Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «تسنیم»
2023-12-11@09:59:58 GMT

امیرعبداللهیان: از ابتدا به دنبال گسترش جنگ نبودیم

تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۴۰۲ | کد خبر: ۳۹۱۲۹۳۶۹

امیرعبداللهیان: از ابتدا به دنبال گسترش جنگ نبودیم

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در مصاحبه با رسانه آمریکایی گفت که ایران از ابتدا اعلام کرد به دنبال گسترش دامنه جنگ نیست اما آمریکا با کمک به اسرائیل شدت درگیری را افزایش داد. - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، متن کامل مصاحبه امیرعبداللهیان با شبکه سی‌بی‌اس نیوز در ژنو به شرح زیر است:

پرسش: امروز مقامات کشور آمریکا اعلام کردند که یکی از ناوهای جنگی شان در دریای سرخ توسط یکی از پهپادهای یمنی به صورت مستقیم هدف قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

همان طور که می دانیم شورشیان حوثی از حمایت ایران برخوردارند. البته ایران همواره تأکید کرده است که نمی خواهد جنگ بین حماس و اسرائیل در منطقه گسترش یابد. این مسأله می تواند نشانه چه باشد؟ ضمن این که حوثی ها وعده داده اند که از طریق دریای سرخ اهداف آمریکایی را هدف قرار خواهند داد. به نظر شما این مسأله - آن هم در حالی که ایران ادعا می کند به دنبال گسترش جنگ نیست - برای مردم دنیا چه پیامی دارد؟

پاسخ: از ابتدای این بحران ما گفتیم که به دنبال گسترش دامنه جنگ نیستیم. البته آمریکا هم بارها اعلام کرده که به دنبال گسترش دامنه جنگ نیست. اما برخلاف این اظهارات ، ما شاهد هستیم که آمریکا شدت جنگ را از طریق کمک‌های گسترده خود به رژیم اسرائیل افزایش داده است. حوثی‌ها شورشی نیستند بلکه یک بخش مهم از جامعه و نظام سیاسی کنونی کشور یمن هستند. یمن سیاست های خاص خود را دارد. آن ها در چارچوب مصالح خود تصمیم گیری و اقدام می کنند. البته آن ها به صراحت اعلام کردند که نسبت به نسل کشی در غزه بی تفاوت نخواهند بود.

پرسش: پس شما می فرمایید که ایران از حوثی ها حمایت می کند ولی مسئولیت اقدامات آن ها را نمی پذیرید؟

پاسخ: ما با همه گروه ها، احزاب و بخش ها در یمن روابط نزدیکی داریم؛ از جمله با حوثی ها و انصار الله رابطه متوازنی داریم، ولی مسئولیت تصمیماتی که حوثی‌ها و انصار الله در یمن می‌گیرند و تصمیماتی که صنعا می‌گیرد و با شفافیت اعلام می‌کند متوجه خودشان است. البته ما قبلاً هشدار داده بودیم که در صورت تداوم جنایات جنگی علیه غزه و کرانه باختری گسترش دامنه جنگ اجتناب ناپذیر است.

پرسش: در مورد گروه‌هایی که در عراق و سوریه به منافع آمریکا حمله می‌کنند چطور؟ آیا ایران مسئولیتی در قبال این حملات دارد؟

پاسخ: ما شفاف هستیم. زمانی که در دوره ترامپ ژنرال سلیمانی به دستور ترامپ ترور شد، ایران پایگاه آمریکایی عین الاسد را با 13 موشک بالستیک نقطه زن مورد هدف قرار داد و ما آن را رسماً اعلام کرده و مسئولیت آن را پذیرفتیم. در شرایط کنونی نسل کشی و جنایت جنگی در غزه، جریان هایی در کشورهای عربی مثل سوریه و عراق در حمایت از همنوعان عرب خود تصمیماتی را می‌گیرند و اقدام می‌کنند.

