Web Analytics Made Easy - Statcounter

به گزارش همشهری آنلاین، «ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز دوشنبه در نشست خبری هفتگی خود، با اشاره به حمایت‌های آمریکا از رژیم صهیونیستی در طول جنگ غزه گفت: آمریکا تنها بخشی از جنایت رژیم علیه مردم غزه نیست بلکه اصل جنایت و یک طرف جنگ است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران با ملت فلسطین ابراز همدردی کرد و با محکومیت جنایت وحشیانه رژیم صهیونیستی و استمرار این جنایت‌ها، گفت: امروز نیز این خبر منتشر شد که صهیونیست‌ها یک بیمارستان دیگر را مورد بمباران قرار دادند و باعث به شهادت‌رساندن تعدادی از غیرنظامیان شده‌اند.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

این اقدامات، جنایت جنگی است و جامعه جهانی دارای مسئولیت سنگین برای توقف این جنایت‌ها هستند.

طوفان الاقصی نشان داد همینه رژیم صهیونیستی پوشالی است

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران با بیان این که عملیات طوفان الاقصی نشان داد که همینه این رژیم پوشالی است و پایه‌های امنیتی و سیاسی این رژیم به رغم انجام برخی از اقدامات نمایشی، سست و لرزان است، گفت: رژیم صهیونیستی در پی تلاش برای جبران بخشی از شکست خود در عملیات طوفان الاقصی، اقدام به انتقام‌گیری از ملت فلسطین کرده است.

آمریکا اصل جنگ علیه ملت فلسطین است

آمریکا در مقابل کشتار و فجایع، عملا در کنار رژیم صهیونیستی قرار گرفته است. دور جدید حملات نظامی و تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی، زمانی آغاز شد که وزیر خارجه آمریکا در کابینه جنگ رژیم صهیونیستی حضور داشت. آمریکا عملا در کنار متجاوز و در مقابل ملت مظلوم و صاحب حق ایستاده است. آمریکا تسلیحات جدید را در اختیار رژیم صهیونیستی قرار داده و دست این رژیم را برای ادامه جنایات پر کرده است.

کنعانی با اشاره به ژست‌های انسان دوستانه آمریکا در جنگ غزه گفت: نمی‌شود هم بمب‌های یک تنی به رژیم داد و هم ادعا کنند به دنبال گسترش جنگ نیستیم و به دنیال حفظ جان شهروندان هستیم. این نفاق و دورویی کاملا آشکار است.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به حمایت‌های آمریکا از رژیم صهیونیستی در طول جنگ غزه گفت: آمریکا تنها بخشی از جنایت این رژیم علیه مردم غزه نیست بلکه اصل جنایت و در واقع یک طرف جنگ است.

کنعانی: هیچ اقدامی علیه منافع و نیروهای مستشاری ایران بدون واکنش نخواهد ماند

شورای امنیت در گروگان آمریکا قرار گرفته است

کنعانی در بخشی دیگر از صحبت های خود با تاکید بر این‌که در بحث غزه و فلسطین، شورای امنیت سازمان ملل متحد در گروگان آمریکا قرار گرفته است، گفت: این تحولات نشان داد که سازمان‌های بین المللی در انجام وظایف خود در حفظ صلح و تامین امنیت غیرنظامیان و بی‌گناهان از توانایی کافی برخوردار نیستند.

آمریکا باید به تعهدات خود عمل کند

سخنگوی وزارت خارجه ایران در پاسخ به سوالی درباره گام مجلس نمایندگان آمریکا برای مسدودکردن ۶ میلیارد دلار دارایی‌های آزادشده ایران از کره جنوبی که هم‌اکنون در قطر قرار دارد گفت: لایحه برای اینکه جنبه عمل به خود بگیرد، نیازمند تایید سنا و امضای رئیس‌جمهور آمریکاست. آمریکا در چارچوب تعهدات بین‌المللی و توافق باواسطه با ایران درباره منابع ارزی آزاد شده با مشارکت کشورهای ثالث، متعهد و موظف است به تعهدات خود پایبند باشد. ما تضمین‌های لازم را در این خصوص گرفتیم چراکه با تعاملات با آمریکا، بر مبنای اعتماد نیست. این منابع در دسترس دولت جمهوری اسلامی ایران بوده و هست و دولت ایران می‌تواند متناسب با نیازهای خود از آن استفاده کند.

