Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «بیتوته»
2024-02-28@15:32:11 GMT

راههای مراقبت مناسب از واژن

تاریخ انتشار: ۹ آذر ۱۴۰۲ | کد خبر: ۳۹۱۹۳۷۶۵

راههای مراقبت مناسب از واژنمراقبت مناسب از واژن

راههای مراقبت مناسب از واژن شش کاری که نباید روی واژن انجام داد در این مقاله از بیتوته بحرانهای بهداشتی مرتبط با زنان را بررسی می‌کنیم. این شش عمل ممکن است بر وضعیت سلامت و آسیب‌پذیری زنان تأثیرگذار باشند، بنابراین آگاهی از آنها اهمیت دارد.

واژن یک اندام حساس و آسیب پذیر است که مراقبت و توجه خاصی را می طلبد.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

انجام برخی از اقدامات می تواند به واژن آسیب برساند و منجر به عفونت، درد یا سایر مشکلات شود. در اینجا شش کاری که نباید روی واژن انجام داد، آورده شده است:

عفونت های واژن

عفونت های واژن شایع ترین بیماری های زنانگی هستند. آنها می توانند توسط باکتری ها، قارچ ها یا ویروس ها ایجاد شوند.

علائم عفونت های واژن

علائم عفونت های واژن می تواند شامل موارد زیر باشد:

- خارش، سوزش یا درد در واژن

- ترشحات غیرطبیعی از واژن، مانند ترشحات سبز، زرد یا سفید

- بوی نامطبوع از واژن

- درد در هنگام ادرار یا مقاربت جنسی

بهداشت واژن و نکاتی در مورد آن, درباره بهداشت واژن 1. استفاده از صابون یا پاک کننده های قوی

صابون و پاک کننده های قوی می توانند pH طبیعی واژن را مختل کنند و منجر به خشکی، خارش و عفونت شوند. برای شستشوی واژن، از صابون ملایم یا ژل شستشوی مخصوص واژن استفاده کنید.

کارهایی که نباید روی واژن انجام داد

2. استفاده از دوش واژینال

دوش واژینال استفاده از مایعات برای شستشوی واژن است. دوش واژینال می تواند pH طبیعی واژن را مختل کند و منجر به عفونت شود. اگر نگران بوی واژن خود هستید، با پزشک خود صحبت کنید.

3. استفاده از محصولات معطر

محصولات معطر مانند دئودورانت، لوسیون یا اسپری می توانند باعث تحریک واژن شوند. از استفاده از محصولات معطر در ناحیه تناسلی خودداری کنید.

4. اصلاح موهای ناحیه تناسلی

اصلاح موهای ناحیه تناسلی می تواند باعث تحریک واژن شود. اگر موهای ناحیه تناسلی خود را اصلاح می کنید، از یک تیغ تیز و تازه استفاده کنید و از اصلاح بیش از حد خودداری کنید.

بهداشت واژن و نکاتی در مورد آن

5. رابطه جنسی بدون کاندوم

رابطه جنسی بدون کاندوم می تواند منجر به عفونت های مقاربتی (STI) شود. STI ها می توانند باعث عفونت واژن شوند. همیشه در هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید.

6. استفاده از داروهای بدون نسخه بدون مشورت با پزشک

اگر دچار خارش، سوزش یا سایر مشکلات واژن هستید، قبل از استفاده از هرگونه داروی بدون نسخه با پزشک خود مشورت کنید. برخی از داروهای بدون نسخه می توانند باعث تحریک یا خشکی واژن شوند.

با مراقبت و توجه مناسب، می توانید از سلامت واژن خود محافظت کنید.

چگونه واژن سالم داشته باشیم

مراقبت مناسب از واژن

از کاندوم هنگام رابطه جنسی استفاده کنید. کاندوم می تواند به محافظت از واژن در برابر عفونت های منتقله از راه جنسی کمک کند.

