Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «ایران اکونومیست»
2023-12-11@08:47:18 GMT

بی‌حرمتی محمدرضا شاه به امام رضا(ع)

تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۴۰۲ | کد خبر: ۳۹۱۲۲۱۹۲

بی‌حرمتی محمدرضا شاه به امام رضا(ع)

هتک حرمت امام هشتم شیعیان از جمله نقاط سیاه کارنامه پادشاهان غزنوی، سلجوقی، مغول و ازبک است اما جنس این هتک حرمت با جنس هتک حرمت سلسله قاجار و پهلوی از زمین تا آسمان تفاوت داشت. کارگزاران غزنوی، سلجوقی، مغلول و ازبک برای تامین مخارج و مواجب دربار به شمش‌ها و گنجینه‌های طلا، سنگ‌های قیمتی و فرش‌های نفیس حرم مطهر دست‌درازی کردند اما کینه و هراس کارگزاران قجری و پهلوی از بست‌نشینی و پناهنده شدن مردم و مخالفان‌شان به ثامن‌الحجج، موجب حمله آنان به حرم رضوی و قتل‌عام و مجروح کردن مردم بی‌پناه شد.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

به گزارش ایران اکونومیست، امروز ۲۹ آبان چهل و پنجمین سالروز هتک حرمت حرم رضوی توسط ساواک و شهربانی مشهد در سال ۱۳۵۷ است.

حرم مطهر امام رضا (ع) در طول سال‌های استقرار نظام پادشاهی در ایران بارها و بارها مورد هتک حرمت قرار گرفت. بخش‌های وسیعی از حرم، گنبد و رواق‌های رضوی در دوران پادشاهی غزنویان، سلجوقیان، مغلولان و ازبکیان از بین رفتند اما توسط خیران و شاهان بعدی مرمت و بازسازی شد.

هتک حرمت به حرم امام هشتم سه بار دیگر در اواخر قرن‌های سیزدهم و چهاردهم هجری شمسی در دوره سلطنت احمد شاه قاجار، رضا شاه پهلوی و محمدرضا شاه پهلوی اتفاق افتاد.

این هتک حرمت‌ها بر خلاف هتک حرمت‌های شاهان گذشته که نوعا حول تاراج شمش‌ها و گنجینه‌های طلا، سنگ‌های قیمتی و فرش‌های نفیس حرم مطهر اتفاق می‌افتاد، از ترس پناه بردن مخالفان حکومت و دست‌نشان‌گان روس به امام هشتم رقم خورد.

هتک حرمت‌ها در تاریخ‌های دهم فروردین ۱۲۹۱ توسط قوای روس،  بیست و یکم تیر ۱۳۱۴ به دست قشون رضا شاه و ۲۸ آبان ۱۳۵۷ توسط ساواک و شهربانی مشهد اتفاق افتاد.

سهم شاه از بی‌حرمتی‌ها

عصر روز شنبه ۲۹ آبان ۱۳۵۷ مجلس یادبودی برای شهید طلبه‌ای به نام محمدنبی مبارز از اهالی کشور افغانستان که در شهر مشهد سکونت داشت توسط دوستانش در مدرسه علمیه عباسقلی خان مشهد برگزار شد. در پایان مراسم جمع زیادی از طلاب و مراجع تقلید و مردم حاضر در این مدرسه از طریق صحن عتیق (انقلاب) به سمت حرم رضوی و روضه منوره به راه افتادند. هم‌زمان با آنان جمع دیگری از علما و طلاب مشهدی در صحن عتیق اجتماع کردند و به سخنرانی سخنرانان که به صورت مرتب انجام می‌شد، گوش دادند. سخنرانان گاه در اعتراض به رفتارهای ضد دینی  رژیم شاه، سخنان اعتراضی می‌کردند.

شاه و فرح و برخی مقامات دربار و دیوان در حرم امام هشتم

مردم و روحانیون در چنین حال و هوای معنوی - سیاسی بودند که توجه برخی از زائران و مجاوران رضوی به فردی که در گوشه‌ای از صحن عتیق به صورت مشکوک در حال براندازی جمعیت و ارزیابی فضای صحن بود، جلب شد.  برخی زائران در اعتراض به این رفتار با وی درگیری لفظی پیدا کردند و به دلیل توهین‌های او بین آنان، درگیری فیزیکی به وجود آمد.