از اهتمام عمان برای مذاکرات رفع تحریم‌ها استقبال می‌کنیم

کنعانی درباره رایزنی یکشنبه شب وزیران خارجه ایران و عمان در تهران نیز گفت: محور گفت‌وگوها روابط دوجانبه و مسئله مهم فلسطین بود اما دولت عمان با سوابق تلاش‌ها و ابتکارعمل‌هایی که داشت، درباره مذاکرات رفع تحریم اهتمام زیادی دارد. ایران از اهتمام همراه با حسن نیت عمان استقبال می‌کند و از اینکه عمان بتواند ایفای نقش کند، استقبال می‌کند.

همکاری ایران با آژانس سازنده و مبتنی بر مسئولیت‌پذیری بوده است

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره اظهارات اخیر «رافائل گروسی» درباره برنامه هسته‌ای ایران و همچنین رایزنی اخیر وزیر خارجه ایران با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: از مدیرکل آژانس انتظار داریم مسائل مربوطه را از لحاظ فنی بیان و به دور از شائبه‌های سیاسی مطرح کند. موضوعات سیاسی ما با اروپا، قابل توجه است، ضمن اینکه اتحادیه اروپا در خصوص موضوعات مرتبط با ایران خصوصا برجام و آژانس با مواضعی که اتخاذ می‌کنند، رویکردی غیرسازنده است.

ما بارها تاکید کردیم، در حالی که ایران ذیل برجام، به تعهدات خود پایبند بود و ۱۵ گزارش آژانس هم موید آن بود، این آمریکا بود که به صورت یکجانبه و غیرقانونی از آن خارج و تحریم‌های ضالمانه علیه ایران اعمال کرد. که نقض آشکار قطعنامه ۲۲۳۱ است. بر اساس برجام، تعهدات، متقابل است. جمهوری اسلامی ایران پس از یک سال خویشتنداری در مقابل اقدامات آمریکا و بی‌عملی اروپا، حقوق خود را در برجام ذیل بندهای ۲۶ و ۳۶ توافق، برخی گام‌های جبرانی را اتخاد کرد.

مدیرکل آژانس و تروئیکای اروپایی مواضعی را اتخاد کردند که اساسا به معنای نادیده گرفتن این واقعیات است. متاسفانه آن‌ها توجهی به عدول آمریکا از تعهدات و بی‌عملی اروپا ندارند و اتهامات یکجانبه‌ای را علیه ایران مطرح می‌کنند.

در گفت‌وگوی تلفنی وزیر خارجه با بورل، بحث همکاری با آژانس مورد تبیین قرار گرفت؛ اینکه ایران بر اساس موفقتنامه جامع پادمان به همکاری با آژانس ادامه می‌دهد و همکاری ایران با آژانس سازنده و مبتنی بر مسئولیت‌پذیری ایران بوده و اینکه برخی طرف‌های اروپایی نباید با استفاده از اجلاس‌های آژانس پیگیر رویکردهای سیاسی در قبال ایران باشند.

مسئله فلسطین و غزه هم به صورت جدی با بورل مورد توجه قرار گرفت و انتظارات ایران از اروپا مطرح شد. ایران به مواضع خوب برخی از کشورهای اروپایی در ارتباط با بحران غزه و در ضدیت با حملات وحشیانه رژیم به غزه توجه دارد و به آن‌ها اهتمام می ورزد.

هیچ اقدام ضد ایرانی از سوی دشمنان، بدون پاسخ نخواهد بود

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ سوالی درباره شهادت ۲ مستشار نظامی ایران در سوریه توسط رژیم صهیونیستی و واکنش ایران به این موضوع گفت: ایران به هر تعرضی که به منافع کشور در منطقه وارد شود، پاسخ می‌دهد و پاسخ خواهد داد. هیچ اقدامی علیه ایران و منافع ایران و نیروهای مستشاری ما در سوریه، بدون واکنش نخواهد ماند و کسانی که اقدام می‌کنند و اقدام کرده‌اند این موضوع را تجربه کرده‌اند. هیچ اقدام ضد ایرانی از سوی دشمنان، بدون پاسخ نخواهد بود.

