Web Analytics Made Easy - Statcounter

به گزارش «تابناک»؛ آنچنان که مورد اشاره قرار گرفت، در میان اخبار و حوادثی که در هفته گذشته در فضای مجازی مطرح شد، تعدادی از اخبار برای مدت قابل توجهی در کانون توجهات قرار داشتند که در این بسته خبری به اهم آن‌ها اشاره می‌شود. با این توضیح، علاوه بر اشاره به اصل موضوع و یا خبر، تلاش می‌کنیم تا مقداری نیز در مورد چرایی ترند شدن و جزئیات آن توضیح دهیم.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

جزئیات و حواشی افزایش سن بازنشستگی

در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس، نمایندگان با تصویب بند «خ» ماده ۲۹ موافقت کردند. بر اساس این بند، سن بازنشستگی، پلکانی به ازای سنوات باقی مانده از خدمت افزایش پیدا می‌کند. این موضوع سبب شد تا افزایش سن بازنشستگی مورد توجه بسیاری از کاربران قرار بگیرد.

محسن زنگنه، سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس، در این باره گفت:، چون قرار شد حقوق بازنشستگان متناسب‌سازی شود، دولت به دنبال آن است تا سن بازنشستگی را افزایش دهد. بر این اساس قرار بود به ازای سال باقی مانده از خدمت چهار ماه سنوات هر فرد افزایش پیدا کند، اما مجلس این عدد را تغییر داد. به این ترتیب به جای ۳۰ سال خدمت، افراد در ۳۰ سال و ۵۰ ماه خدمت بازنشسته می‌شوند. البته این قانون مشمول افرادی می‌شود که در مسیر خدمت هستند و برای ورودی‌ها به اشتغال محسوب نمی‌شود.

شاخص آلودگی هوا تهران

در هفته گذشته به دنبال سرد شدن هوا در کلانشهر‌ها و ایجاد پدیده وارونگی دما شاهد افزایش غلظت آلاینده‌های جوی بودیم که در برخی شهر‌ها مانند تهران مشکلاتی را برای گروه‌های حساس ایجاد کرد.

باتوجه به اینکه سابق بر این و در چنین شرایطی اقداماتی مانند طرح زوج و فرد خودرو‌ها و یا تعطیلی مدارس و ادارات در دستور کار قرار می‌گرفت، عنوان شاخص آلودگی هوای تهران و عبارت‌های مشابه آن به یکی از مطالب پر جست و جو در موتور‌های جست و جوگر تبدیل شد.

باتوجه به سامانه‌های کنترل کیفیت هوا و نیز بارندگی روز گذشته در نقاط مختلف کشور به ویژه شهر تهران، وضعیت هوا پاک و یا قابل قبول است، اما به نظر می‌رسد با پایان بارندگی‌ها دوباره مشکل آلودگی ادامه یابد.

چرا یارانه نقدی واریز نشد؟

همزمان با واریز یارانه نقدی آبان ماه سال جاری، مشاهده شد که واریز یارانه بسیاری از مشمولان با تاخیر قابل توجهی رو به رو شد که همین موضوع ظن و گمانه حذف این افراد از لیست افراد و خانواده‌های تحت پوشش یارانه نقدی را تقویت کرد.

این اتفاق سبب شد تا پرسش‌هایی مانند چرا یارانه نقدی واریز نشد؟ در بین عبارت‌های پرتکرار گوگل قرار بگیرد و بسیاری از کاربران در پی یافتن پاسخی برای این سوال و سوال‌های مشابه آن باشند.

روزنامه جهان اقتصاد در این خصوص نوشت: یارانه نقدی یکی از تکالیف کلان دولت در حوزه حمایت اجتماعی است که چندین دستگاه وظیفه تامین و توزیع منابع آن را برعهده دارند و تراکنش‌های آن نیز به واسطه حجم بسیار بالا، در یک بازه زمانی نسبت طولانی انجام می‌شود. آنگونه که سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها می‌گوید: در مورد اخیر که به تاخیر در واریز یارانه برخی خانوار‌ها و حتی واریز نشدن یارانه برای برخی دیگر منجر شد، اختلال در سیستم بانکی علت بروز مشکل بوده و هیچ تغییری در قواعد یارانه انجام نشده است.