سیگار نکشید

سیگار کشیدن می تواند خطر عفونت های واژن را افزایش دهد.

مراجعه به پزشک

اگر علائمی مانند خارش، سوزش، درد یا ترشحات غیرطبیعی از واژن دارید، باید به پزشک مراجعه کنید. این علائم ممکن است نشانه عفونت یا سایر مشکلات پزشکی باشد.

پرهیز از شستشوی بیش از حد واژن

شستشوی بیش از حد واژن می تواند باعث از بین رفتن باکتری های مفید واژن شود که به حفظ سلامت آن کمک می کنند.

رفتن به توالت بعد از رابطه جنسی

رفتن به توالت بعد از رابطه جنسی به تخلیه ادرار و مایعات دیگر از واژن کمک می کند. این امر می تواند به کاهش خطر عفونت کمک کند.

مصرف پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها نوعی باکتری مفید هستند که برای سلامت دستگاه گوارش و دستگاه تناسلی مفید هستند. مصرف پروبیوتیک ها می تواند به حفظ تعادل باکتری های مفید واژن کمک کند.

پوشیدن لباس زیر مناسب

لباس زیر نخی و گشاد برای واژن بهترین است. لباس زیر تنگ و مصنوعی می تواند باعث گرم شدن و رطوبت واژن شود که می تواند منجر به عفونت شود.

شستشوی واژن

یک از مهمترین اقدامات مراقبت از واژن، شستشوی آن با آب و صابون ملایم است. شستشوی واژن با محصولات شوینده قوی یا معطر می تواند باعث تحریک واژن و افزایش خطر عفونت شود.

برای شستشوی واژن، مراحل زیر را دنبال کنید:

- دستان خود را با آب و صابون بشویید.

- یک حوله تمیز و مرطوب را به دست بگیرید.

- از جلو به عقب واژن خود را با حوله تمیز کنید.

- از آب گرم برای شستشوی حوله خود استفاده کنید.

- سعی کنید از حوله یکبار مصرف استفاده کنید.

مراقبت از واژن در خانم ها

سوالات متداول درباره شش کاری که نباید روی واژن انجام داد

1. چرا نباید از صابون یا پاک کننده های قوی برای شستشوی واژن استفاده کرد؟

صابون و پاک کننده های قوی می توانند pH طبیعی واژن را مختل کنند. pH طبیعی واژن بین 3.8 تا 4.5 است. این pH به محافظت از واژن در برابر عفونت کمک می کند. صابون و پاک کننده های قوی می توانند pH واژن را افزایش دهند و منجر به خشکی، خارش و عفونت شوند.

2. چرا نباید از دوش واژینال استفاده کرد؟

دوش واژینال استفاده از مایعات برای شستشوی واژن است. دوش واژینال می تواند pH طبیعی واژن را مختل کند و منجر به عفونت شود. واژن به طور طبیعی باکتری های مفیدی دارد که به حفظ سلامت آن کمک می کنند. دوش واژینال می تواند این باکتری های مفید را از بین ببرد و منجر به عفونت شود.

3. چرا نباید از محصولات معطر در ناحیه تناسلی استفاده کرد؟

محصولات معطر مانند دئودورانت، لوسیون یا اسپری می توانند باعث تحریک واژن شوند. محصولات معطر حاوی مواد شیمیایی هستند که می توانند باعث خشکی، خارش یا سوزش واژن شوند.

4. چرا نباید موهای ناحیه تناسلی را بیش از حد اصلاح کرد؟

اصلاح موهای ناحیه تناسلی می تواند باعث تحریک واژن شود. اگر موهای ناحیه تناسلی خود را اصلاح می کنید، از یک تیغ تیز و تازه استفاده کنید و از اصلاح بیش از حد خودداری کنید. اصلاح بیش از حد می تواند باعث قرمزی، خارش یا سوزش واژن شود.