امیرعبداللهیان: مقاومت اسلامی با تحلیل درست شرایط، تصمیمات هوشمندانه‌ای را اتخاذ کرده استامیرعبداللهیان: سناریوهای توقف جنایات در غزه به نتیجه نرسد، شاهد وضعیت جدیدتری در منطقه هستیم

پرسش: به نظر می‌رسد که شما می‌فرمایید ایران از گروه‌هایی نظیر حوثی‌ها یا گروه‌هایی در عراق و سوریه حمایت می‌کند ولی مسئولیت اقدامات آنها را به گردن نمی گیرد؟

پاسخ: گروه‌هایی که در عراق و سوریه علیه منافع آمریکا اقدام کرده‌اند، خود تصمیم گرفته‌اند و بر اساس جمع‌بندی و تصمیمات خود اقدام کرده‌اند. طرف آمریکایی در روزهای گذشته پیام‌هایی را در این رابطه به ما داده است و ما به صراحت اعلام کرده‌ایم که ایران هیچ گروه نیابتی در منطقه ندارد. اما در مورد این که چرا این گروه‌ها علیه آمریکا عمل می‌کنند، مثلاً در عراق این کشور سال ها تحت اشغال نظامیان آمریکا بود. در دوره اشغال آمریکا بیش از یک میلیون و صد هزار عراقی کشته شدند. گروه‌هایی برای مبارزه با داعش در عراق بسیج شدند. همین طور در سوریه برای مبارزه با داعش بسیج شدند. خوب آنها اکنون خود تصمیماتی را می‌گیرند و عمل می‌کنند. ما به صراحت به طرف آمریکایی گفتیم؛ کاخ سفید اکنون به طور علنی و آشکار در کنار رژیم اشغالگر اسرائیل قرار دارد. اکنون از تمام پایگاه‌های آمریکا در منطقه تسلیحات جنگی و از جمله سلاح‌های ممنوعه در اختیار رژیم اسرائیل قرار می‌گیرد. یعنی آمریکا به طور آشکارا در جنگ علیه غزه و نسل کشی در غزه نقش دارد. البته کاخ سفید به ما پیام می‌دهد و می‌گوید که به دنبال گسترش دامنه جنگ نیست و برای ارسال کمک‌های انسان دوستانه و توقف انسان دوستانه جنگ تلاش می‌کند اما تا این لحظه هیچ گاه آمریکا اراده خود را برای توقف جنگ نشان نداده بلکه شدت جنگ را افزایش داده است. آمریکا باید مسئولیت این امر را بپذیرد.

پرسش: آیا ایران در آماده‌سازی حماس برای اجرای عملیات 7 اکتبر نقشی داشت و از آن با خبر بود؟

پاسخ: ما در جریان این تصمیم و اقدام حماس نبودیم. این یک تصمیم کاملاً فلسطینی بود.

پرسش: آیا این درست است که رهبر جمهوری اسلامی ایران به حماس گفته است که چون حماس قبل از این اقدام ایران را مطلع نکرده است، پس ایران هم وارد جنگ نمی‌شود؟

پاسخ: ما حماس را یک جریان آزادی بخش در مقابل اشغالگری می‌دانیم. در چارچوب حقوق بین‌الملل وضعیتی که در رابطه با رژیم اسرائیل وجود دارد، وضعیت قدرت اشغالگر و‌ کشور اشغال شده فلسطین است.

سرزمین‌های اشغال شده قوانین خاص خود را در منطق حقوق بین‌الملل دارند و مردمان کشور اشغال شده طبق حقوق بین‌الملل می‌توانند برای دفاع از خود حتی وارد جنگ مسلحانه شوند. ما مخالف کشتن زنان و کودکان در هر جای دنیا هستیم، اما اقدام حماس به عنوان یک گروه آزادی‌بخش فلسطینی در مقابل اشغالگری را کاملاً در چارچوب حقوق بین‌الملل می‌دانیم.

امیرعبداللهیان: به وزیر خارجه فرانسه هشدار دادیم در صورت تداوم این وضعیت گسترش دامنه جنگ متصور استدیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه فرانسه با محوریت غزه

پرسش: پس می‌خواهید بگویید کاری که حماس انجام داد توجیه پذیر است؛ کشتن غیرنظامیان، زنان و کودکان و به گروگان گرفتن آنها؟

پاسخ: ما مخالف کشتن زنان و کودکان در هر جای دنیا هستیم. ولی فرض کنید 1400 نفر در سرزمین‌های اشغالی فلسطین کشته شدند. متعاقباً نتانیاهو اعلام کرد که انتقام خواهیم گرفت. تا الان 14500 زن و کودک و غیرنظامی فلسطینی را در غزه و کرانه باختری کشتند. چه تناسبی در اینجا وجود دارد؟

پرسش: آیا این توجیه اقدام حماس در روز 7 اکتبر است؟

پاسخ: حماس به عنوان یک جنبش آزادی‌بخش فلسطینی در مقابل اشغالگر حق دفاع مشروع دارد. حماس ده‌ها نظامی اسرائیلی را اسیر کرده است. اما رژیم اسرائیل تا الان 4400 کودک را در غزه و کرانه باختری کشته است. چرا شما در مورد زنان و کودکان فلسطینی نمی ورسید و حرفی نمی زنید؟ رژیم اسرائیل 50 همکار خبرنگار شما را در بمباران‌ها کشته است. دو طرف سکه را ببینید.