زائران بومی مشهد فرد گستاخ را شناسایی کردند، او از مأموران شناخته شده رژیم در سازمان اطلاعات و امنیت کشور (ساواک) بود. در پی بالا گرفتن درگیری، مامور ساواک با بیسیم به سایر همکارانش، آنان را از  سایر طبقات و بخش‌های حرم به کمک فراخواند و آنان نیز همزمان ماموران شهربانی مستقر در سایر صحن‌ها و رواق‌های حرم رضوی را از طریق بیسیم به کمک فراخواندند و برای پراکنده کردن جمعیت متراکم داخل صحن شروع به تیراندازی هوایی و هدف قرار دادن مردم حاضر کرده و جمعی از آنان را شهید و مجروح کردند.

نیروهای امنیتی و نظامی رژیم پهلوی با حرکت به بست پایین صحن عتیق، وارد این صحن شدند و زائران امام هشتم را به رگبار بستند. منابع مختلف تعداد شهدا را بین دو تا ۱۱ نفر و تعداد مجروحان بالغ بر صدها نفر اعلام کردند.

ماموران و نیروهای تحت امر بی‌شرمی را با هجوم به داخل رواق‌ها و روضه منوره به اوج رساندند. آنان زائران حضرت را با شلیک گاز اشک‌آور بیشتر مسموم و مصدوم کردند. در این غائله حداقل دو کودک سه و پنج ساله خفه شدند و آثار گلوله‌باران صحن‌ها و رواق‌ها بر در و دیوار حرم بر جا ماند.

با متشنج شدن فضای صحن عتیق، نیروهای شهربانی و ساواک به سرعت درخواست استقرار  تانک و نفربر در صحن‌های مجاور کردند تا از این طریق بتوانند جمعیت خشمگین را متفرق کنند.

رفتارهای وحشیانه و غیرانسانی ماموران رژیم هیچ‌گاه از ذهن خدام قدیمی‌تر کفشداری بست شیخ بهایی که از نزدیک صحنه‌های جنایت را می‌دیدند، پاک نشد.

چند روز بعد از فرو نشستن جنایت، خدام رضوی آثار گلوله‌ها بر آیینه‌ها و سنگ‌های مرمر کف و دیوارهای صحن‌ها و رواق‌ها را پاک کردند و  فرش‌ها و کتاب‌های ادعیه و قرآنِ سوخته شده را جایگزین کردند.

پس از هتک حرمت حرم رضوی و کشته و مجروح شدن تعدادی زائران امام رضا علما، دانشگاهیان، بازاریان و فرهنگیان مشهد جمعه ۳۰ آبان را عزای عمومی اعلام کردند.

بلافاصله بعد از این جنایت خونین استاندار خراسان و نایب تولیت آستان قدس رضوی برای جلوگیری از خشم انقلابیون و بی‌گناه جلوه دادن خود با صدور اعلامیه های جداگانه‌ای که از رادیو مشهد پخش شد، واقعه حرم را محکوم و از مردم معذرت خواهی کردند و این فاجعه را اشتباه چند درجه‌دار جا زدند و قول مجازات آنان را دادند.

بازتاب هتک حرمت رضوی

فاجعه هتک حرمت رضوی تاثیر منفی گسترده‌ای در افکار عمومی کشور گذاشت. عُمال محمدرضا شاه با شکستن قداست یکی از مقدس‌ترین مکان‌های شیعیان اعتقادات عمومی را به شدت جریحه‌دار کردند.

سید عبدالله شیرازی مرجع تقلید مشهور آن روزگار فردای وقوع جنایت را عزای عمومی اعلام کرد.

مراجع عظام تقلید و بزرگان حوزه‌های علمیه مشهد و قم نیز به صورت جداگانه یا مشترک اعلامیه‌هایی در  محکومیت این فاجعه غیرانسانی و ضد دینی صادر کردند.

چهار روز بعد از نیلگون شدن بارگاه ملکوتی ثامن‌الحجج توسط عمال رژیم پهلوی و رسیدن خبر این جنایت به امام خمینی که ۱۵ روز (۱۴ تا ۲۹ آبان ۱۳۵۷) از تبعیدشان از عراق به فرانسه می‌گذشت، ایشان در دیدار عمومی با دانشجویان و ایرانیان خارج از کشور در نوفل‌لوشاتو  به تندی علیه رژیم پهلوی موضع‌گیری کردند و پنجم آذر ۱۳۵۷ را عزای عمومی اعلام کردند.

