Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «فرارو»
2024-02-24@09:55:51 GMT

رفت و برگشت طلا از قله تاریخی

تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۴۰۲ | کد خبر: ۳۹۲۲۵۶۴۸

رفت و برگشت طلا از قله تاریخی

طلای جهانی در ساعات نخست از هفته معاملاتی جدید با رشد ۵.۶ واحد درصدی نسبت به روز‌های پیشین از کانال ۲۱۰۰ دلاری عبور کرد و با رسیدن به قیمت ۲۱۴۶ دلار بالاترین رکورد قیمت تاریخی خود را ثبت کرد. البته باید گفت که روند صعودی این دارایی ادامه‌دار نبود و پس از ساعاتی به زیر ۲۱۰۰ دلار نزول کرد و با افت چشمگیر تا کانال ۲۰۲۰ دلاری عقب‌نشینی کرد.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

به گزارش دنیای اقتصاد؛ کارشناسان این حوزه با استناد به عدم قطعیت عوامل ژئوپلیتیک و کاهش ارزش دلار جهانی با فرضیه آغاز سیاست‌های انبساطی در سال ۲۰۲۴، این دارایی از حمایت کانال ۲ هزار دلاری در بلندمدت برخوردار خواهد بود. گفتنی است که شاخص دلار همچنان در کانال ۱۰۳ واحدی خود باقی ماند و در ساعت ۱۴ به وقت تهران به رقمی معادل ۱۰۳.۳۸ واحد رسید.

به نظر می‌رسد این شاخص تا زمان قطعی آغاز سیاست‌های انبساطی در کانال سابق خود به نوسان خواهد پرداخت. در سوی دیگر بازارها، رمزارز محبوب کریپتو بر اثر تسویه‌حساب بایننس و همچنین افزایش احتمال تایید صندوق بورسی بیت‌کوین در روز گذشته به مسیر صعودی خود ادامه داد و با گذر از کانال ۴۰ هزار دلاری و ثبت ۴۱ هزار و ۹۷۶ دلار بالاترین نرخ خود را در سال جاری رقم زد.

اقتصاددانان بر این باورند که یکه‌تازی دارایی‌های مذکور را باید ناشی از سیگنال سخنان جرمی پاول در روز‌های اخیر دانست. همچنین آن‌ها تاکید کردند که سخنان او این سیگنال را به بازار‌ها می‌دهد که این مقام سیاسی-پولی همان‌طور که گروه گلدمن ساکس در ماه‌های اخیر پیش‌بینی کرده بود در ژوئن ۲۰۲۴ سیاست‌های پولی جدید خود را با کاهش ۰.۲۵ واحد درصدی بهره آغاز خواهد کرد.

بر این اساس بازار‌ها برخلاف گذشته بدون توجه به نوسانات شاخص دلار شیب صعودی به خود گرفتند و بالاترین سطوح را در سال ۲۰۲۳ تجربه کردند. درپیرامون این بحث تحلیلگران افزودند که جز طلای جهانی که رکورد قیمتی جدید را به ثبت رساند، بیت‌کوین برای ثبت رکورد جدید باید از قیمت ۶۹ هزار دلار عبور کند. چرا؟ زیرا دوران طلایی این دارایی در نوامبر و دسامبر ۲۰۲۱ (آغاز سیاست‌های ضد تورمی فدرال رزرو) است. البته که این امر تا اوایل سال ۲۰۲۴ دور از انتظار نخواهد بود.

رشد فلز زرد در ۲۰۲۳

بررسی‌های انجام شده در خصوص روند قیمت طلای جهانی در سال جاری حاکی از آن است که این دارایی در آغاز سال جاری در کانال ۱۸۰۰ دلاری در حال نوسان بود و با اتخاذ سیاست‌های پولی انقباضی سیاستگذاران فدرال رزرو، کف این کانال را نیز مشاهده کرده است. اما پس از توقف جرمی پاول در خصوص افزایش بیشتر نرخ بهره جان تازه‌ای به خود گرفت و چندین مرتبه کانال ۲۰۰۰ دلاری را لمس کرد.

با روند قیمتی ذکر شده برخی از تحلیلگران بر این باور بودند که تا پایان سال جاری تورم ایالات‌متحده به سطح ۲ درصدی رسیده و مقامات فدرال رزرو از افزایش مجددنرخ بهره خودداری خواهند کرد و این امر سبب می‌شود طلا تا آخر سال ۲۰۲۳ از ۲۰۸۰ دلار عبور کرده و به اوج تاریخی خود برسد. اما واقعیت با فرضیه احتمالی تحلیلگران مطابقت دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت شواهد نشان می‌دهد که جرمی پاول مطابق سخنان تحلیلگران از اتخاذ سیاست‌های پولی انقباضی بیشتر دست شسته است، اما تورم مطابق با برآورد‌ها کاهش نیافت. آخرین داده‌های تورمی بیان می‌کند که تورم نقطه به نقطه و تورم هسته به ترتیب در سطح ۳.۲ و ۴ درصدی قرار دارد و با هدف بانک مرکزی فاصله دارد.

اما باید گفت با توجه به سخنان مقامات فدرال رزرو و همچنین پیش‌بینی در جهت آغاز سیاست‌های پولی انبساطی در آغاز ماه ژوئن، بازار‌ها واکنش مثبت خود را با تداوم روند صعودی در نخستین روز از هفته معاملاتی جدید نشان دادند. گفتنی است که علاوه بر سیاست‌های کلان آمریکا، تنش‌های ژئوپلیتیک اخیر نیز در یکه‌تازی این دارایی نقش مهمی را ایفا کرده است.