پرسش: در مورد تجاوز چطور؟ آیا تجاوز حماس به غیرنظامیان اسرائیلی توجیه پذیر است؟

پاسخ: تجاوز صورت نگرفته است. دفاع در مقابل پدیده اشغالگریست. تجاوزی که الان توسط اسرائیل در حال انجام است، چه نام دارد؟ ویران کردن 40 درصد از غزه چه نام دارد؟ آیا تجاوز است یا دوستی؟ آیا آواره کردن بیش از یک میلیون نفر در شمال غزه تجاوز نامیده می شود یا خیر؟ اسرائیل یک قدرت اشغالگر است. حقوق بین الملل که اتفاقاً در خود آمریکا و غرب هم نوشته شده است، این حق را برای اتباع کشور اشغال شده قائل است که سلاح حمل کنند و از خود دفاع کنند. آنها برای جنگ با نظامیان و به اسارت درآوردن آنان رفته‌اند. ما کشتن زنان و کودکان را در هیچ جا تایید نمی‌کنیم، ولی شما هم کشتار بیش از 8 هزار زن و کودک فلسطینی ظرف کمتر از 40 روز در غزه و کرانه را محکوم کنید.

پرسش: آیا تلویحاً اشاره می‌کنید که حماس با کشتن غیرنظامیان مرتکب یک اشتباه راهبردی یا اخلاقی شد؟ پاسخ: حماس از حق دفاع مشروع خود استفاده کرده تا به 75 سال تجاوز و کشتار زنان و کودکان توسط رژیم اسرائیل پاسخ دهد. مثلاً وقتی آلمان به فرانسه تجاوز کرد، برداشت غرب  چه بود؟ آیا برای آلمان حق دفاع مشروع قائل شدند؟ حماس حق دفاع مشروع داشته و از این حق بر اساس حقوق بین‌الملل استفاده کرده است. اکنون من از شما می پرسم؛ کشتن 14500 غیرنظامی ظرف مدت 40 روز با چه منطقی سازگار است؟ آیا اصل تناسب در حقوق بین‌الملل توسط آمریکا و رژیم اسرائیل رعایت شده است؟ اصلاً آمریکا در کنار اسرائیل چه می‌کند؟! چرا همه پایگاه های... (خبرنگار: کار من این نیست که چیزی را توجیه کنم. من یک خبرنگار هستم. کار من پرسیدن سؤال است. پرسش: بگذارید به سؤالی که قبلا پرسیدم، برگردم. آیا این حقیقت دارد که رهبر معظم انقلاب اسلامی به حماس گفته است که چون (در مورد عملیات 7 اکتبر) قبلا به ما اطلاع و هشدار نداده بودید، بنابراین ما وارد جنگ نمی‌شویم؟

پاسخ: چنین چیزی صحت ندارد.

پرسش: آیا هنوز این امکان وجود دارد که وارد جنگ شوید؟

پاسخ: ما چهار هفته قبل هشدار دادیم که اگر جنگ و نسل کشی در غزه ادامه پیدا کند، گسترش دامنه جنگ اجتناب ناپذیر است. این اتفاق اکنون در منطقه رخ داده است. این طور که شما می‌گویید لبنان، عراق، سوریه و یمن وارد جنگ شده‌اند. این نشان می‌دهد که جنگ گسترش یافته است، اما این که ایران چگونه عمل خواهد کرد، ما راجع به هر موضوعی در زمان مناسب خود تصمیم گیری خواهیم کرد. ارزیابی ما این است که نیروهای مقاومت در فلسطین و در منطقه می‌توانند سرنوشت این جنگ را رقم بزنند. البته ما به حمایت‌های سیاسی خود از مقاومت در برابر اشغالگری ادامه می‌دهیم.