کد خبر 812962 برچسب‌ها ناصر کنعانی ایران و آمریکا خبر ویژه فلسطین سخنگوی وزارت خارجه

منبع: همشهری آنلاین

کلیدواژه: ناصر کنعانی ایران و آمریکا خبر ویژه فلسطین سخنگوی وزارت خارجه سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران رژیم صهیونیستی هیچ اقدام

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.hamshahrionline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «همشهری آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۹۲۲۰۲۹۶ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

امیرعبداللهیان: شورای امنیت در سایه فشارهای آمریکا نمی‌تواند وظایف خود را انجام دهد

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان ادامه سیاست ریاکارانه آمریکا در قبال تجاوز به غزه را محکوم و تاکید کرد که اگر واشنگتن حمایت نظامی خود از رژیم اشغالگر را کنار بگذارد، این رژیم نمی‌تواند جنگ را حتی یک ساعت ادامه دهد.

بیشتر بخوانید: امیرعبداللهیان: نقض سیستماتیک حقوق بشر در غزه به فاجعه قرن تبدیل شده است

حسین امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با شبکه خبری المیادین در ژنو اظهار داشت: عملکرد سازمان ملل در قبال آنچه در غزه و کرانه باختری رخ می‌دهد غیرقابل قبول است و همچنین شورای امنیت هم در سایه استفاده آمریکا از «حق وتو» به شکل یکجانبه در این شورا، نمی‌تواند وظیفه خود را انجام بدهد.

وی، سروصدا و هیاهویی که چند ماه قبل در همین شورا (حقوق بشر) به خاطر مرگ یک دختر ایرانی به راه افتاده بود را به مقامات ارشد سازمان ملل یادآوری کرد و از آنها پرسید که چرا یک کمیته حقیقت‌یاب برای تحقیق درباره جنایات جنگی اسرائیل و نسل‌کشی و نقض حقوق بشر در غزه تشکیل نمی‌شود؟

وزیر خارجه کشورمان با اشاره به اینکه برخی اقدامات خوب توسط «آنتونیوگوترش» دبیرکل سازمان ملل (در قبال تجاوزات اشغالگران به غزه) انجام شده است گفت: اما در عین حال گوترش تا این لحظه نتوانسته از طریق سازوکارهایی که در اختیار سازمان ملل است کمک موثر و واقعی به مردم غزه بکند. امیدواریم که قضات دیوان بین‌المللی دادگستری در روزهای آتی تصمیم خود را درباره شکایت آفریقای جنوبی علیه اسرائیل صادر کنند تا این تصمیم به یک اصل و پایه برای همه نهادهای وابسته به سازمان ملل از جمله شورای امنیت و شورای حقوق بشر تبدیل شود.

اسرائیل به هیچ یک از اهداف خود در غزه نرسید

امیرعبداللهیان با قدردانی از اقدام آفریقای جنوبی در شکایت علیه رژیم صهیونیستی تاکید کرد: این اقدامی شجاعانه برای تحقق عدالت است و جمهوری اسلامی ایران با قدرت خود در سطح سیاسی، رسانه‌ای و حقوقی از این اقدام حمایت می‌کند و هرگز صحنه را ترک نمی‌کند. رژیم اشغالگر نتوانست به هیچ یک از اهداف اعلام شده خود در جنگ دست پیدا کند و نه قادر به نابودی حماس است و نه خلع سلاح این جنبش و بازداشت «یحیی السنوار» رئیس حماس در نوار غزه. همچنین رژیم اشغالگر با وجود جنگ و بمباران و نسل‌کشی که در غزه به راه انداخته نتوانست محل اسرای خود را پیدا و آنها را آزاد کند.

از همه پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه برای اسرائیل سلاح ارسال می‌شود

وی افزود که با برخی از سران کشورهای منطقه که میزبان پایگاه‌های آمریکایی هستند، مسئله تبدیل شدن اراضی کشورهای اسلامی به مکانی برای ارسال سلاح برای رژیم صهیونیستی و کشتار بیشتر فلسطینی‌ها را مطرح کردم. اطلاعات و تصاویری که ایران از طریق ماهواره دریافت می‌کند، نشان می‌دهد که عملیات ارسال تسلیحات و تجهیزات نظامی از تمامی پایگاه‌های آمریکایی در منطقه و از کشتی‌های جنگی آن به تل آویو به صورت شبانه روزی ادامه دارد.