امام خمینی در جمع دانشجویان و ایرانیان مقیم خارج از کشور، گفتند: «در دو سه روز پیش از این در مشهد، مشهد مقدس، در معبد مسلمین، در حرم حضرت رضا ـ سلام الله علیه ـ با تانک رفتند تا تویِ ـ اینطور که‌ ‌[گزارش] شده است گفته‌اند ـ با تانک رفتند تا توی صحن؛ و به دیوارهای صحن و به دیوارهای ایوان می‌گویند که آثار گلوله هست. این چندمین بار است که این سلسلۀ پهلوی به معابد ما اینطور می‌کند. به همان معبد حضرت رضا. این ثبات! الآن مملکت ما ثبات دارد!؟ خوب شاه هست الآن؛ الآن یک مملکت ثابتی است!؟ الآن مملکتی است که هیچ تزلزلی در آن نیست یا می‌خواهی یک چیزی برای خودت بگویی همین طوری؟

یکی نیست آنجا که جلویش بایستد بگوید آقا اینها چیست تو داری می‌گویی؟ خب این مردم دارند کشته می شوند، این مردم دارند چه می‌شوند، سر تا ته ایران الآن مثل زلزله آمده به هم ریخته، یک دسته می‌گویند ما نمی‌خواهیم شاه را، یک دسته اراذل و اوباش هم به جان مردم ریختند که نخیر حتما باید ملت بخواهد شاه را! با زور باید مردم دوست داشته باشند شاه را! این ثباتی است که دارد که ایشان می‌فرمایند ثبات دارد ایران و این ثبات را ما نمی‌توانیم ببینیم که متزلزل بشود.

اعلامیه بعد از سخنرانی

رهبرِ در تبعید کشورمان در اطلاعیه تندی که همان روز از نوفل لوشاتو منتشر کردند، نوشتند: «جنایات رژیم منحط شاه روز به روز پر اوج‌تر می‌گردد. افزایش حجم جنایات به قدری است که قدرت بیان را سلب می‌نماید. ضایعات این چند هفتۀ اخیر، سرتاسر ایران را به سوگ نشانده است و قدرت تفکر را از شاه سلب کرده است.

دولت یاغی نظامی، به امر شاه، تر و خشک را به آتش کشیده و یکی از بزرگترین ضربه‌های این جنایتکار به اسلام، به مسلسل بستن بارگاه قدس حضرت علی بن موسی الرضا ـ صلوات الله علیه ـ است. این بارگاه مقدس در زمان رضاخان به مسلسل بسته شد و قتل عام مسجد گوهرشاد به وجود آمد و در زمان محمدرضاخان آن جنایت تجدید و دژخیمان شاه در صحن و حریم آن حضرت ریخته و کشتار کردند.

ملت مسلمان باید از این شاه و دولت یاغی غاصب تبرّی کنند و مخالفت با آن لازم است. تمام اقشار ملت، خصوصا اهالی قرا و قصبات، باید بدانند که شاه غاصب و دولت یاغی او کمر به هَدْم ‌مقدسات اسلام بسته اند، و اگر مهلت پیدا کنند به محو آثار شریعت برمی خیزند. بر تمام طبقات ملت لازم است، با هر وسیلۀ ممکن، به سقوط این دستگاه جبار قیام کنند. اطاعتِ این دستگاه، اطاعت طاغوت و حرام است. خداوند مسلمین را از شرّ آنان حفظ فرماید. در این عزای بزرگ و جسارت به مقام امام امت، روز یکشنبه ۲۵ ذی الحجه‌ - پنجم اذر ۱۳۵۷ - عزای عمومی اعلام می‌شود. انّالله و انّا الیه راجعون.»

واکنش مراجع

آیات عظام  مرعشی، گلپایگانی و شریعتمداری نیز با صدور اعلامیه‌ای مشترک در سوم آذر ۱۳۵۷ با یادآوری فجایع متعدد رژیم پهلوی در شهرهای مختلف کشور، نوشتند: «با کمال تأسف و تأثر حرم حریم مقدس حضرت ثامن الائمه امام رضا(ع) در مشهد مقدس نیز از آسیب رژیم محفوظ نماند و مورد هتک حرمت و بی احترامی واقع شد و در صحن مقدس تیراندازی و کشتار شد و حرم مطهر نیز مورد بی احترامی و آسیب قرار گرفت.»

همچنین آیات عظام گلپایگانی و سیدعبدالله شیرازی نیز به تاسی از پیام امام خمینی، با صدور اطلاعیه‌های جداگانه‌ای پنجم آذر ماه را عزای عمومی اعلام کردند.