پرسش: آقای وزیر ، ایران چه قدر تا ساخت بمب اتمی فاصله دارد؛ سال ها، ماه ها یا هفته‌ها؟

پاسخ: الآن به نظرم وضعیت تفاوت کرده است. الان سؤال اصلی جامعه جهانی این است که چرا وزیر رژیم اسرائیل درخواست کرد که اسرائیل از بمب هسته‌ای علیه ساکنان غزه استفاده کند؟ در نشست اخیر سران کشورهای اسلامی و عربی در قطعنامه پایانی بندی آمده است مبنی بر این که اسرائیل تهدیدی جدی برای صلح و امنیت است، چون هم سلاح هسته‌ای در اختیار دارد و هم به استفاده از سلاح هسته‌ای علیه غزه تمایل دارد. لذا اکنون در جامعه جهانی این سؤال مطرح است که چه زمانی اسرائیل باید خلع سلاح هسته‌ای شود. تهدید اصلی آنجاست. اما برنامه هسته‌ای ایران کاملاً صلح‌آمیز است. ما هیچ نیت و برنامه‌ای برای رسیدن به بمب هسته‌ای نداریم.

پرسش: می‌خواهم در مورد دوست نزدیک شما (ژنرال) قاسم سلیمانی سؤال کنم. می دانم که شما دوست بسیار نزدیک (ژنرال) قاسم سلیمانی بودید. ترور وی توسط آمریکا چه تأثیری بر روی شما داشت؟

پاسخ: سردار سلیمانی قهرمان ملی ماست. او در مبارزه با تروریسم در منطقه اقدامات فوق العاده‌ای انجام داد. نقش بسیار بزرگی در برقراری صلح و امنیت در منطقه داشت. من باور دارم اگر تلاش‌های ژنرال سلیمانی نبود و اگر تلاش‌های مردم و نیروهای مسلح عراق و سوریه در مبارزه با تروریسم نبود، امروز اروپا و حتی آمریکا امنیت نداشت. او مرد بزرگ صلح و امنیت در جهان بود. ترامپ حماقت بزرگی کرد.

پرسش: حتما هنوز هم بابت کشته شدن او خیلی عصبانی هستید؟

پاسخ: احساس تأسف می کنم. او برای صلح و امنیت در جهان تلاش زیادی کرد.

هشدار امیرعبداللهیان به آمریکا درباره ادامه جنایات در غزه و کرانه باختریامیرعبداللهیان: حجم بمب‌های استفاده شده علیه غزه 3 برابر قدرت انفجاری بمب‌های اتمی آمریکا در هیروشیما بوده است

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

کلیدواژه: حقوق بین الملل غزه و کرانه زنان و کودکان حق دفاع مشروع رژیم اسرائیل عراق و سوریه صلح و امنیت اشغال شده خود تصمیم گروه هایی وارد جنگ علیه غزه نسل کشی حوثی ها هسته ای گروه ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tasnimnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تسنیم» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۹۱۲۹۳۶۹ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

امیرعبداللهیان: هیچ مذاکره‌ای در مورد یمن با دولت سعودی نداشته‌ایم/ آمریکا تمام قد آمده جنازه اسرائیل را مقداری بلند کند + فیلم

وزیر امورخارجه گفت: امروز خریدار آب سنگین ما آمریکا است و با کیفیت‌ترین آب سنگین که در دنیا تولید می‌شود برای ایران است.

به گزارش خبرنگار دانشگاه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، حسین امیرعبداللهیان در مراسم گرامی روز دانشجو، که امروز در دانشکده فنی دانشگاه تهران  برگزار شد، گفت: دانشجویان دانشکده فنی بوی سبقت را از دانشجویان سیاسی و علوم پزشکی گرفتند. مطالبه گری در این دانشجویان بسیار بیشتر از سایر دانشجویان است. دانشجویان فنی همه مسائل را در قالب فرمول می‌بینند و صریح‌تر و شفاف‌تر نسبت به مسائل واکنش نشان می‌دهند. عدالت خواهی در بین دانشجویان فنی را به فال نیک می‌گیرم.

وی ادامه داد: وضعیتی که در سیاست خارجی و بین المللی با آن مواجه هستیم گفتمان انقلاب اسلامی است که تفاوتی با سایر بخش ها دارد و توام با عمل است. فقط نظریه پردازی نیست. بسیاری از کشورهای دوست و دشمن در دیدارها این را بیان می کنند که ما غبطه می خوریم نسبت به وضعیتی که در ایران است؛ در خصوص سخنان رهبری نیز می گویند که ما پیگیری می کنم که گفتمان ایشان در کشورهای دنیا پیاده و اجرا می شود.