طیبه حسینی با بیان علت تاخیر در واریز یارانه نقدی آبان‌ماه، گفته است: اختلال در سیستم بانکی تقریبا حل شده، اما همچنان برخی از مشمولان یارانه خود را به همین دلیل دریافت نکرده‌اند که حل کامل این مشکل در حال پیگیری است و افرادی که تا کنون موفق به دریافت یارانه خود نشده‌اند تا پایان هفته یارانه خود را دریافت خواهند کرد.

جدای از اینکه اختلال در یارانه نقدی این ماه، هیچ ربطی به تغییر قواعد پرداخت یارانه ندارد، اما در مجموع چگونه می‌توان فهمید که یارانه یک نفر به واسطه اختلال بانکی واریز نشده یا دلیل آن حذف فرد از فهرست یارانه بگیران بوده است؟

سخنگوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها در پاسخ به این سوال، می‌گوید: مشمولان دریافت یارانه می‌توانند به سامانه رفاهی مراجعه کرده و در قسمت پنجره ملی هوشمند به سرویس رفاهی وارد شوند در این مرحله با وارد کردن کد ملی سرپرست خانوار یا دریافت کننده یارانه، وضعیت یارانه خود را مشاهده کنند. در این مرحله اگر یارانه مرحله ۱۵۳ یعنی یارانه آبان‌ماه به حسابشان واریز و در سامانه رفاهی ثبت شده بود یعنی از دریافت یارانه حذف نشده‌اند و به دلیل اختلال در سیستم بانکی هنوز این مبلغ به حساب آن‌ها وارد نشده است.

به گفته حسینی، اگر در این مرحله مشمولان متوجه حذف یارانه خود شدند یعنی در سامانه رفاهی مرحله ۱۵۳ برای آن‌ها ثبت نشده بود می‌توانند از طریق پنجره ملی دولت هوشمند و قسمت سامانه حمایت اعتراض خود را نسبت به حذف یارانه‌شان ثبت کنند.

جنگ غزه و اسرائیل

جنگ میان نیرو‌های حماس و رژیم صهیونیستی در نوار غزه همچنان در صدر اخبار منطقه و جهان قرار دارد و بسیاری از افراد در ایران با جست و جوی عبارت‌هایی مانند غزه، حماس، اخبار غزه، پارلمان غزه، نوار غزه و... در پی مطالعه اخبار و اطلاعات بیشتر در این رابطه هستند.

در همین رابطه روز شنبه هفته جاری نیز مراسمی سراسری در ایران در حمایت از زنان، کودکان و مردان بی دفاع فلسطین اشغالی به ویژه در نوار غزه برگزار شد که با حضور گسترده و میلیونی مردم رو به رو شد و در افزایش شمار جست و جو‌های مرتبط با اخبار غزه موثر بود.

دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا در همین رابطه یک شنبه شب به المیادین گفت: طی روز‌های آینده، جبهه‌های جنگی جدیدی در جنگ علیه غزه باز خواهد شد و اگر وضعیت غزه همچنان وخیم شود، نمی‌توان از واکنش جوانان مسلمان جلوگیری کرد.

وی با تاکید براینکه هر اندازه رژیم صهیونیستی در غزه نفوذ کند، بیشتر در باتلاق غرق خواهد شد، اضافه کرد: (رژیم) اسرائیل می‌تواند وارد خیابان‌های غزه شود، ولی با مقاومت پنهانی روبرو است. دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا همچنین، گفت: این جنگ، باعث سقوط بنیامین نتانیاهو می‌شود و در سال‌های آینده نیز شاهد سقوط رژیم صهیونیستی خواهیم بود.

همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری

همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری یکی از اخبار و مطالب مهمی است که همواره مورد توجه اقشار بازنشسته قرار دارد و به صورت متناوب در لیست عناوین پرتکرار گوگل قرار می‌گیرد. در این بین موضوع تغییر و افزایش حقوق بازنشستگان در لایحه هفتم توسعه از جمله مواردی است که سبب شده این موضوع مورد توجه قرار بگیرد.

