیر تام‌الاختیار کشورمان در جمهوری آذربایجان، تصریح کرد: خوشبختانه امروز منویات مقام معظم رهبری و سیاست اصولی نظام در منطقه قفقاز جنوبی محقق شده و قره‌باغ به عنوان بخشی از خاک اسلام به جمهوری آذربایجان ملحق شده است. 

وی خاطرنشان ساخت: بعد از الحاق کامل قره‌باغ به خاک آذربایجان، روایت‌های مختلفی از صلح و ایجاد آتس‌بس در قفقاز مطرح می‌شود و در این میان کشور‌های غربی تلاش داشتند بر اساس روایت‌های غلط خود موضوع حذف ایران از معادلات این منطقه را پیگیری کنند، اما با مجموعه اقداماتی که در سطوح مختلف انجام گرفت، این بحث از دستور کار خارج شده است.

موسوی در تبیین الزامات شرایط نوین قفقاز جنوبی گفت: در این فضایی که امروز وجود دارد ما باید بتوانیم از فرصت‌های پیش آمده حداکثر بهره‌برداری را داشته باشیم و چالش‌های موجود را مدیریت نماییم. در این میان مباحثی مانند کریدور زنگزور در واقع روایت‌های رسانه‌ای، برای پیشبرد برخی از اهداف بود که می‌توانست علیه منافع کلان ما انجام گیرد بنابراین جمهوری اسلامی ایران مخالفت صریح خود را با چنین روایت و برداشتی از موضوع رفع انسداد خطوط مواصلاتی قفقاز بعد از پایان مناقشه قره باغ اعلام کرد.

وی توضیح داد: در حال حاضر با فعل و انفعلات منطقه‌ای و بین المللی که شاهد هستیم همگان اذعان دارند که روایت‌هایی مانند روایت کریدور زنگزور نمی‌تواند عملیاتی گردد. در این زمینه توافق بین دو کشور برای ایجاد کریدور راه ارس یک فرصت خیلی مغتنمی است که ما باید با داشتن یک نگاه ملی و حتی بین‌المللی برای اجرایی‌سازی آن حداکثر اجماع نظری و عملیاتی داخلی را در سطوح مختلف ملی و منطقه‌ای ایجاد کنیم. 

سفیر ایران در جمهور آذربایجان کریدور راه ارس را مورد تاکید سران نظام دانست و یادآور شد: سران دو کشور در دیدار‌های اخیر به اجرایی‌سازی توافقنامه ایجاد کریدور راه ارس تاکید نموده‌اند و رئیس جمهور آذربایجان دستور اختصاص بودجه ۸ میلیون دلاری را برای اجرای پروژه پل آغبند کلاله صادر کرده و اتصال ریلی نیز در آینده با سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری کشور آذربایجان انجام خواهد شد. 

وی با بیان اینکه در سفر‌های اخیر خود به استان‌های اردبیل و آذربایجان‌شرقی با اکثر بزرگان و مسئولان ارشد این دو استان ملاقات کرده و ضرورت برخورداری از نگاه ملی به بحث کریدور راه ارس را مطرح کرده است، ابراز داشت: البته این موضوع از طرف مسئولین منطقه‌ای کشور ما به‌خوبی در راستای منافع کلان ملی مورد توجه قرار گرفته است. ما امروز باید توجه داشته باشیم هر صدایی که در جهت اختلاف و جدایی بین دو کشور ایران و آذربایجان مطرح می‌شود صدای دوست نبوده و خیرخواهانه نیست و باید از فرصت‌های ایجاد شده برای حداکثر‌سازی همکاری‌های مشترک با دولت و ملت آدربایجان استفاده کنیم. 

موسوی افزود: من اهل تملق و ستایش کسی نیستم و مدیرعامل ارس را اولین بار است ملاقات می‌کنم، اما خوشحالم مسئول منطقه آزاد ارس کسی است که با تفکری خلاقانه و جدیتی تحسین برانگیز پای کار اهداف و سیاست‌های نظام در قفقاز جنوبی است. منطقه آزاد ارس امروز در بطن تحولات نوین در حوزه روابط ایران و آدربایجان قرار گرفته است و این‌منطقه می‌تواند با استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی متنوع خود در راستای توسعه تعاملات همه جانبه ایران و آذربایجان نقش آفرینی نماید. 

باشگاه خبرنگاران جوان آذربایجان شرقی تبریز

دیگر خبرها

  • باکو از توافق با ارمنستان برای نشست‌های تعیین حدود مرزی خبر داد
  • ارمنستان: عادی سازی روابط با جمهوری آذربایجان پیش نیاز توسعه قفقاز است
  • برای اجرای کریدور «راه ارس» مصمم هستیم
  • ارمنستان: در صورت اراده سیاسی باکو، توافق صلح در ۱۵ روز امضا می‌شود
  • ارمنستان: در صورت اراده سیاسی باکو، توافق صلح در 15 روز امضا می‌شود
  • برای اجرای کریدور راه ارس مصمم هستیم
  • جمهوری آذربایجان با سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری به راه آهن ایران متصل می شود
  • اتصال ریلی ایران و جمهوری آذربایجان با سرمایه‌گذاری 500 میلیون‌دلاری
  • دیدار سفیر ایران با نماینده روسیه در موضوع عادی سازی روابط میان آذربایجان و ارمنستان
  • شرط آمریکا برای ارسال جنگنده «اف-16» به ترکیه