 

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

 

امیرعبداللهیان با اشاره به نظر مسئولان مصر درباره جوانان ایرانی گفت: در زمانی که معاون وزارت خارجه بودم در دیدار با مسئولان مصر که انجام شد می‌گفتند که چطور جوانان ایران خلاقیت‌هایی را دارند و ما این خلاقیت‌ها را در مصر نداریم. میانگین سنی دانشمندان هسته‌های ایران ۲۷ سال است چرا ما نداریم.

وزیر امورخارجه با اشاره به سخنرانی سیدحسن نصراالله افزود: در عملیات طوفان الاقصی  اسرائیل فرو ریخت. بخشی از اقداماتی که در حوزه فلسطین انجام شده بخش بزرگی از آن به حوزه مقاومت در منطقه مربوط می‌شود. برخی بعد از سخنرانی سید حسن نصرالله گفتند که انتظار داشتیم که دستور حمله سنگین را به اسرائیل داشته باشد، اما ما به گروه‌های مقاومت دستور نمی‌دهیم آن‌ها بر اساس شرایط خودشون تصمیم می‌گیرند.

وی ادامه داد: در موضوع یمن تا به امروزهیچ مذاکره ای با دولت سعودی نداشتیم. این نیست که اگر روابط دیپلماتیک ایران با ریاض به یک نتیجه ای رسیده ما ملاحظات خود را کنار گذاشته باشیم. رابطه ما با برخی دولت‌ها باعث نمی‌شود که ما از مقاومت خجالت بکشیم.

امیرعبداللهیان گفت: امروز آمریکا تمام قد آمده که این جنازه اسرائیل را یه مقدار بلند کند. حداقل تا الان آمریکایی‌ها بیش از ۲۶ پیام بهع حزب الله دادند که وارد جنگ با اسرائیل نشود. امروز اروپایی‌ها در جلسات خودشان می‌گویند آمریکا باید غزه را رها کند و برگردد، چون معلوم نیست اوکراین را بتوانند نگه دارند.

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

وی با اشاره به سفرهای رئیس جمهور افزود: اگر آقا‌ی دکتر رئیسی یک سفری را انجام می‎دهند حتما از فرصت سفر استفاده می‎کنیم که مسائل دوجانبه خود را هم برای پیشرفت کشور حل کنیم.

وزیر امورخارجه تاکید کرد: پیشرفته‌ترین بخش‌های ما آن‌هایی هستند که تحریم شده اند. امروز خریدار آب سنگین ما آمریکا است و با کیفیت‌ترین آب سنگین که در دنیا تولید می‌شود برای ایران است

 

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

 


امیرعبداللهیان گفت: هیچ توافقی در خصوص مسئله فلسطین بدون مشورت با ایران انجام نشده است. فلسطینیان خودشان در جایگاهی هستند که می‌توانند تصمیم بگیرند.

 

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

 

دیگر خبرها

  • کلید امنیت منطقه در اختیار ایران است/ حماس مانع دستیابی اسرائیل به اهداف متخاصم
  • امیرعبداللهیان: مدعیان چهارمین ارتش قدرتمند دنیا هنوز در شوک عملیات حماس هستند
  • امیرعبداللهیان: دوست و دشمن می‌گویند به ایران غبطه می‌خوریم/ هرچه جلوتر می‌رویم، برجام بی‌خاصیت‌تر می‌شود
  • آمریکا و اسرائیل برای ادامه جنگ و چگونگی آتش‌بس راهبردی ندارند
  • امیرعبداللهیان: هیچ مذاکره‌ای در مورد یمن با دولت سعودی نداشته‌ایم/ آمریکا تمام قد آمده جنازه اسرائیل را مقداری بلند کند + فیلم
  • مدعیان چهارمین ارتش قدرتمند دنیا هنوز در شوک عملیات حماس هستند
  • هیچ نقطه‌ای در اسرائیل از موشکهای مقاومت در امان نیست
  • امیرعبداللهیان: آمریکا و اسرائیل برای ادامه جنگ و چگونگی آتش بس راهبردی ندارند
  • نیویورک تایمز: آمریکا اهدافی را در یمن برای حمله به «حوثی ها» مشخص کرده است/ واشنگتن قصد گسترش دامنه جنگ را ندارد
  • پاسخ آمریکا به ادعای تعیین ضرب‌الاجل برای رژیم صهیونیستی