این عبارت در هفت روز گذشته نیز از جمله مواردی بود که مورد توجه بسیاری از کاربران در فضای مجازی قرار داشت.

حمیدرضا حاجی‌بابایی در همین رابطه با اشاره به مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه در رابطه با افزایش حقوق بازنشستگان در طول برنامه هفتم توسعه، گفت: بر اساس مصوبه جدید کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه، متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری، لشکری و تأمین اجتماعی باید انجام شود و آنان باید ۹۰ درصد حقوق و فوق العاده‌های شاغلان هم ردیف خود را دریافت کنند.

وی بیان کرد: پیش از این، صرفاً بحث متناسب سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری در کمیسیون تلفیق تصویب شده بود که کمیسیون تلفیق مصوبه خود را اصلاح کرد و موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی را همانند بازنشستگان کشوری و لشکری در برنامه هفتم توسعه لحاظ کرد.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا این مصوبه برای دولت بار مالی نخواهد داشت، اظهار داشت: ما منابع مالی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی را مشخص کردیم و منابع این موضوع از محل تنفیذ ماده ۱۲ قانون برنامه ششم توسعه تأمین می‌شود.

چرا شبکه من و تو تعطیل شد؟

خبر رسیده که شبکه معاند من و تو که توسط گردانندگانی دارای زاویه با جمهوری اسلامی ایران و نیز سبک زندگی ایرانی اسلامی اداره می‌شود، به زودی تعطیل خواهد شد.

این خبر از سوی مجریان این برنامه به صورت رسمی اعلام شده و از قرار معلوم دلیل آن نیز حذف حمایت‌های مالی از این شبکه است.

با این وجود برخی مدعی هستند این موضوع تنها یک نمایش تبلیغی با هدف جذب اسپانسر مالی است و چنین اتفاقی دست کم در آینده نزدیک رخ نخواهد داد.

آخرین وضعیت شبنم نعمت زاده

در هفته گذشته اخباری پیرامون شبنم نعمت زاده، دختر اسبق وزیر دولت یازدهم منتشر شد که بر اساس آن اعلام شده بود که او هم اکنون در زندان نیست و متواری شده است.

با این وجود چندی بعد خبری رسمی منتشر شد که بر شایعات ابطال زد و بر اساس این خبر شبنم نعمت زاده هم اکنون در زندان به سر می‌برد.

علی خضریان، نماینده مردم تهران در همین رابطه به رسانه‌ها گفت: به ما گزارش شده است که خانم شبنم نعمت‌زاده متواری شده و اصلاً در زندان نیست؛ بنابراین انتظار داریم مسئولان ذی‌ربط در این خصوص شفاف‌سازی کنند و بگویند ایشان چه مقدار از مدت محکومیت ۲۰ سال زندان را در زندان سپری کرده است.

با این وجود دادستانی عمومی و انقلاب تهران اعلام صحبت‌های علی خضریان را تکذیب کرد و به رسانه‌ها گفت: شایعه مطرح شده در مورد متواری بودن شبنم نعمت زاده صحت ندارد و این محکوم اقتصادی هم اکنون در زندان اوین است و خبر متواری بودن وی کذب محض است.

ثبت نام حسن روحانی برای خبرگان رهبری

ثبت نام حسن روحانی برای حضور در انتخابات مجلس خبرگان مدتی است که با حواشی فراوانی همراه شده و در فضای مجازی نیز به یکی از عناوین پر تکرار مبدل شده است.

برخی عقیده دارند حسن روحانی رد صلاحیت خواهد شد و برخی نیز از او برای حضور پر قدرت در انتخابات حمایت می‌کنند.

در این میان اتهاماتی نیز به حسن روحانی به ویژه در رسانه ملی منتسب شد که بر تشدید جو رسانه‌ای پیرامون او بی تاثیر نبود.

در همین رابطه خبرآنلاین نوشت: برخی تصور می‌کردند زندگی سیاسی حسن روحانی پس از ریاست‌جمهوری تمام شود، اکنون، اما با حضورش در مرحله ثبت‌نام انتخابات خبرگان رهبری، برای مخالفانش خط و نشان کشیده و نشان داد که هنوز هم می‌تواند با چند کلمه مخالفانش را دچار تشویش و عصبانیت کند.