5. چرا نباید رابطه جنسی بدون کاندوم داشت؟

رابطه جنسی بدون کاندوم می تواند منجر به عفونت های مقاربتی (STI) شود. STI ها می توانند باعث عفونت واژن شوند. کاندوم ها از انتقال STI ها جلوگیری می کنند.

6. چرا نباید از داروهای بدون نسخه بدون مشورت با پزشک استفاده کرد؟

برخی از داروهای بدون نسخه می توانند باعث تحریک یا خشکی واژن شوند. اگر دچار خارش، سوزش یا سایر مشکلات واژن هستید، قبل از استفاده از هرگونه داروی بدون نسخه با پزشک خود مشورت کنید. پزشک می تواند بهترین گزینه درمانی را برای شما توصیه کند.

سخن پایانی مقاله درباره شش کاری که نباید روی واژن انجام داد

علاوه بر نکات ذکر شده در بالا، برای مراقبت مناسب از واژن، موارد زیر را نیز رعایت کنید:

- روزانه ناحیه تناسلی خود را با آب گرم بشویید.

- از پوشیدن لباس های تنگ و مصنوعی خودداری کنید.

- از نشستن طولانی مدت در وان یا جکوزی خودداری کنید.

- اگر واژن شما دچار خارش، سوزش یا سایر مشکلات شد، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

با رعایت این نکات ساده، می توانید از سلامت واژن خود محافظت کنید و از بروز عفونت ها و سایر مشکلات جلوگیری کنید.

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

منبع: بیتوته

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.beytoote.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «بیتوته» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۹۱۹۳۷۶۵ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

درمان تمام عفونت های بدن با این آنتی‌بیوتیک خانگی

خواص زنجبیل و عسل از مدت‌ها قبل شناخته شده است و برای درمان مشکلات تنفسی مانند سرماخوردگی و سرفه استفاده می‌شود. عسل و زنجبیل هر دو فواید فردی خود را برای سلامتی دارند، مانند داشتن خواص آنتی اکسیدانی و ترکیب این دو مزایای اضافی را فراهم می‌کند. عسل همچنین ثابت کرده است که ماده بسیار خوبی برای انتقال فواید مختلف زنجبیل به بدن است.

به گزارش ایسنا، زنجبیل و عسل یک داروی باستانی است که به ویژه در سنت‌ها و فرهنگ‌های آسیایی، هندی و عربی محبوب است و به موجب آن از آب و عسل به عنوان وسیله‌ای برای انتقال فواید ریشه زنجبیل به بدن استفاده می‌شود.

ترکیب عسل و زنجبیل امروزه بیشتر به عنوان درمانی برای مشکلات گوارشی و سرماخوردگی شناخته می‌شود. مانند یک آنتی بیوتیک گیاهی طبیعی با طیف گسترده‌ای از ویژگی‌های ذاتی ضد باکتری، ضدویروس و ضد انگلی است.

زنجبیل ریشه‌ای شگفت‌انگیز با خواص فراوان که در ترکیب با عسل طبیعی یک داروی گیاهی می‌شود. این اثرات آنتی بیوتیکی است و می‌تواند به هضم، سم زدایی، عفونت، التهاب، درد مفاصل، گردش خون، حالت تهوع (همچنین حالت تهوع بارداری) و بیماری حرکتی کمک کند.

زنجبیل برای گوارش مفید است و با تقویت سوخت و ساز بدن، به بدن شما کمک می‌کند تا چربی و پروتئین را راحت‌تر تجزیه کند، ناراحتی معده را تسکین می‌دهد و به هضم غذا کمک می‌کند.

ضد ویروس است و بدن را گرم می کند و آن را به عنوان یک درمان کامل برای سرماخوردگی و آنفلوآنزا تبدیل می‌کند.

زنجبیل سرشار از آنتی اکسیدان است و می تواند بیماری‌های قلبی عروقی را درمان کند زیرا دارای توانایی ضد لخته شدن خون است.

دیابت را کنترل می‌کند زیرا زنجبیل حساسیت انسولین را افزایش می‌دهد. زنجبیل در کاهش وزن نیز بسیار موثر است.