تقاضا برای ذخیره این دارایی در حدود دو ماه جنگ اسرائیل و حماس افزایش یافت، زیرا طلا در دوره‌های عدم اطمینان اقتصادی و ژئوپلیتیک به پناهگاه امن معامله‌گران تبدیل می‌شود. در این میان بارت ملک، اقتصاددان این حوزه اعلام کرد: «انتظار دارم که طلا در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۴ بالای ۲۱۰۰ دلار باقی بماند؛ زیرا نظرسنجی اخیر شورای جهانی طلا حاکی از آن است که ۲۴ درصد از کل بانک‌های مرکزی قصد دارند ذخایر طلای خود را در ۱۲ ماه آینده افزایش دهند، چون به آینده دلار آمریکا به عنوان دارایی ذخیره بدبین شده‌اند.» همچنین او افزود: نرخ‌های بهره پایین باعث تضعیف دلار می‌شود و کاهش ارزش دلار، طلا را برای خریداران بین‌المللی ارزان‌تر می‌کند و در نتیجه تقاضا را افزایش می‌دهد.

البته از این سناریو نیز نباید غافل شد که در صورتی که تورم سالانه در ایالات‌متحده در ماه‌های آتی به روند نزولی خود ادامه ندهد، افزایش دوباره نرخ بهره دور از انتظار نخواهد بود.

با عملکرد احتمالی مذکور، اوراق قرضه به دلیل بازدهی بالاتر، سودآورتر می‌شوند و بازار طلا محبوبیت خود را تا حدود زیادی از دست می‌دهد. با توجه عوامل مذکور در خصوص عوامل نوسان طلا در ماه‌های آتی باید منتظر داده‌های تورمی آمریکا در ۱۲ دسامبر و همچنین واکنش مقامات فدرال رزرو به آن بود.

خیز بیت‌کوین برای فتح کانال ۴۲

وضعیت بازار کریپتو در روز‌های اخیر نشان می‌دهد که دارایی‌های این بازار از جمله بیت‌کوین و اتریوم به ترتیب از کانال ۴۱ هزار دلار و ۲ هزار و ۲۰۰ دلار عبور کردند و به بالاترین سطوح خود در سال ۲۰۲۳ رسیدند. با رالی صعودی رمزارزها، ارزش بازار کریپتو با رشد ۴ درصدی مواجه شد و به ۱.۶۲ تریلیون دلار رسید.

کارشناسان در خصوص یکه‌تازی دارایی این بازار تاکید کردند که اعتماد معامله‌گران و سرمایه‌گذاران به بازار کریپتو به دلیل انتظارات فدرال رزرو ایالات‌متحده برای کاهش نرخ بهره در سال ۲۰۲۴ و خوش‌بینی در خصوص تصویب صندوق بورسی بیت‌کوین از سوی کمیسیون اوراق بهادار آمریکا سبب شد تا تحلیلگران هم اکنون روی گذر بیت‌کوین از کانال ۴۲ هزار دلاری شرط‌بندی کنند.

گفتنی است که این دارایی در ساعت ۱۴ به وقت تهران با قیمت ۴۱ هزار و ۹۷۶ دلار درحال معامله بود و انتظارات را برای صعود به کانال ۴۲ هزار دلاری افزایش داد.

منبع: فرارو

کلیدواژه: قیمت طلای جهانی قیمت طلا و ارز قیمت موبایل آغاز سیاست سیاست های پولی هزار دلاری فدرال رزرو هزار دلار سال ۲۰۲۴ سال جاری بیت کوین نرخ بهره کانال ۲ ۲ هزار

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت fararu.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «فرارو» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۹۲۲۵۶۴۸ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

خبر خوش رئیس سازمان صداوسیما برای بورسی‌ها

روزانه در سایت "نبض بورس" گزید‌ه‌ای از آخرین اخبار و مطالب جذاب پیرامون بازار سرمایه، مسکن، ارز، انرژی و سرمایه گذاری تهیه و منتشر می‌گردد. گزارش کامل از گزیده‌ خبرهای امروز «نبض بورس» (https://nabzebourse.com) را با کلیک بر تیتر آن بخوانید.

  قیمت لحظه‌ای دلار در بازار | چگونه ۲۰۰۰ دلار با کارت ملی بگیریم؟

 

قیمت سهام عدالت متوفیان چقدر شد؟

 

خطر تعلیق | سهامداران مراقب این نمادها باشند!

 

شرکت کوروش کمپانی به نام دیگری ثبت شده است! 

 

دسترسی سازمان امور مالیاتی کشور به حسابهای مردم درست است؟

 

خبر خوش رئیس سازمان صداوسیما برای بورسی‌ها

 

تاییدیه ستاد اقتصادی دولت بر انتشار محدود گواهی سپرده خاص

 

نمادهای عرضه اولیه و نماد بانکی در بین سودده ترین نمادها

 

       

دیگر خبرها

  • قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز ۱۴۰۲/۱۲/۰۵
  • حفظ گارد صعودی دلار و سیگنال درهم به بازار
  • قیمت طلا، سکه و ارز امروز ۵ اسفندماه
  • عدد واقعی دلار مشخص شد
  • قیمت طلا، سکه و ارز امروز ۵ اسفندماه/دلار و سکه گران شدند
  • نرخ دلار سنایی اعلام شد
  • رشد خیره‌کننده بازار تراشه هوش مصنوعی: ارزش بازار انویدیا به 2 تریلیون دلار رسید
  • سکه ارزان می‌شود؟
  • خبر خوش رئیس سازمان صداوسیما برای بورسی‌ها
  • سکه به مرز حساس قیمتی رسید