تیم ملی فوتبال زیر ۱۷ سال ایران

درخشش تیم ملی فوتبال زیر ۱۷ سال ایران در مسابقات جام جهانی فوتبال که در اندونزی در حال برگزاری است و صعود این تیم به مرحله دوم که با پیروزی ارزشمند برابر برزیل و بازی بسیار عالی در برابر انگلیس همراه بود سبب شده است تا توجهات به سمت این تیم جلب شد.


این تیم قرار است در مرحله حذفی به مصاف تیم مراکش برود و بسیاری امید دارند تا با برد تیم مراکش راهی مرحله بعد مسابقات شود.
در مسابقات جام جهانی اندونزی، تیم فوتبال نوجوانان ایران با دو پیروزی و یک شکست به عنوان یکی از تیم‌های برتر سوم به مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی صعود کرد و باید در این مرحله به مصاف تیم نوجوانان مراکش برود.

منبع: تابناک

کلیدواژه: غزه فلسطین آلودگی هوا تیم ملی فوتبال نوجوانان ایران هفته بسیج همسان سازی حقوق بازنشستگان افزایش سن بازنشستگی شبنم نعمت زاده شاخص آلودگی هوا غزه فلسطین آلودگی هوا تیم ملی فوتبال نوجوانان ایران هفته بسیج همسان سازی حقوق بازنشستگان سازی حقوق بازنشستگان کشوری برنامه هفتم توسعه شبنم نعمت زاده کمیسیون تلفیق همین رابطه سن بازنشستگی واریز یارانه یارانه نقدی حسن روحانی یارانه خود مورد توجه خواهد شد بر اساس ثبت نام سبب شد

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tabnak.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تابناک» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۹۱۳۰۵۱۴ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

هشدار هواشناسی نسبت به افزایش آلودگی هوای ۸ کلانشهر

سازمان هواشناسی نسبت به افزایش آلودگی هوای ۸ کلانشهر هشدار دارد و کاهش تردد غیر ضروری را توصیه کرد.

به گزارش ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ آورده است: سکون نسبی هوا همراه با افزایش غلظت آلاینده‌هایی جوی و کاهش کیفیت هوا فردا (۹ آذرماه) در تهران، اصفهان، اراک، جمعه (۱۰ آذرماه) در تهران، کرج، اصفهان و اراک، شنبه و یکشنبه (۱۱ و ۱۲ آذرماه) در تهران، کرج، اصفهان، اراک، قم و تبریز و دوشنبه (۱۳ آذرماه) در تهران، کرج، اصفهان، اراک، قم، تبریز، قزوین و مشهد پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی افزایش شاخص‌ آلودگیِ هوا در حد ناسالم برای گروه‌های حساس و در صورت عدم مهار منابع آلاینده ثابت و متحرک  در مناطق پرتردد ناسالم برای تمام گروه‌ها دور از انتظار نیست بنابراین مدیریت بهینه در مصرف سوخت‌های فسیلی، کنترل فعالیت‌های صنعتی آلاینده، کاهش تردد غیر ضروری و پرهیز از حرکات ورزشی در فضای باز به‌ویژه سالمندان، کودکان و افراد با سابقه بیماری‌های قلبی و تنفسی توصیه می‌شود.

به گزارش ایسنا هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

دیگر خبرها

  • شاخص آلودگی هوای مناطق تهران؛ امروز ۱۰ آذر
  • افزایش آلودگی هوای شهرهای صنعتی و پرجمعیت طی ۵ روز آینده
  • شاخص آلودگی هوای مناطق تهران؛ امروز ۹ آذر
  • شرط مهم دولت برای افزایش حقوق بازنشستگان
  • آب پاکی روی دست کارگران بازنشسته؛ تکلیف «همسان‌سازی» چه شد؟
  • شاخص آلودگی هوای مناطق تهران؛ امروز ۸ آذر
  • هشدار هواشناسی نسبت به افزایش آلودگی هوای ۸ کلانشهر
  • آخرین وضعیت آلودگی هوای تهران در روز چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲
  • واکنش وزیر کار به تصمیم مجلس برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان
  • تبعات افزایش سن بازنشستگی برای بیماران خاص