تسکین علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا

عسل یک آنتی اکسیدان طبیعی است که با مخلوط با زنجبیل یک ترکیب عالی برای سرماخوردگی است. عسل گلودرد را آرام می‌کند. همچنین سرفه آزار دهنده مرتبط با سرماخوردگی یا آنفلوآنزا را سرکوب می‌کند.

سم‌زدایی بدن

عسل و زنجبیل هر دو خاصیت سم‌زدایی بدن را دارند و کمک مثبتی در کاهش کلسترول بد خون می‌کنند و در سلامت و پاکسازی کبد کمک می کنند.

سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند

عسل یک منبع عالی آنتی اکسیدان است و همچنین دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچ، ضد التهاب و به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.

زنجبیل با التهاب مقابله می‌کند و نیز دارای خواص ضد میکروبی و ضد قارچی برای کمک به مبارزه با عفونت‌ها و تقویت ایمنی بدن هستند.

تسکین سرفه

به طور سنتی، محبوب‌ترین استفاده از عسل و زنجبیل در کنار هم برای درمان سرفه، سرماخوردگی و سایر موارد تنفسی است. چندین فرهنگ در سراسر جهان از این ترکیب برای تسکین علائمی مانند گلودرد یا آبریزش بینی استفاده می کنند.

رفع ناراحتی معده

عسل و زنجبیل هر دو مفید برای معده هستند، ناراحتی معده هنگامی ایجاد می‌شود که مخاط معده شما تحریک شود. بسیاری از افراد هنگام ناراحتی معده مربوط به درمان‌های شیمی درمانی از چای زنجبیل بهره‌مند می‌شوند. چای عسل و زنجبیل به احساس آرامش در معده کمک می‌کند.

مفید برای قلب

مطالعات نشان می‌دهد که عسل و زنجبیل برای سلامت قلب مفید است. همچنین ثابت شده است که زنجبیل در جلوگیری از لخته شدن خون و کاهش کلسترول بسیار مفید است. این به نوبه خود به مبارزه با بیماری‌های قلبی در جایی که رگ‌های خونی مسدود می‌شود کمک می‌کند.

اثرات تعدیل کننده زنجبیل و عسل می‌تواند تنش رگ‌های خونی را کاهش دهد، در نتیجه فشار خون و احتمال بیماری‌هایی مانند تصلب شرایین، حملات قلبی و سکته های مغزی را کاهش می‌دهد.

افزایش تری گلیسیرید خون یکی دیگر از عوامل خطر بیماری قلبی است. همچنین با مقاومت به انسولین، عامل اصلی دیابت نوع ۲ در ارتباط هستند. مطالعات متعدد مصرف عسل منظم را با سطح تری گلیسیرید پایین‌تر مرتبط کرده است، به ویژه هنگامی که از آن برای جایگزینی قند استفاده می‌شود.

درمان آرتروز

هنگامی که چای عسل و زنجبیل می‌نوشید از مشکلات آرتروز راحت می‌شود. آرتروز باعث التهاب مفاصل می‌شود که باعث درد می‌شود. اثرات ضد التهابی چای عسل و زنجبیل ممکن است به کاهش درد آرتروز کمک کند.

این ماده حاوی ترکیبات ضد التهابی به نام جینجرول است که فوق العاده در کمک به کاهش درد و ناراحتی به ویژه برای افرادی که از آرتروز رنج می‌برند، است.

به جلوگیری از آلزیمر کمک می کند

تحقیقات نشان داده است مصرف عسل تاثیر مثبتی در جلوگیری از آلزایمر دارد و ترکیب آن با زنجیل یک دارو مفید در این زمینه است.

پیشگیری از سرطان

عسل حاوی ترکیبات پلی فنلی است که به پیشگیری از سرطان کمک می‌کند. زنجبیل مملو از آنتی اکسیدان است که به محافظت از بدن در برابر سرطان کمک می‌کند.