موج اعتراض‌ها و تعطیلی ۳۰ آبان ۱۳۵۷ برای همیشه خاطره سیاه این جنایت غیرانسانی و غیردینی را در حافظه تاریخی مردم مشهد ثبت کرد.

منابع:

صحیفه نور، جلد ۵ ص ۹۳

اسناد انقلاب اسلامی ج ۱ ص ۵۸۱ - ۵۸۲

مشهد از مقاومت تا پیروزی، مرکز اسناد انقلاب اسلامی

شهید عبدالکریم هاشمی نژاد به روایات اسناد ساواک ص ۸۰۶

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

منبع: ایران اکونومیست

کلیدواژه: عزای عمومی اعلام اعلام کردند رژیم پهلوی آبان ۱۳۵۷ امام هشتم رواق ها حرم مطهر هتک حرمت امام رضا صحن عتیق حرم رضوی رضا شاه صحن ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت iraneconomist.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایران اکونومیست» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۹۱۲۲۱۹۲ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

۴۵ ‌کاروان پیاده عراقی تا روز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) به مشهد

سخنگوی جمعیت خدمتگزار زائرین پیاده امام رضا(ع) گفت: ۴۱۵۲ زائر پیاده عراقی و ایرانی تا روز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) به مشهد سفر می‌کنند. - اخبار استانها -

حسین رضائی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد اظهار داشت: طبق سنوات هرساله در سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیه، زائرین پیاده بسیاری از شهرهای عراق که روزهاست در مسیر مشهد هستند، برای عرض ارادت به ساحت قدس رضوی خود را به مشهد می‌رسانند.

وی افزود: تا کنون 25 کاروان عراقی وارد مشهد شدند و پیش بینی می‌شود 20کاروان عراقی که فعلا در مسیر شهرهای شاهرود به سبزوار و سبزوار به نیشابور و نیشابور به مشهد هستند تا روز 25 آذر وارد مشهدالرضا شوند.

رضائی گفت: تعداد افراد کل کاروانهایی که واردشدن و در راهند 2152نفرمرد هستند که از شهرهای کربلا، نجف و کاظمین حرکت وپس از زیارت مرقد منور حضرت معصومه (س)راهی مشهد شدند.

سخنگوی جمعیت خدمتگزار زائرین پیاده امام رضا(ع) تصریح کرد:کاروان‌های زائرین پیاده از شهرهای کاشمر، تربت حیدریه، نیشابور، بردسکن، چناران، فریمان و اطراف مشهد از روز 22 آذر بسمت مشهد حرکت خواهند داشت و پیش بینی می‌شود تعداد زائرین این کاروان‌ها بیش از 2000 نفر باشند.

وی خاطرنشان کرد:کاروان‌های پیاده عراقی در طول مسیر از خدمات مردمی و خیرین و در مسیر سبزوار، نیشابور به مشهد از خدمات رفاهی، فرهنگی و بهداشتی 5ایستگاه صلواتی (امام حسن مجتبی بینالود،موکب سالار زینب،میقات الرضا، ایستگاه صلواتی امام هادی و ایستگاه صلواتی امام رضا تپه سلام) استفاده خواهند کرد، همچنین 2 ایستگاه صلواتی موقت در مسیر چناران به مشهد و 2 ایستگاه دیگر در مسیر فریمان به مشهد از 25 آذر تا ظهر شهادت به زائرین امام رئوف خدمت‌رسانی خواهند داشت.

انتهای پیام/282/.

دیگر خبرها

  • جاذبه‌های رفتاری پدر رهبر انقلاب از زبان سیدعلی خامنه ای
  • ورود بیش از ۴ هزار زائر پیاده تا روز شهادت حضرت فاطمه(س) به مشهد
  • جاذبه‌های رفتاری پدر رهبر انقلاب از زبان سیدعلی خامنه‌‌ای+تصاویر
  • ۴۵ ‌کاروان پیاده عراقی تا روز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) به مشهد
  • ورود بیش از ۴هزار زائر پیاده به مشهد تا روز شهادت حضرت زهرا (س)
  • ۵۰۰۰ مددجوی کمیته امداد آذربایجان شرقی عازم مشهد الرضا می‌شوند
  • آفت یک ملت دلبستگی نداشتن فرهیختگان به کشورشان است
  • ۵ هزار مددجوی کمیته امداد استان عازم مشهد الرضا می‌شوند
  • ۵ هزار مددجوی کمیته امداد استان عازم مشهد الرضا می شوند
  • حفظ حرمت ایام فاطمیه وظیفه همگانی است