آمریکا و انگلیس با تجاوز به یمن به گسترش دامنه جنگ دامن می‌زنند

وزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: نتانیاهو به دنبال گسترش جنگ و وارد کردن ایالات متحده به آن است؛ به طوری که (مشارکت آمریکا در این جنگ) فراتر از حمایت همه‌جانبه از رژیم صهیونیستی باشد. آمریکایی‌ها هنوز اراده لازم برای توقف جنگ را ندارند، اما همزمان با ارسال پیام و بیانیه‌ها عدم تمایل خود را به گسترش دامنه آن اعلام می‌کنند، زیرا به خوبی از خطر گسترش دامنه جنگ آگاه هستند. اما از سوی دیگر آمریکایی‌ها همراه با انگلیس از خلال تجاوز به یمن، دامنه این جنگ را گسترش می‌دهند.

حسین امیرعبداللهیان گفت: صحبت‌های آمریکایی‌ها درباره کاهش شدت جنگ به جای توقف آن، رفتاری اشتباه و خبیثانه بوده و به معنای دادن چراغ سبز به نتانیاهو (برای ادامه وحشی‌گری علیه مردم غزه) است. در این میان انگلیس از طریق سیاست‌های منطقه‌ای خود در کنار آمریکا و در شرایطی که همه در اروپا درباره لزوم توقف جنگ غزه صحبت می‌کنند، یک بازی دوگانه به راه انداخته است. نباید این نکته را فراموش کنیم که هدف رژیم اشغالگر، آواره کردن ساکنان غزه به صحرای سینا مصر و آواره کردن مردم کرانه باختری به بخش‌هایی از اردن است.

وی ادامه داد: اگر مقاومت فلسطین استواری ملت آن نبود امروز تصاویر مناطق مجاور سرزمین‌های فلسطین اشغالی کاملاً متفاوت از چیزی می‌شد که اکنون هست. مقاومت لبنان و فلسطین با وجود همه چالش‌ها و مشکلات در بهترین حالت خود قرار دارند و از منابع و توانایی‌های مادی و انسانی لازم برای ادامه مقاومت در جنگی طولانی‌تر از آنچه تاکنون دیده‌ایم، برخوردارند. ما روحیه ساکنان غزه و کرانه باختری و استواری آنها در سرزمینشان را می‌ستاییم.

امیرعبداللهیان درباره تهدیدات صهیونیست‌ها برای حمله به رفح گفت: نقشه‌های اسرائیل برای حمله به رفح تبدیل به واقعیت روی زمین نخواهد شد و رژیم اشغالگر نمی‌تواند به زور مردم غزه را به صحرای سینای مصر آواره کند. آمریکا هم نمی‌تواند به سیاست دو رویی خود ادامه دهد؛ به این صورت که از یک سو درباره ضرورت کاهش تنش‌ها صحبت کند و از سوی دیگر اقداماتی برای تشدید درگیری‌ها انجام داده و از خلال حمایت‌های لجستیکی و اطلاعاتی امکان ادامه جنایات اسرائیل را برای این رژیم فراهم کند.

بدون حمایت نظامی آمریکا نتانیاهو یک ساعت هم قادر به ادامه جنگ نیست

وی افزود: همه اتفاق نظر دارند که اگر آمریکا از حمایت نظامی خود از رژیم اشغالگر دست بردارد، نتانیاهو نمی تواند حتی یک ساعت هم به جنگ علیه غزه ادامه دهد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه به دیداری که با «دیوید کامرون» همتای انگلیسی خود داشت اشاره و اعلام کرد: من به وزیر خارجه انگلیس گفتم که تجاوز مشترک آمریکا و انگلیس به یمن یک اشتباه راهبردی بوده و یمنی‌ها از کنار هر طرفی که به تمامیت ارضی آنها تجاوز کند ساده نمی‌گذرند و آنچه را که درباره توقیف کشتی‌های حامل کالا و سلاح برای رژیم صهیونیستی وعده داده بودند به طور دقیق اجرا کردند. نگاهی به صحنه دریای سرخ از طریق ماهواره نشان می‌دهد که کشتی‌هایی که فعالیت تجاری انجام می‌دهد و حامل سلاح و کالا برای رژیم اشغالگر نیستند با آرامش و به سلامت از دریای سرخ عبور می‌کنند.