استفاده از عسل برای شیرین کردن چای زنجبیل به مبارزه با رادیکال‌های آزاد در جریان خون کمک می‌کند.

کاهش درد

ترکیب زنجبیل و عسل به عنوان یک مسکن طبیعی درد شناخته شده است. زنجبیل حاوی موادی است که التهاب را برطرف می کند و ترکیبات درد آور را در بدن کم می کند.

چای زنجبیل و عسل (دمنوش زنجبیل و عسل)

افزودن عسل به چای شما طعم تسکین دهنده و یک آنتی اکسیدان اضافه می‌کند. عسل به بدن شما کمک می کند تا با اثرات ناخواسته مواد شیمیایی و آلودگی مقابله کند.

عسل می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند. چای زنجبیل و عسل به راحتی کمک می‌کند تا در یک روز خنک احساس گرما کنید. عسل و زنجبیل موجود در چای هر دو دارای فواید سلامتی هستند.

چای عسل و زنجبیل از جوشاندن ساده این ریشه آسیایی که معمولاً با آب استفاده می‌شود و با کمی عسل شیرین و تکمیل می‌شود.

تمام آنچه شما نیاز دارید عبارتند از: زنجبیل تازه رنده شده یک قاشق غذاخوری، عسل یک قاشق غذاخوری، آب گرم یا چای یک فنجان

تهیه با چند مرحله ساده

زنجبیل رنده شده را در یک فنجان آماده کنید و آب یا چای داغ را بریزید. اجازه دهید ۵ تا ۱۰ دقیقه بماند و زنجبیل را با صافی بردارید. وقتی نوشیدنی تا حدی خنک شد، عسل اضافه کنید.

مخلوط زنجبیل با عسل

زنجبیل را مانند هویج پوست بگیرید (اختیاری) سپس زنجبیل را نازک برش دهید. آن را داخل شیشه قرار داده، با عسل بپوشانید و حباب‌های هوا را از عسل خارج کنید.

در شیشه را ببندید و بگذارید ۴ تا ۶ هفته بماند و زنجبیل را صاف کنید. از هر روشی که از عسل عادی استفاده می‌کنید، بهره ببرید.

مخلوط پودر زنجبیل با عسل

عسل را در ظرف بریزید تا نیمه پر شود، زنجبیل پودر شده را اضافه کنید، سپس بقیه عسل را اضافه کنید. عسل را خوب هم بزنید تا زنجبیل خوب مخلوط شود.

از این عسل می توان فوراً استفاده کرد و درمانی مناسب برای سرماخوردگی، آنفلوآنزا یا مشکلات معده است.

موارد احتیاط در مصرف عسل

کودکان زیر یک سال نباید عسل مصرف کنند. افرادی که به گرده گل یا فرآورده های دیگر عسل آلرژی دارند. افرادی که دیابت دارند با مشورت پزشک مصرف شود. مصرف بیش از حد معقول باعث اضافه وزن می شود.

کانال عصر ایران در تلگرام

دیگر خبرها

  • شستشوي مخزن ده هزار متر مكعبي اورين شهر خوی
  • افزوده شدن ۲ هزار سامانه به سامانه های هوشمند جاده ای کشور
  • مو: تاج زیبایی انسان
  • (ویدیو) چرا باید برای بچه‌ها واکسن پونوموکوک تزریق کنید؟
  • درمان تمام عفونت‌های بدن با این آنتی‌بیوتیک خانگی
  • گشادی واژن بعد از زایمان طبیعی
  • درمان تمام عفونت های بدن با این آنتی‌بیوتیک خانگی
  • مراقبت از پوست را از چند سالگی شروع کنیم؟
  • همه ظرفیت‌ها برای بازگشایی راههای فرعی بکار گرفته شده است
  • شستشوی مخزن ۵ هزار مترمکعبی تصفیه خانه آب شرب اسفراین