اگر تجاوز به غزه متوقف شود دریای سرخ به وضعیت عادی برمی‌گردد

وی در ادامه هشدار داد که ریشه بحران در غزه است نه در دریای سرخ و اگر جنگ و نسل کشی در غزه متوقف شود، شرایط در دریای سرخ به حالت عادی باز می گردد.

حسین امیرعبداللهیان با اشاره به استقلال گروه‌های مختلف مقاومت در تصمیم‌گیری و اقدامات خود تاکید کرد: ایران هیچ عامل و نیروی نیابتی در منطقه ندارد. مقاومت در لبنان بر اساس منافع خود عمل می‌کند و همچنین صنعاء و گروه‌هایی که برای مبارزه با داعش در عراق و سوریه تشکیل شدند هم نقش خود را برای امنیت کشورهای خودشان طبق ملاحظات و منافع خود ایفا می‌کنند. برای آمریکا هم بهتر است به جای اتهام زنی و ایجاد سناریوی دروغین و جعلی، روی یافتن راهکار سیاسی تمرکز کند.

وی اظهار داشت: نشست کشورها و طرح ابتکارات برای حل مسئله فلسطین اتفاق خوبی است، اما آنچه بهتر و مناسب تر می‌باشد تمرکز بر راه حل‌های فلسطینی در چارچوب وحدت گروه‌ها و جناح‌های فلسطینی است و باید به آنها فرصت داده شود تا ا از طریق ابزارهای دموکراتیک ایده‌های خود را روی میز بگذارند.

هیچ تفاوتی بین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وجود ندارد

وزیر خارجه کشورمان درباره انتخابات ریاست‌جمهوری پیش روی آمریکا و نتیجه آن گفت: برای ایران تفاوتی میان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وجود ندارد و آنچه مهم است رفتار روسای جمهور آمریکا و برخورد آنها با ایران بر اساس اصل احترام متقابل است و اگر آنها به خصومت خود ادامه دهند، پاسخ ایران بدون توجه به گرایش حزبی و سیاسی آنها روشن و مشخص است.

همچنان تبادل پیام بین تهران و واشنگتن وجود دارد

امیرعبداللهیان با ابراز تأسف از اینکه جنگ اوکراین بر مذاکرات ایران با طرف‌های مذاکرات هسته‌ای سایه انداخته است، اعلام کرد که همچنان تبادل پیام بین تهران و واشنگتن وجود دارد و طرف آمریکایی تلاش می‌کند در برخی موارد پیام‌هایی مبنی بر علاقمندی برای بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات توافق هسته‌ای بفرستد.

وی در پایان با تاکید بر لزوم بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات خود و لغو تحریم های یکجانبه اعمال شده علیه تهران، یادآور شد: ایران همواره ثابت کرده است که متعهدترین کشور جهان در قبال تعهدات بین المللی خود است.

انتهای پیام/

کد خبر: 1222217 برچسب‌ها حسین امیرعبداللهیان

دیگر خبرها

  • دمشق: غرب توانایی‌های شیمیایی و هسته‌ای اسرائیل را نادیده می‌گیرد
  • سخنگوی وزارت امور خارجه: آلمان با تشکیل کمیته حقیقت‌یاب برای رژیم صهیونیستی صداقتش درباره حقوق‌بشر را نشان دهد
  • امیرعبداللهیان: شورای امنیت در سایه فشارهای آمریکا نمی‌تواند وظایف خود را انجام دهد
  • خشم لاپید از پاسخ نتانیاهو به اظهارات بایدن درباره جنگ غزه
  • کنعانی: آلمان تلاش می‌کند بر نقض حقوق بشر در فلسطین سرپوش بگذارد
  • واکنش ایران به اظهارات وزیر خارجه آلمان در اجلاس شورای حقوق‌بشر
  • پاسخ تهران به اتهام زنی آلمان علیه ایران | توصیه مهم؛ یک کمیته حقیقت یاب تشکیل بدهید
  • واکنش کنعانی به خودسوزی افسر آمریکایی در اعتراض به ادامه جنایات در غزه
  • قاهره افزایش فشارهای آمریکا بر رژیم صهیونیستی را خواستار شد
  • امیر عبداللهیان در ژنو/ فرصتی برای فشار به رژیم صهیونیستی